een stad is een groeiproces, geen i Een stad maak je niet, die ontstaat; Bouwers in Leusden (3) De architect moet zijn cliënt datgene geven, waaraan hij nooit gedacht had dat hij het wenste, en als hij het krijgt, moet hij het gevoel hebben, dat hij het altijd gewenst heeft Het kennis nemen van de werken van anderen is voor mij een stuk dialoog, ook al ken ik die anderen niet DOOR ANCO MALI Lees verder op pagina 9 zich hoog ontwikkelde steden bevonden met staaltjes van knappe ingenieurs- kunst voor waterleiding en zo Nu heet het de Woestijn des Doods. Je kunt er alleen met een gids doorreizen. De heuvels van stuifgruis worden door de wind verplaatst, en dan kun je er niets meer herkennen Dat er weinig oude architektuur meer is en dat de steden in de Woestijn des Doods en elders zijn verdwenen is het werk van Djangis Khan. Hij is door Afghanistan getrokken en heeft er enorm huisgehouden Wel vind je er imponerende beeld houwkunst, met invloed vanuit India, en van de Moghulvorsten De restanten beeldhouwkunst zijn recente archeo logische vondsten, vooral gedaan door Franse archeologische teams. (Recent is van de laatste tien jaar)" „Ging u na een Dell'tse tijd meteen naar Afghanistan, en waarom koos u dat land eigenlijk uit alle ontwikkelings landen?" „Nadat ik was afgestudeerd, heb ik eerst nog een tijd bij de Heidemaat schappij gewerkt op de afdeling Archi- DONDERDAG 2f» APRIL 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN - In de serie „Bouwers aan onze samenleving" willen wij u dit keer een beeld geven van het leven en werken van ir Marius F. M. Rei- chert, architekt B.N.A (Bond van Ne derlandse Architekten). Hij woont Prins Mauritslaan 6 in Leusden-Zuid. Fijn interieur, wanden van schoon met selwerk, open houten trap en fraaie voorwerpen om naar te kijken. Een zeer open en gastvrij gezin vormt hij met zijn vrouw Willemien. Zij is lo gopediste, met een praktijk van twee middagen in de week Zij hebben twee kinderen van vier en één jaar, Shi- rine, een Afghaanse meisjesnaam met dc betekenis van het Engelse sweet", en Skander, afgeleid van Eskander Alexander, die menige voetstap in Af ghanistan heeft liggen. We praten met ons drieën bij het haardvuur, dat door hem wordt aan gestoken We voelen ons direkt ver want We spreken op dezelfde golf lengte. kennen elkaar in het geheel niet, maar hoeven niets van achter gronden uit te leggen Om spreekstof zijn we niet verlegen. Er is zoveel dat ons gezamenlijk beroert. Als ik te gen middernacht opstap, hebben we het gevoel, dat we nog maar nauwelijks iets hebben aangeraakt, en we maken met een een afspraak voor de volgende avond. Hij is geboren in Delft, „op de plaats zelve", in 1935. Zijn vader was ook Delfts ingenieur Zijn vader zat in het onderwijs en had enorm van doen met de Technische Hoge school „Die was bij ons binnen". Er was eigenlijk nauwelijks sprake van om iets anders te gaan doen dan bouwkundig ingenieur Zijn vooroplei ding ontving hij aan het Aloysius- College te Den Haag. „Halverwege mijn gymnasiumtijd wist ik het al wel. Toch ben ik in Delft begonnen met een andere studie Mij was namelijk héél sterk het gevoel aangepraat dat de artisticiteit zo belangrijk was in het bouwvak En ik wist eigenlijk niet of. ik wel kunstzinnig genoeg was. Ik ging natuurkunde studeren met ideeën van optiek en fotografie in het achterhoofd. Maar na een maand of vijf had ik het wel bekeken, en ik zwaaide om naar de bouwkunde Ik heb met enorm veel ple zier gestudeerd Het was nog een stuk studententijd oude stijl Prof Ir C. Wegener Sleeswijk en Prof Ir J Berghoef hadden op de beginperiode van mijn leven als bouwer grote in vloed Later waren dat Prof Ir Van den Broek en architekt Bakema. Prof Ir. Brouwer was mijn mentor. Aldo van Eyck heeft ook invloed op mijn vor ming gehad Van den Broek en Bakema waren indrukwekkend Van de huidige architekten wil ik Van Klingeren noe men (met „Het Karregat" in Eindho ven) en Herzberger (met zijn kantoor- bos voor Centraal Beheer in Apel doorn) Zelf heb ik momenteel een bejaarden tehuis in Edam onder handen. Wij heb ben als bureau wel ervaring met het bouwen van bejaardentehuizen. De Drie Hoven van Herzberger in Amsterdam is bij mij zeer inspirerend overgekomen. Dat kennis nemen van de werken van anderen is voor mij een stuk dialoog, ook al spreek of ken ik de man zelve niet. Zelf werk ik graag in een wat grotere organisatie Ik wil de diverse disci plines bij de hand hebben Het gepruts in je eentje nee, daar geloof ik nietin. Dat bestaat niet voor mij Ikbenmede- werker-architekt aan een architekten- bureau in Utrecht, dat gefuseerd is met een civiel ingenieursbureau. Dat civiele ingenieurswerk betreft riool waterzuiveringsinstallaties, gemalen en dergelijke Dat civiele bureau wilde dergelijke utiliteitsbouw goed van ver schijning en plaatsing in het milieu doen zijn, en zo kwam de fusie met ons tot stand Ik heb ook bij Dwars, Heedenk en Verhey gewerkt. En in Afghanistan in het kader van de ontwikkelingssamen werking als een bouwkundig expert in een team van de United Nations." „Hebt u het gevoel dat die westerse „ontwikkelingshulp" werkelijk nuttig is geweest9 Je hoort soms de wildste verhalen. Huisvesting Bejaarden te Edam Oostgevel gebouw A en B Als er geen sneeuw viel, en de reg. periode bleef uit, trad er eenzelli situatie op als thans indeSahellandet „Kon u sedert de openheid voorti buitenland iets merken van vooruitgac; gezien vanuit ons standpunt dan." „Vooruitgang staat eigenlijk in gehele Koran niet beschreven. Mi zoekt er.wel naar Men zoekt naar spraken, dat je wel je best moet do om tot vooruitgang te koms Maar de invloed van de Muilak houdt bijvoorbeeld de emancipatie n de vrouw tegen. De kindpren zijn no: om de schapen te hoeden „De vrouwen", zegt Willemien,„fi een beroep hadden, als verpleegsl bijvoorbeeld, werden beschouwd hoeren." „De samenleving in Afghanistan erg gecompliceerd. Is zeer vormei' en met vele plichtplegingen." Marius Reichert zet een verrul lijke Aziatische koperen doos voor id: ogen neer, een beautycase Wekenl zijn hij en zijn vrouw ermee bei geweest om die los te krijgen loven, bieden en plichtplegingen streek de meeste tijd Tenslotte ki gen ze de doos en waren ze in L achting gestegen vanwege hun ondal handelings uithoudingsvermogen Dan zet Marius Reichert een beek schone foto voor me neer. Hetechtpa Reichert, met een doorkijk door \i populieren heen, op de machtij sneeuwtoppen van de Himalaya Eenw boeiend oord, dat een ontzaglijke aa trekkingskracht uitoefent. „Familieband en architectuur hetö met elkaar te maken' vervolgt t „Er werd gewoond in fortificatie grote muren van leem Daarbina woonden hele families Overgrootvad was de natuurlijke baas Een bejaarde probleem kenden ze daar niet mens, elke mens, ook al was hij a zo oud - en misschien zelfs jfc daarom - bleef in zijn waarde. In mijn vak ontmoet ik hier bi probleem van de bejaarden. Die tetë zen, die we bouwen zijn aan zovei cijfers en regels verbonden EigeniiÉ ben je het er niet mee eens. dalj voor de oudere mensen tehuizen ro? bouwen Maar in onze gegeven omsl digheden ben je er blij mee Mijns ziens is het probleem, dat we debt] jaarden uitschakelen. We hebben g» opvang voor die mensen. Ze nu dóórstromen naar een bejaardentehi We zouden de bejaarde mensen gewd met andere leeftijden moeten santf brengen. Het open bejaardenwerk daar nu mee bezig Men maakt «I verzorgingscentrum van waaruit i noodzakelijke gevallen maaltijden k» nen worden verstrekt en hulp kan den geboden In de bejaardentehuis oude stijl is het zelfs niet mogeli om die voorzieningen in te bou*« In het programma, waarmee ik befi ben, heb ik gevochten om het etecs doorgeefluikje er uit te krijgen E juffrouw die het eten bezorgt nu bellen, en het eten afgeven IkN die „strijd gewonnen, en het plai" selijk bestuur is me er dankbaar voor1 bungalow te Berkel-Enschot exterieur. „Met wat voor materiaal bouwde u daar?" „In Afghanistan beschikken ze niet over bouwmaterialen als wij hier Het maken van daken is erg moeilijk De huizen zijn mudhouses met muren van 70 centimeter dik. Leem is het bouw materiaal Het dak is van leem, 30 tot 45 centimeter dik, op populieren- stammetjes vastgeplet Als het flink regende, sijpelde het water er door En als er sneeuw op het dak van je huis lag. smolt deze door de zon van buiten en de kachelwarmte vanbinnen Dat was een ramp voor het leem Je moest dus altijd zorgen, dat je de sneeuw van je dak verwijderde. In de architektuur is de koepelbouw het belangrijkste element Restanten van indrukwekkende oude architektuur zijn er niet tneer Het zuiden van Af ghanistan is een woestijn. Daar hebben woning te Lage M .rae inte- ir neur. trede h „Voor mij persoonlijk was het zeer nuttig. En voor het land zelf misschien toch ook wel Ik heb erg veel voldoe ning gehad in dat werk. In dat onbe gaanbare berggebied van Afghanistan verbeterden we de infrastruktuur voor de dorpen We legden het land open door middel van wegen We bouwden admi nistratieve centra in de dorpen, we ontwikkelden bepaalde punten inde pro vincies, van waaruit de ontwikkeling van het land zou moeten plaats vinden Als team waren we toegevoegd aan één van de departementen van het gouver nement van Afghanistan. Zij gaven ons wat transportmiddelen en cement. Man kracht en materialen moest de bevolking zelf leveren. Deze opzet werd „grants in aid" genoemd. We hebben er een paar bruggen ge bouwd en een multiple purpose building, een centrum waar de gouverneur, de arts enzovoorts zitting zouden kunnen nemen „Vertelt u eens iets over de klima tologische omstandigheden in Afgha nistan. Ik vind het een hoogst in trigerend land." „Afghanistan heeft een landklimaat De winters zijn er zéér koud. maar wel zonnig De zomers zijn warm, maar het is een droge hitte In de win tertijd werd er maar gewerkt van 9 tot 12 uur Je stond met je winter jas aan en je bontmuts op bij je kachel tje, dat je met hout stookte In de tijd van Ramazan, de vastentijd van de Mohammedanen, die toen in december viel, was het er op zijn koudst Wij hebben er gezeten van 1967 tot 1970. Afghanistan is eigenlijk altijd on afhankelijk gebleven, met invloeden vanuit India, Perzie en Rusland Af ghanistan is een echte buflerstaat ge- wee t, met alle gevolgen vandien De „Zijdeweg" liep van Venetie via Af ghanistan naar China Balkh is er de oudste stad ter wereld Alexander de Grote haalde er zijn Roxane vandaan Er is niets ineer van Balkh te zien dan een soort terp. Als je je realiseert wat zich op die plek allemaal heelt afgespeeld, dan is dat heel erg fascinerend In het noorden grenst Afghanistan aan Rusland, in het westen en zuiden aan Perzië, inhet oosten aan Pakistan De beroemde Khijberpas waar de Engelsen defini tief zijn verslagen, is gelegen op de grens met Pakistan Het volk van Afghanistan heeft zich lange tijd volkomen geisoleerd Het land is nu een beetje opengebroken, opengesteld voor buitenlanders tektuur, Sport en Recreatie. We hielden ons bezig met accommodaties voor sport, we maakten zwembaden, kleed gebouwen, de „Beekse Bergen" bij Tilburg Dat heb ik twee jaar gedaan, en toen zijn wij naar Afghanistan gegaan. De belangstelling voor dat land dateert uit mijn Delftse tijd. Op een gegeven moment kreeg ik toen de vraag of ik ernaar toe wilde, en dat deed ik graag. Toen we er naar toe gingen, hadden we geen kinderen, en van die mogelijk heid maakten we gebruik. We zijn ook naar India geweest Ik heb van Le Corbusier Chandigarh gezien, waar van hij zich later heeft gedistancieerd. openluchtzwembad te Ros malen. Woning te Nieuwegein. Chandigarh zou eenadministratiel cen trum worden voor de Poendsjaab, waar de Sikhs wonen. Willemien Reichert zegt. „Het was zo eigenaardig Die marktkooplieden gin gen met hun waren niet zitten onder die luifels, die Le Corbusier voor hen gepland had Daar maakten ze hele maal geen gebruik van Ze gingen een paar meter verderop zitten, te midden van de rommel." „Le Corbusier bedoelde het ook niet als bazarstad. Het moest een centrum worden voor 500 000 mensen Maar Le Corbusier distancieerde zich ervan zijn ontwerp werd niet uitge voerd in zijn totaliteit Inzijn verkeers- syteem had Le Corbusier vrije voet gangerspaden en op een ander niveau vrij autowegen gepland. Als je dat niet uitvoert, dan gaat er natuurlijk een hoop van zo'n grote visie verloren Een stad wordt natuurlijk altijd een compromis, maar het moet een com promis zijn, dat zin heeft. Het is wel met lokale mensen en met lokale mate rialen gebouwd Er werden geen ali- minium panelen gebruikt, maar er werd hout en beton toegepast Er was nog maar weinig hout in Afghanistan Ze voerden het uit naar Pakistan De erosie nam er zeer snel toe. Een her bebossing werd gepland Maar binnen tien jaar zal er van dit bos niets meer over zijn Dan bestaat de bodem er alleen nog maar uit gruis en steen Het heeft nu al invloed op het klimaat. Afghanistan heeft weinig water. Het wa ter moet komen van de sneeuwtoppen, de Hindukush, behorend tot de Himalaya, een zeer hoog gebergte Vanuit Kaboel kon je eind september een witte kuif op de bergen zien verschijnen De sneeuw bleef daar tot eind mei lieeen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8