louwers in Leusden PROGRAMMA VAN DE HERV. GEREF. JEUGDRAAD Interkerkelijke vredesgroep over de nieuwe vredesweek dSpaiên op termijii Leusden heeft de woningproblemen van Amersfoort niet opgelost Sociale woningbouw wordt als een „last" voor de omgeving gezien De harmonie van het totale daar zie je nooit iets van Het vormen van een stad mag eigenlijk nooit het projekt van één man zijn terechtkomen Bosbrand Installatie Jeugdraad op 13 mei Raadslid in de Jeugdraad Leusden Voorbereidings- besluit natuur gebieden Mevr. Van Oortmerssen overleden Doorstromings- verordening gewijzigd Open Deurdienst in Leusden/C Dodenherdenking op 4 mei a.s. INDERDAG 25 APRIL 1974 VERVOLG VAN PAGINA: BONDSSPAARBANK Huurgrens 375,- LEUSDER «RANT Hoe staat u tegenover het probleem vinde sociale woningbouw." De sociale woningbouw in het al- •eüeen In Leusden kennen wij dat 'probleem niet, omdat het hier financi eel prettiger" ligt. Sociale woning- bouw 'is een Jast" voor de omgeving. En die ,,last'moet je milder dragen. Het gemeentebestuur van Leusden heeft die last niet willen dragen. Ik vind, dit sociale woningbouw niet alleen te maken heeft met de bewoners, maar met de vraag Waarom plegen wij sociale iogbouw?" ne ik het probleem Amersfoort, heeft daar niets aan opgelost, sden biedt aan Amersfoort niet de _je hand Wie wonen er in Leus- den0 De mensen uit de Randstad, die ié gelukkig zijn over wat geld te kannen beschikken. PgToch ligt er in Leusden een taak voor de sociale woningbouw Hoe langer men wacht die taak te honoreren, hoe zwaarder die taak wordt Er moet niet J worden uitgegaan van Rentabiliteit met e|) hoofdletter, maar het is een plicht vffl de gemeenschap om daar een op lossing voor te zoeken. Evenals er voor de ouderdomsvoorziening naar een op lossing is gezocht De grondpolitiek ïïeen enorm probleem, waarover de siiale woningbouw struikelt. Die so- Hle woningbouw kan ook niet loswor- d|n gezien van het werkprobleem j SaT Amersfoort bouwt hoge flats: het barst uit zijn voegen. Laten we Amersfoort leefbaar houden en ons als nabijliggende gemeente er mee blasten Het mankeert hier aanregio- nle oplossingen Men spreekt wel over dl regio, maar regionale voorzienin gen worden er niet getroffen. Waarom kunnen we niet een regio nale brandweer, een regionaal zie kenhuis hebben? We mogen als Leus den daar rechten bij laten gelden, maar we moeten er ook de plichten van op de schouders willen nemen. De har monie van het totale: daar zie je nooit iels van terecht komen." |,Even terug naar de vraag: watver- 1 staat u onder architekt-zijn?" IJ,Als architekt heb je een maat schappelijke taak Je moet meer zijn dan ontwerper alleen. En je moet meei zijn dan de man die de opdracht vin een particulier uitvoert Het meer zit m nou juist in dat architekt-zijn. Het is niet de taak van een architekt om zijn cliënt te geven wat hij wil bungalow te Berkel-Enschot interieur De architekt moet daarentegen de opdrachtgever geven dat, waarvan hij nooit gedacht had dat hij het wenste, en als hij het krijgt, dan moet hij het gevoel hebben dat hij het altijd gewenst heeft. Bij opdrachten is het bijna altijd zo, dat het gesputter van het begin zich wijzigt in ,,Het is fijn, dat het zo is gebeurd." Dat is nu juist dat meer, dat de architekt weet te geven voor de bestwil van de opdrachtgever zelf. Ik heb een bungalow gebouwd voor iemand met een vak, nauw gelieerd aan het arclutektenvak. Hij had met zijn vrouw het programma samen op gesteld. Alle mogelijkheden had hij in 12 plattegronden vastgelegd. Hij had mij als architekt genomen. Toen vroeg hij of ik daar iets mee kon doen, of ik daar een huis mee kon maken. Ik zei dat het goed te gebruiken was als programma van eisen. ,,Het zal mij be- nieuwenof jenogtoteen andere rang schikking kan komen dan ik," zei hij Veertien dagen later kwam ik met mijn schets. Hij zweeg eerst, en keek Toen werd het stilzwijgen verbroken. .Verdraaid," zei hij, ,,alle dingen die ik wilde zitten erin, en het is heel iets anders geworden." (Helaas heb ik het zelf niet gebouwd. Ik ging toen naar Afghanistan, en heb het werk over gedragen aan een Delftse vriend). Ditzelfde is me meerdere malen overkomen. Een civiel ingenieur van het bureau waar ik werk was zelfs al zover gegaan, dat hij zijn eigen teke ningen indiende bij de Welstandscom missie Daar kreeg hij de kous op de kop lk nam zijn gegevens weer aan als programma van zijn eisen. Ik gaf hem mijn schetsontwerp, en hij was met stomheid geslagen. Er zat precies in wat hij wilde, en het was heel iets anders geworden." ,,Dan de vraag: waarom koos u voor die ontwikkelingshulp?" ,,Die keuze deed ik van binnenuit. Ondanks de verhalen van die gouden bedden, waarin zo'n president van een ontwikkelingsland zo nodig schijnt te moeten slapen. En ondanks de zakken graan, die staan te rotten op de kade, zoals in India, omdat er geen vervoer is lk vind, dat je er gewoon mee door moet gaan Het moet gewoon ge beuren. Het is de plicht van de rijke landen." LEUSDEN ,,Hoe is uw opinie over Leusden en wat daar aan de hand is?" ,,Wat in Leusden is gebeurd, is het gevolg van de verhouding van het bestuur tegenover de bestuurden. En het produkt van het gehalte der des kundigen, die het gemeentebestuur bij staan. Het is een goede zaak, dat de tweede fase niet is doorgegaan. Het resultaat van fase 1 is matig. Niet dat er voor iedereen in zijn aparte buurtje niet een fijn woonklimaat is. Nee, maar de harmonie van het totaal is er nog niet. En ik vrees, dat die ook niet zal ko men. Van de natuurlijk gevormde ge gevens, zoals ze hier in Leusden lig gen, is geen gebruik gemaakt. Er is overheen gelopen. Wat kan de funktie zijn van Leusden in de regio? Er is sink uit Nijmegen en Prof. Steigenga uit Enschede Zulke knappe planologen moet je inpassen in een team van andere disci plines De inspraak-procedure is bar noodzakelijk. (Niet opdat de gewone man het zijne ervan kan zeggen) In spraak suggereert te veel. De Werk groep 2000 is een klub, die heel goede dingen doet; die houdt zich bezig met de inspraakprocedure. In Apeldoorn bijvoorbeeld hebben ze heel goede eva luaties gemaakt. Het belang vindik.dat de inspraak het karakter heeft van inspraak voor het bestuur en de bestuursleden. De in spraak is gericht op tegenspel van de deskundigen uit de bevolking. Inspraak moet zich ontwikkelen. Een groep uit de bevolking moet zelfstandig tot uit spraken komen. Zij moeten permanent worden betrokken bij besluitvorming over het ruimtelijk beleid Inspraak is een middel om te komen tot veel zijdige planning en aanvulling van het beter funktioneren van de demokratie op lokaal niveau. De aanzet van het C.M.L. is niet zo gek Maar het uitgebrachte rapport is een rapport van de ambtenaren. De werkgroep Knalgroen zou veel meer in de zaak betrokken moeten worden. Vanuit mijn vak stel ik de mens centraal, in solidariteit met allen. Je handelen is op de medemens betrokken. De mens centraal stellen wil zeggen, dat de medemenselijkheid een zeer belangrijk punt van je levensvisie uit maakt. Daarom voel ik me ook zo goed thuis in de P.P.R." woning te Lage Mierde exte rieur. zwembad te Borgers (1966) gebouwd. Te Echt bouwde hij in ditzelfde dienst verband een zwembad 1966) en te Deur- ne een combibad (1967). In dienstver band bij de United Nations in Afghanis tan breidde hij het Galzar Training Centre uit, in Zarook, Paktia bouwde hij in teamverband het Multi Purpose Building, in Kabul het Small Animal House Deze werken vallen tussen 1967 en 1970. In dienstverband bij Dwars, Heede- rik en Verhey (1970-1971) ontwierp en bouwde hij onder andere de Brasserie ..BralimaCongo, Kinskasa, en kwa men diverse projekten van zijn hand 97e en 8e legkelder dienstgebouw la boratorium, uitbreiding bottelarij en zovoorts) voor de Brouwerij Heine- ken te Den Bosch. Vanaf 1971 werkte hij in dienstver band bij Mabeg-Van Hasselt B V. Ver schillende ontwerpen uit voor zwem baden (rekreatie- en instruktiebad te Sint Oedenrode - uitvoering in nabije Ir Reichert heeft verschillende wo ningen en bungalows in ons land ont worpen en gebouwd, bijvoorbeeld de bungalows te Berkel Enschot (1967, uitgevoerd door een studievriend), een manege te Oostelbeers (1967), en in dienstverband bij de Heidemaatschap pij te Arnhem heeft hij het openlucht toekomst), ontwierp hij een uitbrei ding van een nijverheidsschool voor meisjes buiten Catharijne te Utrecht, die binnenkort zal worden uitgevoerd. Ook verschenen van zijn hand in dienstverband bij het architektenbu- reau Mabeg-Van Hasselt een nieuwe vestiging in de Vrehnghuiskliniek te igeen gebruik gemaakt van de kern van Hamersveld, zoals die er lag. Die kern is alleen maar ingekapseld. Ver der waren de doelstellingen van Leus den een achterhaalde zaak gebleken. Het starre luisteren naar en vasthou den aan iedere zin die er over groei kernen viel en dat op Leusden te be trekken, werd een sterk overtrokken zaak. Daar heeft de gemeente wel zijn trekken van thuis gekregen. Als ik het slruktuurplan van Leusden zie, moet ik denken aan Chandigarh van Le Corbusier. Dat was geen gelukkige greep, en het is out of date. Het vormen van een stad mag eigen lijk nooit het projekt van eén man zijn Een stad maak je niet, die ontstaat Een stad is een groeiproces, geen invul-oefening. Stedebouw moet toch wel gepleegd worden door groepen van architekten. Het is een zeer ge compliceerd vak, stedebouw. De socio loog en de sociale geograaf spelen daar een heel grote rolbij. Belangrijke planologen van nu vind ik Prof. Wis- EUSDEN -Del.K V. groep-Leusden (Interkerkelijke Vredesgroep) is haar tweede jaar begonnen. Een van haar aktiviteiten zal weer zijn, net als het vorig jaar, het organiseren van de Vredesweek in september. De Vredes week is een van de initiatieven van het Interkerkelijk Vredesberaad (I K V waarin officieel negen verschillende kerkgemeenschappen samenwerken Onder een enigszins dubbelzinnig jnotto. Nieuwe Wapenfeiten", wil het IK V dit jaar de aandacht richten op vier belangrijke punten. De l.K.V groep-Leusden heeft besloten deze pun ten nu alvast kort aan de Leusdense ■ï?lking voor te le&sen; een later j stadium zal zij op ieder van deze pun ten uitvoerig terugkomen. E^Hoe kunnen mensen op effektieve I wijze werkzaam zijn voorde vrede? I De eerste huisvrouw die hardop in de groentewinkel durfde zeggen: ,,Ikwil &raag sinaasappelen maar nietOutspan want dat zijn vruchten van de apart heid en de eerste keer dat een "loeder in een gezin aan tafel ging praten over Chili en zich bezorgd toon leer de toestand daar beide i aflichten het begin van een stukje be wustwording op gang. Zij vormden niet. ueen zichzelf, maar maakten ook een oeginsel van een plaatselijke struk- jUprverandering, die kan uitgroeien ij?, een landelijke beweging. Persoon- Uk gedrag kan omklappen in maat- ^PPUstrukturen. Dit zijn wapen- We moeten leren oog te krijgen voor mogelijkheden om in onze alledaag- orn6eving (werk, gezin, vrije tijd) a"ders te gaan gedragen; een valse wall -id weerh?udt ons vaak. Vredes- iy.ce betekent deze macht" weer leren gebruiken vooral ten behoeve van de verdrukten in de wereld. De l.K.V. groep-Leusden wil de bewoners van Leusden hierbij een helpende hand bie den. 2 Vredesopvoeding is een taak van de school Een nieuwe brochure van het l.K.V brengt een aantal wapenfeiten bijeen, voorbeelden, hoe men op school goede wil kan omzetten in praktijk Het is een inventarisatie van vernieuwingstenden- zen in het onderwijs, van pogingen om tot echte politieke vorming te ko men De l.K.V. groep-Leusden zal t.z.t. ook weer de scholen benaderen om te trachten nieuwe stimulansen te geven voor deze vredesopvoeding 3. Ook de kerken zijn een direct werk terrein voor het l.K.V. Een recent wapenfeit van de kerken is de poging van de Werelsraad van Kerken om het racisme in al zijn vormen m deze wereld te bestrijden. Dit is nog niet door de Nederlandse kerken overgenomen In ons land groeit het racisme - buitenlandse arbeiders, Surinamers, Antillianen, Zuid Moluk- kers In Zuidelijk Afrika houden politiek - economische machten uit de westerse landen onderdrukkende minderheden op de been; vandaar het anti-investerings- besluit van de Wereldraad van Kerken Gesprekken hierover met bedrijven, vakbonden en banken zijn konkrete mo gelijkheden. Het l.K.V. wil in de Vredesweek 1974 het programma van de Wereldraad tot bestrijding van het ra cisme nieuwe steun geven, hetgeen de I K V groep-Leusden wil doen op plaat selijk niveau t a v. de kerken. 4. Een verontrustend wapenfeit West Europa dreigt zich met een eigen militaire macht met kernwapens uit te rusten tegenover de groot machten Rusland en de VS. Welke positie dient Europa in te nemen tussen die twee grootmachten? Het l.K.V blijft deze ontwikkeling volgen en blijft hierover in gesprek met regering, politieke partijen en andere geïnteresseerden De l.K.V. groep-Leusden stelt zich voor dit op plaatselijk niveau te doen, door na te gaan wat het standpunt is van de verschillende politieke par tijen in Leusden t.a.v. deze proble matiek en door heel de Leusdense be volking hiervoor te interesseren LEUSDEN - Op zondag 28 april wordt in de Dorpskerk te Leusden- zuid een jeugddienst georganiseerd on der leiding van Ds. L. de Ru uit Am sterdam. Medewerking wordt verleend door de Gospelgroep uit Leusden-zuid onder aanvoering van de heer J. A. op 't Hof. Het thema is: de zondags viering. Na afloop van de dienst wordt er een kopje koffie geserveerd. Om 20 00 uur organiseert de Gere formeerde/Hervormde Jeugdraad een spelavond met tafeltennissen en der gelijke in ,,'t Trelpunt" Neem allemaal een vriend of vrien din mee! De uitslag van de diafotowedstrijd, die werd georganiseerd door de Her vormde/Gereformeerde Jeugdraad in samenwerking met de firma Kodak zal plaatsvinden in de grote zaal van de firma Pon op donderdag 25 april aan staande. Een serie van de beste dia's zal worden vertoond. De prijsuitreiking zal voor elke groep 4 prijzen opleveren. De le prijs, zowel voor de groep van 8-14 jarigen, als voor de groep van 15-25 jarigen is een Kodak-camera, die door de firma Kodak wordt beschikbaar gesteld. Ver der worden er nog enkele leuke filmpjes vertoond Iedereen is van harte wel kom De ouders kunnen eveneens een kijkje komen nemen! LEUSDEN - Zoals de raad reeds in de vergadering van maart j.l. werd medegedeeld, functioneert thans de Jeugdraad Leusden. De Jeugdraad deel de mee het van belang te achten, dat een gemeenteraadslid in het bestuur van de Jeugdraad zitting neemt. Voren staande onder meer in verband met de noodzakelijke goede communicatie tus sen Gemeenteraad en Jeugdraad. De Jeugdraad verzoekt dan ook uit de ge meenteraad een lid aan te wijzen als vertegenwoordiger in het bestuur van de Jeugdraad. Aangezien b. en w. eveneens van mening zijn, dat het gewenst is dat een gemeenteraadslid deel uitmaakt van het bestuur van de Jeugdraad stellen zij voor aan het vernoemde verzoek gehoor te geven. Zij advise ren de Raad de heer G. G. van Tiel, aan te wijzen als vertegenwoordiger van de raad. De heer van Tiel deelde desgevraagd mede een eventuele benoeming te zul len aanvaarden. Omtrent het verzoek van de Jeugd raad om toekenning van een subsidie van f900,- zullen b. en w. de raad binnenkort een afzonderlijk voorstel doen. LEUSDEN - In de raadsvergadering van 26 april 1973 heeft de raad een voorbereidingsbesluit genomen voorde in deze gemeente gelegen natuurge bieden. Deze gronden zijn gelegen binnen het gebied, waarvoor een bestemmingsplan „Buitengebied" in voorbereiding is. De voorbereiding van dit plan is nog niet zover gevorderd, dat, vóór de afloop van het voorbereidingsbesluit op 26 april a.s., tot ter visie-legging van het ontwerp-plan kan worden over gegaan. Ter bescherming van het onderhavige gebied en ter voorkoming, dat het ge bied minder geschikt wordt voor ver wezenlijking van de daaraan te geven bestemming, is het gewenst dat op nieuw een voorbereidingsbesluit wordt genomen. Evenals in het voorbereidingsbesluit van 26 april 1973, dienen diverse, in het besluit nader te noemen werken en werkzaamheden te worden gebonden aan een schriftelijke vergunning van het college van b. en w B en w. stellen de raad voor, te besluiten, dat bestem mingsplannen worden voorbereid voor deze gebieden De Commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting heeft zich met ons voorstel kunnen verenigen LEUSDEN/ZUID - Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons hei uericht van het overlijden van mevrouw Van Oortmerssen-Wind, echtgenote van wijlen de Leusdense kunstschilder Jaques van Oortmerssen. Mevrouw van Oortmerssen, die 88 jaar werd, overleed in Heerenveen, waar ze de laatste dagen van haar le ven doorbracht. Voordien woonde me vrouw van Oortmerssen op Groot Schutterhoef in Leusden/Zuid. Zij is dinsdagmiddag op de Ned. Herv. be graafplaats te Oud-Leusden naar haar laatste rustplaats gebracht. Maak het u gemakkelijkalle geldzaken con één adres ook voor VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND LEUSDEN/CENTRUM - Donder dagmiddag rukte de Leusdense brandweer uit om een bij melding niet ongevaarlijke bermbrand aan de Asschatterweg te blussen. Met twee stralen was men dit fikkie al binnen vijf minuten meester. (Foto Janus Visser) Utrecht, een eengezinswoning te Nieuwe Gein, een eengezinswoning te Lage Mierde en een huisvesting voor be jaarden te Edam, die in uitvoering is sedert 4 maart 1974. Het terrein, dat hij kreeg toegewezen in Edam, was van een dusdanige „ongelukkige" vorm, dat het van grote architektonische ca paciteit getuigt, dat hij alle ruimten, die noodzakelijk waren, op bijzonder fraaie wijze in de situatie wist te groeperen. De gevels zijn strak; het spel van de hoogteverschillen en de diverse verbindingen der gebouwen zal een interessante belevenis vormen voor Daar het meeste werk van Ir. Reichert ons te ver het land in zou voeren, zijn wij in Utrecht en Nieuwegein werk van zijn hand gaan zien. In Utrecht verbouwde hij het Vree- linghuis. Dit was een zeer ingrijpende verbouwing van een dubbel bestaand perceel aan de Biltstraat te Utrecht tot kliniek. Een zeer fraai detail in deze kliniek vond ik de trap, die bestaat uit opeengestapelde rondwaaierende sier- betonelementen, die door een rond gat in het plafond naar boven doorgaat. Een volledig glazen velum omgeeft deze trap van vloer tot plafond. In Nieuwegein zien wij een heel fijn gedetailleerd woonhuis, gebouwd met Poralux betonsteen en afgedekt met anthracietkleunge asbestgolfplaten. Nog nooit zag ik het asbestcement op zo'n fraaie wijze toegepast. De gevels zijn bekleed met donkergekleurd vu renhout, met ventilatieslurven boven de ramen Aan de voorgevel is enig re liëf aangebracht door het wat naar voren en achteren laten verspringen van de ramen. In het interieur is oran jekleurige porisosteen als schoon met selwerk toegepast De binnendeurko zijnen zijn van staal Het geheel is zéér fijn van toon en van verhouding, en ik zou er aan toe willen voegen, dat het onbegrijpelijk is dat de Welstandscommissie tegen een bouwwerk, dat zó fijn van schaal en afwerking is, een grove verschij ningsvorm als het belendende rechter perceel heeft laten aanbouwen. LEUSDEN - De regering heeft be sloten enkele wijzigingen aan te brengen in de Beschikking Geldelijke Steun be woners bij krotopruiming, doorstro ming en woningverbetering. Als gevolg hiervan dienen in de Doorstromings verordening van de gemeente Leusden een tweetal wijzigingen te worden aan gebracht. Op dit moment bedraagt de bij ver huizing maximaal toe te kennen door stromingspremie f1250,- Deze premie kan worden verhoogd tot f1750,-. Voorts is in de doorstromingsver ordening bepaald, dat geen premie kan worden toegekend, indien de huurprijs van de te betrekken woning hoger is dan f325,- per maand. Genoemde huur grens kan worden verhoogd tot f375,-. B en w. stellen de raad voor de Door stromingsverordening dienovereen komstig te wijzigen LEUSDEN - Donderdag 11 april brak tegen 12 uur 's middags een bosbrand uit bij het Hazenwater. Ongeveer 100 m2 terrein werd verbrand. Met behulp van de brandweer werd het vuur ge blust. (Van de redaktie) LEUSDEN - Op maandagavond 13 mei zal de Leusdense Jeugdraad of ficieel door burgemeester rar A. H. van der Post worden geïnstalleerd. Deze installatie vindt plaats in de raadzaal van Leusden en begint om acht uur. LEUSDEN/CENTRUM - „Stem en Stilte". Met dit onderwerp van ge sprek zal ds Weemekers uit Leusden Zuid een Open-Deurdienst houden op 28 april aanstaande om 10.45 uur. De dienst wordt begeleid door de derde klas van Chr. Basisschool „Ha mersveld" o.l.v. mevr. Vis-Kleinjan. In het Hervormd Centrum is een kinderoppas aanwezig en ook liturgieën kunt u daar vinden. Iedereen is harte lijk welkom LEUSDEN - Zoals ieder jaar ge bruikelijk zal ook dit jaar op 4 mei weer een stille tocht worden georga niseerd in verband met het herdenken van de doden uit de tweede wereldoor log. Men vertrekt om 19 uur vanaf de Appelweg

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9