Oudercommissie-vergadering Scholen met de Bijbel Bewoners De Wetering willen wijkvereniging Geslaagde wedstrijd Geref./Herv. Jeugdraad Boeiende lezing voor NBP over blinde-geleidehond Leusdenaar door trein gedood :*1 10 Het verdwenen goud lar ld 117 deelnemers en 2000 dia's Auto tegen bromfiets Auto te laat opgemerkt Vissen zonder vergunning Veel belangstelling vergadering Fietser ernstig gewond h medische diensten ÉjFlTAGENDA ISfiEMEENTE [lëusden Kerkdiensten VRIJDAG 3 MEI 1974 LEUSDER KRANT m, LEUSDEN - Donderdagavond 25 april hield de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van de Scholen met den Bijbel afdeling Leusden een ouder commissie vergadering voor haar le den in de basisschool „Groenhorst". De voorzitter, de heer J.Swank opende de goed bezochte bijeenkomst met het lezen van 2 Samuel 4: 4 en 2 Samuel 9 1 tot en met 9, en sprak een gebed uit. Achter de bestuurstafel ontbrak de heer Schneider, die als voorzitter van het Schoolbestuur jarenlang zijn grote inzet had gegeven aan de bloei van de vereniging. Zijn verhuizing in de cember 1973 dwong hem zijn funktie ter beschikking te stellen. In de leden vergadering van 14 december 1973 werd de heer J. Swank in zijn plaats be noemd. In zijn openingswoord vroeg de voor zitter aandacht voor de droevige ge beurtenis, die zich op 13 maart in Leusden-centrum afspeelde. ,,Op die dag werden we opgeschrikt", aldus de heer Swank, ,,door het bericht, dat een leerlinge van de Groenhorst- school door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Saskia Hemelrijk overleed op de leeftijd van 7 jaar. Evenals in die droevige dagen gaat ons gebed en meeleven uit naar haar ouders en broer Ernst Jan, Jezus zegt: Wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven". Na dit herdingswoord sprak de voor zitter over de integratie van kleuter basisonderwijs, modernisering van het onderwijs, democratisering, ouderpar ticipatie. die overal worden genoemd. Hij achtte deze belangstelling verheu gend: in Leusden-zuid en Leusden- centrum is de opkomst tijdens kijk en ouderavonden verheugend groot. ,,Een enkele keer", aldus de voor zitter, ,,gaat het sommige ouders alle maal niet snel genoeg. Individueel on derwijs invoeren lijkt zo eenvoudig, en enig ongeduld is te bespeuren, als niet binnen een jaar zo n onderwijs vernieuwing gestalte krijgt. Voor de onderwijs gevenden betekent zo'n ver andering uren van studie, allereerst om na te gaan of de vernieuwing verantwoord is, en vervolgens op welke wijze de andere opzet het best kan worden geeffectueerd Daarbij mag nooit uit het oog worden verloren, dat kinderen de dupe zouden kunnen worden van verkeerd ontwikkelde vernieuwin gen. Het Bestuur heeft het volste ver trouwen in de personelen van onze scholen. Er wordt hard gewerkt, goed begeleid en verantwoord vernieuwd." Sprekend over de materiele voor zieningen gewaagde de heer Swank van een bizonder goede relatie met de plaatselijke overheid "Wij zijn ervan overtuigd, dat men op het gemeente huis alles doet om het onderwijs in LEUSDEN - Donderdagavond 25 april vond in de grote zaal van Pon de prijsuitreiking plaats van de fotowed strijd, die was georganiseerd tijdens de Paasvakantie door de Hervormde- Gereformeerde Jeugdraad in samen werking met de firma Kodak. Kodak had in de Paasvakantie aan 117 deelnemers een fototoestel gedu rende een week beschikbaar gesteld, waarmee men dia's kon maken. De deelnemers aan de diawedstrijd waren bijna allemaal aanwezig plus nog een gedeelte van de ouders en overige belangstellenden. De heer Van Twillert, jeugdouder- ling, heette de aanwezigen van harte welkom, vertelde wat het jeugdwerk in Leusden zoal inhoudt en verzocht de aanwezigen bij volgende aktivitei- ten ook mee te doen. Hij vertelde over de gezellige wekelijkse bijeen komsten van jongeren van diverse leef tijdsgroepen, en sprak een woord van dank aan ie firma Pon, die in Leus den altijd giatis de grote zaal beschik baar stelt, en dan nog tevens een gratis kopje koffie laat verstrekken Aan de firma Pon komt alle eer toe. dat deze het Leusdens verenigings werk in vele gevallen de helpende hand biedt Er werd een selektie getoond uit 2.000 dia's. Hieruit bleek, dat er be slist fotografisch talent in Leusden schuilt! Naast veel mooie dia's uit de natuur van Leusden had men ook gebouwen, familieleden enzovoorts ge fotografeerd Jammer was, dat men zich zo weinig had laten inspireren door het eigenlijke thema ,,Jong en Oud in Leusden." Ondanks dit bezwaar genoten de aanwezigen enorm van de getoonde dia's. Er werden enkele te kenfilms gedraaid, en om de spanning er nog even in te houden werd pas na de pauze de eigenlijke uitslag be kend gemaakt. De firma Kodak had zes prijzen beschikbaar gesteld, alle fotocamera's. De uitslag was als volgt: 8 tot 14 jarigen: 1. Mey Saager 2. Willy Lagerwey. 3. Trudy Lindhout 15 tot 25 jarigen: 1. Co van Loenen. 2 Henk en Klaas Weernekers. 3. Renze Steringa. Verder een eervolle vermelding voor Frans van de Lagemaat, en een poe delprijs voor Henk Hemelrijk, wiens toestel was gestolen. De jury bestond uit de heren Van de Gaag en Duijnstee, beiden van de Firma Kodak Spijtig was het. dat de heer Scheltema niet aanwezig kon zijn, die met de heer Van de Gaag het voorbereidend werk voor deze wed strijd had verricht. Tenslotte reikte mevrouw Scheltema de prijzen uit, waarna de heer Van Twillert de firma Kodak hartelijk be dankte en de Kodak organisatoren een presentje aanbood. Het was een geslaagde Leusdense dia - wedstrijd. onze gemeente zo optimaal mogelijk te doen funktioneren. Zo wordt mo menteel gewerkt aan de samenstelling van een dienstenpakket, dat door de Amersfoortse Onderwijsadviesdienst zal worden geboden, nadat hiervoor van gemeentewege gelden beschikbaar zijn gesteld". Tot slot van zijn inleiding gaf de heer Swank een verklaring over het voorgelezen Bijbelgedeelte. Het ver haal van Mefiboseth, de figuur, die gebrekkig en kreupel door het leven moest gaan. ,,De vorige staatssekre- tans van onderwijs, Mr. Schelfhout, bracht me op het idee, aldus de heer Swank ,,Deze herinnerde tijdens een congres over de samenwerkings school zijn gehoor aan Jonathans zoon Mefiboseth, de verlamde aan beide voeten. Schelfhout hield het christe lijk onderwijs deze bijbelfiguur voor als tegenhanger van wat wij in Leus den zien als het wezenlijke van het christelijk onderwijs niet an ders dan recht te doen, Micha 6 - 8 Zoals Mefiboseth is het chris telijk onderwijs mank aan beide voe ten! Het christelijk onderwijs, gebrek kig, onvolmaakt. Ik heb mij nogal verwonderd over Schelfhout's vergelijking. Immers, Mefiboseth was bij de ge boorte een gaaf kind. Zijn voedster liet het vallen, met alle gevolgen van dien! Was, zo vroeg ik me af, Schelf hout de voedster, die het Kind liet vallen? Schelfhout, voortgekomen uit het katholiek onderwijs, nu een fer vent voorstander van de samenwer kingsschool. Belangrijker echter acht ik het ver volg van Mefiboseth's leven. Mank en verlamd als hij was, werd hem een plaats toegemeten aan 's Koningstafel. Voorstanders van christelijk onder wijs zullen nooit aarzelen met toe geven, dat het christelijk onderwijs onvolmaakt, gebrekkig werk is. Maar zoals de gebrekkige Mefiboseth een waardige plaats ontving aan 's Ko- nings tafel, zo mag ik ook aannemen, dat het op zich onvolmaakte onderwijs in onze christelijke scholen een vol waardige opdracht heeft in het door geven van de Boodschap van de Grote Koning." De jaarverslagen van sekretans en penningmeester werden vastgesteld De aftredende bestuursleden werden herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames Snijder - Huisman en Van der Geer - Van Doorn Het concept - ouderreglement werd na uitvoerige toelichting en bespre king aanvaard. Aan elke school of scholen kombinatie (basis- en kleu terschool) is een ouderkommissie ver bonden, waarvan de werkzaamheden zijn omschreven in het ouderregle ment. In vervolg hierop zullen de sta tuten der vereniging worden herzien. Bij de rondvraag gingen in de ver gadering stemmen op om de mogelijk heid tot toetreding als lid der vereni ging nog eens te propageren, welke suggestie door het bestuur werd over genomen In zijn slotwoord deelde de voor zitter mee, dat hieraan en aan de statutenwijziging in het komende ver enigingsjaar zal worden gewerkt. LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink, zal het aanstaande weekend waarnemen: dr Lantink, Burg De Beaufortweg 6. Leusden/centrum, tel. 03496-1210 Spreekuren: zaterdag en zondagmid dag 14.00 uur. Aanvragen voor visites gaarne voor 10.00 uur 's ochtends. Wijkverpleging: De wijkverpleging wordt waarge nomen door: zr. Rosa, Hamersveld- seweg 57, Leusden/centrum, tel. 03496-1271. Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden: werkdagen van 8 00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur. In de week enden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. Dierenartsen: Voor kleine huisdieren, dr. Tijmen sen, Leusden/zuid, dit weekend geen dienst. Voor de dependance Henegouwen 11 Leusden/centrum van de dierenart senpraktijk Amersfoort is de dienst doende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 03490-21827. Sociale dienstverlening: Prot. sociaal centrum te Amers foort: tel 03490-10441. Maatschap pelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp Spreekuur iedere woensdag inLeus- den/zuld in ,,'tTrefpunt", tel. 03490- 13040 Afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9 00 tot 9 30 uur. Leusden/centrum in het Hervormd Centrum, Asschatterweg: afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9.45 tot 10 15 uur Afdeling Maatschappelijk werk van 10.30 tot 11.00 uur. Informatie-adres: mevrouw J. M. Snijder-Huisman, Willem de Zwij gerlaan 4 te Leusden/zuid, telefoon 03490-10294. Aktie moeders voor moeders: Voor Achterveld, Leusden/centrum en Leusden/zuid. mevrouw M. L. Roozendaal-Doucet, D. van Weede- straat 4, Achterveld, tel 03425- 853. LEUSDEN/CENTRUM Vrijdag 3 mei: Rondgang van „Lisi- duna" met tamboers en majoretten langs de Eurowoningen. Vertrek „Lisi- duna" 18.30 uur. Vrijdag 3 mei: ,,De Til", geopend vanaf 19.00 uur. Zaterdag 4 mei: ,,De Til". 20.00 uur Disco-dansavond samen met Pop- Corn voor jongeren van 12 t/m 15 jaar. Seizoenafsluiting. Entree f 1 Zondag 5 mei: ,,De Til". Geopend van 10.00 t/m 13.00 uur. 14.00 uur: Disco-dansmiddag voor iedereen vanaf 12 jaar. Etree f 1,--. Maandag 6 mei: Café-restaurant De Mof, 20.00 uur: Openbare bijeen komst CML Elke donderdag: 14.00 tot 16.00 uur: U.V V. Senioren Sociëteit. Gezel lige middag voor de oudere in woners van Leusden/centrum in ,,De Til" ACHTERVELD Vrijdag 3 mei: Schoolplein R.K. Ba sisschool, Jan v. Arkelweg, 19.00 uur Opstelling lampionoptocht. Vrijdag 3 mei: ,,De Hessenkar", 20.00 uur. Klaverjasconcours. Zaterdag 4 mei: De gehele dag Oud- ïjzeraktie K.P.J. Zondag 5 mei: ,,Ons Gebouw, 14.00 uur. Disco-dancing Harry Visser. LEUSDEN/ZUID Vrijdag 3 mei: Officiële opening van „Lisidunahof" door de Commis saris van de Koningin in de pro vincie Utrecht mr. P. J. Verdam. 10.30 uur: Uitsluitend voor ge nodigden. vrijdag 3 mei: Bibliotheek ,,De Boe kenmolen. Uitlening uitsluitend voor volwassenen van 19.00 tot 20.00 uur. Zaterdag 4 mei: Inzameling papier in de container bij Supermaarkt Luitjens ten bate van de bouw kosten van ,,'t Trefpunt", tot 12.00 uur. Zaterdag 4 mei: Stille tocht ter her denking van de doden in de Twee- LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag avond 24 april was Mevrouw Van Harte naar het Hervormd Centrum gekomen om daar voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen iets te vertellen over haar blindegeleidehond „Britta". Bntta was één bonk trouw zoals ze onder de tafel aan de voeten van Mevrouw Van Harte lag. Voordat het zover is komt er echter wel heel wat kijken. De hond wordt niet opgeleid voordat ze (er worden tegenwoordig alleen teven voor dit werk afgericht) een jaar oud is. Men vindt dat zo'n hond in LEUSDEN/ZUID - Maandag 22 april vond een aanrijding plaats op het fiets pad van de Arnhemseweg ter hoogte van de Maanweg. Een auto, bestuurd door de heer A v S uit Leusden, ko mend uit de richting Amersfoort, sloeg op de Arnhemseweg linksaf, de Maan weg op Een bromfiets, bestuurd door de heerH.v.K. uitscherpenzeel naderde op het fietspad uit de richting Wouden berg. De bestuurder van de auto zag de bromfietser niet, en deze reed tegen de auto op! Er ontstond lichte mate riele schade. Geen persoonlijke onge lukken. LEUSDEN/ZUID - Een aanrijding, die onderling werd geregeld, vond maandag 22 april plaats op de Arn hemseweg bij de Schutterhoeflaan. De bestuurder van een auto zag de file auto's, die voor het rode licht ston den te wachten, te laat en reed tegen de laatste auto op. De schade werd onderling geregeld. LEUSDEN - Vissen zonder vergun ning schijnt in Leusden ook nogal eens voor te komen. Dinsdag 23 april moest de politie twee vissers bekeu ren M B en C.W uit Amersfoort, die zonder vergunning aan het vissen waren in de Barneveldsebeek. LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag avond 23 april vond er in Café- Restaurant „Nieuw-Leusden" een ont moeting plaats tussen diverse bewoners van de Wetering. Deze vergadering was bijeengelegd door een initiatiefgroep, waarvan de heer Van Lente deze avond als gespreksleider optrad. Het onder werp van gesprek was het al of niet oprichten van een wijkvereniging. Meer concrete dingen, zoals de vorm waar het een en ander in zou moeten worden gegoten, zal later besproken worden. Voor de pauze lichtte de heer Van Lente de ideeën van de initiatiefgroep toe. Deze avond werd meer gezien als inventarisatie-avond Diegenen van de bewoners, die aktief mee willen wer ken zouden hun naam op kunnen geven. Met deze (kleinere) groep zal men dan een nieuwe bijeenkomst houden om wat meer concrete dingen te bespreken. In de wijk is een enquête gehouden of men het al of niet nodig vond een wijkvereniging op te richten. Van de uitgedeelde formulieren zijn er 297 teruggekomen en hiervan waren er 271 die ervoor waren. Het ging er dus eigenlijk enkel om, of de aan wezigen het met het voorstel van de initiatiefgroep eens waren. Voorlopig ziet deze groep een wijk vereniging met een niet al te strakke structuur Aan statuten en dergelijke wil men voorlopig niet denken, maar eerst eens bekijken wat de inhoud van zo'n vereniging wordt Er wordt gedacht aan een kerngroep van bijvoorbeeld vijf personen, die er voor zorgt dat er wat gedaan wordt Verder zijn er dan kontaktpersonen en werkgroepen nodig en bij elkaar kan dit een brede laag van aktief werkende mensen zijn. De heer Van Lente stelde dan ook namens de initiatiefgroep voor om deze avond geen verkiezingen te houden Ook later is dat niet noodzakelijk, omdat de bredere laag mensen die aktief meewerken deze kerngroep aan kunnen wijzen. De financiën zijn ook nogal een vaag punt. Men heeft er geen idee van wat alles gaat kosten en in wat voor een vorm men de bijdrage eventueel kan laten betalen. Na de pauze was het de beurt aan de aanwezigen om belangrijke of min der belangrijke punten aan te roeren. Over één ding was men het duide lijk eens, namelijk: dat er een wijk vereniging (of commissie) moet ko men en dat de communicatie tussen de bewoners dan optimaal gemaakt zal moeten worden. Er waren deze avond behoorlijk wat aanmeldingen van mensen die daad werkelijk wat willen doen Deze men sen zullen een uitnodiging krijgen voor de volgende bijeenkomst waar dan gesproken zal worden over meer concrete dingen en de eventuele vorm van de vereniging. Aan het einde van de vergadering stelde de voorzitter voor dat een ieder die aktief wilde medewerken zich kon- LEUSDEN/ZUID - Een ernstige aan rijding tussen een auto en een fietser vond op dinsdag 23 april plaats op de Dodeweg te Leusden/Zuid. Een fietser kwam uit ,,Don Bosco" en stak de Dodeweg over. Een auto, bestuurd door de heer B.W.M. uit Barneveld, botste tegen de fietser J.H. uit Langebroek op. De jeugdige fietser moest ernstig gewond worden vervoerd naar een zie kenhuis in Amersfoort. den opgeven en tevens konden aan geven welke taak zij wilden vervul len. Een vijftigtal bewoners heeft zich opgegeven Toch is de mogelijheid geopend dat bewoners die niet op die avond aanwezig konden zijn, zich als nog vóór 14 mei kunnen opgeven bij een lid van de initiatiefgroep, de heer: J. P de Koning, Gagelhof 30, J. Mak, Zonnedauwhof 15, tel. 2020. Op 14 mei om 20.30 uur is de vol gende bijeenkomst gepland in restau rant Nieuw-Leusden met die bewo ners, die zich voor wijkaktiviteiten wil len inzetten. De taken zullen dan verder verdeeld worden. LEUSDEN (ANP) - In de nacht van zondag op maandag is de 57-jarige spoorwegwerker W. J. v. d. Berg uit Leusden door een passerende erts- trein gegrepen en op slag gedood. De man was als ploegbaas werkzaam bij de spoorwegvernieuwingen op het baan vak Utrecht-Den Bosch. ieder geval van haar jeugd moet kunnen genieten. Ze gaat dan eerst naar de kleuterschool, waar getest wordt of de hond wel intelligent genoeg is. Daarna begint de werkelijke opleiding, die natuurlijk bij de ene hond wat langer duurt dan bij de andere. Zo'n vijf maanden moet men hier echter wel voor uittrekken. Elke hond die de goede hoogte heeft en intelligent is, kan voor dit werk gebruikt worden, maar niet iedereen die blind is, is geschikt voor een hond. Als blinde moet men zich wel dege lijk goed kunnen oriënteren en een uitstekend geheugen hebben om voor een hond in aanmerking te komen. Bovendien moeten hond en baas bij elkaar passen. Het kan dan ook wel eens voorkomen dat men pas na 3 of 4 honden de juiste gevonden heeft. Zo'n hond van de blindengeleidehon- denschool kost ongeveer zo'n f 5.000,--. Natuurlijk kan vrijwel niemand zo'n bedrag voor een hond betalen en daarom is elk bedrag dat men kan missen wel kom. De school wordt niet gesubsidieerd Ze wordt betaald uit donaties, giften en af en toe misschien een legaat. Op deze school kan men ook terug vallen als de hond eens ziek is of geopereerd moet worden. Mevrouw Van Harte heeft haar Britta gekregen toen ze twintig maanden was en het is duidelijk dat de twee dol op elkaar zijn Het is haar derde hond al van de school. Deze toch zo vitale dame woont in een normaal, niet aangepast huis in Amsterdam en ze redt het best. Over dag met Britta en 's avonds met haar man. Wel is het nodig om betrouwbare leveranciers op te zoeken Britta vindt het allemaal best. Als ze alleen met het vrouwtje loopt, doet ze haar werk keurig, als er iemand bij is, verslapt haar aandacht (want dan let die ander wel op). Als de man van mevrouw Van Harte haar echter uit laat is het een doodnormale hond, die dan ook even dol kan doen als een andere hond ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op. werkdagen geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. de Wereldoorlog. Vertrek 19.00 uur vanaf de Appelweg. Zondag 5 mei: Dia-avond in de grote zaal van ,,'t Trefpunt". De heer Van Leeuwen vertoont dia's over de Nederlandse natuur. Georga niseerd door de Hervormde/Ge reformeerde Jeugdraad. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 7 mei: U.V.V. Senioren Socië teit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden/zuid in het clubgebouw van ,,Roda". 14.00 tot 16.30 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden/zuid, telefoon 03490-18134. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN In de Zonnehof" te Amersfoort exposeert het A.K.G. tot en met 19 mei. Er hangen zes doeken van de kunst schilder Joh. D. Hendriks, wiens vrouw een partikuliere kollektie te bezichtigen heeft op „Groot Schutterhoef", Arn hemseweg 10. Uiteraard na telefonische afspraak Telefoon 03490-13890. LEUSDEN/ZUID N.H.K.: zo. 5 mei, 10 00 u Weernekers; 18.30 u ds W. Koppenhol, Huizen L R.K K. (Huize Don Bosco): J mei, 9.15 u.; zo. 5 mei, u.: Hoogmis; 11.00 u ACHTERVELD N.H.K.: zo. 9.30 u.. ds Abbi Hoevelaken R.K. Kerk: De gehele week oj u. H. Mis (uitgez. woensdag 19.00 u.: Avondmis, zo. 8(i: 10 30 u H. Mis; 18 00 LEUSDEN N.H.K.: zo. 5 mei, 9.15 u.: ds. J. J. Kooman (Herv./Ger.); 10.45 u.: ds. J. J. Kooman (Herv.Ger.), kindernevendienst; 19.00 u.: ds. G. W. H. Peddemors, Amersfoort (Herv./Ger.). R.K.K.: za. 4 mei, 19.00 u.: Avond mis m.m.v. dameskoor; zo. 5mei, 7.45 u.: Vroegmis; 9.00 u.: Hoog mis; 10.00 u.: Gezinsmis; 11.00 u.: Gemeenschapsmis met samen zang; 18.30 u.: Lof. AMERSFOORT Gereformeerde Kerk. Grachtkerk, Lieve Vrouwestr 9.30 u.: ds. W. de Vries; 19, ds. G. Hengeveld. Fonteinkerk, Robert Kochstrait 9.30 u.: dsr. J. Thomas, wete; hoofdmedew. V.U., AmersÜ. 17.00 u.: ds. G. W. H. Pedde& Rehobothkerk, Dollardstraat 291 u.: ds. J. J. Tissink; 17.00 q W. de Vries. Opstandingskerk, Euterpeplem 9.30 u.: ds. G. W. H. Peddel 17.00 u.: drs. J. Thomas, Ann foort. De Open Hof, Vogelplein - Wijk Li dert: 9.30 u.: ds. G. Hengeii Voorb. H. Avondmaal; 17.00 Oecumenische Zangdienst. Mi tatie- ds. J. J. Tissink. een Zanggroep o.l.v. de drs. K. de Jong en de orgi Cees Dusseldorp. Gereformeerde Kerken (Vrijge» Martuskerk: 10.00 u.: ds. Heij;i3 u.: ds. Arnold. De Kandelaar: 10.00 u.: ds. 17.00 u.: ds. Heij. De Schaapskooi: 10.00 u.: ds. Hel driks; 17.00 u.: ds. Kok. Westerkerk: 10.00 u.: ds. Ari 17.00 u.: ds. Hendriks. Spannende avonturenroman door H.W.van Brakel Dit d -23- Edouard die thans midden in het ver trek stond, zag hoe de kapitein zijn stoel achteruit schoof en langzaam op hem toekwam. Enkele seconden keken ze elkander opmerkzaam aan. Daarna reikte de commandant van het onbe kende vaartuig hem hartelijk de hand. „Edouard Vernier, nietwaar?"Van der Decken is mijn naam!" Hun handen rustten thans in elkander en de jonge man bevond zich van aan gezicht tot aangezicht met de man, wiens gevangene hij in feite was. Had de naam van zijn vreemde gast heer hem een schok gegeven, de wel luidende zware stem, die een onge kend warm timbre had en de wel willende uitdrukking der donkerbruine ogen stelden hem echter weer gerust. Een flauwe glimlach verscheen op zijn gezicht en enigszins verwonderd zei hij: „Aangenaam kennis met u te kun nen maken, kapitein van der Decken... U houdt mij ten goede, dat ik even vreemd opkeek bij het horen van uw naamIk vroeg mijzelf af, waar ik die meer gehoord heb". „Dat kan ik begrijpen," klonk het vrien delijk. „Daar zullen wij het dadelijk eens over hebben. Maar laat ons eerst een rustig hoekje opzoeken waar wij op ons gemak kunnen praten en el kaar eens wat meer van nabij leren kennen." - Met een uitnodigend hand gebaar wees hij naar de fauteuils in de bibliotheek. Edouard liet zich niet lang nodigen en maakte het zich zo gemakkelijk mogelijk Daarna keek hij eens opmerkzaam rond. De kapitein sloeg hem vergenoegd gadp. Daarna zei hij: „Ja, neem alles maar eens goed in je op en maak je maar vertrouwd met dit vertrek. Wij zullen hier nog menig uurtje doorbren gen, Edouard Ik heb veel te praten en veel te bepraten. Vanaf dit ogen blik maak je deel uit van mijn be manning Ik ben, naast God, schip per op mijn schip en mijn wil is hier wet." Edouard wist niet hoe hij het had. Hij kon zijn oren niet geloven. Het kostte hem moeite orde te schep pen in de veelheid van gedachten en van vragen, die bij hem opkwamen en een behoorlijk denken bijkans onmo gelijk maakten. „Ik begrijp, wat er bij je moet om gaan," klonk het rustig en vriende lijk „Dan zult u ook wel begrijpen, kapitein, dat ik in de eerste plaats een verklaring van u verwacht voor mijn detentie aan boord van uw schip. Wat heeft het te betekenen, dat drie opvarenden van de Noumea door u aan land zijn gezet en dat u mij hier gevangen houdtWant hoe moet ik mijn verblijf aan boord anders beti telenVerder zou ik u er op wil len wijzen, dat ik in dienst ben van de maatschappij, die eigenaresse was van de Noumea, en verder dat mijn voogd, mijn grootvader, die in een klein plaatje in Zuid-Frankrijk woont, reeds geruime tijd ziek was toen ik een half jaar geleden naar Nieuw- Caledonié vertrok. Hij nam toen af scheid van mij met een bezwaard hart, sprak zelfs van een mogelijk afscheid., voor goed. Indien u mij hier aan boord vasthoudt bestaat de mogelijk heid, dat ik hem niet meer levend zal terugzienEn dat zou ik ver schrikkelijk vinden." „Beste EdouardWeest ervan over tuigd, dat ik op al je vragen een af doend en bevredigend antwoord zal ge ven, dat ik alle moeilijkheden voor je uit de weg zal ruimen. Daarover zul len we het aanstonds hebben. Vóór alles echter, moet ik je voorberei den op een droevige tijding." - In de ogen van de gezagvoerder kwam een sombere uitdrukking. - „Ik heb gisteravond per radio bericht ontvan gen, dat mijn goede en trouwe vriend Claude Vernier.. in de nacht waar in de Noumea vergingzijn ziel in de handen van de Allerhoogste heeft gesteld." In het vertrek was het stil geworden. Bleek en ontdaan zat Edouard voor zich heen te staren, het hoofd in de han den gesteund, de ellebogen op de arm leuningen. Een vochtige schemer be dekte zijn ogen en als door een waas. boon ioolc er E KI Bu sol A lisdlgd nve g be zag hij de brede gestalte van de b pitein tegenover zich. „Laat ik eens beginnen met je n te vertellen, Edouard. Bepaal jij voorlopig te luisteren.... dan zal trachten de dingen te verklaren, i jouw gedachten bezig houden MuL steek eerst een sigaret op, into gUSD je tenminste rookt Het zal je kale; ren en wat meer op je gemak sliL len." De kapitein hield hem een zl JJJ, veren doos voor, gevuld met Egj> tische sigaretten. Edouard nam ere- uit, stak die aan, ging wat verzittï strijd en vestigden zijn bedroefde ogen c de man in zwarte uniform. „Toen ik zoeven mijn naam n°er.-_ vroeg je jezelf af, waar je die al ni~ jjjjj gehoord had, nietwaar?" De jonge man knikte bevestigend. „Heeft je grootvader wel eens w, verteld over de bewoners van u chateau La Roche?" „Inderdaad, li pitein." „En wat heeft hij je daai verteld0" Edouard schraapte even nj keel. „Hij zei mij letterlijk dit De mensen, die hier gewoond hebbal zijn op een hele lange en verre reis Het zal nog wel vele jaren dura alvorens zij terugkomen als ie ooit terugkomen. Ik kan mijzelf cd niet herinneren, ooit iemand gezie te hebben." De gezagvoerder knikten stemmend - „Precies," zei hij toa „Welnu, dan zie je thans een vand* mensen tegenover je. Maar voor ïl verder ga je te vertellen over mensen van het chateau - iets wat ïl voorlopig nog niet doen zal - wil 11 je verklaren hoe je hier aan boort bent gekomen en waarom ik je hit: aan boord wil houden. In de stormnacht, waarin de Noutca overvallen werd door een ongeki zwaar weer, lag ik in de golf van Vip Wij vingen ineens noodseinen op ni jullie schip, dat betrekkelijk dichtbr was. Daar ik nog geen half uur te voren de baai binnengevaren was net aan de steiger had gemeerd c" olie in te gaan nemen, besloot ik di rekt weer zee te kiezen om assiste:- tie te verlenen. Hoewel mijn oliebu: kers bijna leeg waren, had ik toch not voorraad voldoende om desnoods de ge hele nacht in het zwaarste noodweet door te zetten Ik kan dat doen, om dat dit schip is gebouwd volgens «i speciaal ontwerp en zo hermetisch ge sloten kan worden als een onderzee boot. Het is verder onze plechtige be loften, elk in nood verkerend schif te hulp te komen. Wij hadden juibj al spoedig ontdekt en waren practises reeds langszij, toen het gebeurde. Oc- middelijk hebben wij stormolie op b*1 water gespoten door middel van ea zogenaamde „oliekanon", eveneensee eigen vindingDaarna pikten «1 vier mensen opDe rest was waar schijnlijk benedendeksZe zijn rad de Noumea meegegaan naar de diepte Kapitein Van der Decken zuchtte eveo. Hij nam eveneens een sigaret, stal die aan en oogde een rookwolkje na „Dat is altijd het beroerste van ons vak - slechts enkele opvarende te kun nen reddenMaar om nu wee: op jezelf terug te komen. Het raadse. van je verblijf aan boord, is hien» gelegen: ik heb de hulp nodig van ee: mijningenieur, een veelbelovende e: energieke jonge kerel. Nu heb ik ver nomen, dat jij bij Creumont een mooie carrière kunt maken. Welnu. Edouard, dat is ook mogelijk in mijn diens! Ik kan je een positie aanbieden, die je meer voldoening en meer geld vi opbrengen." [USD! rteo {el

Leusder Krant | 1974 | | pagina 14