ADVOKAAT IS EEN ZWAAR BEROEP ALTIJD WERK" H. Millaard, druk bezet man Minister vraagt advies over de nieuwe stad Almere Rozendaal-bewoners gaven met gulle hand 1973 «oor de agrariërs geen slecht jaar If JAARVERGADERING ABTB -UR. j. A. STAR BUSMANN Uniformen-aktie Lisiduna: Totale opbrengst nu ruim 14.000.- Huldiging van vooratter R. H. v. d. Hengel ^Jl .N'JACr MÏ! LEUSDER KRANT ;USDEN/ZUID - Mr. J. A. Star laDD, benoemd tot officier in de vao Oranje Nassau. Zijn vrouw, se van geboorte, en hij ontvangen Hp de dag zelve, waarop hij de onder- ding op de rever gespeld kreeg. man wilde de onderscheiding d maar ik drong er op aan, dat vandaag bleef dragen. We zijn mee ingenomen", ben 44 jaar advokaat", zo vangt leer Star Busmann aan, hoewel ie! moeilijk vindt om over zich- Kjlt, spreken, ,.en altijd op dezelfde Iplaats. Utrecht Ik ben jong met de ratuur begonnen. En och, hoe was i'n die tijd als je wilde beginnen dvokaat kwam je als volontair •n kantoor Toen ik begon was ik lijk niet van plan mijn hele leven advocatuur te blijven Maar het Nauta en Pit, destijds een id advocatenkantoor had eenadvo- idnodig Ik trad er in dienst", en in heel korte tijd traden er ver eende veranderingen op De heer •erd benoemd in de rechterlijke 1 De oude heer Nauta werd ern- I ziek Op een gegeven ogenblik de taak op mijn 23-jangeschou- r4 terecht ..Echt een vuurdop", mevrouw Busmann er aan toe, iaast me op de bank een hand- [je creeert hulp kwam opdagen in de fi- Jvan jhr mr F. F Hooft Graaf- met wie ik nog altijd geasso- ben. Na de oorlog heeft ons r zich zeer uitgebreid. In 1961 [n wij een fusie aan met een ander advocatenkantoor, en op het ogenblik hebben wij tien advocaten Het is het beeld van deze tijd, de schaalvergro ting. Naast de advocatuur heb ik me zeer voor de rechtspraak geïnteresseerd. Van 1935 af ben ik plaatsvervangend katonrechter geworden, tot 1959. Daar na plaatsvervangend rechter, en dat hoop ik tot mijn zevenstigste jaar te kunnen doen. Verder heb ik veel gedaan aan ar bitrage: het geven van scheidsrechter lijke beslissingen, die dezelfde kracht hebben als rechterlijke beslissingen. In dat verband ben ik al jarenlang lid van de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Dat is een vast college, dat bestaat uit des kundigen voor de bruggenbouw, de we genbouw, de waterbouw, de huizenbouw en een aantal juristen, die in gevallen, waaraan juridische kanten zitten als scheidsrechters optreden. In principe is de rechtbank altijd bevoegd een uit spraak te doen, tenzij partijen zijn overeengekomen, scheidsrechters aan te wijzen, zodat alle geschillen worden beslist door de Raad van Arbitrage. (Dat geschiedt ook in alle mogelijke sectoren van de handel bijvoorbeeld). De gedachte, die er achter zit, is dat op deze manier mensen, die deskundig zijn op bepaalde terreinen, beslis singen kunnen nemen. In de advocatuur heb ik nogal wat baantjes bekleed. Van 1941 tot 1946 was ik lid van het bestuur van de Nederlandse Advocatenvereniging, die de landelijke organisatie was van de 1USDEN/ZUID - Mr. H. Millaard, md tot officier in de orde van -Nassau. eol innemend mens met een wijde isi». Uitstekend gastheer. Woont ver- Tikftlijk ,,in het bos" van Leusden. H lachend, dat hij toch wel zéér liigenomen met zijn koninklijke on- fiflcheiding. Komt daar zonder meer ^■uit ,,Het doet je iets, zo'nonder- •cbvdiDg Het is iets bijzonders, dat |r-$ersoonlijk als zeer vreugdevol Wiergaat." ..Gisteravond", zegt hij, ..warenalle ttdervn weer thuis, en wij hebben de reikde om de onderscheiding gevierd, °oi met het gehele gezin in Amers- 3°rt te gaan eten Dat was bijzonder enoegelijk De kinderen, die vertrok- ,enl Singen zéér laat vannacht weg. Hpar dat u vanwege dat late uur nog o weinig .leven" in dit huis aantreft, wert-n slaapt nog." (Het is ook nog f» in ochtend van Koninginnedag) IBrood-wit-blauw is gehesen aan eIfnorme vlaggemast in de tuin). Mr Millaard is gehuwd en heeft vijf ■Bren. drie jongens en twee meisjes oegt er ogenblikkelijk aan toe: ,,En ««ponden, boxers.' Die komen me later gedrieen luidruchtig begroe- De heer note. Millaard en echtge- Als ik vraag naar zijn levensgeschie- |l_erus' spreekt hij daar en passant „Ik ging naar school, was in ure dienst, werd in de oorlog en genomen en bevrijd door de |ES*n' de oorlog ging ik studeren, flökwam toen eigenlijk, afgestudeerd, mm o»J de firma Langeveld, De Vos. "Baal en Zoon te Amsterdam. |paar jaar later werd ik daar jhi en dat ben ik gebleven 1st me ondertussen op een beeldig lstukje, dat hij vandeburgemees- in Leusden ontving en toont een ider lijvig boek, Hitier", dat hij F»ens cadeau kreeg ..Het is zo n |.'Ta er nooit wel de tijd voor ezM- om het heIemaal uit te ■•Mag ik u toch iets vragen over de Wiissies waarvan u lid bent?" i^Bh. als dat dan moet. Ik ben voor na van de Vereniging van Makela- Uncir ,Assuranlien ter Beurze van H*rdam Ik ben ook voorzitter van gfernationale organisatie van Make- B-ii, ?iV00rzi^er van de commissie ili»0a voor de gemeenschap- markt Alles voor het verze- l£n hff oC?en Ik Zlt in het bestuur ppe Scheepvaart Museum. In Baarn jfaL V00rzitter van het bestuur HEtr ,leuter" en basisschool. Ik [Hfekretaris van de Vereniging „De Amsterdamse Haven". (Maar in wezen geeft me dat weinig werk: ik vergader, en er zijn twee direkteuren, die het werk doen). Maar ik heb aan al dat soort dingen altijd met plezier mee gedaan Dat was zéér ontspannend Ik beschouwde het als hobbies Van de Vereniging „Henrick deKey- zer" was ik twaalf jaar lang sekreta- ris. Ik zit nu nog in het bestuur. Daar heb ik veel werk verricht. Dat boeide me geweldig. We werkten samen met „Heemschut" „Amstelodamum" en het „Koninklijk Oudheidkun dig Genootschap" Ik ontmoette daar mensen als Prof. Osinga, Jhr Roell, de direkteur van het Rijksmuseum. En je leert veel, erg veel van die men sen. Ik zie daardoor, als leek, nu veel dingen zélf. 't Paleis Noordeinde is geheel gerestaureerd in 17e eeuwse stijl Ik ben geweest, om iets te noe men in het kasteeltje „Heemstede" te Houten. In zo'n restauratie zit enorm veel handwerk. Het is praktisch on betaalbaar En om er in te wonen, is het moeilijk met het verwarmen der vertrekken. Ik zei weieens tegen de eigenaar van „Heemstede": „Waar om zit je daar toch zo in die kou?" (Hij werd 's nachts wakker, rillend van kou, als het haardvuur was uitge gaan) „Omdat het zo heerlijk van sfeer is," antwoordde hij ,,Ik heb gehoord, dat u nog meer funkties bekleedt." „Och, iedereen, die in een bepaald vak zit, krijgt daar automatisch aller lei funkties bij. Ik reis betrekkelijk veel. We hebben kantoren in het buiten land, die gedeeltelijk onder mijn ver antwoording vallen Ik ga bijvoorbeeld nog al eens naar Duitsland. Ik ben lid van de Commissie van Beroep van het Bedrijfsleven, lid van de Kamer van Koophandel in Amster dam, bestuurslid van de Werf Krom hout". „Mag ik vragen waar u het liefst een vakantie doorbrengt?" ,,We zitten meestal in Zwitserland. Dat vind ik zo'n prachtig land. En in Italië aan de meren. En mijn vrouw en ik zijn één keer met vakantie naar Amerika en Canada geweest. We hopen altijd nog eens een reis naar Indonesië te kunnen maken. Mijn vrouw is er geboren. Maar daar wachten we maar mee tot alle kinderen het huis uit zijn..." besluit Mr. Millaard lach end. Anco Mali Nederlandse advocaten. Die oorlogstijd was zeer moeilijk. We hadden nogal wat te stellen in die bezettingstijd. Dankzij de goede voorzitter, die het heelhuids doorheen. De bezetter konden we gelukkig afhouden. In 1946 ben ik benoemd tot lid van de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten in Utrecht. Deze Raad heeft een wettelijke status, en heeft én het bestuur én de disciplinaire rechtspraak over de advocaten in han den, het toezicht over de advocatuur als zodanig, en het tuchtrechtelijke ingrijpen wanneer dit onverhoopt nodig mocht zijn Het hoger beroep voor deze beslissingen berustte bij het Gerechts hof te Amsterdam. In de 50er jaren werd de Neder landse Orde van Advocaten in het leven geroepen Het hoger beroep werd als gevolg daarvan niet langer gebracht bij de gewone gerechtshoven, maar bij één centraal Hof van disciplinair Toe zicht te Utrecht, bestaande uit vijf leden; drie beroepsrechters en twee advocaten. De drie beroepsrechters waren tot dusverre oud-advocaten. In de Raad van Toezicht was ik jaren lang sekretans, later plaatsvervangend deken en de laatste jaren deken. In 1971 moest ik deze funktie neerleggen om gezondheidsredenen". Tijdens ons gesprek gaat voortdurend de telefoon. Mevrouw Busmann neemt de felicitaties in ontvangst. Er arri veert een boeket bloemen van de burge meester van Leusden. De postbode brengt telegrammen Het is allemaal erg feestelijk, en mevrouw Busmann geniet intens van het geluk. ,,Het is een zwaar beroep, het be roep van advocaat. Men vergeet vaak, dat een advocaat eigenlijk altijd werkt. Het denkwerk moet je eigenlijk 's avonds thuis doen. Overdag op het kantoor wordt je te veel in beslag genomen. De maatschappij is zo veel ingewikkelder geworden sinds ik ad vocaat werd, dat de problematiek steeds ingewikkelder wordt. Door het meer complete leven wordt de taak van de advokatuur uitgebreider. Het is vol strekt onmogelijk om het gehele terrein te overzien. Eigenlijk moet je ieder probleem, om verantwoord advies te kunnen geven, van de grond af aan be zien en bestuderen. We leven zo snel Als in 1930 een zaak in hoger beroep bij het Gerechts hof kwam, dan vroeg één van beide par tijen een dag voor pleidooi aan. Van het Hof kreeg je dan bericht, dat de zaak over twee jaar aan de orde zou komen. Het tempo lag gewoon lager. De advokatuur moet nu veel harder werken Het aantal advocaten is niet op dezelfde voet toegenomen als de be volking. Daarom zitten wij vootdurend in tijdnood. Ik ben ook in militaire dienst ge weest. Ik was officier bij de Cavale rie, en ben als zodanig gepensioneerd in 1955". „En je bent Ritmeester Buiten dienst", vult mevrouw Busmann aan. „Ik deed het als student omdat ik me interesseerde voor het paardrijden. Behalve mijn studietijd heeft ook de diensttijd veel voor mijn betekend. Er is een sterke band ontstaan. De Cava lerie was een mooi wapen, met als centraal punt: het paard" ,,Ik hoorde u stadsadvocaat van Leus den noemen". „Dat is te zeggen: de gemeente heeft ook wel rechtzaken, geschillen bij aanleg van wegen, nieuwe stadsuitbrei ding. ruimtelijke ordening. Dat heeft niet alleen administratief rechtelijke kanten, omdat men op een gegeven ogenblik de burger iets moet aan doen, bijvoorbeeld het afstand doen van een stuk grond Dat geeft aanleiding tot geschillen, meestal over vergoedingen in onteigeningsgevallen Ik ben betrok ken geweest bij de plannen van de Euro- woningen, die er destijds waren. Daar waren ingewikkelde contracten nodig tussen de gemeente en de Eurowonin gen, betreffende de realisering Zoals u weet is slechts een deel gereali seerd. Dit deel van de advokatuur is bizon- der interssant en zeer opbouwend, om dat je helpt om iets tot stand te brengen. Negatiever, zou ik haast zeggen, zijn de echtscheidingsprocedures. Je kunt niet tegen de cliënt zeggen: „Ik doe het niet" Ik vind, dat je in het alge meen je bijstand niet kunt weigeren. Ons kantoor heeft wat men noemt een algemene praktijk en derhalve ook echt scheidingsprocedures. Het is niet het aangenaamste deel van de praktijk. Maar de mensen, die bij je komen, zitten in nood Wanneer een huwelijk danig op de klippen is geraakt, dan is het een mooie taak voor de advo katuur om toch tot een bevredigende regeling te komen, zover als de om standigheden dat toelaten. Het is een pijnlijke ingreep. De persoonlijke statisfactie van de advocaat is gering. Maar daar staat tegenover, dat je na verloop van tijd soms ziet, dat de men sen. die je hebt geholpen met die echt scheiding, toch tot een nieuwe opgaande lijn in hun leven zijn gekomen. Ik vind het de taak van de advocaat in het voorstadium om te proberen de partijen tot elkaar te brengen en ze te waarschuwen voor de ingrijpende gevolgen van een scheiding. Een advocaat procedeert uit de aard van zijn beroep, is de verplichte ver tegenwoordiger bij de rechtbank. Een procedure is dikwijls ook een negatieve zaak. Naarmate ik ouder word, ben ik steeds meer gaan geloven in het bij elkaar brengen van partijen door een schikking. Dat kan ze afhouden van de procedure, soms in drie instanties: de rechtbank, het Hof en de Hoge Raad. Als jong advocaat ben je erg vecht lustig. Maar de zaken zijn nooit hele maal zwart of wit. Veel in het leven is een compromis. Het is een op bouwende taak om partijen tot een schikking te brengen. Behalve het procederen is er het maken van contracten, het treffen van regelingen, waarbij partijen in con tact met elkaar treden in een maat schappij of om zaken gezamelijk te doen. Dat is bizonder dankbaar werk. Je moet vooruit kunnen zien waar zich in de toekomst de moeilijkheden kun nen voordoen. Je moet het contract zo goed mogelijk opstellen, zodat er zo min mogelijk geschillen kunnen ont staan. Dan de strafzaken Het strafrecht strekt zich uit over een ongelofelijk breed veld: bijvoorbeeld verkeersover tredingen met burgerrechtelijke gevol gen. Daarnaast heb je de huistuin- en keukenmisdrijven" Mevrouw Busmann schiet in de lach „En de grotere criminaliteit Ik heb wel strafzaken gedaan, maar mijn hoofdbezigheid heeft gelegen in het burgerlijk recht. Hoe gaat dat: je komt op een bepaald kantoor, en daar wordt veel aan burgerlijk recht gedaan. Het is echter een mooie en dankbare taak, de strafrechtspraak. De verdach te, vroeger de beklaagde, moet ver dedigd worden Die bijstand is in ons land onmisbaar en daarin moet zo goed mogelijk voorzien worden. De raadsman heeft tegenwoordig een bond genoot aan de reclassenngsinstellingen die in vele gevallen woraen ingescha keld door de justitie om rapport uit te brengen over de achtergrond van de verdachte De reclassering had vroeger niet zo'n groot bereik Tegenwoordig is dat bij zwaardere vergrijpen bijna altijd het geval, waardoor de taak van de advocaat zeer wordt verlicht". „Dat plaatsvervangend recehter zijn, dat vind je ook erg boeiend", zegt mevrouw Busmann „Inderdaad, het is zeer bevruchtend om dan aan de andere kant van de groene tafel te zitten Dat trekt me heel erg aan" Aan het slot van ons gesprek wordt weer een telegram binnengebracht. De koninklijk onderscheiden advocaat ont vangt van alle zijden gelukwensen. ANCO MALI DEN HAAG (ANP) - Minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat heeft twee ontwerp-rapporten over de nieuwe stad Almere in zuidelijk Flevo land om advies voorgelegd aan de raad van de waterstaat. Deze studierappor ten, „ontwerp Almere-haven" en „Almere 1985. aanzet tot een ontwik kelingsstrategie 1970-1985-2000" zijn opgesteld door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Lelystad. De rapporten zijn door de minister van verkeer en waterstaat aangekon digd in de memorie van toelichting 1974 Zij sluiten aan op in 1971doorde regering genomen beslissingen over Almere Deze zijn samengevat als volgt: 1 Almere zal 125.000 a 250.000 inwo ners krijgen in het jaar 2000 2. De stad zal uit diverse kernen bestaan 3. De eerste kern zal gebouwd worden aan het Gooimeer, tegenover Naarden en Huizen. Het rapport „Almere-haven" omvat een structuurschema met toelichting voor de eerste kern van Almere. Belangrijkste elementen in dit plan. -het scheppen van een klein-schalig gedifferentieerd milieu van over wegend laagbouw, afgestemd op de eisen van voetgangers, fietsers en openbaar vervoer door middel van een zogenaamd gescheiden ver keerssysteem -het vroegtijdig realiseren van een goed voorzieningenniveau. Uit een oogpunt van evenwichtige bevol kingsopbouw zal vooral aandacht worden besteed aan onderwijsvoor zieningen en aan voorzieningen voor zelfstandig wonende bejaarden -het vooruitlopen van degroenaanleg op de komst van de bevolking De bedoeling is dat de bouw in deze eerste kern, conform de plannen, in 1975 zal starten. LEUSDEN - Vrijdag 3 mei maakte ons Leusdeos Harmoniegezelschap „Lisiduna" met majoretten en tam boerkorps een zéér geslaagde rondgang langs de pleinen van Rozendaal. De kollektanten, die in „Lisiduna's" kiel zog langs de buizen gingen hebben op die avond de hoogste opbrengst per avond ontvangen, namelijk het formi dabele bedrag van f936,51. Wel een bewijs, dat men in Rozendaal gesteld is op dit muzikale en fleurige geheel! De stand ,van zaken is na de week van 29 april tot en met 4 mei als volgt: Collecte in Rozendaal op vrijdag 3 mei: f936,51 Collecte in de buitenwijken, Ursulineweg en Beaufortweg f379,-- Nagekomen door collecteren bij mensen, die met de rond gang niet thuis waren f 156,25 Girostortingen f200,-- f .30.000.— Totaalstand f14.197,31 Totaal f 1.671,76 Op donderdag 9 mei en vrijdag 10 mei gaat „Lisiduna" rondin „De Wetering" en omgeving. De bewoners van „De Wetering" krijgen in het begin van de week een schrijven in de bus, waarin „Lisiduna" uiteenzet, waarvoor haar aktie wordt gevoerd Beide avonden marcheert „Lisiduna" om 18.30 uur af „Lisiduna" hoopt, dat ook deze avonden met gulle hand voor haar uniformaktie zal worden gegeven, om zo spoedig mogelijk het benodigde geld bijeen te hebben om de nieuwe unifor men aan te schaffen Een ieder, die het uniformfonds wil steunen kan dit ook per giro of bank doen: „Lisiduna" giro Rabobank 278135, rekeningnr 3359.07 237 Ook kan men zijn gaven persoonlijk ter hand stellen aan de penningmeester de heer W J. Donselaar. Arnhemseweg 31, Leusden-zuid, tel. 03490-17866. „Lisiduna" stevent met volle kracht op de f30.000,-- af! De heer van de Hengel dankte alle aanwezigen voor het geschonken ver trouwen en ook voor het portret („Daar sta ik mooier op, dan ik in werkelijk heid ben"). De heer Verbeek van het ULG sprak tot slot zijn dank uit namens de andere verenigingen. De heer van de Hengel trad bij gezamenlijke bijeenkomsten vaak als voorzitter op. Ook hij spreekt zijn dank uit voor mevr. v. d. Hen gel, want zij ontving niet alleen leden van de ABTB maar ook die van de CBTB en het ULG Met een rondje voor de aanwezigen werd deze avond op een gezellige manier nog even voortgezet. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 2 mei hield de ABTB Hamersveld haar jaarvergadering in „de Til". Na de opening van voorzitter R. H. v. d. Hengel en de notulen was het woord aan de secretaris, de heer G. Th. v. d. Hengel, om bet jaarverslag voor te lezen. Uit dit verslag bleek weer een gevoel van onbehagen onder de agra riërs. 1973 was voor de agrariërs zeker niet slecht te noemen. De prijzen voor de produkten waren dat jaar redelijk te noemen. Momenteel zijn de verkoop prijzen sterk gedaald en de aankoop prijzen sterk gestegen, zodat men - als deze tendens zich voorzet - het ergste vreest. Eigenlijk slechts één ding zat de agrariër mee en dat was het weer. Vooral door de zachte winter zijn hem heel wat kosten bespaard ge bleven. Voor de ABTB-afdeling is dit jaar ook zeker niet ongemerkt voorbij gegaan. Vele aktiviteiten zijn er te noemen Ook o.a. de aktiviteiten die rond het 2e fase plan in samenwerking met de ABTB Achterveld, de CBTB en het ULG, ontstonden. Het ledenaantal is stabiel gebleven, maar de belangstelling voor de akti viteiten (buiten de 2e fase aangelegen heden, werd zeker niet beter. Als men diverse aktiviteiten en bijeenkomsten niet gekombmeerd had gedaan, had men ze beter achterwege kunnen laten. Na het verdere huishoudelijk gedeel te (op de bestuursverkiezing na) werd het woord gegeven aan de heer v. d. TweelDeze behandelde vooral de moei lijkheden die er voor deze onderne mers rijzen op het fiscaal gebied. Ook de Oude dag reserve kwam aan bod. Dat er over deze dingen nog heel wat vragen zijn bleek wel uit de vragen die hier later op volgden. Wegens periodiek aftreden van de heren R. H. v. d Hengel en C A van 't Klooster was er een bestuurs verkiezing. Beide heren stelden zich herkiesbaar en aangezien er geen te genkandidaten waren, werden beiden snel herkozen. Daarna gebeurde er iets wat de voor zitter niet wist, maar de rest van de aanwezigen wel. De heer v. d. Hengel werd n.l. gefeliciteerd en hartelijk badankt voor het feit dat hij al 25 jaar bestuurslid (waarvan 20 jaar voor zitter) van de ABTB is. De dames van het bestuur maakten hiervoor ook hun opwachting. De heer G. Th. v. d. Hengel dankte namens alle leden de voorzitter har telijk voor al het werk dat hij in de afgelopen jaren voor de ABTB verzet heeft. Deze dank werd onderstreept met een blijvende herinnering nl. een portret van de voorzitter en zijn vrouw. Voor mevrouw van de Hengel was er een bloemetje als dank voor al de uren dat ze haar man moest missen en voor het gastvrij onthaal met bestuurs vergaderingen e.d. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het gaat goed met het onderwijs in Leusden Op de hoek Midaenweg/Asschatterweg begint het eerste deel van het scholencomplex Alandsbeek reeds vaste vorm aan te nemen. (Foto Leusder Krant).

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11