Onze verknipte kandidaat Leusdens D'66.-er R. Bloemhof bedankt voor statenzetel Internationale leerdag voor instrukteurs van „De Speurders" ROND DE STEMBUS: chitterende dia-serie voor erv./Geref. Jeugdraad Win de prijs van 25.- Veel belangstelling voor verkiezingsbiljet Ontmoetings avond van Progressief Leusden Zonder licht gereden Creatieve slotavond NCVB DE DRIE STIGMATA VAN PALMER ELDRITCH Wedloop om Achilles Xanadu, Sturgeon op z'n best Wipwap-kleuters bezochten boerderij TOEKOMST EN TECH NICK IN DC LITCRATUUK VAN VANDAAG Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! 9 MEI 1974 LEUSDER KRANT j (Van de redaktie) LEUSDEN - Blijkbaar is ons spelletje: „Ken uw kandidaat" met plezier door onze lezers gespeeld, want wij ontvingen tientallen op lossingen. Alle stukjes werden weer keurig op de plaats geplakt, zodat onze verknipte lijsttrekker weer heelhuids door het leven kan gaan. Alle inzenders onze hartelijke dank voor het meedoen. De prijs van vijfentwintig gulden is uiteindelijk na loting gewonnen door: mevrouw E. van de Veen, Hessenweg 14 te Stoutenburg. Van harte gefeliciteerd. Zij plakte de heer J. Wagenaar van de VVD op de juiste manier weer aan elkaar!!! Deze week onze nieuwe verknipte lijsttrekker. Plak de stukjes weer op de juiste plaats en zendt het geheel naar de redaktie van de Leusder KraDt, Postbus 11, Leusden/Centrum. Doe dat vóór dinsdagmiddag a.s. 12 uur. Onder de goede oplossingen stellen we weer een prijs van 125,- beschikbaar. Zet u er wel duidelijk bij wie de kandidaat is en vao welke partij? Vooral dat laatste werd door verschillende inzen ders vergeten. Veel plezier. Redaktie. van science fiction en fantasy en horror van de Democraten mogen evenmin door samenwerkingsafspraken worden versluierd Dat is weinig democratisch, aldus de heer Bloemhof. LEUSDEN - Er blijkt grote belang stelling te bestaan voor de verkie zingsaffiches van Progressief Leus den. Op deze affiches is naast de min of meer gebruikelijke tekst ook een grote foto afgebeeld van de brug over het Valleikanaal bij de Asschat- terweg. Het blijkt, dat veel mensen positief reageren op het afbeelden van een karakteristiek stukje Leusden. Er komen bovendien reakties binnen van mensen die vragen, of het niet mo gelijk is het affiche nogmaals te laten drukken maar dan zonder de verkie zingsteksten, zodat alleen een mooie foto overblijft, die in veel Leusdense huizen een gewaardeerde wandversie ring zou kunnen opleveren. Mensen die meer willen weten over dit „echt Leusdense" affiche kunnen kontakt op nemen met de heer D. Tulp, Meidoorn hof 24, Leusden-Centrum. NEUSDEN/ZUID - Als laatste vaneen Wie door de Hervormd-Gereformeer- Jeugdraad georganiseerde zondag- fooden in ,,'t Trefpunt" te Leusden- vond 5 mei een dia-avond plaats. Behalve de vaste bezoekers waren !°ok veel nieuwe gezichten. Ook een ital ouderen gaven blijk van hun fkogstelling Hierdoor kwam het be ters aantal op 45, het hoogste van het gehele seizoen. Zonder Vzotidenng zijn deze bezoekers ent husiast naar huis gegaan. Jje dia's gaven een indruk van de terlandse natuur gedurende de ler jaargetijden De tekst gaf bizon- r veel informatie, en de muziek (uit zesde en negende symfonie van *«hoven) paste wonderwel bij het boel Zeer imponerend waren onder wr een dia van een uil, een aantal s van insekten, een serie over het wen van jonge vogels en een serie er <je slechts enkele uren duren- ontwikkeling van een stinkzwam n tweemaal drie kwartier (met een \Ze ertussen) werden in totaal 180 "ertoond .Daarna was nog gelegenheid tot stellen van vragen aan de heer leeuwen, die de serie had op- en samengesteld, Uit de be- oording van de vragen bleek wel, ontzettend veel tijd en werk er in 'O'ograferen was gaan zitten »tb/e ai°Qd is zeker voor herhaling ar. Mocht u belangstelling hebben doze schitterende dia-serie, dan Regelmatig nieuws op het gebied LEUSDEN (ANP) - De Leusdense D'66-er R. Bloemhof heeft besloten zijn plaats als d'66-vertegenwoordiger in de Utrechtse staten niet in te zullen gaan nemen. Dit omdat naar zijn mening de landelijke uitslag van de staten verkiezingen de twee zetels die D'66 via vooraf gemaakte afspraken in de Utrechtse staten krijgt, niet recht vaardigt. Utrecht is de enige provincie waar D'66 uitkwam op een gecombineerde lijst met PvdA en PPR (in de progres sieve konsentratie Utrecht"). De heer Bloemhof, lid van D'66 sinds maart 1967, heeft nu zijn plaats aangeboden aan zijn opvolger op de PKU-lijst, partijgenoot H. Potman In een toelichting zei de heer Bloem hof een voorstander te zijn vansamen- werking tussen PvdA, PPR en zijn partij Maar die samenwerking mag er niet toe leiden dat D'66 wordt opge slokt. De slechte verkiezingsresultaten LEUSDEN - Progressief Leusden, waarin samenwerken de PvdA, D'66, PPR en de PSP, organiseert donder dagavond 16 mei a.s. een ontmoetings bijeenkomst in café restaurant Ba- voort. Tijdens deze informele avond kan men in de eerste plaats kennisma ken met de kandidaten van Pro gressief Leusden voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Maar daarnaast is deze bueenkomst tevens een goede gelegenheid voor leden/ sympathisanten van PvdA, D'66, PPR of PSP, om eens nader kennis te ma ken met mensen uit één van de andere partijen uit het samenwerkingsver band Progressief Leusden. Natuurlijk hoeft men niet de hele avond over po litiek te praten. Er zal terecht voor worden gezorgd, dat men zich ook kan uiten op wat speelsere manieren, door middel van een aantal leuke aktiviteiten die zono dig wat ontspanning kunnen brengen in de enerverende verkiezingstijd. De datum om te onthouden is dus donderdag 16 mei a.s., aanvang 8 uur 's avonds. Adres, café restaurant Ba- voort. Trekerweg 28, Leusden/Zuid. LEUSDEN - In de avond van de 29e april moesten 1 fietser en 2 brom fietsers worden bekeurd wegens het rijden zonder licht. Op de Doornseweg moesten drie per sonen worden bekeurd wegens het rij den door het rode stoDlioht LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond 13 mei a.s. zal de Nederlandse Christen Vrouwen Bond haar laatste avond van dit seizoen houden. Het is de bedoeling er een krea- tieve avond van te maken, zodat aan de dames verzocht wordt een schaar en f2,-- materiaalkosten mee te nemen. De heer Van de Bijl uit Vleuten zal de aanwezigen assisteren met hun kreatieve werkzaamheden Tussendoor staat nog een verloting op het programma, zodat het al met al wel weer een gezellige avond zal wor den. Gasten zijn deze avond - die om 19.45 uur in het Hervormd Centrum zal beginnen - van harte welkom! kunt u kontakt opnemen met de heer P. J. van Leeuwen, Prinses Margriet laan 10, te Leusden-Zuid. Humor viert hoogtij in „De hurkel is een gelukkig dier", terwijl in „De teddybeer van de professor' droom en werkelijkheid, heden, verleden en toekomst niet meer uit elkaar gehouden wordt en een afschuwelijk realistische nachtmerrie wordt voor een professor, die vroeger een teddybeer had, een zeer bijzonder speelgoedbeest. Militaire, interplanetaire problemen worden tenslotte opgelost in het ver haal „Er bestaat geen afweer" Het kortste verhaal uit de bundel heet „Jong geleerd". De wereld is aan ver nietiging ten onder gegaan De laatste mensen, die zich niet meer kunnen voortplanten, zoeken naar een middel om hun onmetelijke kennis over te dragen aan hun opvolgers op aarde: de dieren. Ze kiezen hiervoor het ras der zee-otters. Grimmige humor met het accent op humor Kortom: „Xanadu" is een uitmun tende bundel, waarin Sturgeon de mees ter op de korte toer is en blijft. Aanbevolen! Wedloop om Achillis, door Fred Geoffrey Hoyle. 1963. Uitge geven door Born uitgeversmij te Amsterdam. Born SF-reeks nr 44 - vertaling H. J. Oolbekkink. Prijs: 3.95. De bekende Engelse astronoom F red Hoyle, die al meerdere SF-romans op z'n naam heeft staan, schreef in 1963 samen met zijn zoon Geoffrey de roman „Fifth planet' door Ool bekkink vertaald in ..Wedloopom Achil lis". Het is een uitstekende SF-roman, waarin de wedloop om de ruimte en de macht tussen Rusland en Amerika een hoogtepunt vindt in de race om een onbekende, plotseling opgedoken pla neet „Achillis", die samen met een kompleet zonnestelsel binnen het be reik van de aarde is gekomen. Er werden ruimteschepen gelanceerd door Rusland en Amerika en beide ra ketten bereikten de planeet Achillis. Het blijkt een onbewoonbare planeet te zijn, maar tochDan begint ech ter de ellende. Er vallen doden en er gebeuren bijzonder vreemde dingen, zowel op de planeet als terug op aar de Hoyle weet op een uitstekende manier de spanning te verhogen en maakt - me de door zijn wetenschappelijke achter grond - het verhaal erg geloofwaardig. Aardig is, dat hij de Russen en de Amerikanen in de ruimte-noodgedwon gen laat samenwerken zonder dat men er op aarde een flauw vermoeden van heeft. Uiteraard geeft dat weer de nodige komplikaties bij de terugkomst op aarde, want zowel Rusland als Amerika willen triomfantelijk de astro nauten binnenhalen. Er valt dan niet veel meer binnen te halen, maar wat ze ontvangen is echter wel iets bij zonders De familie Hoyle heeft met „Wed loop om Achillis" opnieuw een juweel tje toegevoegd aan de grote reeks goe de science fictionboeken die tot nu toe in de wereld het licht zagen. Maar we hadden ook niets anders verwacht, eerlijk gezegd Xanadu - Theodore Sturgeon; dertien SF-verhalen. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland b.v. te Amsterdam. Samenstelling Werner Flamen. Vertaling: Mieke Meuldrager-Ezelin. Nr65(dubbel- deel) uit de Meulenhoff-SF-serie. Prijs f7,50. Theodore Sturgeon behoort tot één van de beste Amerikaanse Science fictionschrijvers. Sturgeon is een meester op het gebied van de korte verhalen, hoewel hij ook enkele romans schreef, zoals de in Nederland vertaal de „De dromende juwelen" (Bruna), Venus plus X" (Meulenhoff), en „Een beetje bloed van jou" (Bruna F&H). Sturgeon, die de laatste jaren weinig meer schreef, kwam in 1971 weer met een reeks nieuwe korte verhalen (o.m gebundeld in „De man die de zee verloor" - Bruna). In de bundel „Xanadu" verzamelde Meulenhoff-redakteur Werner Flamen dertien SF-verhalen van Sturgeon uit de jaren 1946 tot 1968 Het zijn stuk voor stuk weer staaltjes van pure SF, waarbij het titelverhaal „Xanadu" uit blinkt door de ietwat cynische kijk op de mens in een verrassend verhaal, waarin een bewoner van de planeet Kit Carson landt op een uitermate vre delievende planeet. Wantrouwend, zoals alle oorlogszuchtige mensen op Kit Carson, begint hij een onderzoek Het uiteindelijke resultaat is wel wat an ders, dan deze verkenner zich had voor gesteld Het betekende een ommekeer voor tal van volkeren op andere pla neten. Een beetje magie en horror wordt op uitstekende wijze verwerkt in het verhaal „De Wessenflinkel", waarinal iets van de sfeer van „Een beetje bloed van jou" te proeven is. „Het gedenkteken" is als een waar schuwende vinger naar de mensheid, die behept is met zelfvernietigings- drang. „Op het scherp van het ontleedmes" is een subliem geschreven verhaal, met een zeer verrassende plot Stur geon is daar op zijn best, als hij het verhaal beschrijft van de lijfarts van een multi-miljardair, die geconfron teerd wordt met een troonopvolging De arts Trilling weet die troonop volging na de dood van zijn chef soe pel te laten verlopen en bereikt daar bij nog iets. In „Mr Costello, held" roept Stur geon niet alleen een geheimzinnige sfeer op, vol wantrouwen, maar be wijst opnieuw, dat de magie van de stem en de overredingskracht onge kende perspectieven voor schurken opent. Bepaald humoristisch en onthutsend is het slot van het verhaal „De Hemel zag zwart van de schepen", terwijl het verhaal „Donder en rozen" op een grimmige wijze de lezer confron teert met het einde van de wereld. Sturgeon weet daar echter een me lancholie in te stoppen, die ontroert. Een uitstekend avonturen-verhaal is „De nachtmerries van Parallel X". waarin buitenaardse wezens via een gat in de ruimte onze aarde binnen vallen en proberen te veroveren. Philip K. Dick - De drie Stig mata van Palmer Eldritch- Born SF-reeks nr 43 1964. Vertaling H. J. Oolbekkink. Uitgave: Born te Amsterdam. Prijs f3,95. Philip K. Dick is een schrijver, die soms over de meest bizarre onder werpen een boeiend verhaal weet te schrijven. Hij is ook de man, die vooral de toekomst van de mensheid sterk in zijn toekomstverhalen betrekt. „Laarzen in de nacht" en „In de ban van de bom" zijn daar voorbeelden van. Ook in zijn nieuwste, bij Born uit gegeven SF-roman „De drie stigmata van Palmer Eldritch" gaat het om het toekomstbeeld van de mens, een niet zo'n rooskleurig beeld overigens. Science fiction-auteurs schijnen trou wens zelden een rooskleurig toekomst beeld te kunnen schetsen, zodat wij er eigenlijk van uit kunnen gaan, dat die toekomst van ons ras niet op z'n vrolijkst zal zijn. Er zijn verschillende mogelijkheden en Philip K Dick heeft er weer een tje gevonden, een overigens vrij lo gische doortrekking van het huidige wereldbeeld van toenemende drug-ver- slaving en sex. De wereid, die Dick ons in zijn boek schetst is een wereld, waarin de commercie de macht in handen heeft, terwijl de wereld zo goed en zo kwaad dat gaat is verenigd in een alomvattende Verenigde Naties, die de orde probeert te handhaven De mensheid is gewend geraakt aan het gebruik van drugs en sex hoort daar onverbrekelijk bij Om het heelal op een prettige wijze te kunnen exploiteren, worden de men sen na een bepaalde tijd verplicht op geroepen als kolonist Zij worden dan geplaatst op een planeet om de zaak jes daar te runnen Omdat dit een bij zonder saai, eentonig en uitzichtsloos leven is, hebben de wereldverkopers iets bedacht om het geheel een beetje op te vrolijken. Dat zijn de Perky Pat layouts Miniatuurwerelden, voor beelden van aardse taferelen Door het innemen van een bepaald soort drug kan men zich in miniatuur verplaat sen in die schijn-wereld der fabrikan ten. Alles gaat vrij aardig totdat Palmer Eldritch op het toneel verschijnt met een nieuw soort drug. Ongevaarlijk - zelfs volgens het oordeel van de VN. Maar dat is ook zo? Philip K Dick schetst dan een ontwikkeling, die aan toont, dat men altijd er op verdacht moet zijn, dat de wereld ten onder kan gaan aan onbekende machten. De drie „Stigmata van Palmer Eldritch" zijn tekenen, dat men reeds te ver is gegaan Een goed boek, hoewel het geheel soms - door het drugverbruik mis schien? - wat onwezenlijk aandoet. Als SF - en als toekomstbeeld - een ge slaagd verhaal. LEUSDEN - Zondag 5 mei kwamen ondanks het gure weer ruim honderd personen met Duitse herdershonden var Groningen tot en met Belgie op uit nodiging van de Leusdense herders- hondenclub „De Speurder" naar „Don Bosco". Deze onlangs geïnstalleerde klub „De Speurder organiseerde een leerdag voor instrukteurs en pakwerkers uit geheel Nederland en het aangrenzende gebied in Belgie. Er werden door de hoofdbestuur ders vele lovende woorden gesproken over de accomodatie die „Don Bosco" aan de hondenliefhebbers beschikbaar had gesteld. Zij spraken de hoop uit nog vele malen naar Leusden te mogen terug komen Wel een bewijs, dat de jonge klub „De Speurder' in het land reeds bekendheid begint te krijgen! Het hoofdbestuur complimenteerde de jonge klub. dat zij het hadden aange durfd om nu reeds een leerdag voor instrukteurs en pakwerkers van hein de en ver te organiseren. Men begon 's morgens om 10 uur, en 's middags om 17 uur was het gehe le Duitse herdershonden gebeuren pas afgelopen Toen hadden alle instrukteurs en pakwerkers één of ander onderdeel van het programma afgewerkt Er werden drie verschillende oe feningen verricht, namelijk: gehoor zamen of appél, speuren en pakwerk De Leusdense klub „De Speurder' begon met een vijftal herdershonden, die nog beginnelingen waren Daarna traden instrukteurs met honden op, die reeds certificaten bezaten, zodat men Een van de instructeurs geeft een demonstratie voor een groot aantal belangstellenden. Foto Janus Visser Een onderdeel van de verschil lende demonstraties waarbij de hond zijn belager pakt. Foto Janus Visser. goed kon zien tot welk een hoogte de herdershond in staat is om te leren. Een geluidswagen gaf op het veld com mentaar over hetgeen fout en hetgeen goed werd verricht, en karakteriseer- dede de hond als zacht, gehoorzaam lief enzovoorts Alle deelnemers kon den zodoende direkt vernemen hoe het met de prestaties en de aard van hun hond was gesteld Over de consumpties waren alle deelnemers zeer tevreden. „De Speur der" zelf dacht héél wat te hebben inge slagen, maar om 12 uur reeds moest het bestuur een beroep doen op „Don Bosco" om nieuwe voorraad te leve ren! De cantine van „De Speurder" puilde het uit van de bezoekers! Toch bleef men, ondanks de koude, voort durend buiten, en dat was voor de mensen, die met de honden liepen, niet zo erg, maar voor hen, die moes ten stilstaan was het erg koud. „De Speurder" kan terugblikken op een bijzonder geslaagde leerdag, en kreeg van alle kanten te horen, dat vele landelijke klubs jaloers konden zijn op zo'n accomodatie! LEUSDEN/CENTRUM - Afgelopen vrijdag bezochten de kinderen van de openbare Kleuterschool de Wip-Wap een bezoek aan een boerderij. Helaas zal volgend jaar zo'n uitstapje haast niet meer mogelijk zijn, omdat ze (i.v.m. de uitbreiding) dan te ver zul len moeten lopen. De boerderij die ze nu bezochten was ook al door de gemeente aange kocht. Hierdoor waren de kippen al verkocht. Er was verder echter nog genoeg te zien In 3 groepen gingen ze erheen en de 3 kwartier die voor elke groep was uitgetrokken was eigenlijk te kort Er was veel jong spul (zoals veulens, kalfjes en biggetjes) te bewonderen Deze uitstapjes zijn erg belangrijk, want op school kan er nog een hele poos mee doorgewerkt worden.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13