Van Bekkum 1 let verdwenen goudland TYPISTE Achterveld - Tel. 03425-239. DONDERDAG 9 MEI 1974 LEUSDER KRANT Voor 3 ochtenden (of middagen) per week, zoeken wij een voor het uittypen van Ned. correspondentie, alsmede het aannemen van de telefoon. Hebt u belangstelling, belt u dan 03496-2600 of 2777. U kunt ook even langskomen op Henegouwen 22 te Leusden-C. Middenstanders opgelet! Deze advertentie is bestemd voor iedereen die haar wil verrassen, voor alles wat zij doet en gedaan heeft. Honderd voorbeelden van luxueuse, handige en duurzame geschenken die dankbaar geven en ontvangen betekenen. Geschenken die blijk geven van genegenheid voor degene die zoveel voor je betekent - moeder. Uw leverancier van moederdag-cadeaus is: Leusder Krant Uw communicatiemiddel met de consumentl Spannende avonturenroman door H.W.van Brakel. -24- .,Dan zal het, behalve het materiele voordeel, ook een zeer behoorlijke bestaanszekerheid moeten meebren gen, kapitein," klonk het tamelijk koe le antwoord. ..Vergeet u niet, dat ik nog steeds in dienst ben van het Creu- mont concern, een almachtig en we reldomvattend bedrijf. Afgescheiden van het feit, dat u mij mogelijk iets kunt aanbieden wat aantrekkelijk zou kunnen zijn, blijft het - opzijnzachtst- gezegd - wel zeer eigenaardig, dat u iemand, die u meent te kunnen ge bruiken, doodeenvoudig ontvoert. Ik ben ervan overtuigd, dat mijn directie het hierbij dan ook niet zal laten. De man nen die u aan land hebt laten bren gen, zullen dit omiddelijk rapporte ren „Zij weten niet, dat jij aan boord bent, Edouard Zij waren reeds opgepikt voordat wij jou binnen hebben gehaald." „Daarin vergist u zich, ka pitein. Door de patrijspoort in de zie kenboeg zag ik, hoe zij in een vlet van het schip werden gebracht. Toen die vlet vlak langs de scheepswand voer, ontdekte ik Villemot Ik heb hem pertinent herkend en hij mij even eens, want onze ogen ontmoette el kander op hetzelfde moment Het duur de maar een sekonde, doch dat was net genoeg Met een triomferend, bijna uitdagend lachje keek Edouard de ka pitein aan Deze haalde echter met een nonchalant gebaar de schouders op. ,,Dat maakt voor mij geen verschil," sprak hij rustig, als gold het de meest gewone zaak ter wereld. - ,,Je bent eenmaal hier aan boord gekomen en het zal aan mij overgelaten worden, om te beslissen hoelang je hier blijft. Maar vertel mij nu eerst eens eerlijk, Edouard, schenkt de arbeid in dienst van Creumont jou voldoening9" ,,Hoe bedoelt u dat, kapitein?" - Ver wonderd keek de jonge man zijn gast heer aan. „Precies, zoals ik het vraag.' ant woordde deze." Het bedrijf van de Société Européenne is weliswaar een almachtig en wereldomvattend bedrijf- om je eigen woorden even aan te ha len- doch evenzeer een mensonterend en misdadig bedrijf Edouard schoof enigszinds geirriteerd op zijn zitplaats heen en weer. „Het geeft anders aan tienduizenden werk en brood.' onderbrak hij op ta melijk heftige toon „Bovendien, ik krijg de kans van mijn leven, om car rière te kunnen maken en die kans wil ik ten volle benutten „Het helpt tienduizenden aan werken brood, zeg je Inderdaad, Edouard, maar het helpt honderdduizenden, mil- lioenen zelfs, aan een ontijdig graf en een ellendige dood. Het gaat bij jou dus niet zozeer om het morele, dan wel om het materiele, zie ik Dat is een bedenkelijk teken, jongeman. Je dient wel te bedenken, dat dit soort industrie gegrondvest is op bloed en tranen De dividenten en salarissen worden verdiend aan de dood en el lende van medemensen. De wapenindu strie heeft immers de volkeren tegen elkaar opgezet en de oorlogen gesti muleerd, ja zelfs gefinancierd Demo- raai en het geweten zijn daar uitgeban nen Heeft niet eens een van jullie grootste concurrenten, de levantijnse Griek Zarahoff, eenmaal deze woor den gesproken - hij leverde toen nota bene wapenen aan de Turken, die er kort daarop zijn eigen volk, de Grie ken. mede gingen afslachten „Geen gevoelsoverwegingen, alsjeblieft Orders mijne heren Alleen maar or ders!" Deze man, die ik eens ergens aan een oorlogsfront ontmoette schonk destijds met een royaal gebaar een som van tachtig millioen francs aan het Franse Roode Kruis Hij kreeg daar voor het Legioen van Eer. Maar hij verdiende dat bedrag minstens tienmaal terug door het leveren van moordtuig, waardoor millioenen zijn gevallen op veld van „eer" Neen, Edouard, ik geloof dat de meeste walgelijke vor men van winstvorming het grootste kankergezwel is, dat aan het lichaam der lijdende mensheid knaagt. -25- Zonder het soort van zakenlieden, zo als Albert Creumont en zijn concur renten, zou de wereld heel wat geluk kiger kunnen zijn. zou er meer vrede tussen de volkeren kunnen bestaan, zou Europa minder materieel en gees telijk kapot geschoten zijn door de gra naten en mitrailleurskogels, die uit dit soort fabrieken stromen en ver kocht worden aan vriend en aan vij and Kapitein Van der Deckon zweeg Zijn ogen dwaalden door de grote, ge opende patrijspoort naar buiten, over de gelijkmatige deining van de oceaan. De hemel welfde zich als een azuren koepel over het eindeloos schuimende golvenspel, dat tot de gezichtseinder reikte. Dozijnen zeemeeuwen scheer den vlak over het water, of bleven bedelend rond het schip fladderen Hun krijsende roep drong duidelijk tot in het kapiteinsverblijf door Heel inde verte, meende Edouard de wazige con touren van een bergachtige strook land te ontwaren. „Kaap St -Vincent," lichtte de gezag voerder hem in, zijn blikken volgend „Nog ongeveer tweehonderd mijlen, dan passeren wij Gibraltar ,,U zei mij zoeven, dat ik thans deel uitmaak van uw bemanning, kapitein. Ben ik erg onbescheiden, indien ik vraag... waar deze reis heen gaat?" „In het geheel niet," sprak de gezag voerder. Er klonk een opgewekte toon in zijn stem. „Deze reis gaat naar Ophir het goudland der Oudheid. Het land waar koning Salomo het goud voor de tempelbouw vandaan liet halen." Edouard veerde ineens overeind Ver baasd en ongelovig tegelijk keek hij de man tegenover zich aan „Maar kapitein' Dat geheimzinnige goudland is tot op heden nog steeds niet gevon den!" Kapitein Van der Decken schudde het hoofd „Daarin vergis jij je, mijn jonge vriend Dat goudland is wel ge vonden. Ik zal je in Ophir brengen, dat heus niet zo geheimzinnig is, als de geleerden wel vermoeden Ik zal je brengen in „Het Gebied der 1300 Goudmijnen Je zult met mij door woest bergland en oerwoud gaan en ik zal je brengen bij de ertslagen, waar de knechten van de wijze koning het goud gedolven hebben 420 talenten, ofwel een bedrag van vier millioen dollar Dit wat Ophir betreft. Je zult nu wel een duidelijker ver band gaan zien tussen mijn woorden bij het begin van ons gesprek en deze laatste mededeling. Ik heb een goede geoloog en mijningenieur nodig voorde leiding van een intensiever onderzoek en exploitatie der goudlagen Dat is een der redenen van je verblijf hier aan boord Verder vind ik het nuttig, om ook eens over je eigen toekomst te spreken, niet alleen de materiele, doch evenzeer de morele. Ik hoop je gedurende deze reis een andere kijk op het leven te kunnen geven Daarvoor is tijd nodig en een kalmerende om geving, die men nergens beter vinden kan, dan aan boord van een schip Edouard had met merkbaar stijgende belangstelling zitten luisteren Het aan vankelijk gevoel van vijandigheid en verzet begon allengs te verdwijnen, om plaats te maken voor intense aan dacht, iets wat het scherpe oog van de gezagvoerder niet ontging. Aanboord van dit geheimzinnige vaartuig werden geheimen bewaard van het allergroot ste wetenschappelijk belang, kon mo gelijk de sleutel berusten, die de deur van het verre verleden onverwacht ope nen kon. En ineens zou hij wel een dozijn vragen tegelijk willen stellen, hoewel hij begreep, dat de kapitein toch niet meer zou loslaten dan hem wenselijk voorkwam. Deze zat zijn gast, met een stille lach in de door dringende ogen, aandachtig op te ne men. „Ik zie, dat je op de goede weg bent, Edouard," klonk de zware, volle stem. „Je denkt momenteel niet meer aan de Noumea en aan Creumont, want je gaat op in de dingen, waarover ik je gesproken heb De nog niet bevredig de nieuwsgierigheid van de man der wetenschap is in je ontwaakt. Dat is een goed teken. Het kan de eerste stap zijn op de weg naar de wereld der dingen temidden waarvan ik leef. Zover moet het komen, wil het goed zijn, Edouard. Eenmaal moet je breken met hetgeen je thans nog als je toekomst meent te zienEenmaal zal je moe ten komen tot de levensbeschouwing van de kleine wereld, die verbonden is met dit schip waar de scheidsmu ren tussen de volkeren zijn wegge vallen en waar vrede heerst en tevre denheid. die de teleurstelling even diep in onze zielen geetst heeft als het leed de lijnen op iemands gezicht. Een vre de en een tevredenheid, die je immer vinden zult in de wereld van hoogo vens en stoomhamers, of laboratoria waar geleerden werken aan de vervol making der voortbrengselen van het menselijk vernuft Je zult onbekende gebieden met mij betreden, Edouard, zwalken over de wereldzeeen, genieten van God's onvolprezen schepping, ver weg van de duivelse smidse, die So ciété Européenne heet." ,,U bekijkt de dingen door een wel wat erg sterke pacifistische bril. ka pitein," merkte Edouard ietwat ste kelig op. „Zolang de wereld reeds be staat, heeft de mensheid immer gekib beld en gevochten en dat zal ze volgens mijn bescheiden mening wel blijven doen tot in lengte van dagen De geschiedenis heeft altijd een oor logsindustrie gekend. In de oertijd ging men elkander met knotsen en stenen te lijf. In de middeleeuwen vervaardig den men een scherp zwaard, een kun stig harnas en stonden de gilden der zwaardvegers en wapensmeden in hoog aanzien. In de Nibelungensage werdt zelfs de roem bezongen van de kundi ge wapensmid Wieland. Weer later ont dekte men het buskruit en kwam de fabricage van vuurwapenen al meer naar voren. -26- Zo zou ik door kunnen gaan, kapi tein. De ontwikkelingsgang van alle voortbrengselen van het menselijk ken nen en kunnen is nu eenmaal niet te stuiten, terwijl de bedrijven, die zich daarmede bezig houden aan tienduizen- de werk en brood verschaffen „Inderdaad is het menselijk vernuft tot vele grootse dingen in staat," merkte de gezagvoerder licht ironisch op. „Ik denk bijvoorbeeld aan het ver stikkend, nagenoeg onzichtbaar en naar hooi ruikend fosgeengas, aan het groe ne chloorgasaan het bruine, olie achtige, naar knoflook ruikend mos terdgas, dat binnen een uur blindheid en binnen twaalf uur door huidver branding de dood tengevolge heeft. Voor de afwisseling denk ik ook eens aan het naar geraniums ruikende le- wisietgas, dat brandblaren trekt. Dit is slechts een bescheiden greepje uit het moois, wat het genie heeft ge wrocht Gelukkig gaan we steeds meer vooruit en komen we binnenkort in het atoom-tijdperk terecht De splitsing van het uranium is reeds nagenoeg een feit, Je zult eens zien. welke ze geningen dit voorde mensheid inhoudt „Inderdaad, kapitein!' Edouard ging rechtop zitten „Dat kan practisch on gelimiteerde perspectieven bieden. Ik las onlangs een artikel van de hand van een nederlandse hoogleraar in de technische wetenschappen naar aanlei ding van de splitsing van uranium. Hij had als hoofd voor zijn onderwerp een even veelzeggende, als indrukwek kende slagzin Ongekende energie vrij gemaakt Nieuwe werelden gaan open." PreciesEdouardonderbrak de ge zagvoerder hem snel. Ongekende energiehet zal gaan, zoals met al die dingen. Men ontketent machten, die men niet meer beteugelen kan. Het is de tragiek van de moderne mens, die straks de slaaf is van zijn eigen creaties. Men gooit de klink van de hellepoort los en de duivelen stro men naar buiten, in niet meer te stui ten vaart. Nieuwe werelden gaan open, ontsloten door de moderne wetenschap, die, hoe goed en hoe nobel bedoeld mag zijn, helaas direct worden geëxploi teerd door de Satan en zijn handlan gers. Ja Nieuwe werelden gaan open. de werelden van de afgrond en van het verderf Veroveringszucht en machtswellust, zij zullen van de wereld een van bloed druipende en van rook dampende planeet makentotdat het eindoordeef komtDaarom, mijn jonge vriend. Keer niet meer terug naar Albert Creumont en zijn ver vloekte bedrijven maar kom bij mij in dienst als mijningenieur Ik zal je een andere wereld openen die uit een grijs verleden. In mijn dienst zal je een vredig bestaan vinden, rijk aan afwisseling en zonder materiele en morele zorgen. Bij Creumont zou je eenmaal van wroeging kunnen ver gaan, indien je direct of indirect, je medewerking verleende aan de perfec- tionnering van moordtuig „De oorlog is een der wetten van de natuur, kapitein," verdedigde Edouard zich. „Daartegen valt niet te vechten. Dat moeten wij aanvaarden." De kapitein maakte een afwerend ge baar met zijn linkerhand „Nonsens, mijn beste jongen, nonsens! Jij wilt een oorlog zien, als een aan de hand der geschiedenis regelmatig terugke rend „expansie-tijdperk", een soort veiligheisklep tegen overbevolking, of een gevolg van periodieke vlagen van moordlust, iets waarvan sommige vol ken nogal eens last schijnen te hebben Je wilt mij van het „onvermijdelij ke" van een oorlog overtuigen! Wel nu. ik zeg je. dat het alles mensen werk is. voortgekomen uit heerszucht van het ene volk over het andere, of gestimuleerd door bepaalde ideolo gieën. uiteindelijk de idealen van een enkeling, of een handvol enkelingen, die ze hebben uitgedacht en de massa er voor weten te spannen, te trach ten ze te verwezenlijken om zelf tenslotte op het hoogste punt van men selijke roem, eer en materieel voordeel te komen. Of dat dan millioenen le vens gekost heeft, speelt geen rol Het doel heiligt de middelen. Een oor log is immer het gevolg van een in- crubatie, van jarenlang goed voorbe reide machinaties, gevolgd door een periode van demagogie, vervolgens van het spelen der vermoorde onschuld en tenslotte het overtuigen van de massa dat zij een andere massa de keel moet gaan afsnijden, omdat die andere massa het anders hun zal doen. De oorlog zweeft niet ergens in het heel al, om dan plotseling naar de aarde te schieten, gelijk een bliksemstraal, vernietigend werk te doen en daarna weer op te lossen in de oneindigheid. De grote massa der niet-bezitters en der economisch-weerlozen en dat is toch zeker 90% van het mensdom, die grote massa wil slechts één ding vrede en arbeid Zij hebben slechts één gerechtvaardigd verlangen- in dit zo korte aardse leven nog een^. duwing te vinden van het geluN_ met vrouw en kinderen, heiiil enkeling. Indien je bij die rnasJ het hart kon kijken, dan zou jel in lezen, dat het hun volkomejl laat. wie er regeert, mits ztJ verzekerd waren van vrede ejl en te kunnen leven in goede ding tot en in goede verstane met hun medemens Edouard schudde ongelovig hel fo „Och kapitein," sprak hij raK| nauwelijks verholen spotlachje T staat bij mij vast, dat vechten de J in het bloed zit. U zult, als ji toch óók soldaatje gespeeld hebt uw vriendjes!" „Inderdaad' Ik was precies zoji le jongens. Ook ik was trots^1 houten zwaard en een papieren af Zó trots, dat ik die later verwis, voor een écht zwaard en een 1 steek, want ik werd zeeofficier". Kapitein Van der Decken bocril gast nog een sigaret aan. „Ik stel voor, om naar het com dodek te gaan", zei hij, opsla „Wij kunnen dan van het vrije u]S] genieten en ons gesprek daarvoorj ten" Dit zeggende wenkte hij Edo hem te volgen en verliet het ver3 ADVERTEREN KOST GELD NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusd Krant bereikt het grootste d van inwoners van de geroet Leusden. -64- Ja, het zijn mr Fryer en de piloot, levend en wel! Rob en Kurt begroe ten hen hartelijk „Wij hadden geen enkele hoop jullie levend aan te tref fen," zegt Rob, „maar waarom zijn jullie niet naar het Franse kamp ge gaan9 Dat is niet zo ver hier vandaan en daar hadden jullie een behoorlijk onderkomen gehad „Dat hebben wij geprobeerd," vertelt mr. Fryer, „rnaar kijk eens naar onze kleding! Die is wel geschikt voor een vlieg tocht over de ijsvlakten van Groen land, maar als je er een wandeling in gaat maken kom je bij die verschrik kelijke koude met erg ver Nee, wij vonden het veiliger om hier te blij ven. „En de piloot vertelt, dat hij al een bevroren voet heeft. Aan le vensmiddelen hebben zij overigens geen gebrek gehad, want de machine zat volgepakt met voedsel, bestemd dr. Anthonius en Sytze van der ïi „En wij rekenden er wel op, lie een poging zouden doen ca zoeken," vertelt mr Fryer, ,,Als lie niet zouden zijn gekomen, hu we toch moeten trachten het Fn kamp te bereiken om daar teen winteren, maar dat is nu gelei S niet nodig. -65- Rob en Kurt hebben twee goede pel zen voor de twee geredden meege bracht. En nu wordt het toch tijd de omgeving af te zoeken naar dr. An thonius en zijn metgezel, want allen zijn er van overtuigd, dat zij hier in de nabijheid moeten zijn. „Ik ver moed, zegt mr Fryer, „dat de oplossing van het raadsel ligt in die grot, die wij van de lucht uit hebben waargenomen en waar die Eskimo in is verdwenen. „DieEskimoisongetwij feld de „tovenaar" geweest, die Rob en Kurt heeft aangevallen. Wanneer de mannen buiten komen, is de zon doorgebroken en nu vertoont de vreem de ijsheuvel een geheel andere kleur Overal schieten felle lichtbundels om hoog. „Heb je enig idee wat dat is?" vraagt Rob aan mr Fryer, maar de ze schudt het hoofd „Ik heb wel een -66- Welk een wonderlijke wereld doet zich nu voor de vier mannen open! Het is alsof ze in een reusachtig ijspaleis wandelen. Geweldige ijspegels hangen van de groenwitte zoldering naar be neden en de grillig gevormde wanden van de grot weerkaatsen het licht naar alle kanten. Bovendien wordt het geluid van hun voetstappen duizendvoudig her haald! Soms lijkt het alsof in de verte een troep soldaten aangemarcheerd komt, maar dat is maar verbeelding: het zijn hun eigen voetstappen. En kijk, in de verte komen opeens drie enorme kerels op hen af! Even deinzen de vier mannen terug, maar op hetzelfde moment staan ok de reuzen stil Rob lacht: ook dit is gezichtsbedrog, want de geweldige ijsvlakten werken als even zo geweldig grote lachspiegels. R® voelt, dat zij nu op het punt staantf grote ontdekking te doen, want hij diezelfde beelden, die hij nu ui ook niet op de film gezien, dieinbj vliegtuigwrak op de AtlantischeOcei werd aangetroffen? Dar. opeens sU allen stil. Horen zij in de verte ste&j men? -67- Ja. het zijn zowaar menselijke stem men. En dan geeft Kurt opeens een schreeuw. Kijk, daar komen twee reu zen op hen af en het lijkt wel, of ze vlak voor hen staan. De vier mannen duiken automatisch weg tegen de ijs- wand, maar dan zien zij de twee reuzen in werkelijke gedaante: het zijn de lang gezochten, dr. Anthonius en zijn assistent, Sytze van der Meer! De mannen begroeten elkaar hartelijk en natuurlijk hebben zij wederzijds veel uit te leggen en te verklaren. „Wij zijn in handen gevallen van die gemene tovenaar," vertelt dr Antho nius; hij heeft ons hier in de val gelokt en ons gevangen gehouden Die ellendeling heeft ons beroofd van on ze voorraden, zodat wij niet konden ontsnappen. Hij roofde alles en boïö' dien was hij van plan voor ons hoge losprijs te vragen. Die scb& is tot alles in staat en ik hoop, hij gauw gepakt wordt." Wat dat Uj1' ste betreft kunnen Rob on Kurt w- Anthonius gerust stellen: de toveo» leeft niet meer.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4