erheugd over vernieuwingen op laatschappelijk en medisch gebied Gastgezinnen in Leusden gezocht eel patiënten komen te laat in verkommerde toestand jiaar één der verpleegtehuizen Seizoenafsluiting van de Herv./Geref. Jeugdraad IR. VERDAM OPENDE LISIDUNAHOF OFFICIEEL: OOST-DUITSERS LEGDEN 00K KRANSEN INDERDAG 9 MEI 1974 LEUSDER KRANT Ook de lichamelijke therapie is van groot belang. Het leed onder de psy chisch gestoorde bejaarden is zo groot, dat men zelfs wel mensen in de te huizen krijgt, die in zithouding zijn vergroeid, en die men geen enkele beweging meer bij kan brengen Lisi- dunahof' is een psysiotherapeutische afdeling rijk met moderne apparatuur Dr. Cahn betreurde het. dat geen der vier tehuizen nog beschikt over een een zwembad, want ook de bewegingen in het water achtte hij van grootbelang voor de spieroefeningen der bejaarden Het bieden van muziek betekent een gro te vreugde voor de psychisch gestoorde bejaarden, en ook het kontakt met de buitenwereld is van betekenis De opbouw van intermenselijke relaties is een behoefte Groepsvorming en ge- spreksmogelijkheid treft men bij de wat minder gestoorde bejaarden aan Voor de zeer ernstige gevallen van dementie is een verband tussen twee personen het meest geeigend Maar de psycho-geriatrie staat nog in de kinderschoenen, en veel zal hier nog onderzocht moeten worden" Burgemeester mr A H van der Post wenste het bestuur geluk met de officiële opening van ..Lisidunahof' en stelde, dat het verpleegtehuis, ook een verrijking is van de werkgelegen heid in de gemeente Leusden. Direkteur Vermeulen -van het Cen traal Bureau Stichting Verpleegtehuizen Nederland bood namens alle collega's (600 man personeel in totaal) een ori ginele achter glas ingelijste litho van Marc Chagall aan. die door direk- trice zuster M J. Th Stel in ont vangst werd genomen. De heer Dirksen van het aannemenrs- bedrijf Van Hoogevest bood een wand kleed aan dat ontworpen was door Carla Munster, vervaardigd van gekleurd poetskatoen, vervat en doorgestikt in transparant plastic, voorstellend drie lindebomen tegen de blauwe lucht en de schaduw daarvan op het gras. Architekt Van Lonkhuysen bood na mens de architekten werkgroep Boes en Van Lonkhuysen die het werk des tijds overnamen van de geemigreerde ir. F H. Klokke, een prachtige serie grote foto's aan van omgeving, ver vaardigd door Paul Kuiper Hij zei, dat dit met de intentie geschiedde, dat de bejaarden nog beter hun eigen plaats en kamers zouden kunnen vin den. De pastores van Leusden boden een dia-projektor aan Geneesheer-direkteur, de arts P. Woortman, ontving van een bewoon ster van ..Lisidunahof" een blauw gips werk, met een gestameld woord van aanbieding, een ontroerend moment bij deze officiële opening, die geschied de door vele welbespraakte personen. De heer Woortman nodigde het ge zelschap uit een deel van het complex te bezichtigen. Tenslotte was er een druk bezochte receptie in de hal van het gebouw, die door de culinaire staf van ..Lisidunahof" op zeer aangename en oog en maagstrelende wijze, werd verzorgd. LEUSDEN - De provinciale Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening zoekt ook dit jaar weer gast gezinnen in Leusden, waar één of twee kinderen een week, veertien dagen of langer mogen logeren. Ook vraagt men jeugdklubs, die gaan kamperen of zij een week of langer een gast willen meenemen. Er zijn nog altijd veel kinderen in Nederland, voor wie de zomervakantie geen onverdeeld plezier is. Deze kinderen wonen in stadswijken, waar niet gespeeld kan worden vanwege het drukke verkeer. En hun ouders zijn vaak niet in staat om er met hen op uit te trekken. Redenen hiervoor kunnen zijn: ziekte, financiën, huwelijkspro blemen, alleenstaande ouders. Ook te kleine behuizing kan de lange zomer vakantieperiode tot een moeilijke opgave maken Vorig jaar was deze aktie in de gemeente Leusden een groot sukses. De gemeente Leusden leverde het grootste aantal gastgezinnen op in de provincie Utrecht U kunt zich opgeven bij: 1 Mevrouw A. 1. M. van der Post, Van Diepenheim van Scheltuslaan, Leusden-zuid, tel. 03490-19561; 2 Mevrouw W. L. G. Groenewegen, Van Oldenbarneveltstraat 17, Achterveld, tel. 03425-646. LEUSDEN - Aanstaande zaterdag vindt de officiële afsluiting plaats van het winterprogramma van de Hervormd- Gereformeerde Jeugdraad Een win terprogramma, dat zeer succesvol ver lopen is. Een seizoen wordt afgeslo ten, dat diverse hoogtepunten kende. Als een van de belangrijkste pluspun- Het werd roerloos en doodstil op de begraafplaats. Men hoorde alleen het zingen van de vogels. Ieder kon zijn gedachten over de onzinnigheid vaneen oorlog de vrije loop laten Om twee mi nuten na 20 00 uur weerklonken trom- petmelodieen, en de stoet zette zich weer in beweging Deze informele herdenkingsplechtig heid werd besloten met een rondgang over de Russische begraafplaats, waar de vele kransen getuigden van de hoge belangstelling van diezelfde ochtend. De opkomst naar deze stille omgang om te getuigen van eerbied voor allen, die vielen in de strijd tegen de Duit sers, wordt gelukkig elk jaar groter. Misschien zouden andere Geallieerden zich hier in de toekomst óók nog eens kunnen doen vertegenwoordigen A.M. ten kan wel genoemd worden het tot stand komeD van een goede samenwer king met de r.k. jeugd van Leusden. Diverse aktiviteiten, zoals een goed geslaagde speurtocht werden gezamen lijk georganiseerd en ook het jaarlijks dauwtrapevenement op Hemelvaartdag, 23 mei a.s. wordt in samenwerking ge organiseerd. Het ledental van de clubs, die onder auspiciën van de Jeugdraad georgani seerd zijn, is toegenomen en daarmee tevens het aantal activiteiten, Aktiviteiten die plaats gevonden heb ben, waren o.a spel- en kreatieve avonden op de woensdag en zondag en het succes van het paasvuur en het daarop volgende volksdansfeest ligt nog vers in het geheugen De groots opgezette sluitingsavond vindt dus a.s. zaterdag plaats in het Hervormd Centrum te Leusden Cen trum Het programma zal bestaan uit spel, kwis, zang en toneel. Alle leden van de clubs, alsmede belangstellende ouders zijn van harte welkom De avond begint om 19.30 uur en de Herv. Gereformeerde jeugdraad hoopt alle bekenden daar te zien STILLE RONDGANG 's-Avonds vond de jaarlijkse stil le rondgang plaats ter herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoor log Een zeer groot aantal belangstel lenden. rond de vijfhonderd verzamel de zich om 19.00 uur op de Appelweg Verheugend was het om te constateren, dat deze stille rondgang zo vele mensen bijeenbracht, in saamhorigheid rond hen, die als Geallieerden in de strijd tegen Duitsland het leven lieten Te voet ging men in langzaam tempo naar het aangrijpende beeld, dat de concen tratiekampgevangenen in al zijn tra giek uitbeeldt Dit beeld bevindt zich overweldigend aan het eind van een lang zandpad in het voormalig concen tratiekamp. Een intakt gelaten Duitse uitkijktoren, die inmiddels op het ter rein van de politieschool ..De Bos kamp" werd gezet, omdat hij door de jeugd dreigde te worden afgebroken, herinnert eveneens aan de verschrik kingen, die zich liever hebben afge speeld Er werden kransen en bloemen gelegd. Padvinders hielden de wacht bij het beeld In de stoet liepen vele autoriteiten mee, onder andere de bur gemeesters van Leusden en Amers foort, enige raadsleden, het hoofd van het Kabinet voorlichting van de ge meente Leusden, de heer S Polak en zijn echtgenote, Cees Jagers, lid van het hoofdbestuur van de Vereniging Nederland-Israel en een delegatie van het leger des Heils. Te voet legde men vervolgens de weg af naar de be graafplaats ..Rusthof' De Rijkspolitie legde het verkeer op de Doornseweg stil, en in alle rust kon de stoet voorbijtrekken. Op ..Rusthof" werd de stoet voorafgegaan door de heer E. A Jansen, die de deelnemers leidde langs de geallieerde graven Er lagen hier vele Nederlandse. Engelse. Ameri kaanse, Australische. Griekse, Franse en Canadese jongemannen begraven. Ook voor hen zou een grootse herden king door vertegenwoordigers van grote landen een pleister op de nooit helen de wond kunnen betekenen De stille rondgang, met zo vele Nederlanders, maakte veel goed. Gearriveerd bij het kleine gedenkteken der Geallieerden klonk een trompetsignaal, teken dat het 20.00 uur was. en het sein om twee minuten stilte in acht te nemen. Mr Verdam tijdens zijn toe spraak. pleegtehuizen Nederlans een mens waardige accomodatiekunnen scheppen. De categorie van de geestelijk gehan dicapte bejaarden is volgens de voor zitter van de Stichting de maatschappe lijk en wettelijk meest verwaarloosde groep patiënten in Nederland ..Vaak komen de patiënten in de tehuizen van onze Stichting in zodanig verkommerde toestand aan dat zij enkele maanden na hun opname reeds komen te over lijden. Zouden zij in een eerder on derkend stadium van dementie reeds in één der tehuizen zijn opgenomen, dan zouden zij nog gelukkige jaren onder een goede begeleiding hebben kunnen doorbrengen", aldus voorzitter Timmermans Deze was zeer verheugd dat Lisi dunahof", het vierde tehuis in de rij der Stichting na Laren, Schagen en Harmeien, binnenkort geheel gereed zou komen, wanneer ook de laatste vleugel in gebruik zou zijn genomen. Hij dankte het provinciale bestuur van Utrecht voor de grote financiële steun, die de provincie had gegeven om ,,Lisi- LEUSDEN - Ter gelegenheid van de rdeDking der doden uit de Tweede reldoorlog vonden te Leusden ver diende plechtigheden plaats. e 10.30 uur verzamelden zich vele oriteiten uit Rusland, Joegoslavië, ^choslowakije. Roemenie. Polen, ®PriJe. Oost-Duitsland en Bulgarije op de begraafplaats Rusthof Zij werden ®tvangen door de burgemeester van Kjeusden, Mr A. H. van der Post en |L M Troostwijk, burgemeester van ^ersfoort Pe Russische graven in Leusden zien |in elk seizoen zeer verzorgd uit Nederlands Oorlogsgraven-Comité I de Russische graven uitstekend Fzorgen Rodetulpen staan bij de een- 'dige witte stenen, met de Russische r er op, op ranke stelen te trillen |de bijna altijd in Nederland waa- ■fle wind r ceremonie werd geleid door de 5r t ^ansen- hoofdopzichter der 1 aafplaatsen, die de autoriteiten 2 Ring op hun stille gang an de ingang van de begraafplaats aan de vlaggenmasten allevlag- 7, alfstok: De Amerikaanse, de En- g'se de Nederlandse, de Franse, de vkrh de Russische, de Joegosla- K De- fe Tsjechische, de Roemeense. Kit c00 de Hon?aai'se, de Oost- £>ri?t en Bulgaarse vlaggen, broe- V Ik naast elkaar Voordekransleg- f Jar!;n stanc|aards opgesteld, waar in t ansen worden vastgehecht. burgemeester van Leusden legde Krans neer namens het gemeente- bestuur van Leusden, Burgemeester Troostwijk legde een krans namens het gemeentebestuur van Amersfoort. Van de zijde der Oost-Europese lan den werden kransen gedeponeerd dooi de Ambassaderaad van de USSR, de heer A. G Mat veer, het hoofd van de handelsvertegenwoordiging der USSR, de heer A. Aventcher. de Militaire Attaché der USSR, Kolonel E. O. Anis- simor, de Ambassadeur van Joegosla vië. Zijne Excellentie T Ajanovic, de Eerste Sekretaris, de heer 1 Radoj- cic. Voorts werden kransen opgehan gen door de Ambassadeur van Tsjec- choslowakije. Zijne Excellentie Dr M Galan. de Ambassadeur van Roemenie, Zijne Excellentie Mihail Bujor Sion; de Ambassaderaad van Polen M. To- mala. de Ambassadeur van Hongarije, Zijne Excellentie Dr L. Jókai; de Am bassadeur van Oost-Duitsland. Zijne Excellentie Klauswolf; de Ambassa- deurraad van Bulgarije, de heer Techov Er was een enorme belangstelling van de zijde van alle Oost-Europese landen Een journaliste van de ,.ln- vestia" arriveerdemet een bus vol Tsjechen. Na de kranslegging bij de Gealli eerde vlaggen zette het défilé zich in beweging naar de Russische erebe graafplaats, waar vele Russische sol daten van verschillende plaatsen in Nederland, zijn heen gebracht voor hun laatste rustplaats. De tweede krans legging vond plaats bij het monument ter herdenking van deze Russische soldaten, dat is opgericht aan het einde van de erebegraafplaats. Hier legde eerst Dr Troostwijk een krans, daarna burgemeester Van der Post en als derde de Ambassadeurs van de Deutsche Demokratische Republik, Herr Klauswolf Daarna legden nog ve le anderen kransen bij het monument neer, zoals de Vereniging Nederland- USSR", verschillende vrouwenvereni gingen en deputaties van Russische kinderen. Nadat alle aanwezigen te voet langs het monument hadden gedefileerd ver trok het gezelschap per atilo naar Fusilladeplaats Koedriest van de om gekomen 101 Russen van het voor malig concentratiekamp Leusden. De Leusdense politie verzorgde het es corte en liet het verkeerd op de Doorn seweg tot stilstand komen, zodat de plechtige stoet binnen zeer geringe tijd de fusillade plaats kon bereiken. Bij het monument van het concentratie kamp werden eveneens kransen en bloemen gelegd Rusland, een groot land. dat de dodenherdenking op grootse wijze tot stand bracht, en dat zelfs Oost-Duits- land een plaats verleende. Een overzicht van de openings plechtigheid dunahof" te kunnen verwezenlijken Met het officiële openingswoord van mr P J. Verdam, de commissaris van de Koningin in Utrecht, werd aan Lisi dunahof' veel lof toegezwaaid voor de vernieuwing in de opvatting van de verpleging en begeleiding van de de mente bejaarden In Lisidunahof" werkt men met een beoordelingstabel over de patient, men houdt de units opzettelijk klein, zodat elke patient gemakkelijk zijn eigen plaats kan vin den en zich thuis kan voelen in een kleinere groep. Ook prees de commis saris van de koningin de wijze waarop de ontmoeting met de familieleden wordt tot stand gebracht, en achtte hij het van zeer groot belang, dat er ook voor echtparen een deel van de ruimte in Lisidunahof" ter beschikking is besteld De commissaris zei verheugd te zijn over de vele vernieuwingen, die zowel op de maatschappelijk als op medisch hebied, voor de psychisch ge stoorde bejaarden worden ingevoerd ,,Voor een te snelle vernieuwing moet men zich echter hoeden", aldus mr Verdam ..want wie snel wil vernieuwen gaat gemakkelijk over mensen heen In het bedrijfsleven spreekt men zelfs van „over lijken" heen. Elke vernieuw ing heeft tijd nodig, en welke ver nieuwing moet getoetst worden aan de mensen op wie deze wordt toegepast: Bevinden de mensen zich er wel bij. dan is de vernieuwing geslaagd te noemen" De commissaris wenst het bestuur van de Stichting Verpleegtehuizen Neder land en de leiding van Lisidunahof een vruchtbare arbeid toe ten bate van de groep mensen, die m Nederland nog te weinig mogelijkheden hebben om hun oude dag op menswaardige wijze door te brengen. Psychiater dr Cahn gaf een zeer heldere en bewogen uiteenzetting over het werken met de psychisch gestoorde oudere mensen. ,,Deze mensen zijn mensen, zoals u en ik alleen zijn ze, in sommige gevallen tijdelijk of met tussenpozen, hun geheugen en hun oriëntatie ten opzichte van tijd en plaats kwijt. Het is onze taak hen daarbij te helpen. In Lisidunahof" hebben wij de units gewend naar de buurtschappen en boerderijen uit de omtrek Het blijkt, dat de bejaarden hierdoor gemakkelijk hun eigen kamer kunnen terugvinden Daar de psychisch gestoorde bejaarden héél moeilijk kon- - Vrijdagochtend 3 mei om 11 uur 's morgens de offi- opening plaats van het psycho- verpleegtehuis „Lisiduna- aan de Bavoortseweg te Leusden- ntrum. De officiële opening geschied- door mr. P J Verdam, commis- ris van de Koningin in de provincie recht in tegenwoordigheid van talrijke toriteiten en verdere genodigden. Het was de burgemeester van IJs- Istein de heer Timmermans, voor ter van de Stichting Verpleegtehuizen derland, die de aanwezigen verwel- mde en de sprekers inleidde Burge- ester Timmermans vatte in het rt samen hetgeen de Stichting Ver- ;egtehuizen Nederland reeds heeft nnen doen ten aanzien vandeverzor- R. begeleiding en verpleging van ychisch gestoorde bejaarden In Ne- rland heeft men momenteel ongeveer .000 psychisch gestoorde bejaarden or een klein deel van hen. hun aan- bedraagt 700, heeft de Stichting Ver- Eén van de verpleegsters biedt mevrouw Verdam een boeket bloemen aan takt kunnen leggen, moet men de een heden. waarin zij leven zo klein moge lijk houden. Er zijn slaapkamers voor vier en voor twee personen Sommige bejaarden vinden het prettig met vieren te slapen, omdat ze van mening zijn, dat hun familie in dezelfde kamer slaapt De slaapkamers zijn klein ge houden, zodat de bejaarde niet de ge hele dag in de slaapkamer doorbrengt, maar óók naar de dagverblijvers gaat, waar hij andere personen ontmoet. Zeer belangrijk is ook de bezigheids therapie, waardoor begrippen, die tijdelijk zijn weggevallen, weer naar voren kunnen worden gehaald. De de mente bejaarden moeten 'gestimuleerd worden om aan de bezigheidstherapie deel te nemen Is hij er eenmaal mee begonnen, dan is hij in bepaalde gevallen, een zeer trouwe bezoeker van de bezigheidstherapie geworden. Direkteur Vermeulen van het Centraal Bureau Stichting Ver pleegtehuizen Nederland biedt namens alle collega's een ori ginele litho van Marc Chagall aan. die door directrice zr. M. J. Th. Stel in ontvangst wordt genomen.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5