Brand legt varkensschuur in de as Enthousiaste uitwisseling KPJ-Leusden en Crespa r Pater Visser over de kerk van Nederland BULKBOEKEN Zestig varkens van vuurdood gered LEUSDER KRANT, Reegeit overreden FIETSERS BOTSTEN INHALENBOTSING Geen voorrang verleend Reebok dood gereden TE SNEL AFGEREMD NIEUWS UIT DE KERKEN Kapeldiensten Lisidunahot Jaarvergadering NCVB-Leusden/Z complete boeken in krantenvorm. PRIJS PER STUK F.1.50 Finnmark 3 Leusden-centnim Brandweermannen ontdekten zelf de brand.. gen weer om 10.00 uur aanwezig te zijn in de R.K. Kerk, om aldaar een jonge renmis bij te wonen. Na de H Mis ont moetten de jongelui elkander weer in ,,de Til". Zondagmiddag werd inde sporthal van drie tot vier uur volksdansonderricht gegeven door Helma de Jong uit Utrecht. Ook dit gedeelte van het programma was een groot succes. Vol overgave werden instructies gevolgd, waarna men het geleerde in praktijk probeerde te brengen. Een goed idee van het be stuur, hetgeen bevestigd werd door het enthousiasme van de aanwezigen. Nadat er door de jongelui afscheid genomen was van hun weekendhouders, kwamen de Crespa-leden in de Til bijeen om daar samen met hun Leus- dense leeftijdgenoten de beentjes nog eens los te gooien en/of te praten over de voorgaande dagen. Zo rond de klok van elf uur nam Crespa voor zitter, Piet Bootsma het woord. Hij bedankte de KPJ Leusden voor het ge weldige weekend, dat hun geboden was, een weekend zoals hij zei dat nog lang bij de Crespa-leden in het geheugen zal blijven. Hierna overhandigde hij Peter van Zandbrink een doek met daarop het opschrift Crespa 3,4, en 5 mei" Tot slot van de avond bedank te Peter de Crespa-leden voor hun komst naar Leusden. Een komst, die bij de KPJ Leusden in tijd van 48 uur veel vriendschap met de mensen uit Creil, Rutten en Espel had gebracht. Hij sloot de avond af met de woor den- Goede reis en tot ziens op 1,2 en 3 juni in Creil-Rutten Op dezer dagen zal de KPJ Leusden een tegen bezoek brengen onderdag 9 MEI 1974 LEUSDER KRAMT Burgemeester Van der Post was aanwezig op de plaats van de brand. LEUSDEN - Een reegeit werd maan dag 29 april overreden op de Moor- sterweg door de heer J. V uit Scher pen zeel met zijn auto. De reegeit werd gedood. De auto liep behoorlijke schade op. LEUSDEN/ZUID - 's Morgens om 9 uur op zondag 5 mei fietste een groepje wielrijders op het fietspad van de Doornseweg in de richting Maarn. Toen deze fietsers de 83-jarige heer H B uit Amersfoort, die in dezelfde rich ting fietste wilden in halen, reed de oude heer misschien iets ie veel naar links De passerende raakten elkaar, waarbij de oude heer H. B kwam te vallen. Hij werd naar het Sint Eliza beth ziekenhuis vervoerd, en liep ont vellingen en een pijnlijke heup op. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 4 mei ontstond lichte materiele schadeop de Hamersveldseweg, 's morgens om 9 uur De tractor bestuurd door de heer C T. uit Stoutenburg wilde van de Hamersveldseweg Links afslaan de Langesteeg in. Op dat moment wilde de auto, bestuurd door de heer F. W. uit Leusden-centrum de tractor in halen, en kwam met de tractor in botsing. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. LEUSDEN/ZUID - Op de Arnhemse- weg te Leusden-zuid vond donderdag 2 mei een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De auto werd bestuurd door de heer K. D uit Wijk bij Duurstede. Deze reed op de Arnhemseweg en wilde links afslaan in de richting van Garage Buitenhuis. Bij deze richtingveran dering verleende hij geen voorrang op de op het fietspad van de Arnhemse- weg rijdende bromfietser K .uitscher pen zeel. Er ontstond materiele schade LEUSDEN/ZUID - Woensdag 1 mei werd een reebok dood aangetroffen in Den Treek. Het dier was vermoedelijk door een auto aangereden het had ka potte poten Het had zich echter toch nog naar het bos weten te slepen. Er is geen melding bij de politie binnen gekomen van de betreffende automo bilist. LEUSDEN/ZUID - Op de Doornseweg vond zaterdagochtend om 11 uur een botsing plaats tussen twee auto's. De auto, bestuurd door miss M M uit Glasgow, remde plotseling krachtig af omdat de chauffeuse meende dat het verkeerslicht op rood sprong. De ach ter haar rijdende auto, bestuurd door de heer C. de V. uit Krimpen aan de IJssel kon niet bijtijds meer stoppen en reed tegen de Engelse auto op. Er ontstond alleen materiële schade LEUSDEN - Ruim 55 in getal kwa den zij, de Crespa-mensen uit de N.O.P., op vrijdagavond om kwartover negen aan bij 't Ros Beyaart. Zij kwa- jnen een weekend vertoeven in Leusden Uit op uitnodiging van het KPJ bestuur, fat erin geslaagd was 26 gezinnen te vinden waar de gasten onder gebracht i konden worden. Met groot enthousiasme *erd de zaal van 't Ros Beyaart in beslag genomen door deze jongelui, die met hun aandenkens uit de polder |'uid zingend de Leusdenaren vertelden dat de Crespa nooit verloren zou gaan. !kdi at de i°nSelui een hun door het KPJ bestuur aangeboden consumptie badden gebruikt, verwelkomde de voor zitter van KPJ, Peter van Zandbrink ae weekendgangers uit de N O P. In kijn welkomstwoord sprak hij de hoop u't. dat de Crespa- en de KPJ-leden er een gezellig weekend van zouden jaken Hierna gaf hij het woord aan •et Valkenet. Deze had samen met e Kreakom een spel uitgedacht, waar- de mensen van de twee verschil- ende afdelingen zo gauw mogelijk tot en nader contact zouden komen. Dit King als volgt: De organisatoren van *ze fvond hadden aan al diegenen e uit de N.O P, kwamen een pasje Inf^|tl)urd. met daarin een speelkaart h v. ers Leusden, die deze avond ezochten kregen bij de ingang ook een pasje met daarin ook een speelkaart. Nu was er op de verschillende tafels een stukje gezet (gemaakt uit dennen takjes, heide en korenarens) met daarin verwerkt een speelkaart De pasjes- bezitters werden verzocht die tafel op te zoeken met dezelfde speelkaart als zij zelf in hun pasje hadden. Elke tafel, waaraan nu zowel Leusdenaren als Crespa-leden zaten, kreeg een op dracht, die in een envelop zat, welke weer bevestigd was aan het stukje. Deze opdrachten moesten ten tonele gevoerd worden. Dat de jongeren het snel met elkaar konden vinden bleek wel uit de rumoerige, doch gezellige zaal, die nog maar weinig aandacht had voor het op het toneel gebodene Het doel was bereikt. Er was een goed contact tussen de gasten en hun gastgevers ontstaan Zo rond de klok van half elf vertrokken de gasten naar hun gast gezinnen Zaterdagmorgen om 9 uur had het be stuur een gezamenlijke Hamersveldse broodmaaltijd op het programma staan Hieraan deden zo'n 75 jongelui mee. Deze lieten zich het zelfgebakken brood, het roggebrooo en het krentebrood goed smaken. Na de maaltijd kreeg men gelegenheid een lunchpakket samen te stellen voor de fietstocht, die op stapel stond Goed half elf vertrok men vanuit ,,de Til" richting Den Treek. Na enige kilometers over de smalle bospaadjes en door het rulle zand gereden te hebben werd er gestopt. Piet Valkenet hield de jongelui bezig met boompje verwisselen, waaraan men met groot enthousiasme meedeed Na een half uur stapte men weer op om de weg te vervolgen door Leusdens bosrijke omgeving richting Pyramide van Austerlitz Voordat men de pyra mide bezocht werd eerst Aart Jansen aangedaan, waar men zich vermaakte in de botsautootjes, op de familie- schommel of op de wip. Daarna ging het richting Austerlitz, waar men vanaf de pyramide een mooi panorama had van de omgeving Half drie keerde men huiswaarts waar men bij aankomst nog even gezellig nazat, al was het dan voor sommigen op een pijnlijk zit vlak De jongelui hadden echt kunnen genieten van het bos- en heidegebied, iets dat bij hun in de vlakke polder niet voorkomt. Deze fietstocht mocht dan ook zeer geslaagd heten. Dit mede dankzij het mooie weer. Half negen 's avonds was het Roda- klupgebouw de plaats van samenkomst Hier werd onder leiding van de KPJ discjockeys Frans Kuiphuis en Henk Eggens een zeer gezellig avond gehou den, die voor veel mensen uit Leusden een speciaal overkomen Crespa-leden werd bijgewoond. Het feest duurde tot in de vroege uurtjes en vormde wel het hoogtepunt van deze uitwisse ling Het kostte de feestgangers dan ook zeer veel moeite om de volgende mor- Beelden van de brand aan de Lapeerseweg nummer 2. De brandweer werd - volgens adjunct- I poofdbrandmeester de heer J J Mol te laat gewaarschuwd. De heer Mol en Ie heer Vermeulen waren op het mo- ient dat de brand reeds was uitge- iroken op weg naar Achterveld. Aan- rankelijk dacht men, dat er sprake ras van een verbranding van vuilnis, laar aangezien de brandweer daar n van op de hoogte moest zijn en dat liet zo was, werd brand vermoed. Bei de leden van de brandweer waren snel plaatse, nog voordat de brandweer ras gewaarschuwd De heer Van Roomen ontdekte de •rand, toen hij de koeien op het land istde boerderij aan het melken was. resoluut optreden van de Leus- brandweer en de toegesnelde iren wist men de meeste varkens van n wisse dood te redden. Veel van hen iepen tijdens het blussingswerk door e landerijen achter de boerderij, waar ze later weer werden gevangen en op brandwonden werden gecontroleerd door een dierenarts Burgemeester mr. A. H. van der Post is ook enige tijd aanwezig geweest en heeft zich over de brand laten in lichten door brandweercommandant J. Upperman. De rijkspolitie van Leusden had de zaak goed in handen De aanvankelijk toegestroomde massa belangstellenden, waaronder veel naar huis terugkerende schoolkinderen, werden via de geluids installatie van de politiewagen dringend verzocht zich te willen verwijderen. Dit had het nodige effect, zodat de brandweerlieden ongehinderd hun werk konden doen. de naast de varkensschuur gelegen boerderij liep geen gevaar. Er stond niet veel wind en de brandweer had het vuur al snel na aankomst onder con trole. an de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdagmiddag omstreeks vier uur ontstond brand in de varkensschuur aan de Laapeerseweg nummer 2, eigendom van Anton van toornen. In de schuur zaten ongeveer zestig varkens, die dankzij snelle buren- iulp en brandweer vrijwel allemaal uit de vlammen gered konden worden. Wel noesten verschillende dieren wegens teveel brandwonden worden afgevoerd laar het slachthuis. Op het moment dat deze krant op de pers gaat is nog niet lekend wat de oorzaak van deze brand is geweest en hoeveel de schade is. 7 (Van de redaktie) LEUSDEN - Pater Th. J Vis ser is weer terug in Flores. Van uit het warme tropenland stuurde hij zijn afscheidspreek in Achter veld naar zijn vrienden in Leus den, een preek die wij hierbij plaatsen. De Pater Visser trac- tor-aktie loopt nog steeds. Gif ten voor deze Leusdense ontwik kelingshulp kunt u storten op 3359.54030 Rabo-bank Leusden Gironummer van de bank 144.2352. LEUSDEN - Pater Th. J. Visser, s.v.d., die op 19 april in Soerabaja nog wachtte op doorreis naar Flores, is inmiddels wel ter bestemde plaatse aangekomen. Hij bracht ons een war me groet vanuit Indonesië (,,ik zit te druipen achter mijn machine", schrijft hij) en hij wilde ons graag de korte inhoud van zijn afscheids preek doen toekomen, gehouden in zijn geboortedorp Achterveld. „Dierbare Dorpsgenoten" Als ik vandaag voor de derde maal een afscheidswoord tot u mag richten, is het in de eerste plaats een woord van dank voor de hartelijkheid, goed heid. waarmee ik overal ontvangen werd Dank aan de pastoor en zijn koster, die iedere dag de kerk ter mijner beschikking stelden. Ze hebben me wel vaak gevraagd: ,,Ga je weer graag terug? Zie je er niet tegen op9 Om eerlijk te zijn niet het allerminste. Ik verheug me er nu al op als ik rijk beladen met een goede gaven bij mijn arme zonnekinderen aan zal komen. Toch is er wel pijn Afscheid, ja. dat voel je Partir, c'est mourir un peu. Maar dat is niet noemenswaard. Wat mij en vele missi onarissen met mij pijn doet is de kerk van Nederland Versta me goed Als missionaris heb ik heel mijn le ven, al mijn krachten aan Christus en zijn kerk gewijd Geen enkel of fer was en is me nog te groot voor hem, voor haar. Als ik dan zie en hoor hoe het kerkbezoek alsmaar al- neemt, de biecht praktisch is afge schaft, (op vele plaatsen) en ik zie dat de vernieuwing van de liturgie al leen maar bestaat uit een geruisloze beeldenstorm, onttakeling en afbraak, doet me dat echt pijn. Ik had drie hogeschoolstudenten van rond de twintig jaar, die gedurende een half jaar bij mij in de rimboe een brug gebouwd hebben, en bij mij logeerden. Toen deze de plechtigheden als Kerstmis en andere feestdagen za gen vieren met alle mogelijkheden, die de rijke Roomse liturgie toelaat, zeiden ze me 's-avonds, toen we sa men zaten te klaverjassen, menig maal ..Hadden we zo iets maar eens in Nederland Die kouwe kale kak daar in de kerken jaagt je er eer der uit dan dat je er binnengaat" De preken, die ik in verschillende kerken beluisterd heb, deed de mensen meer gapen en naar het einde uitzien, dan dat het hun aansprak, alleen maar suikergoed en marsepein De garde werd niet genoemd, mag niet genoemd worden, terwijl hij rood gloeiend klaar ligt in het verre oosten. Waar de linksen hun heil verwachten zal het uur der vergelding komen maar ook dan alleen als God de maat van on geboren kindermoord en andere wraak roepende zonden vol acht Het huwelijk is door ontelbaar velen verlaagt tot een sex-boetiek, is een rotte appel geworden De machtige massa-media worden uit handen gegeven Wat is er nog Katholiek aan de KRO, aan de televi sie, aan de Katholieke scholen De burgemeester van een grote stad vertelde mij letterlijk: ..Pater, weet u dat ik iedere avond mijn vrije tijd nodig heb om weer recht te zetten wat de kapelaan in het godsdienstig leven van mijn kinderen kapot heeft gemaakt op mijn school?" Een katholieke onderwijzer vertelde me heel openhartig, dat hij 's zondags praktisch nooit meer naar de kerk ging: ,,Dat gezeur van die predikant is niet om aan te horen." ,,Nou zei ik, ,.dan zou je toch niet m mijn katholieke scholen op Flores moeten staan, dan schopte ik je er vandaag nog uit. Ik weet heel goed, dat daar het Katholiek zijn niet alleen uit bestaat, maar we hebben al zoveel laten val len, zodat onze goed gemeende oecu mene alleen maar naar één kant scheef hangt, en niemand meer bekoort" Het antwoord van die onderwijzer was, dat ik ze (de onderwijzers van zijn school) er allemaal wel uit kon schop pen, want dat niemand meer naar de kerk ging. U begrijpt, dat ik dan terugdenk aan de geschiedenis van mijn eigen roeping dank zij de katholieke school, dank zij het gedegen katholiek onder wijs. De grondslag gelegd op de lage re school (op die leeftijd dacht ik er nog niet aan priester-missionaris te worden, integendeel) werd heerlijk versterkt door de echte Katholieke HBS, die ik de eer had te volgen, en waar niet alleen Kapelaan De Witt prachtig voorbereide godsdienstlessen gaf, maar heel het lerarenkorps Katho liek leefde, dat voelde je in de natuur kundelessen, in de chemie, evenals in de wiskunde of in welk ander vak ook. Dat was katholiek onderwijs, dat was een katholieke school, dat was katholiek schoolpersoneel. Dan doet het een scheidend missionaris ontzet tend pijn, als je nu ziet hoe die mach tige opvoedingsmiddelen verwaarloosd, praktisch uit handen gegeven worden aan de altijd loerende vijanden van de katholieke kerk Een kommunistisch leider vertelde mij eens in een openhartig onderhoud: ,,Als wij zoveel scholen in handen hadden als de katholieken, was de wereld in de kortste keren voor het Marxisme gewonnen Wat wordt er niet gescholden op de clerus, erbarmelijk, en naar de feiten te oordelen, die ik te zien en te horen kreeg, terecht, zei Christus al niet tot zijn apostelen .Gij zijt het zout der aarde, Denk erom als het zout zijn kracht verliest, zal hetbuitengeworpen worden, en de mensen zullen het ver trappen Deze waarheid beleven we van daag in Nederland Een priester is een lachwekkende figuur geworden voor velen. Dat is wat iedere scheidende missio naris pijn doet, en nog lang zal door steken, als ik de bergen weer opklauter om Christus te ver kondigen. Een professor van een beruchte Universiteit van Nederland vertelde me toen ik1 het er over had, dat de eenheid van de Katholieke kerk hier kapot was: ,,Wat denkt u pater, zou het niet een groter wonder zijn een een heid in pluriformiteit te vinden dan de straffe eenheid van vóór het Vati- canum II" ..Oké zei ik, maar waar is nu de eenheid. Nu pluriformeren we naar een sektewezen, waar het oude protestantisme nog maar kinderspel bij was Een ding mag geen gelovige Katholiek vergeten, dat de rots van Petrus niet in Groningen staat, niet in Utrecht, niet in 's-Hertogenbosch. niet in Breda, maar nog altijd in Rome, en zal blijven staan Als wij onze hoogmoedige kop niet willen buigen voor Rome zal de eenheid voorgoed verloren zijn Alleen in een nederig buigen ligt onze redding Sint Paulus roemde het evangelie aan de armen te mogen verkondigen. Ik doe het heel graag met hem. Mijn enige roem is het ook Christus te mogen verkondigen aan mijn arme zonnekinderen. De enige pijn, die ik daarbij heb, is dat ik zo vaak de blijde boodschap aan lege magen moet verkondigen. Daarom hoop ik, dat de tractor- en landbouwgereedschap aktie die in Leusden loopt, een groot sukses mag worden Want u in uw duizendvoudige luxe, weet niet wat het betekent hon ger te moeten lijden als de mensen, van wie ik zoveel houd, voor wie ik de dwaas van Christus geworden ben. „Hardstikke gek ben je", zei iemand me te goeder trouw. En eerlijk gezegd vraag ik me dat ook wel eens af, heb ik me dat dikwijls afgevraagd als ik uw leven in overvloed beschouw Maar als ik dan, zoals nu, deze preek even optik voor publikatie in Soerabaja op weg naar de armsten der armsten, in de vroegere buitengewesten van de gordel van smaragd, voel ik me geluk kig en op de goede weg in de voet sporen van de grootste dwaas uit 's mensengeschiedenis, voor wie ik leef en sterf: Christus. Om Hem te kunnen blijven verkon digen is het dat ik bij dit afscheid nog eenmaal een helpende hand uit steek U dankt de blijde zwerver Gods, in het dromenland van Flores, Th. J. Visser s.v.d. LEUSDEN - In Leusden-zuid bestaat een gesprekskring, waaraan Rooms- Katholieken, Gereformeerden en Her vormden deelnemen. Daartoe aangezet door het convent van pastores in de gemeente Leusden wil deze gespreks kring op dinsdag 28 mei een bizondere avond houden in ,,'t Trefpunt" te Leus- den-zuid. Het thema van deze avond, die om 20.00 uur begint, is: hoe le ren we samen Pinksteren vieren. De bedoeling is om het eerste deel van de avond in de gespreksvorm met het thema bezig te zijn. De avond wordt dan afgesloten met een litur gische viering Zo wil deze open avond van boven genoemde gesprekskring een mogelijk heid zijn om elkaar als christenen van verschillende signatuur te ont moeten rond het gebeuren van Pink steren. Iedereen is van harte wel kom, en dat geldt natuurlijk voor alle inwoners van alle delen van Leus den. De kapeldiensten voor ..Lisidunahof' zijn voor de maand mei vastgesteld op de volgende data: donderdag 9 mei, 19.30 uur; woensdag 21 mei, 19.30 uur LtUSDEN - De NCVB afdeling Leus den-zuid zal op dinsdag 4 mei haar jaarvergadering houden. Het is een huishoudelijke vergadering, en het zal een gezellige praatavond worden met enkele attracties. De avond vindt plaats in ,,'t Trefpunt" om 19.45 uur. De NCVB afdeling Leusden-zuid houdt op dinsdag 28 mei haar jaarlijk se excursie, ditmaal naar Gouda en Schoonhoven. De leden van de NCVB zullen gelegenheid krijgen de Goudse glazen en het zilvermuseum te bekij ken.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7