Eigenlijk zou je 'n soort centrale werkstichting loeten hebben, waarbij alle bouwbedrijven ijn aangesloten." INNEMER J. BLOEMENDAL Bouwers in Leusden (5) Tegen een dokter is ereen vriendelijk, en een aannemer men lelijk: Hij is je vijand, zet je af 1 DOOR ANC0 MALI Foto's Janus Visser Ik mag gewoon niet sociaal bewogen zijn. De minister bepaalt het bedrag waarvoor een bouwwerk per eenheid moet worden uitgevoerd Ik houd van een goede verstandhouding met het personeel IiDERDAG 9 MEI 1974 LEUSDER KRANT [lEUSDEN - We nemen in zijn bureau |ts aan de Ambachtsweg nr 24 in I zogenaamde industriecentrum van emeente Leusden de heer J. Bloe- idal, aannemer. Die industrieën, hoéven zo nodig niet, heb ik de uk Het terrein tegenover het aan- ersbedrijf Bloemendal ligt al tien braak. Waarom? We houden ons een poosje bezig met de vraag hoe dal mogelijk is en ook met de vraag ja het mogelijk is, dat er zo veel Bkeloze bouwvakkers zijn, terwijl i| dé bouwwereld schreeuwt om meer jlBlieden. ;En dan gaan we ons bepalen bij wat de orde van de dag is de ar- [lenreeks in de Leusder Krant. iuwers in Leusden", bouwers aan samenleving De heer J Bloe- Kdal is een geboren Asschatter, en zijn bij hem dus aan het goede i vraag de heer Bloemendal hoe hij [huidige taak van de aannemer ziet. ledereen zegt dan ja tegen die 250 dagen. Maar dan komt de planning en het blijkt, dat het werk helemaal niet klaar kan zijn in 250 werkdagen. Dan ga je als ondernemer proberen dat in te passen. De opdrachtgever heeft óók een financiële deskundige, en die zegt dat het werk 50 dagen korter moet duren. De bedrijfsleider zegt ..10 tot 20 dagen korter, ja. dat red den we wel" Je zegt dan ja. terwijl je eigenlijk weet, dat het feitelijk niet kan. Je gaat dan naar de stuca- door, de schilder, de elektricien Iedei heeft zijn eigen werktempo en rekla- rneert zijn eigen tijd Vroeger was een aannemer het best vergelijkbaar met een koeliedrijver Hij trok langs zijn werken in het rond, en zweepte de mensen op tot sneller werken, sneller bouwen. Maar tegenwoordig is het zó: ze hoeven de ondernemer niet te zien, want op het werk hebben ze daar een uitvoerder of een voorman voor. En ;,De aannemer van tegenwoordig, als ik naar mezelf kijk, is geen aannemer de-lieer, maar een ondernemer. De aan- teilemerij is tegenwoordig geen kwestie it meer van het zuiver aannemen, uit- ru voeren en opleveren van bouwwerken. De aannemerij is een onderneming ,inet een manager aan het hoofd. En die mamager moet met mensen kunnen omgaan, zowel met cliënten als met personeel. Die manager moet kunnen plannen, niet alleen voor vandaag en oorgen, maar ook voor volgend jaar en het jaar daarop Die manager moet kunnen coördineren. Vroeger speelde het een hele rol of U1j®.een partij tegels kon kopen voor ?nvoor *205,-. Daar moet je r nu om lachen Dat is er nu echt niet oeer bij, hoor. Er staat in een bestek, dat het werk if klaar moet zijn in 250 werkdagen met die man worden alle problemen besproken En het werk komt echt maar zo niet bij je in de bus, hoor. Daar moet je voor vechten, daar moet je voor plan nen. ,,Hebt u spanningen in uw werk?", vraagt de arts. Kijk, om die span ningen gaat het nu juist. En wie heeft die spanningen tegenwoordig nu niet? Iedereen om je heen. Het gaat alle maal zo snel. Je krijgt nergens de tijd voor. Je komt overal tijd tekort Ik kom niet meer dagelijks op mijn werken Mijn opvoeding is geweest, kijken willen naar het werk. en zelf werken Ik ben in 1951 teruggekomen uit Indonesië. Ik heb drie jaar een aan- nemerskursus gevolgd en twee gestu deerd voor het brevet BNA (Bond Ne derlandse Architekten) lk heb beide diploma's behaald. In 1957 was ik uitvoerder bij een bedrijf, en ik kreeg toen een vrij ernstig auto-ongeluk Ik had bij dat bedrijf een goed sala ris, maar toch meest ik er wpg. Ik wilde zelfstandig zijn. 1 oktober 1961 ben ik toen voor mezelf begonnen. 1 januari 1966 werd mijn bedrijl een nameloze vennootschap 1 april 1974 bestonden we 121/, jaar, en ik kreeg van het personeel een leren tas en een bloemstuk. Ik had het heel stilgehou den, maar was vergeten, dat de be drijfsleider er ook 12(4 jaar was. en die had hier mede voor gezorgd. Ik moet zeggen we hebben het aardig gerooid in de loop der jaren Mijn stukje grond is 2.000 meter2. Toen ik begon had ik geen cent. Maar het terrein was toen nog goedkoop, en ik had een stuk grond, waar 700 mud aardappelen al kwam. Die verkocht ik voor f 10,- per mud lk zal het nooit vergeten Toen ik de grond had ge kocht, moest ik het bedrijf gaan bouwen. Architekt Jac G. Vellekoop maakte de eerste tekening voor mij. En steentje voor steentje gebouwtje voor gebouwtje breidde ik het bedrijf uit. Ik heb 12(4 jaar hard gewerkt Nu doen wij weinig bestedingen Het meeste werk is teamwerk. De archi tekt en de aannemer zitten om de tafel, van het begin af aan zit ik er bij Dan komt er een opdrachtgever, die zegt .lk wil een fabriek bouwen. Jij bouwt die fabriek, en je zorgt ook maar voor een architekt' Als bouwer moet je zelf aan het begin af aan méé- denken. Wij hebben die 32 bejaardenwonin gen in Leusden-centrum gebouwd. Toen kwam het bejaardentehuis aan de orde, en ze zeiden direkt: ..Dat moet ,,önze aannemer maken". Ik heb 30 timmerlieden in dienst en ik heb drie metselaar-onderaannemers. Het werken met onderaannemers is efficiënt zijn ze bij het ene werk klaar, dan kunnen ze direkt aan de arbeid gaan op een ander werk. Maar die onderaannemer heeft evenals de metselaar vaak uitsluitend een latere technische school opleiding De uit voerder moet ook voor al dié mensen mèèzorgen en méédenken. De uitvoer ders zijn de korporaals in de militaire dienst. Ik heb dat werk zelf vijftien jaar gedaan, en ik weet dus waar ik over praat Maar het is ergens een moeilijk vak. Ik bedoel: collegiaal. Eigenlijk zou je een soort centrale werkstichting moeten hebben, waarbij alle bouwbedrijven zijn aangesloten, en waar alle materieel is te verkrij gen. Eventueel met uitwisseling van medewerkers. Zoiets zou je bijvoor beeld in de regio kunnen ondernemen met vijf bouwers. Presenteert zich een werk, dan zou je kunnen gaan kijken welke van de vijf bouwers daar aan toe is. Dat zou heel efficiënt kunnen werken. Zo'n soort bouwerscoöperatie. Bijna voltooide winkel-flat ge bouw op het Euterpeplein te Amersfoort. De heer J. Bloemendal, aannemer. Maar toch hebben we geen klagen: de slechten gaan er vanzelf wel uit. En alle mensen zijn verschillend. Ik zeg altijd tegen mijn uitvoerders: ..Jullie moeten jullie mensen óp de goede plaats zetten". Als iemand sterk is, moet je hom laten sjouwen, en dan moet je hem geen deur laten stellen De uitvoerder moet de beslissing dur ven nemen en de verantwoording daar van Bij de uitvoerder berust de ver antwoordelijkheid. Die moet ook zor gen, dat de materialen er op tijd zijn, en die moet er op toezien, dat zijn mannen de planning aanhouden Het moet een teamwork zijn, en geen „ieder voor zich" Toen wij vroeger in ,,Roda" speel den, deden we dat samen. Nu zijn het elf éénlingen, die aan het spelen zijn. Dat noemen ze dan een elftal Die mens, dat wordt die eenzame mens, maar dat veroorzaakt de mens zelf. En agressief! Neemt u alleen maar in het verkeer Vele aanrijdingen ont staan. omdat men elkaar geen voor rang wenst te geven' ,,Maar het is ook hoog tijd. dat de mens zichzelf weer in de hand neemt Op de kleuterschool moeten we al be ginnen om de kleintjes gemeenschaps zin, verdraagzaamheid, respekt voor de ander bij te brengen ,,Ik houd van een goede verstandhou ding met het personeel, ben ook geïn teresseerd in hun persoonlijk leven. Maar je wordt wel eens teleurge steld. Plotseling hoor je: die en die gaat weg Na acht jaar Je vraagt je dan af. ..Wat heb ik verkeerd gedaan?" Vijl jaar geleden was het gezellig op de avonden van de personeelsvereni ging. Maar of het door de televisie komt: tegenwoordig is het moeilijk om ze gezellig bij elkaar te krijgen. Onze personeelsvereniging: die bestaat nau welijks meer Je ging met ze vissen op de Waddenzee. Elk mens heeft waar dering en een klopje op de schouder nodig, vind ik Maar waardering voor de ander durft men tegenwoordig niet zo gemakkelijk te geven Denkt u zich eens in de metselaars van zo'n onderaannemer die hebben niets. Hoogstens brengt zo'n metselaar een emmer en een troffel mee! Maar ik weet al niet beter ik ben er vanaf 1946 al aan gewend En wat de opleiding van die mensen betreft ja. een elektricien, die heeft een oplei ding gehad, een loodgieter soms ook wel De timmerman en de metselaar hebben na de lagere technische school een twee-jarig leerlingstelsel, part time. één dag in de week naar school. En daar komen dan de onderaanne mers uit voort" ,,Hoe staat de leek nu tegenover het aannemersvak?" Wanneer er met een kleine groep wordt gewerkt, schrijf ik aan iedereen persoonlijk een brief, en geef aan op welke datum het werk dient te wor den opgeleverd. Zo'n brief krijgen ook de PUEM, het Waterleidingsbe drijf enzovoorts. En ikhebdeervaring, dat, als je het voor iedereen goed op papier zet, het werk ook werkelijk klaar is op de afgesproken datum. ik zeg wel eens tegen de mensen, die hier op het kantoor zitten ,,Je moet begrip hebben voor het werk in de buitendienst Gaan jullie maar eens een tijdje de buitendienst m Nou. degene, die mijn voorstel aanneemt, komt er op een gegeven ogenblik ach ter, dat het nog niet zo'n makkelijk baantje is!" ,,Komt u uit een bouwersfamilie?" ..Mijn vader was rietdekker Die werkte in zijn dooie ééntje. Hij gaf boerderijen en hooibergen een rieten kap Ach, dat was een heel wat min der gecompliceerde tijd. Daar komt nog bij, dat je tegen woordig niemand maar zo mag ont slaan. Aan de ene kant is dat goed Maar aan de andere kant eist het be drijf soms. dat je een bepaalde man er uit zet. Maar de oorzaak waaróm die man zo is, dient achterhaald te worden Dus ik vind ga eens praten met zijn vrouw, en dan is vaak het pro bleem op te lossen. Ik neem daar de moeite voor, en geef de uitvoer der hetzelfde advies. En er moet ook wel eens iemand ontslagen worden. Nieuwbouw Bejaardencentrum Leusden centrum. Geef mij dan maar de Italianen. Daar is het „grazia, grazia" en ,,buona sera", en daar zijn de mensen onder ling nog beleefd tegen elkaar Die egards voor elkaar, die missen wij Nederlanders. De jeugd moet inderdaad goede lei ding hebben. Dat ben ik geheel met u eens". ,,Bent u persoonlijk sociaal bewo gen9 Je hoort vaak over ontevreden heid onder de bouwvakkers? „Ikzelf ben sociaal bewogen, maar ik raag het gewoon niet zijn. De mi nister bepaalt het bedrag, waarvooreen bouwwerk per eenheid moet worden uit gevoerd Ik zou die stakker, die met z'n versleten schoenen en broek op het werk komt best van f 1.000,- tot f 1.100,- willen geven, maar de prijs per eenheid schrijft voor, dat hij er maar f850,- kan krijgen Ik moet zor gen, dat de balans in evenwicht blijft. En dan is het bovendien nog zó, zij die het hardst schreeuwen worden het eerst geholpen". „Hoe zijn uw ervaringen met die aardige bungalows, die u in plan „De Wetering" hebt gebouwd?" „Die twintig experimentele woningen, die ik vorig jaar heb gebouwd. Ik wilde ze onder de ton bouwen, inklusief alles. Ik heb er mijn best voorgedaan. Laat er nu één zo'n woning na een half jaar tijd al worden verkocht voor f 135 000,- ziet u. daar heb je het nu. Dan vraag je jezelf af: waar moet dat heen? Maar die mensen, die de bungalows betrok ken, dat waren fijne mensen Enthou siast, ruim van opvatting. Als ik de wo ningen oplever, zorg ik dat de ramen goed schoon zijn gemaakt En ik geef de bewoners een plant ter verwelko ming. Van één meneer heb ik een brief gekregen. Zó ontzettend, mevrouw. Als u dat zou lezen! Dreigen met de deur waarder en dergelijke Onbegrijpelijk. Om een kleinigheid maakt dat soort mensen een ruzie van wat heb ik jou daar. Tegen een dokter is iedereen vrien delijk. Tegen een aannemer is men lelijk: hij is je vijand, hij zet je af. In Dorrestein heb ik 42 woningen ge bouwd voor, laten we zeggen, boven de veertigers Daar heb je mensen bij die elk vlekje zien, maar je hebt er ook bij, die het allemaal plezieriger opvatten. Ergens ontbrak bijvoorbeeld een deur voor een douchecel De man in~ kwestie vroeg ine hoe dat zat. Ik begon. „Dat is te zeggen „Nou ja'", zei hij, „dan maar geen deur. Dan sluit ik de cel wel af met een plastic gordijn" Maar enkele dagen later arriveerde die doucheceldeur, en die hebben wij toen netjes voor hem aan gebracht Ach, je neemt risico's Vroeger was de aannemer een materialist, een knij per Vandaag de dag kan dat niet meer. Hoe de mensen zich tegenwoordig gedragen: ik kan er niet meer bij. Degelijk werk.... Ergens is er iets mis. Ik was negentien jaar. toen ik in Indonesië was Ik vond het verschrik kelijk als ik die Indonesiërs onderdanig zag knikken en buigen, en vragen of ze alsjeblieft langs je heen mochten gaan Dat hebben wij Nederlanders gepres teerd! „Als je een werk hebt. dat repeteert, och dan gaat het wel. Dan zijn ze allemaal wel vriendelijk. Dan zien ze, dat er gebouwd wordt Maar ben je nog in de grond met fundering, kel ders enzovoorts bezig, dan is de leek gauw geneigd om te zeggen „Nou zijn ze al weken bezig, en er is nog niets gebeurd' Maar bij de eerste verdie ping van bijvoorbeeld zo'n bejaardente huis dan zegt men: „Het gaat hard", en dan krijgen we een compliment. Bij de derde verdieping ziet de leek dan, dat er erg hard is gewerkt Maar let wel: bij de derde verdieping Daarvóór denken ze, dat er maar wat wordt rondgehangen Het tegendeel is waar de planning 'moet strak gehandhaafd blijven. Elke leverancier is voor die of die datum gepland Ik geef al mijn onderaanne- meers een werkplan, en wijs ze erop, wanneer het werk klaar moet zijn Een postbode, die niet meer mag flui ten van een aantal Leusdenaren „Oh, ik vond het juist enig, die fluitende postbode. In de verte hoorde je hem al aankomen. Hij had plezier in zijn werk, en ik vond dat fluiten erg gezellig' „En had je tien jaar geleden de burgemeester eens een klap moeten geven! Nee, ik zie het allemaal niet meer zo zitten. We gaan de verkeer de kant op!" In de hal van zijn kantoor, waar we afscheid nemen, laat de heer Bloemen dal mij nog een prachtig stuk timmer werk zien Een verkleinde kapspant, keurig in verstek gezaagd. „Kom daar nü eens om. Ze kunnen het wel, maar dit werk wordt niet meer in de nieuw bouw toegepast. Alleen in de restauratie. Als je dit werkstuk ziet, constateer je, dat er tóch nog wel vaklieden zijn!"

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9