Het verdwenen goudland met raai en d aad Kapitein Rob: „Het dodende licht Ronde van Klein- Zwitserland op 26 mei DONDERDAG 16 MEI 1974 LEUSDER KRANT Spannende avonturenroman door H.W.van Brakel. -27- Zonder verder iets te zeggen liepen ze de korte gang weer in. die naar de brug voerde, waar nog steeds niemand te zien was De kapitein stapte op een smalle stalen ladder af. loodrecht tegen de wand inde uiterste tioek aan bakboord geplaatst. Deze ladder voerde via een geopend luik in het dak. naar buiten. Lenig als een tijger klom kapitein Van der Decken naar boven, reikte Edouard een hand en trok hem niet een schier bovenmenselijke kracht meteen in de open lucht Een frisse wind speelde om zijn slapen en verwonderd schouwde hij om zich heen. Hij bevond zich op een langwerpig stalen platform, vijftien meter lang en zeven meter breed De achterzijde en de beide zijkanten wa ren afgezet met een stalen reling, ter wijl de voorzijde gevormd werd door een halfronde schildvormige stuurkap, zoals op moderne motorreddingboten is aangebracht Achter deze stuurkap stond een roerganger, een matroos in zwarte uniform met wnte braniekraag, waarop wijnrode strepen. Edouard zag eenzelfde model vloeistofkompas en machinekamertelegraaf, als op de brug beneden en concludeerde hieruit, dat het vaartuig een dubbele besturing moest hebben Naast de roerganger stond een der officieren. Het was de eerste stuurman Van Dijke Toen deze de gezagvoerder zag verschijnen, draaide hij zich even om, salueerde kort en correct en bepaalde zich toen weer tot zijn bezigheden De aanwezig heid van een hem onbekende persoon scheen hem niet in het minst te interes seren Op Edouard maakte het de in druk, alsof de stuurman hem niet eens zag. De kapitein liep naar de reling aan de achterzijde van dit commandodek ,,Wat zeg je vandit uitzicht?", infor meerde hij, Edouard van terzijde opne mend ,,Voel je je hier nu niet even vrij als een zeemeeuw?" „Wat dat vrije gevoel aangaat, kapi tein, wel. dat is voor mij momenteel nog „betrekkelijk Ik zal mij er mee vertrouwd moeten maken... dat ik hier niet geheel uit eigen beweging ben aan geland Maar wat dat uitzicht aangaat, ja, dat is inderdaad indrukwekkend' Zijn ogen volgden de lange lijn van net schuimend kielzog, dat het snel varend schip achter zich aantrok „Vanmiddag zal ik je het schip laten zien en je met de rest van de beman ning kennis laten maken De eerste of ficier doet op het ogenblik dienst, dus daarom heb ik je nog niet aan hem voorgesteld Er is hier aan boord een ijzeren discipline, gepaard aan grote kameraadschap Maar nu zullen wij de draad van ons gesprek weer opvatten". De ogen van kapitein Van der Decken versomberden, toen hij deze laatste woorden sprak „Zoals ik je beneden reeds vertelde, werd ik zeeofficier. Ik had het beroep lief, omdat ik de zee liefheb Toen kwam de wereld-oorlog 1914-1918 Het vaderland riep mij en ik deed mijn plicht In 1917 heb ik echter iets mee gemaakt, dat mij deed besluiten het ma rine-leven vaarwel te zeggen en mij terug te trekken uit een wereld vol ver dwazing en bloeddorst Ik zocht inner lijke vrede, poogde het evenwicht tussen hart en verstand weer terug te vinden, dat door een vreselijk voorval compleet vernietigd was Maar tevens zocht ik een levensdoel en trouwe kameraad schap Beide heb ik mogen vinden. Het levensdoel is tweedelig practisch en moreel verantwoord De trouwe kame raadschap heb ik gevonden mijn be manning -In de moderne wereld, die wij vaarwel hebben gezegd is iets, dat alles beheerst en daardoor ook alles be derft Dat „iets" heeft een naam. die wel erg kort is, doch deze kortheid is omgekeerd evenredig aan de grootheid van het kwaad erdoor gesticht. De naam van dat iets is „te"! Er is in die wereld, van het een „te" veel en van het ander „te" weinig Het een gaat ,,te' langzaam, het ander weer „te" vlug Weer iets anders is „te" duur, dan wel „te" goedkoop De ziekelijke gejaagdheid van het moderne leven, de koortsachtige inspanning om het pro ductieapparaat en het economisch leven te vervolmaken, te bundelen, of te or denen, het wordt alles geregeerd door dat éne woordje „te". Het beheerst het ganse leven, zit als een Iwan de Ver schrikkelijke op de troon, jaagt het schepsel op en voort van wieg tot graf, waar de arme ziel dan pas de rust en vrede vindt, waaraan ze behoefte heeft Dit door mij zo hartgrondig verwenste „te", heeft bovendien nog een stel trawanten, die ieder voor zich al even onbarmhartige slavendrijvers zijn als „te" zelve Hun namen zijn. centrali satie en rationalisatie. Zij vormen het triumviraat, dat het volkerenleven wringt en perst in het dwangbuis van versobering, bezuini ging en ontzegging In het kort komt het hierop neer, dat de spanningen tussen de volkeren der aarde hun oorsprong vinden in econo mische tegenstellingen, wederom ver oorzaakt door „te" - De wereld werd volmaakt geschapen, evenals hare rijk dommen. Allo volkeren zouden er een goed be staan kunnen vinden, mits de rijkdom men in onderling overleg redelijk wer den gedistribueerd Evenwel, al die door God van de beginne volmaakt geschapen hulpbronnen kwamen uitein delijk in de handen van, of binnen het machtsbereik van enkelingen, of kleine groepen van enkelingen, waarvan trusts en kartels de ergste uitwassen zijn Hierdoor werd en wordt het ganse mensdom afhankelijk gesteld en uitge buit In sommige landen beheersen zelfs bepaalde families het gehele econo mische leven, iets wat bijvoorbeeld in Japan al zeer sterk tot uiting is ge komen. In andere landen regeren de olie-, katoen-, staal- en suikermag naten weer oppermachtig, of openlijk, of achter de schermen, laten zelfs regeringen naar hun pijpen dansen en beïnvloeden de openbare mening door middel van de pers Zo ontstonden wanverhoudingen, waardoor het moge lijk werd, dat Argentnie en Canada stikken in hun tarwe. Brazilië verdrinkt in de koffie, terwijl China verhongert en andere landen weer zitten te gillen om tropenproducten, of petroleum. Ik noem maar een paar algemene voor beelden Door de economische noden enerzijds en de fabelachtige opeenho ping van goederen en geld anderzijds, komen politieke stromingen naar boven die de aandacht gaan vestigen op deze misstanden en ze willen vei anderen, zo mogelijk verbeteren Het ene volk. dat alles bezit, wil dit bezit consoli deren en zijn machtspositie handhaven. Het andere volk, dat practisch niets bezit en toch evengoed moet leven, om dat het ook recht heeft om onder de zon te lopen die deze aarde beschijnt, vraagt zijn redelijk deel Het bezitten de deel weigert, omdat het zijn posi tie en zijn macht niet prijsgeven wil... en zo begint een conflict allengs vas ter vormen aan te nemen Wereldoor log nummer één en de zich toespit sende wereldoorlog nummer twee is daar het gevolg van geweest, of zal het nog worden. Maar daarmede komt men er niet, behalve de wapenfabri kanten Zij hebben deze tegenstellingen juist nodig voor hun zelfhandhaving Kapitein Van der Decken zweeg en tuurde over de oceaan, die allengs weer meer schuimkoppen ging verto nen. Een monotoon en dof gebrul steeg uit het woelige water op Edouard keek opmerkzaam naar het ge laat van de gezagvoerder. Gedurende het gehele gesprek hadden èn de woor den en de ogen van deze vreemde man hem onweerstaanbaar geboeid Er was echter iéts, dat hem thans bijzonder opviel en dat hij in de kajuit beneden, waar het licht tamelijk getemperd bin- nenviel. nog niet zo duidelijk had ge zien als hierbuiten in het volle licht Nog nimmer had hij zo'n strak en on bewogen gelaat aanschouwd Wanneer hij sprak, bewogen de lippen zich nau welijks. terwijl de rest als bevroren scheen „Er is maar één uitweg voor de volkeren van deze planeet," ver volgde de kapitein, zijn ogen op de zee gericht houdend. „Zij zullen de scheidsmuren moeten omhalen en als broeders de goede gaven dezer aarde willen delen, ongeacht ras. kleur of taal Aristide Bnand heeft het goed gezien, toen hij destijds zijn ideaal, de verenigde staten van Europa pro pageerde, dit is geen utopie Het ligt binnen de grenzen van het mogelijke, indien de leidslieden der volken maar wilden. De volkeren, die in een con flict slechts hun bloed en leven mogen en moeten offeren, die volkeren willen graag. Maar zij, die de macht bezit ten. zij willen niet en daarin zal hun oordeel eenmaal liggen Edouard trok onwillekeurig de wenk brauwen op Drommels, welke kant ging het gesprek thans uit Wat wilde deze man van hem nog meer. dan louter zijn technische kennis alleen Al dat gedaas over idealen en mo raal, volkomenheid en onvolkomenheid Wat bliksem! Wat had hij daarmede te maken Al die ballast' Canére maken, dat wil zeggen, geld verdienen en om hoog klimmen op de maatschappelijke ladder, dat was al wat hem interes seerde Al die koffiepraatjes over wat wel en wat niet oorbaar was raakten zijn koude kleren niet De kapitein kon zijn smoesjes beter bewaren voor een andere gelegenheid: een naaikrans van femelende oud vrijsters, of een samen komst in een tent van het Leger des Heils.Dat soort mensen, die de wereld wilden verbeteren, ze bezwendelden el kander en anderen met even veel gemak, als de wijze waarop ze hun stellingen verkondigen Voor dat soort vrome sijbelaars moest je nog beter uitkijken, dan voor een beroepszwendelaar, want met zo een wist je tenminste waar je aan toe was. Daar gold slechts één parool „handpn op je zak en deur dicht Maar dit soort. Nou! Geef ze de ruimte! Je wist nooit van welke! kant het begon te tochten Een eigenaardige flikkering in de ogen van de man in zwarte uniform was voor Edouard een even duidelijke waar schuwing. als het aan- en uitknippend licht naast een onbewaakte overweg: Pas op! „Hetgeen ik zeg". zo vervolgede de kapitein, is niet nieuw Het is een waarheid, die reeds meer dan negen tien eeuwen oud is ..En die desondanks nog nimmer de gang der dingen blijvend heeft kunnen beïnvloeden, viel Edouard met een sneer in „Heus kapitein, alle mooi- praterij zal het mensdom het vechten en het elkander vliegen afvangen nim mer kunnen afleren Er zijn altijd gro ten en kleinen, rijken en armen, wijzen en dwazen geweest zoals er op alle terreinen des levens ver schillen en te genstellingen bestaan hebben en wel nimmei weg te werken, laat staan weg te redeneren zijn. Hoe zou men dat nu in een handomdraaien moeten, wil len en kunnen veranderen? -29- De gezagvoerder liet zijn rechterhand ongemerkt in zijn zak verdwijnen „De leidslieden der volkeren houden daartoe de sleutels in hun handen Indien slechts al degenen, die in hoogheid gezeten zijn. zowel in het politieke, als in het zakenleven, zich van de grote verant woordelijkheid bewust waren, die God op hun schouders gelegd heeft, zij zou den zich wel driemaal bedenken, alvo rens uit blinde zelfzucht op politieke machtswellust hun doelen na te jagen Ik heb hier een zakuitgave van het Nieuwe Testament Kapitein Van der Decken haalde zijn hand terug en bla derde even in een in fijn rood gebonden boekje, dat hij daarna aan Edouard overhandigde. „Daar!", zei hij toen „Lees maar eens. wat de Apostel Jacobus in dit vijfde Hoofdstuk van zijn Algemene Zendbrief tot de wereld, dat is dus ook tot jou en tot mij te zeggen heeft. Lees het maar eens hardop voor." Enigszins aarzelend nam de jonge man het boekje aan en las halfluid: „Welaan nu. gij rijken' Weent en huilt over uwe ellendigheden, die over u komen Uw rijkdom is verrot en uwe klederen van de motten gegeten gewor den. Uw goud en uw zilver is verroest, en hun roest zal u zijn tot een getui genis. en uw vlees als een vuur ver teren. gij hebt u schatten vergaderd in de laatste dagen Ziet, het loon der werklieden, die uwe landen gemaaid hebben, welk loon verkort is, roept; en het geschrei dergenen, die geoogst hebben, is gekomen tot in de oren van den Heere' Hierin beluister ik de ellende der wereld, als gevolg van staatkundige en economische hebzucht, Edouard." Kapitein Van der Decken wendde zich ineens tot zijn gast en keek hem lang en doordringend aan „Denk hierover maar eens na" sprak hij zacht Daarna met zijn rechter hand naar de horizon wijzend, liet hij er op volgen „De storm gaat weer opsteken. Ik heb zo'n idee, dat wij in het westelijke bekken van de Midde- landse zee. onstuimig weer zullen heb ben. Maar nu zal ik je eerst eens je verblijf laten zien voor het verdere van deze reis.' Juist, toen de gezagvoerder zich om keerde en aanstalten maakte om het commandodek te verlaten, verscheen de tweede stuurman Peterson in het ge opende luik Hij werd gevolgd door een matroos „De wacht wordt nu overgegeven," legde de kapitein Edouard uit „Ik zal je meteen voorstellen aan mijn eerste Geduldig wachtte hij totdat de beide stuurlieden enkele woorden had den gewisseld en de nieuwe roerganger zijn plaats achter het stuurrad had in genomen Toen de „eerste daarop wilde vertrekken, nep de gezagvoer der hem „Van Dijke, kom eens hier' De aangeroepene draaide zich om en naderde zijn chef tot op twee pas af stand Stram en kort saluerend bleef hij staan „Dit is mijn gast. de heer Vernier En dit, Edouard, is mijn rechterhand, de eerste officier Van Dijke Beiden drukte elkaar de hand „De heer Vernier wordt jouw pu pil." vervolgde de gezagvoerder tot de eerste stuurman. „Breng hem zoveel mogelijk zeevaartkunde bij op deze reis, theoretisch en practisch Ik zal hem eerst zijn hut laten zien Aanvankelijk was ik van plan hem zelf door het schip rond te leiden, maar dat moet jij maar doen. Ik heb nog een en ander uit te werken, dus ga nu maar naar mijn hut terug Tegen lunchtijd ontferm jij je over mijnheer Vernier en stelt hem aan de mensen voor De heer Vernier zal alle maal tijden met jou gebruiken Ik ga nu dus even met hem naar beneden en stuur hem daarna weer naar jou Waar kan hij je dadelijk vinden9' ..Ik ga nu het bestek opmaken, kapi tein Er zijn zojuist acht glazen ge slagen De heer Vernier kan mij in de kaartenkamer vinden „Goed! Dat is dan afgesproken. Ga mee. Edouard'" Boven een smerig en beroet industrie stadje in Frankrijk, dreef een dikke geelzwarte rook, uitgebraakt door tal rijke fabrieksschoorstenen en hoog ovens, die deel uitmaken van het inter nationale staal - kartel Creumont- Northfield Het was de bakermat van de mach tigste wapenfirma ter wereld, welks leider het lot der volkeren in zijn handen hield, banken en dagbladen con troleerde kabinetten deed verschijnen, of verdwijnen en de oorlogen der laatste dertig jaren voor een niet on belangrijk deel had gefinancierd, of bevorderd Het was de verwezenlijking van Dante's Inferno, bestuurd door een vleesgewor den mars Het was het resultaat van weergaloze handigheid, scherpzinnig heid. gepaard aan granietharde onge voeligheid, machiavellischp machina ties en satanische gewetenloosheid, uit eindelijk bekroond met de hoogste in ternationale onderscheidingen Legioen van Eer, Danebrog Orde, Kruis van Savoye. Grootkruis Britisch Empire, alsmede een half dozijn commandeur schappen van mindere orden Ergens in dit stadje stond een kil en grauw gebouw, somber en troosteloos als de Morgue te Parijs, zonder enig ander uiterlijk kenteken dan het dof bronzen schild op de muur naast de dof bronzen deur. „Societe Européenne des UsinesCreu- mont- Northfield.' Het gebouw was niet bijzonder groot en zou het best vergeleken kunnen worden met een iet of wat plomp en hoekig hotelletje in een provincieplaats Het was even smerig en beroet als andere gebouwen in dit stadje, als alle overige fabriekscomplexen, loodsen en montagehallen Maar het was van al deze verreweg het belangrijkste Het was het centrale zenuwstelsel van Al- bert C'reumont's gigantische schepping, de commandotoren van zijn bedrijf. Verborgen achter de grauwe muren van zijn bastion leidde hij zijn eco nomisch en financiële usurpaties, wier pen zijn mantelorganisaties hun vang armen als een poliep over een ziel togende wereld verstrikte hij bew inds lieden en fractieleiders in de netten van zijn betoogkracht en overredings talent, plunderde hij de volkeren Het was tegen de middag, dat een auto het zwarte stadje naderde, waarboven de gore, giftige fabriekswalm als een eeuwig dreigende mist hing Het was een kunstmatige mist, die reeds bij voorbaat alle gevoelens vanblijmensè- lijke aard en levensvreugde verstikte. Kapitein Villemot was te veel met het voorgevallene der afgelopen twee et malen bezig, dan dat hij oog had voor de omgeving waar hij thans door reed. De enige lichtpunten in deze smokerige contreien waren de vlammentongen uit de hoogovens die, als in een duivels schaterlachen, met regelmatige tus senpozen de lucht in schoten, als tart ten zij de Almachtige De grijze huurauto gleed tot voor de ingang van het hoofdgebouw der So- cièté Européenne. De eenvoudige zee man stapte vlug uit en haastte zich naar binnen. De kleine hall, waarin hij zich bevond, was geheel bekleed met glanzende platen van rood gra niet Een dikke rubber loper dempte zijn voetstappen Drie treden leidden naar een hoger gelegen corridor, van de hall geschei den door twee glazen deuren Hij duw de er een open en trad binnen. Even bleef hij staan, om zijn ogen aan het half duister te wennen „Een ogenblikje, mijnheer." Uit een klein zijvertrek kwam een portier te voorschijn, gekleed in donkerblauw uni form met verzilverde knopen „Pardon." sprak Villemot enigszinds bedremmeld de tamelijk grimmige snorrebaard aankijkend „Ik zag u zo gauw niet Het is hier ook zo donker, ik ben kapitein Villemot „Oh! Van de Noumea Juist U wordt verwacht bij mijnheer Albert Gaat u maar met mij mee.' ff -68- Maar in welke grot zijn zij nu ver dwaald en hoe komt het, dat in de buurt van dit onderaardse ijshol zo veel vliegtuigen verongelukken? Dr. Anthonius heeft het geheim tot klaar heid kunnen brengen Door een speling der natuur heeft zich hier, op de hoogvlakte van Groenland, een enorme ijskap gevormd, die door zijn bol- vormigheid werkt als een gigantische lens, Wanneer de zon schijnt wordt de warmte van de zon door de lens gebundeld en daardoor wordt boven de koepel een hitte gevormd, die vol doende is om elk vliegtuig, dat er over vliegt, te vernietigen. Dat is het Dodende LichtBovendien is door dit lenzenstelsel de tempera tuur in de grot van dien aard, dat de lichamen van de verongelukte vlie gers, die de tovenaar hier heen heeft gebracht geheel intact zijn gebleven Dr Anthonius toont zijn vrienden de omgekomen vliegers en onwillekeu rig huiveren de anderen Dus dit zijn de geheimen van de ïjsgrot „Laten we zo spoedig mogelijk de bewoonde wereld weer opzoeken," zegt mr Fryer tenslotte Met hun zessen aanvaarden zij nu de terugtocht naar het Franse kamp Wan neerzij nog eens omkijken, zien zij hoe de laatste stralen van de zon de ijskap fel verlichten en aan alle kan ten schieten lichtbundels de ruimte in „Ik vermoed," zegt dr Anthonius. „dat dit natuurverschijnsel is ontstaan door een vulcanische uitbarsting, waar door het gletscherijs is gesmolten om later in deze vorm weer te be vriezen Maar dat moet vele tiental len eeuwen geleden zijn gebeurd Wanneer zij in het Franse kamp zijn aangekomen, stelt Rob de radiozender in werking om de bewoonde wereld de redding van dr Anthonius en Syt- ze van der Meer mee te delen De Nederlandse geleerde gaat zelf voor de microfoon zitten om zijn ervarin gen te vertellen Bovendien beschul digt hij de pelshandelaar Moller er van de hand te hebben gehad in zijn ontvoering „Ik verzoek U deze mis dadiger onmiddellijk te arresteren," zegt hij, „hij is een zeer gevaarlijk en gewetenloos man JULIAANSE DATUM - Wat verstaat men onder de Juliaanse datum en hoe is deze te berekenen? Antwoord: De Juliaanse datum, ook wel Juliaanse dag of nog duidelijker: het Juliaans dagnummer genoemd, is ingevoerd door Jozef Justus Scaliger (1540-1609) in 1593 Hij was hoog leraar in Leiden en grondlegger van de wetenschappelijke tijdrekenkunde. Men zegt dat hij de benaming heeft gekozen ter ere van zijn vader, die Julius Caesar Scaliger heette Zijn bedoeling was om in de sterrekunde een eenvou dige berekening in te voeren voor de tijdsintervallen tussen 2 data die vele jaren uiteen liggen Hij koos als begin punt het jaar 4713 vóór Christus, omdat dit nulpunt vroeger viel dan alle, zelfs de oudste, toen bekende historische feiten. De Sterrewacht in Utrecht deel de ons mee, dat er geen speciale for-: mule bestaat voor de berekening van het Juliaans dagnummer, daar de reeks dagen door alle voorafgaande kalenders heenloopt Op 1 april jl. 's nachts 0 00 uur wereldtijd ging de 2.442.138ste Juliaanse dag in. De dag wordt niet in uren, minuten en seconden verdeeld, maar tiendelig, zodat 's middags 6 uur wordt aangegeven als 2 442.138,75. -70- De volgende morgen landt een vlieg tuig bij het Franse kamp en een uur later zitten de zes mannen - en de hon den' - veilig en wel in de niet zo erg comfortabele, maar ruime cabine van een Dakota Het avontuur is ten einde. Dr Anthonius vertelt uitvoerig van zijn ervaringen en mr. Fryer zegt, dat hij de Deense regering zal voor stellen het geheimzinnige licht, dat de wereld zo lang in beroering heeft gehouden, het Dr. Anthoniuslicht, te noemen, naar de man dus, die het raadsel heeft opgelost Enkele dagen later aanvaarden de zes vrienden hun terugreis naar Halifax De „Vrijheid" wordt ook aan boord gehesen, want het seizoen is nu al zo ver gevorderd, dat Rob onmogelijk terug kan zeilen Maar spoedig hoopt hij weer met Skip alleen te zijn, aan boord van zijn eigen schip, waarmee hij al zoveel wonderlijke avonturen heeft beleefd. Einde PRUIMEBOOM - Ik heb een pruime- boom van 10 a 12 jaar oud. Hij staat altijd goed in bloei, met geel-groene bloesem Maar als die eenmaal uitge bloeid zijn, wordt het vruchtje zo groot als een kleine knikker en sterft dan plotseling af. Dus altijd een schamele oogst Wat kan de oorzaak zijn9 Antwoord: Uit uw beschrijving maken wij op dat we hier te maken hebben met de soort Reine Claude. Deze zijn name lijk zoals men dat noemt zelfsteriel. D w z dat ze geen of zeer weinig vrucht zetten zonder kruisbestuiving. U moet daarvoor een soort of varië teit nemen die de Reine Claude stuif meel levert. Een heel goede bestuiver is de Reine Victoria Het beste is tus sen uw pruimen één of meer Reine Victoria's te planten De eerste jaren, zolang deze niet meer bloeien, kunt u bloeiende takken van de Reine Vic toria in bijvoorbeeld jampotten met water in uw bomen hangen. De bijen zorgen dan wel voor de kruisbestui ving, hoewel de wind ook wel helpt. SPINAZIE - Kunt u mij zeggen of spinazie die men opwarmt giftig is? En als ze uit de diepvries komt, dan moet ze toch ook worden opgewarmd. Is ze dan niet giftig'? Antwoord: Het is inderdaad waar dat spinazie nitraten bevat, die bij op warmen voor de mens minder geschikt zijn. Het is dus beslist aan te bevelen om spinazie na het koken direkt te nuttigen en niet bijvoorbeeld 's zater dags koken en 's zondags opwarmen en eten, zoals dikwijls gebeurt. Spina zie uit de diepvries is met volledig gekookt voor het ingevroren werd. Ook hier is echter de boodschap, hebt u spinazie ontdooid en gewarmd, dan direkt opmaken en niet een restje voor de volgende dag bewaren GESCHEIDEN MANNEN - Ik weet dat er een bond is van gescheiden vrouwen (Divortium); maar is er ook een bond van gescheiden mannen? Antwoord: Er is inderdaad ook een bond van gescheiden mannen, het adres luidt Zwedenburg 152, 's-Gravenhage NATUURONDERZOEK - Indezomer vakantie zou ik me graag bezighouden met het natuuronderzoek, zoals bijvoor beeld vogels observeren. Weet u een vereniging of groep die zich daarmede bezighoudt? Ik bedoel met name ge bieden die niet voor partikulieren toe gankelijk zijn lk ben 20 jaar Antwoord: Wij hebben hier een paar willekeurige adressen Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, Heerengracht 540, Amsterdam-C Jeugd Vogelwacht, Havenpark 34, Zie- rikzee, tel. 01110-2809, De Gooise Natuurwacht, Armeniushof 134, Hilversum, tel 02150-11828, Ned. Ornithologische Unie, Hoeffstraat 148, Arnhem AMERSFOORT - Zondag 26 mei wordt de ronde van „Klein Zwitser land' in Amersfoort verreden. Uit onze omgeving doen daaraan mee: Liefhebbers en Veteranen J v d Beek. Barneveld, W v. d Beek, Barneveld; G Brouwer, Hoog land; G. v. 't Klooster, Leusden; J Ossendrijver, Achterveld; J. Zwaag- man, Barneveld. Junioren: C. Berkhof, Barneveld; J Groenestein, Leusden, D Willigenburg, Leusden Amateurs: A. J. van Beek, Putten; H. Brouwer, Lunteren; J Marcus, Ederveen; W. Pa ter, Barneveld, M. Sneevliet, Barne veld; A Spelt, Lunteren, J Vlastuin, Scherpenzeel, M de Vries, Hoevelaken. Kanshebbers bij de amateurs zijn ongetwijfeld: Ane Bakker, Dick Beuse- kamp, Wim Gomes, Jan Klomp, Cor Leunis, Hans Marcus, Gijs Nederlof (winnaar Ronde van het Kanaleneiland te Utrecht), Wim Pater, JanSandbrink, Bert Scheuneman (enkele jaren geleden winnaar op „Klein-Zwitserland in een andere categorie), Ron Smit (winnaar ronde van Hoorn), Jan Vlastum, Evert Smit LANDELIJKE FlETSDjJ Op 18 mei a s. organist de ANWB in samenwerking rrj de ANVV een landelijke fietsda. met de bedoeling de fiets ji rekreatiemiddel bij zoveel mo»t lijk Nederlanders in ere te her stellen. De ANWB en de AMi hebben daarom - verspreid o\* het hele land - maar liefst toeristische routes uitgezet, varieren in lengte van 25 tót kilometer. De routebeschrijvi» gen zijn op de startplaatsen verkrijgen, in Amersfoort isdj? VVV Amersfoort, Stationspie 8a Men kan bij de startplaats vertrekken tussen 9.00 en 13 uur. Het inschrijfgeld bed raai f2,50 per persoon Om 9 00 ió] zal burgemeester Troostwijk Amersfoort de Nationale Fiets dag openen, hij zal als eerst van start gaan en samen rw zijn vrouw de route rijden NIEUWE FOLDERS AMERSFOORT EN EEMLAND Zojuist zijn de nieuwe vouv bladen Amersfoort en Eemlai verschenen, gedrukt door firma Joh. Enschede te Haarlet met ieder een oplage van 60 exemplaren. Van beide vouwbli. den zijn ook een aantal exem plaren opgevouwen geleverd, dj als „poster" dienst kunnen doei De foto's in de vouwbladen wer den welwillend beschikbaar steld door FotoFortgens, Lai straat, Amersfoort TOERISTISCHE KAART EEMLAND Een dezer dagen is de niet „thematische" kaart Eemli verschenen. De verkoopprijs! het publiek bedraagt f 3,50 stuk, inkl BTW. Deze toerist! kaart van het Eemland bestrij het gebied tussen EemnesenNi kerk en van Spakenburg tot met Woudenberg Schaal 1 50.000. Een bijzo derheid is o.a. dat alle bushalti benzinepompen, picknickplaats erop zijn aangegeven. Van de genoemde kaart kunr. ook opgevouwen geplastificeer exemplaren geleverd worden ra ophangmogelijkheid. De koste hiervan bedragen f6,50 per sta BTW. Deze zijn voornamelii als voorlichtingsmateriaal t* doe ld. WAT VERDER VERSCHEEN Amersfoort-ABC; een ovei zichtelijk boekwerkje, waarini noemd worden: - alle stadsbusdiensten van firma Nefkens in AmersfoorFj - de winkeliers, aangesloten de Geschenkbonnen-aktie - de voornaamste bus- en treu verbindingen met Amersfoor - diverse belangrijke adressa - diensten en verkoopmateriu van de VVV-Amersfoort Amersfoort „In Geuren Kleuren": een fotoboekje ov« Amersfoort, uitgegeven doori gemeente voorlichtingsdienst D verkoopprijs bedraagt f7,80 Omsiagmap voor conferentie In samenwerking met burei voorlichting van de gemeerd Amersfoort is deze voorlicl tingsmap tot stand gekomen, t is speciaal samengesteld t b conferentiegangers. De map beu niet alleen informatie over stad, zij geeft ook het grondge bied van de gemeente Amers' foort aan. Amersfoortse Keitjes: R passend souvernir van de si* Amersfoort, dat verkocht worrf voor f 1,- per zakje. Kent u ze nogDe Amers foortse Keientrekkers: eenboekj over grootvaderstijd, dat saros werd gesteld oor drie prominent' Amersfoorters De prijs draagt f 19,90 per stuk. Tevees verscheen de herdruk vu „Amersfoort in oude ansichten waarvan de prijs f21,50 bed raagt en M. da ve mi va is be La pe mt ge Ge kii ri se nit da tei de HET BOEK DAT BLIJF SC au Deze Bijbeltentoonstelling te bezichtigen zijn in de Joriskerk van 1 juni t/m juni 1974. Zij is bedoeld om li gemoet te komen aan de bij velt bestaande belangstelling naar achtergronden van de Bijbel al boek. De toegangsprijs groepsbezoek bedraagt f 0,25 pi] persoon en bij individueel bez< f0,75. De openingstijden zij! 's morgens van 10 30-12.30 uut| 's middags van 13 30-16.00 uur| 's avonds van 19.00-21 00 uor Deze tentoonstelling aangevuld met: - Bijbel en filatelie, een voi van thematische filatelie, niet van een land van uitgil uitgaat, maar van een bepaal thema, dat bestudeerd en uil gewerkt wordt in combinat* van postzegel, poststempel2 tekst - Een collectie van het Tegel museum te Otterlo, bestaak uit tegels met Bijbelse figur^i en verhalen als onderwerp

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10