aadslid J. J. Mandemaker stapt iroenstichting bzendaal uit het bestuur van de Leusden werd zaterdag landings-gebied voor zweefvliegtuigen lan Rozendaal zal gewijzigd ogmaals ter visie worden gelegd ARP-SGP poV^ - vrijdag 24 mei a.s. Commentaren/ meningen Rozendaal en de Groenstichting: hoogste tijd voor ophelderingen ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR PE GEMEENTE LEUSDEN SVOORBIJGAAN AAN HET BESTUUR DE BEKENDE DRUPPEL: Bulkboeken Burgerlijke stand Gemeente Leusden ATTENTIE! L. de Bruijne OPENBARE VERGADERING op maandag 20 mei in Hervormd Centrum, Leusden-c. LIJST e/eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG IrGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL donderdag 16 mei 1974 6e jaargang no. 3 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum. Telefoon 03496-1495 Kantooruren: van 10-12 uur en van 2-4 uur. Inleveren advertenties en kopie: tot dinsdagmiddag 12 u. Redaktie: BERT VOS jj de redaktie) EUSDEN/CENTRUM - Het rommelt binnen de Groenstichting van het plan endaal in Leusden/Centrum. Nadat de tervisielegging van het ontwerp- emmingsplan Rozendaal al de nodige onrust teweeg heeft gebracht bij de oners van deze eerste wijk van de eerste fase (onder meer door controver- lele conserverende bepalingen en voorschriften ten aanzien van mogelijke iouw aan de kopgevels), komt het bericht, dat het raadslid J. J. Mandemaker onmiddellijke ingang uit het bestuur van de Groenstichting stapt Reden van lesluit is de volgens de heer Mandemaker merkwaardige wijze, waarop men uik maakt van het bestuur in zaken, waarin het bestuur in zijn totaliteit iis gekend. Het tweede raadslid in het bestuur van de Groenstichting, de H. R. van Maanen, had nog weinig commentaar op het besluit van de heer iemaker. De heer Van Maanen: ,,Ik zal de door de heer Mandemaker hetste gang van zaken onderzoeken en dan mijn besluit nemen." Ook hij was lid van het bestuur niet gekend in een gesprek tussen gemeentebestuur en jursleden van de Groenstichting inzake het ontwerp-bestemmingsplan Rozen- heer Mandemaker maakte zijn Irek uit het bestuur van de Groen- liting bekend door middel van een f aan het college van burgemeester Ivethouders van Leusden. gedateerd jll mei 1974. Hij schrijft b en w ^olgende petreft: Beëindiging lidmaatschap luur Groenstichting. Kt een persbericht van 10 mei j.l It, dat het ontwerp-bestemmings- Rozendaal" is ingetrokken Dit het resultaat zijn geweest van leg dat uw college heeft gevoerd bestuur en Raad van Advies van roenstichting - ltd van het dagelijks bestuur |Groenstichting is mij van zodanig |leg niets bekend Mogelijk wordt bestuur" evenwel bedoeld de tzitter der Stichting Dit zou inder- een juiste aanduiding zijn van het lidentiele karakter van het stich- pbestuur - (en en ander is voor mij aanleiding J berichten, dat met onmiddellijke ng geen gevolg meer kan worden ven aan de aanwijzing door uw Bge op grond van artikel 4 van de iten der Groenstichting tot lid van lestuur dezer Stichting.-" POLITIEK ANTWOORD 1 heer Mandemaker, reagerend op I verzoek om commentaar op zijn luit ,,Het feit, dat het college van i w met voorbijgaan aan het totale luur direkt is gaan praten met ver- inwoordigers van de Raad van Ad- p® de redaktie) ■eusden/cen Hl Kabinet en V *lj(het volgende persbericht. Vooralle ieusden/centrum - Van het bu- jj Kabinet en Voorlichting ontvingen |zi|n op ons kantoor Iverkrijgbaar voor lf 1.50 per stuk. JU kunt ze echter ook GRATIS verdienen. jLet op de bon elders in ■de krant. duidelijkheid nemen wij de tekst van dit persbericht letterlijk over: Aangezien na bespreking met ver tegenwoordigers van het bestuur en de Raad van Advies van de Groenstichting is gebleken, dat er onduidelijkheid be staat ten aanzien van het conserverend karakter van het bestemmingsplan Ro zendaal, heeft het college van burge meester en wethouders van Leusden besloten het gepubliceerde ontwerp- bestemmingsplan Rozendaal op enkele punten aangepast op een nog nader te bepalen tijdstip opnieuw ter visie te leggen. Reclamanten van reeds ingediende bezwaarschriften tegen voormeld ont werpplan zullen persoonlijk - vanwege burgemeester en wethouders - worden geïnformeerd. Indien tegen het opnieuw ter inzage te leggen ontwerp-bestemmingsplan nog bezwaren bestaan, dienen die gedurende de nieuwe termijn van ter visie legging schriftelijk bij de gemeenteraad te worden ingediend" LOSSE VERKOOP LEUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar: Achterveld Boekhandel Vos. Hessenweg 323 Leusden-C.: de heer W J Schut. Hamersveldseweg 26 Leusden Zj Luitjens Supermarkt Pr Irenelaan 9 vies, was voor mij de druppel, die de emmer deed overlopen Deze situatie is volstrekt onmogelijk en wordt door mij dan ook niet geaccepteerd. De Groenstichting is zo langzamerhand een uitgesproken politieke zaak ge worden en mijn besluit is dan ook een politiek antwoord." Volgens de heer Mandemaker heeft een raadslid in het bestuur van de Groenstichting een eigen taak. Hij om schreef dit als volgt: a primair de inspraak namens de bevolking, die er toentertijd tijdens de oprichting van de Groenstichting nog niet was; b het waken voor de financiële gemeente lijke- belangen in de Groenstichting (de gemeente staat zoals bekend garant voor de lening van één miljoen gulden die door de Groenstichting toentertijd is aangegaan) en c als schakel tussen raad en Groenstichting inzake gemeen telijke problematiek. .,Ik heb ruim een jaar geleden ge vraagd of men deze taakomschrijving van de raadsleden binnen de Groen stichting zwart op wit wilde rondzen den aan de bewoners. Dat is toege zegd, maar niettemin is het nooit uit gevoerd." Volgens de heer Mandemaker is het niet de eerste keer, dat raadsleden in het Groenstichtingsbestuur met een dergelijke zaak worden geconfronteerd, waarbij zij onkundig bleven van door het bestuur genomen beslissingen Hoe het ook zij: de Groenstichting èn het gemeentebestuur hebben er een probleem bij, want wie van de raads leden wil nu nog zitting nemen in het bestuur van de Groenstichting? (Van de redaktie) LEUSDEN - Het leek er zaterdag veel op, dat verschillende gebieden in de gemeente Leusden gepromoveerd waren tot luchtlandingsgebied voor zweef vliegtuigen. Er kwamen in totaal drie van deze door de wind gedreven vlieg tuigen op Leusdens grondgebied neer bij gebrek aan thermiek, de opwaartse luchtdruk, die - zoals bekend - nodig is om een zweefvliegtuig (zonder motor) in de lucht te houden. Het gebeurt wel eens vaker, dat een zweefvlieger, boven Leusden gekomen, noodgedwongen van een verdere luchtreis moet afzien, maar drie tegelijk, zoals zaterdag het geval was, behoort tot de uitzonderingen om zo'n vliegtuig eens van nabij te gaan bekijken. De eerste melding van een lucht landing kwam bij ons binnen omstreeks kwart voor één. toen zweefvlieger Jan Jansen uit Heteren met de PH 385 het weiland van de heer Huurdeman aan de Engweg in Stoutenburg tot lan dingsbaan promoveerde. De heer Jan sen had geluk hij zette zijn vliegtuig keurig netjes in het weiland vlak naast de Engweg, zodat er geen moeilijkheden met het transport terug naar het zweef- vliegcentrum Teriet waren De heer Jansen is lid van de Militaire Zweef- club Eindhoven en nam deel aan de tweede ronde van de nationale zweef- vliegkampioenschappen op Teriet Het lag in de bedoeling naar Hilversum te vliegen. Voordat luj neerkwam in Leus den stond hij op een gedeelde derde en vierde plaats De zweefvlieger was overigens nog erg optimistisch ten aanzien van zijn kansen, want hij wilde zo snel mogelijk terug naar Teriet om opnieuw te starten. Dit was mogelijk tot een bepaald tijdstip. Omstreeks één uur maakte de termiek een tweede slachtoffer in Leusden Dit keer werd een weiland nabij de Koningin Julianalaan in Leusden/Zuid door de heer K uitgekozen om te landen. De volledige naam van de vlieger is ons niet bekend, maar hij kwam uit Nij megen en deed eveneens mee aan de nationale kampioenschappen Vrijwel tegelijkertijd kwam de PH 494 met zweefvlieger Niek Ringelberg uit Amsterdam naar beneden. Hij werd m de gelegenheid gesteld om de nieuwe wijk De Wetering van dichtbij te be zichtigen, want zijn vliegtuig kwam neer in een geploegde akker tussen Liniedijk en kanaal nabij de Sluis. De heer Ringelberg is lid van de Zweefvlieg- club Rotterdam en behoorde ook tot de deelnemers aan de wedstrijden, zij het, dat hij buiten mededinging meedeed Er kwamen later nog meer zweef vliegtuigen boven Leusden, maar zij bleken gelukkiger te zijn. Op de vleu gels van de wind konden zij over de .barrière" Leusden komen. Op de foto's: boven: de PH 385 van Jan Jansen, die in Stoutenburg landde, onder: de PH 494 van Niek Ringel berg, die nabij De Wetering neerkwam. (Foto's Leusder Krant). LEUSDEN - Geboren: 3 mei Karin, d v.vE. van de Lagemaat en Y. M. Groenewoud, 6 mei Mildred Maria, d v. R. J. M Valkonet en H M. Zeg waard Ondertrouwd: 7 mei Albertus Blom, wonende te Leusden en Johanna Geer- truida Horst, wonende te Leusden; 8 mei Willem van Essen, wonende te Nijkerk en Catharina van Nimwegen, wonende te Leusden. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! Mededeling voor onze lezers: In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 23 mei a.s.) verschijnt onze krant in die week een dag later, op Sluitingstijd voor advertenties en kopij blijft ongewijzigd, dinsdagmiddag 12 uur. Redaktie Administratie Leusder Krant. Het gemeentebestuur van Leusden heeft besloten om het ontwerp-bestem mingsplan Rozendaal na besprekingen met het bestuur van de Groenstichting en de Raad van Advies van de Groen stichting opnieuw te bezien en daarna aangepast opnieuw tervisie te leggen. Wie de tekst van het desbetreffende persbericht leest, zal zonder enige twijfel enkele vraagtekens plaatsen. Ten eerste is uit de tekst niet te lezen wat er nu met het ontwerp-plan gaat gebeuren: wordt dit plan ingetrok ken, ja of nee? Wanneer dit namelijk niet het geval is, dan is een tweede tervisie-legging volgens onze informatie juridisch niet mogelijk en hebben na 15 mei inge diende bezwaarschriften geen enkele wetskracht, omdat zij na de sluitings termijn zijn ingezonden. Volgens gemeente-voorlichter de heer Polak is dit een stopzetting van de procedure en zal het gewijzigde plan zoals aangekondigd opnieuw ter visie worden gelegd Wij hebben desondanks nogal wat bezwaren tegen de wijze, waarop het gemeentebestuur heeft gemeend het plan Rozendaal en de Groenstichting te moe ten begeleiden. De vraagtekens stapelen zich op. Er zijn in de afgelopen twee jaar en wellicht langer tientallen vra gen gesteld over het plan Rozendaal en de daar onverbrekelijk mee ver bonden Groenstichting. Tot nu toe is geen enkel antwoord op welke vraag dan ook gekomen. Er zijn verschillende ingezonden stukken geschreven over de financiële opzet van het plan Rozendaal. Er is tot nu toe door het college niet op gerea geerd. Ook de raad zweeg Er zijn ge ruchten opgedoken, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat het plan Rozendaal minder groen zou be vatten dan andere nieuwbouwwijken van de eerste fase. De geruchten en de vragen hierover zijn tot nu toe niet beantwoord. Wel staan in de begro- ring van de Groenstichting merkwaar dige posten als stoepranden, lantaarn palen, verharding van fiets- en voet paden, verharding van wegen, de aan leg van duikers, bruggen en zelfs wor den er stroomkosten voor de openbare verlichting in rekening gebracht. Vragen aan het gemeentebestuur en bestuur van de Groenstichting omtrent deze merkwaardige, niets met groen voorzieningen uitstaande, zaken, heb ben tot nu toe niet de gewenste op heldering gegeven. Integendeel. De onduidelijkheid is steeds groter geworden. Toen wij een interview hadden met wethouder Wage naar, tevens voorzitter van de Groen stichting, over al deze zaken, bleef hij antwoord op juist die vragen schul dig. Het zou echter haarfijn voor ons worden uitgezocht. Later werd ons meegedeeld, dat geen enkel gegeven meer zou worden verstrekt naar aan leiding van dit interview, waardoor pu- blikatie ervan nutteloos is geworden. Het is voor ons een duidelijke zaak, dat er iets aande hand moet zijn met het „ontwerp-bestemmingsplan" Ro zendaal en vooral met haar zo veel besproken Groenstichting. Het wordt de hoogste tijd, dat er na twee jaar eindelijk eens opening van zaken wordt gegeven op een voor iedereen duide lijke, begrijpelijke en ook bevredigende manier. Zo niet, dan voorzien wij voor de Groenstichting Rozendaal in de (na bije) toekomst nog grote moeilijkheden. Moeilijkheden, die ons inziens ver meden hadden kunnen worden, indien er volstrekte openheid was betracht De nu ontstane situatie is ook de reden, waarom wij bezwaar aantekenen tegen de stichtings-vorm. Het is namelijk niet de beste vorm voor het goed laten funktioneren van de demokratie. Bert Vos m Korte toespraak van lijsttrekker, verder een forum met discussie-mogelijkheden. H. R. VAN MAANEN

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1