Jeugd- en jongerenwerk is als champagne, bruisend en ivendig, maar het moet niet in de fles blijven zitten" is de drempelvrees van mensen te doorbreken" ik wil proberen de Feestelijke opening nieuwe tuin van Blijhof op 25 mei UGDRAAD OFFICIEEL GEÏNSTALLEERD: Motorrijder contra auto TR0UWKAARTEN? f.1.40 „GALERIE VALK" VAN EVELIEN WOLF-VERHOEVEN MUZIEKKRANT OOR LEUSDER KRANT, Finnmark 3 Leusden-c Natuurlijk bestellen bij de LEUSDER KRANT! sS,oewel ze zelf niet een kun_ 't Nieuwste nummer verkrijgbaar op ons kantoor: kunnen beschikken. Wanneer het jeugd werk dan eenmaal coed funktioneert zal het ook voor de omwonenden aangenaam zijn om naar dat jeugdwerk te kijken en het te bewonderen als een kostbaar be zit. Het gemeentebestuur zal in nauwe sa menwerking met de Jeugdraad een dui delijk beleid voor de toekomst moeten uitstippelen We hopen dan ook dat 13 mei de Leusdense geschiedenis ingaat als eendag waarop wij, Jeugdraad zowel als gemeenteraad, ons weer eens dui delijk realiseren voor welke opgave we ons gesteld zien ten aanzien van het jeugdwerk in onze gemeente. Het is een uitdaging van de jeugd en jongeren die een grote belofte voor de toekomst inhoudt. Samen met u hopen we dan ook een konstruktieve bijdrage te kunnen leveren voor deze jeugd. Voor het jeugdbeleid hopen we nauw samen te werken met de bestaande verenigingen, want zij hebben hun spo ren reeds verdiend voor het jeugd- en jongerenwerk. Hun inzet en verdiensten willen we niet onder stoelen of banken steken, maar naar waarde waarderen Maar naast het verenigingsleven is er meer te doen en we hopen dat dit tot stand gebracht kan worden in sa menspraak met de bestaande ver enigingen of eventueel nieuw op te rich ten organisaties. We hopen dat we de ideeën van de jeugd in goede banen kunnen leiden Van het gemeentebestuur hebben we de verwachting, dat het de Jeugdraad bij zijn beleid zal betrekken. Bij deze gelegenheid mag ik met klem wijzen op de uitspraak van de grote op voeder Don Bosco die tegen zijn mede werkers zei: Bij de opvoeding is voor komen beter dan genezen. In de toe komst kunt u dan ook van de Jeugdraad verwachten dat zij gevraagd of onge vraagd u attent zal maken op situaties waar wat aan gedaan moet worden. De Jeugdraad zal zich inzetten voor een beleid dat gericht is op de toekomst van de sterk groeiende gemeente Leus den. Zo hopen we dat de Jeugdraad een voortvarend beleid zal voeren, waar bij veel kan worden voorkomen en waar bij we maar weinig hoeven te genezen." In de Jeugdraad hebben momenteel zitting: de heer G. Cloosterman (voor zitter), mevr. mr. A. Sunderman-Ka- lis (deskundige op het gebied van jeugd en jongerenwerk), de heer G. G. van Tel (namens de gemeenteraad), de he ren J. J. Leermakers en H. Schouten (namens de kern Achterveld, de eerste voor de jongeren boven de 25 jaar, de tweede voor de jongeren beneden de 25 jaar), de heren C. G. M. Möhlman en W. Herder uit Leusden/Centrum (resp. voor boven de 25 jaar en voor jongeren beneden de 25 jaar), en de heer G. Hey uit Leusden-Zuid (voor jonge ren beneden de 25 jaar). Er dient nog een tweede vertegenwoordiger uit Leusden-Zuid te worden aangesteld, die de jongeren boven de 25 jaar gaat ver tegenwoordigen. Op de foto: Een beeld tijdens de installa tie-toespraak van burgemeester mr. A. H. van der Post (Foto Leusder Krant). LEUSDEN/CENTRUM - Za terdag 25 mei zal de opening van de nieuwe tuin van Blijhof door jong en oud op een fees telijke manier gevierd kunnen worden. De feestvreugde begint voor de kinderen om 10.00 uur en zal tot 14.30 uur duren. De kinderen van 8 jaar en ouder kunnen dan nog een uurtje lan ger blijven. Tussen de middag wordt er gezorgd voor een een voudige, maar voedzame maal tijd. Voor de ouderen wordt er 's-avonds vanaf 20.30 uur een barbeque georganiseerd. Net als vorig jaar wordt u verzocht be halve een goed humeur ook een stoel(tje) mee te nemen Deze barbeque zal met ande re aktiviteiten opgeluisterd wor den Voor het kinderfeest be dragen de kosten f2,-, voor de barbeque f6,- Vandaag kunt u op vertoon van lidmaatschapskaart nog kaarten krijgen (als ze tenminste nog beschikbaar zijn) bij Marijke v. d. Spek - Gironde 27. tel 2628 en bij Ilona v. d Burg - Krakhorst 19. tel 2252. U kunt hiervoor tussen 16.50 en 17.50 uur bij deze dames terecht. kdag 16 MEI 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Op de Arnhemseweg te Leusden-Zuid vond bij de kruising naar de Maaoweg een aanrijding plaats die werd behandeld door de Koninklij ke Marechaussee. Bij onderzoek van de Rijkspolitie bleek, dat de ver dachte een militair was. Op de Arnhem seweg stond een auto links voorge sorteerd om de Maanweg in te slaan. De militair op zijn motorfiets wilde de auto links passeren op het moment, Leusden-zuid - maandagmiddag - De zwaar beschadigde personenauto kwam tot stilstand in een heg Foto Janus Visser dat deze al links afsloeg. Een botsing was onvermijdelijk. De motorrijder werd lichtgewond. De bestuurder van de auto liep een gekneusde schouder op. Vao de redaktie) EUSDEN - Maandagavond werd de Jeugdraad Leusden officieel in de raad- 'van het gemeentehuis door burgemeester mr. A. H. van der Post gei'nstal- De heer Van der Post schetste in het kort de geschiedenis van het ont ij van de Jeugdraad en wenste aan het slot van zijn toespraak de Jeugdraad ehouden vaart toe. De Jeugdraad staat onder voorzitterschap van de heer oosterman. Uit elke kern van de gemeente Leusden hebben twee leden zit- d de Jeugdraad. Voor Leusden/Zuid wordt momenteel nog naar een tweede raadslid uitgezien. Een voltallige Jeugdraad zal dan uit negen leden bestaan, ns de gemeenteraad heeft het VVD-raadslid de heer G. G. van Tiel zitting, ecretariaat berust bij de heer J. vanRootselaar, ambtenaar voor Jeugdzaken e gemeente Leusden. De taken van de Jeugdraad kunnen globaal als volgt in omschreven: a. overleg en beraad over de plaatselijke jeugdsituaties; rentarisering van de bestaande jeugd- en jongerenverenigingen; c. advise- b en w. inzake jeugd- en jongerenwerk; d. coördinatie en stimulering it jeugd- en jongerenwerk en tenslotte dienstverlening. Al deze taken zullen, burgemeester Van der Post, een duidelijke rol moeten gaan spelen binnen ns geïnstalleerde Jeugdraad. tweede man aan de muur zijn be vestigd. Ook hangt er een heel fijn zelfportret van Gustaaf. „Maar Gustaaf was, behalve kunste naar, óók een intellektueel van formaat En dat was de reden dat we twee jaar naar Amerika gingen. Gustaaf was bezig met een universeel alfabet, en dat kon hij in Amerika op computers uitwerken Gustaaf had daar veel kontakt met het Pratt Institute voor grote ontwerpers en voor de hele reklamewereld Het alfabet be stond uit 9 blokken van 9 bii 9 centi meter, die je alsmaar kan verschui ven. Voor een bepaald gevoel had je een bepaald beeld Bij American Ex press in Amsterdam hangen 9 blokken van 1 meter, en daar kunnen ze van al les mee doen. Bram de Zwaan, Pie- ter Brattinga, die daar hoogleraar was, en Prof de Waele uit Leiden hebben zich voor dit alfabet zeer geinteres- seerd Ik heb alle tekeningen en gegevens daarover veilig opgeborgen Zèlfkanik het systeem niet helemaal vatten, maar ik hoop, dat één van de eerder genoem de personen het alfabet ooit nog eens verder kan uitwerken en voltooien. Gustaaf kreeg de Harkness Fellow ship, een onderscheiding die alleen aan psychologen en sociologen wordt gegeven. Gustaaf is de enige die deze onderscheiding als kunstenaar kreeg". Gustaaf Asselbergs is heel jong over leden, 28 jaar oud. Evelien blééf in Amsterdam in de kunstenaarswereld Zij onderhield de kontakten, bezocht alle Amsterdamse galerieën, en nam van alles in zich op wat haar nu in haar eigen galerie ..Valk' van pas gaat komen. ,,Van beroep ben ik eigenlijk apo thekers-assistente", zegt ze. ..Endat was een geluk, want toen we pas getrouwd waren hadden we niet veel geld. En ik kon toen halve dagen wer ken en wat verdienen, zodat Gustaaf rustig kon werken". Ik vraag haar hoe haar tweede man tegenover dit verleden' staat ,,Wij verwerken dit samen uitste kend Mijn tweede man is een kunst liefhebber, en hij is erg handig Hij behartigt financiële zaken op een in genieursbureau. Hij rijdt elke dag heen en weer naar Scheveningen Maar hij is ook veel op reis. Wij wonen nu twee jaar in Leusden Vanaf mijn 21ste jaar woonde ik in Amsterdam, en mijn tweede man was wel wat bang, dat ik het te stil in Leusden zou vinden. Maar ik vind het hier heerlijk rustig, vooral ook voor mijn dochtertje. Fem- migje. Die is tien jaar Nu ik het zo druk heb met de galerie, zei zc laatst wél tegen me: .Ik zou zo graag eens met je praten." Met de kinderen van mijn tweede man, die hier op bezoek komen, kan ze erg goed overweg. In het begin, toen we gezamenlijk ten toonstellingen gingen bekijken, liep Femmigje voorop om het de andere kinderen allemaal te laten zien ,,Hoe kwam u nu op dat idee van de Valkestraat0" ,,Ik wilde iets dergelijks al lang heel graag doen. Maar ik moest na tuurlijk wachten tot het financiëel mo gelijk zou zijn. En toen zagen wij die zalige ruimte, dat pakhuis dat op de monumentenlijst staat. Mijn man heeft geweldig geholpen. Het is 45m2 en één wand is van 1600, die golft helemaal. Houten balken, echt intiem! Die cleane kunstzalen met één zo'n groot schilde rij als altaarstuk, die stoten me af. Wat ik in mijn galerie wil probe ren is de drempelvrees van de men sen te doorbreken Verder wil ik niet het al te grote werk gaan brengen. Ik wil een heel grote groep mensen bereiken, die bepaalde werkstukken gewoon kunnen betalen. Ik ga geen bepaalde lijn doorvoe ren in mijn galerie. In Amsterdam specialiseren sommige galerieen zich bijvoorbeeld op zondagsschilders In Amsterdam zijn veel galerieen, en dan kun je je eigen smaak wel doorzetten. Mijn allerbeste vrienden maken op het ogenblik museumkunst: dat is te groot, te monumentaal. Van hen krijg ik wél tekeningen en etsen. Ik vind het prettig om buiten de tentoonstel lingen om werk van bepaalde mensen in huis te hebben. Het komt vaak voor, dat iemand het werk op een tentoon stelling heeft gezien, en dan toevallig geen geld had om iets te kopen Zo iemand moet dan naar de galerie terug kunnen komen, als hij geld heeft Dan moet ik van die bepaalde kunstenaar iets in stock hebben Het is mijn opzet om elke maand een tentoonstelling te houden Ik wil daar wat informatie bijgeven. Er zijn veel mensen, die eigenlijk de tech nieken niet kennen. ..Ik heb nu sten- ciltjes gemaakt over de techniek van litho's, etsen, zeefdruk, houtsneden. Heb ik een litho tentoonstelling, dan leg ik het lithostenciltje erbij 's Maandags is de galerie gesloten. De maandag wil ik vrij houden om me te orienteren Ik wil hier met dezelf de kunstenaars te veel herhalen Ik wil ook ééns per jaar een buitenlan der hier vragen te exposeren. In Pont- Aven in Bretagne heb ik heel mooi werk gezien van een francaise bij voorbeeld. Er moet roulatie komen. Ik wil de kunstenaars ook stimuleren om te exposeren Sommige durven niet. Per slot sta je met je allerinnigste gevoelen en vertolkingen ,.in je hemd" Je hangt daar, en je moet nog kritiek kunnen verdragen ook" Al pratende constateren we, dat veel galerieën worden gedreven door vrou wen We praten er even over door. Vrouwen kunnen misschien makkelijker ontvangen Als galeriehoudster speel je de gastvrouw Vrouwen kunnen mis schien ook meer geduld opbrengen- je moet de mensen desnoods tien keer kunnen laten kijken, zonder dat ze tot een koopbesluit komen Mannen zijn daar misschien te zakelijk voor; die brengen misschien minder geduld op, en willen veel sneller zakendoen" Als galeriehoudster ben je de kon- taktpersoon voor de kunstenaar Je moet een wethouder van een gemeente eens uitnodigen te komen kijken. Je moet kontakt opnemen met architek- tenbureau's. En je moet veel geduld hebben, en een vriendelijk mens zijn. Je moet ook kontakt met de kunste naars hebben, zodat je het publiek erover kunt inlichten wie er achter zo'n kunstwerk staat Enfin", zegt Evelien Wolf, ,,de ruimte is er. De eerste tentoonstel lingen zijn gepland. Ik open met Har ry A. Gerrits uit Wiechen. en daar na komt de Leusdense Ries Kleynen. Ik moet nu proberen het vertrouwen van het publiek en van de kunste naars te winnen. Ik wil graag samen werken met de bestaande expositie ruimten in Amersfoort, zoals bijvoor beeld ..Het Kapelhuis" Zo in de trant van: als er iemand is, die bij mij niet kan slagen, dat ik dan kan zeggen ,,Gaat u eens kijken in ,,Het Kapel huis". En omgekeerd Het buurtje, waar ik zit, de Valke straat, dat begint te groeien. Er is tegenover mij een rommelwinkel ge komen. Het wordt daar best gezellig". En aan die prettige sfeer zal het in de galerie ,,Valk" beslist niet ont breken! ANCO MALI Finnmark 3 Leusden Centrum tel. 03496-1495 initiatief van burgemeester en uders van Leusden werd in maart >en bijeenkomst gehouden met een jeugd- en jongerenorganisaties jls doel tot de oprichting van een j-aad te komen. In juni van dat volgde een tweede vergadering, uitnodiging van de Provinciale j-aad Utrecht, die bereid was de iting van een plaatselijke afde- begeleiden. Er werd een werk- samengesteld, die de opdracht een diskussienota samen te stel de werkgroep namen vertegen- igers zitting van de KJB. Blij- •ugdraad Achterveld. Hervormde raad. speeltuinvereniging De Zon- :m, de PJGU, enkele persoon- jeinteresseerden en mej. drs Verharen van de Provinciale •aad Utrecht Deze laatste zal het totstandkomen en de instal- van de Jeugdraad adviserend op- In mei 1973kwamdediskussie- ;ereed en volgde een oriënterend 'k. overheid heeft bepaalde ver- ordelijkheden ten aanzien van het eleid van de gemeente," aldus eJ[5u meester in zijn installatie-rede. erheid, dat wil zeggen het plaat- gemeentebestuur, dient goed rmeerd te zijn ten aanzien van de |n en wensen, welke onder de jeugd dé jongeren leven. Zij zal daar alle Hch! aan moeten schenken en die in en ideeën in realiteiten moeten len om te zetten. De jeugd kan an- jsiijds ook ongevraagd wijzen op de ntwoordelijkheid van de overheid en pnet suggesties naar voren komen, Ihel gemeentebestuur zich dan over Boeten buigen." Burgemeester Van der Post zei er van overtuigd te zijn, dat bij een goed funktioneren van de Jeugdraad er bij zonder veel gerealiseerd kan worden op het gebied van het jeugd- en jongeren werk. Het gemeentebestuur hoopt dan ook op een zo goed mogelijk advies en bijsturing van de Jeugdraad waar nodig. Hierbij is het uiteraard ook nood zakelijk, dat ook de bevolking wordt be trokken in deze materie Hij wenste de Jeugdraad een bijzonder goede start toe en veel succes. Hij bedankte de leden voor het feit, dat zij zitting hebben wil len nemen in de Jeugdraad. ,,lk ver wacht, dat u. onder leiding van de heer Cloosterman, zult slagen in uw werk," aldus besloot de heer Van der Post zijn toespraak tot de Jeugdraadleden De heer Cloosterman bedankte de burgemeester voor diens woorden. De overhandiging van een fles champagne begeleidde hij met de volgende toepas selijke toespraak tot het gemeente bestuur. Hartelijk dank voor uw woorden waarin u het belang van de Jeugdraad naar voren bracht, en uw verwachtingen voor de toekomst duidelijk uitsprak We hopen dat we deze verwachtingen waar kunnen maken. We kunnen zeg gen: eigenlijk is het dan zover, vandaag wordt de Jeugdraad Leusden geïnstal leerd. Tot nu toe heeft de Jeugdraad steeds op de achtergrond gewerkt, om dat ze er voor moest zorgen dat er een stevige ondergrond zou komen voor de Jeugdraad Leusden. Vandaag treed ze dan eindelijk in het voetlicht Eigen lijk is het werk dat tot nu toe gebeurd is precies hetzelfde als met de bouw van een schip Lang wordt er aan de fundamentele spanten gewerkt, die het schip zijn stevigheid, maar ook zijn vorm en cachet moeten geven, voordat het te water wordt gelaten. Zo is het ook met de Jeugdraad gegaan. De werk groep die op verzoek van b w. een aanvang heeft gemaakt om de Jeugdraad te formeren slaagden er in om en kele mensen te vinden die mee wilden werken om de Jeugdraad op stapel te zetten Toen het eenmaal zover was dat er voldoende leden waren om de Jeugdraad verder te voltooien, hebben we ons op 28 november, vorig jaar, aan u als burgenieester van de Gemeente Leusden voorgesteld Hoewel we hard gewerkt hebben om de Jeugdraad ook een juridische vorm te geven, is dat nog niet helemaal gerealiseerd. Maar op korte termijn kunt u onze ontwerp stichtingsstatuten verwachten In het toekomstige stichtingsbestuur zal ook, evenals nu, een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur zitting hebben, om een goede communicatie met het gemeentebestuur te waarborgen Van daag, 13 mei, is het dan zover dat de Jeugdraad wordt geïnstalleerd, ze wordt als het ware te water gelaten. Zo'n te water-lating heeft meestal een feestelijk karakter, er zijn geno digde, de pers is vertegenwoordigd, iedereen is optimistisch en vol goede verwachtingen De Jeugdraad hoopt dat ze deze verwachtingen waar kan ma ken. Bij zo'n plechtige te water-lating wordt meestal tegen de boeg van het schip een fles champagne aan stukken gegooid Bij deze installatie willen we u ook een fles champagne aanbieden, niet om die gelijk maar stuk te gooien voor de boeg van de Jeugdraad, maar u mag deze opdrinken op een rustig moment zodat u er heerlijk van kunt genieten. Deze fles champagne heeft voor ons ook nog een symbolische betekenis Champagne is een kostbare bruisende drank, die ik zou willen vergelijken met het jeugd- en jongerenwerk in de gemeente Leusden Zoals de cham pagne in deze fles onder druk zit en weinig bewegingsvrijheid heeft, zo is het ook met het jeugd- en jongeren werk op dit moment in Leusden, dat maar weinig bewegingsvrijheid heelt, door de te kleine huisvesting. Zlang de champagne in de fles blijft kun je er maar weinig van ge nieten. Zodra we de fles openen zal de champagne er bruisend uitkomen, en we schenken ze dan in prachtige gla zen. Zouden we er lelijke glazen voor gebruiken, dan zou de champagne niet smaken Welnu, om het jeugd- en jongeren werk tot zijn recht te laten komen is het noodzakelijk dat daar aangepaste accommodaties voor komen. En net zo goed als we een fles champagne niet in eén glas gieten, maar in meerdere, zo zou ook het jeugd- en jongerenwerk over meerdere accommodaties moeten Mevr Wolf Foto Janus Visser met de jonge kunstenaar Gustaaf As selbergs, de zoon van de dichter- schrijver Anton van Duinkerken ,,Van mijn zestiende jaar ben ik eigenlijk in dat kunstenaarsmilieu van de Assel bergs gevormd. Op mijn éénentwintig ste ben ik met Gustaaf getrouwd. Wij gingen in Amsterdam wonen en heb ben ons daar heel intensief bezig ge houden met de kunst, en met alles wat zich daar omheen afspeelde Van Gustaaf hangen prachtige litho's aan de wand. die in een frame, aan- eenlopend, achter glas door Eveliens - Evelien Wolf-Verhoe- 34 jaar, wonend aan de Dordogne -eusden-centrum (telefoon 03496- gaat deze week een galerie ope- in Amersfoort. Galerie „Valk" Valkestraat. Wie is deze Eve- reP Wolf, en van welke achtergrond "uineemt zij fijne maar erg moei- werk op zich? BSfarsfamilie komt, heeft ze het HPmaal in zich! Je ziet de galerie gfft Ware om haar heen Haar BHWrgrond geeff ^aar daartoe ook SS Mogelijkheden. ZU de middelbare school in egen bezocht, maakte zij kennis up Mjmi

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3