Onze verknipte kandidaat Politieke partijen bijeen op de avond van 29 mei Progressieve kunstenaars aan het werk WIN 25.- Voorlichting aan jonge kiezers ItRDAG 16 MEI 1974 LEUSDER KRANT 5 v. d. Berg (K.V.P.). G. van Woudenberg (C.H.U.). W. F. H. van Spaendonck (Progr. Leusden). Wagenaar (V.V.D.). H. R. van Maanen (A.R./S.G.P.). J. C. T. Kuypers (Lijst 6). ESLAAGDE POLITIEKE FORUM- AVOND de redaktie) SDEN/CENTRUM - Vorige week donderdag hielden alle voor de gemeen- verkiezingen uitkomende politieke partijen in Leusden een gezamenlijke vond in het Hervormd Centrum. De belangstelling voor dit politieke ;n was vrij goed, hoewel de zaal niet geheel bezet was. De leiding uitstekende handen van de heer A. F. Buining, die met takt, humor en rendheid de wisselwerking tussen publiek en forum op aantrekkelijke [in goede banen wist te houden. Vragen, die niet terzake doende waren, d resoluut „van de tafel geveegd", terwijl ook persoonlijke vragen niet i toegestaan. Het motto van de avond was: „Wat denken de politieke ên in de komende vier jaren te doen voor Leusdens toekomst?" Voor veel leden was het een debuut (wat deze vorm discussie betreft) en dat was nerkbaar. In het algemeen kan men stellen, dat deze forumavond als jg is geslaagd en dat het zeker aanbeveling verdient, zoals door verschil- belangstellenden was geopperd, om een dergelijke avond vaker te houden êns in de vier jaar. Hoewel het een zuivere politieke bijeenkomst was, i de deelnemende partijen blijkbaar afgesproken, dat geen propaganda- iaal zou worden verstrekt. Progressief Leusden hield zich niet aan deze zodat het kon voorkomen, dat het publiek op een gegeven moment [oorzitter Bergsma met een stapeltje propaganda-folders van Progressief n kon zien rondwandelen. Niet om uit te delen, maar om ze uit de zaal ijderen I vraagstelling uit de zaal was |wat niet altijd van de antwoorden kon worden Hoewel veel van lerdagavond behandelde materie r sprake komt in een reeks lews, die de Leusder Krant met ikkers van politieke partijen ;ehad, zullen wij toch zo volle dig mogelijk trachten weer te geven, wat de vragen waren en wat de ant woorden. VERKEERSVEILIGHEID Eerste vraag: Hoe denken de poli tieke partijen over de verkeersveilig- - LEUSDEN - Ook deze week werd onze verknipte kandidaat weer i keurig netjes op ons kantoor afgeleverd. Wwiswaar niet helemaal punt- I ?aaf (doordat enkele witte delen van de foto in de krant wegvielen), ®aai\t°ch duidelijk herkenbaar als de heer J C. T. Kuijpers, die met Ika 6 lijst uitkomt- Sommigen plaatsten de heer Kuijpers nog in het amp van de Progressieve Partijen en nog wel als lijsttrekker ook, maar zo is het toch beslist niet gaan deze week naar de heer B. Duinsbergen, Arnhemse- I Va h ^eusden/Zuid. Van harte gefeliciteerd! ivepr i -Weer zo n verkniPt figuur uit Leusdens politieke leven, I eeDlaWA0 liïsttrekker- Oplossingen (alle stukjes weer op de juiste plaats llepr i met de.,naam van de lijsttrekker en de naam van de partij iii i nz®nden vóór dinsdag a.s. aan Redaktie Leusder Krant. Postbus I l' Leusden/Centrum. Veel succes. heid in de gemeente Leusden? De heer G. van Woudenberg (lijst trekker CHU) zag het wel zitten met die tunneltjes en kleine bruggetjes, waar de laatste tijd steeds over wordt gepraat Maar omdat veel wegen nog niet klaar zijn. is het moeilijk om dit hij. Hij was ook van mening, dat de wij ken zelf wel veilig waren voor de spe lende kinderen, voetgangers en bejaar den e.d. De heer J. T. C Kuijpers (lijst 6) was die mening niet helemaal toege- autovrije speelstraten binnen de wij ken. De wijkwegen en de in- en uit valswegen moeten volgens de heer Kuijpers wel van voldoende formaat zijn om de te verwachten verkeersstroom op te kunnen vangen, maar dat moet volgens hem niet betekenen, dat het racebanen moeten worden. Hij hield een pleidooi voor het aankweken van een betere verkeersethiek bij de bewoners zelf en wees in dit verband op een desbetreffend artikel in de LK van de hand van opperwachtmeester Lodders, waar deze ook reeds op wees Hij vond dat meer subsidie gegeven moest worden aan Veilig Verkeer Nederland, omdat die vereniging in deze een be langrijke taa^ kan vervullen. De heer J. Wagenaar (VVD) was het grotendeels met de heer Kuijpers eens. De verkeersveiligheid verdiende vol gens hem in Leusden de hoogste priori teit te krijgen De KVP bij monde van de heer A M. van de Berg (nummer 2 op de lijst en plaatsvervanger voorde jarige lijst trekker de heer Van Zandbrink), zag het niet zo zitten in de bruggetjes en de tunneltjes, gezien de struktuur van de grond in Leusden. Hij pleitte voor een adequate beveiliging via goede ver- keerslichtinstallaties Ook de bestaande wegen moeten goed onderhouden worden en zonodig worden verbeterd Ver keersdrempels vond hij een goede zaak, terwijl hij een beperking wilde van het doorgaand vrachtverkeer door de be bouwde kom. Een algeheel of gedeelte lijk parkeerverbod in bepaalde straten achtte hijook een goed ding ten be hoeve van de verkeersveiligheid. Het G.P.V lijsttrekker de heer De Bruijne, vroeg zich af of verkeersvei lige systemen, zoals in sommige grote steden worden gebruikt, niet toegepast kunnen worden in Leusden. Hij kreeg de indruk, dat wat dat betreft te wei nig naar goede oplossingen elders wordt gekeken. Progressief Leusden (vertegenwoor digd door de heer Van Spaendonck) zag de toenemende verkeersstromen van en naar Leusden in verband met het feit, dat de werkgelegenheid geen ge lijke tred houdt met Leusdens snelle groei. Het gevolg daarvan is, dat er steeds meer forensen in Leusden komen te wonen, die onvermijdelijk de ver keersstroom groter helpen maken. Door parallel met de groei, de uitbouw van de werkgelegenheid te laten lopen, kan een dergelijk patroon volgens Progres sief Leusden voor een met onbelang rijk deel worden voorkomen. Het ge bruik van gescheiden banen voor de verschillende vormen van vervoer acht te hij ook een bijdrage tot de ver keersveiligheid, evenals het door nie mand anders van het forum genoemde openbaar vervoer, dat drastisch dient te worden uitgebreid zodra de behoef te daaraan wordt gevoeld (en dat is al het geval). Meer gebruik van ver keersdrempels achtte hij een goede zaak. De AR/SGP was vertegenwoordigd door de heer H. R van Maanen. Hij vond de verkeersveiligheid in Leusden een heet hangijzer Hij ging van het standpunt uit, dat het verkeer terug gedrongen dient te worden, waar dit verkeer niet nodig is. Hij vond de verkeerssituatie in Leusden-Zuid ook verkeerd Hij vond dat daar best eens verkeersdrempels ingevoerd kunnen worden om de veiligheid te bevorderen. ZONDERDAG Er werd een vraag gesteld over de gedachten van de partijen over een zon derdag in Leusden. De antwoorden wa ren kort: Kuijpers was zonder enige re serve vóór. Progressief Leusden even eens De VVD (de heer Wagenaar sprak op dat moment persoonlijk): ik ben zelf pertinent tegen. Ik ben van mening dat we in een vrij land leven, waar we uit vrije wil moeten gaan of staan waar we willen, zonder dwang van bovenaf. Ik vind dat ieder voor zichzelf moet uit maken of hij op zondag wil rijden of niet. Wij kunnen hier in Leusden ge makkelijk praten over zo'n autovrije zondag, maar wat te denken van de mensen in de grote steden, die in vier of vijfhoog wonen en beslist wel de behoefte voelen om zondags de vrije natuur in te gaan? Het moet een vrij willige matiging zijn van het autoge bruik." Het GPV, de KVP, de CHU en de AR/SGP waren het met de heer Wagenaar eens. COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN Een bijzonder dankbaar onderwerp, waar volgens de voorzitter terecht de hele avond over gepraat zou kun nen worden, was het Comité Milieu zorg Leusden Een vragensteller wilde wel eens weten wat de geachte forum leden daarvan dachten en of ze ook van mening waren, dat bestemmings plannen onder het milieu vallen Progressief Leusden „Wij hebben als motto Progressief stemmen is blijven meepraten Dat meepraten vin den wij erg belangrijk Daarom zijn we erg gelukkig met het CML als het goed funktioneert. Maar de inspraak, het meepraten moet wel steeds van onderaf komen. De werkgroepen moeten naar de mensen toe gaan als ze de mening van de bevolking over bepaal de moeilijke zaken willen weten Het moet echter geen instituut worden, dan funktioneert die inspraak beslist niet De heer Kuijpers: „Het CML is uit mijn hart gegrepen Er wordt de laat ste tijd wel eens gezegd, dat het een tweede gemeenteraad dreigt te wor den. Dat moet het natuurlijk niet gaan worden. Een optimale inspraak dooi de gehele bevolking is overigens met haalbaar. Het CML zal nooit de spreek buis voor de hele bevolking kunnen zijn, net zomin als de raad dat ooit zal zijn De VVD (de heer Wagenaar, tevens voorzitter CML) „Alle negatieve kri tiek die het CML de laatste tijd heeft gekregen, vind ik jammer Misschien hebben we het wel verkeerd gedaan, maar het CML is voor Nederlandse begrippen toch uniek Het zou jammer zijn, als het CML niet meer zou kunnen werken Bij gebrek aan een handleiding, worden er fouten gemaakt dat is lo gisch. evenals het feit, dat het CML niet voor honderd procent de spreekbuis van de bevolking kan zijn Dat niveau zal misschien wel nooit bereikt kunnen worden. Het is wel zaak. dat de in spraak, ik noem het lieyer samen spraak, op niet al te lange termijn resultaten op moet leveren Ik zou zeggen: sluit u aan bij het CML, praat mee, denk mee De heer Wagenaar wees er op, dat het belangrijk is. dat de samenspraak plaats vindt vóórdat er beleidsbeslissingen worden geno men. (Van de redaktie) LEUSDEN - Op initiatief van de lijst Kuijpers zullen het GPV, de KVP, de AR/SGP en de CHU een gezamelijke verkiezingsavond gaan houden in de recreatiezaal van de sportzaal Groen houten in Leusden/Centrum Met deze beslissing zijn op woensdagavond 29 mei alle partijen in Leusden „onder dak" Zoals bekend komt de VVD die avond in „Nieuw Leusden" bijeen en Pro gressief Leusden in 't Ros Beyaart. In de verschillende verkiezingscen tra zullen TV-toestellen aanwezig zijn en zal direkt na het bekendworden de Leusdense uitslagen worden opgehan gen. Iedereen is van harte welkom. (Van de redaktie) LEUSDEN - Ongeveer 350 jonge men sen, die voor het eerst in de gemeente Leusden naar de stembus zullen gaan op woensdag 29 mei, zullen het voor lichtingsboekje „Kiezen of delen" door Dick Verstegen in hun brievenbus ont vangen. Deze voorlichting wordt uit gevoerd door het bureau Kabinet en Voorlichting van de gemeente Leusden op verzoek van de Vereniging Neder landse Gemeenten. Het GPV vond het in eerste instantie een overheidstaak om een goede verhouding te vinden tussen het wonen en het milieu. Het CML kan hierbij een uitstekende, dienstverlenende taak ver richten en zo wilde de heer De Bruijne de funktie van het CML ook zien. De gemeente mag hierbij beslist geen pas sieve rol spelen De KVP vond uitbreiding van de CML- taken wel noodzakelijk Hij noemde bij voorbeeld de aanpak van recycling Hij vond, dat er gestreefd dient te wor den naar het kweken van interesse bij de „gewone man" voor het CML „Het moet geen groep van deskundigen wor den, waar de gewone man zich niet bij thuis voelt. Het CML dient er voor iedereen te zijn." De heer Van Woudenberg had zich namens de Christelijke Historische Unie, zoals hij vertelde, aanvankelijk kritisch opgesteld ten opzichte van het CML. Hij heeft echter nu wel het volle vertrouwen in het CML en vindt het fijn, dat het er is. Hij was van me ning, dat er geen angst voor hoefde te bestaan, dat het CML een tweede gemeenteraad zou worden Hij zag de toekomst van het comité met vertrou wen tegemoet. De heer Van Maanen (AR/SGP) was eerlijk genoeg om te bekennen, dat het CML in eerste instantie bij hem niet zo best was gevallen Nu het comité enige tijd bestaat, zijn deze bedenkin gen weggenomen Het belang van de Leusdense bevolking dient voorop te. staan. Hij vond dat er zoveel mogelijk mee gedacht en meegeleefd dient te worden met de ontwikkeling van Leusden. Hij was er echter nog niet van overtuigd, dat de inspraak via het CML ten volle tot zijn recht komt „Er moeten meer mensen bij betrokken worden, ook de gewone man Overigens moet de in spraak zo snel mogelijk tot uitspraak komen." Progressief Leusden had nog een kleine aanvulling. Zij was van mening, dat de werkgroepen van het CML méér de funktie van aktiegroepen moeten heb ben, een mening, die door de KVP niet werd gedaald. De heer v d. Berg was van mening, dat er al aktiegroepen ge noeg in Leusden waren Hij had in ieder geval geen behoefte aan nog méér van dergelijke groeperingen. SOCIALE ZORG ONVOLDOENDE? Vraag: De zorg voorde sociaal zwak keren in Leusden is onvoldoende De verdreven agrariërs ontvangen geen goede begeleiding. Studenten in Leus den worden uitgebuit door enorm hoge kamerhuren De afdeling sociale za ken van het gemeentehuis is onder bezet, er wordt of kan te weinig werk worden verricht. Ik heb daar nooit enige partij in Leusden over gehoord. Wat heeft men daar nu op te zeggen? De VVD: „De door de groei van Leusden verdreven boeren zijn niet onder onmenselijke omstandigheden verdreven Meestal geschiedde dit op financieel zeer goede basis. Een goede begeleiding daarbij is wel noodzakelijk Het feit, dat de agrariërs gingen pro testeren geeft wel te denken, maar aan de andere kant is er het merkwaardige feit, dat toen de tweede fase-plannen werden ingetrokken, het gemeentebe stuur verschillende agrariërs uit dat gebied aan de telefoon heeft gehad, die teleurgesteld vroegen of de plannen werkelijk waren ingetrokken De heer Wagenaar bestreed de opvat ting als zou de afdeling sociale zaken onderbezet zijn. „Deze afdeling kan het gemakkelijk af. Er is nog geen enkele keer financieel steun onthou den waar dat werkelijk nodig was. Ik heb me wel vaak geërgerd aan het misbruik dat men van de sociale bij stand heeft willen maken Hij was tevens van mening, dat er nog wel wat kon worden verbeterd aan de bejaar denzorg in Leusden Hij dacht dat een overkoepelend, coördinerend orgaan noodzakelijk is Ten aanzien van de stu denten en de hoge kamerhuur wees hij er op, dat de huurder altijd een klacht kan indienen tegen overmatige huur „Het is een heel vervelende affaire, dat jonge mensen, die moeten studeren, zulke hoge huren moeten betalen Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo, dat de beperking van de vrijheid van de eigenaar ook betaald moet worden We hebben echter de instituten aangetrok ken en zullen ook moeten zorgen voor goed onderdak van de studenten tegen een redelijke prijs." De heer Kuijpers noemde zich de kampioen van de sociale woningbouw, omdat hij ontelbare malen bij b en w op sociale woningbouw heeft aangedron gen Hij vond, dat voor onvolledige gezinnen, bejaarden, studenten en an dere vergelijkbare groepen betaalbare woningen gebouwd dienen te worden Hij achtte het een droevige zaak dat daar tot nu toe niets van is gekomen „De woningen zijn veel te duur." Progressief Leusden (de heer Van Spaendonck) was van mening dat er een evenwichtiger verdeling diende te komen in de woningbouw. Méér sociale woningwetwoningen dan tot nu toe achtte hij noodzakelijk. Het GPV (de heer De Bruijne). „In een groeigemeente is de kans. dat de agrariër in het gedrang komt levens groot aanwezig Een harmonieuze ont wikkeling is dan ook noodzakelijk Alle belanghebbenden dienen evenveel aan dacht te krijgen. De agrarische be volking moet dezelfde aandacht krijgen van de overheid als de andere bevol kingsgroepen Zij hebben evenzeer recht op bescherming van hun rechten Het zorgen voor betaalbare kamers voor de studenten in Leusden is een taak van de overheid, vond de heer De Bruijne De KVP vond een goede begeleiding van de agrariërs, die voor de uitbouw van Leusden moeten wijken, erg be langrijk. Het moet op een faire manier gebeuren, en dat was - volgens wat hij er over had gehoord - in het verleden niet altijd het geval geweest. Dat be treurde hij De agrariërs, die straks vlak tegen de bebouwing aan komen te liggen, moeten niet worden belemmerd in hun werk Ook niet door het weige ren van vergunningen, die ze normaal gesproken wel zouden hebben gekregen. Hij achtte het nodig, dat voor de bejaarden van Leusden méér banken in het openbare groen worden geplaatst „Men heeft nu bijna geen bank om op te zitten," vond de heer v d. Berg De huisvesting van de studenten moet volgens hem geregeld worden zoals het ook in universiteitsteden wordt geregeld: eigen wooneenheden tegen betaalbare huren De Christelijk Historische Unie was van mening, dat klachten over de bij stand bij de CHU kunnen worden inge diend De klachten zullen dan intern aanhangig worden gemaakt. Het plegen van goedkopere sociale woningbouw achtte hij noodzakelijk. Over de agra riërs zei de heer van Woudenberg „De agrariërs, die moeten wijken voor de nieuwbouw, moeten voor dat feit L. de Bruijne (G.P.V.). goed betaald worden Maar daar is men er niet mee Deze mensen moeten in veel gevallen verdwijnen uit Leusden, omdat er ook elders in de gemeente geen plaats meer voor hen is. Dat is veel erger Na de verkoop is een goede begeleiding noodzakelijk. De gemeente heeft ook niet het recht om agrariërs, die nog niet binnen het stedelijk gebied vallen, vergunningen te weigeren, waarmee deze agrariërs in staat wor den gesteld hun bedrijf zo goed moge lijk te voeren. Er mag geen sprake zijn van enige belemmering De AR/SGP (de heer van Maanen) maakte het ten aanzien van de sociale woningbouw kort' „Lees ons gemeente programma, daarin staat alles over dit onderwerp zwart op wit "Het probleem van betaalbare kamers voor studenten vond hij een zeer belangrijke zaak. Ik betreur het ten zeerste, dat er tr i nu toe zo weining aan is gedaan. Er moet spoedig iets gebeuren Wat betreft de agrariërs, die moeten verdwijnen voor de groei van Leusden. kon hij de gevoelens van deze mensen wel indenken. „Ik ben een geboren Leusdenaar en ik zou ook liever hebben gezien, dat Leusden haar dorpskarak ter zou hebben behouden. Maar we moe ten bouwen terwille van andere mensen elders in Nederland. Voor agrariërs, die moeten verdwijnen is dat een moei lijk verteerbare zaak. Maar voorzover ik weet, zijn de meesten op een goede wijze behandeld." Er kwamen nog enkele andere vragen aan de orde na de pauze over de vraag of er landspolitiek in de raad moet worden bedreven of niet. Iedereen was het er wel mee eens, dat landspolitiek niet in de gemeenteraad thuishoort Men kwam terug op eerder behandelde onderwerpen en zaken, waar de lijst trekkers later in deze krant nog nader terug komen en dezelfde antwoorden geven als ze donderdagavond deden. Half elf exact sloot voorzitter Buining de nuttige forumavond met dank aan het publiek, dat zich volgens hem keurig had gedragen. „Als u een dergelijke forumavond vaker wilt - buiten de ver kiezingen om - dan moet u dat maar aan de heren vragen," zo adviseerde hij de belangstellenden. De heer Van Maanen bedankte namens de forum leden de heer Buining voor de voor treffelijke leiding van de avond. (Van de redaktie) LEUSDEN - Kunst en politiek gaan best samen. Dat hebben twee Leusdense kunstenaars kort geleden bewezen, toen zij voor Progressief Leusden elk een schilderij vervaardigden van ruim 1 bij 2 meter. De schilderstukken hangen nu te kijk in Leusden/Zuid en Leusden/Centrum. De kunstenaars zijn Max van Haasen en Jippe Hoekstra. Van Max van Haasen is bekend, dat hij vaak tekeningen en schilderijen maakt, die te herkennen zijn door mensen en dingen, die zich in plantaardige situaties bevinden. (Foto onder). Hij wil, dat Leusden's natuur behouden blijft en zette de progres sieve kandidaten daarom tot hun nek in het grasHet bord is te zien bij een woning aan de Willem de Zwijgerlaan, in Leusden/Zuid. Jippe Hoekstra heeft het meer in de stripvorm gezocht. Hij gebruikte het motto: horen, zien en zwijgen. Hij is van mening, dat de op het schilderij afgebeelde situatie niet van toepassing is op Progressief Leusden, vandaar Het schilderij is te zien aan de Heggerank in het plan De Wetering. (Foto boven). In ieder geval is het aardige partij-propaganda, zoals we hier in Leusden tot nu toe niet gewend waren. Of het effektief is, dat zal 29 mei moeten be wijzen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5