Internationale ontmoetingsdag ran Nederlandse Salesianen STA STIL BIJ HET RODE KRUIS De Leusdense pop- groep „Neme" i HELP i BULKBOEKEN DON BOSCO: Voor het eerst in de historie DE SCHIJNWERPER OP: PRIJS PER STUK: F.1.50 Senioren-soos Leusden/Centrum heeft nieuw onderkomen „Door Wilskracht Sterk" naar Austerlitz Uitstekende literatuur in een goedkoop jasje: LEUSDER KRANT, Finnmark 3 Leusden- centrum. NDERDAG 16 MEI 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag middag 16 mei a.s. zatten de gast vrouwen van de U.V.V. afdeling Leus den-C. de deur van de senioren-soos wijd open in een spik-splinternieuwe, gezellige omgeving te weten: het ont spanningszaaltje van de nieuwe sport zaal in plan Groenhouten. Waarschijnlijk zal deze sfeervolle ruimte bijdragen tot groei van de soos, waar u. iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 16 30 uur kunt kaarten, bil jarten, schaken, dammen, scrabbelen, sjoelen, handwerken, vrije expressie beoefenen. Heeft u vervoer nodig? Neem even kontakt op met mevrouw v. d. Poll, Aragon 18, tel. 1607. U bent van harte welkom' Nu wij ,,De Til verlaten willen wij heel hartelijk de beheerder, de heer G. v d. Hengel, danken voor al zijn goede zor gen en moeite die hij deed, om het ons zoveel mogelijk naar de zin te maken van wie de ouders ook in Leusden aan wezig waren en die over deze ontmoe ting innig verheugd waren, dat ook zij er bij mochten zijn Eèn van hen ging als emigrant weg. en trad in de Ver enigde Staten in de rde der Salesi anen en is nu administrateur van een grote technische school in Los Angeles De ander is leraar houtbewerking aan een technische school in Patterson en maakt met zijn jongens allerlei werk stukken. Als heel fijn werd ook ervaren, dat men nu kontakten had met die Sale sianen die ons land al hadden ver laten. voordat de Nederlandse Orde van ,,Don Bosco'in 1946 zelfstandig werd. Door de ontmoetingsdag in Leus den is er nu ook met hen het kontakt gelegd Pater Henk Lansheer, de missie- procurator uit Den Haag komt de eer Familie Schilder en familie S.TS'SSTT"""- VIJF MIU0EN NODIG toe het geheel te hebben georgani seerd Er waren verschillende missiona rissen in eigen persoon aanwezig, zoals bijvoorbeeld pater Frans Schlooz, die al 40 jaar in Madras werkzaam is, een heel bijzonder mens Pater Gerard Kerklaan uit Hongkong, die van de ontmoetingsdag te Leusden had ge hoord, en expres een vleigtuig eerder had genomen om tot ieders verbazing aanwezig te zijn. pater De Gircour van de Filippijnen. Er waren ook oud- missionarissen als pater Van der Lin den, die 40 jaar in Zaire heeft ge werkt, en pater Rapati. die 40 jaar in Calcutta zat Wat ook opviel was, dat de missio narissen elkaar lang niet allemaal kenden. Pater Frans Schlooz zat 40 jaar in Madras, terwijl pater Jan Schilder uit Volendam 45 jaar in Ben galen zat. zonder dat ze elkaar ooit ontmoet hadden. Na de ontvangst vond om 11 30 uur in de kapel van ,.Don Bosco' de Eucharistieviering plaats, waarin voorging de provinciaal overste van Nederland pater Raaymakers. De Eucharistievering geschiedde in con celebratie van 5 priesters. Frans Schlooz uit Madras. A. Gircout van de Filippijnen en twee paters uit België, Omer d Hoe en pater Vzgwzy (uit Hplversum, maar helemaal Vlaming geworden). Na de inleiding van de missiepro curator werd er tegen -13.00 uur een film vertoond, Haiti, parel van de Antillen", een tamelijk realistische film, gemaakt en gesproken door pater Omer d Hoe, die binnenkort zelfs een film over Zaire gaat maken Er werd informatie uitgewisseld, alle foto's werden nauwkeurig bekeken, er werd een aperitief gedronken en tegen 14 30 uur kreeg men een geva rieerd menu voorgeschoteld, tijdens welk diner de vervlaamste Hilver- sumse pater Verwey de meest schone Belgenmoppen wist te vertellen Van de Salade Haitienne na de Australische soep en de Zuid-Amerikaanse knollen naar het tropisch ijs kwam men eigen lijk nog tijd te kort om alles van over de gehele wereld bij te praten! Het was een geweldige dag, die in de toekomst zeker nog wel eens voor herhaling vatbaar zal blijken te zijn! ,,Sta er even bij stil", luidt de tekst op een nieuwe affiche van het Nederlandse Rode Kruis. Wat men daarop ziet is een collectebus die wordt voorgehouden aan het publiek in een grote winkelstraat. De affiche vraagt om even de pas in te houden en een paar gulden in de bus te doen. Maar daarnaast wordt toch vooral ook ge suggereerd om even stil te staan bij wat het Rode Kruis allemaal verricht. Want pas als men beseft op hoeveel plaatsen tegelijk het Rode Kruis hulp verleent, zal men een verantwoorde gift kunnen doen die al dat werk helpt mogelijk maken. Sta bijvoorbeeld even stil bij de organisatie die er voor zorgt dat pa- tienten precies op tijd het bloed of het bloedprodukt krijgen dat hun leven kan redden. Per jaar geven 250.000 donors 350.000 kolven bloed voor tien duizenden transfusies en staan 1000.000 donors bloed af waarvan geneesmidde len worden vervaardigd EBERLAHB3 E tenuis Sta even stil bij de vakantieprojek- ten voor chronisch zieken en invaliden Dit jaar zijn niet minder dan vijfdui- dend gehandicapten een week te gast op het hospitaalschip J Henry Dunant en in de speciale Rode Kruis-tehuizen Niet minder dan 2500 vnjwillig(st)ers verzorgen hen dan geheel belangeloos. Als men daar is aangekomen, zijn inmiddels ook de andere korpsen daar gearriveerd, en marcheert men om de beurt het Dorpsplein op, een mars spe lend. Als het geheel op het Dorps plein is opgesteld, worden er een drietal marsen gezamenlijk ten gehore gebracht, met als afslui ting het Wilhelmus. Austerlitz ligt slechts op korte afstand van Ach terveld, dus erg gemakkelijk te bereiken per fiets, brommer of auto voor de Achtervelders die getuige willen zijn van dit muzi kaal gebeuren. ledereen is van harte welkom in dat gezellige en prachtig ge legen dorp met zijn mooie om geving, en net z'n uitstapje voor Hemelvaartsdag ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. Sta stil bij al die andere helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps - in totaal zijn het er 12.000 - die bij tal van gelegenheden hulp bieden, bij sportevenementen, bij ziekenmiddagen, op ambulances bij de snelwegen, bij het vervoer van gehandicapte kinderen, bij excursies voor invalide bejaarden. En intussen zijn zij dag in dag uit paraat om in het geval van grote rampen direct de eerste hulp ter hand te nemen. Sta stil bij het werk van de vrij willige welfare. Vorig jaar werden niet minder dan 26.165 patiënten door 9 177 vrijwilligsters bezocht, voor een gesprek en hulp bij velerlei creatief werk Sta stil bij de trombosediensten van het Rode Kruis, die jaarlijks 125.000 patiënten onder controle hebben, waar bij twee miljoen bloedmonsters worden onderzocht. Sta even stil bij de Radio-Medische Dienst voor de Scheepvaart, die de afgelopen zeven jaar niet minder dan vijfduizend maal contact heeft gehad met een schip voor een medisch ad vies ten behoeve van een opvarende die ziek was geworden of een ongeluk had gekregen. Sta stil bij het werk van het Jeugd Rode Kruis, dat chrèches verzorgt in ziekenhuizen, maaltijden bij alleenwo nende bejaarden brengt, kinderen van gastarbeiders in de vakantietijd op vangt Wie bij dat alles - en er is nog veel meer - even stil staat weet waarvoor in de periode van 27 mei tot en met 8 juni de Rode Kruiscol- lectebus wordt opgehouden der Schoorl had behalve de op tafel onder glas liggende foto's ook een heel mooie wand samengesteld met kleurige zeshoekige foto's uit de missie kalender, afgewisseld met gekleurde landkaarten, die hij er met vaardige hand tussen had getekend. Tezamen hebben de 53 Nederlandse Salesianen ,.1.111 jaar ervaring in de vreemde landen' schreef hij er trots bij. En ze zitten in héél wat vreemde landen en ze waren door het prachtige fotomateriaal van broeder Schoorl alle maal .persoonlijk' aanwezig op dit ontinoetingsfeest In Zuid-Amerike werken 3 Nederlandse Salesianen op het Ratteneiland, van wie pater Uyter- waal uit Leusden, op 4 andere plaatsen in Venezuela, 1 in Peru, 1 in Argen tinië, 2 in Chili (deze missionarissen vertoeven daar al 43 jaar!), 1 in Columbia (in Agua de Dios, pater J Elsakkers, de man die naasten liefde brengt aan de 5.000 moede loze melaatsen in dat dorp van de dood, waar pater Van Galen uit 'sHer- togenbosch sinds 1933 mee was begon nen), 1 in Nicaragua. In Azie werken 2 Nederlandse Sale sianen in Vietnam, 3 op de Filippij nen, 3 in Hongkong, 4 in India, 1 in Zuid-Korea en 2 in Thailand Op Harti, het armste land van Zuid- Amenka, werken 6 Nederlandse Sale sianen, van wie éen als tussenpersoon tussen de verschillende nstanties, die projekten op Haiti financieren en van wie één, Frans van Baal, één der op richters van ,,Don Bosco' in Leusden en leraar kleermaken, op zijn 65ste jaar naar Haiti ging, toen het vak kleermaken werd ODgeheven. En dan is daar tevens op Haiti pater G. Muth, die na de oorlog ook behoorde tot de oprichters van ,,Don Bosco" te Leusden In Afrika werken 8 Salesianen in Zaire en 2 in Ruanda. Van hen komen C. Smeele, G. van Roomen en W. van Veen allen uit Leusden Voor hun familieleden was het bijzonder ont roerend om foto's uit de werksfeer van hun zoons in Zaire te zien uitgestald In Australië werken 8 Salesianen, die zijn geëmigreerd en die leiding gevende funkties vervullen in het on derwijs. Uit'Leusden is er een oud leerling van de technische school ,,Don Bosco", die met zijn ouders naar Nieuw-Zeeland emigreerde, die later priester werd en die nudirekteur is van een school in Australië Ook in de Verenigde Staten van Ame rika werken 2 Nederlandse Salesianen, hoe zijn ouders er op reageren, dat hij van de klassieke muziek is terecht gekomen bij een pop- en rockband Peter: ,,Ze vinden het leuk Als ik voortijdig moet eten vanwege mijn optreden, dan maak ik mijn eigen potje klaar Ik speel vaak piano thuis, maar we oefenen, zoals U weet in bandverband in ..De Til" Ik heb twee gitaren, en Arabische muziekinstru menten thuis, waar ik ook wel op speel." ,,Is de muziek altijd in je gedach ten9" Peter .Ik ben er veel mee bezig. Ik luister veel naar muziek, en ik speel. Door de week ben ik indivi dueel musicus ,,Hoe vinden de mensen in je omge ving. dat je in Nerve" speelt?" Peter ,.lk merk nooit enige verba zing ledereen vindt het vanzelfspre kend." ,,ls de muziek nummer één bij jou?' ,,Ik ben in de eerste plaats student, en de muziek is mijn hobby. Ik zou zeker niet zonder muziek kunnen le ven. en ook niet zonder musiceren" Ontmoet je ook andere groepen9" Peter: ,,Er oefent in,.De Til" nog een groep met wie we welpraten, maar we hebben nooit met een andere groep muziek gemaakt ,,Waar reageert het publiek volgens jou het fijnst op°" Peter ,.Op stampers, op quick Op de stampende rock Wie de band Nerve" voor een avond wil engageren - ze maken echte fijne muziek- kan zich in verbinding stellen met Oranjelaan 14, telefoon 03490-11308. Hoekje van de door de heer Schoorl ingerichte fototentoon stelling waarvoor uiteraard veel belangstelling bestond. ACHTERVELD -Hemelvaarts dag, 23 mei, gaat de muziekver ering „Door Wilskracht Sterk" Daar Austerlitz om daar samen met nog vier andere muziekkorp sen op te treden. Uiteraard gaat u W.S. met zijn majorettekorps en tambours. Dit optreden is be doeld als opluistering van het eerste lustrum van het aldaar bestaande majorettekorps Aus terlitz". Met dit majorettekorps heeft t 'ui ^aats^e jaar veel kon takten gehad, onder andere een optreden in Duinkerken, F rank- r')K, vorig jaar. Ook de hoofd- Majorette Dorothé van de Kooy [jordt in Austerlitz opgeleid. Op Hemelvaartsdag moet DWS om 14.00 uur in Austerlitz zijn om ep dat tijdstip te vertrekken voor een ster-tocht naar het Dorps plein. LEUSDEN - Wisten jullie, dat er in Leusden een goede band bestaat, die de naam Nerve" draagt? Deze,.Ner ve" oefent elke zaterdag in ,,De Til" te Leusden-Centrum. Afgelopen zater dag ben ik er eens gaan luisteren, en ik heb een praatje met de bandleden gemaakt. Ik zal ze even aan jullie voor stellen: Solo-gitarist- Peter Alberts (19), Bas- gitarist: Jelle Dijkstra (21), Drums: Rob Jansen (17), Pianist-organist: Pe ter Boeijinga (18). Ze bestaan ruim anderhalf jaar, en zijn bi] elkaar gekomen, omdat enke le groepen waaronder Porridge" uit- elkaar gingen. Bas-gitarist Jelle Dijk stra en pianist-organist Peter Boeij inga kenden elkaar en speelden vaak samen. Met Rob Jansen drums, vorm den zij het trio Nerve", dat tenslotte werd gecomplementeerd met solo-gi tarist Peter Alberts. De groep beschikt over een vaste technicus Hans Snel (21) die ook het mengpaneel bedient, de technische in stallatie, waarmee het contrast wordt verzorgd De stijl van Nerve" is rock. Ze hebben er zelf geweldig veel plezier in en ze hebben al vele keren van suksesvol optreden achter de rug in Utrecht en omstreken. Peter Alberts is student in de En gelse taal en letteren en woont op ka mers in Utrecht. Jelle Dijkstra is electromonteur en woont in Leusden. Rob Jansen is scholier en woont in Amersfoort. Peter Boeijinga staat voor zijn eind examen en gaat in Utrecht biologie studeren. Hans Snel. de technicus, ..woont als soldaat op kamers in de Hars kamp" Ex-drummer Hans Weyergang is de vaste componist van Nerve" en maakte onder andere het prachtige Flight" Eigenlijk componeren alle leden van de band zo nu en dan een nummer Naast de soft pop spelen ze ook nummers als ..Johnny B Goode" Ze werken intens aan hun hobby. En langzaam maar zeker bou wen ze hun repertoire om naar de eigen composities. Peter Alberts is in de muziek au todidact Hij speelt gitaar vanaf zijn tiende jaar Peter Boeijinga ontving vanaf zijn negende jaar klassieke pia nolessen Rob Jansen heeft al acht jaar drumles en Jelle Dijkstra heeft een jaar of vier klassieke gitaarles. Drie bandleden zingen alleen Peter Boeijinga zingt niet mee Ik vraag aan Peter Boeijinga, die ik nog enige vragen wilde voorleggen, LEUSDEN - Een bijzonder geslaagd T voortreffelijk initiatief vond op [erdag 11 mei plaats in Huize ,,Don aan de Dodeweg 6. Voor het 1st in de geschiedenis van deNeder- [dse Salesianen vond in Leusden een moetings- en kontaktdag plaats voor fouders en/of familieleden van de Herland e Salesianen, die over de |iele aardbol verspreid, hun moei- i vaak zeer zware taak als [ssionaris verrichten. Al lang bestond [ze behoefte aan kontakt. Drieënvijftig Jderlandse Salesinanen werken overal fde wereld om de meest schrijnende testaoden te helpen verzachten. Zaterdagochtend 11 mei stroomden i,,Don Bosco" binnen, de ouders, iters en broers van de Salesianen I Van beide dames vertrok in 1947 een zoon naar Hong Kong. Eén daarvan, pater Gerard Kerklaan, Ikwam voor deze ontmoetings- I dag een week eerder naar Hol- S land dan gepland was; hij staat I hier achter hen. Pater J. Elsakkers in Agua de Dios (Columbia), die naasten liefde brengt aan 5.000 moeder loze melaatsen. er waren meer dan honderd personen op dit ontmoetingsfeest aanwezig. Behalve de ouders en de familieleden waren ook een aantal Salesianen aan wezig, onder andere 4 missionarissen uit Zaire, die ïri Brussel een eigen informatiecentrum hebben en 25 Sale sianen uit andere plaatsen dan uit Leuseen Eén van de vier grote zalen van ,,Don Bosco' was als verwelkomings- ruimte ingericht, waar een kopde koffie werd geserveerd en waar men het terrein kon gaan verkennen. De in documentatie- en fotomateriaal on overtrefbare broeder G. Schoorl had in deze ruimte een boeiende tentoonstel ling van foto's ingericht met opnamen van alle Nederlandse Salesianen buiten Europa, voorzien van passende en soms zéér humoristische bijschriften. Broe-

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7