„Het bouwen van goedkope woningen is gewoon geen haalbare kaart meer" Lisiduna weer f2000,- rijker BOUWKUNDIGE VICTOR H. HOM: Bouwers in Leusden (6) Ir* J r+W£E:m hfhlj tJffa*™1 Tf^kJ f „Ik hoop dat de bewoners van Alandsbeek-Oost veel bomen in hun voortuinen zetten, zodat de woningen goed in het groen komen" MIJN IDEAAL ZOU ZIJN: IEDERE NEDERLANDER EEN EIGEN HUIS Werken is een besmet woord geworden DOOR ANCO MALI I - e arW* U*. ^V,*T -Jtt. NOVEREN MOET VOLGENS MIJ ZIJN: ET WEER LEEFBAAR MAKEN VAN EEN WIJK In Nederland bouwen we qua geluidsisolatie erg slecht Bij Zuiderhoek hebben we te maken met zogenaamde vlekkenplannen. Daar wordt het bouwen gecombineerd met de stedebouwkunde. BOTSING OP HAMERSVELDSEWEG 6NBERDAG 16 MEI 1974 LEUSDER KRANT Foto Janus Visser W--.vj. jf NL - as *- .v 5 J*V»Vv> iiK- LEUSDEN - Terwijl zijn vrouw in ruime, fraai ingerichte woonkamer li steeds gezellig pratend aanvult of i iets herinnert, spreek ik met de r Victor H. Hom, bouwkundige, nend aan de Hakhorst 14 te Leusden- ïtrum. li] is geboren in 1937, en eveneens ogen in Hilversum Zijn lagere looltijd ligt grotendeels in de mo- ïsatie- en oorlogstijd ,,Ik heb de meegemaakt, dat we precies één in de week naar. school gingen! In 1948 was ik klaar met de lagere «hooi Mijn broer zat toen al lang rade bouw. Ik vond dat vak van mijn jwoer een fijn vak. en dus wou ik ook in de bouw. Ik verloor mijn va der al in 1948 Dat was erg naar. Ik *as de jongste thuis, en mijn moeder liet me naar de Ambachtsschool gaan Het liefst wou ik tekone Toen ik van de Ambachtsschool af kwam, belde mijn moeder met een architekt, en die gaf haar de raad mij eerst ,,de houw te laten ingaan'' Ik heb toen i nog een a vondschoolkursus gevolgd, ar dat ik meteen de praktijk inging, ben ik nu nog blij mee. De er- ringen, die je opdoet, zijn van be- ig voor je hele vorming. Op Eerste asdag 1954 kwam de heer Brugman, direkteur van de avondtekenschool mij, en die zei dat hij een brief d ontvangen van een architekten- reau uit Amsterdam met de vraag de heer Brugman een tekenaar voor m wist. Ik ben er meteen op afge- m. want tekenen, ja, dat wou ik! In de bouw verdiende ik f60,- per ek Op het architekten bureau van ^rre Cuypers verdiende ik, 18 jaar 1100,- m de maand! Sommige «sen konden niet begrijpen, dat ik goede bouwbaan op gaf voor een nder betaalde tekenaarsbaan Ik ging «ook studeren aan het MTI (het Iddelbaar Technisch Instituut) van de er Jellema te Amsterdam, voor het Uoma bouwkundig opzichter BNA °n^.van Nederlandse Architekten) niddels moest ik echter in mik te dienst in diverse plaatsen van Herland, en toen kwam van het stu ren uiteraard niet veel terecht Op het bureau van Pierre Cuypers s de enige tekenaar (Pierre Cuy- rs was de zoon van de bekende ..bouwer J°zel Cuypers en een pnwon van de bekende dr Ph. J. H ypers). Het bureau Cuypers was in de Von delstraat in Amsterdam, op de vierde verdieping Het was een heel fijne tijd. Ik had ook nog steeds les van de heer Jellema. Ik studeerde af aan het MTI, en behaalde in 1961 mijn diploma bouwkundig opzichter Maar de beste dingsbeperking kwam toen aan de orde. We verbouwden nog het hotel „Kras- napolsky". en toen was er op het bureau Cuypers weinig werk meer. Toen ging ik naar een bouwmaat schappij in Hilversum, en daar moest ik alleen maar mooie, aantrekkelijke verkoopfolders tekenen. Toen vond ik een advertentie in de krant voor een chef-tekenaar bij architekt Van den Brink in Laren (Noord-Holland). De heer Van den Brink vroeg me wat werk te laten zien, en in 1961 kwam ik in dienst van het architekten- bureau Van den Brink. Daar heb ik heerlijk gewerkt Deden we bij Cuypers veel aan utiliteitsbouw, bij Van den Brink begon ik met de klassieke wo ningbouw straatje, huisje, schuurtjes. Het gevolg is dan ook een zeer een tonige wijk, met weinig groen, weinig bomen, dus een slecht woonklimaat Ook bouwden we veel scholen. Ik heb het bouwbesluit scholen in die tijd uit mijn hoofd geleerd!" „Ja", voegt mevrouw Hom eraan toe, ,,mijn man kan het u nü nog precies citeren! ,,U praat bizonder geëngageerd over uw tekenwerk. Ik neem aan, dat u een gelukkig mens bent, omdat u kon gaan tekenen, wat u al heel jong heel graag wou' „Inderdaad Mijn beroep is mijn hobby. Ik vind het zalig wat ik doe. en ik kan me er helemaal in uitleven ..Hoe werd u als jong broekje op de bouw ontvangen, om daar nog even op terug te komen ,,Toen ik naar het eerste huis ging, waaraan ik ging werken, nadat ik van de Ambachtsschool afkwam, bezat ik één klauwhamertje en een zaagje. Met dat zaagje moest ik het dakbeschot af zagen' Gelachen, dat die kerels heb ben!" ,,Het zaagje hebben we nog bewaard, als een soort relikwie", zegt mevrouw Hom lachend ..Maar het is soms wel eens lastig, dat je hobby ook je beroep is Je duikt zo diep in je werk. en je bent er altijd mee bezig. Het laat je nooit los' „Maar u tekent niet alleen, u geeft ook les' „Van jongste tekenaar bij Cuypers werd ik op een bepaald ogenblik chef tekenaar bij Van den Brink Ik moest toen alles doen Ik haalde in 1962 mijn diploma bouwkundig calculator Dat ging „met lof". Toen ik een jaar of twee van het MTI (tegenwoordig heet het HTI Ho ger Technisch Instituut) af was, zei de heer Jellema tegen me, dat hij een docent op zijn instituut nodig had Ik ging naar Aalsmeer toe, en zei tegen de heer Jellema. dat ik twee jaar tevoren zelf nog leerling op zijn school was. Hij had een docent bouwkunde nodig voor de eerste en tweede klas. Ik was toen 25 jaar, en ik vroeg hem mij alleen de eerste klas te geven. En zo begon ik in het hartje van Amsterdam als vijfentwintigjarige bouwkunde te doceren aan de eerste klas. Maar mijn collega van de tweede klas hield er binnen twee maanden mee op. Toen zei de heer Jellema: „Neem ook de tweede klas er maar bij" Dat was gemakkelijk gezegd, maar er zat heel wat aan vast Het was niet alleen het lesgeven op donderdagavond en 's za terdags om de veertien dagen, maar de lessen moesten behoorlijk worden voorbereid, en het huiswerk moest worden nagekeken Maar daar hebt u het al weer ook het lesgeven is een hobby van me. Of liever gezegd het wérd een hobby van me. Want in het begin had ik het er echt wel moeilijk mee. Om iets duidelijk en begrijpelijk uit te leggen van je eigen kennis aan een leerling van de Ambachtsschool, dat is niet zo eenvoudig, en dat vereist studie De heer Jellema vroeg op een bepaald ogenblik óók of ik er het vak „bouwmaterialen" bij wilde geven, maar dat moest ik weigeren, dat werd te veel Ik hield het maar bij de bouw kunde, dat gaf me genoeg werk. Sinds 1965 geef ik les aan het Instituut van de heer Jellema Ik vind het heerlijk om de jongens de liefde voor het vak bij te brengen" „Het Instituut van de heer Jellema is een partikulier instituut. Kunt u daar nu merken, dat ieder, die zich daar aanmeldt en kursusgeld betaalt, ook met meer interesse de lessen volgt „Het lesgeld is hoog. Ik moet er om lachen, als ik de studenten hoor pro testeren over een collegegeld van f 1.000,- per jaar. Bij ons betaalt men relatief veel meer Ik ben zelf oud leerling van de school, en ik consta teer een mentaliteitsverschil tussen toen en nu De lust om te werken ont breekt de jongens vaak. Werken is een besmet woord geworden. De jeugd krijgt veel te veel negatieve voorlichting Er wordt een kleine groepering in de belangstelling gebracht, die nega tief is ingesteld, en dan komt er een verkeerd beeld over Ik zeg altijd tegen de leerlingen: „Jongens, van nu af aan wordt het eten, studeren en sla pen" Wij krijgen leerlingen uit het gehele land, en die hebben toch heus wel een ideaal Ik krijg zelfs leer lingen, die ouder zijn dan ikzelf Er is een aannemer bij van vijfenzestig jaar. En vorig jaar hebben we aan een Spaanse het eerste vrouwelijke di ploma uitgereikt Hoewel ze in het begin met grote taalmoeilijkheden kampte, kreeg ze het diploma na vier jaar! Maar om op uw vraag terug te ko men, de jongens, die bij ons komen, willen inderdaad., keihard studeren, en zo snel mogelijk klaar zijn. Ieder jaar langer kost hun namelijk geld" „Op het ogenblik werkt u op het bureau van architekt Zuiderhoek Wij hebben al eens kontakt met elkaar gehad, toen de tekeningen en gege vens van het bejaardentehuis in Leus den-centrum werden gepubliceerd „Ik werkte drie jaar bij Van den Brink, en ik ging in 1965 op het bureau van Zuiderhoek werken in Baarn Dat vroeg een eerste tekenaar; en inmid dels ben ik chef van de tekenkamer geworden Het is nu sinds enige tijd het bureau Zuiderhoek en Van der Veen, en het is erg fijn werken bij zo n geweldig man als Zuiderhoek. Onze opdrachten bestaan voor een groot deel uit woningbouw. Bij Van den Brink kreeg je het stedebouwkun- dige plan voorgeschoteld, en daar kon je als architekt alleen nog maar in vallen Straatje, huisje, tuintje, rechte blokjes. Bij Zuiderhoek hebben wij te maken met de zogenaamde vlekken plannen. Daar wordt het bouwen gecombineerd met de stedebouwkunde. Dat is héél iets anders. Zo'n plan was bijvoorbeeld Alandsbeek-oost. Zuiderhoek heeft daar een zeer grillige blokvorm gekozen, geen losse bergingen of garages, maar alles onder één dak. Veel zal hier nog afhangen van de groenvoorziening. Ik hoop, dat de bewoners veel bomen zullen planten in hun voortuinen, zodat de woningen goed in het groen komen". „Hoe is uw mening over het reali seren van sociale woningbouw?" „Zoals reeds eerder gezegd, kan men goedkope woningen niet meer bou wen. Dat is gewoon geen haalbare kaart meer" „Bent u van mening, dat wij in de woningbouw met name in de flatbouw voldoende aandacht besteden aan ge luiddempend materiaal, zodat je de televisie of het toilet-doortrekken van je buurman niet hoort? „In Nederland bouwen we qua ge luidsisolatie heel erg slecht We heb ben er geen geld voor over Die ge luidsisolatie, die moet je meteen bij de bouw in de vloeren en muren op nemen. Later krijg je dat niet meer goed Je kunt je muren héél goed isoleren tijdens de bouw Maar tot op heden hebben we daar geen geld voor over. Tijdens de bouw kost het in ver houding heel weinig. En neemt u nu bijvoorbeeld de ver warming De energiecrisis heeft ons een beetje wakker geschud, we ver spillen grote hoeveelheden warmte met onze enorme glasruiten. Je pompt er veel gas in, en dan is je woning verwarmd. Bij ieder gebouw wordt er gezegd: „Plan een grote centrale verwarming Om goed te kunnen wonen gaan de eisen zo enorm omhoog, dat de prij zen niet meer zijn bij te houden. Zo'n hele wijk moet goed bewoonbaar zijn. Ik ben van mening, dat als je ieder zijn eigen woning zou kunnen geven, hij daar veel zuiniger op zou zijn ln renovering. op grote schaal, zo als men dat op dit moment voorstelt, zie ik geen heil de situatie van zo'n woonwijk verander je daar niet mee Je kunt het huis opkalefateren, maar verder blijft de buurt onaanvaard baar Renoveren moet volgens mij zijn: het weer leefbaar maken van een gehele wijk. En onder leefbaar verstaan we op dit moment vrij veel. Het is mijnsinziens weggegooid geld om een woning, waar geen streep zon in komt, waar de ramen niet open kunnen vanwege het verkeers lawaai en de benzinestank, te reno veren Het selecteren van gebieden voor renovatie zal volgens mij zeer zorgvuldig moeten gebeuren. De Pijp en de Jordaan in Amsterdam wordenge- renoveerd Er staan notabene 250 wo ningen per hektare in de Pijp De mensen hangen bij mooi weer uit de ramen om wat lucht te happen Iets anders is het met restauratie. Dit doen we namelijk veel te weinig Wij hebben in Nederland echt te weinig geld over voor het goede wonen. Men wil goedkope woningen, maar de goedkoopste woningen zijnde woningen, die we op dit moment reeds gebouwd hebben. Wil men deze woningen be schikbaar krijgen voor de laagste in komens. dan zal men een goede door stroming moeten bevorderen Mijn er varing is dat, om deze doorstroming op gang te brengen, je goede alterna tieven moet bieden, bijvoorkeur in de premie koopwoningen ln Blaricum bijvoorbeeld hadden we 82 premiekoopwoningen De gegadigden moesten goede woningwetwoningen achterlaten 225 gegadigden konden een goede woningwetwoning achterlaten In Blaricum kende men geen rijtjes hui zen Toen wij er begonnen met blokjes van vier was er veel verzet. We hebben er woningen kunnen maken met vlecht werk in de gevels! Met dat plan heeft architekt Zuiderhoek bizonder goed werk geleverd Op die manier krijg je een goede doorstroming van een huurhuis naar een eigen huis We moeten streven naar goede pre miekoopwoningen, en we moeten ons niet vastleggen op huurwoningen. Mijn ideaal zou zijn: Iedere Nederlander een eigen huis. Zo kwamen wij in de Rossenberg terecht. Stedebouwkundig was Zuider hoek de adviseur Hopman en Olthof uit 's-Hertogenbosch hebben de wo ningen gebouwd' „U bent, meen ik, ook betrokken bij het schrijven van boeken?" „Inmiddels heeft de Oosthoek- encyclopedie gevraagd of ik voor de bouwkundige begrippen wilde meewer ken aan deze encyclopedie. Dat is weer een heel ander werk Begrippen, die je in je werk tegenkomt, moet je voor de leek gaan omschrijven Ik weet nog wel. dat ik er geruime tijd voor nodig had om de term „aanbesteding' voor de leek te formuleren. Ik houd me ook bezig met de speel tuin. Toen we pas in Leusden woon den hoorde ik, dat ze het klubgebouw van „Blijhof" aan de Ansfriduslaan wilden uitbreiden. Men vroeg mij hier- aan mee te werken. (Ook dat neemt natuurlijk weer een brokje van je vrije tijd af). Het probleem is ous geldgebrek. Wij werken er hard voor. De afgelopen winter heeft de onder houdsploeg onder de bezielende lei ding van Gerard Boogmans een nieuwe tuin gemaakt. Met twee of drie mensen hebben ze het werk moeten doen. Er is ook een waterspeelelement met een oude zwengelpomp. Deze pomp stond er nog geen week of hij zat al vol met zand. 's Morgens waren ze bezig met de bouw op Blijhof, 's middags was het al weer afgebroken. Als we een advertentie plaatsen voor een hulp bij Blijhof komt er één persoon zich mel den. Merkwaardig ligt dat in Leusden! Er moeten toch wel mensen zijn, die iets zouden willen doen voor dit werk! Ik ken ook andere gevallen Architekt Zuiderhoek kreeg opdracht om de kerk in Baarn inwendig te restaureren. Er was niet veel geld, zoals vaak bij de kerken De kerk bestond uit een kale, kille, koude ruimte. Het was een fijne parochie, met veel kerkbezoek Wij wilden de zaak goed opkanppen De pastoor vroeg vrijwilligers, en ze kwa men in grote getale, s Avonds wa ren alle mensen nog bezig. Ik reed dan van mijn werk langs de kerk Het priesterkoor werd vernieuwd Er kwa men nieuwe banken Alles werd geschil derd Het was een geweldig teamwork „Denkt u, dat er een mogelijkheid is om op school de teamgeest bij de jongeren van nu reeds te ontwikkelen?" „Wat ik belangrijk vind is, dat de jongeren tegenwoordig leren studeren en met elkaar leren samen te werken. In de partiële leerplicht, daar zie ik niet veel in. Je dwingt ze. net als in het leger iets te moeten doen. Maar deed je het graag? Nee. Je zou de jongeren zo moeten opvoeden, dat ze zich vrijwillig voor iets in zetten In elk geval probeer ik ze een stukje bouwkunde bij te brengen, en bouwen is altijd teamwork' „Zoudt u tenslotte zo vriendelijk willen zijn voor mij reeds een afspraak voor te bereiden met de heer Zuider hoek, die Leusden grotendeels liet ge zicht heeft gegeven, dat het nu heeft. Heel binnenkort zou ik graag de bouw kundige en de stedebouwkundige visie van de heer Zuiderhoek publiceren". „Dat zal ik graag voor u doen". LEUSDEN - Het gaat uitstekend met de uniformenaktie, die „Lisiduna" in Leusden voert. Elke week, wanneer ons harmoniegezelschap met tamboerkorps en majoretten rond gaat, stijgt gestaag het bedrag, dat nodig is voor het aan schaffen van de nieuwe uniformen. In de afgelopen week musiceerde en collecteerde „Lisiduna" in „De Wete ring en de bewoners van deze wijk brachten gezamenlijk het bedrag van 1887,80 bijeen. Een schitterende bij drage. De financiële stand is nu als volgt Collecte bij inwoners van Leusden, die niet thuis waren met de rondgang van „Lisiduna' Collecte in de buitenwijken Totaal collecte in „De Wetering' op donderdag 9 en vrijdag 10 mei 1 887,80 Girostortingen f 850,00 Totaal f 2 063,50 Vorige stand f 14.197,31 f16 260,81 f .30.000.— f16 260,81 f 135,70 f 190,00 Vrijdag 17 mei start „Lisiduna" weer met haar optreden om 18.30 uur vanaf de bejaardenwoningen aan de Asschatterweg om eerst te gaan col lecteren in Alandsbeek en vervolgensin Rozenhaag en bij de bejaardenwoningen. Zoals u weet krijgen de bewoners van deze wijken in het begin van de week een brief thuis bezorgd waarin „Lisi duna uiteenzet waarom zij het bedrag van 130.000,00 nodig heeft. „Als men gemiddeld f5,- per gezin geeft voor deze ene keer, dat „Lisiduna" een beroep op u doet.' zegt het bestuur, „dan kan óok deze week weer een suk- sesvolle financiële week voor „Lisi duna worden netbestuur van „Lisi duna is u zeer dankbaar voor al uw giften en vertrouwt op de medewer king van alle Leusdenarën, geen en kele inwoner uitgezonderd! LEUSDEN - Dinsdag 7 mei vond een aanrijding plaats op de kruising Ha- mersveldse- en Asschatterweg. De auto bestuurd door de heer A. R v. E. uit Leusden reed over de Asschatterweg richting Hamersveld en wilde links af slaan. Op dat moment naderde in haar auto mevrouw T I uit Leusden van de Hamersveldseweg in de richting van de Zwarteweg. Op het moment van liet na deren van de kruising van de Hamers- veldse- met de Asschatterweg had me vrouw I haar richtingwijzer uit naar rechts, maar ze trok die weer in De heer A R. v. E. kon een botsing niet vermijden, en reed tegen de auto op Er ontstond alleen materiele schade.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9