UW STEM KAN DE TOEKOMST BEPALEN Lijst 1Katholieke Volks Partij (KVP) Blijf niet thuis op woensdag 29 mei: maak uw keus en STEM Lijst 2Christelijk Historische Unie (CHU) W. A. van Zandbrink G. van Woudenberg De huidige raad VANDAAG IN ONZE KRANT DE LIJSTTREKKERS VAN ZEVEN POLITIEKE PARTIJEN IN LEUSDEN AAN HET WOORD. Meer op pag.ll A M. van den Berg (KVP) H. I. M. Bakkers (KVP) J. H. van DIJK (KVP) P. Voormolen (CHU) ••••••••li VRIJDAG 24 MEI 1974 VERKIEZINGSBIJLAGE LEUSDER KRANT Wij hebben de lijsttrekkers van de Leusdense partijen ieder tien (gelijkluidende) vragen gesteld. Voor de nu zittende lijsttrekkers of partijen die op dit moment nog zitting hebben in de raad, hebben we een aparte vraag EXTRA gesteld, evenals voor die partijen, die een kombinatie hebben gevormd. Tot slot kreeg iedere lijst trekker in ongeveer honderd woorden de gelegenheid om datgene naar voren te brengen, wat wel belangrijk wordt geacht door de desbetreffende partij, maar in de vraagstelling niet naar voren is gekomen. Hoe de vragen luiden, kunt u zien in elk interview. 1. Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? Het voornaamste doel van onze raadsfraktie zal zijn, uitgaande van onze christelijke beginselen; een zo danig beleid te voeren, dat dit beleid het belang dient van de gemeente en haar inwoners De leefbaarheid in de gemeente Leusden zal daarbij zeker centraal staan. 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) mets meer doen of er komt een aktie- groep die er tegen is. Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die in Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? Dat het gemeentebestuur niets meer kan doen zonder dat er een aktiegroep komt, vinden wij beslist te sterk uit gedrukt en deze mening kunnen wij dan ook beslist niet delen. Men moet als gemeentebestuur altijd openstaan, voor positieve dingen die naar voren kun nen komen Bij een aktie dient naast het eigen en/of groepsbelang vooral ook het gemeenschapsbelang in de be oordeling te worden opgenomen. Door een duidelijke en objektieve voorlich ting in de pers en op hoorzittingen kunnen in de toekomst bepaalde ak- ties worden voorkomen. Een van de oorzaken dat er aktiegroepen in Leus den ontstaan kan b.v. zijn het niet tijdig informeren van de bevolking over op stapel zijnde plannen Men dient echter ook te bedenken dat het gemeentebestuur in deze vaak afhan kelijk is van beslissingen van hogere instanties. 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen over het funktioneren van de inspraak van de bevolking in belangrijke ge meentelijke (lees. gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. Inspraak van de bevolking in be langrijke gemeentelijke en gemeen schappelijke aangelegenheden zien wij als een noodzaak Daar dit door ons bezien wordt, als een groeiproces, waaraan zowel het gemeentebestuur als de bevolking moeten wennen, ach ten wij voorzichtigheid geboden. Ech ter de levensvatbaarheid van deze in spraakmogelijkheid vinden wij reeds nu gestalte krijgen in het C.M.L. 4. Hoe denkt u over Leusden als groei- gemeente? Leusden, dat als groeigemeente is aangewezen, dient als zodanig de haar opgedragen taak te vervullen. In deze dient echter de verdere stu dies aangaande bevolkingsgroei en - gedragspatronen nauwlettend in het oog te worden gehouden. 5. Bent u van mening, dat er in Leus den (met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen worden gebouwd? Zo ja, waar baseert u dat op? Zo nee, wat vindt u voldoende en wat betaalbaar? Wat moet de gemeente in de komende vier jaar doen om het woningnoodprobleem ten aanzien van de laagstbetaalden naar ieders genoegen op te lossen in Leusden? LEUSDEN - Vandaag in onze krant - bijna één week voor de grote verkiezingsslag op 29 mei - publiceren wij een speciale verkiezingsbijlage. De lijsttrekkers van de zeven in Leusden om de stemmen strijdende partijen hebben op ons verzoek een aantal (voor iedere partij gelijkluidende) vragen beantwoord. Vragen, die stuk voor stuk betrekking hebben op de situatie in de gemeente Leusden. Het leek ons interessant toe om al die antwoorden in één nummer naast elkaar te plaatsen. Hoewel wij de geachte heren lijsttrekkers hadden gevraagd het zo kort mogelijk te houden, heeft niet iedereen zich aan dit verzoek gestoord. Er zijn lijsttrekkers die kort en lijsttrekkers die lang van stof zijn. Om de essentie van de antwoorden niet uit hun verband te rukken, hebben we ech ter toch maar besloten om de (lange) antwoorden in hun geheel te publiceren. Het is aan de lezer (de kiezer) om een oordeel te vormen over de waarde ervan Volledigheidshalve stellen wij ook de kandidaten voor, die op verkiesbare plaatsen staan (gezien de uitslagen van de statenver kiezingen). Wij hopen onze lezers met deze verkiezings-service van dienst te zijn geweest. Wie uw voorkeur ook heeft: blijf niet thuis. GA STEMMEN. Want uw stem kan OOK van invloed zijn op de toekomst van Leusden, UW toekomst. redaktie. Tot op heden zijn er onvoldoende goedkopere woningen gebouwd in de gemeente Leusden. Onze toekomstige raadsfraktie wil een beleid, waarbij als minimale norm de landelijke ver deelsleutel wordt gehanteerd, te weten 40% woningwetwoningen, 40% premie- woningen en 20% woningen in de vrije sektor Ten aanzien van de laagst betaalden in onze regio achten wij een huurprijs van f 200,-- per maand zéker het maximale. 6. Wat is het belangrijkste punt uit uw verkiezingsprogramma? Waarom is dit het belangrijkste punt? De inhoud van het K V.P. - Kern programma is een aaneenschakeling van belangrijke en zeer belangrijke punten, zodat een keuze maken van het belangrijkste punt een onmogelijke zaak 7. Wij horen graag uw mening over de volgende onderwerpen: a. onderwijs b culturele voorzieningen c. recreatie d. verkeer (en verkeersveiligheid) e. sport f. ruimtelijke ordening ONDERWIJS Voor onderwijs wensen wij een ver hoging van het bedrag per leerling bestemd voor leermiddelen; voorts het stichten van een scholengemeenschap voor het voortgezet onderwijs. De ad ministratiekosten dienen ook bij het bijzonder onderwijs volledig vergoed te worden. Busvervoer ten behoeve van het schoolzwemmen dient gratis te zijn. CULTURELE VOORENINGEN: Verruiming van culturele voorzienin gen onder andere door middel van de bouw van een bibliotheek annex lees zaal volgens.de moderne eisen; bouw van een cultureel centrum met daarin ondergebracht een oudheidkundige kamer. Verfraaiing van de gemeente door plaatsing van kunstwerken, dit alles onder begeleiding van een ge meentelijke culturele adviesraad RECREATIE Het stichten van een vakantie-ontspan ning voor de jeugd, die plaats dient te vinden in de buitengebieden van onze gemeente, onder leiding van ge salarieerde, tijdelijke, krachten Na tuurgebieden dienen ongerept te worden gehandhaafd Recreatieparken moeten worden aangelegd evenals trapveldjes voor de jeugd in de diverse woon wijken. VERKEER EN VERKEERSVEILIGHEID Kruispunten en voetgangersoversteek plaatsen dienen beveiligd te worden door verkeerslichten. Invoering van algehele of gedeeltelijke parkeerver boden. Aanleg van meer verkeers drempels in de woonkernen. Er dient een beperking te komen op het door gaande vrachtverkeer in de bebouw de kom. SPORT Uitbreiding en aanleg van sportakkom- modaties, in het bijzonder de bouw van een sporthal In Achterveld willen wij komen tot de bouw van een zwem bad Aanleg van een definitieve ijsbaan, die s zomers als trimbaan kan fungeren RUIMTELIJKE ORDENING Om de gemeente Leusden bewoonbaar te houden, is het dringend noodzake lijk dat de bestaande verhouding „groen" en bebouwing niet wordt ver- stoord. Dat ook bij toekomstige uit breidingen hiermede rekening dient te worden gehouden, is vanzelfsprekend. 8. Ten aanzien van punt 7f. hebben we nog een aparte vraag te stellen: Is het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening door de gemeente Leusden juist of bent u van mening, dat dit niet juist is. We horen graag uw motivering op uw antwoord. In het belang van de sociale wo ningbouw is het voor ons denkbaar dat het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening in bepaalde gevallen juist kan zijn. Wij denken in dit verband, bij voorbaat ook aan onderwijsvoorzieningen. 9. Ten aanzien van punt 7 a. hebben we nog de volgende volgende speciale vraag: Hoe denkt u als lid van een politieke raadsfraktie over het stichten van samenwerkingsscholen in de gemeente Leusden? Als lijsttrekker van de Katholieke Volkspartij in de gemeente Leusden stel ik mij mede namens de overige kandidaten scherp op tegen de samen werkingsscholen. Er bestaat nog al tijd een duidelijke behoefte aan scho len met een eigen identiteit, geba seerd op christelijke beginselen. 10. Uit hoeveel leden denkt u dat uw raadsfraktie na de verkiezingen zal bestaan (met ingang van september 1974)? Als er goed gekeken wordt naar ons K.V.P.-kernprogramma en er wordt goed gestemd, minstens vijf leden. Alleen te beantwoorden doorzittende raadsleden: A. Bent u van mening, dat uw partij in de afgelopen vijf jaar veel heeft bijgedragen tot het welzijn van de Leusdense bevolking? Zo ja, wat? Wat is er uit uw verkiezingspro gramma van 1969 in die vijf jaar gerealiseerd? (indien het antwoord negatief is: Waar ligt dat aan, denkt u?) A. Ja, vanzelfsprekend, heeft onze partij bijgedragen tot het welzijn van onze bevolking. Om enkele punten te noemen: Ruime voorzieningen ten be hoeve van het onderwijs, sportvoor- zieningen, uitbreiding woongelegenheid voor eigen inwoners en voor bewoners uit de regio- enz. enz. TENSLOTTE: Iri de tien vragen, die gesteld werden door de hoofdredakteur van de Leusder Krant hebben wij enige zeer belang rijke onderwerpen, betreffende ge meenschappelijke aangelegenheden van de bevolking in Leusden gemist, waar onder bijvoorbeeld; voorzieningen voor de jeugd, zowel als voor bejaarden, winkeluitbreidingen alsmede werkge legenheid, milieu- en welzijnszorg Toespitsend op de jeugd en bejaar den, zal de K.V.P. vooral aandacht gaan schenken aan de behoefte aan akkommodatie, die er bestaat voor de jeugd en die voortaan gratis ter beschikking dient te worden gesteld. Een professionele ambtenaar jeugd zaken is noodzakelijk voor de bege leiding van het jeugdwerk. Ten behoeve van onze bejaarde medeburgers dient een dienstverle nend centrum te worden gesticht. Be jaarden dienen zolang mogelijk zelf standig te kunnen blijven wonen Als belangrijk besluit dienen de agra riërs in onze gemeente, die hun be drijf kunnen blijven voortzetten, niet gehinderd te worden in uitoefening en eventueel modernisering van hun bedrijf. Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? De belangen van de gemeente Leusden met alle ingezetenen naar vermogen te behartigen. Wat dat voor ons betekent, volgt uit de beantwoording van de volgende punten: 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) niets meer doen of er komt een aktie groep die er tegen is. Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die in Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? Of ik van mening ben dat b. en w. en gemeenteraad niets meer kunnen doen of er komt een actie-groep die tegen is? Dit lijkt er inderdaad op en dit komt zeker zo over bij een groot aan tal inwoners van Leusden. Wij zien dat niet zo zwaar in, omdat de aktie komt als er een plan openbaar wordt of ter inzage wordt gelegd. Vrij logisch is, dat dan de inwoners gaan reageren Dit is in wezen ook de bedoeling als er inderdaad bezwaren zijn Wel hebben we soms bedenkingen te gen de kwaliteit van de bezwaarschrif ten Een bepaalde kleine groep maakt soms enorm veel werk van verzame len van handtekeningen, gedeeltelijk vaak van mensen, die niet eens weten waarom het precies gaat. We zouden liever zien dat een aktie groep met reële bezwaarschriften komt, die dan zorgvuldig bekeken kunnen wor den en waar na grondig overleg al dan niet aan tegemoet kan worden geko men (bijv na een gespreks- of voor lichtingsavond). Wij willen een goed contact met de burgerij. Dit is vaak nog onvoldoende Als voorbeeld noemen we de aktiegroep Knalgroen Deze groep wil inspraak en gezamenlijk overleg. Ze zochten echter contact met bepaalde politieke partijen De CHU was daar niet bij. Dit was De heer G. van Woudenberg woont inStoutenburg, Schamsteeg 1 (telefoon 03490-21507). Hij is 47 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. Hij volgde middel baar landbouwonderwijs. Om trent zijn politieke interesses, zijn specialisaties en het tijd stip waarop hij lid werd van de CHU tasten wij in het duister, omdat de heer van Woudenberg hierover geen gegevens heeft verstrekt. natuurlijk fout, wat Knalgroen nader hand ook zelf heeft erkend. De voorlichting in Leusden moet opnieuw opgezet worden Grote groe pen betrekken bij één voorlichtings avond bleek niet vruchtbaar Beter lijkt ons in de verschillende wijken contact-avonden te organiseren met kleinere werkelijk „hoog-geïnteres seerdegroepen Af en toe zouden dan afgevaardigden van deze groepen in een gemeentelijke contactavond voor de oplossing van gezamenlijke moei lijkheden bijeen moeten komen' 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen over het funktioneren van de inspraak van de bevolking in belangrijke ge meentelijke (lees: gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. Over het functioneren van de in spraak van de bevolking wat betreft gemeentelijke aangelegenheden is mijn mening als volgt In Leusden blijkt dit een zeer moei lijke zaak te zijn. Voorlichting aan en inspraak van te grote groepen geeft volgens de CHU (gezien de ervarin gen der laatste jaren) geen nuttig ef fect Het gevaar dreigt zelfs, dat de standpunten verstarren, wat erg jam mer is Het van start gaan van het C.M.L. zou hierin een oplossing kunnen bren gen Theoretisch is deze gekozen vorm ideaal, maar in de praktijk blijkt dat het nog niet op rolletjes verloopt (ge zien de persberichten der laatste tijd). Toch heb ik goede hoop op deze vorm van inspraak Verder komen de wijk- verenigingen van de grond. (De mees te mensen het meeste belang en de meeste interesse bij hun directe om geving!). Ons standpunt is: Haal de belang hebbende er in een vroeg stadium bij. Als agrariër en lid van de Agra rische Commissie heb ik steeds mee mogen helpen het bestemmingsplan Buitengebied voor te bereiden Ik ge loof, dat dit een voorbeeld zou kunnen worden van voorlichting en inspraak. Elke stap die we verder gaan wordt besproken in de Agrarische Commis sie met de afgevaardigden van deland- bouw organisaties, die dit dan weer doorgeven aan hun leden. Degenen waarvoor er iets gaat ver anderen met het tot stand komen van een bepaald plan, worden vooraf op de hoogte gebracht of zonodig met een ge sprek benaderd Niemand kan en mag zeggen Er is iets gebeurd waar ïkniet vanaf wist Ik zal er steeds met klem op aan dringen de lopende zaken goed af te han delen Het is van groot belang voor alle agrariërs dit nauwlettend te vol gen en anderen te informeren (Even tueel zelf informeren bij gemeente en landbouworganisaties). We hopen en vertrouwen, dat er op deze manier weinig bezwaarschriften komen. 4. Hoe denkt u over Leusden als groei gemeente? De CHU is van mening dat de op dracht dat Leusden alsgroei-gemeente is aangewezen betekent, dat we deze functie ook moeten vervullen. Hoe groot Leusden zal worden moet echter steeds ter discussie staan. De CHU vindt dat een vroeger ge nomen beslissing om een zeer groot gedeelte van Leusden tot woongebied te maken toch wel een heel moeilijke moet zijn geweest. Misschien heeft de vrees, dat Leusden als zelfstandige ge meente gevaar zou lopen niet te kun nen blijven bestaan, meegewerkt om tot deze beslissing te komen. Nu we op weg zijn met deze groei gaan er steeds zaken veranderen en meespelen: Bijv.- Bevolkingsgroei, Milieuzorg, Leefgewoonte, Verkeer, enz Onze partij zal al deze ontwikkelingen nauw lettend moeten volgen en er bij raads- beslissingen rekening mee houden Wij willen graag komen tot een goed afgeronde woongemeente, waar het goed wonen is en waar een goed voorzienin- genpeil is. Hoeveel inwoners Leusden uiteindelijk zal moeten hebben, is nog moeilijk te bezien. Men zal toch tot een zekere gedachte-schets moeten komen en daar is men thans mee be- W. A. VAN ZANDBRINK LIJSTTREKKER VAN DÉ KVP, LIJST 1 De heer W. A. van Zandbrinj woont in Leusden-Centrum, Ha- mersveldseweg 19a (telefoon 03496-1262). Hij is 55 jaar gehuwd en heeft vijf kinderen. Zijn beroep ij distriktbureauhouder (zoals hij het zelf omschrijft) en daarnaast wethouder voor de KVP in Leus den. Hij is geboren in Stouteo- burg. Hij volgde o.m. de avond school, de middelbare landbouw school en een cursus direkteur landbouwcoöperatie. Zijn hobby's zijn zingen, wandelen in de na tuur, lezen, kaarten en knutselen. Hij is sinds 1946 lid van de KVP. Zijn politieke interesses liggen op het gehele politieke vlak, terwijl hij zich gespeciali seerd heeft in financiën, land bouw, onderwijs en sportzaken. Hij is momenteel wethouder voor de KVP in Leusden. LEUSDEN - Voor onze nieuï- ingekomenen hier een overziet' van de huidige samenstelling vit de gemeenteraad van Leusdet KVP: 5 CHU: 2 PL 2 VVD: 2 AR 1 Progressief Leusden bestaal momenteel uit de PvdA (2 ze tels) en D'66 (1 zetel). Straks komen daar de PPR en de PSP bij. De AR gaat nu samen met de SGP de verkiezingen in. zig. Wij zullen een en ander zeker met belangstelling en ook kritisch volgen. Dat er zuinig met landerijen en groen gebieden omgesprongen moet worden is voor onze partij een duidelijke zaak, die wij nauwlettend in het oog zullen houden! Waar offers gebracht moeten worden, door aankopen van bedrijven zal op niet karige wijze schadeloos gesteld moe ten worden. Want zij, die hun bedrijven moeten verlaten ontrroeten vaak enorme moeilijkheden Agrariërs mogen niet de dupe worden van de uitbreiding! 5. Bent u van menint, dat er in Leus den (met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen vorden gebouwd? Zo ja, waar baserrt u dat op? Zo nee, wat vindt u 'oldoende en wat betaalbaar? Wat noet de gemeente in de komende vi*r jaar doen om het woningnoodproileem ten aanzien van de laagstbetadden naar ieders genoegen op te lo:sen in Leusden? In Leusden zal hel (zoals trouwens overal elders) zeer uoeilijk zijn om te voldoen aan de vraag naar betaalbare woningen voor de mer lagere inko mens. De doorstromng verloopt erg moeilijk en Leusdei heeft niet een groot aantal goedkope ooroorlogse wo ningen We zijn van lening dat naast de misschien wat (te duur wordende woningwetwoningen gprobeerd moet worden ook een aanal woningen te bouwen met een lagerthuur. „Eigenbouwers" méten ook aanbod komen. Mogelijkhedemioeten gescha pen worden om het elen woningbezit te bevorderen met nan? en vooral inde goedkopere sector. 6. Wat is het belangri;ste punt uit uw verkiezingsprograima? Waarom is dit het belangrijkstipunt? Meehelpen tot vormig van een goed brstuur van een gemente waarin het goed wonen is. Bevorèren dat de za ken goed van de grol komen. B v.- Woningproblemen aanjkken en op lossen (zie ook punt 5)poed onderwijs voor uw kinderen (oolvoortgezet on derwijs), misschien d^endences van Amersfoort, Veilige wien; Goede win kelvoorzieningen, Wrkgelegenheid, Een gezonde financiële ïtuatie 7. Wij horen graag uw ening over de volgende onderwerpt- a. onderwijs b. culturele voorziengen c. recreatie d. verkeer (en verforsveiligheid) e. sport f. ruimtelijke ordeng a. Onderwijs: De scholenbouw isi het basisonderwijs betreft voldoe aangepast aan de uitbreiding Allen Achterveld is het stichten van i Chr. Kleuterschool een urgente x die onze volle aandacht heeft b. Culturele voorzieningen. Tot a spijt moeten we constateren dat nog weinig is gedaan. Deze moeten» geheel op gang komen. Heeft dei dacht. c. Recreatie: Leusden heeft veeli tuurschoon. Bos en Vallei. Letten milieu- en natuurhygiëne d. Verkeer. Aansluiten RW28 noot kelijk. e. Sport: Sportpa rk-Zwem bad enz s Sportverenigingen bijzonder goed f. Wordt veel werk van gemaakt ds het maken van bestemmingsplannet de activiteiten C.M.L. 8. Ten aanzien van punt 7f. hebben» nog een aparte vraag te stellen I het gebruik van artikel 19vaodei! op de ruimtelijke ordening doort gemeente Leusden juistofbentun mening, dat dit niet juist is. horen graag uw motivering op antwoord. Voor het oplossen van directe nmgproblemen vinden we het juist p bruik te maken van art. 19 van de» op de R.O. Maar als het enigszins gelijk is vinden we het beter werken met goedgekeurde bester mingsplannen. Tijd en financiën len heel vaak een rol 9. Ten aanzien van punt 7 a. hebbeo» nog de volgende volgende specii vraag: Hoe denkt u als lid van er politieke raadsfraktie over stichten van samenwerkingsschol in de gemeente Leusden? Wij zijn voor de grootst mogelii samenwerking tussen de verschilled scholen bijv. op het gebied van onfe wijsvernieuwing en practische ondc wijszaken. Die samenwerking is bi wij vernemen in Leusden ook goed wil echter nog niet zeggen, dat we ff voor samenwerkingsscholen zijn <r praktijk heeft geleerd dat verschilled meningen en inzichten over bijvoet beeld godsdienstonderwijs en opfl* ding bij vele van deze scholen eer£ verwijdering dan samenwerking tot stand brengt. Ook ontstaan er dik»? moeilijkheden bij het benoemen i leerkrachten Wij zijn dus voor a menwerking, maar willen volledig?» bruik maken van de vrijheid die 4 onderwijswet 1920 ons in Nederlü gelukkig nog biedt, waardoor wij in® scholen het Christelijk-Evangelist karakter tot uiting kunnen breng® 10. Uit hoeveel leden denkt u dat t- raadsfraktie na de verkiezingen u bestaan (met ingang van septemtë 1974)? Wij verwachten en vertrouwen* onze raadsfraktie met ingang van s£ tember 1974 evenals thans uit twee^ den zal bestaan.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10