UW STEM KAN DE TOEKOMST BEPALEN! Lijst 3: P.v.d.A./D'66/P.P.R./P.S.P. (Progressief Leusden) Lijst 4: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) J. J. Mandemaker J. Wagenaar 1 Vijftien raadsleden bepalen straks voor een niet onbelangrijk deel de toekomst van de gemeente Leusden. Het is ook in uw belang dat u weet wat zij over Leusden's toekomst denken LEES VERDER OP PAGINA 12. W. F. H. van Spaendonck (P.L) l#i| J. H. Sanders (P.L) Ir. M. F. M. Reichert (P.L) G. G. van Rel (WD) Mevr. A S. Ravensloot- Jonkers (P.L) J. Klunder Nijland (WD) VRIJDAG 24 MEI 1974 VERKIEZINGSBIJLAGE LEUSDER KRANT u INK, I I DE I >rinl I Ha- I heed I P ui bijl laasl I .eus- Jteo-1 ond-1 ouw- I na- I de I sses I tieke I iali- and- I -ken. voor I I i Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? 1 Gestreefd wordt naar een zo goed mogelijk bestuur van de gemeen te, gebaseerd op de eisen van van daag en de wensen van morgen. Dit is slechts mogelijk door de inwoners zoveel mogelijk te interesseren en te betrekken bij de besluitvorming. Daar voor is nodig openheid en openbaar heid, alsmede een goed functioneren van de gemeenteraad. 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) niets meer doen of er komt een aktie- groep die er tegen is. Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die io Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? 2. Actiegroepen ontstaan spontaan daar waar sprake is van kortsluiting I tussen bestuurders en bestuurden, en I waar derhalve de inspraak is ver- I waarloosd. Anderzijds kunnen actie- I groepen optreden vanuit een gevoel I van verantwoordelijkheid Als zodanig I wijzen zij wegen naar nieuwe vormen Ivan democratie-van-onderop. In beide I gevallen worden de politieke groepe- 4. Hoe denkt u over Leusden als groei- gemeente? 4. De positie van Leusden als groei- gemeente is door fractieleden al enkele jaren geleden aan de orde gesteld en daarna in verschillende vormen herhaald. Het zijn en blijven van groei- gemeente mag geen uitgangspunt zijn; er is een voortdurende bezinning nodig in verband met de landelijke cijfers der bevolkingsgroei. Rekening moet worden gehouden met regionale plan ning. De groei mag nimmer doel in zichzelf worden; elk planonderdeel moet zodanig worden opgezet, dat geen verdere uitbreidingen worden uit gelokt. Dezelfde terughoudendheid is nodig bij de vergroting van het gemeen telijk apparaat 5. Bent u van mening, dat er in Leus den (met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen worden gebouwd? Zo ja, waar baseert u dat op? Zo nee, wat vindt u voldoende en wat betaalbaar? Wat moet de gemeente in de komende vier jaar doen om het woningnoodprobleem ten aanzien van de laagstbetaalden naar ieders genoegen op te lossen in Leusden? 5. De uitbreiding van Leusden moet voor alles dienen ter leniging van de woningnood, althans in regionaal ver band. Daarom dient het beleid te wor den gericht op goede en betaalbare huisvesting voor de lagere inkomens groepen. De „40-40-20-verhouding" t.a.v. resp. woningwet, premie en vrije sector zal richtlijn moeten zijn Aan deze maatschappelijke eis voldoet het gemeentelijk beleid in geen enkel op zicht. Onlangs heeft ook het prov. bestuur hierop met nadruk gewezen, deling van het totale woningpakket volgens de genoemde clausule moeten verwerkelijken. De globale financiële uitkomst van de eerste fase, gecom bineerd met een meer evenwichtige lastenverdeling via de grondprijspoli- tiek, zal hiervoor de nodige voorwaar den kunnen scheppen. Betaalbaar zijn die woningen, waarvoor huurders incl. individuele huursubsidie, ca 1/7 - 1/6 van hun inkomen kunnen besteden 6. Wat is het belangrijkste punt uit uw verkiezingsprogramma? Waarom is dit het belangrijkste punt? oeteoi I de a veel i Lettea i noot I j ringen genoodzaakt tot terugval op enzjB de achterban. Bij dit alles behoudt i het raadslid en de gemeenteraad zijn I eigen verantwoordelijkheid in die zin, dat als wezenlijk element in de be sluitvorming danig rekening gehouden I zal moeten worden met de openbaar geworden inzichten der bevolking. De I massale actie tegen de tweede-fase- plannen is hiervan een duidelijk voor- beeld 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen over het funktioneren van de inspraak van i de bevolking in belangrijke ge meentelijke (lees: gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. r juist p tn dei zins rt ?r om beste: ïën sj* ebben» speciil 1 vaofl ver sscho!» 3 Inspraak gaat hand in hand met I openheid en openbaarheid. Hiertoe staan verschillende wegen open: open- I bare commissievergaderingen, publi- I catie en toelichting van beleidsvoor- I nemens, instelling van raadscommis- I sies exart. 61 Gemeentewet. In Leusden I moet dit alles nog grotendeels van I de grond komen Voor zover het ruim- I telijke ordening betreft is het gebruik I geweest de inspraak der bevolking te kanaliseren door middel van be zwaarschriften - zie de presentatie Jran Plan .Rozendaal". Mede uit de les van de actie tegen de tweede- faseplannen is de werkgroep Bestem mingsplannen van het C M L. in de huidige vormontstaan. Inmiddels dreigt de werkgroep te worden ingekapseld idoor het gemeentelijk apparaat. Het cM.L. zal zich als eerste hierover moeten beraden. Het langzaam ont staan van inspraak op wijk- en buurt- jiiveau zal dezerzijds ook in de toe komst krachtig worden gestimuleerd. dato Qgeo u[ ptenT uwen*] vans twee *1 7c. Recrea voor de level Zij heeft ook van de mens geving. Daan ingericht bruik - en schermd wo het gebied parkeerplaat, dient het gi worden bepe: Hazenwater bieden zijn t< de maatregéi is één der voorwaarden nontplooiing van de mens. etrekking op het contact net zijn natuurlijke om- moeten natuurgebieden len voor optimaal ge- teelijkertijd afdoende be ien. Daarom mogen in den Treek niet méér n worden aangelegd en ïotoriseerd verkeer te t of geweerd. Voor het andere kwetsbare ge- spoedigste beschermen- n nodig. De bestem- LIJSTTREKKER PROGRESSIEF LEUSDEN (PvdA/D'66/PPR/PSP) LIJST 3 De heer J. J. Mandemaker woont inHaraersveld(gem. Leus den), zoals hij het zelf omschrijft aan de Populierenlaan 6. (telefoon 03496-1319) Hij is 54 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. Hij werd geboren in Deventer en volgde een middelbare opleiding (HBS). Zijn hobby's zijn tuinie ren en puzzelen. Hij is lid van de PvdA sinds de oprichting. Zijn politieke interesse is algemeen gemeentelijk gericht, terwijl hij zich heef.t gespecialiseerd in de financien én de ruimtelijke orde ning. Hij is chef van een export afdeling. De heer Mandemaker heeft momenteel zitting in de Leusder Raad. 6 Effectieve inspraak der bevol king, welke o.m. is gericht op de her ziening van Leusdens groei 7. Wij horen graag uw mening over de volgende onderwerpen: a. onderwijs b. culturele voorzieningen c. recreatie d. verkeer (en verkeersveiligheid) e. sport f. ruimtelijke ordening 7a. De scholenbouw dient minstens gelijke tred te houden met de uitbrei ding der bevolking en gericht te wor den op nieuwe onderwijsvormen en experimenten. Het per leerling be schikbaar te stellen bedrag moet onder wijs op zo hoog mogelijk niveau kans rijk maken, waardoor voor iedereen'n goede basis wordt gelegd voor ver dere studie. Aansluitend is benutting van alle mogelijkheden tot begeleiding van het ondervijs noodzaak. Zowel voor de begaafde als minder-begaafde leerlingen moet beroep op het gemeen telijk studiefonds openstaan. In re gionaal overleg zullen zo spoedig moge lijk die scholen van voortgezet onder wijs naar Levsden moeten worden gehaald, waarvan de behoefte is aan getoond 7b Het is de eerste taak van het gemeentebestuur om een zo goed mo gelijk woon- »n leefklimaat van de bewoners mogelijk te maken Daarom is een weloverwogen beleid t.o.v. de welzijnsvoorzieningen een directe ver eiste. Op basis van een systematische en professionee aanpak is inspraak van alle betnxkenen onontbeerlijk. Het tempo dervoorzieningen mag niet achterlopen op le groei van 't inwoner tal. Het subsidebeleid dient doorzich tig, samenhan^nd en mede op nieuwe behoeften (w.o peuterspeelzalen) af gestemd te zijr. De weg naar algemene culturele vorning moet door allen ge vonden kunnei worden; bibliotheken, leeszalen (eveitueel in wijkcentra), enz. moeten vor hen openstaan. Het oude culjiurbezit der gemeente, w.o. boerderien, mag niet dan in uiterste noodaak worden geofferd aan de stadsuitleg Aan de oude bevolking van Hamersvfd moet een stuk her kenning van ïun woongebied worden gelaten. De aclviteiten onzer bejaarde inwoners mocen worden aangemoe digd, evenals net jeugd-, jongeren- en volwassenenwirk in al zijn facetten. Het beleid dent na inspraak door middel van Jégd- en/of Cultuurnota's gestalte te kijgen. Voor een actief welzijnsbeleidis goede integratie van de nieuw inkoienden vereiste. mingsplannen moeten hiertoe de ver eiste voorschriften bevatten. Goede stadsplanning houdt rekening met re creatie dicht bij huis. Dat betekent voor de jeugd voorzieningen van even- wichtsbalk tot trapveldjes. Voor ieder een: wijkparken en pianisoenen, zo mogelijk met vrije gelegenheid om te vissen, 'n Muziektent hoort er ook bij. Het fietspadennet moet worden uit gebreid. 7d. Het verkeer wordt mede be paald door het forensenkarakter van Leusden. Door het aantrekken van meer werkgelegenheid zullen de verkeers stromen ingeperkt kunnen worden. Dit is ook mogelijk door het ver lenen van prioriteit aan het openbaar vervoer, eventueel door middel van (mono)-railverbinding met Amersfoort en/of aansluiting op het systeem van stadsvervoer van genoemde gemeente. De aanleg van doorgaande en/of ont sluitende wegen door de bebouwde kom is een aanslag op de veiligheid van de voetganger. De vaak aangekondigde studie over kruisingsvrije oversteek plaatsen dient eindelijk te worden af gerond en door maatregelen bekroond De voetganger moet mede door ver keersdrempels en gescheiden voet paden worden beschermd Ontsluiten de wegen moeten zo spoedig mogelijk op het hoofdwegennet worden aange sloten; zij dienen gescheiden fietspaden te hebben. De verkeersvoorlichting via Veilig Verkeer Nederland" moet door subsidiëring worden aangemoedigd. 7e. De sport is onderdeel van de sociaal-culturele voorzieningen. Zijn betekenis is aanzienlijk groter dan alleen maar lichamelijke opvoeding, met name is de betekenis groot als sociaal trefpunt. De sportbeoefening is daardoor van grote belang voor de integratie van de nieuwe inwoners. Basis voor sportbeoefening is gym nastiek op school; gymzalen en sport- veldjes bij de scholen zijn dus be langrijk. Deze moeten na schooltijd ook toegankelijk zijn voor verenigingen en anderen. De verdere opbouw van de bestaande goede sportvoorzieningen dient te geschieden door middel van een door de Raad - na overleg met alle belanghebbenden - vast te stel len Sportnota. Hierop wordt al jaren gewacht. De nota zal ook aandacht moeten besteden aan de ongeorgani seerde sportbeoefening. De sportvoorzieningen mogen met uit de pas van de stadsuitleg raken. De sportstichting moet meer dan voorheen inspraakorgaan worden li. De vraag is in zijn algemeen heid niet te beantwoorden De ruim telijke ordening dient gemeentelijk te worden uitgevoerd door middel van bestemmingsplannen. Uitgangspunt moet zijn enerzijds, dat het bestem mingsplan ten doel heeft ruimtelijk ordenend op te treden, anderzijds dient het om de burger een nauwgezet om schreven rechtpositie te geven en deze aan hem kenbaar te maken. Aan deze eisen voldoet het gemeentelijk beleid in geen enkel opzicht: het be stemmingsplan dient in Leusden pri mair om een reeds geschapen situatie te legaliseren; de rechtszekerheid speelt hierbij nauwelijks een rol. 8 Ten aanzien van punt 7f. hebben we nog een aparte vraag te stellen: Is het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening door de gemeente Leusden juist of bent u van mening, dat dit niet juist is. We horen graag uw motivering op uw antwoord. 8. Wat is de bedoeling van artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening? (W.R.O.). Bij de toepassing van dit artikel gaat het om een vrijstelling welke B W moeten verlenen van het van kracht zijnde plan Voorwaarde is dat er óf een voorbereidingsbe- sluit is, óf dat een nieuw ontwerp ter inzage ligt. Het systeem van de W.R.O. gaat ervan uit, dat vrijstel lingen voor ondergeschikte elementen gelden, zoals een telefooncel in een groenstrook. De zwaardere" wijzi gingen van een planopzet gaan via officiële planwijziging of via art. 11 W.R.O De mogelijkheid tot bezwaren maken bestaat formeel niet. Maar B W kunnen (niet: moeten) rechthebben den op aangrenzende of nabij gelegen grondengelegenheid bieden bij het college bezwaren in te dienen Deze gang van zaken steekt sterk af tegen de normale procedure, im mers: a) dan kan „een ieder" bezwaar maken gedurende één maand of ookeenposi- tieve bijdrage leveren, b) dan komen de bezwaren bij de raadsleden terecht en niet bij de be stuurders, hetgeen voor de behandeling wezenlijk verschil maakt, c) dan is er een formele controle op de behandeling van de bezwaren door Gedeputeerde Staten of de Kroon; d) fouten worden afgestraft met ont houding van goedkeuring Op grond van dit alles moet worden vastgesteld, dat in Leusden op zeer grote schaal een oneigenlijke toepas sing (in combinatie met art. 50, lid 8, Woningwet) plaats vindt van dit artikel, waarvan de plaatselijke de mocratie en de rechtszekerheid de directe slachtoffers zijn. Dit geldt ook voor het misbruik van art. 11 W.R.O., waardoor ook de ge meenteraad buitenspel wordt gezet. Hiervoor wordt o.m. verwezen naar de raadsbehandeling van plan „Alands- beek". 9 Ten aanzien van punt 7 a. hebben we nog de volgende volgende speciale vraag: Hoe denkt u als lid van een politieke raadsfraktie over het stichten van samenwerkingsscholen in de gemeente Leusden9 9.De voor het onderwijs ten dienste staande gebouwen dienen afgestemd te worden opde mogelijkheid tot samen gaan resp samenwerking van de onder scheiden levensbeschouwelijke richtin gen van enige verplichting zal geen sprake mogen zijn, daar de vrijheid van onderwijs onverkort gegarandeerd zal moeten worden. Als practische voordelen van samen werkingsscholen kunnen gelden: - grotere eenheden kunnen t.o.v. meer dere kleinere scholen goedkoper wor den gerealiseerd, terwijl de centrale voorzieningen beter zijn ruime gym zalen, sportterrein, enz., - de jeugd zal veelal dichter bij huis naar school kunnen gaan; - incomplete bezetting kan in nieuw- bouwfase worden beperkt; - het stedebouwkundig aspect van gro tere bouweenheden kan worden uitge buit: - de onderlinge contacten tussen de scholen worden versterkt. 10. Uit hoeveel leden denkt u dat uw raadsfraktie na de verkiezingen zal bestaan (met ingang van september 1974)? 10. Vier. Alleen te beantwoorden doorzittende raadsleden: A. Bent u van mening, dat uw partij in de afgelopen vijf jaar veel heeft bijgedragen tot het welzijn van de Leusdense bevolking? Zo ja, wat? Wat is er uit uw verkiezingspro gramma van 1969 in die vijf jaar gerealiseerd? (indien het antwoord negatief is: Waar ligt dat aan, denkt u?) Alleen te beantwoorden door lijst trekkers die een kombinatie van par tijen aanvoeren: B. Waarom bent u samengegaan met (andere) partijen en wat denkt u daarmee te bereiken? A. De progressieve fractie heeft in de afgelopen zittingsperiode door grote inzet en inbreng het raadsgebeuren aanzienlijk verlevendigd. Hierdoor is ongetwijfeld de belangstelling der Leusdenaren voor het gemeentelijk handelen, zoals dit in de Raad tot uiting komt, toegenomen. Wij zijn echter niet van mening, dat onze fractie veel heeft bijgedragen tot het welzijn onzer inwoners, dan wel veel van het verkiezingsprogramma heeft kunnen realiseren Dit is zonder deelname aan het college van B W ook niet mogelijk In de Raad is boven dien onze positie getalsmatig te zwak Dit zal naar gehoopt wordt veranderen. Middel daartoe is o.m. de bundeling van alle progressieve groepen Het vormen van grotere fracties is voorts een dwingende voorwaarde voor een goed functioneren hiervan Gebleken is dat éénmans - of zelfs tweemans fracties - door onvoldoende taakver deling het werk niet naar behoren aankunnen. Daarom is in het afge lopen jaar een gecombineerde fractie van P v.d. A. en D'66 gevormd. De samenwerkingsbasis is nu verder ver breed Overigens, hoewel ogenschijnlijk de resultaten niet groot zijn, vragen wij ons wel degelijk af hoe het raadsge beuren zich zou afspelen indien er geen progressieve fractie zou zijn geweest EN TENSLOTTE: De beantwoorde vragen vormen groten deels uittreksel uit het verkiezings programma Dit is een aanvraag voor iedereen beschikbaar Er is geen vraag over de zeer belang rijke grondprijspolitiek. De fractie heeft tegen deze politiek zeer ernstige bezwaren, omdat deze er o.m. op is gericht op het opvoeren van de kavel- prijzen voor de premiebouw De voor delen voor deze bouw, verbonden aan plaatsing van Leusden in de eerste ge meenteklasse, worden door het Grond bedrijf door verhoogde kavelprijzen afgeroomd. De sector premiebouw draagt derhalve onevenredig veel bij in de kosten der stadsuitleg. Tenslotte: Hoe u landelijk ook stemt, denk aan de Leusdense situatie! 1. Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? We willen trachten een zo goed mo gelijk beleid te voeren die zoveel mo gelijk tegemoet komt aan alle rede lijke verlangens en verwachtingen wel ke er leven onder de bewoners van Leus den 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) niets meer doen of er komt een aktie- groep die er tegen is. Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die in Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? Aktiegroepen kunnen nuttig zijn in dien blijkt dat de onder 1 genoemde verwachtingen door een verkeerd be leid geweld worden aangedaan. 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen overhel funktioneren van de inspraak van de bevolking in belangrijke ge meentelijke (lees: gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. Inspraak moet m i. zijn samenspraak en wel op een zodanig tijdstip, dat nog geen beleidsbeslissingen zijn genomen 4. Hoe denkt u over Leusden als groei- gemeente? Persoonlijk geef ik de voorkeur aan een leuk klein dorp. Ik denk dat de meeste mensen er wel zo over zul len denken Dat is de reden waarom ik in 1968 de beslissing nam in Ha- mersveld te gaan wonen Het is daar om dat ik van mening ben, dat groei- opdrachten aan gemeenten op aanwij zing van de door ons allen gekozen regering moet plaats vinden. 5. Bent u van mening, dat er in Leus den (met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen worden gebouwd? Zo ja, waar baseert u dat op? Zo nee, wat vindt u voldoende en wat betaalbaar? Wat moet de gemeente in de komende vier jaar doen om het woningnoodprobleem ten aanzien van de laagstbetaalden naar ieders genoegen op te lossen in Leusden? Wat is betaalbaar? In vergelijking met vele van de ons omringende lan den besteedt de Nederlander over het algemeen het minste geld voor zijn woongenot. De resultaten zijn er dan ook vaak naar! M i. moet rekening worden gehouden met het feit, dat 18 tot 25% van het inkomen voor huur en/of rente en aflossing moet worden betaald of gereserveerd. Voor waarde moet dan wel zijn, dat de te bouwen huizen modern, comfortabel en van goede kwaliteit dienen te zijn, terwijl bovendien de situering en om geving van groot belang zijn! 6. Wat is het belangrijkste punt uit uw verkiezingsprogramma? Waarom is dit het belangrijkste punt? Alle punten van het VVD-program- ma zijn belangrijk Het is daarom, dat ze in ons programma staan. 7. Wij horen graag uw mening over de volgende onderwerpen: a. onderwijs b. culturele voorzieningen c. recreatie d. verkeer (en verkeersveiligheid) e. sport f. ruimtelijke ordening 7a. Gezien de grootte van het bedrag wel ke wij in Nederland van ons nationale inkomen besteden voor ons totale on derwijs, vind ik dat de resultaten daar van omgekeerd evenredig zijn, vooral het hoger onderwijs zou ik willen ad viseren. „eerst presteren, dan pro testeren!" Voor Leusden dacht ik, dat de onderwijsvoorzieningen zonder meer zeer goed mogen, worden ge noemd. 7b. De cultuur is een groot goed, waar bij er voor moet worden gewaakt, dat de beschikbare en te besteden gelden goed worden verdeeld. Eenduidelijk in zicht in de bijdragen en subsidies welke van gemeentewege direkt of in- direkt worden gegeven, is onontbeer lijk, niet alleen voor de culturele voor zieningen, maar ook voor de sport en de recreatie. 7c. De recreatie is van belang voor de gehele samenleving. Leusden is qua omgeving, ligging en mogelijkheden erg bevoordeeld ten opzichte van an dere Nederlandse gemeenten Een ver standig beleid is op zijn plaats' 7d. Het verkeer moet zo goed en zo veilig mogelijk zijn als maar denk baar is. J WAGENAAR, LIJST TREKKER VOOR DE VVD, LIJST 4 De heer Wagenaar woont in Leusden Centrum, Princenhof- laan 12. (telefoon 03496-1311). Hij is 48 jaar oud, getrouwd en heeft drie kinderen. Hij is ver koopleider/Nederland /direkteur van de n.v. Ned. Banden Industrie Michelin. Hij is geboren inAcht- karspelen (Friesland). Hij volgde een middelbare opleiding en was officier in militaire dienst, waar hij opgeleid werd tot jachtvlieger. Zijn hobby's zijn sport, spel en vissen. Hij is lid van de VVD sinds 1956. Hij heeft interesse voor het hele politieke gebeuren ongeacht waar, hoe of wanneer, zoals hij het zelf omschrijft. De heer Wagenaar is sinds het ver trek van de heer Bijleveld naar Houten wethouder van Leusden.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11