Lijst 4: Lijst 5: Anti Revolutionaire Partij/Staatkundig Gereformeerde Partij (AR/SGP) Lijst 6Lijst Kuijpers (Onafhankelijk Lijst) J. C. T. Kuijpers H. R. van Maanen Voorkeur stemmen Vervolg van pag.ll Lees verder op pag.13 Mevr. N. A van Amerom-Bach (WD) J. H. Veldman (WD) A C. Hoor (AR/SGP) Ir. G. van Bezooijen (AR/SGP) M. Holl (Lijst Kuijpers) VRIJDAG 24 MEI 197 J VERKIEZINGSBIJLAGE LEUSDER KRANT 7e. Sport is goed voor geest en lichaam. Het verdient de hoogste prioriteit, waarbij wordt opgemerkt, dat Leusden vooroploopt insportvoorzieningen. Vele grotere gemeenten hebben nog niet gerealiseerd, wat voor Leusden als een normaal goed is geworden (sport parken, tennisbanen, zwembad). li De ruimtelijke ordening moet zo rea listisch mogelijk zijn, gebaseerd op feiten. 8. Ten aanzien van punt li. hebben we nog een aparte vraag te stellen: Is het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening door de gemeente Leusden juist of bent u van mening, dat dit niet juist is. We horen graag uw motivering op uw antwoord. We moeten zoveel mogelijk voorko men van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening gebruik te ma ken Toch zijn al vele goede wensen van vele Leusdenaren dankzij deze mogelijkheid vervult. Ik zou dan ook zeggen: met verstand gebruiken. 9. Ten aanzien van punt 7 a. hebben we nog de volgende volgende speciale vraag: Hoe denkt u als lid van een politieke raadsfraktie over het stichten van samenwerkingsscholen in de gemeente Leusden? Ons onderwijssysteem ligt veran kerd in de grondwet. Wijzigingen daar op moeten in volledige vrijheid, in onderling overleg, met veel wijsheid gezamenlijk worden besproken, be studeerd en genomen 10. Uit hoeveel leden denkt u dat uw raadsfraktie na de verkiezingen zal bestaan (met ingang van september 1974)? Ik hoop vurig op vijf zetels! Alleen te beantwoorden doorzittende raadsleden: A. Bent u van mening, dat uw partij in de afgelopen vijf jaar veel heeft bijgedragen tot het welzijn van de Leusdense bevolking? Zo ja, wat? Wat is er uit uw verkiezingspro gramma van 1969 in die vijf jaar gerealiseerd? (indien het antwoord negatief is: Waar ligt dat aan, denkt u?) A. Ja. het programma is zoveel mo gelijk nagekomen De goede resulta ten die dankzij de inbreng van de VVD-fraktie zijn gerealiseerd zijn vele Het is onmogelijk om in detail hier op in te gaan. Vijf jaar gemeenteraads werk laat zich niet gemakkelijk in weinig woorden omschrijven Datgene wat we niet goed of verkeerd hebben gedaan is te betreuren Gelukkig heb ben we een excuus en met een variant op een bekend gezegde zou ik willen zeggen: ,,zij die niet werken, maken ook geen fouten". EN TENSLOTTE Ik zou een ieder willen verzoeken het gemeenteprogramma 1974 van de VVD eens grondig door te nemen. Ar gumenten, uitspraken of stellingname zullen u aanspreken Wanneer in ons programma iets staat, wat u niet zint, of waar u het niet mee eens bent, kom eens praten. De VVD is gelukkig een partij, die de vrijheid van menings uiting primair stelt, voor u èn voor mij' 1. Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? Het afwegen van de diverse belangen van de bevolking en de gemeente van uit een Christelijk beginsel. 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) niets meer doen of er komt een aktie- groep die er tegen is. Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die in Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? De veelheid van aktiegroepen in de gemeente Leusden valt nogal mee Er wordt aktief meegedacht, dit pleit voor Leusden Aktiegroepen zijn slechts zinvol indien het algemeen belang niet geschaad noch een democratische be sluitvorming gehinderd wordt 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen over het funktioneren van de inspraak van de bevolking in belangrijke ge meentelijke (lees: gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. De inspraak in belangrijke zaken die onze gemeentelijke samenleving be treffen komt veelal te laat in beeld. Het ombuigen van ver gevorderde plan nen wordt dientengevolge moeilijker en bijkans onmogelijk. Niet altijd is vroegtijdige informatie mogelijk. In spraak vraagt op korte termijn een duidelijke uitspraak. 4. Hoe denkt u over Leusden als groei- gemeente? Nu Leusden als groeigemeente moet functioneren is het de taak van de ge meente dat de uitbouw van Leusden wel overwogen doch niet overijld plaatsvindt. De structuur van de ge meente zal aangepast moeten worden aan een voorzichtige prognose van de bevolkingsgroei. 5. Bent u van mening, dat er in Leus den (met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen worden gebouwd? Zo ja, waar baseert u dat op? Zo nee, wat vindt u voldoende en wat betaalbaar? Wat moet de gemeente in de komende vier jaar doen om het woningnoodprobleem ten aanzien van de laagstbetaalden naar ieders genoegen op te lossen in Leusden? Voor de minderdraagkrachtige zijn er onvoldoende betaalbare woningen. Het komt nu voor dat inwoners van Leusden uit moeten wijken naar A- mersfoort Het komt mij redelijk voor dat voor deze categorie woningen ter beschikking komen met een huurprijs van ongeveer f200,- per maand. Wat het laatste gedeelte van de vraag betreft zij opgemerkt dat dit sinds kort een taak van de Woningstichting is en niet meer van de gemeente 6. Wat is het belangrijkste punt uit uw verkiezingsprogramma? Waarom is dit het belangrijkste punt? Een leefbaar Leusden voor ieder een Wij zijn voor handhaving van het landelijk karakter van onze gemeente. 7. Wij horen graag uw mening over de volgende onderwerpen: a. onderwijs b. culturele voorzieningen c. recreatie d. verkeer (en verkeersveiligheid) e. sport fruimtelijke ordening 7a. Wij zijn voorstanders van een ver antwoorde vernieuwing van kleuter en basisonderwijs. Groeigemeente zijn houdt in: verruiming van de mogelijk heden voor voortgezet onderwijs 7b en c Culturele en recreatieve voorzie ningen moeten afgestemd worden op de behoefte (b.v. muziekschool, trap veldjes, etc.) 7d. De verkeersveiligheid met name die voor onze schoolkinderen is een le venszaak Goede aansluiting op het rijkswegennet zijn een eerste vereiste 7e. In het kader van het welzijn is een gezonde sportuitoefening noodzakelijk. li. De structurele ontwikkeling van Leusden zal door ons kritisch worden bezien. De belangen van de midden stand en de agrarische beroepsbevol king zullen waar mogelijk door ons gesteund worden 8. Ten aanzien van punt li. hebben we nog een aparte vraag te stellen: Is het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening door de gemeente Leusden juistof bent u van mening, dat dit niet juist is. We horen graag uw motivering op uw antwoord. Hoewel ik de hantering van de art. 9 procedure bij de eerste fase nood zakelijk geacht heb i.v.m de gewens te snelle realisering, dient bij verdere uitbreiding de toepassing van deze procedure zoveel mogelijk vermeden te worden Dit kan door de bestem mingsplannen tijdig gereed te heb ben 9. Ten aanzien van punt 7 a. hebben we nog de volgende volgende speciale vraag: Hoe denkt u als lid van een politieke raadsfraktie over het stichten van samenwerkingsscholen in de gemeente Leusden? Ik ben tegenstander van de z.g.n. samenwerkingsschool en wil het Chris telijk onderwijs hieraan niet onderge schikt maken. 10. Uit hoeveel leden denkt u dat uw raadsfraktie na de verkiezingen zal bestaan (met ingang van september 1974)? We zijn niet pessimistisch, we zijn niet optimistisch. Het woord is aan de kritische kiezer. Alleen te beantwoorden doorzittende raadsleden: A. Bent u van mening, dat uw partij in de afgelopen vijf jaar veel heeft bijgedragen tot het welzijn van de Leusdense bevolking? Zo ja, wat? Wat is er uit uw verkiezingspro gramma van 1969 in die vijf jaar gerealiseerd? (indien het antwoord negatief is: Waar ligt dat aan, denkt u?) Steeds heb ik getracht de aan de or de zijnde zaken kritisch te bezien. Van uit de christelijke levensovertuiging heb ik geprobeerd een steentje bij te dragen aan het welzijn in de breed ste zin van onze gemeente. Zo heb ik er naar gestreeft dat de gemeentelijke belastingen niet uitgaan boven het lan delijk gemiddelde. In niet mindere mate heb ik veel aandacht besteed aan de sociale woningbouw voor min der draagkrachtige, geen verkapte sub sidies, uitbreiding sportakkommodaties enz. Alleen te beantwoorden door lijst trekkers die een kombinatie van par tijen aanvoeren: B. Waarom bent u samengegaan met (andere) partijen en wat denkt u daarmee te bereiken? Voor een goede bestuurbaarheid is krachtenbundeling te prefereren boven versplintering Ik betreur het dat par tijen met een protestants christelijke beginsel voorals nog niet willen sa menwerken. 1. Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? Over het algemeen heeft, en niet ge heel ten onrechte, bij de bevolking de mening post gevat, dat veel raads leden bij de beoordeling van belang rijke voorstellen het partijbelang een te grote rol laten spelen, waardoor het belang van gemeente en inwoners wel eens in de knel dreigt te komen Het moet eenvoudiger kunnen en meer gericht op het algemeen belang Ons voornaamste doel als raadsfrac tie zal dan ook zijn: Het vooropiaten staan van de belangen van Leusden als woon-, leef- en werkgemeente. 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) niets meer doen of er komt een aktie- groep die er tegen is Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die in Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? Het ontstaan van aktiegroepen heeft naar onze mening meerdere oorzaken, waarop we voorop willen stellen, dat niet alleen in Leusden hoe langer hoe meer aktiegroepen ontstaan maar dat dit een landelijk verschijnsel is, waar bij uiteraard in de verstedelijkte ge bieden méér en in de kleinere plat telandsgemeenten minder aktiegroe pen worden gevormd. Bovendien valt het op, dat de meeste akties zijn ge richt tegen de overheid (bestuurlijke organen) en niet tegen andere organisa ties Wat zijn nu de oorzaken van het ontstaan van aktiegroepen? Met de stijgende welvaart nemen de welzijns behoeften toe. In het algemeen houdt echter de zorg voor het welzijn geen gelijke tred met die behoefte. Men voelt zich onbevredigd De generatie, die in stijgende welvaart is opgegroeid, wil haar wensen van vandaag reeds gis teren vervuld zien. Daarbij gerekend, dat sommige gemeentebesturen (ja ook Leusden'; te kort schieten aan de eis, dat de bevolking via inspraak-procedu res e.d betrokken dient te worden bij de voorbereiding van bestemmings plannen en andere belangrijke zaken, waarbij men zich nauw betrokken voelt Ziedaar voldoende grond aanwezig tot het ontstaan van aktiegroepen. En in Leusden, met zijn snelgroeiende (voor namelijk nieuwingekomen) bevolking, heeft het verschijnsel van aktiegroepen natuurlijk met een sneeuwbal-effect gewerkt Ook hier nemen we het ver schil waar tussen de oorspronkelijke (plattelands-) en de nieuw-ingekomen (grotendeels uit verstedelijkte gebie den afkomstige) bevolkingsgroepen. De meeste aktiegroepen ontstaan in de laatste groep De oorspronkelijke be volking liep bij de tot heden gevormde aktiegroepen bepaald niet voorop In tegendeel is deze groep merendeels van mening, dat zij achteraf bezien, destijds beter zelf had kunnen ageren tegen het in 1969 vastgestelde struc tuurplan, want ,,dan hadden we nu al die ellende niet gehad" en: ,,nu die mensen hier fijn wonen, waar wij des tijds ook geen bezwaren tegen maak ten, willen zij de deur dichtgooien voor die anderen, die nu ook prettig in Leusden willen komen wonen". Be grijpelijke uitspraken van de oorspron kelijke leusdense bevolkingsgroep. Hoewel sommige aktiegroepen, uit zui ver idealistische motieven, het beste met de gemeenschap voorhebben, dient toch te worden gesteld, dat zij in hun enthousiasme dikwijls het beoogde doel voorbij schieten. Een voorbeeld zien wij in de bezwaarschriftenaktie van Knalgroen en de progressieve partijen om alle bestemmingsplannen 2e fase ,,en bloc" van de tafel te willen ve gen Dat is dan goed gelukt, maar het resultaat van die aktie is ook. dat er een gat van. pak weg. twee jaar kan ontstaan tussen de bouw van de le fase en straks de tweede fase. Daardoor werd dus ook de bouw van plan 1 (Cla- verenblad) met voornamelijk goedko- kepere woningen, veelal bestemd voor de Leusdense woningzoekenden, finaal teniet gedaan De aktievoerders met bijna huwbare kinderen, die gedurende dat gat van twee jaar een woning zou den behoeven, zullen van deze kinderen weinig waardering voor hun gevoerde aktie ondervinden. 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen over het funktioneren van de inspraak van de bevolking in belangrijke ge meentelijke (lees: gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. Zoals wij hiervoor al lieten merken, zijn wij absoluut van mening, dat de burgers van Leusden, méér dan tot nu toe het geval was, inspraak dienen te hebben in gemeenschappelijke aange legenheden Daar dient dan wel weerde aantekening bij te worden gemaakt.dat de bevolking via een goede voorlichting kennis krijgt van alle gegevens, want .Inspraak zonder inzicht geeft uit spraak zonder uitzicht" (wij weten, dat deze uitspraak niet origineel is). De bevolking moet van de beginne af inzicht in de gemeentelijke plannen kunnen krijgen waardoor zij dan een uitgesproken mening kan krijgen. In spraak bést, maar niet zodanig, dat daardoor elk slagvaardig beleid bij voorbaat de nek wordt omgedraaid. 4. Hoe denkt u over Leusden als groei gemeente? J. C. T, KUIJPERS, LIJSTTREKKER VAN DE „LIJST KUIJPERS"- LIJST 6 De heer Kuijpers woont in Leusden zuid aan de Harden- broek van Ammerstollaan 75 (na 1 juni 1974 in Leusden-centrum, Hooiland 15). Zijn telefoonnum mer is nu 03490-16922, na 1 juni: 03496-3304. De heer Kuij pers is 59 jaar oud, is getrouwd en heeft vijf kinderen, waarvan drie gehuwd. Hij is geboren in Helmond, kreeg een Mavo-oplei ding en is gepensioneerd be roepsmilitair. Zijn hobby's zijn fotografie (dia's) en lezen. Hij was tot voor kort lid van de PvdA, maar bedankte voor die partij na een intern konflikt. Hij was tot dat tijdstip bijna 15 jaar raadslid van Leusden. Zijn politieke interesses zijn ruimte lijke ordening, onderwijs, jeugd- en bejaardenzorg, en in het alge meen de bevoidering van goede intermenselijke verhoudingen. Zijn politieke specialisaties zijn verkeer en regionale samenwer king. In het kader van de „gebundelde deconcentratie" staat ons nadrukkelijk voor ogen, dat Leusden nu eenmaal is aangewezen als een der groeiker nen in Nederland Die functie als „groeigemeenteis destijds, om sa menvoeging met omliggende gemeen ten te voorkomen, vrijwillig door de toenmalige gemeenteraad aanvaard. Daarvan hebben we nu de konsekwen- ties te aanvaarden. Wel dient, aftas tende en bijsturende, gepoogd te wor den de groei te beperken en aan te passen aan de behoefte. Leusden dient echter geen forensenstad te worden. Er dient werkgelegenheid in de 3e en 4e sector te komen voor minstens 50% der beroepsbevolking Dat bete kent aantrekken van meer werkgele genheid voor de bestaande bevolking. Aangetrokken werkgelegenheid met ei gen-personeelsbestand biedt voors hands geen soelaas. j. Bent u van mening, dat er in Leus den (met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen worden gebouwd? Zo ja, waar baseert u dat op? Zo nee, wat vindt u voldoende en wat betaalbaar? Wat moet de gemeente in de komende vier jaar doen om het woningnoodprobleem ten aanzien van de laagstbetaalden naar ieders genoegen op te lossen in Leusden? Wij zijn van mening, dat er in Leus den bepaald onvoldoende betaalbare woningen werden en worden gebouwd zowel voor de z g. laagstbetaalden als voor sommige middengroepen. Juist onder deze groepen heerst nog de woningnood De norm, dat men 1/6 a 1/7 van het bruto-loon aan huur moet kunnen besteden kan voor be paalde inkomensgroepen van toepas sing zijn, voor de laagstbetaalden en voor sommige andere groepen gaat dit niet op Immers, het gaat om het bedrag wat men na betaling van huur penningen en andere vaste lasten als besteedbaar bedrag overhoudt voor de dagelijkse levensbehoeften. Dus die nen er in de naaste toekomst voldoen de woningen te worden gebouwd in de huurprijsklasse van f175,- tot f 225,- per maand, gerekend naar het prijspeil van 1974 Omtrent de aantallen van de ze te bouwen woningen is heel moei lijk een uitspraak te doen, omdat de- zerszijds niet exact bekend is hoe groot de behoefte is en evenmin hoe veel woningwetwoningen door rijk en provincie aan Leusden worden toege wezen. Aangezien er tijdens de le fase hoofdzakelijk in de duurdere sec tor gebouwd is, dient in de komende jaren de bouw meer gericht te worden op de goedkopere bouw, waarbij onze gedachten zeker uitgaan naar 40% wo- ningwetbouw en bovendien 40% goed kopere premiebouw. Voor de lagere midden-inkomens-groepen zal dus ook gebouwd dienen te worden in de huur prijsklasse van f225,- tot 375,- Mo menteel zit er in Leusden een gat tussen de hoogste lagere huren van f 325,- en de laagsle hogere huren van ±i 450, - waardoor bepaalde inko mensgroepen gewoon met aan bod ko men. Daar dient verandering in te komen. Door ons zal ook geijverd wor den, dat er woningen «orden gebouwd voor alleenstaanden en kleine of on volledige gezinnen. Bovendien zijn wij van mening, dat een pat-gehuwd echt paar zonder kinderen tiet direct een huis hoeft te hebben m<t 3 of 4 slaap kamers Zij kunnen if een kleinere (goedkopere) woning starten en na ge zinsuitbreiding doorstromen Als laat ste punt omtrent de woningbouw zijn H. R. VAN MAANEN, LIJSTTREKKER VAN DE AR/SGP LIJST 5 De héér H. R. van Maanen woont in Leusden-Zuid, Ooie- vaaiershorsterweg 1. (telefoon 03490-18430). Hij is 60 jaar oud, getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn beroep is assistent-opzich ter bij de Nederlandse Spoor wegen en is geboren in Leusden. Hij kreeg een opleiding aan de LTS, volgde met succes de avond- tekenschool en behaalde tevens het middenstandsdiploma. Zijn hobby's zijn geestelijk en maat schappelijk verenigingsleven. Hij is lid van de ARP sinds 1945. Zijn politieke interesses (tevens specialisaties) zijn: ruimtelijke ordening, sociale woningbouw, verkeer en onderwijs. De heei Van Maanen heeft momenteel zit ting in de raad voor de ARP. (Van de redaktie) LEUSDEN - Wie bij voorkeur op iemand stemt hoeft niet bang te zijn, dat die stem voor de partij verloren gaat. Deze mis vatting wordt nog wel eens ge hoord, maar niets is minder waar Mocht iemand met een aantal voorkeurstemmen net niet vol doende hebben om gekozen te worden, dan gaan de stemmen niet naar een andere politieke partij, maar worden binnen de desbetreffende partij gebruikt. Wanneer u van mening bent, dat een bepaalde kandidaat op een lijst, zeg nummer 6, beter zou zijn dan nummer 1, dan mag u best nummer 6 roodmaken. Het zou ons tever voeren om aan te geven, hoe het systeem van voor keurstemmen werkt, maar hier voor zijn bepaalde aanwijzingen bepalingen en formules in de kies wet vastgelegd. wij van mening, dat tot nu toe het geval \as, mogelijk heden moeten zijn voor bouwers" (inwoners, d: hun eigen woning bouwfr categorie dienen klei goedkope grond beschi! den gesteld r, meer dan ez.g. „eigen- in vrije tijd i Voor deze ere percelen baar te wor- 6. Wat is het belangrijkite punt uit uw verkiezingsprogramna? Waarom is dit het belangrijkste fint? Zoals uit het gestelde duidelijk blijkt zullen w van Leusden en haarinwc stellen. Dat wil zeggen besluiten zullen worden feit of die in het belang en gemeentenaren (zowel als voor bepaalde groeph duelen) zullen zijn. In di is in feite elk te nemen belang. Uiteraard zal gemeente met altijd op worden gezien - rekeni worden gehouden met de regering en provincie ook met die uit onze land) Bij het besturen van te zal men - ook al gemeente voorop - reken houden met de buren W; belangrijkste punt uit zijn? Wij dachten, dat in Leusden centraal dient goede evenwichtige uitboi komende periode van late vijf a tien jaar. Want dat uitbouw in de komende i ider 1 géoetsta nbe< nl st t 1 reeds de belangen ers centraal le te nemen aan het gemeente in totaliteit of indivi- licht bezien t vangroot omdat de h zelf -kan dienen te zichten van natuurlijk gio (Eem- en gemeen de eigen g dienen te zal nu het program lit moment staan een tijdens de we zeggen ?n verdere ren nood zakelijk is, daarvan zijn wij over tuigd Wij zijn bij die uitbouw wel va mening, dat er - m ieder geval voor lopig - niet ten oosten van het Val- leikanaal mag worden gebouwd. 7. Wij horen graag uw mening over 4 volgende onderwerpen: a. onderwijs b. culturele voorzieningen c. recreatie d. verkeer (en verkeersveiligheid e. sport f. ruimtelijke ordening 7a. Wat het onderwijs betreft, zijn wij van mening, dat wat de bouw van scho len betreft. Leusden beslist niet ach ter loopt. De schoolgebouwen staa er soms nog eerder dan de woninger Aan het onderwijs zelf dient echter nog wel wat te gebeuren. Daarfei denken we o.m. aan de „gei'ntegreer de kleuter-basisschool", inschakelt van de ouders bij het onderwijs, eet verdergaande onderwijsvernieuwing# het pogen om tot samenwerkingsscho len (zie punt 9) te komen. Naar onfc mening dienen de Schoolgebouwen bui ten de school-uren ook voor ander- doeleinden te worden gebezigd onderwijs-randdiensten (school bege- leidings dienst, onderwijs-advies-cer- tra, school- en beroepskeuzevoorlich ting, remedial-teaching e d dient: verder te worden uitgebouwd. Er zul len in Leusden, wellicht reeds in dt nabije toekomst, scholen voor voortge zet onderwijs dienen te verrijzen t de nabijheid van de schoolgebouw# dienen sportveldjes te komen waardt schoolkinderen buitensporten kunne: beoefenen en die tevens een wijkfunc tie krijgen als „trapveldjes" Voc: het praktisch verkeersonderrichtdietf de destijds geschonken verkeerstuis nu eindelijk eens gerealiseerd te wor den.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 12