UW STEM KAN DE TOEKOMST BEPALEN (gpv) Verkiezingstoto: Reken zelf de zetel verdeling uit van de komende raad Geslaagde GPV bij- Lijst 7Gereformeerd Politiek Verbond Wie krijgen de zetels? Stem op het gpv eenkomst r L de Bruijne BULKBOEKEN Vervolg van pag.13 STEMADVIES RKPN: K. Nolles (GPV) PRIJS PER STUK: F.1.50 BRIJDAG 24 MEI 1974 VERKIEZINGSBIJLAGE LEUSDER KRANT Culturele voorzieningen zijn er mo menteel in Leusden weinig of niet. bestaande plannen van het gemeen tebestuur om de gespaarde boerderij en in de plannen te bestemmen als so ciaal-culturele centra voor de betrok- L wijk juichen wij van harte toe, mits de verbouwingskosten de nieuw- (ouwkosten van een functioneel gebouw r dezelfde doeleinden niet te bo- gaan Maar daarnaast en daar even dient er toch een cultureel cen- van meer allure en met meer [nhoud te komen, waarin grotere en kleinere evenementen kunnen plaats Rinden. Verder dienen alle initiatie ven op cultureel gebied gestimuleerd gesteund te worden, z.m. via een Overkoepelend orgaan (vergelijk: >ortverenigingen - sportstichting), de jeugd dienen er clubhuizen jeugdhonken) te komen, waarin zij zich tunnen uitleven en initiatieven ont- |looien. c. Wat de aktieve en passieve recre- itie betreft leven er bij ons nog wel mkele wensen. Naast het feit, dat ,eusden gelegen is temidden van irachtige natuurgebieden (Den Treek, lenschoten, Moorst, Stoutenburg enz.) laann naar hartelust gewandeld en ge- ietst kan worden, vinden wij het toch ran groot belang, dat er wat korter huis nog wat dient te gebeuren, voorbeeld: het creëren van een icreatiegebied op het 2e industriege- lied achter Walstro. Verder dient irnstig te worden onderzocht of de dichting van een zwembad aan de 1-oost-kant van de gemeente haal- is, waarmee ook de bevolking van ichterveld in haar wensen tegemoet ,n worden gekomen. I d In onze moderne tijd gaat de auto en de bromfiets een overwegende plaats innemen. Dat brengt onherroepelijk met zich mede, dat de overheid tot taak heeft het verkeer in goede banen te leiden. Dat houdt in, dat de wijk- legen en de invals- en uitvalswegen •en racebanen mogen worden maar ize wegen dienen wel voldoende for- laat te hebben om een vlotte ver- •ersafwikkeling mogelijk te maken, let verkeer in de wijken dient strikt perkt te worden. Sluipwegen die- in bestreden te worden. Er dient naar istreefd te worden, dat de grotere inkelcentra verkeersvrij worden. In de woonwijken dienen verkeersvrije ielstraten te worden gerealiseerd, verkeersveiligheid dient met alle ischikbare middelen te worden be- irderd evenals het aankweken van irkeersethiek. De aansluiting op het ijkswegennet is een noodzakelijkheid op korte termijn. Van groot belang ihten wij de bevordering en uitbrei- ng van het openbaar vervoer, niet Heen interlokaal maar ook lokaal, e De oudere Leusdenaren (ze kunnen engens nog jong in jaren zijn) zul len zich nog heel goed herinneren, dat nog niet zo lang geleden in Leusden ien enkele sport-accommodatie aan- [ezig was. Gelukkig heeft het gemeente- istuur begrepen, dat dit niet langer in en zijn er de laatste jaren een aantal gelegenheden tot stand gekomen waar gesport kan worden. Wij zijn echter van mening, dat het einde nog niet in zicht is. Enkele voorbeelden? en sporthal - welke nagenoeg alle binnensporten mogelijk maakt - moet in Leusden zo langzamerhand tot de mogelijkheden behoren. Het Bur gemeester Buining Sportpark is volle dig bezet, zodat uitbreiding daarvan spoedig dient plaats te vinden, om nog maar niet te spreken van het stichten van een sportpark elders inde gemeen te. In zijn algemeenheid willen wij initiatieven ondersteunen, welke leiden tot het invoeren van sporten, welke in Leusden nog niet beoefend kun nen worden, danwel tot uitbreiding van reeds bestaande sporten. Waar nodig dient de gemeente de sportverenigingen zodanig te sbusidiëren, dat een sluitende begroting voor deze vereni ging mogelijk moet zijn. Wij zijn tegen het verlenen van verkapte subsidies. f. Omtrent de ruimtelijke ordening hebben wij hiervoor reeds duidelijk uit laten komen, dat wij een even wichtige uitbouw van Leusden voor ogen hebben met voldoende betaalbare woningen en vooral met een aangepast winkelbestand en de noodzakelijke bo- venwijkse voorzieningen. We willen daarbij echter de realiteit voor ogen houden. Alle wensen zullen nu een maal niet te vervullen zijn. 8. Ten aanzien van punt 7f. hebben we nog een aparte vraag te stellen: Is het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening door de gemeente Leusden juist of bent u van mening, dat dit niet juist is. We horen graag uw motivering op uw antwoord. De vraag of door de gemeente Leus den artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juist of niet juist wordt toegepast is niet direct met ,,ja" maar ook niet zonder meer met ,,neen" te beantwoorden. Uiteraard bestaat tegen het individueel verle nen van medewerking door B en W ingevolge dit artikel voor een enkel woonhuis of voor een verbouwing - wanneer overigens aan de wettelijk gestelde eisen is voldaan - in prin cipe geen bezwaar. In Leusden wordt nog wel eens de mening gehuldigd, dat het gebruik maken van artikel 19 onwettig zou zijn. Deze mening wordt door ons niet gedeeld. In zijn algemeenheid wordt toepassing van het betreffende wetsartikel - wanneer dit de uitvoering van gehele of gedeel telijke bestemmingsplannen betreft - van de hand gewezen. Aan de andere kant dient men wel in aanmerking te nemen, dat uit de Memorie van Toe lichting bij de wet blijkt, dat de maat schappelijke ontwikkeling zo min mo gelijk gehinderd moet worden, op grond waarvan afwijking van de bestaande (bestemmmgs-)plannen geoorloofd wordt geacht, wanneer althans vol doende vaststaat dat de oude (geldige) bestemmingsplannen niet gehandhaafd zullen worden. Wat wij hiermede wil len zeggen is het volgende: Door het min of meer ondoordacht afwijzen van alle ontwerp-globale-bestemmings- plannen 2e fase dreigt er in Leusden na 1975 - wij wezen er in punt 2 al op - een gat in de woningproduktie te ontstaan Dit nu achten wij zeker niet in het belang van de gemeente en haar inwoners, noch van de regio. U raadt het wellicht al. In dit geval hebben wij - indien ook de bevolking van Leusden via inspraak (Comité Milieuzorg Leusden) met een eerste plan heeft ingestemd - er geen be zwaar tegen om. teneinde het geconsta teerde gat in de woningproduktie zo gering mogelijk te doen zijn, dat plan met gebruik van artikel 19-procedure te realiseren. U ziet, zoals altijd ligt ook hier de waarheid in het midden. 9. Ten aanzien van punt 7 a. hebben we nog de volgende volgende speciale NAAM PARTIJ: 1. KVP 2. AR/SGP 3. PVDA/D '66/PPR/PSP 5. CHU 6. Lijst Kuijpers 7. GPV AANTAL ZETELS: Naam: Adres: Plaats: vraag: Hoe denkt u als lid van een politieke raadsfraktie over het stichten van samenwerkingsscholen in de gemeente Leusden? Volgens de bestaande wetten hebben de bijzondere scholen het recht van ,,baas in eigen huis". Aan dat recht willen wij zeker niet tornen. Indien echter bij de besturen en de ouders van de bijzondere scholen de bereid heid bestaat om tot samenwerking met het openbaar onderwijs te komen, dan zal het stichten van .samenwerkings scholen", alleen al uit het oogpunt van efficiency, door ons van harte wor den toegejuichd. 10. Uit hoeveel leden denkt u dat uw raadsfraktie na de verkiezingen zal bestaan (met ingang van september 1974)? Bij de start van onze verkiezings- aktie hoopten wij op misschien wel een restzetsel (3/4 van de kiesdeler). Ge zien de vele reakties. zowel moreel als financieel, gaan we hoe langer hoe meer overhellen naar de over tuiging, dat we wel eens een volle zetel zouden kunnen halen. EN TENSLOTTE: Zoals u reeds opgemerkt zult hebben is het vorenstaande helemaal in de wij-vorm" gesteld. Dat is geheel in overeenstemming met de bedoeling van de achterban, die zich helemaal met het geschrevene kan verenigen. Vermeld dient voorts nog te worden, dat wij eenstemmig van mening zijn, dat a.de aandacht van de fraktie niet in het bijzonder gericht mag zijn op Leusden-Centrum maar dat ook de belangen van Achterveld, Stouten burg en Leusden-Zuid behartigd die nen te worden; b de fraktie zich geheel onafhankelijk zal opstellen, c de niet-gekozenen van de lijst als achterban (noem het schaduwfraktie zo U wilt) van de zittende fraktie zullen fungeren. Een gezm xn een eétigeztijstoi s\e zal Savonds Hmiiehvoov net busje Ze Stompten af tot en met, op tijd ontdekten zeM. Met deze krant tovam de 5/èerweer m thuifje ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. over (Van de redaktle) LEUSDEN- Woensdag 29 mei worden er raadsleden voor de Leusder gemeen- I braad gekozen. Iedereen heeft er wel een mening over, reel partijpolitiek ge ïnteresseerden hebben zo hun eigen prognoses gemaakt. Daarom vandaag in dit speciale verkiezingsnummer een verkiezingstoto. Natuurlijk hebben wij voor de juiste invuller een prijs beschikbaar. Wat moet u doen? U vult in onderstaand toto-formulier in hoeveel zetels u denkt dat iedere pnrtij in Leusden zal behalen. Zet uw naam en adres er op en stuur het geheel joor dinsdagmiddag 12 uur naar de redaktle van de Ltusder Krant, Postbus JJ. Leusden/Centrum. Oplossingen, die na dit tijdstip binnenkomen, doen uiteraard niet meer mee. De uitslag van de verkiezingstoto zullen we (als alles lukt) bekend maken w onze krant van donderdag 30 mei a.s. Bij meerdere goede oplossingen zal worden geloot. D? prijzen: vijf prijzen Jo tien gulden, drie exemplaren van Erail Zola's roman ,,De Mijn". «el succes! 1. Wat zal uw voornaamste doel zijn als raadsfraktie in de komende vier jaar? Op konstruktieve wijze mee te hel pen aan de ontplooiing van de gemeente Leusden in overeenstemming met de opdracht die God ook aan de overheid gegeven heeft. Wat houdt dat konkreet in? De overheid zal door haar beleid lof en eer moeten geven aan de Schep per van hemel en aarde, die ons alle bronnen van leven en welvaart gegeven heeft. 2. Er gaan de laatste tijd stemmen in de gemeente op die zeggen, dat de gemeente (b en w en raad) niets meer doen -of er komt een aktie- groep die er tegen is. Bent u ook die mening toegedaan? Zo ja, vindt u dat een goede situatie? Zo nee, waarom niet? Verder horen we graag van u hoe u in het algemeen over aktiegroepen denkt en over die in Leusden in het bijzonder. Wat is volgens u de oorzaak, dat er zoveel aktiegroepen in Leusden ontstaan? Op zichzelf is er niets op tegen als er een aktie-groep ontstaat die hel niet eens is met een bepaald punt uil het gemeentelijk beleid In de snelle groei die onze gemeente doormaakt, treden verhoudingsgewijs ook meer vragen en spanningen op dan bij ge meenten, die niet deze groeibestem- ming hebben. Niettemin moet gestelc worden, dat de overheid die haar taak voluit verstaat via inspraak en infor matie haar besluitvorming zo dient voor te bereiden dat er een weloverwogen en deskundig beleid uit komt. Wel licht neemt dan ook de reaktie op de aktie van de overheid af. Bij alle bestuurszaken blijft de overheid altijd gezagsorgaan. De grens is naar onze mening be reikt als de aktiegroep ook pressie groep wordt, die in feite voor hun be oogde doel op de stoel van de gemeen telijke overheid wenst te gaan zitten en daarmee het gezag niet wenst te respekteren. Maar de overheid zal ook zelf respekt moeten afdwingen door een flexibele, goed voorbereide en doortastende wijze van besluitvor ming. 3. Aansluitend op bovenstaande willen wij graag uw mening horen over het funktioneren van de inspraak van de bevolking io belangrijke ge meentelijke (lees: gemeenschappe lijke) aangelegenheden, met name in Leusden. Wij zijn stellig voor inspraak. Maar inspraak die in feite een delegatie in houdt van bevoegdheden van de over heid wijzen wij beslist af. We zijn op dat punt niet gerust op het func tioneren van het C M.L. Weliswaar heeft het C.M.L. geen verordende be voegdheid, maar wij vrezen dat deze wijze van inspraak én vanwege de be nodigde tijd én vanwege de samenstel ling van het comité belemmerend en misschien wel verlammend kan uitwer ken op de te nemen overheidsbeslui ten. Dit blijkt reeds uit het feit, dat volgens het werkschema van het C.M.L. de start van verdere woningbouw eerst eind 1976 plaats zou kunnen vinden Wij zijn van mening dat in deze wijze van inspraak ook te weinig aandacht wordt besteed aan de belangen van de autochtone agrarische bevolking 4. Hoe denkt u over Leusden als groei- gemeente? Hoe we daar over denken wordt zichtbaar in de naam die wij onze verkiezingskrant gaven LEUSDEN, EEN STAD ALS DORP". 5. Bent u van mening, dat er in Leus den/met een vrij lange wachtlijst woningzoekenden) voldoende betaal bare woningen worden gebouwd? Zo ja, waar baseert u dat op? Zo nee, wat vindt u voldoende en wat betaalbaar? Wat moet de gemeente in de komende vier jaar doen om het woningnoodprobleem ten aanzien van de laagstbetaalden naar ieders genoegen op te lossen in Leusden? L. DE BRUIJNE, LIJST TREKKER VAN HET GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND LIJST 7 De heer de Bruijne woont in Leusden-centrum, Ravenhorst 27. (telefoon 03496-1950). Hij is 39 jaar oud, getrouwd en heeft drie kinderen. De laatste tien jaar is hij werkzaam als bedrijfs economisch medewerker bij een handelsonderneming. Hij is gebo ren te Zwolle. Hij volgde de HBS te Amsterdam (HBS-A) en ont ving daarna een aanvullende ad ministratieve en economische beroepsopleiding. Was toen aan vankelijk werkzaam indeaccoun- tancy-sektor, later in het be drijfsleven. Hij heeft geen bijzon dere hobby's. Wel veel interes ses. Hij is lid van het GPV sinds 1971 Hij volgt met inte resse het algemeen politiek ge beuren zonder dat een speciale sektor extra aandacht geniet. Bij het optreden van een kleine frak tie zal primair een algemene oriëntering noodzakelijk zijn op de hoofdlijnen van onze gemeen telijke vraagstukken. Aansluitend ligt een specialisatie in sociaal- economische richting het meest voor de hand. Om deze vragen te beantwoorden zou eigenlijk eerst een andere vraag gesteld moeten worden- Bouwen we woningen mét of zónder werkgelegen heid. Het G.P.V. is van mening dat sociale wonongbouw slechts verant woord is wanneer binnen de grenzen van de gemeente ook voldoende werk gelegenheid aanwezig is. Dit zou b.v. plaats kunnen vinden in de vorm van lichte- niet-milieuvervuilende indus trie en ambachtelijke kleinere bedrij ven naast de thans aanwezige en nog komende dienstensektor. De overheid heeft ook de zorg voor die woning zoekende burgers die lagere inkomens genieten. Zij zal derhalve aan deze groep burgers zelfs meer aandacht hebben te besteden dan ten aanzien van de overige woningzoekenden. 7 b, c, e, cultuur, rekreatie, sport Vooropgesteld dat de overheid heeft te waken tegen zedelijk verval, achten wij de stimulering van kulturele ma nifestaties een aanvaardbare zaak. Dit houdt naar onze mening in dat bij za ken van algemeen belang, zoals b.v. een muziekschool en openbare biblio theek de overheid tot daadwerkelijke aktivering overgaat. Wij verheugen ons over de goede sportaccommodaties bin nen de gemeente Leusden 7d. Het G.P.V. heeft waardering voor de „verkeersarme" oplossingen in de woonwijken. Het zal verder pleiten voor het weren van interlokale ver bindingen die woongebieden doorkrui sen Wij zullen streven naar optimale verkeersveiligheid. 8. Ten aanzien van punt 7f. hebben we nog een aparte vraag te stellen: Is het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening door de gemeente Leusden juist of bent u van mening, dat dit niet juist is. We horen graag uw motivering op uw antwoord. In het algemeen gesproken is het gebruik van art. 19 juisl De wet op de ruimtelijke ordening biedt vol doende waarborgen dat de gemeente niet ten onrechte van dit artikel ge bruik maakt, o.a. door inschakeling van gedeputeerde staten Dit neemt niet weg, dat het G.P.V. het toejuicht dat het gemeentebestuur - blijkens een publicatie - er naar streeft het gebruik van art. 19 zoveel mogelijk te beperken. 9. Ten aanzien van punt 7 a. hebben we nog de volgende volgende speciale vraag: Hoe denkt u als lid van een politieke raadsfraktie over het stichten van samenwerkingsscholen in de gemeente Leusden? Het G.P.V. vindt dat de taak van de ouders bij het onderwijs als onderdeel van de opvoeding van de kinderen benadrukt moet worden Watdesamen werkingsscholen betreft het volgende: De grondwet geeft waarborgen voor de vrijheid van „richting" van het on derwijs. We moeten ervoor waken om via een achterdeur aan deze vrijheid be perkingen op te leggen door de van bovenaf opgelegde samenwerkings school. 10. Uit hoeveel leden denkt u dat uw raadsfraktie na de verkiezingen zal bestaan (met ingang van september 1974)? Wij zouden graag zien dat de bevol king van Leusden het geluid van het Gereformeerd Politiek Verbond in de toekomstige gemeenteraad zal uitdra gen 6. Wat is het belangrijkste punt uit uw verkiezingsprogramma? Waarom is dit het belangrijkste punt? Het is niet zo dat ons verkiezings program prioriteiten stelt. Wij menen, zoals in antwoord 1 reeds gesteld, dat wij konstruktief aan een harmoni euze ontwikkeling mee kunnen bouwen In dat licht bezien weegt het beleid van de overheid op b.v. de buitengebie den ons even zwaar als dat ten aan zien van het onderwijs; en de belangen van Stoutenburg en Achterveld zijn voor ons even belangrijk als de belangen van Leusden Centrum en Leusden Zuid 7. Wij horen graag uw mening over de volgende onderwerpen: a. onderwijs b. culturele voorzieningen c. recreatie d. verkeer (en verkeersveiligheid) e. sport f. ruimtelijke ordening Uitstekende literatuur in een goedkoop jasje: LEUSDER KRANT, Finnmark 3 Leusden- centrum. (Van de redaktie) LEUSDEN - Veel lezers willen graag weten hoe zij, na bekendwo**den van de verkiezingsuitslag, zelf uit kunnen rekenen hoeveel zetels iedere partij krijgt Er bestaan hierover verschillende handleidingen, die dit uitgebreid behandelen, maar wij zullen trachten dit in kort bestek te doen. Als voorbeeld kiezen we de uitslag van de statenverkiezingen voor de gemeente Leusden. We krijgen dan het volgende lijstje (aangehouden wordt de volgorde die nu van toepassing is). Lijst 1 KVP totaal 1359 stemmen Lijst 2. CHU totaal 691 stemmen Lijst 3- PL totaal 1810 stemmen Lijst 4: VVD totaal 2410 stemmen Lijst 5: AR/SGP totaal 645 stemmen Lijst 6. Kuijpers 453 stemmen; voor ons voorbeeld hebben we lijst 6 alle resterende stemmen gegeven Lijst 7: GPV 277 stemmen. In totaal werden 7695 geldige stemmen uitgebracht Nu wordt de kiesdeler bepaald. Het aantal te verdelen plaatsen bedraagt: 15 De kiesdeler is dan 7695: 15 513 stemmen 1 zetel). Nu krijgen we de volgende verdeling Lijst 1: KVP totaal 1359 st. 2 zetels, rest 333 stemmen Lijst 2: CHU totaal 691 st 1 zetel, rest. 178 stemmen. Lijst 3: PL totaal 1810 st. 3 zetels, rest. 271 stemmen. Lijst 4: VVD totaal: 2410 st. 4 zetels, rest 358 stemmen. Lijst 5: AR/SGP totaal: 645 st. 1 zetel, rest. 132 stemmen. Lijst 6. Kuijpers totaal 453 st. 0 zetels, rest 453 stemmen. Lijst 7: GPV totaal: 277 st 0 zetels, rest 277 stemmen De overgebleven zetels (15 - 11 4) dienen nu nog verdeeld te worden De kieswet heeft daarvoor een bepaald systeem. Bij een zetelverdeling van minder dan 19 plaatsen, worden restzetels volgens het stelsel der grootste overschotten toegewezen Lijsten, met een totaal aantal stemmen minder dan 75% van de kiesdeler komen niet voor een zetel in aanmerking WE KOMEN TOT DE VOLGENDE TOEWIJZING: Het grootste overschot heeft de lijst Kuijpers (453) Hij krijgt de eerste restzetel toegewezen Dan volgt lijst 4 (VVD) met 358 reststemmen. De VVD komt dus op 5 zetels. De derde restzetel is voor de KVP met 333 reststemmen en deze partij krijgt dus totaal 3 zetels De laatste en vierde restzetel is voor de Prog. Leusden (271 reststemmen). Het GPV met 277 stemmen, komt met in aanmerking, omdat dit minder is dan 75 procent van de kiesdeler. Het uiteindelijke resultaat is dus nu Lijst 1 KVP 3 zetels Lijst 2 CHU: 1 zetel Lijst 3 PL: 4 zetels Lijst 4 VVD: 5 zetels Lijst 5 AR/SGP 1 zetel Lijst 6 Kuijpers. 1 zetel Lijst 7 GPV 0 zetel totaal: 15 zetels LEUSDEN - Het bestuur van de Rooms Katholieke Partij Nederland afdeling Eemland heeft haar kiezers in Leusden een stemadvies gegeven voor de komende raadsverkiezingen op woensdag 29 mei a.s. In de brief deelt het RKPN-bestuur Eemland het vol gende mee: „Het plaatselijk bestuur van de Rooms Katholieke Partij Nederland raadt haar kiezers aan in verband met het niet uitkomen met een eigen RKPN-lijst in de gemeente Leusden, hun stem niet verloren te laten gaan en uit te brengen op een partij, die gebaseerd is op de Christelijke zede- leer. Onze gedachten gaan hierbij uit naar het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV)". De brief was ondertekend door de sekretaris van de RKPN.afd. Eemland, de heer F. A. M. Cedee. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond was er in het Hervormd Cen trum een informatie-discussieavond van het Gereformeerd Politiek Ver bond. Er was een forum van 5 man aan wezig die na de inleiding van lijst trekker de heer C. de Bruijne. alle mogelijke vragen beantwoordde Het vragen stellen kwam een beetje moeilijk op gang. maar toen het ene schaap eenmaal over de dam was, barstten er meer vragen van de circa 40 be langstellenden los Uit de antwoorden van het forum, bleek weer duidelijk dat het GPV de partij is en blijft, die ze was. Een partij met een eigen geluid, voor mensen die voor 100% hun christelijke levensinstelling waar willen maken.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13