imen promoveren op de lag van de verkiezingen Ledental enorm gestegen accommodatie te klein Plannen voor nieuw gebouw, samen met het Witgele Kruis DIRK VAN NORREN EN PIETER PADMOS: PRIJZEN VOOR TWEE JEUGDIGE LEUSDENAREN Proefschrift in begrijpelijk Nederlands.... Kegeltjes interaktie in het visuele systeem van de primaat Pieter Padmos Spectrale gevoeligheid en donkeradaptatie van kegeltjes bestudeerd met electroretinografie Dirk van Norren Burgerlijke stand Gemeente Leusden Internationale prijsvraag Reegeit gedood ^gemeente —üleusden Geringe belangstelling voor jaarvergadering van het Groene Kruis: ADDDCMrCT - OPBRENGST Auto in de sloot geduwd INSLUIPING PINKSTER COLLECTE VOLKSDANS- FEEST HERV.GEREF. JEUGD RAAD LEUSDEN RIJDAG 24 MFI LEUSDER KRANT I LEUSDEN - Op 29 mei, de dag waarop alle Leusdenaren ter stembus gaan om een nieuwe gemeenteraad te kiezen, spoeden twee Leusdenaren zich naar Utrecht voor hun universitaire promotie. Het zijn Dirk van Norren, Anna vao Saksenlaan 5 en Pieter Padmos, Oranjelaan 5 te Leusden-Zuid. Hun pro motor is Prof. Dr M. A. Bouman. Dirk van Norren, geboren op 17 augustus 1942 te Bussum promoveert op het onderwerp .Spectrale gevoeligheid en dookeradaptatie van kegeltjes, bestudeerd met elektroretinografie". j pieter Padmos verdedigt het proefschrift: „Kegeltjes interaktie in het visu ele systeem van de primaat". pieter Padmos werd geboren op 20 september 1941 te Eindhoven. Beide promovendi hopen op woens- I dag 29 mei de graad van doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen te verkrijgen aan de Rijksuniversi- lit van Utrecht. Beider proefschrift is tot stand ge- imen door onderzoek, verricht op de leling Visuologie van het Instituut jr Zintuigfysiologie TNO teSoester- •rg, aan het hoofd waarvan Dr J J 'Vos staat Het onderzoek sterkte zich uil van 1969 tot heden, en is gedeel- lijk al gepubliceerd in artikelen in ternationale wetenschappelijke tijd- jhriiten De promotie zal dan ook •baseerd zijn op deze artikelen, sa- Jen met enkele artikelen, die binnen kort worden gepubliceerd Daarnaast hebben beide promovendi een over- ilcht van hun werk gegeven in de vorm van een klein boekje.dat nu formeel de naam proefschrift draagt. In een bizonder fraai omslag, ont worpen door Adri Colpaart te Leus- den-Zuid, zetten Dick van Norren en (eter Padmos de lezer een proef- irift voor, dat afwijkt van de vele je en zo typisch in vaktaal geschre- ven proefschriften, die alleen maar imen worden begrepen door de pro- itor Het proefschrift is in de eer ste plaats geschreven in het neder- lacds terwijl de traditionele vaktaal kt Engels is, en in de tweede plaats worden woorden gebezigd, die ook voor een leek min of meer begrijpelijk zijn. e kunt zeggen, dat dit een stukje jmocratie is, want het wetenschappe- k onderzoek is mogelijk door het eld, dat de belastingbetaler opbrengt lel is een broodnodige tegenpresta- dat je probeert uit te leggen wat nu met dat belastinggeld wordt ge- lian ,TNO is op de praktijk ingesteld TNO moet als het ware zijn werk :open en is sterk naar buiten ge- icbl. Binnen de universiteit, waar 8l meeste promotie-onderzoek plaats tolt, heerst meer nog een rudiment 0 „de ivoren toren", voegt Dick Norren hieraan toe „Mijn on derzoek is er op gericht meer te we- te komen over de kleurgevoelig- eid van het oog. Hoe komt het, dat 1 oog kleuren kan zien? In het oog wmden zich drie kegeltjes, waarvan e een gevoelig is voor blauw, de ander w groen, de derde voor rood licht literaard „overlappen" deze drie el- *|r". Op die drie kegeltjes, die je isantennetjes" zou kunnen noe- valt licht, dat in het netvlies It omgezet in elektrische verschij- In het oog is een geweldig in- ikkeld systeem van zenuwcellen 'Mig, dat de inkomende lichtflitsen P^tin een bepaalde elektische code. Bpslotte komt de informatie terecht u de oogzenuw Deze bestaat uit onge- Uer vierhonderdduizend aparte draad- die naar de hersenen voeren Met Wip van elektroden, die je aan dat jjteem aanlegt, bijvoorbeeld met een 'eren draadje op de oogbol, pro- «r je die elektrische signalen op te Wgen. Dejneettechniek, die ik ge- heb, wordt elektroretinografie Pfj-rod (retina= netvlies) Ik heb in ■bizonder het blauw gevoelige ke- 'ysteem bestudeerd.Daarom heb ik omslag van het proefschrift in ■J» Uiten drukken 0511 Pieter, die vaak als proef- «sood diende, in 1969 een jaar naar Ir'k ging, ben ik experimenten met Wsapen begonnen De rhesusapen een oog, vrijwel idei.liek aan V menselijk oog De apen worden narcose gebracht en je kunt dan >e experimenten doen. Door het ïr®oek op die apen kan het onder op mensen veel korter duren, tg deel van het onderzoek is ge- aan de donker-adaptatie, dus het -au nei uug van ïiciu naai Toen wij rhesusapen onder *e brachten, bleek opeens dat wpaalde narcosestof, die ook in Muizen veel wordt gebruikt, de JJ'e donkeradaptatie ernstig ver- De resultaten van het on- derzoek zijn daarom ook interessant voor de artsen in de kliniek, en zij kunnen er misschien zeer bepaalde fundamentele eigenschappen van het oog uit afleiden. Pieter Padmos ,,Dick heeft zich meer gespecialiseerd op de metingen aan het oog zelf. Ik kijk vooral wat er verderop in de hersens met het signaal van het oog gebeurt. Juist om dat het visuele systeem van derhesus- aap sterk op dat van de mens lijkt, kunnen we uit de metingen in de her sens van de aap afleiden wat er in onze eigen hersens gebeurt, wanneer wij kleuren waarnemen Met mikro- elektroden, die we in de hersenen van de rhesus-aap aanbrengen, meten we de aktiviteit van één hersencel, die ontstaat als we het licht op het oog laten vallen. Het onderzoek is gekoncentreerd op het zien van kleuren. Er zijn bepaal de hersencellen, die gespecialiseerd zijn om groen en rood te onderschei den, andere cellen onderscheiden geel en blauw Ik werk ook met elektroden die Afbeeldingen van de omslagen van de proefschriften, ontworpen door Adri Colpaart uit Leus den/Zuid. operatief zijn ingeplant achterop de kop van de aap. Per experiment kun je de meet-apparatuur op de aap aan sluiten, en onder narcose kun je me ten wat er in de hersenen gebeurt Dat vind ik het fascinerende, dat je door dit soort wetenschappelijk on derzoek als het ware het oiderscheid tussen het lichaam en de ge?st minder ziet worden. Je kunt natuirlijk niet alles meten wat zo'n aap iiet, maar uit de elektrische signalen tan de her senen kun je bij voorbeeld £flezen. dat geel op wit lijkt, en dat rocd en blauw sterk van wit afwijken." Dick van Norren: ,,TNOis in prin cipe op praktische vragei gericht U t een stuk fundamenteel onderzoek kan soms een bepaalde techniek wor den ontwikkeld, die een praktische toepassing heeft. Uit mijn onderzoek is een bepaalde meetmethide tevoor schijn gekomen, die in vijf zieken huizen al wordt gebruikt In Florida, op een congres, wilden ve-schillende mensen de meet-apparatuu' hebben om er klinische dingen mee t? doen. Dit is een voorbeeld van eei bruikbaar technische ontwikkeling, lie uit ons puur wetenschappelijk wé'k tevoor - schijn gekomen, die in vij ziekenhui zen al wordt gebruikt In Florida, op een congres, wilden verschillende mensen de meet-apparatuu- hebben om er klinische dingen mee e doen Dit is een voorbeeld van ee bruikbaar technische ontwikkeling, lie uit ons puur wetenschappelijk mrk tevoor schijn is gekomen Pieter Padmos Metten vragen vaak wat voor nut dit soor'werk heeft. In een groter geheel betuderen wij het zien om aan de wei te komen welke funktie de hersencelen precies vervullen Daardoor begïjp je meer hoe hersens bepaalde probemen oplos sen. Uiteindelijk geeft he voldoening om meer te begrijpen vin iets wat daarvoor nog een mystrie is. En niet alleen de onderzoek®-, maar ook de geïnteresseerde leekjzal meede len in deze voldoening, /andaar ook mijn stelling over het blang van de resultaten van wetenschapelijk onder zoek in een voor de lék begrijpe lijke taal. Het instituut, waar wij werken is overigens een laboratorium van de Rijks Verdedigings Organisatie van TNO, dat wil zeggen dat het voor het grootste deel wordt gefinancierd door het ministerie van Defensie Het lijkt eigenaardig dat dit stukje fundamen teel hersenonderzoek door Defensie wordt betaald Maar de afdeling Visu ologie, waarvan wij deel uitmaken, verricht ook toegepast onderzoek,over bijvoorbeeld dieptezien, patroonher kenning. nachtkijkers; zaken, die van belang zijn voor de militairen. Het fundamentele onderzoek dient als ba sis om van daar uit praktische vragen te kunnen beantwoorden. Sommige mensen staan erg gereser veerd tegenover research voor de krijgsmacht. Er is echter geen enkele militair werkzaam bij ons instituut Het zijn burgers, die aan dit instituut werken, en die hun burgerlijke vrij heid blijven behouden, ook hun vrijheid om bepaalde onderzoeken te weigeren. Naast de defensie-research doen wij in toenemende mate onderzoek in op dracht van burger-instellingen" Dick van Norren. ,,De gemeente Rotterdam wilde nieuwe verkeersbor den en betere naamborden. Dat resul teerde in een advies. De huidige straat naamborden zijn te klein en vaak te hoog geplaatst (Stelling II uit het proefschrift van Dick van Norren: „Vormgeving er. plaatsing van het straatnaambord zijn nog steeds afge stemd op de aapjeskoetsier Een aan vaardbaar straatnaambord is uitge voerd met een hoofdletter van 10 en kleine letters van 7% centimeter hoog te. Als kleuren genieten de voorkeur wit voor de letters en lichtblauw voor de achtergrond"). Niet alleen in het wetenschappelijk vlak. maar ook in onze vrije tijd ko men Pieter en ik elkaar vaak tegen, namelijk in de lokale politiek Het grap pige is, dat we op de dag van onze promotie in principe ook nog gekozen zouden kunnen worden We staan alle bei op de lijst voor de gemeenteraads verkiezingen. Ik moet er wel bij zeggen op een onverkiesbare plaats. Ik heb twee jaar in de schaduwfractie van de Federatie van de Partij van de Arbeid en D'66 gezeten Voor iedere raads vergadering kreeg ik alle stukken thuis Die nam ik door, en iedere maand vergaderde de schaduwfraktie vóór de Raadsvergadering De ellende van een kleine raads-fraktie is. dat je van alles verstand moet hebben Dit wordt goed gemaakt door het werken met zo'n schaduw-fraktie". Pieter Padmos: „Eigenlijk ben ik me voor de problematiek rond de uitbrei ding van de gemeente Leusden gaan in teresseren juist door deze manier van werken. Als „politiek ongebonden" man werd mij destijds door enkele kennis sen gevraagd om in een werkgroepje van D'66 zitting te nemen om de dis- kussienota van de eerste fase van Leusdens groei te bestuderen Ik vind dat het een stukje burgerplicht is om een deel van je vrije tijd voor de ge meenschap beschikbaar te stellen. Per probleem werd in D'66 een werk groep geformeerd Dan komen er aller lei vragen in je op over de uitbreiding van Leusden, vragen, waarop B W vaak het antwoord schuldig bleven. Wat Pieter Padmos mij vooral prikkelde was de vanzelf sprekendheid, waarmee vroeger in genomen standpunten werden gepresen teerd door B W met hun externe adviseurs. Dit kwam heel duidelijk naar voren in een hoorzitting over de eerste fase plannen De voorgenomen aanleg van de Sio (een 4 baansweg die zou moeten lopen vanaf de Hertekop tot voorbij het landgoed „De Boom") was toen VERLOREN Dameshorloge merk „Indus", Gou den schakelarmband. Dameshorloge merk „Prisma", nr. 29060-221 (speel tuin Jausen), Rode knipbeurs met f 10,-. Dameshorloge, Blauw trainingspak met witte strepen, Zwarte portemonnee met knip, inhoudende een gouden tientje en klein geld, Blauw gestreepte badjas, 3 Renaultsleutels in leren etui, op schrift Garage Leyenaar; Rood vest. WEGGELOPEN Grijze kat, genaamd Habazi, Drent se patrijshond. GEVONDEN Linkersandaal, Etui met potloden op naam van Van den Bunt, Kinderfiets merk „Universal", kleur groen, Leren portemonnee, Paarse damesfiets merk „Triumph", Oranje-witte step; 3 Volkswagensleutels, Mapje met kleur- negatieven, soort lange zeeverrekijker Zilveren armband met opschrift „Rian 17-2-1964", Rechter bruin schoentje. AAN KOMEN LOPEN Grote zwarte hond Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-zuid. VERLOREN Blauw gestreepte jongens badjas in het zwembad Leusden. Terug te be zorgen tegen beloning. Wybe Horsman, Pr. Irenelaan 47, Leusden/Zuid, tel 13252. GEVONDEN In Achterveld een meisjeshorloge, v d Hoven, Van Oldenbarneveltstraat 68, Achterveld, tel 03425-700. LEUSDEN - Geboren: 9 mei 1974 Maurice Johannes Timotheus, z.v J M Kerkhof en G. M Vos, 12 mei. Tamara Aleida Maria, d v W. J. Tijmensen en W. L van den Berg; 13 mei: Martine Jacoline, d.v E. van Gulik en E. van den Berg, te Amersfoort: 27 april Sonja Kuiper, van W Pyrmontlaan 1; 27 april: Sophie Ch. van Doorn, Dioriet 1, 27 april Natascha Stam, Albast 15; 25 april Rogier Rijkers, Bolderik hof 9 Overleden: E C. Duinker, oud 28 jaar. Gehuwd G A Kleter en W. G. Hofland. Ondertrouwd te Leusden: 14 mei 1974- Johan Willem van Sluis, wonende te Leusden en Wilhelmina Maria Anna van Opstal, wonende te Delft; 14 mei; Bernardus Wilhelmus Willink, wonende te Nijkerk en Anthonia Agnes Maria van Wieringen, wonende te Leusden heer W A van Zandbrink (links) en Twee gelukkige prijswinnaars met de heer Herder hun prachtige prijzen temidden van de poto janus Visser. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag middag wachtte twee jongens uit onze gemeente op de Rabobank een plezie rige verrassing. Wilko van Andel (7 jaar) en Maarten Arnoldy (13 jaar) kregen namelijk een prijs voor hun deelname aan de 4e internationale jeugdpnjsvraag (de 2e in Leusden), die georganiseerd werd door de Rabo bank. Wat de prijs was, die ze gewon nen hadden, wisten ze nog niet en dat verhoogde de spanning toch wel op een geweldige manier. Deze prijsvraag (waarvan de slui tingsdatum 30 oktober 1973 was) had dit jaar het thema „Ontdek heden het verleden" Behalve een aantal vragen over de „historie" moesten de kin deren ook iets tekenen, schilderen of maken, wat hierop betrekking had Er waren twee groepen gecreeerd, waarin men kon meedingen naar de prijzen en wel groep H voor de jeugd van 13 t/m 16 jaar en groep B van 6 t/m 12 jaar. Beide prijswinnaars deden mee in groep B. Behalve kinderen uit ons land deden ook kinderen uit Frankrijk, Belgie Zwitserland, Oostenrijk en West-Duits- land mee Voor de nationale eindjury zorgden Ria Bremer en Wim Bij moer en zij zullen daar zeker een hele kluif aan gehad hebben Het deelne mersaantal uit alle landen bedraagt toch wel zo'n 100.000. dus om deze prijs te winnen, hebben Wilko en Maarten wel erg hun best moeten doen De heer v. Zandbrink reikte de prij zen aan de winnaars uit Het waren wel niet de hoofdprijzen, maar de an deren waren toch ook wel de moeite waard. Wat het zou worden was voor de jongens nog een grote verrassing De spanning werd nog even verhoogd doordat er eerst gezorgd werd voor een gebakje en limonade Eindelijk was het dan zover Wilko was met zijn ouders en zijn broertje en zusje, en ook die zaten al vol span ning te wachten Maarten was echter eerst aan de beurt Hij kreeg een prach tige dierenencyclopedie. Wilko kreeg een opblaasbare boot met echte peddels, die hij vast wel met zijn broertje zal delen want die heeft hem ook geholpen met de prijsvraag De heer Herdér deed er namens de Rabobank Leusden een mooi spel bij cadeau Glunderend gingen de jongens tenslotte naar huis en natuurlijk doen ze dit jaar weer mee aan de 5e internationale jeugdprijsvraag (als die er tenminste komt). De formulieren hiervoor wor den op de scholen uitgereikt, zodat alle kinderen van Leusden hun kennis en creativiteit kunnen tonen. LEUSDEN - Een reegeit werd dood gereden op donderdag 16 mei. De auto van de heer G. v. d. H. uit Leusden werd door deze aanrijding zwaar be schadigd. LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 25 mei: Speelterrein Blijhof. 10.00 uur Speldag voor de kinde ren ï.v.m. de opening nieuwe tuin. Om 20.30 uur voor de ouderen een barbeque Zaterdag 25 mei. „de Til", 20 00 uur Dansavond met „The little Band entree 13,00. Zondag 26 mei: „de Til" open van 10.00 tot 13.00 uur Van 14.00 tot 17.00 uur: mogelijkheid tot dansen Dinsdag 28 mei: ..de Til" Open van 19 00 tot 23.00 uur "Woensdag 29 mer 20 uu uur. verxie- zingsbijeenkomst VVD in „Nieuw Woensdag 29 mei: 20.00 uur. Verkie- ziegsbijeenkomst Progressief Leus den - Ros Beyaart. Woensdag 29 mei: 20.00 uur. Sport zaal Groenhouten, recreatiezaal: ver kiezingsbijeenkomst KVP - CHU - SGP/AR - GPV en lijst Kuijpers. Elke donderdag: 14.00 tot 16.30 uur: U.V.V Senioren Sociëteit Gezel lige middag voor de oudere in woners van Leusden/Centrum in de kantine van de sportzaal in plan Groenhouten. Vrijdag 31 mei: „de Til" open van 19.00 tot 23.00 uur LEUSDEN-ZUID Donderdag 23 mei: Vanwege Hemel vaartsdag geen bibliotheek van „De Boekenmolen" Vrijdag 24 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen" Uitlening van 19 00 tot 20.00 uur Arnheinseweg 83. Dinsdag 28 mei. NCVB. Jaarlijkse ex cursie met bezoek aan Gouda Dinsdag 28 mei: UW Senioren Socië teit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-zuid in het klubgebouw van „Roda" van 14.00 tot 16 30 uur Vrijdag 31 mei- Uitvoering Muziek school Leusden in de Brugkerk te Amersfoort Aanvang 20.00 uur Maandag 3 juni: Volksdansavond op de boerderijdeel van de familie Van Loenen aan de Arnhemseweg. Aan vang 20 00 uur OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Kon Julianalaan 35, Leus den/zuid, tel. 03490-18134. „AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS" Voor Achterveld, Leusden-centrum en Leusden-zuid. mevrouw M L Ro- zendaal-Doucet, D. van Weedestraat 4. Achterveld, tel. 03425-853. Dick van Norren aanleiding tot het oprichten van het aktiecommité KNAL-groen. Over de nieuwkomers in Leusden is wel eens gezegd* „De eerste tien jaar moet je je mond houden Maai de oprichters van „KNAL-groen" Maarten 't Hart en Flip ter Wolbeek waren zonen van de autochthone bevol king, en die liepen al jaren in het Leusdens natuurgebied ijsvogeltjes en mening mag je als nieuwkomer even goed zakelijk de gemeentelijke argu mentatie bestrijden. Uiteraard: het direkte eigenbelang als hoofddrijfveer bij protest-akties is niet goed, maar op een gegeven ogen blik heb je als burger toch de vrijheid om voor je piening uit te komen, ook al is dat soms met een stukje „eigen belang" op de achtergrond" Dick van Norren: „De problemen van de tweede fase zijn gerezen om dat de mensen hier, ambtelijk en be stuurlijk, niet waren ingespeeld op de problemen van een sterk geforceer de groei. Bij het gemeentebestuur moet er bovendien een open oor bestaan voor wat er in de burgerij leeft. Volgens het boekje en de richtlijnen alleen kom je er in de huidige situa tie niet meer Pieter Padmos. „Ook het CML kan alleen maar goed funktioneren, als de communicatie met de bevolking goed is, zeker wat de aktiviteiten van de werkgroep bestemmingsplannen betreft. Deze werkgroep onderscheidt zich op een heel belangrijk punt van de werkgroepen van voorlichting, mi- lieu-edukatie, etcetera. Deze laatste werkgroepen hebben aktiviteiten, die waarschijnlijk door iedereen op prijs worden gesteld. Maar in de groep bestemmingsplannen heb je te maken met tegenstrijdige belangen Daar wor den de grootste eisen gesteld aan de communicatie met de bevolking Zo'n werkgroep zou mijns inziens kunnen overwegen om juist de hete hangijzers naar de burgerij toe te brengen in dei vorm van vragenlijsten" 1 Beeindigen wij dit gesprek met de promovendi een goede 29e mei toe te wensen en de 16e stelling uit Pieter Padmos' proefschrift aan te halen: „Zich uitbreidende gemeenten moeten voor landschapsverbetering een be drag beschikbaar stellen, dat tenmin ste gelijk is aan het bedrag dat nodig is om de bouwgronden te verwerven". ANCO MALI LEUSDEN - Vrijdagavond 17 mei hield de Vereniging Het Groene Kruis" Leusden-Stoutenburg zijn jaar lijkse ledenvergadering om 19.30 uur in het wijkgebouw aan de De Roo van Alderwereltlaan 13 te Leusden-Zuld. De opkomst van de leden was gering, hoewel men wel elk jaar op een vaste kern van belangstellende leden kan rekenen. De geringe opkomst repre senteerde overigens niet de gewel dige stijging van het aantal leden, die de vereniging tot aan mei 1974 heeft ondergaan. patiënten bezocht of verpleegd in ver band met tuberculose, kanker, rheu- ma en geestelijke gezondsheidszorg De wijkzusters volgden verschil lende kursussen lezingen om op de hoogte te blijven van de ontwikkelin gen ln hun werk. Naast de spreekuren van Dr.Lantink de maatschappelijk werker, dekraam- gezins- en bejaardenhulp en de bu reau's voor zuigelingen, peuters en kleuters had de schoolartsendienst zit ting in het gebouw van het Groene Kruis en werden kinderen ingeënt. De Een tevreden voorzitter, de heer P.G. Velthuizen kon de vergadering dan ook openen met een optimistisch stemgeluid. De notulen van de verga dering van 25 mei 1973 werden voor gelezen door de sekretaresse, me vrouw A. J.van Poelgeest- Lammertse en door de vergadering goedgekeurd Het jaarverslag 1973, dat eveneens door de sekretaresse aan de verga dering werd voorgelezen bevatte enkele interessante gegevens Met de groei van de gemeente Leus den groeide het leden aantal van „Het Groene Kruis" van maart 1973 met 1171 leden naar mei 1974 tot 1665 leden Het is de persoon van de heer Van 't Holt, die kans zag naast het voeren van een perfecte ledenadmini stratie, een geslaagde ledenwerfaktie op touw te zetten De heer Blan- keristeijn, voor Leusden-centrum was hierbij een geweldige steun. Op gees tige wijze lichtte hij in de vergadering toe hoe hij bij het leden werven te werk ging, en op welke uren van de dag hij de mensen ging bezoeken Raads lid J J Mandenmaker had hier een een open oor voor Voor Leusden- zuid was de heer Tuin bezig geweest om leden te werven. Door de stijging van het ledental dreigt de accommodatie te klein te worden. Vooral de kleuter- en zui gelingenzorg dreigen in het gedrang te raken. Waren er in 1973 800 zuigelingen en kleuters te verzorgen, in 1974 steeg dit aantal boven de 1000. Sinds januari 1974 moest de kleuterarts mevrouw Gramberg dan ook een extra kleuterspreekuur houden, waarvoor het Wit- Gele Kruis wel willend zijn gebouw beschikbaar stel de. In 1973 werden 1600 verpleeghan- delingen verricht, 300 bejaarden wer den bezocht en 100 bejaarden werden constant verzorgd. 85 Patiënten kre gen pre-natale zorg. Ook werden vele aanstaande moeders, de bejaarden en de huisvrouwen kregen, gymnastiek les van mevrouw Koster. De plaatselijke sportverenigingen bezetten 17 avonden en de zangvereni ging repeteerde er elke week. Enorme belangstelling bestond voor de naaicursus zodat deze van septem ber 1973 tot en met februari 1974 twee avonden per week werd gehouden. Het bestuur van het Groene Kruis heeft een verzoek tot Burgemeester en wethouders gericht ter verkrijging van grond in het uitbreidingsplan om een nieuw Kruisgebouw te stichten, in samenwerking met het Wlt-Gele Kruis. Met gemeente en woningstichting Centraal Nederland werd overeen stemming bereikt over de aankoop van een nieuw te bouwen pand in het plan Alandsbeek als tijdelijk onder komen voor vooral de kleuter en zui gelingen bureau's Een verzoek tot aanstelling van een derde wijkverpleegster zal binnenkort bij de Minister voor Volksgezondheid worden ingediend. Wat de integratie betreft: provin ciaal vordert deze gestaag. De pro vinciale kraamverzorging werkt sinds januari 1974 ongekleurd. Plaatselijk is de integratie nog niet tot stand gekomen Op 22 mei 1974 is een ver gadering belegd met de besturen van de plaatselijke Kruisverenigingen, waarbij de jurist Mr, Schippers uit Langbroek aanwezig zal zijn, deskun dige op gebied van de integratie, voor al voor wa t betreft juridische en financiële aspekten. De penningmeester, de heer P. de Lange gal een overzicht van de fi nanciële stand van zaken van de ver eniging over het jaar 1973. In 1974 werd de contributie verhoogd tot f22,50 per jaar. Besloten werd de aflossing der obligatielening van f750,-- per jaar te verdubbelen, omdat het be stuur meent dat de personen, die tien jaar geleden hun geld ter beschikking hebben gesteld, dit nu in een versneld tempo moeten terugkrijgen. Mevrouw Burning verrichtte de uitloting 2 obli gaties van f. 50,--: de nrs. 12 en 15, 14 obligaties van f.100,1--: de nrs. 136, 153, 4, 178. 77. 110, 29, 122, 126, 21. 71. 24. 65 en 94 De heer Mandemaker bracht ver slag uit van de bevindingen van de kascommissie, bestaande uit de heren Hagendoorn, Blankensteijn en Mande- maker De boekhouding wordt op mag nifieke wijze gevoerd, zoals dat tra ditie is bij het Groene Kruis, en aan de penningmeester werd decharge verleend. De heer Hagendoorn is aftredend in de kascommissie, maar er kon nog geen nieuw kascommissielid wor den benoemd, aangezien het aantal bezoekers der vergadering daar te gering voor was Tijdens de bestuursverkiezing wer den de twee periodiek aftredende leden de heer P de Lange en de heer G. van Woudenberg bij acclamatie herkozen. Op de vraag van de heer Van 't Holt of er voor de 65 plussers een mogelijke reductie op de contributie kan worden gegeven, antwoordde het bestuur, dat dit mogelijk is voor die bejaarden, die daar wegens hun om standigheden, zelf om vragen. Na de gezellige koffiepauze vertoon de de heer Brand Hofland een film over Leusden-Hamersveld in de jaren 1958 - 1959. Veel personen in de film werden herkend, er er werd veel gelachen om de lange kleding uit die dagen. Het commentaar was niet van de lucht, en de bezoekers van de ver gadering brachten met deze filmver toning een interessant uurtje door- Na de rondvraag volgde de sluiting door de voorzitter. LEUSDEN - Bij de Rijkspolitie werd door inwoners van Leusden op maandag 13 mei aangifte gedaan, dat één der deelnemers aan de crosswedstrijden zijn auto in de sloot had geduwd. De jongeman R. S. uit Leusden is de auto nog niet weg komen halen LEUSDEN - Zaterdag 18 mei vond de heer A. H. v. d. T. aan de Zwar- teweg om 6 uur in zijn keuken een onbekende persoon, die zich via een schuifraam toegang tot de woning had verschaft De man nam een portemon nee met enkele honderden guldens mee. LEUSDEN - Evenals vorig jaar heeft de afd van de Ger Bond, Leusden, in samenwerking met de vrouwenvereni ging „Tryfosa" ook nu omstreeks Pink steren, weer een kollekte gehouden bij leden en sympathiserenden, ten bate van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned Herv. Kerk De opbrengst van deze kollekte heeft het prachtige bedrag opgebracht van f 1.717.-- LEUSDEN -DeHervormde-Gerefor- Pinksterdag, maandag 3 juni. opnieuw een volksdansfees^ Het volksdansen zal, evenals de vorige keer, onder des kundige leiding staan. De familie van Johnny van Loenen aan de Arnhemseweg stelt er weer gaarne haar boerderij- deel voor beschikbaar Iedereen is van harte welkom De avond begint om 20.00 uur. AMERSFOORT - Filmprogramma voor de speelweek van woensdag 22 mei tot en met woensdag 29 mei 1974 GRAND THEATRE Van woensdag af- „De avonturen van Rabbi Jacob", a 1 CINEMA AMICITIA Van woensdag t/m woensdag (uit gezonderd donderdag en vrijdag): „De kanonnen van Navarone", 14 jr. Donderdag (Hemelvaartsdag) en vrij - dag in de Arthouse serie: „The great dictator", a.l. Vrijdag in onze late night show, aan vang 23.00 uur ..Bullitt", 18 jr Woensdagmiddag 2.00 uur, zaterdag middag 2 00 uur, zondagmiddag 1 30 uur en woensdagmiddag 2.00 uur, speciale jeugdvoorstellingen: „Kara Ben Nemsi de zoon van de woestijn", а.l. CITY THEATER Van woensdag t/m woensdag (uit gezonderd Hemelvaartsdag). „Ge vecht om de apenplaneeet", 14 jr Donderdag (Hemelvaartsdag): „The Big Boss", 18 jr. Vrijdagavond in onze late sex show, aanvang 23.00 uur „Slaapkamer ma zurka 18 jr. Zaterdagavond, aanvang 23.45 uur, nachtvoorstelling „Je laatste uur heeft geslagen", 18 jr. AANVANGSTIJDEN Grand Theatre. Dagelijks 2.00 en 8.00 uur; zaterdag 2.00, 6 45 en 9.15 uur; zondag en Hemelvaartsdag 2.00,4.15, б.45 en 9.15 uur. Cinema Amicitia Woensdag 8.00 uur; zaterdag 8.00 uur; zondag 4 00 en 8.00 uur; maandag en dinsdag 2.00 en 8.00 uur, Hemelvaartsdag 2 00, 4 15. 6 45 en 9.15 uur City Theater: Dagelijks 2 00 en 8.00 uur; zaterdag 2.00, 6 45 en 9.15 uur; zondag en Hemelvaartsdag 2.00, 4 15, 6.45 en 9.15 uur.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 15