CHITECT J. POTHOVEN: Bouwers in Leusden y Men biedt de boer een paar ton gedevalueerde guldens voor zijn boerderij en weer is er een brok natuur en traditie verdwenen DOOR ANCO MALI Foto's: Janus Visser Tegen de aktiegroepen zou ik willen zeggen: Doe iets positiefs - maak het niet te dol.... fORDEN WONINGEN GEBOUWD WIE DE KINDEREN NIET MEER MENSEN, NEN KNIKKEREN OF WAT 00K, MAAR DIE IUIVETILLEN MET CONDOOMAUTOMATEN EN US BIERTJES ZOET WORDEN GEHOUDEN Als ze hier de natuurlijke groei als uitgangspunt hadden genomen, was het veel beter geweest G 24 MEI 1974 LEUSDER KRANT 17 ke duizend gulden die een woning kost, moet 10 Leusden, zoals die zich in de laatste jaren heeft gepresenteerd?" „Hoe ik Leusden en Stoutenburg met Achterveld heb zien groeien. Ach, ik vind het jammer, dat Leusden-Stouten- burg niet alleen bebouwd is voor de natuurlijke groei van de bevolking. Waarom moesten Leusden en Achter veld een opvanggebied als slaapstad worden voor mensen uit andere ge meenten uit het gehele land? Het meest frappant vind ik, dat mensen die nu hier al enige jaren wonen ons natuur gebied beginnen te beschermen tegen verdere bebouwing. Maar onderwijl hebben die lieden zich hier toch maar gesettled." „Maar u kunt mij, als nieuw inge- komene van Leusden toch niet kwalijk nemen, dat ik me nog niet met de eerste fase van Leusden heb bemoeid, op het moment, dat ik nog in Zuid- Frankrijk woonde?" „Als een boer zijn mest op het land brengt en het landelijk ruikt, is het protesteren geblazen. Boeren moeten hinderwetvergunningen hebben, omdat ze één of twee motoren gebruiken. Voor het omhakken van een boom moeten ze een kapvergunning hebben. Maar als een boom door de storm is omgewaaid wordt er weinig naar om gekeken. Boeren en zelfstandigen wor den van vóór tot achter in hun bedrijf doorgelicht door onze verambtelijkte overheid. We eisen met aktiegroepen dit en dat, we vormen commissies, drinken een glas, en namens de over heid zal het ambtelijk apparaat wel weer een aanval doen op onze schone weilanden, bossen, op die stinkende boerderijen, de boomgaarden, de slech te smalle Trekerweg enzovoorts. Tegen de aktiegroepen zou ik willen zeggen: „Doe iets positiefs". Ze maken het te dol. Als ze hier de natuurlijke groei van de bevolking als uitgangspunt had den genomen, was het veel beter ge weest. De huizen aan de buitenkanten van Leusden zijn ook veel aardiger dan die rijtjes huizen in het binnen- gedeelte. Mijns inziens hebben ze ook geen rekening gehouden met het verkeer. Op bepaalde stukken kun je met twee auto's nauwelijks langs elkaar komen Je mag toch verwachten van hen, die de visie heten te hebben dat zij een weloverwogen visie hebben omtrent de mogelijkheden voor het verkeer, maar ze hebben - met uw permissie - maar wat aangerotzooid. Men biedt de boer een paar ton gede valueerde guldens voor zijn boerderij, en weer is er een brok natuur en tra ditie verdwenen. Enige weken later staat er in de Leusderkrant een uit gebreid verhaal, dat het nieuwe uit breidingsplan met een of andere boers klinkende naam in wording is. Die naam kiest men dan om een beetje verguldsel te plakken op de beduvelarij. En weer worden er woningen gebouwd voor mensen, die hier komen wonen, van wie de kinderen niet meer normaal kunnen knikkeren, hinkelen of wat ook, maar die in duiventillen met condoom automaten en gratis biertjes moeten worden zoet gehouden. Hooguit zijn dit soort balsturige lieden, als ze wat ouder zijn, nog te vangen in een derde soort winkel om te worden geindoctri- neerd. We moeten alles maar voor ze doen. Zelf doen ze niets anders dan een verveeld smoel trekken. Ze hebben niets voor een ander in hun naaste omgeving over, trekken smalend langs mensen, die nog een moestuin onderhouden en kunnen alleen maar waardeloze gesprekken voeren. Verleden jaar werd ik 65 jaar Aan vankelijk dacht ik erover om te stop pen met ontwerpen en tekenen. Hobbies heb ik genoeg. Toen ik twaalf jaar was maakte ik van een sigarenkistje en de lens, die ik uit de zakloep van mijn vader had gepikt, een foto-appa raat. Na lang sparen werd een platen- chassis gekocht, en kon de eerste opname worden gemaakt (Die nog lukte ook). Ook was ik één van de eerste radio-amateurs van Nederland. In 1922 kreeg ik vergunning om een radio- ontvanger in bedrijf te hebben. Ik vind het leuk, dat een vriend van me uit Scherpenzeel, die ik ook in de gehei men van de fotografie had ingewijd, een zeer bekende fotograaf is geworden. Nu ik me tot een terugblik heb ge waagd, vind ik, dat ik een bizonder interessante tijd heb meegemaakt. Als kind stond ik aan de Rijksweg met aan de ene kant een ruiterpad en aan de andere kant een grindpad voor de rijwielen. Als er een stoomfiets of een auto voorbijging, liep ik snel naar de weg om te kijken. Ik heb de ont wikkeling meegemaakt van de Zeppe lins, de vliegtuigen, de radio, de te levisie enzovoorts. Zouden de jongeren zich de tijd kun nen indenken, dat we 's avonds bij een petroleumlamp zaten te leren? Pas in 1922 kwam hier elektriciteit. Wat keek ik mijn ogen uit, als ik inde stad kwam! Daar was een paardentram, daar waren gaslantarens langs de wegen, daar was overal bestrating van kinderhoofdjes. Nu is alles bijna volmaakt, en ieder een moppert Als je nu de nieuwbakkan Leusdenaren hoort moppperen over het tekort aan winkels moet je werkelijk lachen. De Leusdense winkels bieden artikelen te kust en te keur, waarvan we vijfentwintig jaar geleden alleen maar droomden. Nu zijn er rijdende winkels, postorderbedrijven, en noem maar op. Maar niets is nog volmaakt Misschien word ik nu een tikkeltje ouderwets, maar ik haal graag onze familielijfspreuk aan: „De Kunst gaat bovenal, en waarom meer gezeid Geen zake zij gedaan dan na een wijs beleid" (vrij naar Cats). „Hebt u altijd in deze omgeving ge werkt?" „Ik heb vier jaar met plezier in Zeeland gewerkt. Tijdens de storm ramp, die ons land in 1953 trof, ben ik in Zierikzee gaan werken. We stonden met lieslaarzen aan tot onze knieen in het water. Je zag de weg niet meer, die was weggespoeld. De verhalen van de mensen daar, die waren huivering wekkend Ik kende een boer, die had een grote boerderij gehad met prachtig stamboekvee Als het een beetje waaide, dan stond hij boven aan de dijk. Hij had voor zijn neus veertig mensen zien verdrinken, en hij kon er niet over heen komen. Een andere familie zag vader en zoon op een tractor zitten, ver achterin hun land. Het water kwam aanstormen en de grote deur van de stal werd weggeslagen. HetwasinNieuwer- kerk. Die vader en die zoon konden op die deur klimmen, ze dreven door het dijkgat heen en spoelden in Iersekeaan land." „Wat vindt u van de financiële kant van het bouwen van tegenwoordig?" „Als iemand een huis bouwt van een ton, en hij krijgt een kwart sub sidie van de staat, en die woning wordt verhuurd, dan zeggen ze niet: dat kwart, dat gaat eraf. Weet u dat de staat van de woningbouw ongeveer 50% binnenkrijgt? Rekent u maar uit. 16% B.T.W De aannemer betaalt van elke f 10.000,- winst f5.000,- aan de belas ting. Van het brutosalaris is 52% be stemd voor sociale lasten. Eigenlijk is die 25% subsidie beduvelarij. Elke f 1000,-, die zo'n woning kost moet 10 tot 15% aan lasten opbrengen. Als je zo'n woning verkoopt schiet je er niets mee op, want elders moet je weer een duurdere woning kopen. We maken het leven zelf zo duur. In Belgie bijvoor beeld is de grond half zo duur. Mijn vader hield tenslotte op met Woning van architect A Pothoven bouwen: de ambtenarij werd hem té groot met al die schoonheidscommis sies, planologische diensten. De man werd er ziek van lk bouw zelf veel buiten Leusden Ik heb een grote fabriek gebouwd in Nijkerk, en kon direkt aan de slag. Ik vind, dat in Leusden het bouw vergunningsstelsel zéér stroef en moeizaam verloopt. Andere architek- ten, met wie ik van gedachten wissel, vinden dat ook. Ze hebben het hier in Leusden wel bizonder moeilijk ge maakt. Het brengt een hoop extra werk met zich. mee. In de omliggende plaat sen heb je na enkele uren een bouw vergunning in je zak!" Als wij afscheid nemen gaat archi- tekt Pothoven weer schielijk in de tuin werken, want hij heeft gebouwd in een agrarisch gebied, en hij heeft zijn fruitteelt-diploma in de zak Een karakteristieke figuur, die een bepaalde aantrekkelijke lach heeft als hij verhalen ophaalt over de jongens in de bouw. )t 15% aan lasten die is in feite was uw grootvader, die huize ontwierp." u zich eens in, dat hij als van tweeëntwintig jaar oud „De Boom" ontwierp, en ook uitvoerde. De keuze van alen en de degelije uitvoering die aard geweest, dat er tot nu toe zeer weinig onderhoud aan dit Is is geweest." s het voor u zonder meer een om ook in de architektuur te zelf heb ik het vak al vroeg 1 Mijn grootvader had een bouw niet ongeveer veertig knechten, 'als dat vroeger gewoon was, in iienst waren. Daaronder waren thakkers, die met bijl en dissel DEN - Architekt Adr. Pothoven, aan de Arnnemseweg 31c te is een niet gemakkelijk persoonlijkheid. Toen ik belde om te vragen of ik een w met hem mocht hebben, was ig toeschietelijk. Ik kon tijdens >rek nog niet zo goed beluisteren maar dat werd me geheel en al k, toen ik uiteindelijk toch op erdagochtend met hem mocht ipreken. Hij was inde tuin bezig, larmee je nooit klaar bent", en meteen full speed op zoek naar ntekeningen en zijn leesbril, plaats in zijn woonkamer verrukkelijk uitzicht op zijn Ie boomgaard. Zijn vrouw ser- koffie. Zijn buurvrouw uit het t zijn vader bouwde, dronk, als een kopje koffie teckel, die mij met veel staart- el en likken begroette kreeg van Pothoven wat koffie op een je. De baas blies even op de n deze voor de teckel wat af te en mevrouw Pothoven offreerde •tel met koffie aan de teckel, dit algehele ritueel zou de niet verwaardigen om een de koffie te zetten! ag de heer Pothoven waarom hij sseerd is in het bouwen van zen Hij heeft geen aanmoedi- iig om met hetgeen hij op het •ft van wal te steken. Zijn voor waren reeds in de architektuur m, en zélf heeft hij ook een iouwgeschiedenis achter de rug. rom is iemand geïnteresseerd luwen van woonhuizen. Ik geloof, lanwezig is in de aard van ieder zijn in de loop van de van het menselijk wezen de van de dieren ontgroeid, eeuwen geleden bouwde iedere van deze lage landen nog zijn Het is mij niet be- de oermens volgens een be- stinkt een bepaald soort woning e. Wel is bekend, dat sommige n in West-Indië beslist niet onen in een door een ander ras en vierkante woning. 5chijnlijk zijn zowel aannemers :hitekten mensen, die nog de zich hebben, om een woning en of te ontwerpen. Nog maar 75 jaar geleden waren er en die ontwierpen uitsluitend grote gebouwen, waren dat de mensen, die stad- stationsgebouwen, banken en ontwierpen enkt aan de tijd van Berlage, aan de Amsterdamse school." De opleiding van architekten stijds maar voor een enkeling het huidige patroon. Mijngroot- n overgrootvader leerden ont- op de Burger Avondschool, een van bomen balken en bergroeden for meerden. Verder waren er zagers, die met kraanzagen op grote stellingen van bomen planken zaagden; de timmer lieden, die het eigenlije timmerwerk deden Daar waren ook metselaars en opperlieden bij, enzovoorts. Aan het hoofd van al deze mensen stond een klei ne supervakman, Reyer Blom genaamd, die zwijgzaam en kritisch was. Toen ik zes jaar oud werd, kreeg ik van mijn grootvader een klein ge reedschapkistje met enig gereedschap. Op de vrije zaterdag mocht ik op de achterste werkbank met mijn schaafje van afvalhout houten nagels schaven op een nagelblok." De heer Pothoven staat op en haalt twee prachtig gedecoreerde schaven uit 1789 en 1879. „Wat een fraai ge reedschap!", hoor ik mezelf zeggen „Een schaaf van tegenwoordig is een onpersoonlijk ding, van niet al te mooi hout, en recht toe-recht aan, zonder enige versiering „Als ik dan zo'n honderd stuks van die houten nagels had gemaakt, ging ik zeer trots en zelfbewust naar Reyer om ze te laten keuren. Ik kan me nog mijn grote teleurstelling herinneren, toen hij ze even had bekeken, de grote vuurduvel middenin de werkplaats open deed, en het hele zaakje erin gooide. Daarbij* gaf hij merdeopdracht nogmaar*" eens opnieuw te beginnen! Bij deze vak mensen leerde je al vroeg, dat er alleen maar plaats was voor eerste klas vak werk." „Wat voor opleiding buiten de prak tijk bij uw vader en grootvader maakte u eigenlijk mee?" „Nadat ik op de handelsdagschool was geweest, moest ik mij verder in het vak bekwamen door tekenlessen, die 's avonds en op zaterdagmiddag werden gegeven Overdag was het normaal werken geblazen. De verdiensten kwa men op de tweede plaats, en vakantie was er helemaal niet bij. Toen ik zeventien jaar was, moest ik als as pirant-opzichter naar Houten om een grote boerderij te bouwen En zo ging ik maar door het werken en leren ging hand in hand De grote, strenge leermeester was mijn vader. Hij beheerste als allround kunstenaar het gehele scala van de bouwkunde. Wanneer een knecht opzijn werk iets niet goeddeed en ging moppe ren, pakte mijn vader zijn gereedschap, en deed het werkstuk in de perfektie over. Ook als beeldhouwer en schrijn werker was deze man een grote uit blinker Werken aan de jachtkamer op „De Boom", waar hij in opdracht van Mr A J. de Beaufort een jaar lang zijn ideeën en vakmanschap kon uitlven, samen met de beste vaklieden, behoren mijns inziens tot de hoogtepunten van zijn werk op dit gebied. Als architek tuur vormen de ontwerpen van al zijn huizen nog een blijvend monument, die wat stijl en verfijning betreft, nog heden ten dage kunnen wedijveren met de moderne stijl en vormgeving Zijn woonhuis bij de beek, op de bogen ge bouwd, is tot op de dag van vandaag herhaaldelijk gefotografeerd door langs rijdende toeristen. Dat ik het ontwerpen, door naast en met de grote kunstenaar te werken, lief kreeg was geen wonder. Jammer genoeg is voor mij niet de tijd ge- gegeven om te beeldhouwen. Misschien zal mij het nog eens gegeven worden, dat ik er wel de tijd voor krijg." „Doordat u zo veel met en naast uw vader werkte, werd u niet vanzelfspre kend door zijn visie op de architektuur beïnvloed, en kon u zich van zijn visie losmaken?" „Hoewel ik vele jaren naast mijn vader werkte, had ik toch een visie en een eigen idee van bouwen. Toch kan ik mij niet geheel aan de familie-stijl onttrekken. Graag ontwerp ik parti- kuliere woningen, waarbij ik altijd eerst mijn oor te luisteren leg naar Architect A. Pothoven. de verlangens omtrent inrichting, grootte van vertrekken, woongewoon- ten, en last but not least me een oor deel vorm omtrent het te besteden bedrag. Daarna ga ik het bouwterrein verkennen met zijn noord-zuid-moge- lijkheden. Vervolgens ga ik enige schet sen maken om alle gegevens tever talen «in-mijn .ontwerp.-Intussen moet ik met diverse gemeentelijke instanties overleg plegen, omtrent toegestane goothoogten, dakschuinte, rooilijnen, rioleringsplan, mogelijkheden voor wa ter-, gas- enelectriciteitsvoorziening Al deze faktoren leveren dan een eer ste schetsontwerp op. Indien mogelijk zal ik altijd een woonhuis een gastvrij uiterlijk geven. Daartoe teken ik zelfs al de entree. Het idee, dat er een be zoeker. die niet direkt bij de bewoner van het huis binnen behoeft te zijn. on beschermd op de stoep staat is voor mij al een teken, dat er iets aan deze woning mankeert. Daarom zal ik de entree van een woning trachten zo gezellig en mooi mogelijk te maken. In de loop der jaren is mijn idee omtrent inrichting en uitwendige stijl maar weinig veranderd. De grote ver anderingen zijn in hoofdzaak ontsproten door de gewijzigde woongewoonten. Veertig jaar geleden, toen mijn werk nog in hoofdzaak boerderijen, schuren en kleine huizen betrof, met zo nu en dan een winkel, moest iedereen een mooie kamer hebben, waar nooit werd gewoond, een woonkamer, een eetkeu- ken enzovoorts Thans is van een kel der nauwelijks meer sprake, de keuken wordt nooit meer gebruikt om in te wonen, en de mooie kamer (bij de boe ren de heerd) bestaat niet meer. Het leefpatroon heeft in enkele jaren een enorme evolutie ondergaan. Het is on denkbaar momenteel een woonhuis te bouwen zonder badkamer, terwijl deze veertig jaar geleden alleen in luxe villa's werd ingebouwd. Maar als ik spreek over veertig jaar geleden, denk ik meteen aan de jaren 1930 tot 1940. Voor pakweg drie- tot vierduizend harde guldens bouwde men toen een kast van een woonhuis met alles er op en er aan. Honorarium voor de architekt? Daar maak je nu nog niet een prent voor een garage voor. Ik hoop voor de veeleisende jeugd van nu, dat ze nooit een dergelijke crisistijd zullen mee hoeven maken. Een bungalow in de Prinses Mar grietlaan te Leusden/Zuid. „Bent u van mening, dat de beide Wereldoorlogen invloed ten gunste en/ of ten nadele op de gang van zaken hebben gehad?" „Door die Wereldoorlogen kreeg je gedwongen een enorme versnelling van het proces. De acht-unge werkdag werd ingevoerd. De arbeiders begon nen toen bij mijn grootvader en mijn* vader aan de deur te protesteren. Daar zat een enorm stuk evolutie in. Als u nagaat, dat een boerenknecht in die tijd f50,-- per jaar verdiende, met kost en inwoning, en een timmerman verdiende ongeveer f 12,-- per week! Ik was acht tien jaar. Ik kreeg zakgeld, en moest van die f3,-- nog sparen ook' We bouw den „De Mof" voor f14.000,--. Als „honorarium" kregen we, wat denkt u: f 700, - -En dan reed je naar Wageningen om voor „De Mof" stenen te gaan uit zoeken, want daar kon je dan mooie handvormstenen krijgen voor een zach te prijs, omdat er een steenbakker was, die failliet ging. Mijn vader deed het siermetselwerk aan de bogen in het café met Karei de-Bree en Jan van der Haar, en dan was hij vaak nog nit te vreden De steentjes voor de bogen, die hij toepaste, liet hij speciaal bakken. Na de Tweede Wereldoorlog nam alles een nog veel sneller loop. Toen kreeg je een enorme explosie in de bouw Het wegtrekken uit en het verpauperen van de binnensteden in plaats van het inplanten en bewoonbaar maken en houden van die binnensteden. Door het inplanten van de steden hadden we de natuurgebieden kunnen bewaren, en had den we niet die geweldige natuurver- nielingen gekregen, die we nu tot stand hebben gebracht. Toen ik geboren werd in dat witte huis aan de overkant van de Arnhemseweg kon je uitkijken tot aan de Pyramide van Austerlitz en had je uitzicht op de oude Bavoortse Molen Nu kun je daar geen twintig meter meer uitkijken!" LEUSDEN „Wat vindt u van de ontwikkeling van Arnhpmspweg. destijds gebouw door de grootvader van de Pothoven. avondschool van wat jaren de H.B.S. (Hogere School) was Ook mijn vader opleiding genoten, en was gedurende zijn opleiding altijd |r één. Ik nu nog dat werk van die voor van me bezie, dan constateer hun opleiding toch wel op een 'oog artistiek en technisch peil

Leusder Krant | 1974 | | pagina 17