ieuwe brandweergarage en autospuit officieel fergedragen aan korps Uniformen-aktie Lisiduna bracht f18.137,- op LEUSDENSE BRANDWEER EINDELIJK IN EIGEN HOME: kantine Vechtpartij BROMFIETSEN EN FIETSEN GESTOLEN IBIJPAG 24 MEI 1974 LEUSDER KRANT teressant onderdeel, aangevuld met foto's, waarop de verschillende brand weermaterialen en uniformen stonden afgebeeld. IN HET ZONNETJE In de nieuwe kantine werd ere-lid Gijs van den Hengel door oud-burge meester A F. H. Buining in het zon netje gezet namens de Leusdense Brandweervereniging. De heer Buining deed dit, omdat zoals de voorzitter zei, de oud-burgemeester zoveel jaren met de heer Van den Hengel heeft samen gewerkt. toen deze nog brandweer commandant was. Wat de heer Bui ning de opmerking ontlokte „Gijs, je hoort het, ze halen de oude peerden weer van stal De heer Buining haal de enkele herinneringen op uit de lan ge tijd. dat hi] met de heer Van den Hengel de brandweer-zaken runde" (Vanaf 1926). ,,We waren maar wat trost op onze handbrandspuit De heer Van den Hengel kreeg een foto aangeboden, waarop hij staat afgebeeld in vol ornaat als brandweercomman dant van Leusden Een vergroting van deze foto kreeg direkt een ere-plaats in de kantine De genodigden bleven nog enige tijd bijeen in de kantine onder het genot van een drankje. Voorzitter Van Dijk deelde tenslotte nog mee, dat het land goed Den Treek/Henschoten het korps enkele flessen „Schelvispekel" heeft aangeboden. Volgens traditie helpt deze LEUSDEN - Op 18 mei is de stand van het Uniformfonds van „Lisiduna" als volgt. Op 11 mei werd een papier- inzameling gehouden en afgeleverd Collecte in Rozenhaag, Alandsbeek en de bejaardenwoningen op vrijdag 17 mei Giro-overschrijvingen Collecte in de buitenwijken Totaal ontvangen in de week van 11 tot 18 mei f 1.876,20 Vorige stand f 16 260,81 Totaal op 18 mei f 18.137,01 „Lisiduna" is nu klaar met zijn muzikale collectes in de woonkernen van onze gemeente. Verschillende men sen, en ook instellingen hebben „Lisi duna" nog beloften gedaan om een financiële bijdrage over te maken op de bankrekening van „Lisiduna" Graag zou „Lisiduna" deze week vernemen op welke bedragen zij nog kan rekenen. „Lisiduna" staat namelijk te trappe len om over te gaan tot aanschaf van de nieuwe uniformen. LEUSDEN/ZUID - Een vechtpartij had plaats op maandag 13 mei in Leusden-zuid. De heer G. had bij de firma A. te Leusden veel neo-antiek gekocht, en had dit betaald met een ongedekte chèque De eigenaar van de zaak accepteerde dit niet, en beide mannen gingen met elkaar op de vuist. De heer G. zegde tenslotte toe te zor gen, dat het geld of de voorwerpen op 14 mei aan het politie-bureau te Leusden-zuid zouden worden afgegeven door hem. Zeeuwse drank uitstekend tegen de kou, wat vooral in de winter, als de brand weer moet uitrukken, erg nuttig is. Of de flessen het zo lang ongeopend zullen uithouden, is de vraag. Wel licht zal in besloten kring het feest van de opening nog eens dunnetjes over- gevierd worden EIGEN HOME De Leusdense Brandweer heeft nude beschikking over een uitstekend onder komen voor wagens, materiaal en man schappen. Een eigen home, waar ook het materiaal van de Bescherming Bevolking een plaats heeft gekregen. De garage, een oude loods van het voor malige EPU-complex, heeft in een half jaar een grondige metamorfose ondergaan. Wie de loods nog kende van vóór de verbouwing, zal zijn ogen nauwelijks kunnen geloven. Er kunnen drie wagens in worden ondergebracht. Voor de manschappen betekent deze nieuwe garage een enorme verbete ring. Zij hebben een gezellige kantine gekregen met daarbij uitstekende was- en douchegelegenheden. De nu getrof fen voorzieningen zullen voldoende moeten zijn voor een periode van on geveer tien jaar. Daarna - als Leus den volledig zal zijn uitgegroeid - gaan de gedachten uit naar een geza menlijk complex van brandweer, po litie en geneeskundige dienst. f .30.000.— f 18 137,01 Hier volgt nogmaals het nummer waarop u uw „kleedgeld" voor „Lisi duna" kunt overmaken: girorekening Rabo-bank Leusden nr. 278135 ten gunste van rek.nr. 335907237 ten name van „Lisiduna". LEUSDEN - Woensdag 15 mei werd bij de politie te Leusden-Zuid aangifte gedaan van een gestolen fiets merk Gazelle en een gestolen bromfiets merk Peugeot. Dezelfde dag kreeg de heer N. J. v. d. H. uit Amersfoort zijn bromfiets, die vorige week was gestolen, op het politiebureau te Leusden weer terug. Zondag 18 mei werd in Den Treek een onbeheerd staande bromfiets ge vonden. f 526,00 f 488,75 f 460,00 f 225,00 len groot aantal genodigden, onder verschillende raadsleden, oud- imandanten van de Leusdense mdweer, vertegenwoordigers van indweerkorpsen uit de omgeving en leren, was er getuige van, dat bur- leester Van der Post de openings- verrichtte. Met een geroutineerd jaar sloeg hij met een hamertje het voor de antieke Amsterdamse indmelder voor het gebouw stuk en rklaarde het gebouw voor geopend, iuwelijks was hij uitgesproken of de hndweersirene begon te loeien en de iren schoven open om de gasten inen te laten voor het officiële ge- jelte van de opening. jDe voorzitter van de Vereniging van Vrijwillige Brandweer Leusden, de ~ir J. C van Dijk heette iedereen van Burgemeester Vïn der Post opent de nieuwe brandweergarage door het inslaan van een ruitje van een oude antieke Amsterdamse brandmelder. harte welkom en nxligde burgemees ter Van der Post ui' tot het houden van een toespraak. Burgemeester Vin der Post „Evenals de voorzitter van onze vereniging van braidweervrijwilligers reeds heeft gedaan wil ook ik u graag, en dan wel in de;e kazerne, welkom heten. ANTIEK Ik stel het op prijs te verklaren, dat ik bijzonder verh-ugd ben dat ik deze brandweergarage n gebruik heb mogen ZELFWERKZAAMHEID Ik wil hierbij met name op de zelf werkzaamheid van onze vrijwilligers wijzen. Van gemeentewege is nl alleen voor het bouwkundig gedeelte zorg ge dragen U moet straks bijvoorbeeld maar eens goed de kantine bezien. Dan zult u zelf tot de conclusie komen, dat een woord van lof op zijn plaats is. Mijnheer de voorzitter van onze Leusdense Vereniging van Vrijwillige! brandweerlieden, ik hoop, dat in deze garage, waarin naast de kantine een werkplaats en een badgelegenheid zijn aangebracht, een goede geest zal heersen. Hierdoor zijn mogelijkheden aanwezig tot een nog grotere graad van geoefendheid, tengevolge waarvan een optimale brandbestrijding - in het belang van onze inwoners - mogelijk is. Ik draag deze garage/kazerne graag aan u over. De overdracht van de brandweer wagen. De nieuwe brandweerwagen was snel ter plaatse en werd hierna officieel overgedragen De heer Van der Post nam van de bemanning de sleutel in ontvangst en overhandigde die aan brandweercommandant de heer J. Up- perman. PLUIM De heer Upperman stak een fikse pluim op de hoeden (helmen) van de vrijwillige brandweerlieden van Leus den, die met zoveel inzet hebben ge werkt aan de totstandkoming van hun nieuwe kantine. Verder was hij van me ning, dat b. en w. en de raad van Leus den hebben getoond, dat zij veel belang hechten aan een goed geoutilleerde en goed funktionerende brandweer. Het materiaal waarmee moet worden ge werkt is „bij de tijd", zoals ook de nieuwe brandweerspuit. De oude wagen, die zo'n 17.000 kilometer heeft ge lopen, maar veel meer heeft gedraaid tijdens de verschillende branden in de zeventien jaar dat hij is ingezet, zal worden gehandhaafd voor voorkomende gevallen, waarin alle materiaal dat beschikbaar is, dient te worden inge zet. De heer Upperman bedankte ook voor de vele blijken van waardering, die het korps op deze feestelijke dag mocht ontvangen. „Het was grandioos", aldus de Leusdense brandweercom mandant. prenten van oud-Amersfoort ter ver fraaiing van de kantine Namens de Utrechtse Bosbrandweer Vereniging sprak de heer J. Pels Rijcken, rentmeester van het Schouten huis te Woudenberg. Hij zei bijzonder verheugd te zijn met de nieuwe brand weergarage, maar in het bijzonder met de nieuwe autospuit. Vooral de capaciteit van 20 a 30 minuten water sprak hem bijzonder aan „Hoe meer u aanschaft, hoe meer wij als kleine vereniging kunnen afschaffen," zei hij. „Leusden heeft veel natuurschoon, dat zoveel mogelijk gespaard dient te blij ven. Wij zijn u zeer erkentelijk, dat u als Leusdense brandweer bij bos- en heidebranden altijd zeer snel ter plaatse bent, waardoor veel hectare na tuurschoon kon worden gespaard. Daar bij komt, dat het - zoals de boer zegt - vaak „onder het melken" gebeurde, dat u werd opgeroepen, met name tijdens de weekeinden. De heer Pels Rijcken overhandigde voorzitter Van Dijk een enveloppe met inhoud, bestemd voorde kantine. EXPOSITIE Hierna werd men in de gelegenheid gesteld het brandweercomplex te be zichtigen. Aardig hierbij was de intë-1 ressante expositie, die de Leusdense brandweer had samengesteld. Ver schillende erg oude brandweerma terialen lagen „te kijk" naast mo derne apparatuur. Ook kon men tien tallen emblemen uit de hele wereld van brandweerkorpsen bewonderen. Verschillende helmen uit vroegere (brandweer-)tijden vormden een in- (Van de redaktie) LEUSDÈN - De Vrijwillige Brandweer van Leusden heeft vorige week don- rdag officieel haar nieuwe brandweergarage aan de Zwarteweg in gebruik ge- meD. Tevens werd de nieuwe Mercedes hoge- en lagedruk autospuit over dragen. Een bijzonder feestelijke gebeurtenis, want met de nieuwe garage eft de Vrijwillige Bandweer van Leusden ook de beschikking gekregen over n eigen kantine, waar men gezellig bij elkaar kan zijn, waar instruktielessen eeven kunnen worden etc. Bovendien kan men nu ook beschikken over goed ge fileerde was- en douche-gelegenheden voor de bemanningen na het blussen q eeD brand. Kortom: het snelgroeiende Leusden heeft haar brandweer- tillage aangepast en dat was nodig. De garage is ondergebracht in een voor- ilige loods van EPU-pluimveecomplex, dat enkele jaren geleden door de meente werd opgekocht en waar ook verschillende gemeentelijke afdelingen n gevestigd. Wat de kantine betreft: hieraan is door de leden van de Leus- nse Brandweervereniging bijzonder hard gewerkt. Deze zelfwerkzaamheid sulteerde in een gezellig onderkomen, dat donderdagavond met trots aan het oot aantal genodigden werd getoond. De eerste bijzondere gebeurtenis vond gzelfde avond reeds in de kantine plaats. Ere-lid Gijs van den Hengel was avond ere-gast van de Leusdense Brandweer en mocht na afloop van de ope- igsplechtigheid in de kantine een foto van zichzelf in uniform ontvangen, n vergroting van deze foto kreeg een bijzondere plaats in de kantine. Burgemeester mr. A. H. van der Post verrichtte eerder op de avond de offi ce ingebruikneming van de kazerne door het inslaan van het ruitje van een iginele antieke Amsterdamse brandmelder, die voor de ingang van de garage jnd opgesteld. De nieuwe autospuit werd door burgemeester Van der Post eneens officieel overgedragen door het oproepen van de wagen via de porto- Dn en het overhandigen van de sleutel aan brandweercommandant de heer J. iperman. stellen, via het voor deze garage op gestelde oude Amsterdamse brandmel dingsapparaat Het zal - dacht ik - de vele oude Am sterdammers uit deze gemeente deugd doen, dat thans een stukje Amsterdam in deze gemeente staat opgesteld. Voor hen, die in Leusden minder be kend zijn, is het goed te weten, dal Leusden zelfs na de Tweede Wereld oorlog nog maar beschikte over één auto-brandspuit Daarvoor was een speciale garage (stalling) aanwezig. Toen in latere jaren Leusden de be schikking kreeg over meer eenheden - een waterwagen en een landrover - werd daarvoor onderdak gevonden bij de afdeling „Openbare Werken" van onze gemeente Daarnaast is er nog een garage te Achterveld, waarde een heid voor dit deel van de gemeente is gestationneerd. De leden van ons vrijwilligerscorps was de onderbrenging van brandweer- eenheden bij Openbare Werken - niet geheel ten onrechte - een doorn in het oog. Bovendien beschikte de vereniging niet over een eigen home, waar men na het blussen van een brand de brand bestrijding nog eens door kan nemen Men kon zich ook na een brand bij voorbeeld niet eens wassen. Voor theo retische lessen maakte men gebruik van de voormalige raadszaal in Achterveld, en van door het Astmafonds alhier be schikbaar gestelde ruimte. Onze vrij willigers hoopten al jaren, dat aan deze situatie spoedig een einde zou komen. Dat einde kwam in zicht, toen de commandant van onze brandweer bur gemeester en wethouders opmerkzaam maakte op de aanwezigheid van een grote loods op het toen door de ge meente aangekochte complex van de E.P.U. aan de Zwarteweg. In deze loods zou - aldus de commandant - voldoende ruimte zijn om al hetbrand- weermatenaal (centraal) onder te brengen Verder zou er op vrij eenvoudige wijze een kantine (tevens geschikt voor instructieruimte) zijn onder te bren gen. Voorts stelde hij, dat het ver harde voorterrein bijzonder geschikt zou zijn om kleine oefeningen (afleg- systeem) te houden ente exer ceren! Op 14 april 1972 namen burgemeester en wethouders de beslissing dat plan nen in de door de commandant van de brandweer gewenste zin, konden wor den uitgewerkt. Nadat in juni 1973 de uitgewerkte plannen de goedkeuring van het col lege verkregen, verschafte de gemeen teraad daarvoor de benodigde kredie ten. Nadat de door de raad vastgestelde begrotingswijziging de goedkeuring van gedeputeerde staten verkreeg, kon dit jaar met de verbouwing worden begon nen. AFSPRAAK Mijnheer de commandant, ook u wil ik iets aanbieden. Maar alvorens daar toe over te gaan nog even dit. In uw allereerste voorstel betreffende deze garage stelde u, dat het voorterrein bij deze garage geschikt was voor exercitie. Graag maak ik binnen kort een afspraak met u om de re sultaten daarvan te kunnen gadeslaan. Maar nu onze nieuwste aanwinst: de Mercedes-Benz Autospuit Deze is aangeschaft om in onze bos- en heiderijke gemeente - met veel moei lijk bereikbare plaatsen - te kunnen doordringen. Met de inhoud van de watertank is het mogelijk 20 tot 30 minuten voldoende water te geven om een bos- en heidebrand in het begin stadium te blussen of uitbreiding te voorkomen. U staat mij toe, dat ik thans eerst deze op uw wijze oproep." Burgemeester: „Brandweer Leus den. Leusden-1, ontvangtumij?Over". Bevelvoerder: „Brandweer Leusden, hier Leusden-1. Over". Burgemeester- „Leusden-1, ik ver zoek u zo spoedig mogelijk naar de ka zerne aan de Zwarteweg te komen. Over". Bevelvoerder: „Hier Leusden-1, dat is begrepen. Over". Burgemeester „Ik reken op uw komst. Over en uit „Ik hoop. dat mede door de mogelijk heden die deze kazerne biedt en de nieuwe aanwinst u op kampioenschappen brandweerwedstrijden met uw man schappen goede prestaties zult beha len Door middel van een portofoon roept burgemeester Van der Post de nieuwe Mercedes brandweerspuit op. De wa gen kwam snel na de oproep, waarna de nieuwe aanwinst werd overgedragen aan commandant Upperman. (Foto's Leusder Krant). feliciteerde namens de sub-werkgroep Brandweer De Kernland Hij was vam mening, dat de samenwerkingsregeling tussen de Kemlandbrandweerkorpsen binnen niet al te lange tijd een bestuur lijke bekroning diende te krijgen. „Sa men kunnen we meer doen dan alleen." zo besloot de heer Borger zijn korte toespraak. Hij kwam overigens niet met lege handen, aan de heer Upper man overhandigde hij een aantal oude BESTUURLIJKE BEKRONING De heer J G. J. Borger, comman dant van de Amersfoortse Brandweer

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5