en W Plan Rozendaal stond niet meer open roor wezenlijke inspraak Groenschifting Utrechts Byzantijns koor zondag in Leusden Avondvierdaagse van de NWB VRAGEN VAN PvdA/D'66- FRAKTIE OVER DE GROEN- STICHTING EN ROZENDAAL Zwembad OPEN ïrt, Ibijdag nd Ingezonden: f.1.40 VAN 10 TOT 15 JUNI: 00K VOOR INWONERS VAN LEUSDEN VERBORGEN BROMFIETS GEVONDEN STENEN- DIEFSTAL MUZIEKKRANT 00R LEUSDER KRANT, Finnmark 3 Leusdervc 24 MEI 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN/ZUID - Het eerste echte warme weekend sinds de opening van het Leusdense buitenbad in dit nieuwe seizoen bracht velen er toe om een frisse duik te nemen. Zowel zaterdag als zondag hebben plm 3500 zwemlus- tieen hun entree gemaakt, een gezel lige drukte al vroeg in het seizoen n de redaktie) IlEUSDEN - De raadsleden van de P.v.d.A/D'66-fraktie, de heren Mande- Jaker, Brons en Van Spaendonck, hebben schriftelijke vragen ingediend voor rondvraag van de raadsvergadering van 30 mei a.s. De vragen hebben (trekking op het ontwerp-bestemmingsplan Rozendaal en de daarbij behorende (-oenstichting Rozendaal. De inhoud van deze vragen is aldus: Aan de heer Burgemeester, ruiken) Voorzitter van de Raad der Gemeente. |te Leusden [Betr Rondvraag openbare raads- Irgadenng d.d. 30 mei 1974. 'inleiding. n de openbare vergadering van de d op 25 april 1974 hebben de leden F. H van Spaendonck en G. G. i Tiel vragen gesteld met betrek- Jng tot de prestatie van het ontwerp- |slemmingsplan Rozendaal" Beide agenstellers betreurden het voor baan van de Groenstichting en vrees- een patstelling. Volgens uw ant- ord zou het ontwerp-bestemmings- b geen nieuwe elementen bevatten, dat van intrekking geen sprake kon jn Ir Gaarne zullen wij van u vernnemen of u zich met de strekking van het 1 bovenstaande kunt verenigen. B Is in het bevestigende geval u niet met ons van mening, dat het zeer bevreemdend is, dat later uwer- zijds wel positief is gereageerd met intrekking van het ontwerp- bestemmingsplan op een actie van vertegenwoordigers van het Groen- stichtingsbestuur en de Raad van Advies? Kunt u mededelen welke personen in welke hoedanigheid u terzake hebben benaderd9 b.Op welke gronden bent u van mening 1 geweest dat betrokkenen zonder meer representatief geacht konden worden voor de wijkbewoners? Hierbij is op te merken, dat vol gens de Statuten der Groenstichting directe contacten tussen gemeente bestuur en Raad van Advies formeel niet mogelijk zijn. Voor zover u op formele gronden I van mening zoudt zijn, datdeGroen- I stichting niet het geeigende in spraakorgaan is, kunt u dan mede delen waarom niet de werkgroep bestemmingsplannen van het C M L in de gelegenheid is gesteld advies uit te brengen? Uit een vanwege uw college ver strekt persbericht blijkt niet duidelijk, dat het ontwerp-bestem mingsplan is ingetrokken Is uw college niet van mening, dat pers berichten exact de feitelijke gang van zaken dienen te vermelden en dat derhalve alsnog formele publi catie van de intrekking van het ontwerp-bestemmingsplan nood zakelijk is? Is uw college niet met ons van mening, dat in dit geval wederom sprake is van een slecht contact tussen College, Raad en Burgerij en dat daarom in de komende ver gadering op 30 mei a.s discussie kvereist is9 Raadsfractie P.v d A-D'66". (Enkele dagen later kwam (zeer snel) Bt antwoord van burgemeester en wet- juders op deze vragen: |„De door u namens de raadsfractie a de P.v.d.A en D'66 ingediende brief beffende het ontwerp-bestemmings plan Rozendaal geeft ons aanleiding tot het maken van de volgende opmer kingen. Voornoemd bestemmingsplan werd met ingang van 16 april 1974 gedurende 1 maand voor een ieder ter inzage nedergelegd Nu het een reeds geheel in overeenstemming met het kaart beeld gerealiseerd plan is zijn wij van mening dat het inderdaad een plan is met een conserverend karakter. Bovendien zijn wij van mening dat alle in de voorschriften opgenomen punten, in het bijzonder de mogelijk heid tot het uitbreiden aan de betref fende kopgevels, bij de presentatie van het plan naar voren zijn gebracht en derhalve als bekend mochten wor den verondersteld. Tegen die achter grond was er geen aanleiding in te gaan op uw voorstel - ingediend in de openbare raadsvergadering van 25 april j.l. - tot het terugnemen van het plan. Dat er - zoals in uw brief wordt ge steld - van intrekking geen sprake kon zijn is onjuist en niet als zodanig door de voorzitter van ons College gesteld Wel is opgemerkt dat terug neming moeilijk zou zijn, daarbij doelend op de verwarrende situatie die als dan zou ontstaan voor mogelijke reclamenten (zie persbericht over het opnieuw indienen van bezwaarschrif ten). Bovendien werd toegezegd dat de mogelijkheid open werd gehouden om met bestuurders van de Groenstichting over het plan van gedachten te wis selen. Als zodanig mag het gestelde in de inleiding van uw brief en het gestelde onder 1 als beantwoord wor den beschouwd. Ten aanzien van de overige punten merken wij nog het volgende op ad 2. Eerder genoemde gedachten- wisseling met vertegenwoordigers van de Groenstichting heeft inderdaad in middels plaats gevonden en wel op 8 mei jl. Uit dit gesprek is duidelijk naar voren gekomen dat het hoofdbe zwaar van reclamanten zich richt te gen de bebouwingsmogelijkheid aan de kopgevels. Bovendien bleek uit dat ge sprek dat het bestemmingsplan deze bebouwingsmogelijkheid op meer plaat sen opende dan dat aanvankelijk als uit gangspunt door ons was aanvaard. Dit feit, gevoegd bij een aantal andere naar voren gebrachte bezwaren en geprojecteerd tegen de nog resterende termijn van tervisie-legging, was voor ons aanleiding het plan nog eens op nieuw te bezien en aangepast op een nog nader te bepalen tijdstip opnieuw ter inzage te leggen. ad. 3 a. Het gesprek heeft plaats gevonden met de voorzitter en een lid van het bestuur van de Groen stichting, alsmede met de voorzitter en vice-voorzitter van de Raad van Ad vies van de Groenstichting b. De functies van betrokkenen in aan merking nemende zijn wij er van uit gegaan dat zij qualitate qua de Groen stichting vertegenwoordigen en als zodanig de bezwaren van reclamanten recntens naar voren brachten. ad 4. Zoals reeds eerder vermeld zijn wij van menng dat het ontwerp- bestemmingsplan Rozendaal een con serverend karakter heeft. Dit is in de voorschriften expliciet vastgelegd. Re delijkerwijs stond het plan derhalve niet meer open voor wezenlijke inspraak voor de Groenstichting noch voor het CM L. (Comité Milieuzorg Leusden) ad. 5 Het is onjuist en niet over eenkomstig de wet het ontwerp-be stemmingsplan Rozendaal als ingetrok ken te beschouwen (zie artikel 35 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Nogmaals u verwijzend naar het gepu bliceerde persbericht merken wij op dat wij voornemens zijn het plan op nieuw, op een nog nader te bepalen tijdstip, ter inzage te leggen Daarna zal het de gemeenteraad ter vaststel ling worden aangeboden Eventuele als dan nog bestaande bezwaren dienen ge durende die termijn te worden her haald. Reclamanten zullen hieromtrent worden geinformeerd. ad. 6 Uit het bovenstaande moge u duidelijk zijn dat wij het door u in uw brief gestelde t a v. het contact tussen college, raad en burgerij niet delen en volstrekt van de hand wij zen. Burgemeester en wethouders van Leusden". Foto Janus Visser. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Mijne heren, Twee publicaties in uw krant van vorige week nopen mij naar de pen te grijpen. Het betreft de aankondiging van de heer Mandemaker, dat hij het bestuur van de Groenstichting gaat verlaten en het, van de gebruikelijke ingewikkelde berekeningen voorziene, betoog van de heer De Grool over dezelfde stichting. Als ex-bestuurs lid en vice-voorzitter van dit lichaam ben ik vrij nauw betrokken geweest bij de problematiek rond dit wange drocht dat is ontstaan uit de samen voeging van verkeerd gedoseerde in grediënten. Allereerst het eeuwig misverstand, dat de heer Grool ter sprake brengt en dat ook nog bij vele bewoners van het plan Roozendaal leeft. Waar is die miljoen gebleven? Het antwoord op die vraag is te vinden in het over zicht van investeringen van de stich ting dat reeds verscheidene malen aan de bewoners is uitgereikt In de brief van de heren Oude Vrielink, Hoytema van Konijnenburg en mijzelf die wij op 22 februari 1972 aan een regionaal dagblad schreven hebben wij reeds gewezen op de mogelijkheid dit stuk eens te bestuderen. Indien we daaruit de investeringen lichten die beslist niets te maken hebben met open baar groen", en we tellen deze op, dan is het miljoen al gauw vol. Bij voorbeeld: het zwembad, de bloem bakken voor de deur, de tennisbaan, de diverse speelgelegenheden, die de kosten van zulke inrichtingen in an dere plannen ver teboven gaan, de volwassen bomen enzovoort. Men kan natuurlijk van mening verschillen of deze zaken nodig zijn en of de bewo ners ze eigenlijk wel wensen. Een feit is, dat ze in de plannen stonden en dat ze moesten worden aangelegd. Uit het bovenstaande blijkt, dat de bijdragen van de bewoners in de eer ste plaats bestemd zijn voor de niet groene voorzieningen in het plan. Daar- LEUSDEN - Zondagmorgen zal tij- os de dienst van 9.30 in deR.K.Kerk Leusden/Centrum het Utrechts By- **nhjnskoor optreden. In verband met Plaatsruimte wordt er op gewezen, Parochianen de voorkeur genieten, or zover er plaatsruimte overblijft, °D,eD °°k andere belangstellenden ■orden toegelaten. ^et Utrechts Byzantijns koor werd Kj-pcht in 1951 en staat vanaf het "■gin onder leiding van Dr. Myroslaw onowyCZ geboortig uit deOekraine, lipi"1 utrecht promoveerde in de mu- hJS enschaPPen en zich in Neder- »nd vestigde. Utrechts Byzantijns koor. Het is frappnt hoe deze Oekrainsche musicus uit Nderlandse zangers een koor wist te irmen, dat zich op uit nemende wijtf epn Slavische manier van zingen hert eigen gemaakt. Het koor bezit voty dat penetrante timbre, dat men vanpergelijke koren kent. Het is - zo chreef de bekende mu- Paap - bewonderens- bngewoon knap, hetgeen met deze Nederlandse weten te bereiken Het fst en vooral tot taak Jachtigheden van de By- sicoloog Woutr waardig en buf Dr Antonowyd zangers heefj koor heeft de officiële zantijns-Slavische ritus op te luiste ren; welke worden georganiseerd door het Apostolaat der Hereniging, waar voor het koor m feite is opgericht. In tegenstelling tot de oosterse ri tussen is de ons bekende westerse ritus bij de liturgievieringen sober te noemen In Oost-Eurooa en in de lan den van het Nabije Oosten heeft men van oudsher de eucharistische plech tigheden veel uitbundiger en rijker geschakeerd gevierd dan men hier in de westerse landen gewend is. Een wezenlijk onderdeel van deze oude oosterse liturgieën waaronder de by zantijnse een voorname plaats inneemt is de verzorging van de begeleidende gezangen, waarop het Utrechts Byzan tijns Koor zich heeft gespecialiseerd en daardoor grote bekendheid heeft gekregen Naast het verzorgen van deze litur gieën geeft het koor regelmatig con certen in Nederland en vele West- Europese landen, zoals Brussel, Parijs (16x) Londen. Rome (3x), Bonn, Keulen. Frankfurt, Lyon, Basel, Luzern enz. Ook zijn er van dit koor grammotoon- platen in omloop in Nederland, Duits land, Frankrijk, Belgie tot in Amerika toe. Het koor heeft een repertoire dat, behalve de liturgische gezangen, ruim 200 liederen bevat van de meest uit eenlopende aard, zoals volksliederen, kozakken- en dansliederen. om is de naam Groenstichting ook zo verwarrend Deze verwarring wordt nog versterkt, doordat de gemeente lijke bijdrage aan de normale groen voorzieningen eveneens in de pot van de Groenstichting is gestort, die daar mee volgens vastgestelde richtlijnen het plan moest inrichten. Aldus is er een lichaam ontstaan dat juridisch weliswaar goed in elkaar zit, maar waaruit een normaal burger zonder boekhouddiploma geen wijs meer kan worden. Een zotte dooreenstrengeling van gemeentelijke- en stichtingsbe zittingen. Als voorbeeld dienen de drie- armige lantaarns op de pleinen waar van twee lampen de Groenstichting be horen en één lamp de gemeente Zo is de Groenstichting het tegendeel geworden van wat ermee bedoeld was; een inspraakinstituut voor de bewoners werd een kind met een waterhoofd, dat wordt gewantrouwd door haar on doorzichtige natuur. Zozeer zelfs dat ons plaatselijk cijferwonder, de heer Grool, verstrikt raakt in de berekenin gen Hoe komt het nu dat de Groen stichting niet geworden is wat men ervan verwacht had? Verschillende groeperingen met uiteenlopende doel stellingen hebben aan het ontstaan mee gewerkt. De Architect wilde iets nieuws ma ken. Eurowoningen wilde er iets aan verdienen de tuinarchitect wilde iets moois maken en de gemeente wilde iets moois maken en de gemeente wilde uitbreiden. Maar wie dacht er aan de toekomstige bewoners? Niet de jurist die de zaak in elkaar sleutelde, ook niet de notaris die twee heren moest dienen. De gemeenteraad dan? Ja, die zou het moeten zijn. Twee leden van de Raad werden in het bestuur van de stichting geplaatst. Zij moesten enerzijds optre den als waakhond voor de gemeentelijke financien, anderzijds als contactper soon tussen bewoners en overheid. Van het begin af aan hebben zij de proble men kunnen zien aankomen. Door actief aan het werk van de stichting mee te doen hadden zij in de eerste plaats de gemeente kunnen behoeden voor de on doorzichtigheid waarvan zijzelf ook slachtoffer werden. Nadat het kwaad geschied was hadden zij door het ge ven van voorlichting aan de bewoners de duidelijkheid kunnen bevorderen. Bij B. en W. hadden zij de levende on lustgevoelens kunnen aankaarten en op lossingen kunnen aandragen. Het is be laas niet geschied. De bewoners zelf hebben getracht hun invloed in het bestuur te vergroten hetgeen ten dele gelukt is. Zij zitten met de erfenis en willen zelf de hand aan de ploeg slaan, om de zaak ten goede te keren. En als zij dan hun raad van advies naar B. en W sturen om de pro blemen door te praten loopt de heer Mandemaker beledigd en met opge stoken veren weg. Hij was er niet in gekend Misschien zijn de bewoners domweg vergeten dat hij in het bestuur zat om mede hun belangen te verde digen. Misschien kennen zij niet eens hun secretaris, die het schrijfwerk aan anderen overlaat Het is niet de eerste keer dat men de heer Mandemaker is vergeten uit te nodigen. Zijn aktiviteiten zullen weinig indruk hebben gemaakt. Indien men niet zon der taakomschrijving kan werken, kan men beter zijn taak neerleggen. En dat is nu geschied. Een opvolger zal niet eenvoudig te vinden zijn, zo zegt de Leusder Krant terecht. Er moet veel werk verzet worden De bewoners zijn langzaam moe geworden van hun tocht door het oerwoud van ambtelijke en juridische bepalingen, op zoek naar een oplossing die de basis van de Groenstichting weer gezond kan maken. De meesten zeggen-, jullie zoeken het maar uit; anderen schrijven in gezonden brieven Maar bijna alle bewoners van het plan Rozendaal zijn blij met de woning, die zij bewonen en met het groen rondom, met het zwembad en de tennisbaan. Het interesseert hun nauwelijks wie de brokken bij elkaar veegt. De heer Mandemaker zal het in elk geval niet zijn. p M Fock Galicië 21 't Nieuwste nummer vertuijgbaar op ons kantoor Het Leusdense buitenbad heeft er ook een nieuwe kleedaccomodatie bij Dit sauna ach- tige gebouwtje met zijn kleine kleed cabines staat niet op de meest ideale plaats om het aanzien van het zwem bad te verfraaien Foto Janus Visser. Een massa fietsen op het burg. Burning Sportpark tekent de drukte in het zwembad op een warm week end Foto Janus Visser, LEUSDEN - In de week van 10 tot 15 juni 1974 wordt de 31-ste Avondvier daagse van de Nederlandse Wandel sport Bond gehouden. De regelingscommissie van de af deling Amersfoort zou het op prijs stellen, als deelnemers uit Leusden zich ook voor deze wandeltocht zouden willen opgeven. De inschrijving vindt plaats in ,,d' Oranjeboom", Leusder- weg 43 te Amersfoort, en wel op: woensdag 29, donderdag 30, vrijdag 31 mei van 19.00 tot 21.00 uur, en op zaterdagochtend 1 juni van 9.00 tot 12.00 uur. Inschrijvingen kunnen al leen tegen contant geld plaatsvinden. Voor de jeugd van 9 tot en met 13 jaar" bedraagt het inschrijfgeld f2,00. Voori sonen van 14 jaar en ouder f3,00. Het inschrijfformulier dient in drie voud te worden ingevuld. Het bestuur wijst de deelnemers aan de Avondvierdaagse op de volgende punten. 1. Staat er op de parkoersbeschrij ving: voetpad of fietspad, dan is men ingevolge de politieverordening verplicht deze paden te gebruiken 2. Aan de deelnemers wordt verzocht een plastic zak mee te nemen, waar in zij afval als papier en schillen deponeren. (In de gemeente Leusden hebben verschillende inwoners zich geërgerd aan de rommel, die de deelnemers aan de Avondvierdaag se achterlaten, en aan de vele planten en bloemen, die kapot wor den getrapt), 3. Passeren is in de bebouwde kom van een gemeente niet toegestaan. 4 Men mag met niet meer dan drie personen naast elkaar wandelen 5. Let goed op bij kruispunten en voorrangswegen. 6. Rukt u in de bossen geen takken of bladeren af. Helpt de natuur te sparen! 7. De Vlasakkers, waar de senioren over wandelen, is alleen toeganke lijk voor de deelnemers, niet voor verzorgers per auto, fiets of brom fiets. Honden los of aan de lijn mogen op de Vlasakkers niet wor den meegenomen. De start vindt plaats vanaf het ka zerneterrein aan de Leusderweg. De ingang is aan de Leusderweg. Het hek gaat iedere avond om kwart over vijf open Het vertrek vindt iedere avond plaats: a. voor de jeugd om 18 00 uur; b. voor de senioren en militairen om 18.45 uur, met uitzondering van de donderdagavond, wanneer men om 18 00 uur start. Na afloop van de wandeling komt men op maandag tot en met woensdag binnen door de ingang aan de Van Campenstraat. Op donderdagavond aan de ingang aan de Appelweg. Het ter rein dient elke avond te worden ver laten via de poort aan de Leusderweg LEUSDEN - Aan de Stoutenburger- laan werd op dinsdag 14 mei een Chrys- ler-bromfiets gevonden, die was over dekt met gras en takkenbossen. LEUSDEN - Regelmatig worden er stenen gestolen uit het doodlopende gedeelte van de Bavoortseweg. De po litie heeft de zaak in onderzoek geno men.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7