Irandioos Blijhoffeest ter ere an de nieuwe Tfspeel"-tuin Gastgezinnen in Leusden gezocht tgebreid PJGU- igramma Hoe je elkaar nodig hebt.... SCHOOLSPORTDAG )HDERDAG 30 MEI 1974 LEUSDER KRANT 5 LEUSDEN - Het was dinsdag 14 mei, een dag als alle andere dagen. Niets wees op het Jeit dat er die middag om ongeveer kwart over één op de Prins Hendriklaan 11 te Leusden-zuid iets zó ernstigs zou gebeuren, dat het het leven had kunnen ontnemen aan een jongetje van twee jaar oud. De moeder, mevrouw L. de Graaff, vertelde de gebeurtenis aan ons om in de eerste plaats de ouders te waarschuwen van alle jonge kinderen, die iets in de mond steken, en in de tweede plaats om te laten zien hoe wij Leusdenaren elkaar allemaal no dig hebben, hoe alle mensen el kaar eigenlijk moeten helpen. Omstreeks kwart over één na de lunch kwam het twee-jarige zoontje Arnoud naar zijn moeder toe, in de ene hand een appel, in de andere hand een sigaret ten peuk Dat hij in zijn mondje een stuk appel had, kon zijn moe der niet weten, want hij riep héél duidelijk. ,,Mama, mama. kijk", ,,lk bestrafte hem over die sigarettenpeuk, en zei dat zo'n ding vies was, en dat hij daar niet meer aan moest komen. Ik besefte op dat moment nog steeds niet, dat hij iets in zijn mond had Hij begon door de reprimande sip te kijken, ver slikte zich, schrok, begon hard te hoesten, en ik klopte hem op de rug Hij huilde maar door. En ik zei „Jochie, zo erg is het ook niet hoor Maar doe het niet meer. Het is helemaal geen kind, die van alles in zijn mond stopt Maar het snikken werd steeds minder luid, en ik keerde hem om, en sloeg op zijn lon gen Maar hij was en bleef apathisch. Ik vloog naar mijn buurvrouw, mevrouw De Vries, met Arnoud op de arm, en door het gehots op mijn arm heeft hij waarschijnlijk toch nog wat zuurstof binnengekregen. Me vrouw De Vries vloog in vlie gende haast naar de heer Meyers, die ons in zijn Volvo in ijlvaart naar Dr den Toorn bracht Ik gooide alle deuren open, en Dr. den Toorn, kalm als hij is, mas seerde de longen enige ogenblik ken, bracht direkt een sonde in de keel, en stak twee vingers in het keelgat om slokdarm en lucht pijp gescheiden te houden „Start de auto voor De Lichtenberg," zei hij tegen zijn vrouw, en claxon nerende reden wij door de rode lichten over de snelweg naar „De Lichtenberg", waar Dr Veldheer in de emergency reeds was ge waarschuwd door de assistente van Dr den Toorn". De longen konden direkt worden uitgezogen, en later werd door een bronchi- scopie de rest van de longen geheel schoongemaakt. Deze ge hele operatie lukte wonderwel, doordat alle betrokkenen vlie gensvlug reageerden en elkaar hielpen Mevrouw De Graaff is hiervoor intens dankbaar, en vroeg ons ook vooral te wijzen op het enorme gevaar, dat kleine kinderen lopen, als een stukje appel, pinda of wat dan ook in de luchtpijp schiet Arnoud had een longontsteking opgelopen, maar komt deze week weer fris en monter naar huis dankzij buren - en medische hulp. (SDEN - Donderdag 30 mei or- fert de Plattelands Jongeren Ge- fchap Utrecht afdeling Leusden ntmoetiogsbijeenkomst in het (ebouw aan deOoievaarshorster- 20.00 uur precies. Alle ^aao van dat punt uit, al speu- let bos in, om deze speurtocht ^indigen in de landerijen van Rien van den Burg. Daar i de inmiddels hongerig gewor- geo gevuld met stokbrood, dat Ie leden zelf boven een houts- prtje wordt geroosterd. De drank, jtegeo, zal kant en klaar aan- jzijD om de dorstige kelen te |bovengenoemd programma is afhankelijk van het vaak rallige Nederlandse weer Mocht lenen, dan heeft de P.J.G.U een Kief programma gereed in de Kan een spelavond in wijkcen- l't Trefpunt". Daar kan iedereen •rtelust kaarten, sjoelen, dam- kovoorts kegel liefhebbers onder de leden kunnen binnenkort ook trekken komen. De P.J.G.U. Ilan een kegelavond te organise ren. Wie mee wil doen moet zich zo snel mogelijk opgeven bij Bram Overvest, Arnhemseweg 54, Leusden/ Zuid, telefoon 03490-19920. Een preciese datum voor dit evene ment moet nog worden vastgesteld. Nader bericht hierover volgt in „De Leusder Krant" Voorts wil het bestuur van de P.J G.U. graag weten of haar leden zin hebben om een dagje uit te gaan. Zo ja, geef dan meteen bij het bestuur op waar heen je zou willen gaan. Iedereen kan introducé's meebrengen. Geef je zo spoedig mogelijk bij het bestuur op, zodat dit kan beoordelen of er vol doende belangstelling bestaat om het huren van een bus mogelijk te doen zijn. In samenwerking met de P.J.G.U. organiseert de Hervormde-Gerefor- meerde Jeugdraad een volksdansavond op Tweede Pinksterdag, maandag 3 juni. Er zal weer onder deskundige leiding worden gedanst 's avonds om 20.00 uur in de boerderij van de familie Van Loenen, Arnhemseweg 84, te Leusden/Zuid Op zaterdag 29 juni organiseert de P.J.G.U. tenslotte nog een gezellige dansavond in café-restaurantDe Mof" waarover nog nader zal worden be richt. Op deze dansavond is iedereen van harte welkom. FEEST VOOR DE KINDEREN De zaterdag na de opening was het feest Om tien uur stonden 150 kin deren aan het hek van dé tuin te trap pelen van ongeduld om naar binnen te mogen. Ze werden verdeeld in 15 groepen om diverse creatieve din gen te gaan doen. De opzet was heel anders dan vorig jaar, toen er echt gerichte spelletjes - zoals zaklopen, touwtrekken, ballen gooien etc. - gedaan werden Nu werden bij de di verse speelelementen de spelletjes zelf verzonnen. Zo kon het gebeuren, dat het spelelement om de heuvel LEUSDEN - De provinciale Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening zoekt ook dit jaar weer gast gezinnen in Leusden, waar één of twee kinderen een week, veertien dagen of langer mogen logeren. Ook vraagt men jeugdklubs, die gaan kamperen of zij een week of langer een gast willen meenemen. Er zijn nog altijd veel kinderen in Nederland, voor wie de zomervakantie geen onverdeeld plezier is. Deze kinderen wonen in stadswijken, waar niet gespeeld kan worden vanwege het drukke verkeer En hun ouders zijn vaak niet in staat om er met hen op uit te trekken. Redenen hiervoor kunnen zijn: ziekte, financiën, huwelijkspro blemen, alleenstaande ouders. Ook te kleine behuizing kan de lange zomer vakantieperiode tot een moeilijke opgave maken. Vorig jaar was deze aktie in de gemeente Leusden een groot sukses. De gemeente Leusden leverde het grootste aantal gastgezinnen op in de provincie Utrecht U kunt zich opgeven bij: 1. Mevrouw A I. M. van der Post, Van Diepenheim van Scheltuslaan, Leusden-zuid, tel. 03490-19561; 2. Mevrouw W. L. G. Groenewegen, Van Oldenbarneveltstraat 17, Achterveld, tel. 03425-646. (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week werd op het burgemeester Buiningpark de jaar lijkse schoolsportdag gehouden. Hier bij een foto-impressie van dit spor tieve gebeuren, (foto's Leusder Krant) OFFICIËLE OPENING De officiële opening begon vrijdag middag 4 uur met een rijtoer door Leusden Even dreigde de boel al de mist in te gaan, toen het paard er vandoor wilde Gelukkig viel alles nog al mee en om half vijf kon de buurman van Blijhof, de heer Den Hollander, met een zwaai aan de pomp de ope ningsdaad verrichtten. Het openingswoord was hierna aan de voorzitster van Blijhof, mevr. Y Grit-Kessing. Zij haalde nog eens het ontstaan van deze tuin aan en dankte in het bijzonder de NUSO en de ge meente. De NUSO, en dan vooral de heer Manekamp, maakte het ontwerp voor de tuin en de gemeente zorgde voor een fijne renteloze lening. Na tuurlijk was er ook een woord van dank voor de „bouwers" van deze tuin en voor de bedrijven in Leusden die hun medewerking toezegden Yvonne Grit eindigde met. „En nu is het dan zo ver. De tuin kan aan de kinderen van Leusden gegeven worden Dit betekent niet, dat het bestuur zich zal kunnen terugtrekken en alleen bezig zijn met de beleidszaken, met het beheer, en met de leiding van de clubs We moe ten blijven bedenken, dat de jeugd dynamisch is dat de jeugd bezig blijft en vooruit wil. Wij mogen dan ook niet stil blijven staan, maar moeten alle mogelijkheden aangrijpen om bij te blijven, want de jeugd moet kunnen spelen. Zij heeft daar recht op" Fred Hanekamp was de volgende spreker. Hij bood namens de NUSO een speelelement aan voor deze tuin, die een voorbeeld is voor heel Neder land. Als men ergens anders in ons land zoiets od touw wil zetten, moet men maar in Lesden gaan kijken, want deze tuin is werkelijk aangepast aan de spelbehoeftes van de kinde ren, aldus de heer Hanekamp. Wethouder W. A v Zandbrink was er namens de gemeente Hij bood een schop en een schoffel aan, omdat Blij hof (in verband met het onderhoud) hier meer aan zal hebben dan aan een bloemetje De heer Van Zandbrink zei verder, dat het destijds een goed plan geweest is, om dit terrein voor een speeltuin te gebruiken Deze tuin heeft zijn nut overduidelijk bewezen en het eindresultaat is geweldig. iUSDEN/CENTRUM - Vrijdag was 'dan eindelijk zover De nieuwe van Blijhof, die voor alle kinde van Leusden vrij toegankelijk is, I officieel geopend. Een geweldig ent voor onze gemeente, maar ook geweldig moment voor het kleine p]e mensen, dat hiervoor afge- i winter vrijwel al hun vrije tijd hikbaar stelde. Hulde voor Gerard jhof" Boogmans en de heren Gaas van Norren en Heniger. Rust zullen ze ook nu nog niet krijgen, want de totale afbouw is nog niet klaar. Bovendien zal ook het onderhoud wel heel wat uurtjes gaan kosten. De kinderen kunnen nu naar hartelust klimmen en klauteren in de nieuwe klimtoren Foto Janus Visser afwisselend hotel, schip of auto was. Vandaar uit maakte de kinderen reizen om de wereld naar zowel indianen als bosnegers en wat er nog meer te be denken is. Er werd gedanst en de verkleedpartijen waren fantastisch. De kinderen waren ook erg druk met handenarbeid en er zijn dan ook ontzettend leuke dingen gemaakt van materialen zoals klei, hout en papier Tussen de middag was het tijd voor broodjes en chocolademelk, waarna er in een grote kring leuke spelletjes gedaan werden. De groteren, vanaf plm. 8 jaar, konden daarna nog een uurtje blijven om te volksdansen. Zowel de spelletjes in de grote kring en het volksdansen werd op een geweldige manier geleid door Sjoerd Bosma De kinderen waren laaiend enthousiast De ouders konden zich 's avonds ge noeglijk vermaken op het barbecue- Volksdansen op de openingsdag van de feest. speeltuin Blijhof. Foto Janus Visser Foto Janus Visser Door middel van het pompen van wa ter heropent de heer den Hollander officieel de speeltuin. en menig ouder zal in het weekend liedjes hebben gehoord als „de Ze vensprong" en „Ik stond laatst voor een poppenkraam". Wellicht zijn er zelfs wel enkele die een volksdansje hebben moeten instuderen Alle hulde bij dit feest gaat toch wel naar Ilona v. d. Burg, die alles bedacht en georganiseerd heeft, en bovendien naar al die mensen die de groep geleid hebben en voor oprui mingsdienst hebben gespeeld BARBECUE 's Avonds kwamen de ouders aan hun trekken door middel van een bij zonder gezellige barbeque. Het was nu niet bepaald zulk warm weer, maar het bleef in ieder geval droog Ook tijdens deze barbecue ma weer present. Tussen de lekkere hapjes (verzorgd door slagerij Spaans) en een drankje (waar Kees v. Harten een gratis krat pils bijdeed) zorgde hij voor een geweldige volksdanshap- pening Iedereen die hieraan meedeed- en dat waren toch zeker 50 van de 60 aanwezigen - had de grootste pret Bovendien werd men er heerlijk warm van. Na een tweede ronde roosteren waag de men zich aan de kinderspelletjes. Enthousiast werd er meegehuppeld in „de Zevensprong" en nog enthousias ter klapte men mee in „Ik stond laatst voor een poppenkraam" De tijd vloog om en twaalf uur was dan ook veel te vroeg aangebroken. Velen bleven nog een uurtje nakaar ten aan het wijn. sherry en frisdran kententje. Deze avond was er iemand die zich zwaar schuldig voelde, dat hij niet met de opbouw van de tuin meege holpen had Deze heer bood dan ook aan om het tekort van dit feest te betalen. Misschien een idee voor an dere leden die zich schuldig voelen? In ieder geval was het weer een gewpldig feest, een feest Blijhof waar dig. En met deze fantastische tuin zou het toch mogelijk moeten zijn jaarlijks dit evenement te herhalen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5