jeusden/C. krijgt binnen vier maanden nieuw semi- lermanent winkelcentrum 2200 m2 winkelruimte op terrein ijsbaan aan de Noorderinslag Wethouder Wagenaar: „De Biezenkamp zal een lijdensweg blijven" Plan zal 14 visie liggen; behandelen bezwaren dagen ter b en w eventuele Hamersveldseweg/Zwarteweg zal geen winkelstraat worden COMMENTAREN MENINGEN Lees verder op pagina 8 DONDERDAG 30 MEI 1974 LEUSDER KRANT (Van de redactie) LEUSDEN/CENTRUM - De realisering van winkelvoorzieningen in Leusden- eotrum. zoals bekend al enkele jaren een slepende, uitzichtsloze affaire, chijot onverwachts in een enorme stroomversnelling terecht te zijn gekomen, jrlge week werden de Leusdenaren plotseling gekonfronteerd met noodvoor- eoingen in de vorm van markt-,.kraampjes" aan de Noorderinslag/hoek Jddenweg met daarnaast de vergevorderde plannen voor een noodwinkelcentrum A de Noorderinslag/hoek Torenakkerweg, met een grootte van maximaal 2.200 erkante meter op een terrein van ongeveer één hectare Bovendien is er nog berucht geworden kwestie Biezenkamp, een winkelgebied, waar nu geen uit- eidlngen mogen plaatsvinden in verband met de al een jaar lopzmbbmberoeps- ocedure van bezwaarden (omwonenden) van de Biezenkamp tegen uitbrei- Dgen op grote schaal. Ook in deze kwestie is een stroomversnelling opge- eden nadat b. en w. van Leusden op 13 mei jl. een gesprek hadden met Gede- teerde Staten van Utrecht over deze kwestie. Op 10 juni a s. zullen de Bie- Biezenkamp-bezwaarden vrijwel volledig tevredengesteld zullen worden eQhiele bezwaren tegen het advies van de Provinciale Planologische Dienst d G.S. naar voren te brengen. De kans zit er in - volgens insiders - dat Biezenkampbezwaarden vrijwel volledig tevredengesteld zullen worden geeo reden meer zullen zien om alsnog een beroep op de Kroon te doen na uitspraak van G.S. Dat zou in principe kunnen betekenen, dat b en w. van usden vrij spel krijgen op een terrein op de Biezenkamp naast café-res- iraot Nieuw Leusden. Tegen winkelvoorzieningen op dat terrein hebben Biezenkamp-omwonenden geen enkel bezwaar. Wethouder Wagenaar echter beslist niet optimistisch gestemd over deze zaak. Afgezien nog van het dat hij de oplossing niet zo simpel ziet en niet direkt gelooft in intrek- van de bezwaarschriften, is hij van mening (en volgens hem met hem gemeentebestuur), dat de ruimte, die op de BiezenkamD ter beschikkine zou komen, te gering is om de werkelijke winkelbehoefte van 9000 inwoners van Leusden/Centrum (eind volgend jaar 12 600 inwoners) op te vangen Er zijn méér winkels nodig. Daarom, zo suggereerde hij tijdens de twee hoor zittingen die vorige week zijn gehouden, dat het gemeentebestuur (in casu de raad) in beroep zou kunnen gaan bij de Kroon, waardoor de kwestie Bie zenkamp nog niet aan het eind van de lijdensweg zal zijn Het zou dan nog wel eens twee tot drie jaar kunnen duren (zo niet langer) voordat er definitief zal zijn beslist over het ontwerpbestemmingsplan De Biezenkamp Mochten dan zou het kunnen zijn, dat het noodwinkelcentrum aan de Noorderinslag To renakkerweg op het gebied van de ijsbaan, niet gerealiseerd wordt (of mis schien voor een klein gedeelte), omdat er ruimte vrij komt op de Biezenkamp. De nood-winkelgebouwtjes aan de Noorderinslag-hoek Middenweg zullen onge veer vijf maanden dienst gaan doen. De middenstanders, die daar hun waren aan de man gaan brengen, hebben vergunning tot 1 oktober a.s. Zodra het noodwinkelcentrum op het ijsbaangebied gereed zal zijn, zullen die kramen (door de middenstanders zelf gefinancierd) gegarandeerd verdwijnen, zo ver telde de wethouder de bewoners van Alandsbeek, die op deze kramen uit kijken en aanvankelijk nogal wat bezwaren tegen deze noodwinkeltjes hadden. Overigens maakte wethouder Wagenaar in beide hoorzittingen zijn toehoorders duidelijk, dat de geheimzinnigheid, waarmee deze gehele winkel-affaire werd omgeven, mede te danken is geweest aan interne kommunikatie-stoornissen op het gemeentehuis en het enthousiasme, waarmee de middenstanders aan de Middenweg te werk zijn gegaan Aanvankelijk lag het in de bedoeling om omstreeks 1 juni te starten op die plaats met de noodwinkeltjes. Omdat dit echter nogal wat voorbereiding kost (aanleg waterleiding, electriciteit en afvoer), zijn de middenstanders iets te vlug van start gegaan, waardoor het kon gebeuren, dat de omwonenden voor een voldongen feit kwamen te staan. De wethouder bood hiervoor zijn excuses aan. Een praatschets van het nieuwe noodwinkelcentrum aan de Noor derinslag/hoek Torenakkerweg De definitieve vorm en de toe- en afvoerwegen zijn nog niet bepaald. Hierover moet nog na der worden gedacht. Suggesties van Rozendaal-bewoners zullen hierbij ook betrokken worden. BINNEN VIER MAANDEN JZoals nu (eindelijk) bekend is ge- rden, zal binnen vier maanden een npleet nood-winkelcentrum aan de orderinslag/hoek Torenakkerweg op lerrein van de ijsbaan gerealiseerd leteo zijn. Het plan zal - nadat de gesties van Rozendaal bewoners ir zover mogelijk en wenselijk vorm leo hebben gekregen in het plan - rtien dagen ter visie worden gelegd het gemeentehuis. Direkt betrok- len zullen dan in deze periode be- iren kunnen aantekenen bij b. en w. Leusden Het is ook dit college, de bezwaren behandelt. De raad Dl er in dit geval niet aan te pas. thouder Wagenaar liet er echter i twijfel over bestaan, dat indienen bezwaren weinig zin zal hebben, zij er werkelijk steekhoudende, re argumenten ter tafel komen, ir b. en w. tot nu toe niet bij stil beo gestaan, zullen alle bezwaren der meer van de tafel worden ge ld Dit is mogelijk, omdat het nood- kelcentrum wordt gebouwd op basis artikel 49 van de Woningwet lid lub e en artikel 17 van de Wet op S Ruimtelijke Ordening. Hierin is ue van het treffen van nood-voor- bingen B. en w. hebben op basis I deze artikelen de bevoegdheid om landelen, zoals boven is geschetst. RAADSVERGADERING met de plannen voor het noodwinkel centrum, zonder dat diskussie hier over mogelijk was. De uitspraak van de zijde van het gemeentebestuur, dat de commissie uitgebreid over deze kwestie geinformeerd zou zijn, wordt door de leden van de commissie bestreden ,,De plan nen zijn ons voorgelegd en daarmee was de kous af," zo verklaren zij „Onze mening is in feite niet ge vraagd". HOORZITTING ROZENDAAL- BEWONERS Vorige week woensdagavond - we kondigden dit reeds in ons vorige nummer aan - werden de bewoners van de wijk Rozendaal, die uit zullen kijken op het nieuwe nood-winkelcen trum op de plaats van de ijsbaan, door het gemeentebestuur in de grote zaal van Pon geinformeerd Dit ge beurde na de twee uur durende raads vergadering over hetzelfde onderwerp De zaal was vrijwel geheel gevuld. De interesse was duidelijk erg groot. Een interesse, die nok later op de avond uit de gestelde vragen bleek. Burgemeester mr A. H van der Post verontschuldigde zich in zijn ope ningswoord voor de nogal geheimzinni ge brief aan de bewoners van Rozen daal. ..De tekst van deze brief is iet wat onvolledig Ik heb zelf de tekst niet onder ogen gehad Zoals u wel licht weet, wordt bij gemeentelijke correspondentie vaak gebruik gemaakt van stempeltjes met de handtekeningen yan burgemeester en secretaris Mijn excuses hiervoor Het resultaat is echter wel, dat vanavond de zaal vrij wel vol is. via een uitgebreid interview in de Leusder krant). Dit plan bleek niet uitvoerbaar te zijn, omdat er sprake is van een blijvende winkelbehoefte voor dat terrein. Zodra dat het geval is en er loopt een procedure, is het wettelijk niet toegestaan om daar nood voorzieningen te treffen In de vorige raadsvergadering ver telde de heer Wagenaar. dat er ver gevorderde plannen waren voor nood- winkelvoorzieningen, maar wat dit pre cies inhield, wilde hij de raad nog niet meedelen Eerst wilde hij onder meer het resultaat afwachten van het gesprek dat het gemeentebestuur op 13 mei zo stelde hij, was er niets geheim zinnigs aan de plannen Waarom b. en w. en de raad niet op tijd voor nieuwe winkels gezorgd hebben? Wethouder Wagenaar: „We hebben wel degelijk tijdig nieuwe win kels voorzien. In de eerste plaats was er het ontwerp-bestemmingsplan de Bie zenkamp voor een uitbreiding met 1700 ra2, verder zouden er in de tweede fase-plannen winkelcentra komen in de plannen Brinkenstein en Laapeers, die ook gericht zouden zijn op de bewoners van De Wetering en Alandsbeek. Door de intrekking van de tweede fase-plan nen, kon dit niet doorgaan en zat men weer op het uitgangspunt. de gestelde termijn nog niet is over schreden. Inmiddels zullen in de twee de fase-plannen permanente voorzie ningen moeten worden getroffen, zodat het noodcentrum aan de Noorderinslag zo sj>oedig mogelijk kan worden opge heven. (Binnen de termijn). DE GEKOZEN PLAATS Waar het gemeentebestuur ook een dergelijk semi-permanent winkelcen trum gaat bouwen: bezwaren er tegen zullen altijd blijven komen Om elke diskussie te voorkomen is het gemeen tebestuur uitgegaan van het nu bestaan de mathematische midden van Leusden/ Centrum: zowel vanaf het uiterste punt van het plan Groenhouten als van de Wetering is de loopafstand naar de raad van de gemeente Leusden d woensdag 22 mei in allerijl door college voor een informele verga ing bijeengeroepen om de raadsle- te informeren over deze ontwikke- bZonen6 va^è! *«T voerde daarna »rpc vm Ho vovonirLrr MoHor de hele avond het woord namens het gemeentebestuur res van de Vereniging van Neder- ïse Gemeenten en het lag aanvan- jk in de bedoeling van het gemeen- istuur om dit congres tot het eind bij te wonen De voor hen klaar- kelijk onverwachte ontwikkelingen aanzien van de winkelvoorzieningen, pte het college om snel naar Leus- terug te keren om daar de zaken Hr in het reine te brengen. De in- nele raadsvergadering woensdag- mn,no, dag, duurde twee uur en dat geeft luidelijk aan, dat de raad wel het ge heeft gezegd Naar onze infer tile luidt, hebben verschillende Isleden duidelijke bezwaren naar ren gebracht tegen de gevolgde pro- ire van openbaarheid en openbaar ing Bezwaren, die door het college werden gedeeld. NOODSITUATIE COMMISSIE MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF yenals de raadsleden zijn ook de n van de commissie Midden- en nbedrijf plotseling geconfronteerd Volgens hem is er in Leusden/Cen trum al enige tijd sprake van een noodsituatie wat betreft de winkelvoor zieningen Er zijn hele woonwijken ge- waardoor Leusden/Centrum momenteel ruim 9000 inwoners telt en straks eind 1975 zelfs 12.600 als de eerste fase is afgerond, terwijl de winkelvoorzieningen ver achter ble ven bij deze ontwikkelingen Erger nog die ontwikkeling stond geheel stil doordat de gemeentelijke uitbreidings plannen voor De Biezenkamp door om wonenden werden getorpedeerd In de raad werd herhaalde malen aangedron gen op snelle voorzieningen OP WIELEN We kunnen niet zeggen, doe dat maar in Amersfoort of Woudenberg of Bar- neveld. Voor de realisering van dit winkelcentrum is geen beslissing van de raad nodig zolang de raad geen geld beschikbaar hoeft te stellen Het ligt daarom ook in de bedoeling om de financiering en de uitvoering van het hele projekt in handen te geven van een projektontwikkelingsmaatschappij, in dit geval de Amro-Westland-Utrecht, die aanvankelijk ook de realisatie van De Biezenkamp-uitbreiding in handen heeft gekregen Wij hebben goede hoop. dat deze projektontwikkelingsmaat- schappij met ons een overeenstemming zal bereiken. We zijn van mening, dat deze zaak financieel (ook voor de mid denstanders) haalbaar moet zijn ROZENDAAL-BEWONERS De Rozendaal-bewoners die uitkij ken op het geplande winkelcentrum zetten nogal wat vraagtekens achter dit plan In de eerste plaats waren ze het er natuurlijk niet zo erg over eens, dat het juist voor hun deur moest gebeuren ,,We wonen op de eerste verdieping, dus kijken we over het groen heen op het winkelcentrum Elders zou dat niet het geval zijn" Wethouder Wagenaar gaf dat toe, maar wees er op, dat er tussen de woningen en de Noorderinslag ook al een behoor lijke groenstrook is, terwijl er gezorgd zal worden voor snelgroeiend groen „Bovendien moet u niet vergeten, dat er toch mettertijd gebouwd gaat wor den op die plaats, omdat het tweede fasegebied is U hebt geen blijvend uit zicht op het weiland." De ijsbaan wordt momenteel gebruikt als voetbal(trap)veld Waar moet de jeugd straks heen? Wagenaar. „Er zal een nieuw veld worden gecreeerd, zoals dat ook gaat gebeuren bij de Rossen berg en De Wetering De ijsbaan zal door de financier van het winkelcentrum worden verplaatst. Deze ijsbaan was trouwens „lek" en daardoor vrijwel onbruikbaar." Waarom worden er geen winkels voor dagelijkse behoeften binnen ie dere wijk gebouwd? Wethouder Wage- Het wordt - om in de stijl te blijven - de hoogste tijd om zaken te gaan doen Vorige week kwam vrij onverwacht de aap uit de bekende mouw: b. en w. gaai noodvoorzieningen bouwen aan de Torenakkerweg/Noorderinslag met voor bijgaan aan welke bezwaren dan ook. Dat alles gebaseerd op artikel 17 vai de wet op de Ruimtelijke Ordening, die iets dergelijks in noodsituaties toe staat. Hoewel wij altijd een tegenstander zijn geweest van besturen buiten d< burger om, geloven we toch, dat in dit geyal het gemeentebestuur gelijk heeft Wij zijn niet zo erg gecharmeerd door de wijze, waarop het gemeentebestuui heeft gemeend één en ander te moeten bekendmaken, maar voor de rest kunnei we het volstrekt eens zijn met het uitgangspunt er moeten winkels komen oj zeer korte termijn. Als dat mei op de Biezenkamp kan, dan in vredesnaan naar ergens anders. Jammer vinden we het, dat het gekozen tijdstip wai aai de vroege kant is. Immers op 10 juni hebben Biezenkamp-bezwaarden een ge sprek met GS en wie weet wat daarvan het resultaat kan zijn. Nu loopt men d< kans, dat twee (straks) uitvoerbare plannen door elkaar heen gaan lopen ali mocht blijken, dat de bezwaren van de Biezenkamp-bewoners voor een be langrijk deel wordt tegemoetgekomen. Aan de andere kant is dit niet zeker en permanente bouw duurt altijd no§ weer zoveel langer dan semi-permanente. Dit laatste soort winkelvoorzienin gen kunnen binnen vier, vijf maanden gerealiseerd zijn. De oplossing van som mige belangengroeperingen, zoals de winkeliersvereniging (maak vandeZwarte- weg en Hamersveldseweg een winkelstraat, samen met de Biezenkamp) lijkl op het eerste gezicht erg aantrekkelijk, maar wij geloven wel, dat er dan verkeers- en parkeerproblemen zullen opduiken, afgezien nog van de vraag ol er de ruimte is voor een behoorlijke winkeluitbreiding die voor de komende vijf tot tien jaar voldoende zal zijn. Wij kunnen ons de haast van het gemeentebestuur deels wel indenken, maar zij moet er wel voor waken, dat het geen paniekvoetbal wordt. Wij zijn er echl niet mee gebaat als straks blijkt, dat er zoveel protestgroepen zijn, dat niets meer uitvoerbaar is. Leusden/centrum heeft zeer spoedig goede winkelvoorzie ningen nodig, daar kan niemand omheen, ook al zijn er mensen, die gemaks halve wijzen op de mogelijkheid om per auto naar Amersfoort te gaan. Dat is lariekoek! Lang niet iedereen heeft voor boodschappen doen een auto ter be schikking! Het gemeentebestuur zal er goed aan doen om zich goed te bezinnen alvoreos men gaat beginnen. Oriënterende gesprekken met zowel winkeliers als Biezen kamp-bezwaarden zouden best eens verhelderend kunnen werken. Tot nu toe is niets van dat alles gebeurd en dat betreuren wij. Het is de hoogste tijd om za ken te gaan doen, ook al blijven we wel van mening, dat het evenzo goed na de verkiezingen van gisteren had kunnen gebeuren Tenslotte blijkt uit uitlatingen van de middenstanders weer eens, dat de winkeliersvereniging Leusden/centrum door het gemeentebestuur als een stief kind wordt behandeld. Dat is betreurenswaardig, temeer omdat juist de toekomst van deze mensen voor een niet onbelangrijk deel afhangt van de beslissingen die nu op korte termijn genomen zullen worden. Bert Vos. Gezicht op de plaats, waar het noodwinkelcentrum binnen vier maanden zal verrijzen. De foto Is genomen vanaf de Torenakker weg. De ingang van het winkel centrum zal naar alle waar schijnlijkheid recht tegenover deze weg worden geplaatst. had met Utrecht Gedeputeerde Staten van Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om noodwinkeltjes op wielen op het Biezenkampterrein neer te zet ten. (De wethouder lanceerde dit plan SNELLER De raadsfraktie van de Progressie ven (PvdA/D'66) drong toen aan op een snelle informatie nog vóór de ver kiezingen en de mogelijkheid om over de totale winkelsituatie in Leusden via een raadsvergadering te kunnen dis cussieren Hierbij zouden dan ook de alternatieve plannen ter sprake moeten worden gebracht. Voorzitter Van der Post zegde dit (onder voorbehoud) toe Volgens wethouder Wagenaar waren de daarop volgende ontwikkelingen een gevolg van de aandrang, die toen door raadsleden is uitgeoefend In feite, Het winkelcentrum De Biezen kamp. DE BIEZENKAMP GEEN OPLOSSING De oplossing ligt volgens de heer Wagenaar niet in de Biezenkamp „Wat het antwoord van Gedeputeerde Staten ook zal zijn." zo stelde de wethouder, „de kwestie de Biezenkamp zal een moeilijke zaak blijven, zowel voor de bewoners als voor de raad Het zal wel een lijdensweg blijven Wij had den uiteraard graag gewild, dat G.S. de bezwaren ongegrond zou verklaren, maar zelfs indien dat zou gebeuren en er geen enkel bezwaar meer zou be staan, dan nog zou het een paar jaar duren voordat er winkels gerealiseerd zouden zijn Met 9000 inwoners en straks in 1975 zelfs 12 600 inwoners als de gehele eerste fase is volge bouwd, is dat ten enenmale onvoldoende Er moet NU een oplossing komen en wel op zeer korte termijn Daarom is gedacht aan een nood-winkelcentrum aan de Noorderinslag-hoek Torenak kerweg Op de plaats waar nu de ijs baan ligt, zal een winkelcentrum wor den gebouwd met een totale omvang van 2200 vierkante meter winkelop pervlakte. Op een gebied van een hec tare blijft nog voldoende ruimte over voor parkeergelegenheid en ruime groenvoorzieningen om het geheel vooral voor de omwonenden aantrek kelijk te maken. TWEE FASEN Dit centrum zal in twee fasen wor den opgebouwd. Het gemeentebestuur denkt in eerste instantie aan ongeveer 1200 vierkante meter op zeer korte termijn, met daarna aanvulling naar be hoefte. De voorzieningen zullen semi permanent zijn, dat wil zeggen, dat permanent zijn, dat wil zeggen, dat ze er uiterlijk vijf jaar zullen mogen blijven staan met een maximum ver lengingstermijn van nog eens vijf jaar. Het centrum zal in ongeveer vier a vijf maanden gereed kunnen zijn. Het winkelcentrum zal bestaan uit dezelfde voorzieningen, die voor de Biezenkamp zijn gedacht Het totaal zal alleen groter worden, omdat het gemeentebestuur volgens de bestaande normen een uit breiding van slechts 1700 m2 (zoals voor de Biezenkamp is gedacht) nu reeds onvoldoende acht. Zodra de mogelijkheid bestaat om op de Biezenkamp weer te bouwen, zal het semi-permanente centrum aan de Noorderinslag/Torenakkerweg zo spoedig mogelijk worden overgeplaatst naar De Biezenkamp. Omdat wordt verondersteld, dat dit niet meer zal zijn dan ongeveer 1200 m2 (het ter rein naast Nieuw-Leusden), zal het overige deel van het winkelcentrum aan de Noorderinslag worden gehand haafd In ieder geval zolang de be hoefte daaraan bestaat en voor zover Noorderinslag/ijsbaan 800 meter, een afstand, die volgens huidige maatsta ven de juiste afstand is qua bereik baarheid voor het wandelend winkel publiek Het is beslist niet zo, dat deze plaats om andere redenen geko zen is. Het is onjuist te veronderstel len, dat dit de plaats zal worden voor het nog te bouwen hoofdcentrum van Leusden. Die plaats moet nog wor den vastgesteld onder meer via be raadslagingen door de werkgroep be stemmingsplannen van de Comité mi lieuzorg Leusden PRAATSCHETS Voor de uitvoering van het nood- winkelcentrumplan Is een praatschets gemaakt, waarover diskussie mogelijk is. Wellicht zijn er alternatieven, sug gesties en opmerkingen, die in het de finitieve plan verwerkt kunnen worden. Het ligt - zoals het plan er nu uit ziet - in de bedoeling om het gehele noodcentrum met een vrij hoge aar den wal te omgeven, waarop snel groeiend groen zal worden geplant, om de omwonenden een al te irritant uitzicht op de winkels te besparen. Er zal een ruime entree worden ge maakt met voldoende parkeergelegen heid. De ingang is gepland recht tegen over de Torenakkerweg. Het verkeer zal op dat punt via een verkeerslicht- installatie moeten worden geregeld, om excessen te voorkomen. De veilig heid van het winkelend publiek en het verkeer krijgt de hoogste prioriteit Wethouder Wagenaar „Wat we ook gaan doen, er is geen enkele diskussie mogelijk over het feit. dat er winkels moeten komen Er zal nu eindelijk iets gedaan moeten worden Niet ie dereen heeft een auto om elders in kopen te doen. We moeten als ge meentebestuur rekening houden met de honderden inwoners, die per voet moeten winkelen De afstanden èn de mogelijkheden moeten daarom voldoen de zijn. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de bejaarden en de moeders, die geen auto hebben en toch hun levens middelen moeten kunnen kopen naar „Er is een rapport van progres sieven uitgebracht, waarin iets derge lijks wordt gesuggereerd Het is een goede gedachte, maar na bestudering is het onuitvoerbaar gebleken In het rapport wordt de suggestie gedaan om een vijftal winkels langs de As- schatterweg hoek Middenweg neer te zetten bij de scholen Na bestudering zijn wij tot de konklusie gekomen, dat dit erg moeilijk gaat worden, omdat de ruimte hiervoor eigenlijk te beperkt is en uitbreiding van de scholen dan wordt beperkt Het zou bovendien een wat rommelig geheel worden EéN BOUWLAAG Hoe hoog wordt de bebouwing van het noodwinkelcentrum? De heer Wage naar: „Er wordt in één laaggebouwd," De verkeerssituatie baarde verschil lende Rozendaal-bewoners nogal zor gen Zij wilden liever een aan- en afvoerweg naar het centrum, die niet zo dicht bij het centrum zelf komen te liggen Wethouder Wagenaar deelde mee, dat het geheel verkeerstechnisch grondig zal worden bekeken en alle suggesties op dit gebied van de bewo ners in de definitieve vormgeving zul len worden betrokken Met gebruik van stoplichten kan het verkeer naar behoren worden geleid, terwijl langere aan- en afvoerwegen aanzienlijk méér voorzieningen vergen en niet veiliger zullen blijken te zijn. „Nogmaals het blijft een noodvoorziening en het moet financieel ook haalbaar zijn. Ik doe dan ook een ernstig beroep op u om ons en de hele gemeenschap van Leus den ter wille te zijn, zodat wij dit kunnen realiseren" COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN Waarom is de werkgroep Bestem mingsplannen van het CML hierin niet gekend9 Het is toch tweede fase-ge bied9 Wethouder Wagenaar „Ten aanzien van het CML moet ik nadrukkelijk stellen, dat waar we nu mee bezig zijn een noodwinkelvoorziening voor de EERSTE fase betreft, niet voor het tweede fase-gebied. Ik wil best met het CML hierover praten en diskus- siéren, maar het heeft niets met de tweede fase te maken Enkele bewoners waren van mening, dat het financieel wellicht niet haal baar zou zijn. De heer Wagenaar „Wat dat betreft hoeft u zich volstrekt geen zorgen te maken Dat komt best goed, ik ben zelf een zakenman." HAMERSVELDSEWEG/ ZWARTEWEG Er zijn geruchten, dat een groot winkelbedrijf het pand van de firma Vermeulen aan de Zwarteweg zou heb ben gehuurd om daar een supermarkt te beginnen. Verder is er sprake van andere panden, die ook de belangstel ling hebben van grootwinkelbedrijven Is het niet logischer om de Hamers veldseweg en de Zwarteweg uit te bouwen tot gezellige winkelstraat? Wethouder Wagenaar „Het lijkt mis schien logisch, dat de Hamersveldse weg en de Zwarteweg daarvoor geschikt zouden zijn in samenwerking met de Biezenkamp U vergeet dan echter twee dingen. In de eerste plaats is het winkelbestand daar al enkele malen via het gebruik van artikel 19 verbouwd en uitgebreid Daar komt op een gege ven moment een eind aan. De ruimte aan de Hamersveldseweg/Zwarteweg is niet onuitputtelijk voor het uitbrei den van bestaande winkels. Ten tweede is het vrijwel niet mogelijk gebleken om winkels rendabel te houden zonder voldoende concentratie. Een concen tratie van winkels, zoals in een winkel centrum, is rendabel Andere vormen zijn gedoemd uit te sterven Vijftig procent van de middenstand, die buiten een winkelconcentratie zaken trachten te doen. blijven op deze wijze beneden hun minimum-salaris Bovendien waar wilt u de auto's van het winkelend publiek laten? Geen verkeer betekent geen kopers Nogmaals, het lijkt een aantrekkelijke oplossing, maar het is onmogelijk te realiseren Het is finan cieel niet haalbaar." „U kunt de supermarkt in de zaak van de firma Vermeulen niet tegen houden De heer Wagenaar „Nee. dat kunnen we inderdaad niet Het enige wat we wel zullen doen is vergunningen te wei geren voor interne of extern^ verbouw aan het pand Dat is niet rmrelijk Het pand zelf heeft een bestemmni» als win kel en daar kan niets aan laan wor den." GEEN BEHOEFTE Iemand opperde het denkbeeld, dat het noodwinkelcentrum wel kleiner kon, omdat de supermarkt aan de Zwarte weg er toch koml Wethouder Wagenaar was het niet met hem eens. Enkele andere bewoners vonden de hele zaak rond de winkelvoorzieningen sterk overtrokken. Volgens hen was er helemaal geen behoefte aan winkels. „Boodschappen kun je best in Amers foort doen was hun mening. De heer Wagenaar vond dit beslist niet juist, temeer daar het niet enkel gaat om enkele honderden bewoners, zoals die van de uitgenodigde pleinen Rozendaal, maar om 9 tot 12 000 inwoners. „En die hebben beslist niet allemaal een auto om „eventjes" hun boodschappen in Amersfoort of omgeving te gaan doen. Wij zouden als overheid ernstig tekort schieten als we dat als uitgangs punt zouden nemen. Duizenden bewo ners hebben geen auto en moeten te voet of per fiets hun boodschappen doen. Wilt u hen naar Amersfoort, Woudenberg of Barneveld sturen?" OVERLEG MIDDENSTAND Het gemeentebestuur hoopt het over leg met de Leusdense middenstand half juni rond te hebben. Dan komt het voorstel in de raad. „Als we te lang zouden wachten, zitten we tijdens de bouw midden in de winter." aldus de heer Wagenaar. „De zaak moet vóór die tijd gerealiseerd zijn en dat kan" De Rozendaal-bewoners leken niet geheel tevreden toen de heer Van der Post de bijeenkomst afsloot.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7