„Samen bouwen is samenwerken" Open huis van het „Kreatief Centrum" Palet-indianen luud S. J. Noom - bouwkundig hoofduitvoerder Ik vind het heerlijk om ziekenhuizen te bouwen, daar zitten duizenden facetten aan Bouwers in leusden(8) ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEER Vraag onze advertentietarieven De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden ONDERDAG 30 MEI 1914 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Als ik op de afgespro- tijd bij hem kom, is hij thuis, vraagt mij of ik met zijn vrouw lanneke en de beide kinderen Marlon 4) en Eric Jan (2) in de tuin onder Ie parasol bij de lunch wil aanzit- eo. Het is stralend weer, en de kinderen riodeo bet verrukkelijk, dat er buiten egeteo kan worden. Marlon praat hon- erd uit Als Eric haar vraagt een wekje op te rapen, dat van zijn kln- ersloel is afgevallen, geeft ze 't hem: Alsjeblieft, en wat zeg je dan?" [üaok je", zegt Eric Jan, en hij óoet Marlon meteen beloven, dat hij iet boekje niet weer op de grond zal ooieü. Aao mij vraagt ze waarom ik lauwe lak op mijn nagels heb. ,,Mijn noeder heeft rode", deelt ze me mee. Na de lunch gaan de kinderen naar ied, mevrouw Noom gaat zonnen, en it voerder Ruud Noom en ik gaan praten de huiskamer, die heel mooi is ua ruimtevorming Mijn hele familie bestaat uit ouwers". begint Ruud Noom, ,,Een is architekt, éèn oom is uit- oerder, van wie ik het echte timmer- ak heb geleerd, en mijn vader was ouwkundig opzichter bij Waterstaat. Ik dacht dat het er in de tijd, dat ik p de padvinderij was. al een beetje uit nam dat ik graag leiding 'wou geven in dat zette zich voort in de bouw- ereld Ik begon als timmerman, en i had (na natuurlijk de nodige ervaring pgedaan te hebben) al gauw, dat ver killende timmerlieden kwamen vra- boe ze dit of dat moesten doen Van mijn vader heb ik het echte aterpas en landmeten geleerd Mijn ader was een harde leermeester. Het ierk moest goed zijn, want anders eugde het niet en moest het over. lij was er een voorstander van om raktijk en theorie naast elkaar te ouden Zo begon ik ook in de prak- ijk, en ik studeerde 's avonds Dat ;eb ik tot mijn vijfentwintigste jaar edaan Ik heb alle mogelijke bouwkun- ige kursussen gevolgd De moeilijkste ond ik de schriftelijke kursus voor etonbouwkundig uitvoerder P B.N.A. Polytechnisch Bureau Nederland Arn- em). Ik vind eigenlijk iedere schriftelijke ursus moeilijk qua begeleiding. Het uurl veel te lang voordat je de vragen, ie je op schrift hebt gesteld, beant- oord krijgt, en dan hangt het er nog laar vanaf hoe zulke vragen bij de raar overkomen. Nee, het liefst ging s avonds naar school toe, waar je en direkt antwoord op je vragen kreeg. beb die opleiding in Nieuw-Guinea (gemaakt Bij de Amsterdamse Ballast aatschappij vroegen ze timmerlie- en voor Biak. Als broekje van één- itwintig ben ik daar toen naar toe ïgaan lo de eerste tijd had ik het er niet akkelijk. Ik sprak tien woorden Ma ïs, en daar stond ik dan op Nieuw nnea Achteraf denk ik met veel ezier aan die tijd terug Je haalt tijd de prettige dingen naar voren, de akelige, die ban je gewoon uit herinnering Voor mij is dat gaan ir Nieuw-Guinea een belangrijke stap »eest lk leerde een geweldig stuk., illstandigheid; In zcr'n omgeving leef het echte pionieren. Eén van de lerbeste dingen, die ik daar heb ge- erd is. vooruit te denken. Met alles oest je op Nieuw-Guinea drie maan- ïn vooruit-denken, want je was af- nkelijk van de Holland-boot, die eens de zoveel maanden Biak aandeed verigens, als je iets wilde hebben, it de Hollandse winkels" niet hadden, »n kon je vaak terecht in de Chinese Oku lk houd niet van rassendiscriminatie, ik kan goed met de Papoea's op- ihieten Met overleg kreeg je veel neer van hen gedaan dan met vloeken schoppen. Toen ik aankwam in Biak, was 's avonds laat, toen kreeg ik èn halve dag om te acclimatiseren, 's middags werd ik naar de „bouw- gebracht. „Hier zijn de teke ngen", zei men tegen mij, „endaar oeten de magazijnen komen, en we ko en deze week wel weer 's bij je jkun >en ik er kwam zaten er zo'n man tien van de Ballast Maatschappij H was in de jaren 1960-1962. Er wa- jec jonge knapen van mijn leeftijd, die hebben me geweldig opgevangen, heb daar net het laatste gedeelte in die infiltratie geschiedenis meege- kt Wij hebben door de oorlogs- ouilles de gevangen uit het oerwoud ophalen, en we hebben er zelfs een kamp op een van de omlig- eilandjes moeten bouwen" bouwde u in Nieuw-Guinea, van dat kamp dan?" zijn begonnen met het bouwen munitiebunkers en opslagruimten de marinebasis. Daarnaast bouw de op dezelfde basis een nieuwe met alle primitieve middelen, die ïdden Voor „De Kroonduif'bouw de een radiostation met geprefa- onderdelen, die rechtstreeks d werden aangevoerd, en die werden opgebouwd. Een in Biak was ondenkbaar hangards voor „De en de luchtmacht. Hetlaat- f jaar heb ik aan het ziekenhuis mée-gebouwd heb er ook zelf in gelegen, in De eerste keer had ik en de tweede keer ig in verband van- het karangstof, is een soort koraal, waar een in zit. die direkt tot infekties Het was er allemaal heel pri- In de polikliniek regende het net zo hard als buiten De Bal- Maatschappij richtte een eigen post en er werd een marinearts aan- Later waren er wel zeventig hij de Ballast Maatschappij. Die beschikte over veel betere dan het gouvernement De heer Noom. Foto Janus Visser Ik had een heel goede verstandhouding en een heel goede samenwerking met de Papoea's. Als je ze maar als mens behandelt. Er waren heel goede vak lieden onder, metselaars, timmerlieden en heel goede tegelzetters. Alle vloeren waren uiteraard betegeld. Mijn ouders zeiden „Je bent als jongen naar Nieuw-Guinea gegaan, en je bent als man teruggekomen". Dat leiding geven van mij, dat kreeg daar een geweldige duw omhoog. Op Nieuw-Guinea heb ik het bedrijf Bredero leren kennen De menselijke omgang en het organisatievermogen van Bredero hebben mij de ogen geopend, Ik solliciteerde in Nederland direct bij Bredero, en na een week of drie kon ik er beginnen. In oktober van dit jaar zat ik er twaalfeneenhalL- jaar E'en heel klem jubiteumpje dus'1 „Kwam u bij Bredero als timmer man in dienst?" „In 1962 kwam ik bij Bredero als voorman in dienst, en toen moest ik naar de Koninklijke Zoutfabrieken in Hengelo Daar moesten we vleugels aan de bestaande kantoorgebouwen aan bouwen Al vrij snel ging ik samen werken met de binnenuitvoerder, omdat de hoofduitvoerder ziek werd Dat was de eerste stap op die ladder omhoog Toen moest ik me al een beetje waar gaan maken. Het klikte meteen met de bedrijfsleider, en het ging geweldig. Eén van de belangrijkste dingen vind ik: de gebruiksaanwijzing van ieder een. Als je die gebruiksaanwijzing maar kent en goed hanteert, dan is er met iedereen te werken. Het maakt niet uit met wie. Je moet iedereen in zijn waarde als mens laten. Weet u, je kunt een gebouw, een ziekenhuis of een industrieloods of wat dan maar ook, niet alleen bouwen, daar heb je iedereen bij nodig. Vandaar ook de kreet: „Samen bouwen is samen wer ken". Daar sta ik helemaal achter. Ik ben ook niet degene, die op de bouw rondloopt en die zegt: „Zo moet het gedaan worden, en zo wil ik het hebben". Ik praat er met de mensen over. Op die manier krijg je het meest uit de mensen, en hebben ze plezier in hun werk. De mensen moeten zien, dat jij vindt, dat ze ook kunnen meedenken. De meeste mensen zijn geneigd om, als er problemen zijn, naar iemand toe te gaan om een oplossing te vra gen. Dat is de mens eigen. Met samen praten moet je uit die mens zien te krijgen, dat ook hij een oplossing voor dat probleem heeft, en voor zijn op lossing moet je dan kunnen kiezen Tot op heden is me dat nog steeds goed gelukt De mensen werken graag bij me. Het is het bespelen van de mensen om er samen beter van te worden. Natuurlijk moet je ook wel eens op je streep staan „Jongens, het gaat zo niet langer, je moet er wat aan doen Dat lukt meestal wel' „Kunt u een specifiek bouwwerk noemen, dat door u is uitgevoerd?" „Een jaar of vier heb ik bij Eura- toom, het reactorcentrum, in Petten gewerkt Dat was een bizonder fijne tijd Het was een machtig team, dat helemaal op elkaar ingespeeld was. Aan diverse projekten heb ik mee gewerkt: laboratoria, kantoorgebouwen, een immens grote hal voor Euratoom. Ik was meestal met èen of twee uit voerders samen Daar heb ik mijn eerste eigen werk gehad: het hoofd gebouw voor Euratoom/Reactorcentrum, gebouw voor Euratoom/Reactorcen trum, een schitterend mooi ding wat de architektuur betreft" schema het ketelhuis moet vóór het winterseizoen draaien" „Worden die spanningen om altijd onder zo'n druk van tijdnood te werken u nooit te groot?" „lk heb leergeld betaald Ik was twee of drie maanden overspannen. Ik pro beer dat af te reageren door gewoon naar de mensen op de bouw toe te stappen, een praatje te maken of een geintje uit te halen Wat de artsen je aanraden om te proberen het werk 's avonds van je af te zetten dat kan ik niet. Vroeger als timmerman was dat eenvoudiger Maar als ik 's mor gens vroeg in mijn auto rijd, dan laat ik al het hele programma de revue passeren lk heb twee uitlaatkleppen. Als het seizoen er is, vis ik graag Of ik iets of niets vang, dat doet er niet toe 's Morgens heel vroeg aan de waterkant valt alles van je af. De tweede uitlaatklep is. dat ik sinds een paar jaar lid ben van de Schiet vereniging Leusden Ik was nog geen half jaar lid of ik werd opgenomen in het bestuur vanwege mijn bouwdes- kundigheid. We zijn een grote klei- duivenbaan aan het bouwen Ook werd ik gekozen voor de organisatie van de wedstrijden voor alle kampioenschap pen Dat is voor mij pure ontspanning. Ik schiet niet om nummer eén of twee te zijnHet gaat mij om de ontspan ning op zich Misschien reageer ik mijn spanningen daar wel op af. Want span ningen zijn er altijd Bij zo'n over drachtsdatum zit het venijn inde staart De laatste weken komt alles tegelijk. Met toeleveringsbedrijven hebben we de grootste moeite. Maar je kunt die bedrijven er niet altijd de schuld van geven Ik heb iedere dag plezier in mijn werk Ik probeer het wel gescheiden te houden van mijn gezin. Dat lukt niet altijd Ik kan heel fijn praten met mijn vrouw. Die hoeft heus niet alles tot in de finesses te begrijpen, maar ik kan alles met haar uit- en bepra ten Als je thuis komt. en je hebt twee van die kleuters, die je aandacht opeisen, nou, dan vergeet je je werk snel. Als ik een rotdag op de bouw heb gehad, dan doe ik maar gek met mijn kinderen. Misschien is dat wel de reden, dat ik er nu minder moeite mee heb om alles van me af te zetten dan vroeger Toen ik de eerste keer van huis af ging (de afstand Schoorl- Utrecht was niet te doen) had ik een heel goed kosthuis, maar ik had 's avonds te veel tijd om aan het werk te denken Ik was er toen dag en nacht mee bezig, en na debouwvakantieklap te ik finaal in mekaar Nog éen ding: wat ik ook belangrijk bij ons bouwbedrijf vind is. dat wij in de gelegenheid worden gesteld om alle mogelijke kursussen over bouwtechnie ken te volgen, die geheel voor je geregeld en betaald worden Dat is geweldig. Je hebt op die kursussen uiteraard kontakt met andere uitvoer ders van andere bouwbedrijven, en dan blijkt wel, dat uit sociaal oogpunt bekeken Bredero zéér hoog staat aan geschreven. ook wat de begeleiding be treft. Wij hebben diverse sociale werksters in dienst, die gewoon met de mensen komen praten. En bij welk groot bedrijf in Nederland gebeurt het nog dat een president-commissaris 's morgensom 7 uur de autobus met kinderen, die naar een kinderkamp gaan. staat uit te wuiven? Zolang er dergelijke dingen in een bedrijf mogelijk zijn, dan wil je voor zo'n bedrijf hard werken" Als ik mevrouw Noom gedag wil zeggen is ze. al zonnend, in slaap gevallen „Zalig", zegt haar echt genoot. „Wie was de architekt daarvan?" „Dat was hetarchitektenbureau Has selt en De Koning uit Nijmegen Ik heb daar ook mijn vrouw leren kennen; die kwam daar op sollicitatie- bezoek. Dat was in 1964 We hadden al een hele tijd verkering, toen ik optie heb genomen op een stukje grond in Schoorl. Ik had me namelijk altijd voor genomen, dat ik niet wilde trouwen, voordat ik alles in de puntjes had geregeld Vandaar die optie op dat stukje grond in Schoorl. Het toeval wilde, dat mijn schoon vader 29 jaar in Indonesië gewoond heeft. Hij zat ook vaak in Nieuw- Guinea. Daar heeft hij met de Genie bepaalde werken uitgezet die wij later afgebouwd hebben Dat klikte gelijk, en ik moest meteen met mijn dia's en mijn projektor op de proppen komen. In oktober 1966 zijn wij getrouwd in Schoorl Er hingen nog zoveel plan nen met het Reactorcentrum in de lucht, dat ik met mijn schbonvader en mijn vader op dat stukje grqpd zelf een bungalow wilde gaan bouwen Van de zijde van Bredero kreeg ik alle medewerking Ik had daar een gewel dige ploeg mensen uit Friesland, en die kwamen 's zaterdags helpen De eigenlijke opzichter kwam in de bouw vakvakantie zelfs éen week helpen' Daar heb je dat weer van die samenwerking hoe ga je met elkaar om, hoe breng je iets over". „Komt u uit een gezin met veel kinderen, zodat u die gave om met mensen om te gaan al in uw jeugd in praktijk kon brengen?" „Ik heb eén zuster, en we hadden vaak onenigheid Maar mijn moeder wist met veel takt die kat-hondverhou- ding tussen mijn zuster en mij in goede banen te leiden. Alle problemen kon ik met mijn moeder bepraten. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik een machtig fijne jeugd heb gehad Dankzij mijn ouders heb ik de hele Nieuw-Guinea tijd vol kunnen houden Mijn verloving raakte daar uit, en ik kreeg een enorme klap, die mijn ouders voor me hebben opgevangen Op Nieuw-Guinea heb ik ook een ge weldige vriend, Jan Potasse ontmoet, met wie ik heden ten dage nog be vriend ben" „We waren 4>ij Petten en Schoorl gebleven" „Toen wij er een jaar woonden gooide De Gaulle roet in het eten Die draaide de geldkraan dicht Eura toom heeft toen tijdelijk op wankelen gestaan, vooral met al die dure krach ten, die er werkten Er werd toen praktisch niet meer gebouwd en als bouwbedrijf gingen wij daar weg Toen ben ik naar De Uithof gegaan als uitvoerder. Daar hebben we het fijnste bouwteam gehad, dat ik ooit heb meegemaakt Die vriend uit Nieuw- Guinea, die ik u straks noemde, die was er ook bij. Onze promoties hiel den zo'n beetje gelijke tred. Daar za ten we met een oudere eerste uitvoer der. vader Arends, die over ons waak te. Jan Potasse en ik waren de buiten- uitvoerders. en verder hadden we een team van alleen maar jonge kerels. Het was een machtige tijd We bouw den de afdeling verloskunde, heelkunde, de interne afdeling, die pas is klaar gekomen, de afdeling diergeneeskunde voor de kleine huisdieren en de afde ling tandheelkunde. Ook hebben we er nog een groot generatorengebouw neer gezet Toen de interne afdeling klaar was, was de heer Arends met een zieken huis in Velp bezig, en hij vroeg mij erbij. Het laatste jaar werkte ik daar zelfstandig „Eigenlijk had ik u al lang moeten vragen, wat het uitvoerder zijn nu pre cies inhoudt". „Een aannemer heeft diverse pro jekten tegelijk onder handen Op elk projekt nu wordt een uitvoerder of hoofduitvoerder neergezet, die de be langen van de aannemer behartigt. Het uitvoerder zijn omhelst alles. Je moet praktisch het bestek in je hoofd hebben Je moet van elke tekeningen weten wat er op staat. Dat werk doe ik meestal 's avonds thuis. Overdag ben je daar eigenlijk te druk voor Je moet ook een goed kontakt onderhouden met de man van de inkoop wat de levertijden van het materiaal betreft. Je moet alle moeite doen, dat alles op tijd is, want de bouw moet zonder stagnatie kunnen dóórgaan En wat voor gekke dingen de architekt ook op de tekening zet, al staat daar een jaar levertijd voor: het is je eer als uitvoerder om te zor gen, dat het op tijd aanwezig is". „Welke zijde van het uitvoerders- vak trekt u het meeste?" „Het organiseren Dat organiseren heb ik altijd fijn gevonden Ik werk gelukkig bij een bouwbedrijf, dat de LEUSDEN - Het Kreatief CeDtrum „De Hof", Hof 19, te Amersfoort houdt in de week van 27 tot en met 31 mei 1974 open huis Tijdens de lessen, van welke ook vele inwoners van Leusden gebruik maken, is een ieder welkom op de volgende dagen van 20.00 tot 22 00 uur. Schilderen, tekenen, maandag tot en met woensdag. Keramiek: maandag tot en met donder dag. Monumentaal textiel: maandag tot en met woensdag; Grafische technieken, dinsdag en woensdag, Emailleren-metaal: woensdag tot en met vrijdag, Ruimtelijk vormen: dinsdag Er is een tentoonstelling gemaakt van werken, vervaardigd tijdens de kursus 1973-1974 Voor het kursusjaar 1974-1975 wordt het bestaande pakket uitgebreid met de volgende kursussen: fotografie, video, reportages en hoorspelen; toneel, bloemschikken, kerstversiering, jeugd leiders kursus. moeder en kind, aktivi- teiten voor 65 plussers, kursussen voor jongeren van 13 tot 16 jaar De fraaie affiche voor het Krea tief Centrum „De Hof' met de akti- viteiten over de jaren 1974-1975 is gemaakt door Adri Colpaart Va.. Us: kursiaten komen er onge veer dertig tot veertig uit Leusden, u ziet. een niet onbelangrijk aantal' De kursisten van „De Hof' bestaan voor 50% uit Amersfoorters en voor 50% uit de regio. Het Kreatief Cen trum bestaat nu twaalf jaar, en is in september 1972 omgevormd tot een gemeentelijke stichting om een eigen rechtspersoonlijkheid te bezitten in verband met de subsidie. Alle docenten zijn akademisch gevormde beroeps kunstenaars Wij willen u enkele van hun namen noemen Marion Franke en Francien Olivier-Timmers beiden keramiek; Loek Lafeber-emailleren, edelsmeden; Gérard Grassere - kunst schilder; Liesbeth van den Akker en Madeleine Posscher beiden weven, Ger hard Belgraver - grafische technieken. Ruimtelijke Vorming - Pim Knaap. Kindergroepen - Jolanda Hoffman. De kaderkursus Jeugdwerk wordt gevolgd door de volgende Leusdense dames Ilona van den Burg, mevrouw Grit en mevrouw Otto Zij willen voor „Blijhof" nieuwe ideeen opdoen om met kinderen te werken Nog een andere Leusdenaar is di rekt bij het werk van „De Hof" be trokken, namelijk de heer R K. van Itallie, die zitting heeft in het bestuur. De open lesweek, die men elk jaar geeft, wordt druk bezocht Wij kunnen u aanraden er een kijkje te gaan ne men, want het is werk van bizondere kwaliteit, dat u ziet uitgestald, en dat zich door de deskundige leiding verheft boven het zo maar liefhebberen op het één of ander terrein Vooral het mo numentaal textiel, dat door de gehele tentoonstelling is heen „geweven", is verrukkelijk om te zien. Een fraai gekleurde hangmat en vele wandbekleed- sels en batikdoeken zijn een lust voor het oog. Ook de keramiek, die voor het over grote deel met de hand wordt gevormd, is fijn van kleur en uitbeelding. Bij het email viel ons in het bizon- der een goudkleurig stuk op, dat uit verschillende geëmailleerde platen was samengesteld, -en dat daardoor een gro tere afmeting had kunnen aannemen dan het typisch „kleine" emailleren van sieraden Het schilderwerk was zeer uiteen-s. lopend van aard en kwaliteit. De gra fische technieken waren boeiend als altijd, en de ruimtelijke vorming gaf in gips bizondere vormen en gaten EeD tentoonstelling van verschil lende vormen en uitdrukkingsmoge lijkheden. die de moeite van het be zien waard is! Foto's: Janus Visser vrijheid geeft om te improviseren en te organiseren Er zijn wel mensen, die zeggen, dat op de bouw alles voor je is uitgestippeld. Dat is dan mis schien in theorie zo Maar niet in de praktijk. Op het hoofdkantoor wordt er veel voor je uitgeknobbeld. Wij zijn dan ook bijvoorbeeld één van de eer ste bedrijven, die complete begrotingen uit de computer halen En al het mate rieel van het werk is in het brein van de computer geregistreerd Ik vind het heerlijk om ziekenhui zen te bouwen daar zitten duizenden facetten aan. Woningbouw ligt me niet honderd keer hetzelfde herhalen, nee, dat is niets voor mij Toen we dat ziekenhuis in Velp hadden opgeleverd kwamen er allemaal Rode Kruis en Legercolonnes om de patiënten van het oude naar het nieuwe ziekenhuis over te brengen. Die verbaasde blik ken van die patiënten over dat mooie moderne gebouw zal ik nooit ver geten' Daarna heb ik ruim een jaar op het Paleis van Justitie gezeten in Den Haag, en ik dacht dat dat eén van de grootste werken is geweest, waaraan ik heb mo gen werken. Het duurde een maand, voordat ik zelfs maar de weg wist in dat gebouw! plannen bijvoorbeeld gingen de ijskast in. Toen kreeg je dat je op kleinere werken bij Bredero, waar één hoofd uitvoerder voldoende was, wel drie hoofduitvoerders rondliepen Dat gaf intermenselijke problemen. Er was niet voldoende werk, en de mensen moesten over de weinige werken verdeeld wor den Je werd dan als hoofduitvoerder bij andere hoofduitvoerders neerge zet Er waren dan twee kapiteins op het schip. Bij ons werk op „Het Pa rool" hebben wij dat goed afgesproken Degene, die met de bouwput was be gonnen, bleef de kapitein Daar moet je begrip voor willen opbrengen. Voor die eerste man was dat ook een pro bleem. Je moest samen een oplos sing vinden, die voor beide partijen aanvaardbaar was. Je moest het uit praten met elkaar. En dan komen we aan de mooiste stunt van mijn leven. Op een gegeven moment werd ik op kantoor geroepen voor een eigen put. Dat was half ok tober 1973 We hadden een opdracht gekregen van Capilux, die in Amster dam zit, om een foto-film-ontwikkel- centrum in Lelvstad te bouwen, dat 3 mei 1974 klaar moest zijn. Ze vroegen mij of ik het aandurfde Ik kreeg de zelfde bedrijfsleider als bij het Paleis van Justitie in Den Haag en ik heb de opdracht toen aanvaard Als die bedrijfsleider tegen me zei „Man. je kunt het doen", dan kon het ook werkelijk. En dan denk je er verder niet bij na of er addertjes onder het gras konden zitten. We hadden 25 weken met de winter voor de boeg. En op 11 november 1973 werd de eerste paal geslagen. Een groot geluk was, dat we praktisch geen winter hebben gehad, maar toch konden we ruim vijf en een halve week niets doen Als je normaal te doen hebt met dagelijks opzichters op het werk, met architektenbureau's en moeilijke amb tenaren, dan is dat niet altijd vlot werken. Maar Bouw-en Woningtoezicht in Lelystad heeft geweldig meegewerkt Wat mij in het bizonder is opgevallen in de polder, is de geweldige samen werking van de mensen daar Of het nu het kraanverhuurbedrijf was of de leverancier van beton al die mensen stonden gelijk voor je klaar Als je vroeg: „Waarom is hel hier toch zo anders dan in de grote stad?" ant woordden ze „Omdat we elkaar hier allemaal nodig hebben" Het klinkt misschien wat sentimenteel, maar ik ben van die polder gaan houden. Ik vind het er machtig, en ik zou er best willen wonen De saamhorigheid is daar zo geweldig. Het was een mach tige tijd. Ik was in de gelukkige om standigheden, dat ik mijn eigen mensen kon uitzoeken Er waren er zelfs, die vanuit Zaandam elke dag naar Lely stad reden' We maakten het samen, en deden het met elkaar, want ik stond zelf ook te spitten. En vaak had den we dagen, dat we van 's morgens zes uur tot 's nachts 2 uur, midden in de winter, bleven doorwerken. Als de mensen zien, dat je het samen doet, en dat je bijspringt in een voorkomend geval, dan werken ze tien keer harder Op dit moment draait de ontwikke lingscentrum in Lelystad en worden er duizenden foto's ontwikkeld Aan staande maandag dragen wij hem offi cieel over aan de direktie van Capi lux Er zijn nu nog mensen bij de Rijksdienst, die vragen hoe we het voor elkaar hebben gekregen Voor het bouwbedrijf is dat een geweldig visite kaartje bij het bouwen van een zieken huis of van een kultureel centrum, zoals Dronten er één heeft Het tweede ontwikkelingscentrum van Capilux staat misschien volgend jaar al weer voor de deur. Dat zijn gewoon heel leuke dingen Maar die polder, die is uniek. En wat een fazanten zitten daar' We zijn nu half april op „De Lich tenberg" begonnen, wat als de bijdrage van het Rijk goedgekeurd is, een werk kan worden voor een jaar of vijf. Eerst doen we een groot stuk reno vatie: met de kapel op de eetzaal: we Tijdens het werken van Justitie werd ik tot der benoemd. Bredero's 4 Bouwbedrijf middels zo groot geworden, een kolos was geworden, die niet meer zo goed te besturen Daar werd een goede oplossing voor gevonden Het bouwbedrijf werd ge splitst in afdelingen- één groep werkte alleen voor de woningbouw, één groep voor de ziekenhuizen en kantoren Aan het hoofd van zo'n groep kwam een directeur te staan Vóórdat de groe pen geformeerd waren, en je had een bijeenkomst van de buitenwacht, dan kende je haast niemand meer En om met elkaar samen te werken moet je weten wie wie is Nu hebben we een jaarlijkse bijeenkomst, en daar ken je iedereen Ik vind dat ontzettend be langrijk Tot op heden funktioneert dat uit de kunst. Het werd ook voor ieder een in de bouw veel overzichtelijker. Toen hebben we het een tijd slecht gehad in de bouw Alle ziekenhuis- Verbouwing en nieuwbouw van het zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort Foto Janus Visser maken een ketelhuis in de Kapel. De oude kapel zullen we gedeeltelijk slopen. Ook hier hebben we een krap tijd- xmzèZuM Aojaai ioil -urjruUsiruTV /rrKmbuMt kru durig eart/nwvwmunwu fjn acUwiJctyfu i/n difrMaxLJ ook al <jOox fan orn kwkn m puutim LEUSDEN/ZUID - Maandagmorgen maakten de kinderen van de openbare basisschool 't Palet een schoolreisje naar het Hazewater in Den Treek Als vervoer diende twee vrachtauto's van de firma's v. d Berg en de Coöpe ratie Leusden die geheel belangenloos de uitgelaten schooljeud veilig op de plaats van bestemming afleverden Een bijzonder zonnige dag bracht de kinderen veel plezier in de vrije na tuur Foto Janus Visser. Ook dinsdag werd in de omgeving van het Hazewater veel Palet-jeugd aan getroffen, die zich bijzonder in In dianen-sfeer amuseerde

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9