oneelvereniging „De Eendracht" lad succesvol speeljaar oiitieschool „De Boskamp" nam sfeervol afscheid an commissaris B. Scholten IEUWE PLANNEN EN NIEUWE STATUTEN Aanvraag koninklijke ledkeuring in voorbereiding „Dit is uw leven" het dossier van de C.v.P. Scheidende direkteur werd ridder in de Orde van Oranje Nassau Automobilist keek niet op de weg botsing Raadslid Huurdeman en de noodlokalen SDEN Vorige week maandag 27 mei hield onze Leusdense toneelvereni- Eendracht" haar jaarlijkse Algemene Ledenvergadering, waarin aller- de balans van het afgelopen seizoen 1973/1974 werd opgemaakt. Het werd ooskleurige balans met enkele forse winstposten, zoals een grote leden- is (maar liefst 60%), een verhoogd aantal toeschouwers, steeds beter ■pde spelkwaliteit en nieuwe decors. En wat heel belangrijk is: een goede de en gezellige sfeer. Secretaris Ruud Visser kon daarom niet anders dan dat het seizoen 1973/1974, waarin de vereniging zich kon ver- D op haar 40-jarig bestaan, een bijzonder geslaagd verenigingsjaar was. de groei van onze Leusdense fchap ook duidelijk zichtbaar steeds groeiende belangstel- oor de ..Eendracht' wilde het 7^®.veremging, die op papier eeos dezelfde vereniging was als l JaaJ" geleden, aanpassen aan k e verouderde statuten en stioudelijk regelement werden i B.;e,rnieuwd Dit betekende enkele De veranderingen. tirten vereni^nSsactiviteiten zullen V uitgebreid, wat inhoudt dat de „Eendracht" het niet zal laten bijvier uitvoeringen per jaar. Een speciale propagandacommissie zal enkele plan nen onderzoeken welke voorzitter Ferd Kersten aan de vergadering voorlegde, waaronder bijvoorbeeld ..wagen spelen". Weer een andere commissie, dezgn programmacommissie, zal de moge lijkheden voor meer activiteiten binnen de vereniging onderzoeken Hiermee zullen naar alle waarschijn lijkheid de verantwoordelijkheden van de vereniging ten opzichte van het publiek dusdanig worden verhoogd, dat het bestuur het noodzakelijk achtte om Koninklijke Goedkeuring aan te vragen Het is begrijpelijk dat de kosten nagenoeg evenredig met het uitbreiden van de activiteiten zullen stijgen. Ook zal er gereserveerd moeten worden om de vereniging te waarborgen tegen plotselinge tegenslagen Reden te over om de nogal lage contributie en mini male donatie resp. ad f 10.- en f7,50 per jaar verhogen. Thans is dit gesteld op respectievelijk f 15»- en f10,- per jaar Nog niet erg hoog. maar pen ningmeester Peter van Zandbnnk hoopt hiermee voorlopig over voldoende mid delen te beschikken Uit deze jaarvergadering blijkt, dat de „Eendracht" die tot voor kort nog met grote moeilijkheden te kam pen had, volledig is hersteld De leden kijken al weer uit naar half augustus, als de repetities voor het nieuw te brengen toneelstuk weer een aanvang zullen nemen. Wat er precies opge voerd zal gaan worden, is nog niet bekend, maar duidelijk is dat de to neelgroep met een enorm enthousiasme zal gaan werken voor een goed resul taat EEN ADVERTENTIE IN )NZE KRANT BEREIKT EEN G! *OTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! LEUSDEN - Op tweede Pinkster dag, maandag 3 juni, vond een aan rijding plaats te 12.30 uur op de Bavoortseweg. De schuldige was in dit geval de auto-cross, die aldaar werd gehouden. De heer J. A van K. uit Scherpenzeel reed met zijn auto op de Bavoortse weg in de richting van Leusden-cen trum Nabij de inrit van het zwembad stopte hij even om te kijken naar het gebeuren rond de autocross De heer J. E L. uit Leusden reed achter de heer J A van K, en zag helaas te laat. dat de heer v K. stopte Hij reed met de rechter voorzijde van zijn wagen tegen de linkerachterkant van de auto van de heer J E. L. aan Gelukkig was er uitsluitend ma teriele schade. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het raadslid Huur deman (KVP) toonde zich vorige week donderdag nogal verbolgen over het feit, dat het college blijkbaar niet naar zijn goede raad wilde luisteren. Desondanks stemde hij niet tegen het voor stel van b en w De diskussie betrof de verplaatsing van de vijf noodlokalen aan de Toren- akkerweg naar het plan Groen houten onder meer ten behoeve van het R.K. kleuter- en ba sisonderwijs in die wijk. De heer Huurdeman was van mening, dat beter nog een tijdje gewacht kon orden toiaat leerlingen uit Stou- tenburg op de Rossenbergschool opgevangen kunnen worden, om dat, indien b. en w. de lokalen in Groenhouten zou neerzetten, dit zou betekenen, dat de Stou- tenburgse kinderen de zo ge vaarlijke Noorderinslag over moeten steken. Hij achtte ditgeen goede zaak. Zolang de Rossen bergschool en de Klimopschool in De Wetering nog geen plaat sen over hebben, vond de heer Huurdeman het beter om de nood lokalen aan de Torenakkerweg te laten staan. Ook het school bestuur was volgens hem die me ning toegedaan. B. en w waren blijkbaar niet onder de indruk van de argumenten van de heer Huurdeman, die tijdens de dis kussie steeds bleef hameren op dit ene punt en ondanks de me dedeling, dat het schoolbestuur bij b. en w. hadden aangedrongen op spoed met de verhuizing. Toen de voorzitter tenslotte de eenzij dige diskussie sloot en vroeg wie tegen het voorstel was, zweeg de heer Huurdeman Met de woor den: ,,De heer Huurdeman is ge loof ik nog niet erg overtuigd," werd het voorstel door de hamer slag van de voorzitter aanvaard. BijDAC 7 JUNI 1974 LEUSDER KRANT heer Scholten zélf door de Duitsers gegijzeld. De-tieer Cardol maakte daarna een sprong naar het jaar 1948 toen de heer Scholten dienst deed bij het distrikt Dordrecht voor de Prijsbe- heersing. Op 1 januari 1954 werd de heer Scholten adjudant bij de Rijks politie, en op 1 mei 1954 werd hij benoemd tot inspekteur van gemeente politie te Delft. Samen met zijn col lega Bakker werkte de heer Scholten voor het veilig verkeer. De heer W. Bakker en zijn echtgenote verschenen m het progrmamma van de heer Car dol ook op het podium, en het gesprek bewoog zich in de richting van het politie-onderwijs. Nóg een Delfts col lega en zijn echtgenote verschenen ten tonele: en wel de heer Schuyling en zijn vrouw. Ook nu weer werden er levendige herinneringen opgehaald. In Delft legde de heer Scholten al een bijzondere aanleg voor het geven van een politie-opleiding aan de dag, en vertoonde hij de film ..Carolientje steekt een eeuwtje over' om veilig verkeer te doceren aan bejaarden In 1959 werd de heer Scholten hoofd- inspekteur en adjunkt-direkteur van de opleidingsschool te Wassenaar. In 1963 volgde zijn benoeming als direkteur van dit instituut. Wassenaar voldeed echter spoedig al niet meer aan de ruimte-eisen, en men vond in Leusden een nieuw terrein, waarop het grootse opleidingsinstituut ,,De Boskamp" werd gebouwd, dat geopend werd door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard. Op het toneel verschenen daarna de heer Hammega en zijn echtgenote. De heer Hammega is de jongste in het ge zelschap van de direkteuren van de Nederlandse politiescholen, en als zo danig had hij veel te danken aan de heer Scholten voor het ontwikkelen van zijn eigen instituut in Noord-Hollano. Ook de adjudant Berns en zijn echt genote verschenen op het podium, als éen van de eerste politiemannen, die zijn sporen had verdiend op het gebied van het politie-onderwijs. De twaalf Antilliaaanse meisjes ten slotte, die hun opleiding ontvingen aan het instituut ,,De Boskamp" zonden de heer Scholten hun beste wensen en de heer W. J. Rol van de Antilliaanse politie voegde daarbij zijn wensen voor een goede pensioentijd. Na dit uitgebreide open dossier gin gen alle gasten genieten van een ver rukkelijk koud buffet, dat door dp koks was bereid en smaakvol opgesteld. De spijzen en hapjes smaakten voor- treffeliik, en het orkest van John Steen zorgde voor sfeervolle muziek. Men bleef lang dansen en nagenieten van dit schitterende afscheidsfestijn, georganiseerd voor een geliefd direk teur. Wegens het enorme succes en de grote animo voor het volks dansen tijdens de tweede paasdag heeft men opnieuw met succes op tweede Pinksterdag dit eve nement herhaald in de boerderij van de fam. Van Loenen aan de Arnhemseweg te Leusden/zuid. Een groot aantal jongeren amuseerde zich uitstekend met het leren van voor hen vreemde dansen. Foto Janus Visser. deiD USDEN - Vrijdagmiddag 31 mei 97| Dam de heer B. Scholten, com- Kans van gemeentepolitie, endirek- ,ur van de politie-opleidingsschool Boskamp" te Leusden, afscheid SlzijD staf en afscheid van de leer- gL0 op deze middag werd hij door fc Majesteit de Koningin benoemd Kpidder in de Orde van Oranje I5S3U De vlag was gehesen op het „school- zo'n plusminus 250 aspi- ilitiemannen en -vrouwen had- ich er in erehagen opgesteld, fgegaan door een in het wit ge- escorte motorpolitie arnveer- Je heer Scholten en zijn echtge- [bij de ingang van de politieschool, linds haar opening in 1968 door Scholten werd geleid. Geboren 914 in Bergen (NH) liep hij in iaar de h B.S. af, en in het begin Ie dertiger jaren ging hij in mili- dienst. welk dienstverband leidde veertig jaar arbeid in over- iverband [t was de heer Jhr Mr A. Feith, atter van het bestuur van de ieschool en burgemeester van lurg. die door de heer G. van •en. de administrateur referen- van de politieschool, als eerste uitgenodigd de scheidende direk- toe te spreken. Op de eerste rij iji 4 zaal zaten naast de-heer Schol- Hlzijn echtgenote, een dochter en ™le familieleden, alsmede de nieu- irekteur van de school Van Steen- en zijn echtgenote. Feith schetste in sobere be ing de bijzondere carrière van •r Scholten. die deze middag werd wegens het bereiken van de leeftijd. „Zelden," aldus de er ,.zal een direkteur van een I afscheid hebben genomen, die el goeds in zijn werk tot stand gebracht B prees de buitengewone takt en de lelijkheid van de heer Scholten, roemde de kwaliteit van de poli- innen, die na „De Boskamp" en heer Scholten aan d diverse waren afgeleverd. Vele per- herinneringen gaven de heer een weemoedig gevoel bij dit waarbij aan een jarenlange een einde kwam. De speldde de versierselen, bij de koninklijke onderschei- Ridder in de Orde van Oranje op het uniform van zijn goede Haag, de eerste luitenant buitendienst, de heer Lems en zijn echtgenote het podium Een hartelijke begroeting vond plaats, en er werden herinneringen uit die tijd rond 1935 en uit de latere Delftse periode opgehaald In 1936 werd de heer Scholten korpo raal van de politietroepen in Amster dam en begon aan zijn opleiding als onderofficier, in welke tijd hij kennis maakte met de heer en mevrouw Meyer, die uit Raalte naar Leusden waren ge komen om hun vriend geluk te wensen bij zijn afscheid. In 1938 trad de heer Scholten in het huwelijk, en in 1940 diende hij als agent van gemeentepolitie in Haarlem. In 1941 werd de heer Scholten overge plaatst naar Bergen op Zoom, en in 1942 trok hij met zijn eskadron naar Zeeuws-Vlaanderen, waar hij zich in het ondergrondse verzet stortte en neergeschoten piloten via Belgie en Frankrijk naar Spanje bracht De heer Cardol toonde op het scherm diverse speciale Duitse grenskaarten, die de heer Scholten het mogelijk maakten dit reddende werk te verrichten. Uit Koewacht kwam voor hem speciaal over de bejaarde mevrouw Miszeghers, die in haar restaurant het de mannen destijds zo gezellig mogelijk maakte. Op het podium vond een zéér hartelijk weerzien met mevrouw Miszeghers plaats. Uit Antwerpen arriveerden in Leus den de heer en mevrouw Van Opstal, voor wie de heer Scholten pleitte om hen vrij te krijgen uit een tegen hem aangespannen proces. Later werd de welijke aspirantleerlingen een cadeau aan. Jonkheer mr. A. Feith, voor zitter van het algemeen bestuur van de politiescholen, en burge meester van Voorburg, speldt hier de scheldende direkteur van „De Boskamp" B Scholten de ver sierselen op van de koninklijke onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ontroerd verliei hij het spreekge stoelte met de woorden. „Ik heb het fijn bij u gehad," en gaf met een ge baar het woord aan zijn opvolger de heer Van bteenoeiaar. Deze dankte op zijn beurt de heer Scholten voor de loyale wijze, waarop hij hem had ingeleid in alle problemen van „De Bskamp", en de zeer goede introduktie die de heer Scholten hem bij zijn nieuwe medewer kers had willen geven. Ook hij had voor de heer en mevrouw Scholten een cadeau meegebracht. Nadat alle aanwezigen de heer en mevrouw Scholten hadden gelukgewenst was dit gedeelte van de plechtigheid teneinde. 's Avonds had in de intieme kring van de staf een sfeervol afscheid plaats, passend in het kader van het instituut. De grote zaal was mooi versierd, en de heer Scholten moest in zijn eentje op het podium plaatsnemen in een zetel, waarboven de wapens van enkele bij de school aangesloten pro vincies. alsmede het politie-embleem waren opgehangen. Op de van hem bekende wijze kon digde brigadier G. Cardol het program ma aan: „Open dossier van onze CvP" (Commissaris van Politie). Drinkend van een glas goede sherry onderging de heer Scholten deze opening van zijn dossier, dat volgens de heer Car dol voor een buitenstaander gesloten bleef als een bus. Al dia's vertonend belichtte de heer Cardol de jeugd van Bart Scholten. In Nieuwersluis volgde de heer Scholten een opleiding bij een depot afdeling politietroepen. Uit deze periode betra den de oud-bngade-commandant der Koninklijke Marechaussee uit Den Aankomst van direkteur B Scholten en zijn echtgenote in de namiddag op politieschool „De Boskamp" De heer Van Steendelaar, met ingang van 1-6-1974 de nieuwe direkteur van de Politieschool „De Boskamp" overhandigt zijn scheldende collega een cadeau en houdt een toespraak. weldig goede kontakt, dat er altijd had bestaan tussen de direkteur en zijn medewerkers, en hij zei, dat de gehele staf het afscheid van de sympathieke humane politieman Scholten betreurde. Namens alle stafleden bood hij een fraai stuk gereedschap aan. Aspirant J de Kubber was bijzonder kort en krachtig in zijn betoog, omdat hij zei het niet in zijn vermogen te achten een pas benoemd Ridder op ge paste wijze toe te spreken Ook hij overhandigde namens alle leerlingen een fijn bruikbaar stuk gereedschap, dat de heer Scholten door twee vrouwe lijke aspiranten op charmante wijze werd aangereikt De huishoudelijke staf liet zich niet onbetuigd, en overhandigde een plant aan mevrouw Scholten, en gaf de bemin nelijke direkteur als erkentelijkheid voor zijn werk een passend geschenk. Toen de heer Scholten zelf het woord nam om de sprekers te beantwoorden legde hij vooral de nadruk op de goede samenwerking en het meeleven met het beleid op de politieschool van zijn staf, zonder wie hij zijn werk niet zou hebben kunnen verrichten. „Het is mede dankzij u allen," aldus de heer Schol ten, „dat ik dit werk heb kunnen ver richten en dat ik daarvoor een konink lijke onderscheiding heb mogen ont vangen." vrind direkteur Scholten. en wenste ook mevrouw Scholten geluk met deze on derscheiding. De volgende spreker was de toege voegde officier adjudant Y. Berns, die sprak namens de staf van de Politie school. Deze prees eveneens het ge-

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5