'oor ons is het zwaarste werk, dat wat het iniet zietdat zijn de darmen van Leusden publiek Bouwers in Leusden (9) IOOFDUITVOERDER J. H. BANNINK )ok het haasttempo is een uitdaging voor ons vernielddat werkt erg frustrerend van ons werk Voor elk takje dat we hier in Leusden breken, moeten we op het matje komen.. Er wordt veel let riolerings-stelsel is even inmisbaar als de fundering ran een woning Foto's :Janus Visser DOOR ANCO MALI Elk redelijk denkend mens, elk kind, dat door zijn ouders hierop attent wordt gemaakt, zal dan toch niet moedwillig u zoveel schade willen aanbrengen. Al die dingen komen vaak voort uit onbegrip, men weet niet wat men ver nielt" ,,Ja, dat is misschien eens te pro beren". ,,Maar we waren gebleven bij het aanvullen van de kunets met zand, dat van elders wordt aangevoerd." „Elke woning heeft zijneigenafvoer. Via een gat komt de afvoerbuis op de rioolbuis uit. Vóór de verharding van de weg wordt de buis naar het huis aangelegd en afgesloten met een dek sel, zodat er geen grond in kan komen. De woningbouwer sluit dan aan op dat riool. Sinds 1969 hebben wij in Leusden een gescheiden stelsel. Leusden heeft een aparte riolering voor schoon water, het regenwater, het water dat van de daken van de huizen komt, en voor het vuile water Het schone water komt in de vijvers. Het vuile water gaat via het riool naar de zuiveringsinstallatie te Amersfoort. Dat gescheiden stelsel is iets van de laatste jaren. Het kost veel meer, want je hebt meer buizen nodig. Het is echter aan de andere kant financieel effi ciënter, want Amersfoort behoeft nu het zuivere schone water, dat door het rioolwater is heengekomen niet meer te zuiveren. Wij gebruiken p.v.c.-buizen in twee kleuren Wit voor het schone water. Blauw of donkergrijs voor het vuile water Iedereen kan die buizen dan her kennen." Tenslotte arriveren we nu bij de weg, de verharding, zoals u datnoemt". „Als de kunets zijn aangevuld met zand, plaatsen we de trottoirbanden met de benodigde straat- en/of trot- toirkolken. Dat zijn die grote deksels, die u op de rijwegen ziet, en die kleine dekseltjes met gaten in de trottoirband, waar de tennisballen inrollen Daarna brengen we de verhar ding aan: öf asfalt óf klinkers. In 1960 legden we nog asfalt aan van 11 centimeter dik. Met de enorme toename van het verkeer is momenteel 14 centimeter niet eens meer vol doende In Leusden leggen we het as falt in drie of vier lagen, gezamen lijk van een dikte van tussen de 16a 18 centimeter. De gemeente Leusden doet dat echt goed. Als we moeten wachten op het asfalt, dat we zelf niet maken, dan be ginnen we met het aanleggen van de trottoirs. Normaliter leggen we echter IjDAG7 JUNI 1974 LEUSDER KRANT meente. Wij maken dan een begroting van de kosten. Dat is ons „inschnjf- cijfer", en dan hoop ik altijd maar, dat ik beneden de begroting van de ge meente zit. Onze eerste paar werken werden publiek aanbesteed, maar daar na kregen wij steeds een onderhandse aanbesteding; als we het eens geworden waren over de prijs kon het werk wor den uitgezet Dat uitzetten is het aan geven waar de wegen komen, waar de bouwpercelen komen te liggen en waar de riolering met de diverse ïnspektie- putten moet worden aangebracht" De heer Bannink laat mij nu een kaart zien van de gemeente Leusden Hij kleurt de kaart naar gelang er asfalt wegen, bestrating met straatstenen of klinkers, trottoirs enzovoorts moeten worden aangebracht. „Als de boel is uitgezet, gaan we de grond ontgraven. Er is dan reeds een grondbalans opgemaakt in de trant van: daar moet zoveel kubieke meter grond worden afgegraven, daar moet zo veel kubieke meter grond worden opgehoogd. Wij moeten dan ook al we ten waar de grond heen moet, die wij hebben uitgediept. Het grondverzet is wel één van onze sterkste zijden Daar bij komt ook nog, dat ik graag mag improviseren, hetgeen in Leusden echt wel nodig is. In zo'n sterk groeiende gemeente moet je als bedrijf flexbel zijn, want vaak moet er onverwachts leggen. Toch is dit rioolbuizenstelsel bizonder belangrijk voor een moderne leefgemeenschap, vooral uit milieu-hy- gienisch oogpunt. Denkt u hierbij terug aan de tijd, dat het afvalwater werd afgevoerd via open goten. Het riool stelsel voor een dorp of stad is even onmisbaar als de fundering voor de woning. Ik wil hier even op aanhaken wat de vernieling van ons werk door kin deren betreft. Laatst hadden we f34 000,- schade. De kinderen hadden bij onze bronbemaling de afvoerslang omgelegd in de nieuwe riolering. In plaats van een droge put vonden we toen een put half vol water. Ook hebben w.e het wel eens gehad dat de buizen gingen drijven. Veelvuldig gooien de kinderen ook zand in onze pompen We weten allemaal, dat kinderen graag met water spelen, maar in zul ke gevallen zouden de ouders de kin deren erop moeten wijzen welk een enorme schade zij kunnen aanrichten. En als je dan als uitvoerder bij zo'n half vol gelopen put komt, ik verzeker u, dat je je dan ellendig voelt." „Misschien zoudt u het eens kunnen proberen door op een bord met guede leesbare letters tekst en uitleg te geven van het doel van uw werkzaam heden U zou er dan op kunnen wijzen wat er vooral niét moet worden ge daan om uw werk niet te beschadigen. nd en Friesland. Het was de be ng om zoveel mogelijk praktijk je doen, om de grond in alle stre- te leren kennen", opmerkzame lezer zal nu vragen: SaS'ond leren kennen, en dat in een serie ffl bouwers in Leusden9 De heerBan- wonend aan de Princenhofflaan |Jte Leusden-centrum, bouwt aan sden, met dit verschil dat hij onder Xond van Leusden bouwt, april 1960 trad hij in dienst van ^aannemersbedrijf Van Schoonhoven WJhoofduitvoerder. „En daar heb ik jjteën minuut spijt van gehad. Ook ben 3®r nog steeds dankbaar voor, dat ik teel praktijk heb kunnen opdoen bij "eide Maatschappij", wilt u mij precies _aanschrijven, 1 iruit uw werkzaamheden bestaan?", ik- ,,U hebt in Leusden een be- 1e naam, en toch weten veel mensen welke werkzaamhedenu verricht". »n 1960 zijn wij begonnen de Hes- _weg aan te leggen in de gemeente sden en sinds die tijd zijn wij nooit r uit Leusden weggeweest. Ik mag zeSgen, dat de gemeente Leusden beste opdrachtgever is. Eigenlijk I wij een regionaal werkend bedrijf L |e Gelderse Vallei, met enkele uit- fl [eters naar buiten Inze werkzaamheden bestaan hoofd- elijk uit het bouwrijp maken van I reinen, het aanleggen van sportvel- n de wegenbouw, en als liefhebberij 3a?nleggen van tennisbanen, zoals wij 19 dij voorbeeld hebben gedaan in "sden, Elburg, Harderwijk" welk moment vangen uw werk- •«fmbedeo aan?" krijgen een bestek van de ge- sen. Die hebben er geen bezwaar tegen. Uiteraard betalen we ze goed voor over werk Als de kunets (-en hier springt me vrouw Bannink weer even bij -), dat zijn de weg-uitgravingen, gereed zijn, dan plaatsen we de bronbemaling. Dan gaan we de grondwaterstand kunstmatig verlagen. Het grondwater ligt in Leus den 60 a 80 centimeter minus maai veld. Onze riolering moet op 1,50 tot 3 meter worden geplaatst, en dus moet er heel wat water worden wegge pompt. Daarna graven we de sleuf voor de riolering. Dan gaan we de buizen leggen met de benodigde inspektieput- ten. Via de inspektieput kun je in de riolering komen om eventuele verstop pingen te ontstoppen. We gooien de sleuf weer dicht. Dan wordt de buis afgeperst met water om te zien of hij overal dicht is. De sleuf wordt tot de bovenkant van de buis dichtge gooid, en dan wordt daar water opge bracht Dit is het aanwellen van de buizen. Het water circuleert naar de bronbemaling. Dit herhalen we twee of drie keer, en dan gaan we de ku nets verder aanvullen met zand, dat van elders wordt aangevoerd. Ik vind het fijn, dat u hier eens over schrijven wilt, want bij het publiek, hetzij jeugdig, hetzij volwassen, bestaat weinig of geen begrip voor het werk, dat wij daar verrichten. Voor ons is het zwaarste werk, dat wat het publiek niet ziet: dat zijn de darmen van Leusden. Dat is niet spectaculair. Het is veel spectaculairder om boven de grond te bouwen dan zo'n heel riool- buizenstelsel onder de grond aan te EUSDEN - Wanneer ik de gezellige [nkamer van de familie Bannink bin- ra wordt mijn blik direkt gevangen f 'de abstrakte, zeer kleurrijke jlderijen aan de wanden, die van de vao mevrouw Bannink blijken te i zij heeft in het verleden al ver- illeode malen geëxposeerd. Zij it tijdens ons gesprek, ook zeer Kundig" op de hoogte te zijn van iard van het werk van haar echt enoot. Wij spreken heel plezierig net ons drieën, en voortdurend zet ijf haar man aan om bepaalde tech- Jjché termen nader toe 'e lichten. Ik ben geboren in Vnezenveen in 1928 zegt de heer Bannink, „en ik ien in 1942 naar Brabant vertrokken, r ik tot 1957 heb gewoond Het otste deel van mijn jeugd heb ik rgebracht in Brabant. Mijn opleiding zing ik aan de Mulo in Mill, de Het is gewoon leuk om iemand te hel pen. Vrijdag noem ik klusjesdag- Dan geef ik service aan de me.iser. van het dorp. Wanneer je voor een dorps gemeenschap de grote werken uitvoert, vind ik, dat het ook tot je verplich tingen behoort om de kleine en vaak onaantrekkelijke karweitjes voor die gemeenschap te y^tnchteji Een leek beeft vaak geen idee van de hoeveel heid grond, die hij-nodig heeft. Die zit er soms volkomen naast. Het is belangrijk voor een aannemer om continu te kunnen werken. Hierdoor kun je je mensen en machines opti- rende wegen, een zandbak midden in een weg. Men spaart de aanwezige bo men. Voor elk takje, dat wij breken, moeten we op het matje komen. U moet het hele straatbeeld van Leusden maar eens vergelijken met dat van gemeenten als Woudenberg, Hoevela ken" Mevrouw Bannink voegt er aan toe: „De twee broers van mijn man in Leus den werken ook bij de firma Van Schoon hoven. U kunt zich wel voorstellen dat er in onze familie veel over het vak wordt gesproken". „Wat de heer Bloemendaal tegen u zei, dat de mensen de aannemer wan trouwen, dat kan ik wel met hem eens zijn. Veel aannemers hebben het er ook naar gemaakt Ze rijden met een grote sigaar in de mond en met een dikke buik achter het stuur van hun Buick. Gelukkig is dat de laatste tien jaar toch wel aan het veranderen Ik zelf bijvoorbeeld drink nooit alcohol tijdens het werk ik wil het image van de aannemer daadwerkelijk wijzigen. Elke aannemer zos zijn vak eigen lijk aan weerskanten moeten bekijken. Bij de Heide Maatschappij controleerde ik de aannemers. Elke aannemer zou het van de directiekant moeten bekijken en omgekeerd. Het is voor mij niet moeilijk om me te verplaatsen in de gedachtengang van de directie. Ik ge loof niet in hard zaken doen Je kunt heus op een prettige manier za en doen. eerst de rijweg aan. We willen zo snel mogelijk de weg openstellen voor het doorgaande verkeer De Burgemeester De Beaufortweg maken wij ook We hebben een noodweg aangelegd voor de mensen, die daar wonen. En we hebben een speciaal fiets pad aangelegd voor de fietsers, hetgeen minder gevaar voor hen oplevert. Dat fietspad is niet berekend op auto's. We hebben alle maatregelen getroffen om de weg af te sluiten. Van de mensen van De Beaufortweg zelf horen we he lemaal geen klachten. Maar automobi listen van elders storen zich niet aan de afsluiting sterker nog: ze rijden met hun auto's over ons fietspad, dat daar natuurlijk helemaal niet op berekend is. De automobilist denkt, dat de weg is afgesloten voor het gemak van het werk. De mentaliteit van de tegen woordige mens is achteruitgegaan. Men denkt er eenvoudig niet aan dat dat, wat kapot wordt gereden, door ons hersteld moet worden. Daar kunnen wij de gemeente uiteraard niet mee laten zitten. Wij zouden echt graag wat meer medewerking hebben van de automobilisten. De mensen beseffen niet, dat de wegen van hun eigen be lastinggeld betaald worden, dat het ei genlijk hun eigen wegen zijn. Het gebeurt soms vijf a zes keer achter elkaar, dat een weg vernield is. Ik geloof, dat het publiek er geen idee van heeft, dat een aannemer trots kan zijn op een goed stuk werk, dat hij aflevert. Als ik na vijf jaar op een weg rijd, dan kan ik het nog prettig vinden, dat die weg er zo mooi bij ligt. maal inzetten. Dit beinvloedt vanzelf sprekend ook de prijs van het werk. Alandsbeek-oost is het eerste plan, waar we de normale tijd aan hebben kunnen besteden. Maar och, ook het haasttempo is een uitdaging voor ons om het werk tóch klaar te krijgen. Wij werken met plezier. Zolang je plezier hebt in je werk, is het goed werken." De lampen die wij bij het werk neer zetten, worden zeker één keer per week kapotgeslagen. Elke avond moet er een machinist van ons rondgaan om de lampen te controleren, en dan nog worden de lampen kapotgeslagen. Het i" voor de automobilisten levensge vaarlijk: ze rijden zich daar te plet ter in het donker". „Bent u tevreden met het wegenbe- leid in de gemeente Leusden?" „Leusden is het voorbeeld van een gemeente, die het verkeer tracht te temperen met drempels, obstakels, nauwe toelopende straatjes, slinge- Uktdt AmcM.at van Jvtarvka al-bditi .hul umpLil. Mmal 4och vn> wmtv om a muJwa m Apadqri 1-UA iwin a/wdlrv vwgtfiA) atwtó 0 9MA AumU dat wuti' Jelbare Landbouwschool in Cuyken Hogere Bosbouw- en Cultuurtech- :he School te Arnhem. Het diploma de Middelbare Landbouwschool had om te kunnen worden toege- jn op de Hogere Bosbouwschool. hele familie, vader, broers, ooms ;ten allemaal bij de Nederlandse Maatschappij, en vanaf 1952ging ik bij de Nederlandse Heide Maat- E appij werken. Voor die Heide Maat- ippij heb ik in alle provincies van H Ierland gewerkt, behalve in Zuid een werkje tussendoor worden gedaan. Een strakke planning kun je in dit werk moeilijk aanhouden. Je dient er echter wel voor te zorgen, dat de bou wer op de geplande datum kan begin nen, dit op straffe van een boete, waarvan de hoogte van het bedrag is aangewezen in het bestek. Wij kregen zes weken om het plan „De Wetering" bouwrijp te maken. Zes, weken is een zefer krappe tijd. Dan moet jé lange dagen maken. Dat is een kwestie van overleg met ie men-

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9