dlokalen verplaatst ar Groenhouten NOGMAALS WINKELVOORZIENINGEN VANGRIJK TRANSPORT: COMMENTAREN EN MENINGEN Bulkboeken Commentaar op commentaar NIEUWE ABONNEMENTSPRIJZEN Losse verkoop Leusder Krant ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN LEES VERDER OP PAGINA 7 In verband met het feit, dat na 31 december de prijs voor krantepapier met meer dan 70% is verhoogd, zijn we evenals alle andere kranten in Nederland genoodzaakt de abonnementsprijzen per 1 juli a.s. aan te passen. De ver hoging bedraagt 2 cent per nummer. De Leusder Krant blijft verhoudingsgewijs goedkoop en kost dan per kwartaal f 5,- jaar f 19,- zijn op ons kantoor verkrijgbaar voor f 1.50 per stuk. U kunt ze echter ook GRATIS verdienen. Let op de bon elders in de krant. Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant. Finnmark 3 De heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden. Burg Buiningpark. Manége en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. Leusden-Z.: Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan 9. Biezenkamp, het Leusdense Peyton Place OPENINGSUREN J ADMINISTRATIE LEUSDER I K KRANT: Dagelijks van: 1 10-12 uur en van 14-16 uur. Zaterdag's en zondags gesloten. 1 Burgemeester mr A. H. van der Post had enig commentaar op ons commen taar van vorige week inzake het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Schoolsteeg 6. Volgens de heer Van der Post zijn we uitgegaan vaneen foutieve gedachtengang. ,,Het nemen van een voorbereidingsbesluit voor Schoolsteeg 6,aldus de burgemeester, „betekent, dat de eigenaar van het perceel de kans krijgt om een kelder te bouwen. Extern wordt daardoor niets veranderd. Er is echter geen enkel gevaar, dat het een vastgelegde bestem ming is, waar later niets aan te ver anderen zou zijn. Het voorstel van b en w lijkt in tegenspraak met de uitspraak: ,,In het tweede fase-gebied gebeurt niets", maar in dit geval kunnen we wettelijk een bouwvergunning niet weigeren. Blijft over de kwestie van de kelder: gunnen we de man dat of gunnen we hem dat niet. Wat ons betreft: gunnen we die kelder". Toch lijkt ons het één en ander in tegenspraak met elkaar. Stel, dat ik daar een boerderij zou kopen en ik zou mogen verbouwen via een voor bereidingsbesluit, waarin staat, dat de boerderij ingepast kan worden in een nog te maken bestemmingsplan; stel dat later blijkt, dat de boerderij op die plaats een sta in de weg is, dan lijkt het mij logisch, dat de ge meente daar niets aan kan veranderen, omdat reeds is vastgesteld, dat de boerderij ,,in het toekomstige bestem mingsplan zou passen". Burgemeester Van der Post: ,,Als mocht blijken, dat het desbetreffende perceel inderdaad later niet in het totale kader van dat gebied zou passen, dan volgt onteigening. Maar dat geldt ook voor de andere bewoners in dit gebied. De eigenaar van Schoolsteeg 6 is ook duidelijk op deze mogelijk heid gewezen. Hij kent de konsekwen- ties". V. eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG VE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL donderdag 13 juni 1974 - 6e jaargang no. 7 dat ook al is het PPC-advies een op zich aanvaardbaar compromis voor de Biezenkampomwonenden, dat dit nog niet voor het gemeentebestuur hoeft te zijn. En dan vragen we ons tevens af, wat de duizenden inwoners van Leusden/Centrum zélf zo langzamer hand van deze geldverslindende ont wikkeling gaan denken. Het gemeentebestuur zal - als wij de afgelopen weken goed hebben geluis terd - een uitbreiding van 1000 m2 in de Biezenkamp onvoldoende vin den. Terecht. Daarom lijkt het ons toe, dat zij naast een eventuele uit breiding van de Biezenkamp (die nodig is), zonder meer haar noodwinkelcen- trum aan de Noorderinslag door zal zetten, zij het wellicht iets kleiner dan de aanvankelijke opzet. Maar dat had wethouder Wagenaar reeds gezegd: zodra er in de Biezenkamp gebouwd mag worden, zal dat gebeuren en ten koste gaan van het noodwinkel- centrum. Maar één ding is wel zeker: een noodwinkelcentrum is gauw van de grond, permanente voorzieningen duren wel iets langer. En de meesten zullen - met ons - dat wachten al meer dan beu zijn. Daarom achten wij het enige alter natief de bouw van het geplande nood- winkelcentrum van 2200 vierkante meter aan de Noorderinslag/boek To- renakkerweg. Zodra de toegestane 1000 vierkante meter permanente winkels in de Biezenkamp gereed zijn gekomen, kan dat worden afgetrokken van de noodwinkelvoorzieningen aan de Noor derinslag. Niet eerder. Alleen op die wijze zullen we enigszins voldoende winkels hebben voor de dagelijkse be hoefte van Leusden/Centrum. Alle an dere opvattingen - hoe mooi en ideaal ook - ten spijt. En tenslotte: over de vraag of Leusden nu wel of geen groeigemeenle is hoeven we eigen lijk niet te diskussiëren. Het antwoord van minister Gruyters op een dergelijke vraag van een kamerlid was ons ins- ziens duidelijk genoeg: Leusden moet gewoon doorgaan met haar uitbrei dingsplannen, maar wel rekening hou den met een zekere flexibiliteit. Nou, dat gebeurt. Wat praten we verder dan nog? Ook dat langdurige praten zijn we - eerlijk gezegd een beetje beu. Het gevolg is alleen maar, dat een bevolking van zo'n kleine tienduizend mensen in Leusden/Centrum onvol doende mogelijkheden hebben om hun dagelijkse boodschappen te doen, ook al is het dan deels de schuld van het gemeentebestuur en raad, die verzuimd hebben om tijdig voorzieningen te rea liseren in nieuwe woonwijken toen het nog kon. Maar eerlijk gezegd kopen we daar nu niets voor Bert Vos. Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum. Telefoon 03496-1495 Kantooruren: van 10-12 uur en van 2-4 uur. Inleveren advertenties en kopie' tot dinsdagmiddag 12 u Redaktie: BERT VOS Het lijkt een eindeloze lijdensweg, soort Leusdense Peyton Place, fan de moeilijkste problemen van eusdense gemeentebestuur is het pen van voldoende winkelvoor- jen in een groeiend Leusden dat de bevolking op welke wij- ook bezwaar zal maken. Maan- erd een nieuwe mijlpaal bereikt ;westie Biezenkamp: de bezwaar- jgen het ontwerp-bestemmings- werden door Gedeputeerde Sta - Utrecht gehoord, nadat deze arden inzage hebben gehad van PC-rapport, het advies van de ogische Provinciale Commissie S. inzake deze kwestie, u ons vraagt: is er een,, op- 1 in zicht, dan moeten wé dat 'elen Wij zien een oplossing rte termijn niet erg zitten, al leen oplossing die voor allepar- levredigend is ten aanzien van zenkamp. pleitnota van het Biezenkamp- i,' opgesteld door de heer Grool ,ar gemachtigde, is ons inziens irect een bijdrage tot het vlot en van het winkelprobleem. In- eel: de kans is ruimschoots aan- dat de standpunten worden ver- Want wat is het geval? Het Bie- np-comité wil de oplossing van obleem zoeken in een samen- ing van winkels van de Zwarte- lamersveldseweg en De Biezen- Een idee, dat al eerder is De genoemde wegen zouden dan rij moeten worden. Op zich is n erg aantrekkelijk idee, maar twijfelen toch de uitvoerbaar- aarvan. Het is misschien mo dal enkele winkels nog uitge- kunüen worden, maar eerlijk geloven we niet, dat we met lec daarmee uit de brand zijn. cheppen van winkelvoorzienin- één centrale plaats, die vol- moeten zijn voor de hele be- van Leusden/Centrum, helpt ïleeo maar van de wal in de Want waar blijven we dan met ximale loopafstand tussen woon- eo winkelcentrum, gesteld op leter? De Biezenkamp noch de wegen liggen centraal en zullen uk nooit worden. Dat betekent dat bij een realisering van mpleet winkelgedeelte in de hui- ,ern van het dorp niet rendabel jn, want moeders die wandelend oodschappen moeten doen vanaf Alandsbeek Oost naar hebben veel te veel Zij zullen wellicht beslui- maar met hun man bood- auto te gaan doen in of elders. Want eerlijk zien we enorme verkeers- en opduiken, als Biezenkamp-comité gaat worden. De gedach- de heer Grool en de zijnen, als zou een dergelijke opzet er toe leiden, dat de bewoners weer lekker gezond gaan wandelen of fietsen, is een erg ideaal beeld, dat wel meer bij sommige bevolkingsgroepen leeft, maar voorlopig althans een utopia zal blijken te zijn. Wij zijn voorstander van het op schorten van de bevriezing van de huidige winkels aan bovengenoemde wegen. Gezien het chronisch tekort aan winkelruimte achten wij uitbrei ding van de bestaande winkels hele maal niet zo gek, want de vrees, dat andere winkels in nieuwe winkelcen tra de klanten straks weg gaan zui gen van de Hamersveldseweg, zien wij niet zo direkt. Ook bij een uit breiding van het winkelbestand door een nieuw winkelcentrum zullen de bakkerijen, zelfbedieningszaken e.d. aan de Hamersveldse- en Zwarteweg meer dan voldoende klanten over houden. Want men zal ook rekening moeten houden met de loopafstanden, ledereen doet nu eenmaal het liefst zo dicht mogelijk bij huis de bood schappen. En eerlijk gezegd: zullen er nu werkelijk zoveel winkelbedrij ven gebruik maken of kunnen maken van de uitbreidingsmogelijkheid! Al leen de bakker, de zelfbedieningswin kel en eventueel de drankenhandel zul len daar profijt van kunnen hebben. Het lijkt ons toe, dat de andere bestaan de zaken of reeds voldoende hebben uitgebreid of liever in een winkel centrum zouden gaan zitten, waar ze meer ruimte zullen hebben. De da gelijkse behoeften worden daarmee niet opgelost. Want wat te denken van een boekhandel, een fotohandel, een tweede groenteboer, een tweede slager en dat soort zaken? Daar is geen ruimte voor aan de Hamersveldseweg, ten zij—u de bewoners plaats wilt laten maken voor winkels en we betwijfelen of de bewoners daar genoegen mee zul len nemen. Ook al zou men deze we gen afsluiten, dan nog is dat geen oplossing. B en W gaan met deze oplossing dan ook ons insziens op juiste gron den niet akkoord. Zij zullen straks wellicht al problemen genoeg krij gen als in de zaak van de heer Ver meulen aan de Zwarteweg werkelijk een supermakrt wordt gevestigd. Want wat denkt u van de parkeerproblemen die dan op de Zwarteweg zullen ont staan? Het advies van de PPC is een soort compromis. We hadden ook niet an ders verwacht. De PPC houdt reke ning met de bezwaren van de omwo nenden van de Biezenkamp en schrapt alle elementen in het plan. die be zwaar zouden kunnen opleveren. Blijft over zo'n 1000 vierkante meter uit breiding (een kleine supermarkt en enkele winkeltjes) op een plaats, waar het geen kwaad kan. Er mag door de gemeente zelfs nog 500 m2 noodvoor- zieningen gebouwd worden, maar dan houdt het ook helemaal op. Da's dan meegenomen, zult u zeggen. Jazeker, maar het is niet voldoende om te voldoen in de huidige winkelbehoefte. Het is een lapmiddel. En is deze oplossing nu werkelijk zo aantrekkelijk voor de Biezenkamp- winkeliers? Wij betwijfelen dat. Als u bij voorbaat weet, dat u gaat win kelen in een duidelijk te kleine su permarkt en erg lang in de rij moet staan om uw boodschappen te beta len, wat doet u dan? U zult elders uw boodschappen gaan' doen, waar u niet zo lang hoeft te wachten. Het gevolg is, dat ook de winkeliers van de Biezenkamp uw klandizie zullen moeten missen. Willen de Biezenkamp winkeliers en ook de winkels aan de Zwarteweg/Hamersveldseweg werke lijk profijt trekken van een winkel- uitbreiding, dan zal het een voor het publiek aantrekkelijke en prettige uit- Van gemeentewege is men be gonnen met het storten van grond voor opnieuw aanleggen van een grasveld met bijbehorend groen binnen het gebied van de Biezen kamp. (Foto Leusder Krant). breiding moeten zijn. Anders blijft het publiek weg. 1000 vierkante meter blijft wat dat betreft een onaantrek kelijk lapmiddel, zowel voor het pu bliek als voor de winkeliers. Tenzij die duizend vierkante meter wordt be stemd voor een reeks broodnodige winkels zoals eerder genoemd en de supermarkt (van enig formaat) wordt gesitueerd aan de Noorderinslag tot dat een permanente plaats in of bij nieuwe woonwijken is gevonden. Het gemeentebestuur gaat uit van een huidige uitbreidings-behoefte aan winkels van zo'n 2200 vierkante meter. Gezien het feit, dat de zogenaamde marktkramen aan de Noorderinslag elke dag een zeer behoorlijke klandizie te verwerken krijgen, dan geloven wij dat graag. Bovendien weet iedereen zelf het beste wat er aan de winkel voorziening in Leusden ontbreekt. Niet voor niets gaat een groot percentage van de Leusdenaren elders hun da gelijkse inkopen doen. Wij prefereren de voorlopige oplossing van het ge meentebestuur: een noodwinkel- voorziening aan de Noorderinslag-hoek Torenakkerweg. Argumenten, als zouden die winkels noodlijdend zijn, vinden wij niet hout snijdend. Als men bedenkt dat verschil lende groot-winkelbedrijven het vuur uit hun sloffen lopen om hier in Leus den een supermarkt van de grond te kunnen krijgen, dan vinden wij het een logische zaak, dat die mensen er dik brood in zien. Het zijn ten slotte uitgekookte zakenmensen, die niet voor niets zo groot zijn gewor den. Kortom: wij zijn van mening, Groenhouten bestemd zijn voor de derde (Van de redaktie) R.K. basisschool LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdagmor gen is men begonnen met het ver plaatsen van de noodlokalen aan de Torenakkerweg naar de nieuwe wijk Groenhouten. Dit omvangrijke werk liep overigens gesmeerd Nadat maan dag de lokalen in twee helften waren „gezaagd" werden de lokalen dins dagmorgen onder politiebegeleiding naar Groenhouten vervoerd. Overigens blijkt dat in de nacht van maandag op dinsdag uit één van de lokaal-helften een wasbak is gestolen. De lokaalhelft was met zeildoek afgesloten. Op de foto: Het vervoer van de nood- lokalen, hier op de Torenakkerweg. Zoals bekend zullen de noodlokalen in

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1