et oorspronkelijke bouwvak dreigt verloren te gaan Muziekschool Leusden in moeilijkheden „Fiets naar de pomp" Meer geld nodig voor een goed funktioneren van groeiende school 300 jaar parochie Achterveld dinsdag bijeenkomst (Part-time) direkteur noodzakelijk Bestuur wil een gemeentelijke stichting als oplossing Bouwers in Leusden uavdg van pagina 5 „Mijns inziens is momenteel een terugkeer te bespeuren naar de gezelligheid van het pluche tafelkleed" Anjerkollekte van 24 juni t/m 7 juli INDERDAG 20 JUNI 1974 LEUSDER KRANT ,,In Frankrijk vind je dat in vele steden nu ook nog. De Zuid-Fransman bouwt graag aan zijn eigen huis. En de Provencaalse meubelen blijven in de familie' „Nu heeft de V.V.D. een motie inge diend in de Tweede Kamer om de klei nere gemeenten te gaan uitbreiden. Wat is het gevaar? Dat het bewaren van de oorspronkelijke geest van een dorp of stad verloren gaat. Vóór de oorlog dacht je bij Zoetermeer aan een kerk en aan molens. Nu denk je aan flats Het gevaar is groot dat de uitbreiding de oorspronkelijke bewoners gaat over treffen. Van Hamersveld is niets meer overgebleven. Van Achterveld is nog alles over De verhouding tussen de nieuwbouw en de oorspronkelijk bevolking mag mijns inziens niet meer worden uitge breid. Achterveld heeft ook al zijn specilieke oude verenigingen nog. En daar mogen we blij om wezen." ..In Dubrovnik in Joegoslavië is de kern voor auto's afgesloten. En daar is nog alles intakt. De moderne woon kernen zijn elders opgetrokken En in Spalatto heb ik het nog anders gezien. Daar zijn in de bestaande ruines van de Romeinse paleizen gewoon allerlei winkeltjes en bloemenstalletjes geves tigd „Wat zoudt u tegen de huidige bou wers willen zeggen?" „Ik zou één ding willen zeggen tegen de huidige bouwers, die in de toekomst willen zien Kijk eerst héél lang terug in het verleden!' „Verricht u ook werk voor Achter veld?" „Ja, met de heer Kooy, die van het grondonderzoek een hobby maakt en de historicus Schouten ga ik onze oude boerderijen opmeten. „Wat voor werk doet u momenteel op de afdeling van de Kunsthistorische Dokumentatie? „Ik werk samen met Ir. R. Meischke Hij heelt op zich genomen om de kunst historische beschrijving van Amster dam te vervaardigen. Ik voorzie de diverse boekwerken van opmetingen en rekonstrukties, die worden beschreven door Ir Meischke. Wanneer Amster dam 700 jaar zal bestaan geven wij de beschrijving uit van het Burgerwees huis in de Kalverstraat En met deze historisch belangrijke mededeling beeindigen we ons gesprek. „Maar voor u weggaat, wil ik u nog enkele bouwers in Achterveld noe men die u beslist niet moet vergeten Ik krijg een viertal namen op en ik moet ook met een Achtervelds musi cus gaan praten, die voor de toekomst nog uitsluitend elektronische muziek voorziet. Als ik naar Leusden-zuid terugrijd, heb ik het gevoel in een heel andere wereld te zijn beland. En ik mijmer nog lang na over het stoere schilde rij van de Zuid-Frans aandoende boe renhofstede in Den Treek, dat de heer Jehee tentoonstelde bij „De Vrije Kwasten". Hij vertelde me nog dat het andere schilderij „Gezicht op Achter veld" is gekocht door de Achterveldse historicus, wiens geboortehuis op dat doek voorkwam. De heer Jehee moest bij de verkoop wel enige raampjes ver anderen. want die waren niet volgens de werkelijkheid.. zat ïavonds" UmaaeK-voor Ze Stcmftesi af tot en met optnd ontdekten se net. Plet deze kiant Tew&rn de gfeerweer m sterdamse Koopmansbeurs, hiermee teruggaand tot de kern der bouwkunst, die voor hem de basis was voor het opbouwen van een nieuwe estetiek, bepaald door materiaal, konstruktie en vorm De Amsterdamse school vond navolging in het werk van Kropkol- ler: raadszalen en trappenhuizen geheel in Berlagiaanse geest uitgevoerd als schoon metselwerk met zichtbaar ge laten stukken natuursteen Veel minder dogmatisch gebonden aan het Berlagiaanse interieur ontwik kelde zich de Delftse School onder leiding van prof. ir. Graupré Moliè re. De menselijke schaal en het een voudig huiselijk leven vormen de grond slagen voor deze architektuur. De Delftse School is in de dorpen zeer veel toegepast. In Delft werd in 1912 voor het eerst beton gegoten. De Technische Hoge school in Delft gaf omstreeks 1910 colleges over gewapend beton Toen kwam de kentering tussen de kunde van de ingenieur en de kunst van de architekt. In Frankrijk kreeg je de Ecole Polytechnique en de Académie des Beaux Arts. Le Corbusier en Berlage waren be halve architekt ook stedebouwer. Ook deze funkties werden later gesplitst. Le Corbusier zei: men kan een stad als vanouds m een cirkel bouwen en deze in steeds wijdere cirkels ut- breiden. Eenvoudiger is het echter om een flat op zijn kant te zetten en in die flat alles aanwezig te doen zijn Door de bevolkingsaanwas en de op komende woningnood mag men blij zijn, dat de groep van het Bauhaus zich had ontwikkeld. Op een gegeven moment gingen schil der- en bouwkunst samen. Dat was de bekende periode van het Bauhaus. Bij ons in Nederland trad de stijlgroep van Mondriaan, Van Doesburg en ar chitekt Rietveld op, als tegenhanger van de Amsterdamse en de Delftse School. Door de abstrakte schilder kunst werden de vertrekken in een woning als ruimteplastieken gezien. Licht, kleur en ruimtevolume werden van groter waarde geacht dan de bouw materialen. Bouwkundig is Rietveld minder sterk, zijn beroemde huis in Utrecht zonder goot lekte behoorlijk' Die architekten van het Bauhaus, onder andere Gropius, vluchtten naar Amerika. Via Amerika kwamen na de oorlog de doelstellingen van het Bau haus terug naar Nederland. Het funk- tionalisme is toen in praktijk gebracht. De flatbouw kwam in Nederland van de grond. Dat is helemaal een gespecia liseerde bouw De elementen-, de sys- Zeist, waar de dienst is ge vestigd, die over onze monumen ten waakt. teembouw kwam hiermee opzetten. En dat zijn zonder meer de stellingen van het Bauhaus. De Amsterdamse School, de Neo- Gothiek, Rietveld staan nu allen op de mornumentenlijst om ze te bewaren als voor die tijd geldende principes Ze mogen niet verloren gaan, omdat ze bij die tijd horen. Het element van schoonheid moet daar gewoon bui ten gelaten worden". „Hebben de mensen in wezen de schaalvergroting en de elementen- of systeembouw geaccepteerd?" „Mijns inziens is er momenteel een teruggang te bespeuren naar de gezelligheid van het pluchen tafel kleed" De stijl waarin ons huis aan de buitenzijde is gebouwd, beantwoordt niet aan de sfeer binnen. In de Bijlmer en Zoetermeer constateert men in het binnenhuis de tendens naar de gezel ligheid van de 18de eeuw Natuurlijk kan de mens zich aanpassen. Er zijn heus wel mensen te vinden die graag in die flats wonen. Maar in wezen vindt de mens zijn eigen woning met zijn eigen tuintje toch het beste De elementenbouw beantwoordde op een gegeven moment niet meer aan zijn doel Er is niet meer zo n woning nood, dat de fabrieken maar dóór kunnen gaan met produceren van sys teembouw-elementen Daar is geen be hoefte meer aan En wat zie je nu? Met die elementenbouw maken ze één gezinswoningen met, en dan moet ik lachen om de term: natte en droge cellen Ze maken elementenbouw met rieten daken In Beusichein zijn een aantal bungalows gebouwd, die qua plaatsing verschilden de konstruktie is van beton, dé garages zijn met een rieten dak gedekt* „Welke weg zullen we volgens u inslaan: dóórgaan met de elementen bouw in de trant van het Bauhaus of teruggaan naar de klassieke ideeen?" „Het is erg moeilijk te zeggen Het zal afhangen van allerlei faktoren Maar nu we in een rustperiode zijn doordat de woningnood voor het grootste deel is opgeheven, moeten we, dacht ik, de expansiezucht van de jaren '50 laten varen, en eens terugkijken naar wat we werkelijk gedaan hebben. Mis schien komen we dan toe aan res tauratie van onze verkrottende binnen steden. Ik huldig overigens het standpunt, dat een stad moet groeien en evolu eren Men kan geen stad maken. Als tegenhanger van stadsuitbreiding is er Orvelte in Drente, waar een auto taboe is. Je mag er met je auto niet in komen. Nieuwbouw wordt daar niet toegestaan. Zo'n bepaalde kern krijgt als het ware een rozenkrans, en daarbinnen mag je niet bouwen Zó mag men óók weer niet doen. Laatst maakten mijn vrouw en ik een tocht langs verschillende kastelen. Op een camping onderweg troffen we al lemaal sta-caravans. compleet met miniatuur-interieurs met schemer lampjes en tafelkleedjes De mensen hebben hun huis verplaatst naar de sta-caravan. Hun persoonlijkheid kun nen ze in die flats niet meer kwijt Daar is alles clean, steriel Oud uitziende boerderijen, gebouwd met het elementensysteem, zie ik al evenzeer als toekomstbeeld Met van die Engelse glooiende dakkapellen In de Middeleeuwen werden de woon huizen door de mens zelf gebouwd De konstruktiemethode ging over van vader op zoon Zo ook met de meu bels AANSLUITING BIJ MUZIEKSCHOOL AMERSFOORT Algemeen worden er ook steeds stern- gehoord, die aandringen op een insluiting bij de in Amersfoort aan- zige regionale Muziekschool In het tweede jaar van het bestaan n de Muziekschool Leusden nam (t bestuur op verzoek vanburgemees- f Mr F J. H Schneiders kontakt op et de Amersfoortse Muziekschool en stelde zich de vraag waarom de eusdense Muziekschool geen depen- nce kon zijn van de Amersfoortse uziekschool. Amersfoort had met 'est een gemeenschappelijke regeling, 'e was vastgelegd in onderling overleg et de beide gemeenten. Bestuurders in beide gemeenten hadden daarbij vertegenwoordiger. De gemeente Busden mocht één bestuurder afvaar ten Maar de prijzen van het onder st in Amersfoort waren belangrijk tëer dan die van Leusden en boven in bepaalde Amersfoort geheel de 'ng van zaken Er rezen toen zo- •el moeilijkheden, dat het verdere 'erleg op niets uitliep. Het Bestuur [n de Muziekschool Leusden is des- ids nog eens gaan praten met het 'stuur van de Amersfoortse Muziek- !hool Het bleek echter, dat reeds •stijds, indien Leusden zou deel den aan de gemeenschappelijke re- ?'int. de gemeente Leusden aan sub- !flle een bedrag van f40 000,- zou 'pen bijdragen Het gehele admi- 'ratieve apparaat, de „overhead", rd óók op Leusden omgeslagen Dit rek destijds al geen haalbare kaart. P gemeente Leusden vroeg de Muziek- 4 f? 001 door te gaan met haar belange- Werk> en zegde toekomstige sub- ï.'u!GrleninS tc,e. mits binnen deper- »n blijvend fflto februari 1974 l -ken de even- ®e'e kosten voor deelneming aan de jPeenschappelijke regeling met jroersfoort reeds gestegen te zijn tot bedrag van f160 000,- per jaar i 1 de gemeente hierop niet kon in- EkhS V°0r het bestuur van de Mu" Bi schooi Leusden volkomen aan- ■ardbaar CONTINUERING MUZIEKONDERWIJS LEUSDEN Op dit moment staat de Muziek school Leusden echter voor de vraag of het muziekonderricht normaal ge continueerd zal kunnen worden. Daar om vraagt het bestuur dan ook aan het college van burgemeester en wethou ders een hogere prioriteit aan haar onderwijs te willen geven dan totnutoe het geval is geweest. MENING VOORZITTER OVER TOEKOMSTVISIE „Als goede amateurs zijn we nu in het stadium van de professionele aan pak beland", aldus de voorzitter D. A van Dorp „Aantrekken van een direk- teur en een administratief medewerk (st)er (belden voorlopig op part-time basis) is een noodzakelijke eis. Het vele werk is niet meer uit te voeren door de bestuursleden. Bovendien is meer deskundigheid vereist over het muziek onderwijs. Gesprekken met diverse instanties van het muziekonderwijs to- ACHTERVELD - Op dinsdag 25 juni a s. wordt in „Ons Ge bouw" een vergadering gehou den waarin de viering van het 300-jarig bestaan van de paro chie Achterveld besproken zal worden. Iedereen die de parochie een warm hart toedraagt en meent daadwerkelijk aan het welslagen van het 3e eeuwfeest te kunnen bijdragen, is van harte welkom. Het voorlopig programma is reeds eerder gepubliceerd, maar nieuwe ideeen zijn - mits uit voerbaar - natuurlijk ook nu nog welkom. De organisatoren hopen op de belangstelling van velen. De vergadering begint om 20 00 uur LEUSDEN - In de periode van 24 juni t/m 7 juli wordt in verscheidene Utrechtse gemeenten weer de jaarlijk se Anjercollecte gehouden. De op brengst komt ten goede aan het Pro vinciaal Anjerfonds Utrecht dat met subsidies de zelfwerkzaamheid van de bevolking op het gebied van weten schap. kunst, jeugdwerk en cultuur bevordert. In de loop der jaren is zo aan tientallen fanfarekorpsen, harmo nieorkesten. drumbands, toneel- en oratoriumverenigingen geldelijke steun verleend Giften voor het Provinciaal Anjerfonds kan men ook overmaken op giro 5050 ten name van Anjera( - tie te Amsterdam, Godsdienstleraar in Achterveld benoemd ACHTERVELD - Tot godsdienstle raar aan de R.K Lagere Scholen 4e Achterveld werd benoemd de heer G. Stolker uit Hoogland (U>. Hij zal 1 september met zijn werkzaamheden be- ginnen tWelke zijn volgens u de oorzaken, at de woningbouw sindsdien zo één- jrmig is geworden?" Ten eerste de industrialisatie. De itvinding van de stoommachine bracht en grote ommekeer in het denken idoen van de mensen te weeg. Ten tweede: de trek naar de stad de daarmee in verband opkomende bningnood. Veel Rotterdammers zijn oorsprong Noord-Brabanders In otterdam ontstonden de wijken Katen- cht. in Den Haag het Schilders- bartier In Amsterdam. Oud-Zuid. Er werden boekjes uitgegeven met ofileringen. En zo kon het gebeuren, dat men mas- -woningen bouwde met klassieke wtlijsten en stuckwerk. Op Rijkskos- studeerden Suvs en Zocher in anjs en brachten het neo-klassieke, »t klassicisme van na Napoleon, mee iar Holland. Het waren architekten, e in dienst waren van Rijkswater- aat Zij maakten in Nederland dak- ipellen met een Italiaanse profilering. Later deed de bouwtechniek zijn in- ede Het staal werd toegepast in de luw. Op dat moment ontstaat er een ilitsing tussen de konstrukteur en de chitekt. Er wordt in staal gekonstru- rd Eiffel „bouwde" zijn toren. In merika ontstonden staalkonstrukties et een profilering als de Vleeshal Haarlem. De twee groepen, de kon- rukteurs en de architekten, gaan limenwerken. En in Amsterdam ver rijst het Paleis van Volksvlijt. Daar is de gietijzerbouw hand in hand ge gaan met de kunst. Het Paleis werd in elementen gegoten en met glas be kleed. De bouwers van vroeger waren na tuursteenmensen; in de Middeleeuwen waren het steenhouwers, zoals bijvoor beeld de gebroeders Keldermans (stad huis Middelburg), en die werkten zich op tot bouwers. Toen Nederland zich met het hout ging bemoeien ging de bouwkunst de timmermansrichting uit. Wat zie je tegenwoordig? Ik durf de vraag eigenlijk niet eens te stellen. Ik durf eigenlijk niet eens te zeggen, dat naar mijn mening het oorspron kelijke bouwvak verloren dreigt te gaan. Zijn er nog bouwers, die stenen hebben gehouwen of die timmerwerk hebben verricht? Omstreeks 1870 was het Dr. Cuy- pers die met zijn neo-Gothiek streefde naar een gezondmaking van het ambacht in al zijn geledingen. Dr. Cuypers werd vooral geboeid door de rationele samenstelling van het Middeleeuwse detail. Aan het Centraal Station en het Rijksmuseum te Amsterdam kwamen Frans-Gothische en Renaissance-vor- men. Om te ontkomen aan de greep van de traditioneel geworden neo-stijlen bouwde Dr. Berlage 1900 de Am- „Terug naar de romantiek" (Van de redaktie) nen aan, dat. gezien het leerlingenaan tal, deze is volkomen aanvaardbaar is Belangrijk is, dat de gemeente in nauwe samenwerking met het bestuur van de Muziekschool een visie moet ontwikkelen waarheen het in de toe komst met de Muziekschool Leusden zal moeten gaan. Aan de rechtspositie van de leer krachten zal eveneens de nodige aan dacht moeten worden besteed. Deleer- krachten ontvangen geen vakantiegeld Een werkgeversaandeel van een pen sioenpremie bestaat niet. Slechts aan de wettelijk verplichte sociale verzeke ringen wordt voldaan. Het bestuur denkt voorlopig te moe ten gaan in de richting van een Gemeen telijke Stichting. We dienen te beseffen, dat ook het muziekonderwijs veel geld zal kosten. INLICHTEN DER OUDERS Wij vinden ook dat de ouders mogen weten, in welk moeilijk stadium het muziekonderwijs in Leusden is beland. Een werkgroep, waarin deskundigen zullen moeten worden opgenomen, zal zich met deze materie moeten bezig houden. Het groeiproces, zoals zich dit thans in Leusden aandient, is in vele andere gemeenten al bekend, en op voldoening gevende wijze opgelost OP AGENDA GEMEENTERAAD Eihd juni komt het punt „Muziek school Leusden" op de agenda van de gemeenteraadsvergadering, en we ho pen zéér, dat aan onze wensen zal kunnen worden voldaan, en dat een zeer hoge prioriteit aan onze belangen zal worden gegeven. Wij hebben er alle vertrouwen in, dat de gemeenteraad zich bewust is van haar belangrijke kulturle taak in deze Van gemeente lijke zijde is er altijd grote belang stelling getoond voor ons werk. In de begroting van het kursusjaar 1973- 1974 d d 30 september 1973 mochten wij reeds een gemeentelijke subsidie ontvangen van f23.000,-" HUISVESTING Veel aandacht wordt ook besteed in de nota van de Muziekschool aan de huisvestingsproblemen In Leus den-centrum is de lesruimte bijna vol Tot januari 1974 werden de lessen gegeven in enkele basisscholen en in het klubhuis „de Til" Sommige groe pen en alle pianolessen werden aan huis gegeven. SINDS JANUARI 1974 EIGEN LESRUIMTE Sinds januari 1974 heeft de Muziek school de beschikking gekregen over eigen lesruimten, Zwarteweg 166, be staande uit twee ruimten van elk circa 30 m2 en één ruimte van 10 m2. Het gebouw voldoet aan de eisen. On danks deze lesruimten moet toch nog een aantal lessen op woensdag in een basisschool gegeven worden. De lessen in Achterveld en Leusden- zuid worden in de basisscholen ge geven. De Muziekschool betaalt huur voor het gebruik van de scholen en voor het eigen lesgebouw in Leus den-centrum Voor het gebruik van de scholen moet f2,50 per dag worden betaald De huur van het eigen les gebouw is f2.500 per jaar exclusief verwarming, elektriciteit en schoon houden. NAAR EEN KULTUREEL CENTRUM? Het bestuur van de Muziekschool heeft de verwachting dat in de plannen andere disciplines (bibliotheek, ex positieruimte. oefenruimte voor „Li- siduna", konsertzaal enzovoorts) zul len kunnen worden opgenomen, en dat in de bestemming van (nieuwe) gebou wen rekening zal worden gehouden met het ruimtegebrek van de Muziek school Leusden Op 16 maart 1972 zei de toenmalige voorzitter van de Muziekschoolde heer J. Noordenbos reeds, dat Leusden drin gend verlegen was om een kultureel centrum Een kultureel centrum, waar voldoende lokalen aanwezig zijn om er de Muziekschool onder te brengen. KONKLUSIE De Muziekschool Leusden wil nu op korte termijn een deskundige part time direkteur aantrekken, die ge assisteerd zal worden door een part time administratieve kracht Om dit te verwezenlijken en om het muziekonderwijs in Leusden te kunnen continueren op verantwoord artistiek niveau, is alle hoop gevestigd op de beslissingen, die er omtrent de toe komstige ontwikkeling van de Muziek school in de aanstaande gemeente raadsvergadering zullen worden ge nomen. Het sein staat op rood! ANCO MALI LEUSDEN - Onder het motto: „Fiets naar de pomp" is momenteel een team enthousiaste mensen bezig om belangstelling te wekken voor de hulp, die het Kinderfonds van de Verenigde Naties, (UNICEF) biedt in alle delen van de wereld, waar kinderen in nood zijn. Vaak heeft men een tekort aan veilig water. Men fietst - ook over het water - om op sportieve wijze deze belangstelling te wekken. Aangezien veelal een eenvoudige waterpomp reeds de redder in nood kan zijn, is de aktie-naam „Fiets naar de pomp" Water speelt ook in deze aktie een belangrijke rol, want een tandemteam van vijf tien man is maandag in Grootegast gestart voor een vijf dagen durende tocht over de weg en via het water naar Calais. Daar hoopt men in de week van 24 tot 29 juni de oversteek over het Kanaal naar Dover te wagen. Dinsdag ging de tocht van Zwolle via Harderwijk, Nijkerk, Bunschoten naar Hilversum. In Harderwijk rustte men een uur uit van de vermoeienissen. Op de foto: het tandem-team in aktie.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11