uzikale doordouwer is iezeten van zijn koor in Galerie „De Valk" 7 „ONDER DE 0LDE LINDE" OFFICIEEL GEOPEND Nieuw adres Foto Janus Visser Dirigent Bert Eerden: Er is nog plaats voor tenoren en bassen Hebt u een paar tegels voor Blijhof? ZIJ SLAAGDEN VOOR HUN EXAMEN: Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! m.i.v. 22 juni a.s. Hooiland 13 - Leusden-centrum. Tel.: 03496-3440. B.g.g. 03490-21178. bonuerdag 20 juni 1974 LEUSDER KRANT EUSDEN - Voordat Bert Eerden ige tijd geleden naar Leusden kwam, Jonde hij elf jaar in Zwolle. Offi- jfel heet hij L. Th. J. P. P. Eerden mThu woont nu Hondsroos 10 in Leus- den-centrum, telefoon 03496-3102. Hij IK" in de muziek, en hij is daar lier in de regio al weer iets mee aan het doen. En dat „lets'* wil hij ei- ilijk wel verder uitbreiden. Het zit Lood in hem, en hij is een enthou- ïiste man, die lekker doordouwt, zijn spaarzame vrije tijd (hij in Zwolle bij het onderwijs, en jjrd later hoofd van een school) ging hij muziek studeren, en die muziek Heide uit tot zo n grote hobby, dat Ver het woord niet meer bij in de mjind kunt nemen Hij is tweede di rigent van een Zwols koor, met welk Kr hij overigens net uit Roemenie Hug was, en hij was acht jaar voor- Ster van een vocal group in Zwolle. Hoen hij in Leusden kwam kon hij |fth doodgewoon niet voorstellen, dat in een andere plaats geen jongelui geen enthousiaste ouderen zouden zijn. die ook in het vocal genre bezig Hjden zijn. In oktober 1973 las hij ineen regionaal blad, de vraag vaneen mevrouw of er hier in de regio geen fijirkkoor was, dat er iets voor voel- dgom musicals en spirituals te gaan sÖlgen Hbaar haakte ik meteen op in" zegt Bert Eerden. ,,De ondergrond was, dat ik wilde doorstoten naar de goede afiusementsmuziek. De mevrouw ant- Hordde, dat ik de enige heer was, die Vhaar kreet had gereageerd. Zo kwam it met drie dames om de tafel, en [fier van ons gaf weer wat voor idee- en hij (in dit geval 3 x zij) had over de groep, die men zou willen. Een vqtal groep in Nederland is een ge mengd koor met doorgaans een klas siek repertoire, a capella zingend Hnder muzikale begeleiding); en men I tilde een zanggroep met toch een an der repertoire Als je op de oproep H mensen reageert, dan moet je je oor te luisteren leggen, en dan moet Tde anderen hun ideeen onbelemmerd Ir voren laten brengen. De dames legen mij toen hoe ik zo'n groep |anisatorisch zag. Ik stelde, dat je lerroepelijk één keer per week bij bar moest komen om je hobby, je piek, optimaal te laten functioneren, j vonden mijn inzichten te profes- pieel Ik zei, dat we een bepaald repetitieprogramma moesten opstel len. En ik voelde aan, dat er heus wel mogelijkheden waren. Maar we waren twee stromingen, de ene, die af en toe eens een koffie-uurtje wilde houden, een boekje mee wil brengen, en die es vrij blijvend met elkaar wilde zin gen, en de andere, die serieus en met volle inzet de muziek wilde beoefenen. Ik ben toen muziek gaan uitzoeken. Dat soort muziek, daar moet je echt naar speuren. Dat ligt niet voor het oprapen hier in Nederland. Ze hebben al die mensen toen opgebeld,en ik kreeg alle telefoontjes: ,,Ik wil graag meezingen". Tja, en dan ga je van start, en dan zie je maar wat er van kom.t. We repe teren donderdagsavonds indeBrugkerk in Schuilenburg, en 15 november 19^3 hadden we ons eerste informele optre den in De Amersfoortse Markthallen". Daarop kregen we reakties van: „Jul lie vullen duidelijk de leemte op, die er bestaat tussen het optreden van de beatbands en de gemengde koren". Het draaide dus, het bestaat, en het loopt dóór. We draaien fijn. De op komst op de repetities is 100%. Er zijn vier dames uit Leusden bij onze groep, en ik als Leusdense heer. Er zijn men sen bij, die bijvoorbeeld op zakenreis in Zeeland of Groningen zijn, en die de donderdagavond terugkomen spe ciaal voor onze repetitie. Verjaarda gen worden er voor verzet. En dat in Nederland! In alle openheid, die wij betrachten, kunnen onze koorleden het gewoon niet verkopen, dat ze er niet zijn. Dat saamhorigheidsgevoel ismet een gaan werken na ons eerste informe le optreden in de Markthallen. Het programma toen was heterogeen van samenstelling, en onze groep had een leuk kwartiertje. De mensen waren verrast. Meteen kregen we de uitnodiging om op te treden tijdens de keifeesten, en ook op een grote avond tijdens een cyclus eind september in Oldebroek Toen we nog geen uitnodigingen hadden wilde ik toch de gelegenheid aangrij- De „Vocalgroup Amersfoort" onder leiding van Bert Eer den. pen om te kijken hoe onze groep zou gaan uitpakken in een pressiesituatie. Ik kreeg een kennisgeving van een Nederlands koorfestival in de Avro- studio Een festival voor musical- en moderne muziek. Met koorfestivals zit je zo in een bepaalde hoek. Latijn se tekst en zo, als u begrijpt wat ik bedoel. Maar tegen de vocal groep zei ik: „Als wij die gelegenheid nu eens aan grijpen, om daar naar toe te groei en". Ik had een vrij werk opgepikt, en ik had er een bandopname van. Het was een Tsjechisch volkslied van Jan Sonpal: „Tancuy, tancuy". Het is een lied dat zich czardasachtig voortbe weegt, technisch vrij moeilijk de da messtemmen liggen daar boven op, en met een yell loopt het ten einde. Van het Nederlands koorfestival kre gen we een hardstikke moeilijk stuk. Een Nederlandse geestelijke tekst. Naarmate we met de zes pagina's vor derden - we hadden er acht repetities voor - beseften we steeds meer wat een moeilijk ritme er inzat De sopraan, en de tenorpartijen hebben tegengestelde ritmestrukturen Het was een stuk voor geoefende koren Vóór de pauze moes ten we het verplichte werk zingen, na pauze de vrije keuze. Daar tussendoor ging ik nog een week naar Roemenie met het Zwolse koor, en toen hadden we nog één repetitie om de techniek te perfectioneren, en één repetitie om het stuk in één ruk uit te zingen. Er was een strak schema opgesteld: 10 minuten voor die groep, 10 minu ten voor die groep. Qua noten zat het er bij ons allemaal wel in. Om kwart voor negen 's morgens op de dag der beoordeling kwamen we bijeen, en op de valreep zongen we het gehele stuk toen. We hadden een stukje rust in de Brugkerk ingebouwd. We namen een kopje koffie, en we zongen Toen hoor den we in de studio de andere koren zingen, en ik zei: „Jongens, we zitten er niet zo gek ver van af. Maar wat er ook gebeurt: .Blijf doorzingen Ik jureerde zó: ,,Het eerste koor wordt nummer 1, wijzelf 2, het koor dat vóór ons zong 3". Drie kwartier later kwam de jury de uitslag meedelen. Het waren Albert de Klerk, Andries de Braai en Willem Strietman, componist van koormuziek. De uitslag begon van onder af aan. Twee koren werden gediskwalificeerd, die maakten twee keer een verkeerde inzet. Wij werden nummer 4. Het vrije werk knalde eruit, maar de jury begreep het niet. Een jurylid schreef: „Het koor sloeg op hol" Maar de eerste dirigent uit Zwolle nam het op de band op. Het zingen werd beoordeeld naar zuiverheid, ritmiek, uitspraak, klank gehalte, nuancering, samenzang en to taalopvatting. Het eerste koor kreeg 318 punten, wij op de vierde plaats 307 pun ten, het koor op de vijfde plaats 285 punten We gingen bij „De rode haan" zitten om wat te eten en de juryrapporten te lezen. Ik zei „Ons doel is bereikt. We hebben een stuk zekerheid weten in te bouwen Het was a capella we zakten een halve toon. Onze opvatting was goed daarvoor kregen we een 8. De loonvorming beloofde verbetering. Ons werd aangeraden om wat artikulatie- oefeningen te maken. Dirigent: goede dirigent, die weet wat fraseren is. Het was dynamisch: er mochten wat Een heel mooi werk is „Kermis", in een fijne paarse kleur Knap van com positie met de volheid van mensen, die uitbundig plezier hebben, en in de cirkel in het midden een aanwijzing naar de vorm van een zweefmolen, een reuzenrad LEUSDEN/CENTRUM - Zoals u weet is in mei de geweldige nieuwe tuin van Blijhof geopend. Het is er hier en daar (vooral bij de ingang) nogal een modde rige toestand zodat men een aan tal tegels nodig heeft om deze moddertroep wat de baas te blij ven. Ook voor u en uw kinderen is dat veel prettiger Als u nu een paar tegels heeft liggen, waar u eigenlijk geen raad mee weet. wil men ze graag van u hebben. Met z'n allen moet het toch mo gelijk zijn om genoeg tegels bij elkaar te krijgen, want ontzettend veel mensen hebben hun gewone tegels vervangen door grindte- gels e.d De gemeente is zo vrien delijk om ze er gratis in te leggen. U kunt ze zaterdagmorgen kwijt bij het clubgebouw in de Ansfri- duslaan en als het niet mogelijk is dat u ze komt brengen, wil men ze ook bij u ophalen U kunt hiervoor Ilona v d. Burg bellen, tel 03496-2252 Van Oldenbarnevelt gymnasium te Amersfoort: Geslaagd voor het eindexamen A: Marja Yda de Knijff. Geslaagd voor het eindexamen B: Marian Vrolijk, beiden uit Leusden- Zuid. accenten komen, je mocht het rus tig of vlug zingen. De Klerk zei: „Dynamiek is een kwestie van inter pretatie. Er is al heel wat bereikt." Bert Eerden is er erg gelukkig mee. De prijswinnaars van de af deling zaten in de zaal, en dan is het natuurlijk gewoon fijn als er zó iets uit komt. Er waren een aantal koorleden mee, die het stuk niet za gen zitten, en die het liever in de kast wilden opbergen. Die zeiden, dat ze blij zouden zijn als het af gelopen was Ze brachten toch de collegialiteit op om mee te doen. Andere koorleden zeiden weer: „Als je het stuk van anderen hoort, is het nog zo gek niet." Het koor van Ben Eerden is vier stemmig, en bestaat uit zes tenoren zes bassen en vijfentwintig dames. Er is een damesstop ingevoerd om de samenklank te maken. „Op het moment, dat ik de vijf de klank nodig heb," zegt Bert Eer den, „haal ik die uit de sopranen". „Die sopranen zijn fantastisch. De bassen, ja, dat komt óók wel: ze moeten nog méér leren om hun stem als bas te gebruiken. Dat heeft tijd nodig. Dat klankidioom van de vo cal groep, dat moet er in komen, Daar beginnen ze nu gevoel voor te krijgen. De ervaring, die ik in Zwol le heb opgedaan, heb ik hier gepro beerd in de realiteit te verwezen lijken. Ik wil het repertoire zo breed mogelijk houden, a capella. We zijn als vocal groep in staat om ook „Tancuy. tancuy" en negro-spirituals in het door ons ingevoerde klanki dioom om te zetten. In het begin heb ik veel arrange menten zelf geschreven. Maar dat kan haast niet meer. De repetitie- snel heid van het koor wordt óók groter We kunnen nu één keer twintig mi nuten optreden. We vragen vergoeding van buskos- ten en een honorarium voor onze kas. Mensen van diverse maatschappe lijke pluimage, zowel politiek als re ligieus gezien, vormen onze vocal groep Deze mensen gaan op een dus danige manier met elkaar om, dat de verschillen weg vallen. Bert Eerden is bezeten van zijn koor, en hij heeft nog vele muzikale pijlen op zijn boog Tenoren en bassen kunnen nog mee doen, even een telefoontje naar Bert Eerden: 03496 - 3102, Hondsroos 10, Leusden-centrum. ACHTERVELD - in de rij van Ach- terveldse middenstanders die de laat ste jaren hun bedrijf hebben vernieuwd of gemoderniseerd heeft zich thans ook het 125 jaar oude bakkersbedrijf Hup- pelschoten gevoegd. De nieuwe bakkerswinkel aan de Kerkdijk is vorige week dinsdag geopend door de moeder van de eigenaar de heer Th. A. Hup- pelschoten. De 82 jarige mevrouw Hup- pelschoten toonde zich gelukkig dit te mogen doen. De opening werd verricht in het bijzijn van vele familieleden en genodigden onder wie ook de bou wers van de nieuwe winkel van Rui- tenbeek's Bouwbedrijf te Achterveld. Ook vele zakenrelaties waren aanwe zig alsmede afgevaardigden van de Win keliersvereniging Achterveld en van het NKOV Leusden. De nieuwe winkel is geheel aan gepast aan het bestaande pand. Nu eens gaan grote grasvlakken en stalen of aluminium omlijstingen, maar echt traditionele bouw met kruisroeden in ramen en deuren Een fraai uithang bord met de naam „Onder De Olde Linde" completeert het geheel. Ook in de winkel vindt men deze sfeer te rug. Geen gladde kunststof toonbank, maar een in eerlijk eikenhout uitgevoerd exemplaar, geheel in de vorm van een deegtrof zoals die in vroeger jaren in de bakkerij werd ge bruikt. Zelfs de zware eiken onderslag- balken ontbreken niet' Het geheel vormt een rustiek dorpshoekje dat velen zeker een verrijking zullen vinden. Twee dagen na de officiële opening werd de winkel voor het Achterveldse publiek opengesteld. De belangstelling van die Achtervelders was heel groot Het was een zeer drukke dag voor de familie Huppelschoten, maar zij wa ren uiteraard zeer verheugd over die grote belangstelling. En ongetwijfeld zullen velen ook in de toekomst de weg naar de warme bakker in „Onder De Olde Linde" weten te blijven vinden. Ries Kleine (rechts op de foto) in gesprek met Evelien Wolf eigenares van Galery Valk. Foto Janus Visser. kleurgevoelige werk van Ries Miesen- Kleijnen, wonend Dalmatie 12 te Leus- den-centrum (telefoon 03496-2321) kwam ook in deze intieme ruimte van 45 m2 goed tot zijn recht. Een uit voerige recensie over haar werk schre ven wij in onze editie van 4 april 1974, toen zij haar etsen toonde in „Pro- jekt Maarsbergen' Het was de schrijver Martin Hart kamp, die de tentoonstelling met een inleidend woord opende, en die wees op de cirkelvorm, die Ries Kleijnen in vrijwel al haar werk toepast, hetzij ongedeeld, hetzij vertikaal of horizon taal gedeeld Hij ging in op de symbo liek van de cirkel en de deling, en trok deze symboliek door in de door Ries Kleijnen in hoofdzaak toegepaste kleu- Prachtig van compositie is ook de ets „En wat wij daar oud vandaan kwamen en warm bleven kijken naar elkaar' De donkere gebaarde sterke man, de tere vrouw en het jonge kind, drie wezens vervuld. Doorstro mend van een warmte, van een men selijke geladenheid, zoals je die zeer relden ziet uitgebeeld. I Ries Kleijnens warme menselijkheid ji| straalt de toeschouwer tegemoet uit al haar werken Haar gevoelens komen h zeer direkt over, en brengen blijheid ie- K weeg, verwarming over al het schone en zuivere om ons heen. Verwondering 1 over een wereld, die zo rein kan zijn. Innig geluk in „En al die jaren samen", en „maar ook de jaren nog vooraan" En „Mada" als volwassen man, met vele jaren en vele ervaringen achter zich. Haar werk is te zien van zaterdag 15 juni tot en met woensdag 10 juli. „Galerie Valk" is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 13.30-17.00 uur en 's zaterdags van 11.00-18.00 uur. A. M. ren oranje, geel, blauw, paars en groen Op zéér bijzondere wijze weet Ries Kleijnen de volheid en de schoonheid van het leven uit te beelden Hoewel de schrijver zelf in veel hardere bewoor dingen onze moderne tijd zei te ver tolken, kon hij tóch waardering op brengen voor de subtiele gevoelig heid van het geëxposeerde werk Het is ook dóórleefd werk, waar je urenlang naar kunt kijken, telkens weer nieuwe vormen en beelden ontdekkend. Een fijnzinnige wereld, waar kleur, vorm en beeld een grootse harmonieu ze eenheid bereiken. Harmonie in de liefde. Een teer spel tussen man en vrouw. De Droomwereld rond haar zoontje, die als „mada" bele malen in haar werk verschijnt Eén keer in een wit hemmetje tegen een azuur blauwe achtergrond, vertederend En dan „de lente en mada", m eikaars wezen verdiept en verweven. Twee kopjes ontroerend in hun prille be staan Veel belangstelling tijdens de opening van de expositie van Ries Kleine in galery Valk in de Valkestraat te Amersfoort. Foto: Janus Visser. wBLEUSDEN - Zaterdagavond 15 juni ■trd onder grote belangstelling de ten- wjDstelhng geopend van de etsen van de Musdense kunstenares Ries Kleijnen. H w in vGalerie Valk" op voor- gt'ielijke wijze geleid door de Leus- jwse Evelien Wolf. Deze „Galerie fito aaDde Valksestraat31 te Amers- ®prt werd recentelijk opgericht door |Sechtpaar Evelien en Hans Wolf, ■wend aan de Dordogne 19 te Leusden- wnirum (telefoon 03496-2005), in het ?"e Pakhuis, dat voorkomt op de Mo- ownentenlijst. wand_,s er van 1600. en die .7 dat héêl aparte, dat alleen oude gouwen bezitten, die generaties inen zich hebben zien gaan. Over het t» en de opvattingen vangaleriehoud- ten ,en Wolf-Verhoeven bencht- oumnier11 reeds ultvoeriS in een vorig j^dagavond 15 juni werd dan de imie expos,t,e in deze sfeervolle r1 e geopend Het fascinerende,

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3