2 Speurtocht naar de „Vrijheid" tl i Seniorensoos Leusden/Zuid tot 3 september gesloten Dode reebok Hardnekkige weglopers Heidebrandje Uiterst, of de planeet der gemiddelden STARTREK Dagen van gekken en dwazen KAPITEIN ROB: En de mens schiep... FILMAGENDA AMERSFOORT Tour missen Burgerlijke Stand PREDIKBEURTEN »w4agenda BfiEMEENTE [lëuspen LEUSDER KRANT STRIP LEUSDER KRANT -STRIP: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST DONDERDAG 20 JUNI 1974 LEUSDER KRANT AMERSFOORT - Filmprogramma voor de Amersfoortse bioscopen van donderdag 20 juni tot en met woensdag 26 juni 1974 GRAND THEATRE Donderdag t/m woensdag: „Pa- pillon", 14 jr CINEMA AMICITIA Donderdag en vrijdag in onze Arthouse serie: ..The Chase". 18jr Vrijdagavond in de Science Fiction Late Night Show, aanvang 23.00 uur. ,,De omega man". 18 jr. Zaterdag t/m woensdag: ..The Gra duate", 18 jr Groot kinderfeest: zaterdagmiddag 2.00 uur, zondagmiddag 1 30 uur en woensdagmiddag 2.00 uur. ,,Opglad ijs", a.l CITY THEATER Alleen donderdag:.Kelly's Heroes", 14 jr. Vrijdag t/m woensdag: ..Bananas Mecaniques". 18 jr. Vrijdagavond in de Late Sex Night, aanvang 23.00 uur. ..Snoezepoes". 18 jr. Zaterdagavond, aanvang 23.00 uur, nachtvoorstelling. ..Blindman", 18 jr. AANVANGSTIJDEN Grand Theatre Dagelijks, ook zondag: 2.00 en 8 00 uur. Cinema Amicitia: Zaterdag 6.45 en 9.15 uur, zondag: 4.15, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen: 2.00 en 8.00uur. City Theater- Zaterdag 2.00, 6 45 en 9.15 uur; zondag. 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2 00 en 8 00 uur LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink, zal het aanstaande week end waarnemen: dr. Binkhorst, Gi- ronde 1, Leusden-centrum, tel. 03496-2667. Spreekuren: zaterdag en zondagmid dag 14 uur. Aanvragen voor visites gaarne voor 10 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandagmorgen 8 uur Wijkverpleging De wijkverpleging wordt waarge nomen door zr Rosa, Hamersveld- seweg 57, Leusden-centrum, tel. 03496-1271 Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden werkdagen van 8 tot 18 uur en van 19.30 tot 20 uur In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lan tink dienst hebben zaterdag en zon dag van 14 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18 uur Wanneer de artsen Boer sema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. Dierenartsen: Voor kleine huisdieren: dr. Tijmen sen, vanOosterhoutlaan40, Leusden- zuid, tel. 03490-10761 Voor de dependance Henegouwen 11 Leusden-centrum van de dierenart senpraktijk Amersfoort is de dienst doende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 03490-21827. Sociale dienstverlening: Prot sociaal centrum te Amers foort tel. 03490-10441 Maatschap pelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp Spreekuur iedere woensdag in Leus den-zuid in 't Trefpunt, tel. 03490- 13040 Afd gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 9.30 uur tot 10 uur. Leusden-centrum in het Hervormd Centrum, Asschat- terweg afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 10.30 uur tot 11 uur Informatie-adres: mevr J. M Snij- der-Huisman, Willem de Zwijger- laan 4 te Leusden-zuid, tel. 03490- 10294. Aktie moeders voor moeders: Voor Achterveld, Leusden-centrum en Leusden-zuid. mevr M L. Roo- zendaal-Doucet, D. van Weedestraat 4, Achterveld, tel. 03425-853. ACHTERVELD - Een attrac tief onderdeel voor de verschil lende renners van de Tour de Junior (22-27 juli) is het ont vangen van de aperitiefjes der Tourmissjes Twee meisjes uit Achterveld of naaste omgeving van 14-15 jaar zullen hiervoor worden uitverkoren. Kandidaten - waarvan een keurig optreden wordt geeist - worden vriendelijk verzocht zich in verbinding te stellen met tourleider W. Mein- ten, Henrik van Viandenstraat 9 te Achterveld, tel. 03425 - 983 VERLOR EN GEVONDEN VERLOREN 35 mm filmcamera merk „Agfa", metalen bril; jongenshorloge merk ,,Rodex", zwarte trui; fiets merk „Ga zelle". WEGGELOPEN Wit kooikerhondje met bruin-zwarte kop. GEVONDEN Bos met 4 sleutels; blauwe poppen- broek, crème-kleurige shawl, blauwe jas. AAN KOMEN LOPEN Middelslag peodel. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-zuid. WEGGELOPEN Een rood-bruine pony-hengst met witte manen en een bles op het hoofd. Inlichtingen te verstrekken aan de po litie te Leusden-centrum tel. 03496- 2955 (b.g.g 1885). LEUSDEN - Geboren: 5 juni'74: Erika Albertina, d.v. J. N. van de Vliert en G. M. P. A. van Voskuilen, Lange- steeg 8a; 7 juni '74 Floris Frederik, z.v. J. M. van der Erva en S. M. Bens dorp, Gironde 20; 11 juni '74: Harrie z.v. N Vreekamp en J. Ruitenbeek, Ursulineweg 8; 11 juni '74 Marius Erik, z.v. G. Hooijer en A. v. Ginkel, Koedijkerweg 2. Geboren te Amersfoort: 26 mei '74, Alexander E. Hilverts Rozenhaag 28. Overleden: geen Gehuwd: H. H. van Woudenberg en N. van de Lagemaat; W. van Essen en C. R. van Nimwegen; P. Riemslag en W. Cramer Ondertrouwd te Leusden: 12 juni'74: Gerardus Hendrikus Petrus Horst, Wig- geruslaan 3, Leusden en Anna Maria Mathilda Swinkels, Edisonstraat 35, Amersfoort. LEUSDEN/ZUID - Het bestuur van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Leusden-Zuid deelt mede, dat de Seniorensocieteit zijn laatste bijeen komst van dit seizoen heeft gehad op dinsdag 18 juni. Het maakt de be langstellende oudere inwoners van Leusden-zuid er derhalve op attent, dat er op dinsdag 25 juni aanstaande geen bijeenkomst meer wordt gehou- den. De Seniorensocieteit opent zijn poor ten weer op dinsdag 3 september in het nieuwe seizoen, en wel om 14.00 uur in het klubgebouw van „Roda" aan de Bavoortseweg. Zondag 23 juni 1974. ACHTERVELD N.H.K.: zo. 9.00 u.. ds. Brasser, Voorthuizen. R.K.K.: De gehele week om 8 00 u. H Mis (uitgez. wo.); vr. 19.30 u.: Avondmis, za 19 00 u.. Avond mis, zo 8.00 en 10.30 u.. H. Mis (10 30 u. Ned tekst), 18.00 u.: Lof. LEUSDEN/CENTRUM N H.K 9 15 u.. ds. W J. Bouw, Woudenberg; 10.45 u.: ds. N O. Steenbeek, Amersfoort, G. B dienst 19 u.. ds. G. Spilt, Ede, Herv. Ger. R.K. Kerk Weekeinde 22/23 juni: Feest van geloof en sacrament. Zaterdag 22 juni 19 uur gezongen avondmis, zondag 23 juni 7.45 u.: gelezen H. Mis, 9 u.: H. Mis met samenzang, 10 u.: plechtig gezon gen H. Mis tot afsluiting van de schooltijd van de kinderen van de Klimop en Rossenbergschool te zamen met hun ouders. Zang door het dameskoor; 11.30 u.: (niet 11 uur) gelezen H. Mis; 18.30 u.: plech tige sacramentsprocessie in het park en op het kerkhof der R.K. Kerk predikatie door pastoor H. Kitselaar, thema „Blijf bij ons Heer", zang door herenkoor onder leiding van de heer W. Nichting. Weekeinde 29/30 juni: Feest van Priesterschap en offer. Zaterdag 29 juni; 19 u.plechtige priesterwijding door Z. Eminentie Bernardus Kard. Alfrink van fra ter Jan v. Dijk Zang dameskoor onder leiding van de heer W. Pie- rik. Zondag 30 juni 7.45 u. gele zen H. Mis; 9 u H. Mis met sa menzang; 10 u.: Eerste plechtige H. Mis opgedragen door de nieuw gewijde priester Jan v. Dijk; ge zongen wordt de H. Mis onder lei ding van de heer W. Nichting (van Jos. Haydn). 11.30 u.: (niet 11 uur) gelezen H Mis; 18.30 u gebedsdienst om God te vragen om meer priesters LEUSDEN/ZUID N.H.K 10 u ds. G W. Peddemors, Amersfoort, Herv. Ger.; 18 30 u.: ds. J. Weernekers, Jeugddienst. R.K.K. Huize Don Bosco: zaterdag: 9.15 u zondag 10 u.: hoogmis; 11 30 u LEUSDEN/ZUID - Maandag 10 juni werd een dode reebok aangetroffen die op de Trekerweg slachtoffer van het verkeer was geworden. TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG LEUSDEN-CENTRUM - Elke donderdag: 14.00 tot 16.30 uur: U.V.V. Senioren Sociëteit. Gezel lige middag voor de oudere in woners van Leusden/Centrum in de kantine van de sportzaal inplan Groenhouten. Vrijdag 21 juni: „de Til" open van 19.00 tot 23.00 uur. Zaterdag 22 juni: „de Til" dansavond aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 juni: Leusderheide, dis trictskampioenschappen voor ge weer 100 meter, 3 houdingen. Zondag 23 juni: „de Til open van 10 00 tot 13 00 uur. Discodansmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 25 juni: „De Til" open van 10.00 tot 23.00 uur. Dinsdag 25 juni: 20.00 uur. raadzaal- openbare vergadering van Werk groep bestemmingsplannen CML Donderdag 27 juni: 19.30 uur: raad zaal - vergadering gemeenteraad Leusden. LEUSDEN-ZUID Donderdag 20 juni: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14.00 tot 17.00 uur voor volwassenen en kinderen, Arnhemseweg 83. Vrijdag 21 juni: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur uitsluitend voor vol wassenen. Dinsdag 25 juni: Géén Seniorensocië- teitsmiddag De Sociëteit is ge sloten tot 3 september. Zaterdag 29 juni: P J G.U. Dansavond in café-restaurant „DeMof". Aan vang 20 00 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Kon. Julianalaan 35, Leus den-zuid, tel. 03490-18134 TENTOONSTELLINGEN VAN LEUSDENAREN Ries Kleijnen, Dalmatië 12 te Leus den-centrum, tel. 03496-2321, expo seert kleur-etsen in. „Galerie Valk", Valksestraat 31 te Amersfoort, tele foon 03490-34756. Van 15 juni tot en met 10 juli. De Galerie is geopend: - dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur - zaterdag 11.00-18.00 uur AMERSFOORT Donderdag 20 juni 19.00 - 21.00 uur: Woensdag 26 juni 14.00 - 16.00 uur: Openstelling van de stadskweke- rij „Groot Randwijk" aan de Hei- ligenbergerweg te Amersfoort. LEUSDEN - Donderdag 13 juni hield de politie te Leusden twee jongens aan, die waren weggelopen uit een in stituut in Groningen. Zij waren be trokken bij enkele bromfietsdiefstallen in de omgeving van Leusden. De politie te Leusden zond de beide jongens op transport naar Groningen. In de nacht van vrijdag 14 op zaterdag 15 juni werden ze omstreeks 01.00 uur weder om aangetroffen in Leusden. De politie stelde ze andermaal op transport naar Groningen, en hoopt nu maar, dat ze daar zullen blijven LEUSDEN - Vrijdag 14 juni brak er brand uit op de Leusderhei. Twee brandweerwagens van de gemeente Leusden rukten uit, en waren de brand spoedig meester. Een klein gedeelte hei en een aantal vliegdennen werd verbrand. Suzette Haden Elgin: Uiterst, of de planeet der gemiddel den. Oorspronkelijke titel: „Furthest". Vertaling door R. Kliphuis. Uitgegeven door de uitgeversmij. Born b v. te Amsterdam in haar speci ale SF-reeks nr 49 f3,95. De Amerikaanse schrijfster Suzette Haden Elgin is voor mij een onbekende, beter gezegd: was een onbekende Het nu in Neder land van haar hand uitgegeven boek „Uiterst, of de planeet der gemiddelden" was voor mij een uiterst aangename kennismaking. Het verhaal is boeiend geschre ven zonder te veel onwaarschijn lijkheden. Ruimte-agent Coyote Jones wordt uitgezonden naar een planeet aan de rand van het aard se ruimterijk. Hij moet een on derzoek instellen naar de leefge woonten van het volk dat op deze planeet leeft en werkt in verband met het feit, dat een burger van dit volk aan de beurt is om pre sident te worden van de opper ste raad der Drie Melkwegen. Voordat zoiets gebeurt, wil men wel weten wat voor vlees men in de kuip heeft, want van de pla neet zelf en haar bevolking is erg weinig bekend De mensen daar zijn teruggetrokken en heb ben zich vrijwel gei'soleerd van de federatie van planeten. Agent Jones gaat dat uitzoeken en komt tot verrassende konklusies Ik zal op deze plaats niet verklap pen wat er aan de hand is met het volk van de planeet. Uiterst, dat louter schijnt te bestaan uit gemiddelde mensen. Suzette Haden Elgin schreef met „Uiterst" een boeiend ver haal van een mysterieus volk. Ondanks het feit, dat er sprake is van een geheim agent, is het geen direkte spionage-roman van de toekomst. Het is meer een stukje voor beetje blootleggen van vreemde rituelen, die ontstaan blijken te zijn uit een noodzaak. Maar de geïsoleerde wereld van Uiterst zelf is stil blijven staan en is niet op de hoogte gebleven van de ontwikkeling buiten hun be perkte gebied. Vandaar dat het volk van Uiterst eeuwenlang de rituelen handhaafde zonder dat er direkt een noodzaak voor was. Vreemde barsbaarsheid in een vreemd land. Uitstekend be schreven door deze talentvolle Amerikaanse schrijfster, die eerder het accent op gevoelens, dan op de techniek heeft gelegd en daardoor bijzonder warm overkomt een science fiction- geschiedenis zonder techniek. Even iets anders dan anders en beslist de moeite waard van het lezen! James Blish: Starttrek, ze ven naar de gelijknamige TV-serie bewerkte SF-/er- halen. Een nieuwe serie van uitgeverij Luitingh te Laren (nH). Vertaald door Jan Koe- sen. Ik had eigenlijk al veel eerder verwacht dat „Startrek" in boek vorm zou verschijnen in Neder land. Nu is het dan eindelijk zo ver. Niet, dat ik er zo heel erg op heb zitten wachten, maar aangezien ik persoonlijk de ,,Startrek"-TV-serie uitstekend vind, is het wel aardig deze ver balen nog eens rustig na te kunnen lezen, zwart op wit. Toch viel dat een beetje tegen. Niet dat James Blish de bewer king niet goed heeft gedaan, daar ligt het niet helemaal aan, ook al had ik wat meer details, die je op TV wel ziet, ook graag in de verhalen verwerkt gezien. Nu lijkt het, alsof het een verkorte samenvatting is en dat leest niet prettig. Eigenlijk gaat mijn grootste bezwaar uit naar de wijze van vertalen. Als bij voorbeeld „mister Spock" wordt vertaald in „meneer Spek", dan is dat vertaaltechnisch wel kor- rekt, maar het doet onnatuurlijk aan als het steeds maar weer opnieuw op deze wijze wordt vertaald Wat mij betreft kan het woordje „meneer" rustig worden weggelaten, zodat het verhaal aan kracht zal winnen. Deze vertaalwijze maakt de bundel verhalen ietwat kinder achtig en bewijst - wellicht on bewust - dat hier sprake is van een jeugdserie, zoals zo vaak door Essef-kenners, volgens mij ten onrechte, wordt beweerd. Dat is jammer. Het kan zijn, dat ook Blish niet helemaal vrij gepleit kan worden, maar bij het lezen van de Startrek-verhalen heb ik sterk de indruk - op enkele uit zonderingen na - dat ik bezig ben met volwassen Essef-lek- tuur. Het kan ook zijn, dat wat de TV wel kan, niet in teksten kan: het tonen, het weergeven van de details. Wat ik eigenlijk mis is de -technisch opgewekte- sfeer van spanning, door op de ge beurtenis reagerende achter grondmuziek, door geluiden, etc. En juist deze details zouden met woorden moeten worden opgevuld om tot het complete verhaal van Startrek te kunnen komen. Overigens is de bundel best interessant en in ieder geval een stuk SF-historie. Edmund Cooper: Dagen van gekken en dwazen. 1966. Oorspronkelijke titel: ,,A11 fool's day", vertaling H. J. Oolbekkink. Uitgegeven door Born's uitgeversmaatschap pij b.v. te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr 52. Prijs f3,95. De Britse schrijver Edmund Cooper is een uitstekend Essef- verteller. Evenals bijvoorbeeld Poul Anderson weet hij geheel van elkaar verschillende onder werpen bijzonder boeiend op de lezer over te brengen, zonder dat de geloofwaardigheid van het verhaal zelf wordt aangetast. Bij Born verscheen kortgeleden zijn in 1966 geschreven verhaal „All fool's day", in het Nederlands vertaald met „Dagen van gekken en dwazen." Er zijn veel pieke- raars in deze wereld, die aan het einde of bijna-einde van de wereld denken. Ze proberen zich voor de geest te halen hoe dat er uit zal zien. Oorlog, rampen: er zijn mogelijkheden genoeg om Wanneer Rob klaar is, vraagt hij of de oude Wouter bij hem aan boord komt „De koffie is klaar", zegt Rob, „en je moet me toch eens vertellen, wat je de laatste jaren hebt uitge voerd „Wouter wil wel en wanneer ze samen in de gezellige kajuit van de „Vrijheid" zitten, zegt Wouter: „Tja. jij komt daar nou zo uit de lucht vallen, Rob en eigenlijk heeft mij dat een beetje overrompeld. Want ik heb je avonturen natuurlijk gevolgd en eigenlijk had ik altijd het idee om je iets te vragen, als je weer in het land was" „Nou, dat kan", zegt Rob; „wat wilde je mij vragen?" Maar Wouter zegt, dat het nogal een lang verhaal is „Je weet", zegt hij „dat ik al jarenlang niet meer vaar. Ik ben er te oud voor en ik zou het ook niet meer willen. Maar in 1930 was ik nog gezagvoerder van de „Europa"ik weet niet, of je je dat schip nog her innert" „Ha-ha", zegt Rob, „vier-en twintig jaar geleden... toen was ik nog maar een klein jongetje, maar ik heb er wel eens van gehoord Is dat schip indertijd niet op de Atlantische Oceaan vergaan?" vraagt hij. Wouter knikt bevestigend -3- Met de brief in de hand liet Kappie zich peinzend op een stoel zakken. „De president van de Maatschappij voor Wetenschappen", herhaalde hij, een toon van verbazing in zijn stem. Zijn blik gleed opnieuw naar de ondertekening van de brief. „Prof. dr A.B.C. Dinnemer van Wijs dom" stond daar. „Bij mijn beste weten heb ik die man nooit ontmoet" prevelde Kappie. „Nu, ik moei er maar heen gaan, morgen! Misschien is het wel een nieuwe reis" Alleen al de gedachte aan die moge lijkheid stemde de kleine gezagvoer der iets monterder Veerkrachtig stap te hij de kajuit uit. „Goed nieuws, kap'tein9 informeerde Okki nieuwsgierig. „Gaan we gauw weg9" „Nog geen idee, jeugdige brasem, bromde Kappie „Maar ik zal je la ten weten wanneer het zover is", be sloot hij met milde spot in de stem. De volgende ochtend klokke elf. liet Kappie de klopper neerkomen op de zware deur van het indrukwekkende gebouw, waarin de Maatschappij voor Wetenschappen zetelde. Een statige bediende deed hem open. Na zorg vuldige inspectie van de brief die Kap pie hem voorhield nodigde hij dp ge zagvoerder beleefd uit, hem te volgen Aan het einde van een lange gang klop te de bediende op een deur en, na het antwoord van binnen, opende deze ge ruisloos. „De heer Wobbe Knels, kapitein van het stoomschip Kraak!" kondigde hij plechtig aan. Kappie stond tegenover een schrale figuur, wiens heldere oogjes pienter glinsterden achter de dikke brillegla- een definitief einde te maken aan de „kroon van Gods schep- ping". Bovendien doet de mensheid al het mogelijke om zichzelf om zeep te helpen, waarschijnlijk te willen overtreffen In: „Dagen van gekken en dwazen" schetste Cooper één van die talrijke ma nieren om een eind aan de bescha ving der aarde te maken. Overi gens sta je er elke keer weer versteld van als je ziet hoeveel mogelijkheden er werkelijk zijn Cooper geeft onze bloedeigen ster, de zon, de schuld van alle ellende die over de aarde komt. Zonnevlekken, een overdadige zoneruptie, extra (voor de mens gevaarlijke) zonnestraling, tast het brein van de mens zodanig aan, dat men zelfmoordneiging krijgt Cooper beschrijft wat de gevolgen van een dergelijke nei ging kunnen zijn. In het algemeen denkt men, dat geen enkel indi vidu belangrijk is en dat er best een paar gemist kunnen worden zonder dat de economie naar de bliksem gaat, maar het gaat na tuurlijk wel verschil uitmaken, als er miljoenen mensen zijn, die voor een voortijdig einde van hun aardse bestaan gaan kiezen. Tenslotte zal er alleen nog maar plaats zijn voor gekken en dwazen op aarde, mensen, die de gevaar lijke zonnestraling hebben over leefd en waarvan de toekomst van de wereld afhangt Cooper, zelf Engelsman, be schrijft deze verpletterende we reldramp vanuit het gezichtspunt van de Engelsman in zijn eigen land. Over wat er in de rest van de wereld gebeurt, vertelt hij weinig of niets. In het algemeen heeft zijn bijzonder spannend (en beslist niet opwekkend) verhaal iets van de stijl, die bijvoorbeeld Ballard hanteerde in zijn serie essef-verhalen over rampen, die de aarde bedreigden (De bran dende aarde, De verdronken aarde e.a.). Ook Cooper past uitstekend in de rij van groot meesters der apocalyptische literatuur. „Dagen van gekken en dwazen" is een boek, dat je werkelijk in één adem uitleest. Aanbevolen! Tegelijkertijd verscheen bij de uitgeversmaatschappij Luitingh te Haren (NH) in de uitstekende essef-reeks van deze uitgever Edmund Cooper's boek „En de mens schiep". Edmund Cooper: En de mens schiep ....1958.Oorspronke lijke titel: „Deadly Image", vertaald door Co de Groot. Uitgave Luitingh te Lren (NH) - essef-reeks. Een tegenhanger van „Dagen van gekken endwazen"(eneigen lijk ook weer niet), is het door Cooper in 1958 geschreven boek „En de mens schiep... ."Als men bedenkt, dat 1958 zo'n zestien jaar geleden is, dan is de toe komstvisie van Cooper uitstekend geweest. We zijn namelijk aardig op weg om naar zo'n wereld, als door Cooper geschetst: de wereld van de computer en de robot. „Voor de mens", zegt Cooper, „evenals voor andere dieren, vormen beperkingen die door zijn omgeving worden opgelegd, emo tioneel en verstandelijk een uit daging. Maar de mens heeft, om zijn eigen bijzondere uitdaging aan te kunnen, wapenen en werk tuigen en taal gecreeerd. Daar door werd het zijn lot, voort durend nieuwe werelden, nieuwe problemen te scheppen. Dit is dan het verhaal overeen mogelijke wereld en haar pro blemen. Een wereld, waarin de aloude last van werk en verant woordelijkheden door machines van de schouders van de mens is afgenomen. Een wereld, geken merkt door vrije tijd, waarin permanente liefde en geluk onverenigbaar lijken In feite schetst Cooper in „En de mens schiep..." opnieuw een bijna-ondergang van de mens en uit dat oogpunt bekeken behoort het verhaal thuis in de apoca lyptische literatuur. Toch is het blijkbaar (of schijnbaar) anders om ten onder te gaan in een wereld van vrede en rust, ook al is het ondanks alles toch schone schijn. Je krijgt bij het lezen een iet wat verbijsterend gevoel, want elke keer weer betrap je jezelf er op, dat je bang bent voor wat wordt geschreven als de mogelij ke toekomst van de mens. En telkens weer dwalen je gedachten af naar de huidige wereld, die al voor een groot deel wordt be heerst door de computer van de toekomst. Gelukkig dat de meeste science-fictionschrijvers opti mistisch van aard zijn ondanks hun sombere voorspellingen, want evenals veel anderen, weet ook Cooper een passend antwoord met een passende oplossing voor het door de mens zelf geschapen probleem. Eigenlijk vanzelfsprekend wordt het een gewelddadige op lossing: een oorlog tegen de robots, die bijna als de mens zijn geworden. Juist op tijd voor de volgende, beslissende stap van de androlde naar het volle dige mens-zijn, grijpt de mens in en neemt het heft weer in handen. Het betekent wel, dat de handen weer uit de mouwen ge stoken dienen te worden, maar dat wordt blijmoedig en gretig als een godsgeschenk aanvaard, wat het in feite ook is. Bert Vos pia.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4