J. J. Jehee Bouwers in Leusden (11) „De mensen hebben hun huis verplaatst naar de sta-caravan. Hun persoonlijkheid kunnen ze in die flats niet meer kwijt" Foto's Janus Visser Een stad moet groeien en evolueren, hen kan geen stad maken" De bouwers van vroeger waren natuurcteen-mensen. In de Middeleeuwen waren het steenhouwers DOOR ANCO MALI KDLRDAG 20 JUNI 1974 LEUSDER KRANT oorlog of brand wordt beschadigd en zovoorts Soms ook zijn er mensen, die graag willen, dat hun huis op de Monumentenlijst komt Monumentenzorg heeft ook een af deling Restauratie Bij die afdeling werken architekten, die de architekten in denlande adviseren betreffende de esthetische aanpak van de panden, die op de Monumentenlijst staan. De gege vens daartoe komen van de Dokumenta- tieafdeling De mensen van de Doku- mentatie-afdeling hebben in de loop der tijden huizen, kerken en kastelen opgemeten. (Toch weten we er in ver houding nog maar erg weinig vanaf. Van de 13e eeuwse huizen weten we maar weinig af, van de 17e eeuwse iets). Als een huis afbrandde of het werd gesloopt, dan werd het door ons vast gelegd door opmetingen Dat werk heb ik zeven jaar gedaan. Meet- en doku- mentatie-werkzaamheden bij de afde ling Dokumentatie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waarbij ik betrokken was, zijn onder andere: de Spanjaardstraat te Middelburg, ver schillende huizen in Middelburg, onder andere „Dan", boerderijen overal in Nederland verspreid, het kasteel Rhoon Tijdens de restauratie van een pand komen vaak dingen tevoorschijn, die De heer Jehee haalt zo nu en dan een boekwerk tevoorschijn, en toont mij het één of ander ..Het eerste schuifraam in Nederland, dat werd toegepast op het Slot te Zeist, kwam via Engeland en koning Willem 111 naar ons land. De Franse openslaande ramen bijvoorbeeld werden hier pas veel later toegepast, die zijn uit een latere periode' ..Monumentenzorg heeft ook een re gistratie-afdeling, de afdeling kunst historische dokumentatie, die evenals de Restauratie-afdeling in rayons werkt De Registratie-afdeling maakt de inventaris op van wat er in Ne derland aanwezig is Tegen 1900 zijn ze daarmee begonnen. Geregistreerd zijn tot nu toe Zuid-Limburg, Noord- Limburg, West-Friesland, Waterland, Tieler- en Bommelerwaard. Betuwe, Rijnland, Baronie van Breda, Kwar tier van Zutfen, Oost-Groningen, Sal- land, Utrecht, Twente; in bewerking zijn het Rijk van Nijmegen, Ooster go en Westergo (Dokkum) en Amster dam Vroeger werd alles beschreven naar de prima donna architektuur Tegen woordig gaat het weer meer in de trant van. hoe werd zo n huis sociaal be woond In Italië werken voor de inven tarisatie een socioloog, een kunsthis toricus, een architekt en iemand, die heidkundig Bodemonderzoek is een in stelling, die eveneens onder C R.M ressorteert Dit instituut onderzoekt Nederland onder de grond. Als je de huizen en gebouwen gaat beschrijven kom je ogenblikkelijk in aanraking met andere disciplines als kunsthistorie, bodemonderzoek, biolo gie etcetera ,,Hoe gaat men nu te werk bij het beschrijven?" Eerst beschrijft men de stad Dan de verdedigingswerken Daarna de kerken en van de kerken wordt ook het kunst bezit beschreven Dan de kerkelijke instellingen als wees-, gast- en pest huizen. Dan de openbare gebouwen, zoals bijvoorbeeld de gemeentehuizen. Tenslotte de woonhuizen, de boerde rijen en de molens ,,Op welke afdeling werkt u momen teel bij Monumentenzorg?" Eerst op de afdeling Beschrijving en sinds vorig jaar op de Kunsthis torische Dokumentatie Als er van een bepaald gebouw geen tekening bestaat, wordt het gebouw opgemeten Wij hebben verscheidene hulpmidde len om te bepalen hoe oud een gebouw is. bijvoorbeeld door middel van het baksteenformaat, door de houtsoort Na 1600 werd het grenenhout pas in Nederland ingevoerd. De nieuwste me thode voor de bepaling van de ourier- ,,Over 50 jaar opde Monumen tenlijst?" (woningen wijk Rozen- daal, Leusden/centrum) 19 eeuwse neo-klassicistische Frans aandoende architektuur (Leusden - Den Treek). „Bouwers die in de toekomst willen zien moeten eerst heel lang terug in het verleden kijken" ^JtCHTERVELD - J. J. Jehee, wonend []|p de Van Oldenbarneveltstraat 37 te Titerveld, en werkend bij de Rijks- dieüst voor de Monumentenzorg. Een Trerwacht nieuw type mens in de lisdense serie bouwers aan onze Jnenleviog ken ontmoeting met de heer J. J jjjpee, die ,,de eeuwen door zijn vin- s ziet glijden die met onzichtbare Iden is verbonden met de hoogte- fiten in onze bouwkunst, en die in deze leeft en weet wat de moderne hniek kan opbrengen, is een héél londere ontmoeting Deze nieuw- ftken Achtervelder - hij is met zijn luw en kinderen in januari 1972 in literveld komen wonen - is een apart Ir! mens. Een mens, die kan rela- |ren, een mens die nieuwe stromin- 1 iu de bouwkunst peilt, en die tege- ^Jertijd beseft dat het geen nieuwe Somingen kunnen zijn Er is immers lts nieuws onder de zon Er kan niet soon voor me opduiken. Grootvader, vader en oom Jehee werkten allen in het natuursteenbedrijf. J. J. werd ge boren in 1938, en was in aanleg mis schien wat artistieker dan de rest Het bloed kruipt waar het niet gaan. kan. J. J ging in Den Haag naar de lagere technische school, afdeling schilderen, reklametekenen en oplei ding tot huisschilder. J. J sollici teerde met zijn diploma bij enkele reklamebureau's: hijzelf zag zich aide fijnste reklames ontwerpen Maar va der Jehee wist hem toch de loondienst in zijn steenhouwerij m te drijven Evenals de broers van J J de ene wilde kruidenier worden, de ander timmerman. Maar ook zij kwamen in de steenhouwerij van de oude heer Jehee. In 1961 overleed J J.'s vader, en in 1962 begon J. J met de oom plus de broers samen een niéuwe firma Ze maakten in hoofdzaak grafzerken, pui- gorden gebouwd, ol het heeft al eens tsgevonden in de historie Schaal- tHgioling in kleine dorpjes van nu? Scbaj 1 vergroting is echt niets moderns All deRomeinen ergens kwamen, bouw de! ze in die kleine nederzettinkjes vil destijds kolossale paleizen enare- Ws De Boulevard Hausmann? Nou, da^r werd een flink stuk van Parijs voèi tegen de vlakte gegooid Het kas teel Haarzuilen? Een half dorpje moest oor gesloopt worden lerkwaardig is niet alleen de mens merkwaardig is ook zijn car die onverbrekelijk het gevolg an zijn uit allerlei uiteenlopende itten samengestelde genetische pro- jmmering. 'ij stamt uit een steenhouwersfa- mlie uit Den Haag. Ik zie Multatu- li j Jpanse steenhouwer in eigen per- bekleding en schoorsteenmantels Door die schoorsteentoestanden begon het bij J J te dagen, dat hij in de bouw wilde gaan Hij bleef werken in de steenhou werij en studeerde aan de avondschool van het P B.N A (Polytechnisch Bu reau Nederland Arnhem) voor bouwkun dig opzichter Zelf zegt hij ..Ik was eigenlijk te weinig technicus om bouw kundige te kunnen zijn, en te weinig artiest om kunstenaar te kunnen wor den". Een ander mens dan J. J zou dat misschien niet zo openlijk ter tafel hebben gegooid, zou er weife lend over spreken. Maar J. J. gaat ge woon van deze struktuur uit. ,,Waterstaat"-stijl (N.H Kerk, Leusden/zuid). ,,Ik heb nu net mijn studie achter de rug voor de akte N3 (tegenwoordig heet die Nb) om les te kunnen geven op de lagere en de middelbare tech nische school, maar nu blijkt, dat ik het onderwijs toch niet zal ingaan. In 1961 was ik steenhouwer. In 1962 was ik firmant In 1964 verliet ik de steenhouwerij wegens „familieperike- len Inmiddels had ik ook het diploma bouwkundig tekenaar bij een avond school in Den Haag behaald, en toen had ik mijn achterhoofd om te gaan tekenen op een architektenburo Eerst ging ik weer als steenhouwer bij de lirma De Vonk in Leiden wer ken. Bij de lirma De Vonk werkten mensen, die alleen maar het lopende bandwerk aan één machine kondenver- richten en ik beheerste het hele scala van het vak. Ze hadden daar ook een tekenkamer en zegden me toe, dat ik daar mocht gaan werken, als er een plaats vrij kwam. Er kwam een plaats vrij, maar toen wilden ze mij in de fabriek niet missen Tot 1 april 1966 ben ik toen bij een oude concurrent, de firma Guise in Den Haag gaan werken, die veel restauratiewerk had voor de Rijksgebouwendienst J J s vrouw heeft inmiddels een met de hand gemaakte natuurstenen schaal in moderne vormgeving tevoor schijn gehaald en een vaas, die dezelf de contouren heeft, maar dan in dubbele vorm vertikaal toegepast. ,,Door de restauratiewerkzaamheden op natuursteengebied bij de firma Guise met onder andere het Johan de Witt- huis, het Mauritshuis en de Koninklijke Bibliotheek proefde ik iets van de restauratie. Daarom solliciteerde ik bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg Het lagere salaris, dat ik daar ging ontvangen, accepteerde ik En zo werd ik ambtenaar. Ik wist helemaal niet hoe dat zou zijn: de status van ambtenaar (U moet niet vergeten, dat ik ook schilderde Vaak dacht ik, dat ik het maar bij die machines in de steenfabriek zou hou den en daarbij het schilderen als mijn hobby zou uitoefenen). Bij Monumentenzorg kwam ik op de Afdeling Dokumentatie Een huis oleen pand komt op de Monumentenlijst en Monumentenzorg brengt dan een bin dend advies uit. De eigenaars van het pand mogen geen dingen wijzigen dan na goedkeuring van Monumentenzorg Het Rijk zorgt voor subsidie, wanneer zo'n pand in verval raakt, door een dom, die wordt toegepast in Duitsland, is het jaarringen-onderzoek van het hout Toen we bezig waren met de Draken burg in Utrecht kwamen er grenenhou ten valken tevoorschijn ln de 13e eeuw pasten ze daar al dennenhout toe! Voor de periode van de moer- en de kinder balken werden de enkelvoudige binten aangebracht. Dat was het geval in de Drakenburg. Na het jaarringen-onder zoek bleken die binten toch echt uit de 13e eeuw te zijn' De houtbouw van vroeger te zamen met de baksteenbouw van later hebben het gezicht van onze bouwkunst bepaald. In Amsterdam bij de huizen van Ma- rijtje Willems aan het Begijnhof en het huis Zeedijk nummer 1 is het hout de konstruktie, en de baksteen de bekleding Maar op een gegeven moment wordt de baksteen konstruktie en wordt het hout als bekleding gebruikt. Als die over geheel Nederland huizen aan koopt. Bij hun 50-jarig bestaan hebben ze het boek ,,Het Nederlandse woon huis van 1300 tot 1800 uitgegeven Daar staan zéér waardevolle gegevens in Hoewel de huizen van ..Hendnck de Keyzer" bewoond zijn, is het des ondanks voor een expert niet zo heel moeilijk om achter bepaalde wandbe- dekkingen en dergelijke de ouderdom van een huis vast te stellen, zoals ik al opmerkte. Met de invoer van het klassicisme in 1830 werden profielen uit de Re naissance en de Barok toegepast. De Renaissance en de Barok hadden in Nederland alleen invloed op grote gebouwen, zoals kerken, landhuizen en belangrijke woonhuizen Bij gewone stads- en dorpshuizen bleel het be perkt tot de details Maar in wezen bleven deze huizen gebonden aan de bouwwijze, die gold in die bepaalde er in de Middeleeuwen brand uitbrak, dan was dat een ware katastrofe, want alle houten huizen brandden al De schout en de schepenen schreven brand preventies voor en van die tijd af ging men steen in de huizen toepassen. Onze hele stenenbouw komt hieruit voort Bepaalde steden zijn eerder versteend dan andere. Amsterdam is nog een oude stad Je ziet in de huizen binnen de houtbouw nog toege past In Middelburg is de houtbouw van vóór 1600 In Amsterdam wordt zelfs in de 17de en de 18de eeuw nog hout toegepast" Monumentenzorg restaureert wel huizen, maar heeft geen huizen in eigen bezit". ,,Er is een partikuliere vereniging in Amsterdam, Hendnck de Keyzer' streek Denk aan het verschil tussen huizen in Zuid-Limburg, Noord-Hol land en Twente Bij de 19de eeuwse stadsuitbreidin gen kregen de gebouwen een meer in ternationaal karakter Denk aan lijst- gevels over straatlengten. Er werden in die tijd boeken uitgegeven met de tails en profielen, die een Neo-Re- naissance en Neo-Gothische vorm had den. Volgens deze voorbeelden werd gebouwd LEES VERDER OP PAGINA 11 Het oudste bijou dat Leusden rijk is (toren van Oud-Leusden) je als zo'n pand bewoond is, niet kunt zien, want je kunt dan moeilijk het behang bij de mensen gaan weg rukken om de struktuur van het met selwerk te gaan vastleggen". het dialekt van de streek kent, samen. Op die manier wordt een Italiaanse streek helemaal „uitgekamd Ook werkt in Nederland het Oud heidkundig Bodemonderzoek Het Oud-

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5