De auto onze geliefde vijand BETER LAAT IAN NOOIT Zonderdag EEN BEZOEK AAN HET LEUSDENSE GEMEENTEHUIS B00M- PLANT- DAG Bijeenkomst CML in De Mof In Milieu-journaal EENMAAL, ANDERMAAL, OPGERICHT! SCHIMMELS VAN ONZE SAMENLEVING zie pag. 2 DE VIEZE BOEL /rtfcj/ rCf* MILIEU-journaal Uitgave: COMITé MILIEUZORG LEUSDEN Kontaktadres: C.M.L., Gemeentehuis LEUSDEN. Tel 03496-1247. toestel 116 Verschijnt elke driemaanden. Het volgende CML-journaal ver schijnt in de periode september/ oktober 1974 Redaktie. Werkgroep Voorlichting CML" Wiesje Engelen Fennie Kassner Evert Willemsen Erik Jan Tuininga Jan Woltman Hans Rombouts (tekeningen) Edith Boerma donderdag 20 juni 1974 le jaargang - nummer 2 y/e zouden willen, dat heel veel men- |i het redaktie-artikel, dat wij bij ■gissing in het vorige, het eerste, timer vergaten op te nemen, misten. zouden wensen, dat er vragen frezen zouden zijn, omdat dit kennis- [kings-verhaal in het première-num- van het Milieu-Journaal ten on- ite ontbrak. |faar.. geen vragen, geen brieven, 1 niets. Trouwens, we ontvingen J onze eerste uitgave slechts één ■ktie en dat is, laten we zeggen, 1 weinig. feerlijk gezegd, je vraagt je dan wel af:Willen de mensen van onze feeente, de bewoners, wel eenComi- Hilieuzorg Leusden? "Of anders ge- jnuleerd: Wilt u meepraten, mee- i en meebeslissen als het over de [baarheid van Leusden en omgeving Öpdeze konkrete vraag verwachten we veel reakties. Ga op zoek naar pen papier en schrijf uw krant vol! fké, alle begin is moeilijk. Wij ver- het redaktiestuk (dat prachtig jetypt klaar lag) in de kopijmap te en het ontgaat u kennelijk, dat [een krant is verschenen, die van oor ons allen is en als zodanig stand behoort te komen, olgt „het redaktie-artikel", zoals in het eerste nummer van maart id moeten worden geplaatst, het Comité Milieuzorg Leusden, oktober 1973 in het leven is iepen, leeft sterk de wens, de in- rs van Leusden en omgeving via speciale krant te informeren over wat betrekking heeft op hun leef- deze wens te konkretiseren, is Werkgroep Voorlichting" gefor- krd Deze werkgroep bestaat uit een :omitélid en een aantal medewer- Bovendien wordt ons enige steun end door de heer Vos, redakteur ider Krant, en de heer Polak, jhchtingsambtenaar der Gemeente Id samenwerking met de redaktie van BïLousder Krant zijn we overeenge- fflflen, dat dit milieublad als bijlage uB;de Leusder Krant zal worden uit geven (De eerste pagina van deze ditie is ons zelfs gratis aangeboden oor de directie van bovengenoemde it Hiervoor onze hartelijke dank') Om een zo groot mogelijk versprei- igebied te verkrijgen, zal het CML- \HbaaI, welke eenmaal per kwartaal lHverschijnen, in de huis-aan-huis Be van de Leusder Krant geplaatst len Het ligt in de bedoeling dat het ^<-journaal de nodige inlichtingen Jverschaffen over de werkgroepen De reeds bestaande werkgroepen jeuwerkgroep Bestemmingsplannen fzitter de heer J H Veldman racht het ontwerpen van nieuwe femmingsplannen. Icgroep educatie. Voorzitster mevr felomons Opdracht: De schooljeugd Jde leerkrachten milieubewuster Baken. Ikgroep Voorlichting. Voorzitster E M Boerma Iracht Het uitgeven van een milieu- t en het verzorgen van eventuele Blijkse informatie via de pers. Vprslagen en plannen van de werk- ftoepen zullen door ons worden ge- faMiceerd In de toekomst zullen ook ijdlg eventuele plannen van het CML 'oor nieuwe werkgroepen worden ver heid Hierdoor wordt de mogelijkheid Mpend om zich op te geven voor die •erkgroep, waar men zich het meest Wf interesseert Alleen met uw hulp Hen de werkgroepen succesvol wer- gferder bestaat er het plan om ar- Ikelen. waaronder ook ingezonden itukkfri, welke betrekking hebben op de eetbaarheid van Leusden en omge- te publiceren De jeugd willen wij betrekken in de ^pnstelling van het CML-journaal een rubriek, welke zoveel mo gelijk door hen zelf zal zijn geschre den en/of getekend Jjet lijkt ons eveneens zinvol om door jelen de lezers meer achtergrond- niatie te verschaffen over de na- en het milieu in de ruimste zin 'et woord laatste, maar zeker niet als ""M belangrijke punt, rekenen wij op zoveel mogelijk weerklank te bij de Leusder bevolking, met [gevolg een CML-journaal waarvan inbreng van de lezers die van de f*he zal overtreffen." Redaktie j De tekeningen en opstellen in dit Mnummer zijn gemaakt door leerlin- j gen van De Hobbit in het plan ■Groenhouten en Klim-op in het plan De Wetering. Wat betreft de opstel len hebben wij zoveel mogelijk de Koorspronkelijke (ongecorrigeerde) lekst aangehouden. Wat vindt u van een C.M.L. werkgroep en „Konsument" en „Plantsoenen"? De werkgroep „Kosument" moet bijvoorbeeld onderzoeken of weggooiglas ver zameld moet worden: hoe zijn in andere gemeenten de ervarin gen: wat is eventueel in Leusden de beste oplossing en hoe reali seert men dat? Kunnen de reeds bestaande oudpapier-akties nog uitgebreid en beter gecoör dineerd worden? En wat te zeggen van de plastic vuilniszak en al dat andere plastic, waar we zo gul mee omspringen? En dat zo kwalijk is voor ons milieu! Kort en goed: Moet een werk groep „Konsument", globaal als hierboven omschreven, worden opgericht? Doet u dan mee en schrijf aan: Comité Milieuzorg Leusden, Werkgroep Voorlich ting, p/a Gemeentehuis, Leus- den-C. De werkgroep „Plantsoenen", zo u wilt dat die er komt, zal zich onder meer kunnen buigen over de bestaande plannen van de Leusdense Plantsoenendienst Het organiseren van meer in spraak van de huidige en toe komstige bewoners, vooral waar het gaat om de groenvoor zieningen, speelplaatsen etc. in de eigen woonwijk. Nadenken over nieuwe experimentele beplan tingsmogelijkheden, waarin b.v. de bewoners meer bij aanleg en onderhoud kunnen worden betrok ken Wat zijn elders de nieuwste initiatieven op dit terrein (Delft, Heerenveen) en hoe worden deze ervaren. Vindt u dat een werk groep „Plantsoenen" binnen het C.M.L. moet worden opgericht, schrijf dan aan: Comité Milieu zorg Leusden, Werkgroep Voor lichting, p/a Gemeentehuis, Leusden-C De werkgroep Milieu-educatie van het CML is als volgt samengesteld: L. Bakker J. Meeuwissen J. Overmaat K. Heijman A Hofman M. von Motz W. Salomons A. de Vries tekst: Alexander Pola muziek: Harry Bannink uitgevoerd door Farce Majeure ZONDERDAG De wereld lijkt zo schoon vandaag Hij ruikt zo ongewoon vandaag, Zo fris en verleidelijk geurig. Het lijkt wel of ieder zijn stoep heeft geschrobd, Zijn koper gepoetst en zijn deuren gesopt, Het lijkt of de wereld in bad is gestopt Hij lijkt opeens zo fleurig Het is vandaag een wonder-dag: 't Is ZONDER-dag' Refr. Op zo'n fijne Zonderdag gaan we allemaal Lekker samen struinen door de duinen Of wat kijken langs de dijk van het kanaal Of naar bos en hei, daar kunnen wij de vogels horen, Niet meer overstemd door het lawaai van de motoren Éénmaal in de maand een dag zonder uitlaatgas, Eens per maand de paden op, de lanen in. en dan bemerk je pas, Dat je zonder zonderdag Zonder één zo'n zonderdag Dat je zonder zonderdag Niet gelukkig was De wereld lijkt zo jong vandaag En elke vogel zong vandaag Zo mooi als-ie nooit heeft gezongen De rozen zijn roder dan rozen ooit zijn, En nooit rook jasmijn zo intens naar jasmijn De onreine Rijn leek vandaag zelfs weer rein. En 't stonk niet aan de Donge Het is vandaag een wonder dag 't Is Zonderdag! Refr (als boven) Dit jaar was de boomplantdag ook weer een groot sukses. Enthousiaste kinderen en stralend weer. Met grote snelheid werden de planten in de grond gestopt. In Nederland wordt de boomplantdag landelijk georganiseerd. In 1957 werd de eerste boomfeestdag (officiële naam) gevierd op initiatief van de Ned Bos- bouwvereniging Tegenwoordig bereidt het landelijk Comité Nationale Boom feestdag het gebeuren voor Debetrok ken scholen krijgen via de gemeente het beschikbare informatiemateriaal, wat ruim van tevoren beschikbaar is Dit informatiemateriaal is geschikt voor behandeling in de klas Jammer genoeg hadden de scholen het dit jaar veel te kort van tevoren in handen ge kregen, waardoor de kinderen geen flauw benul hadden wat voor soort struik er door hun werd geplant. De meeste kinderen waren goed geïn formeerd over het belang van bossen en bomen voor het milieu Dit jaar was de werkgroep educatie nog maar zijdelings betrokken met dit boomplantgebeuren Volgend jaar hopen we een grotere kennis van wat er geplant wordt te bereiken EB Wij zijn woensdag 24 april na gym naar het gemeentehuis geweest We gingen met de fiets, maar ik was mijn eigen fiets vergeten, dus ik moest bij iemand achterop Toen we daar kwamen was meneer Polak er al Hij stond op de trap We (deden) hingen onze jassen op de kapstok en gingen om meneer Polak staan. Maar meneer Polak zei: „Dat we mochten zitten Wij gingen op de trap- zitten Wij konden hem niet zo goed verstaan maar ik heb wel de helft verstaan Ik ging ook naar de ma- quette's kijken van de eurowoningen en van de andere eurowoningen en van Rossenberg. We mochten nergens aankomen Me neer Polak liet ook de kaart van (Woe) Woudenberg zien. Daarna kregen we een glaasje li monade, er waren twee soorten limo nade sinas+cassis, ik heb cassis ge nomen Maar nu gaan we over iets anders vertellen Meneer Polak had verteld dat er een groepje jongens naar het gemeen tehuis kwamen en zeiden wanneer komt ons voetbalveld (k) eens eindelijk9 En ook vertelde hij dat hij een hea ring had meegemaakt Dat er mensen vroegen om dit en mensen zeiden dat vinden wij niet goed, en (dad) dat de wethouders dan dat hadden moeten beslissen Ook dat er mensen kwamen prote- seren (dat) Dat er protesten waren hadden op moeten knappen Hij vertelde ook dat hij nog best 2 dagen over Leusden wou vertellen, want hij wist er een hele boel vanaf, want hij woonde zelf al 30 jaar in Leusden of Hamersfeld veld Hij vond het namelijk (lek) leuk om te vertellen Toen gingen we naar huis en we bedankten meneer Polak en we gingen weer terug op de fiets naar huis Maar ik had je al verteld dat ik niet op de fiets was Dus moest ik weer zorgen om bij iemand achterop te gaan Eindelijk lukte het me, ze bracht me bijna thuis de rest moest ik lopen Maar dat was niet erg! Agnes- Klimopschool Onze klas ging naar het gemeente huis Een (Meneer) Mijnheer gaf ons voorlichting over Leusden In Leusden zijn vee! plannen bivoor- beeld. Alansbeek, Groenhouten, Ha- mersveld, Rossenberg, Rozeboom, We tering en de Eurowoningen Er zijn dus zeven plannen in Leusden Mijnheer Palak had twee kaarten opge hangen Dat waren Leusden en plan Ros senberg Er waren ook 3 maquettes Dat waren de Eurowoningen en een an der soort Eurowoningen en Rossen berg We kregen ook limonade Je kon kiezen tussen Sisi Sinas of Cassis We mogen ook op 2 boerderijen komen Van Jan Traa en Alex Heder Die zitten (AU) allebei in de 4e klas Ook moesten we het wapen van Leusden mee naar school nemen. Leusden is een groei gemeente. Voor de oorlog woonden er maar 3 000 mensen in Leusden Na de oorlog kwam er wo ningnood En in Leusden zijn er nu 15 000 inwoners. Er zijn dus 12.000 mensen bij gekomen. Soms is er ook hearing dan kunnen de mensen iets vertellen over hun wijk Bij ons (ie) is er helemaal geen speelgelegen- heid in de straat Alleen in de straat ernaast is een grasveldje en daar voetballen jongens op Daarnaast zijn er tegels en daar kun je touwtje sprin gen, maar dan rolt de bal er steeds doorheen Ze kunnen daar best een hek zetten tussen dat grasveldje en die tegels. Dan rold de bal er niet steeds doorheen. Ik woon zelf in plan Ha- mersveld, maar ik zou het wel fijn vinden dat er meer speelgelegenheid zou komen en een hek tussen die te gels en dat grasveldje Monique v. d Heiden Berkenlaan 8 Leusden-C. Op 6 mei zijn de leden van het CML bij elkaar geweest om een be tere vormgeving en een duidelijker taakstelling van het CML te bespre ken. Het geheel is niet volledig uit de doeken gekomen, hetgeen de meeste van u ongetwijfeld in de Leusder/Krant hebben gelezen. Er is wel, na een mondelinge stemming, een andere vormgeving gekozen, maar *an een taakstelling is men niet meer toege komen, hetgeen wel een volgende bij eenkomst noodzakelijk maakt. Het „nieuwe CML" omvat alleen nog een soort coordinatie-team dat na ophef fing van de bestaande stafgroep zal worden samengesteld uit afgevaardig den van verenigingen en soortgelijke groeperingen uit Leusden. Men hoopt op deze manier een zo goed moge lijke vertegenwoordiging van deze ge meente in het Milieu Comité te krij gen. Dit coördinatie-team zal uit on geveer 25 mensen bestaan en de werk groepen zullen door dit team samenge steld worden. Verdere uitwerkingen van dit plan zijn vooralsnog bij mijn weten niet van start gegaan en stafcomitévergade- ringen hebben ook niet meer plaats gevonden en zijn evenmin in de naas te toekomst gepland. Houden we een zomerslaap? Enfin misschien moeten we eerst beter uitgeslapen zijn om ver dere stappen te ondernemen Wel is er deze avond ter sprake gekomen dat er meer inlichtingen ver strekt moeten worden e.w. voor de werkgroep bestemmingsplannen. Be sloten is om aan diegene die er be lang in stellen de stukken tegen beta ling te verstrekken Verder zal iedere volgende „bouwsteen" voor de werk groep bestemmingsplannen In een po pulaire versie bekend worden gemaakt in de Leusder krant of het Milieu Journaal. Deze bekendmaking zal ge beuren vóór de werkvergaderingen van Bestemmingsplannen er mee bezig zijn. Belangstellenden zijn op deze manier tijdig op de hoogte en zo kan er een maximum aan inspraak zijn op de ver gadering zelf E B Milieu is je omgeving Als je om je heen kijkt is niet alles even schoon Je ziet dan meestal als je om je heen kijkt luchtvervuiling en huizenbouw Veel dieren sterven daar aan! Onze hele school is daar tegen Veel schepen hebben veel ouwe olie die ze niet meer kunnen gebruik en overboord gooien Zo is het op het land het zelfde bijvoor- beel papier, blikkjes, huizenbouw, en natuurverspilling zo als bomen omhak ken wegen aanleggen door het bos De natuur word schadelijk, dieren gaan DOOD!! Alle mensen gooien zomaar alles weg. Omdat ze het kwijt willen. Dat is helemaal niet nodig. Ze kunnen het toch in de vuilnisbak gooien Ze gooien al het vuil in de sloten Bijna al de sloten in Nederland zijn allemaal vies van de troep Allemaal blikjes en fles sen en oude schoenen liggen er in Dat is helemaal niet leuk want al de vissen en eenden gaan er dood van Daar moeten we wat aaa doen Daar om hebben we vervuilingsfabrieken die maken het water helder. Die hoeven het niet alleen te doen Wij moeten er ook wat aan doen. Dus alles in de vuilnisbak gooien En dan hoeft alleen het vuil nog uit de sloten Dan moeten wij geen vuil meer op straat gooien. Dan is alles weer een beetje schoon. Maud Walkate Klas 3 „De Hobbit"

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7