BERICHTEN UIT DE LEUSDENSE SAMENLEVING Excursie naar de school steeg bosjes Schimmels van het landschai overwoekeren nu ook de Leusdense woongemeenschap NIEUW INITIATIEF MET MEDEWERKING VAN UZELF EN DE VASTE VERZORGER VAN DE BUURTRUBRIEK re,-1 f t$£ 1 U'-ii» MILIEU t Milieuprojekt Klimop-school Donderdag 20 juni 1974 CML-MILIEU-journaal ook gelegd worden, dus Ter geruststelling: de chaos is weer herschapen in een vlakke straat, een vlekkeloos plantsoentje. De buis is gelegd, er is vrijwel niets meer van te zien. Maar tochZou er ook nog zoiets als planning bestaan in Leusden0 In Achterveld denken ze daar het hunne van «i- Milieu kan veel betekenen Het kan Milieu vervuiling zijn maar ook de omgeving waar je in leeft, je opvoe ding en woonplaats Als je in een flat woont in de stad dan kun je niet de spelletjes spelen die de kinderen in een dorp doen. Daarom pas je je ook aan je omgeving aan. Ik vind Milieu een belangrijk onderwerp. Maar moeilijk is het wel. (Vind ik) Milieu, Milieu ik weet niet hoe het moet. Er is bijna niemand die er iets aan doet Milieu het is (p) om te huilen Ik zou met een andere planeet ruilen Want als het zo doorgaat dan gaan we Alfred klas 5 ,DE HOBBIT" Er was eens een mevrouw die gooide een heelle boel snipetjes op de gromd en een meisje die zag het en dat vind dat meisje heellemaal niet leuk en dat meisje werd zo kwaat van binnen dat ze die mevrouw wel voor pampers wou slaan en toen zag ze ook nog dat die mevrouw snipetje in de vijver gooide, van inirjam mie- dema Klas 1. ,.De Hobbit" Op donderdag 9 mei stond onze klas 's morgens om kwart voor 9 klaar om naar de Schoolsteegse bosjes te gaan. We werden in groepjes verdeeld en ieder groepje kreeg een moeder als leidster Na een kwartiertje rijden waren we vlak bij de schoolsteegse bosjes. Mijnheer Overmaat stond al te wach ten Toen we de fietsen neergezet hadden werd er verteld over de witte dovenetel, fluitekruid, hop en klimop Hop, klimop en kamperfoelie zijn klim planten De klimplanten kunnen de bomen wurgen. De voedselsappen, die vlak onder de schors lopen kunnen dan niet meer goed door de boom gaan In een boom zagen we een houtduif die zat te broeden. Mijnheer Overmaat vertelde dat er ongeveer 30 reeën in dit bos leven Zij maken een heleboel kleine paad jes. Als je stil ben heb je de kans om de reeen te zien Een paar kin deren hebben een ree gezien De andere kinderen zagen hem niet, omdat ze te druk met de planten bezig waren. Sommige jongens ren den achter de ree aan, maar natuur lijk was hij allang weer verdwenen, omdat hij mensen zag In een sloot zagen we een jong eend je zwemmen. Sommige kinderen dach ten dat ze ook een bruine rat zagen De bruine rat is gevaarlijk voor jonge eendjes. Hij trekt het eendje aan zijn pootje onder water Een moedereend kan 10 a 14 eieren leggen Veel jonge eend jes gaan dood, omdat de bruine rat en ook de reiger ze eten.. Toen we het bruggetje over gingen, kwamen we op een pad met allemaal gele lis sen. Vroeger stond het water in de Schoolsteegse bosjes veel hoger Er zaten geen bloemen in de gele lis. Dat komt omdat het nu veel te droog is De gele lis heeft juist^veel water nodig en ook veel zon Op de gele lis zaten een heleboel kleine en grote slakken Deze heten barnsteen slakken Sommige kinderen namen een paar slakken mee. Maar later legden ze ze terug Je kunt beter geen dingen meenemen uit het bos Later gooi je ze meestal toch weer weg. Bovendien. als alle mensen dingen meenemen, sterft het bos lang zamerhand uit. In de schoolsteegse bosjes zijn de vier plantenlagen op sommige plaat sen goed te zien: I. de boomlaag is de hoogste laag We zagen oude ber ken. II de laag eronder is de struik- laag. De Els, de vogelkers, lijster bes, de es, de wilg. III daaronder, de kruidlaag. Fluitekruid, bereklauw, hondsdraf, witte dovenetel, zenegroen, kleefkruid, gele lis, speenkruid, paar se dovenetel. brandnetel 4. de mos- laag zit het dichtst bij de grond Aan het eind van de excursie bedankten wij meneer Overmaat en de moeders die meegingen En tenslotte: PLUK GEEN PLANTEN ALS ER NIET MINSTENS 50 BIJ EL KAAR STAAN!!! Klas 3/4 Klimop-school Gooi geen rommel neer. heel ne- derland word vuil. vind je dat leuk ik niet. Dienke, Ceciel, Herman de Groot, 7 jaar le klas ,,De Hobbit" Soms zijn verschijnselen in een woongemeenschap zo algemeen, dat er beter in totaalverband wat over geschreven kan worden dan per wijk. Zo ligt het met wat landschapskundigen, biologen en dergelijke mensen betitelen als de schimmels van het landschap. De zich steeds meer verspreidende campings met voornamelijk zich recreërende randstadters. Dat is op zich niet kwalijk als het maar niet zo'n verpestende invloed op het fraaie en waardevolle landschap heeft, waar toch al die mensen ook voor komen uiteindelijk. Welnu, wat zien we nu om ons heen in de Leusdense woongemeenschap0 Onze fotograaf is er even op uitge trokken en binnen een uur had hij onderstaande kiekjes geschoten Zie daar het resultaat van het recreëren van Leusdenaren De schimmel van het landschap overwoekert ook Leusden, waar juist zoveel mensen wonen om de bijzondere woonkwaliteit die er in is gestopt. Wederom heeft niemand het recht om anderen het recht te ontzeggen om zich te vermaken, vacantie te houden op de manier zoals zich hier manifesteert. Maar enfin, u be vroedt het al, als je daarbij anderen schade doet door bederf van het straat beeld. door belemmering van uitzicht, het verzoeken om die dingen ergens anders neer te zetten, de ergernis bij onbegrip, mens waar bemoei je je mee, ja dan is normale sociale controle onvoldoende. Wat mag wel en wat is verboden binnen de bestaande wetgeving Als alles mag en er dus niets is verboden op dit punt, dan zouden de mensen, die het jammer vinden van hun woonomgeving dat er zo'n milieu vreemd ding staat moeten kunnen terug vallen op een gemeentelijke ver ordening waarbij deze caravans en kampeerwagens uit de wijk geweerd kunnen worden, of ten hoogste voor bij voorbeeld één week voor laden en lossen van de vacantielading in de wijk worden toegelaten Desnoods bij gebleken onwil op een speciale vergun ning, waarop dan weer controle moge lijk wordt Let wel, de schrijver van dit schiin- melverhaal is zelf een enthousiast vacantie-caravanner, onder meere dat hij zijn vrijheid hef heeft ore gaan en te staan waar die wil M toch handelt hij in bovenstaande ge omdat de ontsiering van de wo hem meer steekt dan het stalling* drag bij een boer (in een schuur te verstaan). Reacties? Graag natuurlijk!! Foto camping te Voorthuizen (foto Ger Kriboo - Voorthuizen). In de onlangs in ,,De Mof" gehouden bijeenkomst van de mensen, die het huidige Comité Milieuzorg Leusden vormen en al de overigen, die óf in werk groepen zitten óf nog slechts alleen hun belangstelling konden tonen, werd onder meer deze conclusie getrokken: ,,Het CML is sinds zijn oprichting niet in staat gebleken een brug te slaan met de bevolking en wordt als vertegen woordigend advieslichaam van de bevolking bij o.a. de gemeente niet als zodanig herkend. De werkgroep voorlichting, wiens taak het is de communicatie tussen de bevolking en de studerende" werkgroepen van het CML te bevor deren, heeft met deze pagina een verbinding willen maken tussen u en ons. WAT IS DE BEDOELING? In de praktijk is het meestal zo, dat je alleen geïnteresseerd bent in dat gene wat voor jezelf direct van belang is. Dat is daardoor vaak in de direc te leefomgeving mensen, dingen als woningen, tuinen, wegen, plantsoenen, iets verder weg liggende directe belan gen scholen, kerken, sportaccommo datie, ga zo maar door. Als er tijdens de reeds genoemde bij eenkomst van het CML en al die andere mensen gevraagd wordt: ,,Wie bepaalt er eigenlijk wanneer er een werkgroep begint met een onderwerp, en wanneer stopt zo'n werkgroep?" dan zijn daar twee antwoorden op 1De noodzaak voor bestudering van een stuk proble matiek moet u aandragen. O.a door voorvalletjes te melden in uw wijk- rubriek, opinies, die u ter ore komen, door te geven aan de vaste verzor ger van de wijkrubriek De vaste le den van het CML hebben dan o m de taak om bij te houden wanneer de pro blematiek van een dusdanige omvang wordt, dat een speciale werkgroep verantwoord is. 2 De werkgroep be ëindigt zijn opdracht zodra gemeten naar de gestelde uitgangspunten en de doelstellingen bevredigende oplossin gen zijn gevonden Deze oplossingen of aanbevelingen worden dan door het CML aan de gemeente of aan de andere daartoe geeigende instanties kenbaar gemaakt Dat zou de procedure kunnen zijn, waardoor u zelf er bij betrokken raakt. VRIJWILLIGERS VOOR Wil dit slagen, dan zullen er, wat wij noemen verzorgers van de wijk- rubrieken moeten komen Daar waar er al een wijkvereniging is, zou een soort verslaglegging van het gebeuren in die betreffende wijk al voldoende voorlichting zijn om uw wijkrubriek te vullen. Voor alle andere wijken vragen we voor dit doel vrijwilligers Niet zeg gen dat kan ik niet. ik kan nog geen brief schrijven Dat geeft allemaal niet. Als er maar informatie door komt. Desnoods mondeling of telefo nisch aan één van de leden van de werk groep voorlichting Weet u waarom we dit vragen9 In heel wat landen wordt je aangewezen Gebruik daarom uw vrijheid om te helpen onze samenleving nog beter te maken! NB! Ter illustratie wat de werk groep voorlichting voor ogen staat een pagina met berichten uit Schutterhoef- laan, Achterveld, De Wetering, Stou- tenburg, Rossenberg, enz U kunt het hieronder zien Voor geen enkele wijk is er al een vaste verzorger van de rubriek pi m Even ter herinnering' 1. Is de verkeerssituatie bij de kleu terschool De Blokkendoos en de openb. lagere school 't Palet nu definitief. Er was destijds nogal wat protest tegen de voorrangsbepalingen. Hoe zit dat° 2. Oversteek op de Arnhemseweg naar de Ooievaarshorsterweg (o.a kleuterschool-dependance en kleuter speelzaal) zal binnenkort worden voor zien van een uniek soort stoplichten. Wanneer het precies zal zijn konden we niet te weten komen en hoe het werkte begrepen we niet helemaal. Maar dat komt omdat de technische knobbel niet altijd werkt Misschien horen we hierover in de volgende mi lieukrant meer van hen, die 't kunnen weten. 3 Het valt de laatste tijd erg op, dat woningen van iets oudere datum, allemaal nog in de traditionele verf gezet, thans overgeverfd worden in een andere kleur of in de makkelijke bruine beits Soms zo maar een huis in een rijtje Soms meer ook nog in allerlei verschillende kleuren mag dat wel? Er is heel, heel veel te zeggen voor een dergelijk initiatief van de bevolking: eigen expressie, vrijetijds besteding, adresfunctie woning wordt vergroot, straten worden net zo schil derachtig als in Frankrijk en Italië, enz. maar is het naar genoegen van Burgemeester en Wethou ders van Leusden, zoals naar verluidt in menige koopacte van de grond zeer feodaal staat vermeld. In de 3-4 kombinatie-klas van de Klimop-school zijn we bezig met een projekt, waarin enkele van de steden waar de kinderen vandaan komen vergeleken wor den met Leusden. De voornaamste bedoeling van dit projekt is inhoud te geven aan begrip milieu Natuurlijk is het leefmilieu van Leusden zelf uitgebreid aan bod geweest We stelden onszelf de volgende vragen - hoe leefde men door de eeuwen heen in het gebied dat nu Leus den heet9 - hoe proberen de bestuurders van Leusden het leven in deze groeigemeente zo ,,goed" mo gelijk t<' maken? (we brach ten voor een antwoord op deze vraag een bezoek aan het ge meentehuis) - welke zijn de voornaamste mid delen van bestaan m en rond Leusden (bezoek aan eenlHier- denj) - wat herbergt Lensden aan na tuurgebied'' (o a maakten we een excursie naar de School steegse iHi.sjes) Ook Amersfoort als dichtst bijgelegen grotere stad wordt wat uitvoeriger behandeld Naast een aantal lessen over de stad zal de stadsspeurtocht van het VVV van Amersfoort gemaakt wor den Tenslotte zal in de komende weken Rotterdam besproken wor den Andere vroegere woonplaatsen van kinderen zijn wat minder uitgebreid aan de orde geweest. De leerlingen hebben in groep jes enkele ouders een inter view afgenomen Zij vroegen hierbij vooral naar een vergelij king van Leusden met de vroe gere woonplaats De verslagen zullen u nog wat meer informeren over hoeeenen ander zijn inhoud kreeg. Tenslotte willen wij mevrouw Hofman en mevrouw Heijman van de werkgroep educatie van het C.M .L bedanken voor hun mede werking G. van Bueren, onderwijzeres van klas 3-4 Klimop-school Leusden(C.) We werden nog niet zo heel lang geleden opgebeld door een verontwaar digde Achterveldse burger, die een staaltje van verkeerde coördinatie in Achterveld had gesignaleerd Wat was namelijk het geval? Op de hoek van de Hessenweg- Pater Stormstraat was door de gemeentelijke plantsoendienst een aardig plantsoentje ingericht. Keurig afgewerkt, niets van te zeggen. Weer wat groen erbij, dach-* ten de bewoners. Wie schetst echter de verbazing van diezelfde burgers, toen enkele weken later juist op die hoek voor één of andere riolering of ander soort buis de straat werd opengebro ken en ook het plantsoentje in éen grote plantloze ruine werd her schapen Toevallig moest die buis daar

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8