Uitvoering van de gebundelde deconcentratie lelangrijke taak van de gemeente Leusden Evenwichtig groeitempo bepleit van 1976 tot 1985 Tweede fase moet inwonertal in 1985 op 28.500 brengen EEN PUBLIKATIE VAN DE GEMEENTE LEUSDEN UIT DE DEELNOTA „BEVOLKING" - PROGRAMMA VAN EISEN REKINGEN Donderdag 20 juni 1974 CML-MILIEU-journaal [eUSDEN - ..Door de gunstige centrale ligging, met goede verkeersbindingen r alle delen van het land, heeft de provincie Utrecht altijd al een grote aan- ikingskracht op mensen en bedrijven gehad," aldus luidt het begin van de lenvatting van de eerste deelnota voor het Programma van Eisen (tweede IK), zoals dat aan het Comité Milieuzorg Leusden zal worden aangeboden, deze gunstige ligging zullen ook in de toekomst steeds veel mensen naar Iprovincie trekken en het gemeentebestuur van Leusden acht het haar taak [nee te werken aan het uitvoeren van de gebundelde deconcentratie, waarbij Leus- is aangewezen als groeikern." et gebundelde deconcentratie wordt het systeem bedoeld, waarbij onder de bevolkingsdruk op het groene hart van Holland wordt weggenomen, slechts in bepaalde gemeenten nieuwe stedelijke bebouwing toe te staan, door de nog resterende landschappelijk waardevolle gebieden in de Rand en elders kunnen worden gespaard. Leusden is zo'n gemeente waar gebouwd te worden voor de overloop van o.m de Randstad. Men noemt zo'n ge- nte een groeigemeente, of groeikern). et blijkt moeilijk te zijn om een exact cijfer te noemen ten aanzien van de oei van Leusden. Er zijn teveel onzekere faktoren die een rol in de groei n meespelen, zowel in negatieve als in positieve zin, zodat veiligheids- wordt uitgegaan van het cijfer, zoals dat wordt genoemd in het streekplan cbtse Vallei en Eemland. In dit streekplan wordt gesproken van 28.500 in- >rs in 1985 voor de gehele gemeente Leusden, waarvan 21.500 in Leusden- Jtrum. Volgens het gemeentebestuur wijst een onderzoek in het kader van Sff programma van eisen uit, dat dit cijfer een aanvaardbaar uitgangspunt is voor de groei van Leusden. Het is echter niet juist zich op dit getal vast te Biggen, omdat zich in de toekomst nog wijzigingen kunnen voordoen. Wanneer ^Ite wijzigingen in de aangenomen cijfers aantoonbaar zijn, zal daarop inge- [eld moeten worden," aldus het gemeentebestuur. >venstaande betekent, dat Leusden-Centrum door de bouw van de tweede nog een groei zal kunnen verwachten van ongeveer 9450 inwoners tot 1985. eerste versie van de Tweede zoals bekend - door het ge- itebestuur ingetrokken naar aan lig van talrijke bezwaren Yan de liking en de visie van provinciale piteiten. Dit hing samen - aldus gemeentebestuur - met de juist in (enode van de voorbereiding van het gtemmingsplan tweede fase zich ont weiende grotere bewustwording in |ianil van de bevolking en zich wij- opvattingen in het algemeen [er de groei van de bevolking en de jomische bedrijvigheid, in samen- J met de bescherming van het na- ffiijke milieu en het sparen van land- ïppelijk waardevolle elementen, get gemeentebestuur stelt zich voor, |bij het voorbereiden van de nieuwe le-fase wordt uitgegaan van de Jende gedachten teusden trekt de konsekwentie uit [bet feit, dat zij groeikern is, wat jen groei boven de natuurlijke aan- las met zich meebrengt. Met an- [ere woorden: Leusden is nu een- laal als groeikern aangewezen en fel daarom mensen, die aanvanke lijk elders wilden gaan wonen, maar ]ït niet mogen in verband met de ibundelde deconcentratie, opmoe- |n vangen gehele gemeente Leusden zal 1985 ongeveer 28 500 inwoners feilen Dit is in overeenstemming let de in het streekplan genoemd Bijter en tenzij er zich wijzigende jistandigheden voordoen, zal dit In redelijk en aanvaardbaar uit- Ingspunt zijn. iet Valleikanaal zal gedurende de leede fase-periode niet worden jerschreden. Zoals bekend waren meeste bezwaren van de bevol- H in eerste instantie gericht te- |n bebouwing van gebieden ten oos- van het Valleikanaal richting Jiterveld Ook de provincie toon- zich geen voorstander van deze touwing in deze fase omvang en de ligging van het •genaamde hoofdcentrum" zal mieuw worden bekeken. Zoals be- ind speelt hierbij een nogal aan- ikkelijk natuurgebied bekend als JPe Schoolsteegbosjes" een rol |Dit gebied - volgens sommige ge- hiedkundigen Zwanenburg" ge jamd - bevat vrij veel interes se flora en fauna. In het aan- Cnkelijke plan lag het in de be- F'ing de Schoolsteegbosjes (of pnenburg) voor een groot deel |ats te laten maken voor het pfdcentrum en de rest als een P't stadspark te gebruiken. Hier Ipnen op teruggekomen Bk de wegenstruktuur zal opnieuw pden bezien. Door de veranderde Boswijzen en de gewijzigde opzet W de tweede fase zal een aange- ist wegennet noodzakelijk zijn "et oog op de door de hoge frheden gehanteerde prognoses Ilange termijn is een zekere flexi- Tjteit in de te ontwikkelen plannen Pjb Met andere woorden het ftemmingsplan tweede fase zal "anig moeten worden opgezet.dat I een veranderde bevolkingsgroei KJ® inpassing mogelijk is De I ,.e fase zal indien dit nood- fell)k mocht blijken te zijn een fondmg moeten zijn met daar- Kh ïel °Pen^OU(lon var. de moge- pneid tot u'»breiding naar een derde fase. Deze gedachte is in overeenstemming met wat minister Gruyters van volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening antwoordde op desbetreffende vragen van enkele kamerleden DE BEVOLKINGSONTWIKKELING In de deelnota ..Bevolking" voor het Programma van Eisen tweede fase wordt uitgebreid ingegaan op de bevol kingsontwikkeling van 1960 tot 1974 Dat is nodig om vast te kunnen stellen wat de verwachte groei tot 1985 zal kunnen zijn Faktoren die meespelen zijn a de natuurlijke groei, dat is het verschil tussen het aantal (levend-) geborenen en de overledenen, b de vestiging en vertrek van personen in de gemeente Zijn er méér mensen in Leusden komen wonen dan er zijn vertrokken, dan spreekt men van een vestigingsoverschot. De leeftijdsopbouw kan ook van be lang zijn, terwijl tevens dient te wor den bekeken, waar de nieuwe inwoners van Leusden oorspronkelijk vandaan zijn gekomen (migratie naar richting, zoals dat in ambtelijke termen wordt genoemd) Uit de verschillende cijfers en be rekeningen is vast komen te staan, dat door het lage sterftecijfer en bereke ningen is vast komen te staan, dat door het lage sterftecijfer de natuur lijke groei van de Leusdense bevolking in de periode van 1970 tot en met 1973 ruim 50 procent groter was dan in Ne derland. Dat lage sterftecijfer is een gevolg van de vestiging van een groot aantal jonge gezinnen. GEBUNDELDE DECONCENTRATIE De mobiliteit van de Leusdense be volking was gedurende de gehele onder- zoekperiode veel groter dan die van de Nederlandse bevolking in haar geheel. Naast de vele mensen die zich in Leus den vestigden, stonden ook veel Leus- denaren die weer vertrokken Een ge ringe economische binding der meeste nieuwe bewoners in Leusden en de regio Eemland speelt hierbij mogelijk een rol Het hangt natuurlijk ook sa men met de in Leusden vrij dure wo ningen, die in deze periode zijn ge bouwd, mede als gevolg van de geringe toewijzing van woningwetwoningen Zo wel het ten dele ontbreken van een economische binding, als het feit, dat hogere inkomensgroepen mobieler blij ken te zijn dan lagere inkomensgroe pen, hebben deze relatief hoge vesti- gings- en vertrekcijfers als gevolg ge had. Vooral door toedoen van de ves tigingsoverschotten is de bevolking sterk in omvang toegenomen. DE LEEFTIJDSOPBOUW De leeftijdsopbouw van de Leusdense bevolking week op 1 augustus 1973 be langrijk af van die der Nederlandse bevolking Opvallend hierbij is het groot aantal 0 tot 14-jarigen, de on dervertegenwoordiging van 20 tot 24 jaar, een betrekkelijk sterke aanwe zigheid van de leeftijdsgroep van 30 tot 39 jaar en een betrekkelijk zwakke vertegenwoordiging van de oudere leef tijdsgroepen (50 jaar en ouder). Een dergelijke onevenwichtigheid in de leef tijdsopbouw is voor een groot deel het onvermijdelijke gevolg van het feit. dat Leusden een groeigemeente is Hoe sterker deze groei, hoe groter de on evenwichtigheid Om een al te grote onevenwichtigheid in de leeftijdsop bouw van Leusden te voorkomen, zijn wisselende groeisnelheden aan te be velen en een grote diversiteit in het woningaanbod (zowel kleine en grote woningen, goedkope en dure woningen, zowel bejaardenwoningen als woningen voor alleenstaanden) kan een evenwich tiger opbouw bevorderen ACHTERVELD: NOG 100 WONINGEN ERBIJ..... WAAR KOMEN DE MENSEN VANDAAN? De meeste nieuwe Leusdenaren kwa men in de periode van 1967 tot 1971 uit Amersfoort (42 procent). Noord en Zuidholland leverden 38 procent en Utrecht 12 procent In de periode tussen 1971 en 1972 kwamen er veel meer nieuwe inwoners naar Leusden, maar het aandeel van Amersfoort ging van 42 naar 27 procent Met betrekking tot Gelderland deed zich eveneens een belangrijke verschuiving voor Was het in de vorige periode zo, dat er meer mensen vanuit Leusden naar Gelder land vertrokken, nu zijn de zaken omgedraaid en kwamen er 7 procent naar Leusden toe. Verondersteld wordt, dat hier sprake is van mensen, die in het verleden in de regio wilden gaan wonen, maar daar niet terecht konden en verder naar het oosten zijn ge trokken Ze zijn nu teruggekomen en hebben zich in Leusden gevestigd. Naast een procentuele vermindering van nieuwe inwoners uit Noord- en Zuid-Holland, stond de toeneming uit Gelderland, de Utrechtse Heuvelrug, overig Vallei en Eemland en de rest van Nederland. Ook ten aanzien van de Utrechtse Heuvelrug kan sprake zijn van een indirekte overloop van men sen, die zich daar wilden vestigen maar noodgedwongen moesten zoeken naar een andere plaats (in dit geval Leusden). PROGNOSE BEVOLKINGSGROEI LEUSDEN Een betrouwbare, op objektieve, vaststaande gegevens gebaseerde prog nose van de groei van Leusden is moeilijk te geven Belangrijk hierbij is de totale groei van de provincie Utrecht en de verdeling van deze groei over de regio's en de gemeenten De provincie Utrecht heeft steeds aantrekkingskracht uitgeoefend door haar centrale ligging, de goede ver- keers-verbindingen en de aantrekke lijke woongebieden. Het is dan ook een logische gedachte, dat deze aantrek kingskracht ook in de toekomst haar stempel zal blijven drukken op de bevol kingsgroei van de provincie. Met an dere woorden: de groei zal blijven aan houden en wil de gebundelde decon centratie in de toekomst kans van sla gen hebben, dan zal die groei moeten worden verdeeld over de daartoe aan gewezen groeigemeenten in de provin cie. In de kortgeleden uitgekomen Oriënteringsnota van 28 december 1973 houdt de regering onverminderd vast aan dit principe. Dit betekent, dat de taakstelling van Leusden om als groei kern de bevolkingsdruk op stedelijke gebieden te verlichten, ongewijzigd blijft. Het gemeentebestuur van Leus den acht het haar taak loyale mede werking te blijven verlenen in het streven van de regering om een ver dergaande versnippering van de groei in een groot aantal kleinere plaatsen te voorkomen. Door de gebundelde de concentratie kan worden voorkomen dat ook belangrijke natuurgebieden ten of fer vallen aan de stedebouw. BEVOLKING PROVINCIE UTRECHT Volgens de raming van het Centraal Plan Bureau en de Rijks Planologische Dienst zal de provincie naar schatting in 1980 ten hoogste 920.000 inwoners tellen. De Provinciaal Planologische Dienst en het Economisch Technolo gisch Instituut kwamen tot minimaal 970.000 inwoners Gesteld nu, dat de provincie op grond van de meest re cente ramingen van het CBS totdezelf- ners zou kunnen tellen, terwijl bij voltooiing van de eerste fase (eind 1975) Leusden echter al bijna 20.000 inwoners heeft. Dat zou be tekenen, dat Leusden tot 1980 nog maar weinig kan groeien. De jaar lijkse woningproduktie zou ten hoogste 150 woningen bedragen, wat slechts weinig meer is, dan nodig om in de eigen behoeften te voorzien. Na 1980 zou Leusden per jaar 530 woningen kunnen bouwen. Dat grote verschil in bouwtempo tussen de periode tot 1980 en de periode 1980 tot 1985 is ongunstig voor een zo evenwichtig mogelijke opbouw van de bevolking en het voorzieningenapparaat. Bovendien is een zo geringe groei in de pe riode van 1976 tot 1980, geplaatst tegenover de sterke groei van een aantal andere gemeenten in de re gio, in strijd met de groeikern- gedachte van de regering. Er dient daarom te worden gepleit vooreen meer evenwichtig groeitempo van Leusden. Hiertoe bestaat de mo gelijkheid door uit te gaan van de veronderstelling, dat voor an dere gemeenten in de regio Eem land de laagste prognose met be trekking tot de groei het meeste kans maakt gerealiseerd te wor den, mede door het provinciaal beleid bij de goedkeuring van be stemmingsplannen. Afremmen is hierbij eenvoudiger, dan stimu leren. Ten aanzien van de bevol kingsgroei in de regio Eemland dient Leusden een duidelijke bij drage te leveren. Op grond van een dergelijk be leid zou Leusden in 1980 wordt - zoals reeds eerder gezegd - uit gegaan van de in het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland ver melde 28.500 inwoners. In verband met het open houden van het Westelijk Weidegebied en het Vecht en Plassengebied en het sparen van het nog resterende natuurschoon op de Utrechtse Heuvelrug, zal de provincia le groei voor een groot deel in Midden- en Zuidoost Utrecht (voornamelijk in Houten) en in Vallei en Eemland (voor namelijk in Leusden en Hoogland) moe ten worden opgevangen. Naar schatting zullen in de periode 1985 tot 2000 nog ongeveer 49 000 mensen moeten worden ondergebracht in de Utrechtse gemeen ten van de regio Eemland. Naar het zich laat aanzien zal het grootste deel hiervan zijn aangewezen op Leusden en Hoogland Er dient daarom rekening te worden gehouden met een verdere groei van het aantal inwoners van Leusden na 1985 De kans bestaat, dat Leusden dan zal uitgroeien tot een stedelijk gebied van ongeveer 46.000 inwoners, waarvan 40.000 in Leusden- Centrum. Het beleid van de gemeente zal ge richt zijn op het bouwen van woningen ten behoeve van de eigen bevolking, de inwoners van de overige gemeenten in de regio Eemland, de economische ge- bondenen aan de regio Eemland, die nog niet in de regio wonen, de beroeps- forenzen, die hun werkterrein in Mid den-Nederland hebben en tenslotte de direkte en indirekte overloop van ge meenten op de Utrechtse Heuvelrug De bevolkingsgroei van de gemeente Leusden zal hoofdzakelijk gericht zijn op Leusden-Centrum. In Leusden-Zuid zullen geen nieuwe woningen worden gebouwd, waardoor het aantal inwo ners na 1975 geleidelijk zal dalen. In Achterveld zullen tot 1985 nog ruim honderd woningen worden gebouwd, met als gevolg dat het aantal inwoners van Achterveld betrekkelijk stabiel zal blijven, aldus het gemeentebestuur in haar deelnota Bevolking", behorende bij het programma van eisen. De deelnota „Bevolking" alsmede het programma van eisen zijn aan het CML ter bestudering aangeboden. Een eerste bespreking in de werkgroep bestemmingsplannen zal plaats vin den op dinsdag 25 juni 's avonds om 8 uur in de raadszaal. de resultaten komt als het CPB en de RPD, dan zou de provincie Utrecht in 1985 ongeveer 975 .000 inwoners kunnen tellen. Omgeslagen op Leusden zou het aantal inwoners in 1985 voor Leusden niet 28.500 bedragen, maar 27 000 Aangezien Leusden is aangewezen als groeikern, wordt vooralsnog uitgegaan van 28.500 inwoners in 1985. Een even tuele geringere bevolkingstoename dient - volgens het gemeentebestuur van Leusden - in eerste instantie tot uitdrukking te komen in een vermin derde groei van andere gemeenten in de regio. EVENWICHTIG GROEITEMPO NOODZAKELIJK Als men de provinciale richt- tallen voor 1980 met de feitelijke inwonertallen van de Eemlandge- meenten vergelijkt, dan ziet men, dat in 1980 Leusden 21 000 inwo- WAT HEET VUIL UITGAVE MALMBERG ISBN 90 208 1592 Het 44 pagina's tellend deeltje ,,Wat heet vuil, uit de serie ,,Wat heet" geeft voor de geinteressejrde lezer op overzichtelijke wijze veel infor matie. De onderwerpen zijn alfabe tisch geordend De behandelde onder werpen zijn op trefwoord, meestal eerst gedefinieerd. Als milieu-bewuste lezer is hier in kort bestek snel enige zakelijke informatie over in de .milieuwereld" veel gebezigde woor den te vinden. Om begrippen: bodem, ecologie, eutrofiëring, huishoudinsek- ticiden, radioactiviteit, verzilting, wasmiddelen Het geheel wordt beslo ten met een rubriek: ,,wat doen we er aan" Daarin worden zaken als: pro- duktievergroting, consumentengedrag, milieubeheer en de zo nodige mentali teitsverandering tot een overzichtelijk geheel gemaakt en enige praktische raadgevingen gegeven Het in aantrek kelijke lay-out uitgebrachte boekwerkje kunt u voor f6,50 aanschaffen. U hebt er een zeer beknopte milieuencyclo pedie bij. RAPPORT VAN DE CLUB VAN ROME. UITGAVE: HET SPEC TRUM AULA 500 (1972) ISBN 90 274 5246 6 Dit is misschien voor velen al het bekende boek dat een verslag geeft van een onderzoek in opdracht van de leden van de Club van Rome. Het onderzoek naar de bedreiging van de samenleving op aarde, door, enkele als voorbeeld genomen factoren, wordt van commentaar voorzien door de leden van de Club van Rome. Na een in leiding die de achtergrond van de opdracht tot onderzoek belicht, wordt de betekenis van het begrip groei op een heldere wijze belicht. Het hoofd stuk over de grenzen aan de expo nentiële groei" geeft in veel tabellen inzicht in de eindigheid van veel grond stoffen. In het derde hoofdstuk komen de simulatie modellen, die met hulp van de computer zijn gemaakt aan de orde en valt er voor de op dit ge bied niet zo ingewijde lezer heel wat te halen in de vele grafieken die de resultaten van het computerwerk weer geven. Verreweg het meest bekriti seerde hoofdstuk V geeft weer hoe een evenwicht in de thans uit zijn balans zijnde toestand bereikt kan worden. Het Aula-boekwerkje, waarvan de aanschafprijs geen bezwaar kan zijn (f2,50) hoort op elke boekenplank thuis van die mensen die mee willen denken en werken aan een beheerst milieu. Een milieu waarvan we weten dat de grenzen van uitputting nog niet hele maal zijn overschreden. MILIEUVRIENDELIJKE ADVIEZEN Geschreven door Greet Buchner en Fieke Hoogvelt. Uitgegeven bij de Driehoek-Amster- dam. Dit boekje, dat is geschreven door twee oudleerlingen van de tuinbouw school Huis te Lande, geeft zoveel mogelijk milieuvriendelijke bestrij dingsmiddelen voor huis en tuin pla gen. Gewapend met de wetenschap op gedaan in de biologisch-dynamische tuinbouw trekken zij ten strijde tegen de moderne insecticiden, herbiciden en andere tot vernietiging van leven aan te wenden chemicaliën Ook blijkt uit dit boekje, dat veel goede wenken van onze grootouders wel degelijk waren gebaseerd op een gedegen kennis van de hun omringende natuur Planten om stallen hadden b v een vliegen-werende funktie Keukens werden eveneens in kleuren geverfd waar vliegen niet op plegen te gaan zitten. Zo zijn er talloze .kleinig heden" die in onze tegenwoordige sa menleving vergeten zijn. Om een voorbeeld te geven van de praktische wenken uit dit boekje „Wan neer u luis hebt in uw kamerplanten, dan kunt u op eenvoudige wijze hier aan een eind maken. U vangt enkele lieveheersbeestjes en zet deze op uw geteisterde planten. Het resultaat is een plant die weer opleeft en lieveheers beestjes, die zich in luilekkerland wa nen. Zowel volwassen dieren als lar ven doen mee aan dit grote feestmaal' In de V. S kun je deze kevertjes per kilo kopen om je moestuin luis- vrij te houden Misschien herinnert u zich nog, dat er vorig jaar in het voorjaar zo ontzettend veel luizen wa ren. Een tijdje daarna wemelde het van de lieveheersbeestjes, die op de luizen waren afgekomen Helpt het lieveheers beestjes recept u niet voldoende dan kunt u het met uitroken proberen Hiervoor zet u de plant in een goed af te sluiten emmer of pan. Door een klein kiertje blaast u dan een flinke hoeveelheid rook van een sigaar of clgaret naar binnen een uurtje laten staan en dan eens kijken of er nog leven in de luizenkolonie zit. Zo ja, dan nog een keer herhalen. Daarna een week wachten en dan de in de tussentijd de uit het ei gekropen lui zen nog even uitroken Vindt u honden wel aardig maar niet om in uw tuin te hebben? Zet dan wijnruitplanten langs het hek of op plaatsen waar honden uw tuin infiltreren Ze lopen dan vlug verder want waar deren kunnen honden deze plant niet (wijnruit-Ruta graveolens, meerjarig en bij de kweker te kopen.) Als laatste voorbeeld nog een grap pige, maar voor de meeste Leusde naren toch niet zo'n geschikte tip Om ratten buiten uw tuin te houden behoeft u alleen maar een paartje parelhoenders aan te schaffen. Sierlijke kippen, maar forse herrimakers. Zo beschouwen ratten ze ook en sparen liever hun oren door uw tuin voorbij te gaan. In het boekje wordt ook melding ge maakt van de kombinaties welke u het beste kunt kiezen bij het aanleggen van uw moestuin Er zijn n 1. gewas sen die eeuwig in strijd met elkaar le ven, daarentegen zijn er ook planten die beide opfleuren wanneer ze lekker in eikaars buurt staan Hiermee reke ning houden is op zijn minst „plant- lievend". E B PAPIERVERSNIPPERAAR Een milieubewuste mevrouw uit Dordrecht heeft onlangs de aandacht van de gemeente gevraagd voor de noodzaak van een zuinig omspringen met pa pier. De gemeente heeft de ge vraagde aandacht in een concreet plan omgezet en gaat een papier versnipperaar aanschaffen, zodat in het vervolg ook vertrou welijke stukken na gedane dien sten als oud papier kunnen worden hergebruikt. Vele oudpapierhan delaren hebben ook een dergelijke machine waardoor ook particu lieren in de mogelijkheid worden gesteld om hun zeer persoonlijke brieven en papieren te laten ver nietigen. In de gemeente Maarn bestaat zelfs een actie waarbij ook in samenwerking met de huis vrouwen alle papieren en kar- -tonnen toestanden welke anders in de hulsvuilzakken worden gede poneerd worden opgehaald. Men moet dan zelf uiteraard de afval selecteren b.v door te werken met twee afvalbakken.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9