Veel medewerking aan de feestweek Zorg" in Achterveld 300 jaar parochie: „Achterveld" Vervolg van pagina 9 Übë 4 JULI 1974 De inrichting van één van de be- jaardenwoningen. nogal wat gestudeerd op de litteratuur, en veel buitenlandse, onder andere Amerikaanse voorschriften gebruikt In Nijmegen maakten we ze nog met een gemetseld binnenkanaal, maar tegen woordig veelal met een of twee stalen rookgaskanalen. Naast de kosten is vooral bepalend de duurzaamheid van de konstruktie. Met de toenemende kans op aantasting, bijvoorbeeld door zwaveldioxyde, is het van veel belang om zodanige ont werpen te maken, dat de konstruktie niet voortijdig op zichzelf inteert Vroeger hadden schoorstenen, door de opstijgende, warme rookgassen, van binnen een kleine onderdruk, maar bij de toenemende schaalvergroting en de toepassing van rookventilatoren komt er overdruk Als een binnenkanaal dan niet abso luut dicht is, dringt er in de spleten condenserende zwavelzuur, met alle gevolgen van dien door het beton. Ik heb me vroeger eens op laten hijsen in een schoorsteen. Als je tegen de binnenkant leunde, had je een gat in je overall en een rode schouder van het zuur. Met het aardgas van tegenwoordig is dat minder, omdat dat een relatief schone brandstof is We krijgen alleen in de toekomst, trouwens nu al, te ma ken met stikstofoxyden. Men noemt die NOx Vroeger leerde je, dat stikstof niet branden kon, maar oxyderen doet het toch wel in de grote ketels van vandaag de dag. Veel van onze schoorstenen hebben een kegelvormige basis Ik heb vroe ger, te beginnen bij de Flevocentrale, voor dit ontwerp gekozen op eko- nomische gronden, én omdat een brede voet toen een vereiste was in verband met de methode van maken van het stalen binnenkanaal Hetzelfde ontwerp is bij verscheide ne andere centrales, inmiddels vijf, herhaald, met wat aanpassingen. Zo'n schacht kost ongeveer driekwartmil joen gulden en wordt in ruim twee maan den omhoog gegleden", met een heel slimme bekisting, die het mogelijk maakt ook het kegelvormige deel te glijden Zo'n kist wordt kegelvormig kleiner, naarmate hij stijgt, wat een ingewikkeld samenspel van langs el kaar schuivende beplating vereist, en wat bestuurd wordt door een grote bat terij van vijzels en schroefstangen, het geheel hydraulisch bediend Onderwijl laat de heer Brons ver schillende foto's zien. die indrukwek kend op me overkomen. Elektrische centrales, utiliteitswerken, symbool van onze technokratische tijd Hij blijkt, nu hij eenmaal op gang is, een enthou siaste weergave van zijn werkzaam heden te kunnen produceren ,,De eerste centrale," zo vervolgt hij, waarvan ik projektleider werd, was de centrale Diemen, richting Amster dam, bij het Amsterdam-Rijnkanaal rechts. Je kunt hem niet missen, met al die hoogspanningsmasten, onze nieuwe vorm van horizon-vernieling Dat is ons dilemma tegenwoordig. We gebruiken steeds meer stroom, maar hebben toch moeite met de konse- kwenties, overigens terecht De cen trale Diemen is grotendeels een repe titie van de eerste Flevo-centrale, bei de op hun manier overigens prachtige objekten. Ga ze maar eens van dichter bij bekijken, ze lijken in niets meer op de oude, wat sombere gebouwen van vroeger. De elektriciteitsbedrijven doen erg veel aan de verscheidene milieu-as- pekten, en door deze aanpak is elek triciteit een relatief schone energie bron. Bij Diemen zijn we begonnen met een groot grondwerk. De polder daar had een veenlaag van zeven meter dik. Die is er over een groot oppervlak uitgebaggerd, en in depot gebracht in het IJsselmeer Hij toont mij prachtige gekleurde opnamen, en wijst de diverse stadia van het werk aan. ,,We hadden daar een stuk van hon derd hektare omdijkt, om daar in de specie op te bergen. Er is toen ook nog een eiland bijgemaakt in het IJs selmeer Ik vaar er tegenwoordig wel eens langs, met onze Orion", en dan kijk je er op een heel aparte ma nier naar, in de trant van: ,,dat is van mij". Ogenblikkelijk voegt hij er aan toe. „Wat natuurlijk helemaal niet waar is, maar het lijkt wél zo" „Daarna zijn er enige miljoenen kubieke meters zand in de polder ge bracht Pas toen dat gebeurd was, kon de eerste paal worden geslagen Totaal waren er dat daar 2200 heipalen van 28 meter lang. Aan zo'n centrale bouwen we onge veer drie jaar. Eén van de problemen is, dat we zo'n werk in talrijke bestek ken en aanvragen splitsen, en ieder van die delen aanbesteden. Dat brengt voor een team een geweldige hoop werk mee. Alles wordt van tevoren ontwor pen, getekend, en zorgvuldig begroot, en dan na een aangenomen som gerea liseerd. Daardoor kunnen wij ekono- misch bouwen, wat ook onze bestaans voorwaarde is." „Wat brengt dat nou voor een ge voel met zich mee, dat projektleider zijn? Ik geloof, dat ik 's nachts geen oog dicht zou doen!" „Een voorrecht van projektleider zijn, is dat je binnen en buiten werkt. Op het werk is een kleine staf van mensen die toezicht houdt op de uitvoe ring, en de administratie voert. Er worden bergen papier volgeschreven, werkstaten, rapporten^ financiële stuk ken. Je bent voor alles in eerste in stantie verantwoordelijk, en dat kan alleen dankzij de samenwerking van allen, die ieder aan hun verantwoor delijkheden even zwaar tillen als je het zélf doet. Ik heb het reuze getroffen met de mensen, met wie ik dagelijks samen werk. We respekteren elkaar, omdat ieder naar beste inzicht geeft wat hij kan. Eén van de belangrijke dingen is, dat ieder van ons terugkoppelt op de- geen, die daarvoor het best in aan merking komt, op het moment, dat men voelt, iets niet meer geheel in de hand te hebben En tezamen kun je het in het algemeen wel oplossen. Dat geldt voor mij uiteraard ook. Ik zie mijn eigen baas weinig, maar als het nodig is, zoek ik hem erg snel op Na de centrale in Diemen heb ik het zelfde werk gedaan voor enkele andere centrales Onlangs is de eenheid 24 van decen trale Velsen in proefbedrijf gegaan. We hadden daar een tijdschema gemaakt in 1970 en daarin stond, dat de tur bine op 1 april van dit jaar in bedrijf moest. Onze bouwerij gaat daar aan vooraf, uiteraard, en alles bijeen was de machine op zondagavond om 19 uur klaar voor proefbedrijf - vijf uur voor 1 april 1974' Zo iets vraagt een enorme inzet van de mensen van het elektriciteits bedrijf zélf, met hun werktuigbouw kundige en elektrische aannemers, en daaruit blijkt hoe er in de voorgaande periode gewerkt moet worden om alles tijdig klaar te hebben. In het algemeen is het niet de vraag. „Hoe lang kun je erover doen redelijkerwijs", maar „in welke tijd moet het, en welke mid delen, materieel en dergelijke moet er ingezet worden om op tijd te zijn". Wij hadden precies in 6 kwartalen, van 1 april 1971 tot 1 oktober 1972 de machinezaal en het ketelhuis ge reed, dat wil zeggen glas- en water dicht, en klaar voor de eerste kracht- lassen van de ketelmontage Zo'n ketelhuis in Velsen is 70 meter hoog, met een grondvlak van 40 meter in het vierkant Eén van de aannemers heeft toen in 7 maanden 13.000 kubieke meter beton gestort, en een andere in 5 maanden 2400 ton staalkonstruktie overeind gezet Een probleem is de toenemende schaalvergroting. De eenheid in Velsen is 460 megawatt groot. Collega's van mij zijn vroeger begonnen met eenhe den van 50 megawatt. En alhoewel de centrales groter worden, neemt de bouwtijd niet toe Maar dat zal bij de andere bouwers in Leusden wel net zo zijn. Onze tijd begint me overigens wel eens wat te haastig te worden. Maar als ik zo op alles terugblik, dan vind ik het toch een voorrecht om dit alles gedaan te mogen hebben. Een zekere kunst vereist het overi gens om van tijd tot tijd afstand te kun nen nemen. Dat valt niet altijd mee. Vroeger vond ik het moeilijker dan te genwoordig. Je hebt, als je jong bent, de neiging om je erg te identificeren met alles wat je doet Maar tegenwoor dig, althans dat probeer ik, kijk ik er lakonieker tegen aan. Ik heb een hele tijd veel plezier gehad, - en nog trou wens - in het lezen van science-fic- tion-boeken. Kent u Heinlein of Rus sell. of Vance? De volkomen konse- kwente wijze, waarop volstrekt absurde situaties worden geschilderd, vind ik geweldig boeiend. Maar zo zal een ieder van ons zijn eigen eigenaardigheden wel hebben. En wat is onmogelijk0" Met deze niet te beantwoorden vraag besluiten we een uiterst interessant gesprek met een utiliteitsbouwer, die woont in het landelijke Leusden zonder torenhoge schoorstenen ANCO MALI ,'ERVELD - Gistermiddag vond "iilling plaats van de naam van ^bejaardenwoningen, naast huize ijosepb. Ondanks het feit dat er B toe Diet één Achtervelder is die yim Sioe Cura (dat zou moeten be- Zonder Zorg) mooi vindt, heeft toch gemeend deze naam bandhaven. Nadat enkele burgemeester Post de bad gelegd onthulde hij Sine Cura (uit te spreken Koera) en ontsloot hij de afgeleverde woning van me- Bekkum-van Wegen. belangstellenden waren op het plein voor de bejaar- Het was nog geen afge- geheel daar verschillende niet eens zijn bewoond, van de Stichting Pas- Jansen bracht in zijn ope naar voren dat ér zo'n zes werk moest worden verricht Maandag 26 augustus 1974 19.30 uur: dodenherdenking op het Kerkhof. 20.15-21.30 uur: tentoonstelling in de Kerk. Dinsdag 27 augustus 1974 19.30 uur: touwtrekwedstrijden door verenigingen/clubs door de vijver ..De Heidebloem". 20.15-21.30 uur: tentoonstelling in de Kerk. 20.30 uur: diavertoning in ..Ons Gebouw" over o.m. de Parochie „Achterveld". Woensdag 28 augustus 1974 13.00 uur: kinderfeesten op het „Kerstens Sportpark". Hieraan kan worden deelgenomen door alle lagere schoolkinderen van de vier scholen in Achterveld. 18.30 uur: historische optocht. 20.15-21.30 uur: tentoonstelling in de Kerk. 21.00 uur: zoeklichtspeurtocht. Donderdag 29 augustus 14.00 uur: diavertoning voor de bejaarden over o.m. de Parochie „Achterveld". 19.00 uur: Middeleeuws Wagenspel door de toneelver. „Culdoto" bij de vijver „De Heidebloem" (nieuwbouw). Alle deelnemers van de historische optocht zijn - in hun optochtkledij - dan de eregasten. 19.30 uur: rommelmarkt door de muziekver. „Door Wilskracht Sterk" bij huize „Sint Joseph". 21.00 uur: Middeleeuws Wagenspel bij huize „Sint Joseph". Vrijdag 30 augustus 1974 19.00 uur: Middeleeuws Wagenspel achter de Kerk. Eregasten in historische kledij. 19.45 uur: Middeleeuws Wagenspel bij het Raadshuisje aan de Kon. Julianaweg. 20.00 uur: schut- en klaverjastoernooi in „Ons Gebouw". 20.00-21.00 uur: tentoonstelling in de Kerk. Zaterdag 31 augustus 1974 13.00 uur: autoped-, rolschaats-en miniwielertourwedstrijden in de nieuwbouw. 13.45 uur: ringsteken door ruiters los te paard en met karretjes enz., nieuwbouw. 15.30 uur: ringsteken rondom de Kerk door wielrijders, bromfietsers en motor rijders met duopassagier(e). 20.00 uur: Taptoe door drie muziekkorpsen. Zondag 1 september 1974 9.30 uur: Zeskamp in Kerstens Sportpark. 16.00 uur: gekostumeerde voetbalwedstrijd. 19.00 uur: Plechtig Lof. 20.00 uur: revue in „Ons Gebouw". 300 JAAR PAROCHIE „ACHTERVELD" Gezien de voorbereidende werkzaamheden, vergaderingen, bezoeken, en zo meer, kan worden aangenomen dat het werkcomité 300 jaar Parochie Achterveld zal bestaan uit: voorzitter C. P. Kooloos, tel. 273 secretariaat: Hessenweg 317a, tel. 481 Pastoor W. Jansen, tel. 420 H. J. Baaiman Sr., tel. 435 W. Hilverts H. B. Ossendrijver, tel. 351 Henri Schouten, tel. 216 ACHTERVELD - Om iedereen de gelegenheid te geven om mede te werken aan de feestweek van het driehonderd-jarig bestaan der parochie „Achterveld" werd in „Ons Gebouw" een blieenkomst gehouden. Gezien de goede inbreng van degenen die zich daadwerkelijk willen inzetten voor deze feestweek, is men verzekerd dat het een mooi feest kan worden. Een twaalftal Achterveldse verenigingen heeft alle medewerking toegezegd. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. P. Kooloos en gezien zijn kunde en de bijzonder opbouwende inspraak is het een heel goede bijeenkomst geworden. Het zijn de volgende verenigingen die zich zullen inzetten voor het feest: Aart Diosecane Boeren Tuinders Bond Biljart- -F Loterijclub „De Roskam" Carnavalsvereniging Culdoto toneelvereniging Door Wilskracht Sterk muziekvereniging Feestcomitee Katholieke Plattelands Vrouwen organisatie Motorclub Oudercomité RK Scholen RK Sportvereniging Tennisvereniging De Eemelaar Tieners Op Pad - meisjesclub Tour de Junior Tot ns Plezier - meisjesclub Vrije Kwasten Welfare Zangkoor Aangezien het een feest is voor en door iedereen hoopt men nog medewerking te mogen krfgen van o.m. alle andere Achterveldse scholen EHBO Krejatieve Progressieve Jeugd Nederlands Katholiek Vakverbond Gymnastiekvereniging AVANTI Schietvereniging Ons Genoegen Middenstandsvereniging Winkeliersvereniging U.V.V. Aan het reeds eerder gepubliceerde programma zijn nog enkele evenementen toegevoegd, w.o. zoeklichtspeurtocht, rommelmarkt en touwtrekken door de vijver. Voor deelname aan de verschillende wedstrijden zullen binnenkort bij het secretariaat „werkmappen" kunnen worden afgehaald. Het secretariaat is gevestigd Hessenweg 317a, Achterveld, tel. 481. PROGRAMMA FEESTWEEK 300 JAAR PAROCHIE Zondag 25 augustus 1974 9.30 uur: ontvangst van de Gasten. 10.00 uur: Plechtige Hoogmis. 11.30 uur: receptie voor iedereen in „Ons Gebouw". 20.00 uur; revue in „Ons Gebouw" m.m.v. toneelvereniging „Culdoto"; Parochie- Zangkoor; muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk"; de Boerenblaaskapel; het duo Alie en Herman enU; meisjesclub „Tieners Op Pad". om te komen tot de bouw van de 18 woningen. Hij hoopte dat de mensen er tevreden en gelukkig van hun oude dag mogen genieten Het verheugde hem ook dat de burgemeester bereid was gevonden de „laatste" sleutel te over handigen aan mevrouw Van Bekkum- van Wegen. Het is jammer dat eer tijds de gemeenteraad besloten heeft de naam Hamersveld te torpederen; aldus spreker, „maar we zijn nog blij dat Achterveld en Stoutenburg hun na men mochten behouden". Marian van Bekkum, kleindochter van mevrouw Van Bekkum-van Wegen mocht de burgemeester de sleutel aan reiken voor de opening van de „laat ste" woning. Burgemeester Post had een kort we derwoord, hetgeen werd onderbroken door een hevige stortregen, zodat de onthulling van de naam Sine Cura nadien nog werd uitgevoerd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de aannemer R. ten Burg, onderaannemer E. Kerkhof, de archi- tekten Wiesman en Schat, het voltallige bestuur van „Zonder Zorg", de heer J. van Dalen, voorzitter Bejaarden- bond, arts Boersema en zuster Dignum, alsmede vele bewoners en „toe komstige" bewoners.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11