raktie PvdA/D'66 wil meer geld steden aan muziekschool dan B. en W. ilg van ïina 1 Vervolg zie pagina 5 J (V.V.D.) ,ERDAG 4 JULI 1974 3 subsidiëring muziekonderwijs Ir J. c. Brons (P.v.d.A.-D'66) gaat gc* Ig uitvoerig op de voorstellen be- EeDde de subsidiëring van het Mu- te Leusden in. Volgens mening gaan de voorstellen van college van burgemeester en wet- ers echter nog niet ver genoeg, stelt voor om alle problemen, die DDd het muziekonderwijs konsta- te delegeren naar een werk- Hij acht het salaris van een me direkteur ad f 13.000,- te en wenst dit te verhogen tot j De aanstelling van eenpart- administrateur(trice) acht hij, in stelling tot het college van bur- Seester en wethouders, wel nood- |lijk. Hiervoor zou een bedrag van moeten worden uitgetrokken, 'heer Brons: ,,ls de gemeente jen bereid een dreigend exploi- tekort ad f5000,- te subsidiëren, eer de provincie dit aangevraagde g niet wil fourneren? j gehele muziekonderwijs in Leus- xaat veel geld kosten. Indien men oe zou overgaan het Algemeen lend Muziekonderricht op de basis van de muziekschool. Een bekroning van het pro deo werk met 500 leerlingen vindt hij een schitterend resultaat. ,,Er moet het één en ander worden gedaan. Het „bedrijf" wordt voor het bestuur zo omvangrijk, dat er iets moet gebeuren. Verdere bezinning en kontakten met de muziekschool lijkt me gewenst Een punt van bespreking acht ik de aansluiting bij de muziekschool te Amersfoort. Een vakleerkracht op de basisscho len? Het probleem is, dat een vakleer kracht niet verplicht is om dit muziek vak op de bijzondere scholen te geven. Daar zou bijvoorbeeld gymnastiek voor in de plaats kunnen komen. Ik wil voor stellen om dit punt uit het pre-advies te halen, totdat de zaak in de Kommissie van Onderwijs is besproken, zodat in derdaad alle Leusdense kinderen dit muziekonderricht zouden kunnen krij gen. De organisatie van de muziekschool is het grootste probleem. Een goede musicus is meestal een slecht organi sator. Een goed organisator is vaak een minder goed musicus. Voor mij mag die f 13.000,- wel iets meer worden. Ten aanzien van de part-time admini strateur komt er bij een goed orga nisator minder werk, en dan acht ik hiervoor f2500,- toereikend. Subsidiëring is noodzakelijk, maar verantwoord moet dit in het oog worden gehouden. Ook de huisvesting dient in ogenschouw te worden genomen. MR. A. H. VAN DER POST ,,Ik verklaar, dat wij allen bewon dering hebben voor het bestuur van de muziekschool Leusden, en voor het MR. A. H. VAN DER POST ,,Als de provincie die f5000,- niet wil betalen, moeten we bekijken hoe die f-5000,- op andere wijze op tafel moet komen. Dat komt vanzelf bij de raad in completo op tafel. Er is van onze kant onvoldoende inzicht in de exploitatie. Vanaf 1971-1972 zijn bij de gemeente geen financiële overzich ten meer door de muziekschool over legd. Ook dat zal bij verdere ge sprekken een punt kunnen vormen. Amersfoort krijgt als centrumge meente een hogere subsidie dan Leus den. J. H. VAN DIJK (K.V.P.) „Laten we de subsidie voor de part time direkteur aannemen, dan zijn we al een stap in de goede richting. Onze fraktie is akkoord met het voorstel om het Algemeen Vormend Muziekonder wijs op de basisscholen te geven. Ieder kind moet gelijke kansen krijgen." MR. A. H. VAN DER POST ,,Ten aanzien van 1971-1972 is een aanmerkelijke vooruitgang geboekt. Dat blijft ook aan de gang. Al zouden be paalde ouders het met ons inzicht eens zijn, dan is toch op alle basisscholen een gelijke kans voor elk kind een goe de situatie. Mochten er bepaalde sub sidies te krijgen zijn, dan zullen wij daar alle moeite voor doen. alen te geven, zal men een vak- jkracht moeten aantrekken, hetgeen f salaris-uitgave van f40.000,- per Imet zich meebrengt. |at de huisvesting voor de muziek rol betreft, wil ik pleiten voor een [gering naar de Werkgroep Muziek- )1, die ik zo spoedig mogelijk aan Iwerk zou willen zien gaan. Als jstel zie ik dit graag door u over- |B)men MR. A. H. VAN DER POST [,Io de praktijk is gebleken, dat alle Ten zeer hoog oplopen. De school- eleiding gaat handen met geld kos- t De muziekschool gaat ook veel [vragen. In het kader van de be togen met de muziekschool heb- j het door hen opgestelde rapport tenomen. Bij de verschillende be liegen is door de muziekschool feet bedrag ad f 13.000,- voor een Itime direkteur ingegeven. Ais met verstandig om bedragen, mdelijk omlijnd zijn, te verhogen. I college staat positief tegenover bntinuering van het muziekonder- Het deelnemerspercentage in de [tollende wijken heeft ons echter lan het denken gezet. Wij in Ne- tod hebben niet voor niets ver- tt basisonderwijs. Als wij alle pen in Leusden willen bestrijken, wij het Algemeen Vormend lekonderricht op de basisscholen geven, en dan moeten wij voor ),- per jaar een vakleerkracht Rellen. |t bedrag van de subsidie, dat per beschikbaar wordt gesteld, [in wezen weinig wat betreft de igstelling voor het muziekonder- Met een vakkracht erbij stijgt drag per hoofd van de bevolking toven dat van andere gemeenten. bijdragen van de ouders zijn [verhoogd. De afspraak, die met fcuziekschool was gemaakt om het [ld te verhogen, is niet geheel na- Had men deze verhogingen ülatief doorgevoerd, dan had men [en tekort van f5000,-. Door re- aanpassing van de lesgelden t bestaand tekort niet ontstaan gemeente Leusden zou met de lente Amersfoort gaan spreken, [de zijde van de gemeente Amers- i wachten wij nog steeds op een Als deelname aan een gemeen- Jppelijke regeling f 160.000,- zou [n, staan wij in Leusden per hoofd pe top. i aanzien van de administratie is bijdrage van f2500,- jaarlijks uit jen! Hoe moet het in de toekomst? Jizien van de vorm en de juri- p basis moet dit nader bekeken [en. t Is prematuur om een werkgroep stellen. We moeten nu geen be- pnde stap nemen, want alles moet iderzocht worden. I G. G. VAN TIEL [heer Van Tiel (V.V.D steekt ïens de loftrompet over het beleid rapport, dat ze hebben samengesteld. Een woord van dank is daarvoor op zijn plaats. De wens tot kontakt leeft aan beide zijden. Het dóórspreken met de bijzondere scholen laat een aantal on zekerheden over. Het aanstellen van een vakleerkracht behoeft nadere studie. Daarna kan het college met een kom pleet voorstel bij de raad komen." G. G. VAN TIEL (V.V.D.) ,,Het kollege doet een voorstel en de aanstelling van een vakkracht is düs aan de orde." MR. A. H. VAN DER POST ,,Dit zou niet kunnen omdat eerst de besprekingen met de bijzondere scholen moeten zijn afgerond. Wat de muzikale en de organisato rische kant betreft, leg het aksent op iemand met organisatorische kwalitei ten en vind je er dan één die ook muzikale kwaliteiten heeft, dan vind je een witte raaf. Wat de huisvesting betreft wij hopen, dat de Verpleegkundige Akademie van de Zwarteweg vertrekt. Dan zouden we daar een ruimte voor de muziek school kunnen kreëren." G. VAN WOUDENBERG (C.H.U.) ,,Ik wens burgemeester en wethou ders veel wijsheid toe. De gemeente gelden moeten redelijk worden ver deeld. Misschien zou die organisator ook daar iets aan kunnen doen. Er is sprake van het vestigen van de openbare bibliotheek in een oude boerderij. Misschien zou zo iets voor de muziekschool óók mogelijk zijn." MR. A. H. VAN DER POST ,,Een vakleerkracht zou zeker kunnen beoordelen of een bepaalde leerling met de muziekbeoefening moet door gaan. Ook een organisator zou een adviserende taak kunnen verrichten. Het is een kwestie van prioriteit. Welke onderwerpen mogen hoeveel geld kosten. Er is nu eenmaal een bepaalde subsidiepot. Wij willen veel geld be steden aan de muziekschool, maar de schoolbegeleiding vraagt eveneens veel geld. G. VAN WOUDENBERG (C.H.U.) ,,Ik herinner me, dat er in de raad een foto heeft gecirculeerd van een te Markelo voor een muziekschool omge bouwde boerderij. Dit is uiteraard een zaak, waar duidelijk een andere me ning over kan bestaan. Maar het leek een praktische oplossing. De Werk groep. Bestemming Boerderijen zou daarop gewezen kunnen worden. H. R. VAN MAANEN (A.R.) De heer H. R. van Maanen (A.R.) draagt eveneens hulde aan voor het bestuur van de muziekschool. ,,De muziekschool heeft al weer kans ge zien om het stuk van commentaar te voorzien. Om daar nu op in te gaan zou ontaarden in een ,,'t is wellis - 't is nietes "-gepraat. Onze fraktie wil de muziekschool subsidie geven. Amersfoort en Soest besteden f 300, - per leerling. Onze gewone begroting heeft een pot voor subsidie, waaruit alles moet worden betaald. Als Amers foort 1000 leerlingen heeft, dan is dat een x bedrag per hoofd Voor Leusden zou dit dan veel hoger kunnen liggen. We moeten de subsidie eerlijk verde len. De totale subsidie, de huren, de zogenaamde verkapte subsidie, moeter duidelijk uitkomen. Wat het pré-advies betreft: de bij zondere scholen hebben de vrijheid om eigen leerkrachten aan te trekken, wat mijn fraktie gelukkig vindt Ik wil de volgende vraag stellen- zitten er ook leerlingen op de muziek school Leusden uit Amersfoort? En in dat verband krijgen ze dan ook van Amersfoort subsidie?" IR. J. BRONS (P.v.d.A.-D'66) „Een zorgvuldige afweging van de belangen van de muziekschool is ge wenst. De problematiek ligt zo, dat men aan de zijde van de muziekschool zich nu realiseert, dat de groei de vrucht is van het idealisme. Met een zekere schroom moet men zich nu verdiepen in het zakelijke vlak. Daar om houdt onze fraktie vol, dat een ho ger bedrag voor de part-time direkteur noodzakelijk is. Men moet over een drempel van een minimumbedrag heen om een behoorlijke kracht te kunnen aantrekken. Het gemeentelijk beleid gaat vrij snel over op een vakleerkracht, met wie f40.000,- is gemoeid. De nood bij de muziekschool is be klemmend. Ik becijfer f6,- per leer ling en niet f10,- zoals uw college stelt Wij zitten halverwege. Ook de juridische basis van een stichting van de muziekschool is belangrijk. De heer Van Tiel wil het geven van het Algemeen Vormend Muziekonder wijs op de basisscholen aanhouden en ophouden tot de bijzondere scholen zich hebben uitgesproken. Ik zou het uit dit verband willen losmaken Wij blij ven stellen, dat hoe opener en hoe min der gehinderd het kontakt is tussen de gemeente en de muziekschool hoe beter. Indien de provincie geen subsidie kan geven, kan nader beraad bij de ge meente plaats vinden en zal de ge meente in eigen beurs moeten tasten." MR. A. H. VAN DER POST „Het subsidiebeleid van de muziek school moet gezien worden in het totale kader van het subsidiebeleid. Wij hopen met de rekeningen van de exploitatie van de laatste jaren meer inzicht te verkrijgen. De lesgelden zijn verhoogd in het laatste kursusjaar. Wij zullen de beschikbare gegevens van de muziekschool toezenden aan de heer Brons. Wat wordt per hoofd van de bevol king opgebracht voor het muziekonder wijs? Wij slaan als gemeente bepaald geen gek figuur. De hoogte van de bij drage wordt ook bepaald door het be schikbare geld. De ene waarde van een prioriteit kan wat hoger liggen dan een andere. De heer Van Tiel is verheugd, dat de loon-index van dit jaar per 1 januari zal worden ingevoerd. Dat zal soelaas aan de muziekschool geven. Het gaat over de part-time direk teur in ons voorstel." De raad gaat akkoord met dit voor stel. Om 22.00 uur laat de burgemeester pauze houden. VESTIGING NOODWINKEL- VOORZIENINGEN Na de pauze wordt na de problema tiek rond de muziekschool de proble matiek rond de winkelvoorziening in Leusden breedvoerig behandeld. MR. A. H. VAN DER POST ,De beslissing van gedeputeerde sta ten is afgekomen, zoals dit destijds is vastgesteld door de gemeenteraad. De bezwaren, aangevoerd tegen het door het gemeentebestuur van Leusden ge voerde beleid, worden als ongegrond afgedaan. Het gemeentebestuur heeft vanaf het begin geijverd voor een goede bewinkeling van Leusden-Centrum. Men wilde „De Biezenkamp" tijdig realiseren. De heer Mandemaker wijt de vertraging aan het gewijzigde be leid van burgemeester en wethouders. Dat is niet waar. Het berust op een in 1969 genomen besluit in de gemeente raad. De heer Mandemaker heeft ge keken naar het ontwerp struktuurplan 1965. Aan het gemeentebestuur valt geen verwijt te maken. Inmiddels is een noodtoestand ont staan in de winkelvoorziening m Leus den-Centrum. Er kan nog altijd beroep worden aangetekend bij De Kroon De uitnodiging voor de Werkgroep Be zwaarden moet de opening verder ma ken zodat men kan gaan bouwen. Het zal nog zeer geruime tijd duren, voor dat er in de Biezenkamp winkels ge realiseerd zullen zijn. Wij zoeken nu naar een noodoplossing. Het college meent die gevonden te hebben mét alle bezwaren, die kleven aan een noodop lossing. Het blijft een onvolmaakte zaak én voor het publiek èn voor de winke liers. Er moeten spijkers met koppen worden geslagen om eindelijk een stap te maken naar een goed winkelbeleid." J. WAGENAAR Wethouder J. Wagenaar houdt een gloedvol en boeiend betoog over het Leusdens winkelprobleem. „De winkels zijn weggebleven Een dorp groeide uit tot stadie. College en raad kregen 1500 m2 vloeroppervlak De Biezenkamp was opgezet voor 600Ö inwoners met 1700 m winkels erbii. Daar kwamen bezwa ren op. Halverwege 1974 hebben we 9600 inwoners, halverwege 1975 hebben we 12.600 inwoners in Leusden- Centrum zonder verzorgingsgebied Ik wil komen tot een gesprek met de bezwaarden. 5 juni trachtten we een af spraak met de Werkgroep Bezwaarden te maken. Zij vonden de tijd te kort. De afspraak is uitgesteld tot na de hoor zitting. Er zijn twee mogelijkheden: 1we accepteren de oplossing, die nu bij gedeputeerde staten op tafel ligt; 2. we mogen 1500 m2 vloerop pervlak bouwen. Laten we deze oplossing aanvaar den Over \y2 a 2 jaar is er dan een winkelcentrum. Wanneer de omwonenden niet ak koord gaan, dan houdt dit oponthoud in De winkeliers, die er nu wonen, zouden moeilijkheden krijgen. Het koopgedrag kan worden gericht op het nieuwe noodcentrum. De middenstanders op „De Biezenkamp" van nu zijn duide lijk gedupeerd. Het college is niet verantwoordelijk voor deze gang van zaken. Men beschuldigt ons ervan, dat wij geen medewerking wilden verlenen, dat wij de zaak wilden bevriezen. De laatste tien jaar is er verandering gekomen in het koopgedrag van de Ne derlander Men koopt liever in winkel centra waar men alles bij elkaar vindt. Het is een moeilijke tijd voor de detail listen. In de levensmiddelencentra val len de grootste klappen. De middenstand gaat een slechte toestand tegemoet in verband met het veranderde koopge drag. Antiek-, Doe-Het-Zelf-zaken en Dierenhandels komen erbij. Wanneer de bedrijven aan de Hamersveldse- en Zwarteweg zouden gaan uitbreiden, dan zouden ze een verkeerde investering maken. Er is een voorstel geweest om de Zwarteweg af te sluiten voor het ver keer Maar wat gebeurt er dan met de overige straten? „Laat de auto thuis, kom op de fiets," zegt men in het Co mité Milieuzorg Leusden. Maar wie dóét dat? Ik wil een dringend beroep doen op iedereen om snel tot een oplossing te komen. 6000 mensen zijn aangewezen op „De Biezenkamp", noodvoorziening op To- renakkerweg en IJsbaan. Wij zouden daar een goed bestand kunnen vormen. We hebben 2 hearings gehad voor Ro- zendaal en Rozenboom. We zullen pro beren hun verlangens te verwerken. De IJsbaan kan blijven bestaan, zoals het er nü uitziet. Hoe gaan we de noodvoorzieningen bemannen? Natuurlijk hebben de mid denstanders, die nu in Leusden geves tigd zijn, voorkeur. We hadden gedacht een commissie te benoemen Er zijn goede, acceptabele huren realiseerbaar. De noodvoorzieningen zijn er, om de bewoners van Leusden-Centrum ser vice te geven tegen 1 november a 1 december 1974. De tweede fase is ingetrokken. Er komt een nieuwe tweede fase. Over twee jaar zullen er weer nieuwe huizen bij gekomen zijn. Aan „De Biezenkamp" plus de 2000 m2, die we willen rea liseren aan de noodvoorzieningen, zit ten we met ons winkelbestand nóg aan de krappe kant. Een mooi dorp zonder mooie voorzieningen is niet goed. W. F. H. VAN SPAENDONCK (P.v.d.A.-D'66) Op dit moment doet de heer Van Spaendonck (P.v.d.A.-D'66) een voor stel van orde. Hij stelt voor om alle gemeenteraadsleden, die hun visie op „De Biezenkamp" (nader) uit^pn wil len zetten, het woord te geven, waarop de burgemeester en de wethouder dan tenslotte puntsgewijze hun repliek kun nen geven. Aldus besloten. MR. A. H. VAN DER POST Voorzitter mr. A. H. van der Post zegt dat de heer Mandemaker in de commissie van financiën heeft ge steld, dat de vergadering van 7 mei 1973 eigenlijk een incomplete raads vergadering is geweest. „Er is mij niets bekend van een incomplete raads vergadering. Dit geeft ons een verdacht making. Het lag niet in de bedoeling van de raadsleden om toen een beslissing te nemen of zelfs maar in dié richting te denken." G. VAN WOUDENBERG (C.H.U.) De heer Van Woudenberg opent als eerste spreker de gedachtenbepaling van de raadsleden over de winkelvoor ziening in Leusden „Wij willen „De Biezenkamp" reali seren Wij zijn voorstanders van per manente bouw, en deze noodvoorzie ningen liggen ons zwaar op de maag. Met minder bezwaarschriften hadden we al winkels gehad. We moeten onze middenstand helpen Die braakliggende grond om „De Bie zenkamp" moeten we wat gezelliger maken. Misschien moet er wat gebeu ren met die palen op de weg." J. H. VAN DIJK (K.V.P.) De heer J. H. van Dijk begeeft zich als tweede in de rij van sprekers. Hij deelt mede, dat zijn fraktie heeft be sloten om akkoord te gaan met het verhuren van een stuk grond aan de A M.R O. De beslissing van gedeputeerde sta ten is gunstig uitgekomen. De tweede fase is teruggenomen. „De Biezen kamp" was gepland voor 6000 inwo ners. Binnenkort hebben we het dubbele aantal. De ligging van de winkelvoor ziening aan de Noorderinslag is gunstig wanneer de nieuwe bewoners straks zullen komen." G. G. VAN TIEL (V.V.D.) „De vestiging van de noodvoorzie ning van de winkels is niet los te den ken van „De Biezenkamp". Gelukkig hebben we eindelijk de uitspraak van gedeputeerde staten en daardoor kan nu hier een gesprek tussen gemeente en bezwaarden tot stand komen. De tijd van praten moet kort zijn. We die nen nü te handelen. De noodvoorzie ning is noodzakelijk, ook al komt „De Biezenkamp" tot stand. We hebben 5000 m2 bruto winkelgrond nodig. Dit is ook nodig voor de uitbreiding van de 2e fase. „De Biezenkamp" mag niet het stief kind worden. Een helpende hand van het gemeentebestuur aan de Leusdense middenstand is op zijn plaats. „De Biezenkamp", zoals die er nu is, is niet aantrekkelijk voor de bevolking. Ik stel dan ook voor „De Biezenkamp" spoedig op te knappen. We moeten ons behelpen met een noodvoorziening. Maar de investering voor een slagerij voor 5 jaar is toch altijd nog f 100.000,- Zou een slager dat kunnen en willen opbrengen?" W. F. H. VAN SPAENDONCK (P.v.d.A.-D'66) De heer Van Spaendonck haakt eerst in op het verwijt, dat de burgemeester maakte aan het adres van zijn fraktie- genoot Mandemaker. „Ik vind het te leurstellend, dat u, voorzitter, op deze wijze dit agendapunt hebt geopend, en een willekeurige zinsnede hebt geci teerd. Het is ongebruikelijk om dat zó te doen. Ik heb ernstige bezwaren, temeer daar uw college vroeger beslo ten had om de kommissievergaderingen gesloten te doen zijn. Het raadslid Van Woudenberg zegt, dat hij het onjuist acht, dat de heer Mandemaker de rol van raadslid en be zwaarde verwisselt. Ik hoop, dat de heer Mandemaker op het verzoek van de heer Van Woudenberg om dit recht te zetten in zal gaan. Bezwaarden wor den niet in het openbaar gehoord. We praten hier als raadsleden onder el kaar. Ik wil ook graag een tekening van de situatie van de noodwinkelvoorziening in de vergadering zien. De Leusder Krant schrijft over „Peyton Place" De hoeveelste aflevering van „De Bie- zenkampbrink" hebben we nu? „De Biezenkamp-brink" is in een emotionele en moedeloze fase gekomen. De bewoners, de winkeliers, de be zwaarden, iedereen beschuldigt elkaar. Het is verleidelijk om de schuld op de bezwaarden af te schuiven, terwijl het einde van de procedure in zicht is. Ware „De Biezenkamp" op tijd ont wikkeld, tegelijkertijd met de woningen, dan was „De Biezenkamp" al klaar. Maar wij moeten niet één groep na wijzen en doen alsof de rest de handen in onschuld wast. De noodvoorziening is niet los te denken van „De Biezenkamp". Jammer, dat de bezwaarden niet op de bemid delingspoging van 5 juni zijn ingegaan. Alle partijen willen zo snel mogelijk een oplossing. Ieder moet over zijn eigen principes héén stappen. Ik mag zo'n voorstel best doen. Als ze weigeren, dan is de beslissing voor hén. We moeten tot een oplossing komen. Er kómt een „Biezenkamp", er komt een gedeeltelijke uitbreiding. Gedepu teerde staten doen ieder een veer laten. Er is een cri de coeur van de winkeliers in duidelijke taal: de win keliersvereniging heeft zich hier ach ter gesteld. Maar ook de winkeliers zijn niet homogeen. De winkeliers hebben méér óf minder belang bij „De Biezenkamp" Voorde winkeliers kunnen al problemen ont staan door de noodvoorzieningen. Wat doet de heer Wagenaar om „De Bie zenkamp" op te knappen en niet te doen verpauperen, zoals dat heet? Ik wou een brink hiervoor aantrekken. Hoever staat het met deze plannen? Onze fraktie is van mening, dat die noodvoorziening er moet komen. Het algemeen belang moet tenslotte pre valeren. Er zijn vele mensen, die ge loven in een klein winkelcentrum als in Leusden-Zuid. „De Biezenkamp" hoeft het niet zo somber in te zien voor een kleine overgangsperiode. We zijn bereid om snel te beslissen, ofschoon de konsekwenties nog niet helemaal duidelijk zijn Voor de bur gerij is duidelijkheid nodig. Niet voor 5 jaar noodvoorziening, maar langer voor de opvang van de le fase en een gedeeltelijke opvang van de 2e fase. Hoe gaan we de 2e fase opvangen? Gaan we eerst woningen bouwen en dan win kels of andersom? Ook het huurkon- trakt moet reëel zijn. De AMRO heeft hier ook belangen bij, is geen caritas-instelling Artikel 7 en 8 van de Huurovereenkomst stel len, dat er inspraak wordt gegeven in de branche-verdelingstoewijzing. Een ton voor een slagerij blijft een ton. Is de AMRO het eens met het winke liersbestand? En moet eerst nog ge sproken worden in de kommissie, die zal worden ingesteld, en die zal be staan uit vertegenwoordigers van de gemeente, de S I.M.C., het onderne- mersverbond Leusden en de A.M.R O. projekt-ontwikkelaar. Tenslotte: als je het terrein bekijkt, zie je nog een stukie van onze spaar zame houtwallen in Leusden. In hoe verre moeten er weer bomen worden gerooid?" H. R. VAN MAANEN (A.R.) „Ik heb me in de financiële co?h- missie geërgerd. De heer Wagenaar stelde, dat de uitslag van gedeputeerde staten nog niet bekend was Hij zei: „Misschien is de uitslag binnen,-maar ik was nog niet op het gemeentehuis. Ik weet het dus niet." Ikzelf was-nog niet buiten na de vergadering van de financiële commissie of ik hoorde, dat de uitslag van gedeputeerde staten wél bekend was. 24 juni was de ver klaring van gedeputeerde staten binnen. Ik wil hierover van de heer Wagenaar een aannemelijke verklaring horen. Onze fraktie is geen voorstander van noodvoorzieningen. Als ik de beslis sing geweten had, vraag ik me af of het in de commissie financiën of in de commissie ruimtelijke ordening had bekend moeten worden. Ik hoop, dat de uitbreiding van „De Biezenkamp" vlot zal verlopen, zonder bezwaren. Wat gebeurt er, als straks het winkelcentrum „De Biezenkamp" verrezen is? Zijn de winkeliers van de noodwinkelvoorziening aan de Toren- akkerweg dan nog bereid om naar „De Biezenkamp" te gaan? Als zij een goed beklante zaak hebben met eigen toe loop, trekken ze dan nog wel naar „De Biezenkamp"? We kunnen in een fase komen, dat er sprake zal zijn van leeg stand. Ik wil de huren vaststellen, zodat de AMRO voor een voldongen feit wordt gesteld, zodat deze niet plotseling met een fikse huurverhoging uit de bus kan komen. Met het raadslid Van Spaendonck wil ik vragen: Is de AMRO verplicht de groenvoorziening in zijn pakket op te nemen9 Is het éénlaagsbouw? Welke brand- inspektie wordt met deze winkels in gelaten? Ik ben bij deze winkels gaan kijken naar aanleiding van de brief van de heer Wisman. „De Biezenkamp" is een modderpoel. We moeten de omgeving daar opknappen. Nolens volens gaan we akkoord methetnoodwinkelpakket." J. J. OSSENDRIJVER (K.V.P.) De heer J. J Ossendrijver (K.V P.) zegt: „De middenstand van Leusden gaat gebukt onder de zorgen. Maak „De Biezenkamp" aantrekkelijk en ook de parkeerplaats. De omliggende ge meenten bouwen winkelcentra om de kopers uit Leusden op te vangen. We hebben nu genoeg gepraat en moeten gaan breien en liefst machinaal." MR. A. H. VAN DER POST „De heer Van Spaendonck heeft het verslag van de financiële commissie niet gelezen. Als de leden van de com missie de voorzitter verzoeken om opening van zaken te geven, dan heeft dat niet te maken met emoties, maar om de zaak met klem naar voren te brengen." J. WAGENAAR „De heer Van Woudenberg zei: „Als er minder bezwaarschriften waren ge weest, hadden we de deelplannen 1,2 en 3 kunnen handhaven van de 2e fase. Daarom konden we geen winkelvoor zieningen treffen. Nü moeten we nood voorzieningen treffen Ik geloof, dat je alle twistpunten éérst moet gaan bou wen. Dan krijg je daarmee geen moei lijkheden meer. Het is niet demokra- tisch, maar wél effektief. De toestand bij „De Biezenkamp" is een moddertroep De bewoners achter „De Biezenkamp" wilden de smerige stuifgrond weg hebben en daarom is er wat zwarte aarde aldaar gedeponeerd. Niemand zal bezwaar aantekenen tegen het verharden van een weg, als je maar weet hoe het gaat uitpakken. Ik wil een brink, een markt, speciale attrakties. We slopen de palen eruit. We maken er een gezellig winkelcen trum van: 2400 m winkelvloeropper vlak, 2000 m2 noodwinkelvoorziening. De bank en de apotheek hadden daar al willen zijn. Ik ben een fantast: we kunnen er een leuk geheel van maken. We moeten echter eerst zeker zijn van het bouwen. Op de brief van de heer Wisman wil ik vragen: „Waarom is men bij die groep niet bij elkaar gekomen?" De heer Van Tiel vraagt aktie. Als het aan ons ligt, beginnen wij morgen. De aannemer staat gereed. 15 septem ber kunnen de eerste bouw-elementen geplaatst worden. Als u akkoord gaat, beginnen wij meteen. Aan de heer Van Spaendonck zou ik willen zeggen, dat er wél een kaart is bij het huurkontrakt. Het groen wordt zoveel mogelijk gespaard Ik ben niet bang om wat bomen te kappen. Ik wil heus niet hele houtwallen laten omval len. De A M.R.O. zal een snelgroeiend bosplantsoen aanleggen. Voor Leusden zijn er 3 mogelijk heden: 1. voor 6000 inwoners: kleine dorpswinkels als drogist, rij wielzaak, slager, kruidenier, bakker, melkboer, etcetera. 2. voor een groot dorps- of wijk centrum met 10.000 inwoners: 3000 tot 40000 m2 winkelop pervlak, met boekhandel, sto merij, fotograaf, etcetera erbij. 3. een streekverzorgingscentrum voor 150.000 tot 170.000 inwo ners met 10.000 m2 winkel- vloeroppervlak. De noodwinkelvoorziening is voor 5 jaar. Dit kunnen we maximaal met 5 jaar verlengen. Zo snel mogelijk zul len we toch moeten toewerken naar een definitief winkelcentrum. Wat de nood- winkels betreft- we krijgen hier nieuw spul te staan; tweedehands materiaal willen we niet. Tot de heer Van Maanen zou ik wil len zeggen: tijdens de vergadering van de commissie- financiën was de beslis sing van gedeputeerde staten bij mij niet bekend. We hebben er een kwar- titer naar lopen zoeken en toen we deze beslissing gevonden hadden, kon ik er in de vergadering van de commissie mid denstands- en kleinbedrijf wél wat over zeggen Aan die kosten voor die noodwinkels moeten we niet te zwaar tillen. Die zijn lichter voor voorzieningen van vijf ja ren. De definitieve vorm, daar doen de winkeliers heel wat anders mee. Voor leegstand ben ik niet bang. Wat betreft de huurprijs: we hebben een gemiddelde huurprijs vastgesteld, en daar wordt niet aan getornd. We willen proberen de huur in een clausule vast te leggen. Het blijft één bouwlaag. Wat de brandinspektie betreft: we hebben een brandweer, en die zal heus wel snel gaan blussen. Er is een speciale voor waarde opgenomen voor de brandweer. De brandinspektie is helemaal bij de ontwikkeling betrokken. Tegen de heer Ossendrijver zou ik willen zeggen. Zet de machines maar aan het werk. We gaan breien." G. G. VAN TIEL (V.V.D.) „Het bezwaarschrift van de heer Mandemaker beschuldigt de raad er van op 7 mei een incomplete raadsver gadering te hebben gehouden; terwijl zijn fraktiegenoot de heer Van Spaen donck aanwezig was. Tevens zegt hij, dat van die verga dering geen verslag is toegezonden. Verder zegt hij, dat „De Biezenkamp" op een overvolle agenda stond. Als gevolg van onvoldoende informatie neemt de raad op 27 juni een onver antwoorde beslissing. Ik vind dit toch wel héél kwalijk." Van de publieke tribune wordt ge roepen: „We zijn hier niet bij de ver kennerij!" (De heer Van Tiel is bij de Padvinderij). W. F. H. VAN SPAENDONCK (P.v.d.A.-D'66) „Ik blijf het tendentieus vinden. De vraag is nog niet beantwoord. - Overigens deel ik de mening van de heer Wagenaar niet, dat we niet wat voorzichtig met onze oude, hoge, bo men moeten zijn. - Ik vind het principieel fout, dat een Gemeenteraadslid de heer Mandema ker vraagt zich in de raad te verde digen". „Ik ga niet voor de verleiding be zwijken om op de beschuldigingen in te gaan. Ik wil het echter in de zake lijke sfeer behandelen. Bladzijde 13 Gedeputeerde Staten. Ik heb een be zwaarschrift tegen het gemeente bestuur geschreven, en daar blijf ik achter staan. 7 mei 1973 was in de commissie vergadering de meerderheid van de stemgerechtigde leden aanwezig Het college van burgemeester en wethouders had althans de schijn moe ten vermijden inzake „De Biezen kamp". Er is geen verslag van die verga dering gemaakt. Dit verslag heeft mij althans nooit bereikt De overige 5 raadsleden hebben óók geen stuk ont vangen. De raad kende de gronden niet, en daarom vind ik de besluiten licht- vaardiglijk. Ik beschikte niet over de nodige informatie, en daarom kon ik niet „ja" zeggen op het bestemmings plan „De Biezenkamp" Het bezwaarschrift is overigens ge deeltelijk gegrond verklaard". Ondanks de bezwaren gingen de raadsleden akkoord met de voorstel len van burgemeester en wethouders De tervisielegging van de plannen van het noodwinkelcentrum zal ge schieden in de eerste twee weken van juli. Wethouder Wagenaar: „Sommi gen vinden dat niet sportief, omdat het in de zomervakantie valt. Maar bij mij is de sportiviteit voor- bij. De agendapunten 12 t/m 26 worden alle zonder kommentaar of hoofdelijke stemming aangenomen. ONDERHANDSE AANBESTE DING GROENE ZOOM De heer Mandemaker zegt: „Het gaat hier om een onderhandse aanbe steding van de Groene Zoom door aannemer Van Schoonhoven. Mijn frak tie verenigt zich niet met het feit. dat de aanleg van de Groene Zoom al is begonnen. Althans had hiervan mede deling kunnen worden gedaan in de commissie Financiën". MR. A. H. VAN DER POST „Het betreft hier de aanleg van een noodweg voor het bouwverkeer van het Gereformeerde Dienstencentrum. Dit om te verhinderen, dat het zojuist bestrate gedeelte van de Beaufortweg zal worden stuk gereden Die noodweg kan later als fietspad langs de Groene Zoom blijven gehand haafd". G. VAN WOUDENBERG CHU „Is alle grond, waar de Groene Zoom wordt aangelegd in eigendom van de gemeente?" MR. A. H. VAN DER POST „Behoudens een klein stukje". G. G. VAN TIEL WD „Wanneer gaat de Groene Zoom aansluiten op de Rijksweg?"

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3