it het blijde, rijke Roomse leven van de arochie Achterveld: van 1825 tot 1938 i :oto's uit de historische leizameling van J. M. Schouten 1929 - Het Parochiële Mannen koor. Staande van links naar rechts: postkantoorhouder Cor nells van Daatselaar; fietsenma ker Johannes van de Kooy, Leen van Wieringen uit den Aard; bak ker Hendrik Schouten die ruim 55 jaar zanger is geweest; T. van Soesbergen; groentenhandelaar Johannes v. Dijk (nu nog zanger); pastoor Rentinck; Gerardus van Esveld van Oud Erf; kastelein Gerrit Schouten die meer dan veertig jaar organist is geweest; bovenmeester Baaiman dirigent. Zittend: smid Daan van de Kooy, Wouter van den Hengel, de vol ijverige archivaris Hermanus Verhoef. 1932 - Rikje err Dirk Dummel komt juist uit de Hoogmis die ruim vijf kwartier heeft ge duurd. De oude kerk was wegens bouwvalligheid afgebroken en de nieuwe in aanbouw. Daarom werd er een tijdelijke houten noodkerk gebouwd. Toen ze niet meer no dig was, werd de houten kerk verkocht en diende - nabij Het Ei onder Terschuur - toen als vee stalling. De noodkerkbouw ving aan op 8 augustus 1932 en was binnen een maand voltooid. 1934 - De jaarlijkse Kindsheid- optocht was een festijn waar men al maanden van tevoren naar toeleefde. De kinderen liepen dan verkleed als apostel, neger, zus ter, pater, en zo meer, mee. 1931 - Een winters kiekje op de Kerklaan. Rechts de kerk, in het midden de diepe gracht. Links de winkel van pompendokter Ans Boersen waar zijn vrouw Reinera Zwart bedden en dekens ver kocht. Op de voorgrond een gas lantaarn. De kerk en huize Sint Joseph hadden toen gasverlich ting van een eigen agregaat. 1930 - De vrouwen droegen de Utrechtse knipmuts met gouden hangers. De gouden ketting en kruis waren meestal erfstukken. Op de foto Gijsbertha van den Heuvel, gehuwd met barbier Va der Hein van den Koedijk. foto's is bij de allermeeste inwo ners niet eens bekend en exclu sief voor de Leusder Krant kon den zelfs enkele foto's worden afgedrukt die nooit van tevoren in een krant o.a. werden opge nomen. Het moge u een rustig verpozen geven in deze zo jach tige tijd. ACHTERVELD - Nu de Pa rochie binnenkort 300 jaar zal bestaao mag een fotoreportage piet ontbreken. Zo omstreeks 1840 drong de fotografie in Ne derland door en enkele jaren la ter werden er ook enkele por - [retten in Achterveld gemaakt. Het bestaan van vele bijgaande 1932 - De kerk uit 1844 was zo bouwvallig geworden dat op 4 mei een stuk fries uit het pla fond viel. De laatste H. Mis werd opgedragen op 29 augustus waar na tot afbraak werd overgegaan. 1933 - Wanneer een priester zoon - als Neomist - werd inge haald liep in de stoet van paar den, de Rooms-Katholieke mu ziekvereniging Wilskracht uit Amersfoort, rijtuigen en ook een stoet bruidjes mee. Op de ach-, tergrond de noodkerk. Meestentijds om de twee jaar, werd er een nieuwe kapelaan benoemd. Vaak Neomisten, die dus pas hun studie hadden beëin digd Eén van de jongste kapelaans van Achterveld was de nog maar 23-jarige eerwaarde heer A. van de Nap. I ST JRTPH tfltt* i ftCHttVElO iy»e r 1928 - Omdat Pastoor Gerardus Rentinck veertig jaar priester was, was de kerk extra mooi versierd. 1938 - Tussen een stoet van bruidjes in, werd Pastoor Smeets ingehaald als de nieuwe" Pas toor van Achterveld. Dat ge schiedde - zoals gebruikelijk - vanaf de Stoutenburgerlaan. In feestelijke optocht ging men dan, te voer, zo n ruim vier km naar Je Sint Josephkerk. In de stoet liepen ook mee de voetballers vandeRooms-Katho- lieke Voetbal Vereniging Ach terveld, in blauw witte kleding, met lange zedige broeken aan en een groot kruis prijkte op het shirt. Omdat Pastoor Smeets de laat ste Herder was die is overleden, tot slot een tweetal foto's uitzijn Pastoorstijd met betrekking tot de Missie, waaraan hij veel heeft geschonken. Op de groepsfoto de meisjes van de Missieclub, die vele honderden broekjes en hemd jes hebben gemaakt voor mensen van o.m Flores (Indie). De reclame voor de Missie werd o.m. gemaakt op vliegers; Johan en Frits tonen trots hun vlieger met S.D.M. (Steunt De Missie) aanbeveling. was mistig, en de man was ter plaatse niet bekend. In de scherpe bocht, die de- Noorderinslag maakt, en waar de snel heid is beperkt tot 30 kilometer, reed hij rechtdoor en vloog daarbij tegen een paal. Paal en „lelijk eendje" wer den vrij zwaar beschadigd. De bestuur der kwam er vrijwel zonder letsel af LEUSDEN - In de vroege ochtend- bestuurder van een „lelijk eendje" op uren van zondag 30 juni raakte een de Noorderinslag van de weg af. Het roomsch KATHPUëKE voetbalclub achtevbld 1938 Kosmeijer, Auke Kaspersma, Mark Wiertsema, Stephie Fransen Diploma B: Astrid Siewers, GuidoHeyblok, Carmen Pierik, Joris van der Heiden, Martijn van Eyk, Annelies Ruis, Anita Voor burg, Gaby van Vulpen, Dennis Massee, Bianca Wesseloo, Arida Blankenstijn, Evert Geurts, Jannetta Barendina v. d. Bunt, Frederik Herman Dellecrom, Abraham Eduard Marcusse, Jan Blok land, Jan Hendrik Wolf, Bartel Sierse- ma, Dirk Hazenoot, Jan van den Engel, Paul van den Engel, Wilma Nijland, Paulien Hassink. Goudswaard, Gert Jan Gras, Alfred Sanders, René Hoogendom, Mare Kiestra, Gerne Geitenbeek, Harrij Kooyman, Marja Blankenstijn, Jolanda van Kampen, Jos Halla, Trees Oost veen, Lammertje J van de Hoorn van de Meulen, Jan Tijmensen, Cornelis Veldhuizen, Bert van Deuveren, Leida v d. Geer. Riek v Westerlaak, Jacob van Deuveren, G W. M. Prinsen, Leo Diepstraten, R. Mardjono Soerjatin, Wilhelmina Tolboom, Leonardus F. J Schwenke, G. J. Wassenaar, Wilma Vermeulen, Gerda A. Janssen, Helga Russ-Preussen, Anny Tolboom v. Hou ten, mevr. W v. d. Top-Kortus, Arend Jan te Loo, Yvonne Kuyper, Aarjend Fraiquin, Annette van der Munt, Henny Ariar. Joke Brons-Benkers, Hessel Marianne' Exterkate, Sander v d. Garde, Leo Vosman, Jan Kees Jetten, André Guerras, Michel André Boer, Edwin van den Ende, Kitty Marijke Drost, Annette Herder, Jaap Koelman, Edwin de Vaal, Ilse Houting, Lenke van der Jagt, Nora Schep, Wouter Pieter Tump, Menno Brandt, Yvonne van den Berg, Jan Willem Drost, Tiedo Fredinque de Boer, Sonja Besseling, Jannigje Carolina Valkenburg, Jo sephine Ombach, Ella Broekstra, Her man van Bekkum, Robbert Schimmel, Edgar Heere, Esther Delila Bouw, Sandra Meinen, Pieter Lekkerkerker, Pim Decker, Walt Meijer, Pierre van Golde, Jan Maarten Boshuizen, Hendrik Jan Rinkel, Astrid C. Buhrman, Jan Willem van der Jagt, Josien Marie USDEN - Io het zwembad Leusden men vorige week woensdag weer heleboel personen voor het A- of ploma. Er konden 123 diploma's en uitgereikt, geslaagden zijn. lorna A: Re Binnenkamp, Natascha Roijak- Baldewijn Adank, Pieter Fock, pOQ'j. Pieter Mathijs Sterner- Eric Jan Harthoorn, Pauline An- an' Jeroen Ellert Visser, Wim r Buisman, Alexander Malestein, Kreikamp, Cindy Smit, Kyra van Heiden, Angela Haar, Jeroen erf; frank v. d Pijpekamp, Aart ailet, Astrid van Dijk, Liesbeth 0rn. Robert Jan Brouwer, Erica OPENINGSUREN REDAKTIE ADMINISTRATIE LEUSDER KRANT: Dagelijks van: 10-12 uur en van 14-16 uur. Zaterdag's en zondags gesloten.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7