Zesde klas Chr. School Achterveld nam afscheid 2 3?^ V De Til in vakantie periode HET VERDWENEN GOUDLAND mSpeurtocht naar KAPITE N ROB: le „Vrijheid" GEBOORTEKAARTJES Natuurlijk bestellen bij de Leusder Krant I Tentoonstellingen PREDIKBEURTEN Goed afgelopen Burgerlijke Stand Achterveldse meesterbakker Geen voorrang Wijziging spreekuur kraamcentrum Botsing bij inhaal manoeuvre Windbuksen in beslag genomen Ingezonden: FILMAGENDA AMERSFOORT Vergiftiging HUSKR KRANT .srRiP: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKI! LEUSOER KRANT STRIP c DONDERDAG 11 JULI 1974 LEUSDER KRANT Donderdagavond 27 juni j.l. namen de zesde klassers van de christelijke school te Achterveld afscheid van „hun" school. Om half acht heette het hoofd der school alle aanwezigen, in het bij zonder de ouders, die allen present waren, van harte welkom. Na gebed en schriftlezing legde de heer Kamphorst er in zijn toespraak de nadruk op dat de christelijke school werkt met als centrum Gods Woord. Dank werd gebracht aan de ouders voor hun meeleven met het werk van de school Uit de verdere mededelingen bleek dat van de vertrekkende leerlingen er drie naar het huishoudonderwijs, een naar de Technische school, twee naar de Mavo, twee naar de Havo en twee naar het Atheneum gaan De avond werd verder gevuld door de leerlingen met zang onder muzi kale begeleiding en het opvoeren van een tweetal stukjes, die de lachspieren nog al eens in beweging brachten Als aandenken aan hun lagere school tijd werden getuigschriften en bijbel tjes meegegeven LEUSDEN-CENTRUM - Vrijdag 12 juli: ,,de Til", vanaf 19.00 uur geopend Zondag 14 juli: „de Til" geopend van 10.00 tot 13 00 uur. Dinsdag 16 juli: „de Til" vanaf 19.00 uur open Donderdag 18 juli: Lisidunahof, 19.30 uur. Kapeldienst. LEUSDEN/ZUID Donderdag 11 juli: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14.00 tot 17.00 uur voor volwas senen en kinderen. Arnhemseweg 83. Vrijdag 12 juli: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwassenen. Arnhemseweg 83. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden/zuid, tel. 03490 - 18134. AMERSFOORT - Donderdag 11 juli: 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 17 juli: 14 00 tot 16.00 uur. Donderdag 18 juli: 19.00 tot 21.00 uur Openstelling van de Stadskwekerij „Groot Randwijk" aan de Heiligen- bergerweg in Amersfoort TENTOONSTELLINGEN In Galerie „Valk", geleid door Eve lien Wolf-Verhoeven (Dordogne 19 te Leusden/centrum, tel. 03496 - 2005) aan de Valkestraat 31 te Amersfoort; Tentoonstelling van tekeningen, litho's en schilderijen van wijlen Eveliens r\ LEUSDEN - In verband met de va kantieperiode zal het jongerencentrum „De Til" voorlopig t/m vrndae 2 augustus geopend zijn op dinsdagj en vrijdagavond vanaf 19 00 uur en zondag voormiddags van 10.00 t/m 13.00 uur. Tot nader bericht zullen er geen dans avonden of middagen worden gehouden. Hierover volgen medio augustus nadere mededelingen. ACHTERVELD -Gvd. B. uit Achterveld reed op de motor zondag avond omstreeks 21.00 uur op de pro vinciale weg onder Ede Tussen de bomen door stak de dertienjarige Phi- lippus H op zijn fiets de grote weg over, juist toen v. d. B. vlakbij was. Een botsing was onvermijdelijk. De jeugdige wielrijder werd met niet ern stige verwondingen naar het ziekenhuis te Bennekom overgebracht. De motor bestuurder liep licht letsel op terwijl zijn motor, die tegen een mast was aangekomen, totaal werd vernield. LEUSDEN - Geboren: 29 juni Jean- nette, dochte van P. J. J Grotenhuis en E G. M van Zandvoord (Leusden. Eikenlaan 24), 29 juni: Marinus, zoon van E. J Reemst en W. A. Mannee (Leusden, Walstro 10); 30 juni Maria Johanna, dochter van C. J. A. M. Se- geren en P C. M Langenberg (Leus den. Prinses Irenelaan 37). Te Amers foort: 17 juni. Alexander Jan Plas, Aragon 10. 18 juni: Luberthus van Ravenhorst, Langesteeg la, 18 juni: Aldwin Wiersma, Kornoelje 7, 19 juni: Jasper Andreas Smits, Galiciê 37. Ondertrouwd: 3 juli: Robertus Mouw (Leusden, Ereprijshof 6) en Roelfina Telnekes (Leusden, Ereprijshof 6). Gehuwd: G. H. P. Horst en A. M. M. Swinkels; A. H. J. Hulshof en M. Velthuijs Overleden: P. van den Hengel, oud 89 jaar LEUSDER-CENTRUM N.H K. 9.15 u. ds W Willemse, Amersfoort, Herv 10.45 u ds J J. Kooman, herv. Doop. 19 u. ds J. J. Kooman, Herv. Ger. R.K.K.- Zaterdag 19 u avondmis m.m.v. dameskoor; zondag7 45 u.: vroegmis; 9 u.: Lat. Hoogmis, 10 u.: gezinsmis; 11 u.: gemeen schapsmis met samenzang; 18.30 u.: Lof. LEUSDEN-ZUID N.H.K.- 10 u ds W. Hoekstra, Zeist Herv. Ger.; 18.30 u ds. S. W J Zoutman, Woudenberg, Herv Ger. R K.K.: Huize Don Bosco. zaterdag 19.15 u zondag 10 u. Hoogmis. 11.30 uur. ACHTERVELD N.H. Kerk. zondag 9.00u.: ds. Schim mel, Lunteren. R K. Kerk: De gehele week om 8.00 u H.Mis (uitgez. woe zaterdag 19.00 u.. Avondmis; zondag 8 00 en 10.30 u.: H Mis, woensdag 19.30 u.: Avondmis ACHTERVELD/RUDOLPHSTICHTING Geref. Kerk: 14, 21 en 28 juli: 10.00 en 19 00 u. ds, De Jong uit Veen- dam. Diensten uitgaande van de Geref. Kerk AMERSFOORT: 14 juli: Grachtkerk: 9.30 u.:ds W.de. Vries; 19.00 u.. ds. H. Brinkman, Rijssen. Fontemkerk 10.00 u.: ds. G Henge- veld; 17 00 u Geen dienst. Rehobothkerk: 8.45 u. ds G Henge- veld; 17 00 u ds W. de Vries Opstandingskerk: 9.00 u ds. 17.00 u.: Geen dienst. Open Hof. 9.30 u. ds H. Brinkman, 17.00 u ds. W. F. Koelé Ook de leerlingen schenen nogal tevreden te zijn met de leerkrachten getuige de cadeaus, die werden aan geboden. Nadat de heer G. Legemaat namens de ouders het personeel had bedankt voor het werk aan hun kinderen be steed, besloot de heer Kamphorst deze mooie avond met gebed. VERLOREN Damesfiets, herenpolshorloge, pijl en boog, auto-kontaktsleutel; zwarte' portemonnee. GEVONDEN Zwembroek; kindersandaal; bruine portefeuille met inhoud; koffer met kinderkleding Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-zuid. eerste echtgenoot: Gustave Assel- bergs. Van 13 juli t/m 28 augustus 1974. Galerie „Valk" is geopend- dinsdag t/m vrijdag van 13.30-17.00u. zaterdag van 11 00-18.00 u. Zaterdag 13 juli wordt om 17.00 uur de tentoonstelling geopend, gewijd aan het werk van Gustave Asselbergs, en wel in Galerie „Valk" aan de Valke straat 31 te Amersfoort Evelien Wolf-Verhoeven, wonend aan de Dordogne 19 te Leusden/centrum, tel. 03496 - 2005, houdt een tentoon stelling van tekeningen, litho's en schilderijen ter nagedachtenis van haar eerste echtgenoot, Gustave Assel bergs, de zoon van de schrijver Anton von Duinkerken. Geboren op 5septem ber 1938 te Amsterdam. Gustave Asselbergs overleed te Nijmegen op 4 augustus 1967. Het werk is te zien van 13 juli t/m 28 augustus 1974. Galerie „Valk" is geopend- dinsdag t/m vrijdag van 13.30-17.00u. zaterdag 10.00-18.00 u. ACHTERVELD - Uitgaande van de Stichting Vakopleiding in het Bakkers bedrijf slaagde voor het diploma „meester bakker" de heer Henri Schouten te Achterveld. LEUSDEN/ZUID - Een aanrijding tussen twee auto's vond plaats opdins- dag 2 juli op de kruising van de Prins Mauritslaan en de Prinses Ire nelaan te Leusden-zuid Een B M W., bestuurd door de heer F D. uit Leus den verleende geen voorrang aan de Volkswagen, bestuurd door de heer E. W. K. uit Leusden Bij de botsing ontstond uitsluitend lichte materiele schade. LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Bink horst en Lantink, zal het aanstaand weekend waarnemen dr. Den Toom, Leusden-z tel. 03496-3300. Spreekuren- zaterdag en zondag middag 14 uur. Aanvragen voor vi sites gaarne voor 10 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandagmorgen 8 uur Wijkverpleging: De wijkverpleging wordt waargenomen door: zr. Lau- dy, Burg. de Beaufortweg 4, Leus- den-c tel. 03496-2081. Apotheek. Openingstijden apotheek Leusden ma t/m vrij. van 8.30- 18.00 uur. In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben zaterdag en zondag van 14 tot 14 30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur Wanneer de artsen Boersma en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags ge sloten. Dierenartsen: Voor kleine huisdie ren: dr. Tijmensen, van Oosterhout- laan 40, Leusden/zu:d, telefoon 03490 10761. Voor de dependance Henegouwen 11 Leusden/centrum van de dieren artsenpraktijk Amersfoort is de dienstdoende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 03490-21827. Sociale dienstverlening: Prot. Sociaal centrum te Amers foort. tel.. 03490-10441 Maatschap pelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp. Spreekuur iedere woensdag in Leus den/zuid in 't Trefpunt, tel. 03490- 13040 Afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur Afd. Maatschappelnk werk van 9.30 uur tot 10 uur. Leusden/cen trum in het Hervormd Centrum, As- schatterweg afd. gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9.45 uur tot 10.15 uur Afd. Maatschappelijk werk van 10 30 uur tot 11 uur. Informatie-adres: mevr J. M Snij- der-Huisman, Willem de Zwijger- laan 4 te Leusden/zuid, telefoon: 03490-10294. Aktie moeders voor moeders Voor Achterveld. Leusden/Centrum en Leusden/Zuid. mevr. M L. Roo- zendaal- Doucet, D. van Weede- straat 4, Achterveld, tel. 03425- 853. AMERSFOORT Martuskerk 19 u.: ds. Deddens, Hil versum. Kandelaar: 10 u ds. Kok. Schaapskooi 17 u.: ds Kok. LEUSDEN - Het spreekuur van het Kraamcentrum is als volgt gewijzigd: In Leusden-zuid in het Groene Kruis- gebouw wordt nu iedere eerste dins dag van de maand van 14.00-14.30 uur spreekuur gehouden. In Leusden-centrum wordt het spreekuur iedere tweede woensdag van de maand gehouden van 14 00-14.30 uur. Inlichtingen: zr Laudy, tel. 03496- 2081 of zr. Van Kalkert, tel. 03490- 15818. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 1 juli vond een verkeersongeval plaats op de Horsterweg, het verlengde van de Zwarteweg in Leusden-centrum. Een auto, bestuurd door een inwoner van Maarsbergen reed op de Horster weg in de richting Stoutenburg. Vóór deze auto reed een landbouwtrekker, bestuurd door een agrariër uit Leus den. Op de brug over het Valleikanaal ging de auto de trekker passeren, en op het moment dat hij de brug afreed, kwam er uit de tegenovergestelde rich ting een auto aan, bestuurd door een inwoner uit Leusden. Een botsing was niet meer te vermijden Beide bestuur ders van de auto's werden licht gewond. Een passagier van één der auto's kon na behandeling in een ziekenhuis, weer naar huis worden gebracht. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De tractor liep geen schade op. LEUSDEN - De Rijkspolitie teLeus- den-zuid hield op zaterdag 29 juni drie jongens uit Amersfoort aan, die zich op de Leusderhei bevonden in het bezit van windbuksen De politie heeft de drie wapens in beslag genomen. Amstelveen, 30 juni 1974, Geachte redaktie, Onlangs heb ik kennis genomen van een nogal felle discussie rond pater Th. Visser srd. De feitelijke aanlei ding was een reaktie van pater De Boer srd op „Pater Visser over de kerk van Nederland". (L.K. 30-5-'74). Onafhankelijk van wat pater Visser in zijn geschreven preek aan de orde gesteld zou hebben, vond ik het stuk van pater De Boer kort en bondig on verteerbaar. Het vreemdste was me, dat van de „beminde gelovigen" in plaats van de vroegere zwijgzame en slaafse gehoorzaamheid nu een open lijk maar even slaafs protest wordt verwacht. De recente herscholing van het goedgelovige volk is in dit op zicht kennelijk tekort geschoten. Ver der mag m i. De Boer niet stellen, dat confrère Visser door het aannemen van een „flinke duit" bij een van zijn aftochten naar Flores het voorrecht verspeeld heeft mede enige kantteke ningen te maken bij de huidige gang van zaken binnen de Nederlandse katho lieke kerk Tenslotte moet me van het hart, dat de woordkeuze van pater De Boer uitzonderlijk onvriendelijk is. Een bloemlezing vanzwaargeschut- woorden van dit kaliber doet me denken aan een openlijke oorlog, waarbij vrede nauwelijks mogelijk lijkt. Na iiet lezen van het gewraakte ar tikel moet ik eerst een glimlach kwijt. Hier herken ik een deel van hem, ten (blote) voeten uit Hij bedient zich fel van taal, hij citeert gemakkelijk meningen, vaak om ze krachtig tegen te spreken, soms om enig bijval te doen horen; maar ook omdat hij ge luisterd heeft. Zijn hoofdkleuren zijn zwart en wit. met op de achtergrond een dreigend rood in al zijn scha keringen Verder ontbreekt zijn favoriet Paulus niet, m.i. omdat die hem bij nacht en ontij een troost en inspiratie is geweest Het is begrijpe lijk dat in het huidige Nederland beiden geleidelijk in ongenade vallen. Ik moet toegeven dat een redenering als die van pater Visser vreemd aandoet en velen, vooral de meer diplomatieken als een dissonant in de oren klinkt. Maar toch, ik kan me voorstellen, dat pater Visser met een traan afscheid neemt van onze ongezonde overvloed en vrijgevochtenheid, en aankomt in Flores met een traan over de toch ook niet zo gezonde situatie daar. Vanuit dat gezichtspunt is zijn af scheidswoord verklaarbaar. Daarnaast heeft hij hier wellicht weinig terugge vonden van waarvan hij indertijd met een welgemeend vaarwel is ver trokken. Er ligt nu - haast letterlijk - een hele wereld tussen. Pater Visser heeft mij geboeid door zijn enthousiasme, zijn tomeloze in zet, zijn soberheid en - in mindere mate - zijn doelgerichte kritieken. En hoewel we het op wezenlijke pun ten oneens zijn, hebben wij zonder bittere bijsmaak veel van gedachten kunnen wisselen. En ik weiger pertinent te geloven, dat de reaktie van pater A. de Boer een correcte - laat staan noodzakelijke - reflex is op „Pater Visser over de kerk in Nederland". S. J. Boersen, Anne Frankstraat34, Amstelveen. Jr „Dat vind ik juist zo leuk van het voetbal, je man valt je niet steeds in de rede.'' ..PiK door H. W. van Brakol -38- Wij moeten iemand aan boord van dat schip zien te krijgenIk geloof, dat ik de man ken, die daarvoor bij uitstek geschikt is, terwijl de wijze waarop deze stunt moet worden uit gevoerd, volgens mijn bescheiden me ning honderd procent kans van slagen heeft." „Laat maar eens horen, Ber- gerat." Albert Creumont's fijne han den wipten een sigaret uit de grote gouden koker, die voor hem op het bureau lag. Met een gemoedelijk knik je van zijn markante kop nodigde hij zijn secretaris uit, zijn voorbeeld te volgen, iets, waaraan Bergerat met zichtbare voldoening en stille trots gre tig gevolg gaf. Toen de blauwe rook het door het grote raam naar binnen vallend zonlicht begon te filteren, ving hij zijn uiteenzetting aan. „Ik ken een man, die al heel wat in zijn leven heeft meegemaakt en prac- tisch van alle markten thuis is, mijn heer Creumont. Deze man, in de Pa- rijse Onderwereld algemeen gevreesd en bekend als „monsieur Maurice", begon zijn avontuurlijk leven als cow boy in Kansas. Daarna werd hij parel visser en dobberde enkele jaren met een klein zeiljachtje in de wateren van Californie, Australië en in de Golf van Manaar De derde phase in deze bonte carnere werd gevormd door suc cesvolle dranksmokkelpractijken aan de amerikaans-canadese grens, waar mede dit heerschap een vermogen heeft verdiend, dat hij evenwel weer prompt vergokte in de casino's van enkele zuidamenkaanse kustplaatsen. Daarop tekende mijnheer voor het franse Vreemdelingenlegioen en diende vijf jaren in Marokko en Algiers Na een ernstige verwonding tijdens een pa- trouilletocht in de buurt van fort Ris- sani, werd hij afgekeurd en keerde naar Frankrijk terug. Na zijn volle dig herstel leerde hij vliegen en ver dient thans zijn brood met het geven van kunstvluchten, luchtacrobatiek en parachutespringen. Ik heb u even een wijdlopig verslag moeten geven van dit heerschap, opdat u een juist beeld zult krijgen van de capaciteiten van deze figuur." „Het is in ieder geval een mannetjes putter," vond Creumont. Iets van een geamuseerd lachje lichtte even in zijn ogen. „Maar ga eens door. Ik ben wel benieuwd, wat je met deze knaap voor hebt." „Toen u mij zoéven belde, om bij u te komen, heb ik een bericht van onze agent in Port - Said ontvangen waarin hij meedeelt, dat een vreemd soortig vaartuig, volkomen beantwoor dend aan de door ons rondgezonden beschrijving, het Suezkanaal is binnen gevaren. Het mag vrijwel als zeker worden aangenomen, dat de onbekende schipper de Roode Zee zal invaren. Waarschijnlijk gaat de tocht nog veel zuidelijker en het zou mij niet ver wonderen, indien het schip over een dag of vier, vijf Penm passeren zal. Nu is mijn voorstel het volgende. Wij stu ren „monsieur Maurice" met een vliegtuig naar Djibocti. Daar wacht hij, totdat onze agent aldaar bericht, dat het schip Straat Bab el Mandeb be reikt heeft en de Golf van Aden in vaart. Hij stijgt dan op, zoekt naar die schuit en zorgt, dat hij er boven komt. Het volgende is dan betrekke lijk eenvoudig. Maurice moet een be- richtenkoker op het dek werpen. Dit bericht vermeldt, dat het vliegtuig we gens bezinegebrek, ontstaan door een EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS' gebroken benzineleiding, een noodlan ding op zee zal moeten maken. Ver der, dat hij, teneinde zich het lijf te redden, inplaats van met het toestel op het water te pletter te slaan, met de parachute eruit zal springen en ver zoekt, om te worden opgepikt en er gens aan wal te worden gezet. Op deze wijze komt onze man aan boord en zal dan wel te weten komen, wat wij wensen te weten." Bergerat zweeg en keek zijn chef ge spannen aan. Zijn donkere ogen kregen een loerende uitdrukking. Even werd het stil in het grote ver trek. Creumont volgde met peinzende blik de omhoog kringelende rook van ziin sigaret, die hij achteloos in de linkermondhoek geklemd hield. Toen keek hij zijn secretaris ineens strak aan. „Goed," sprak hij langzaam. „Laten wij dit avontuur eens probe ren." Voor het kleine cabaret „De Krekel," gelegen in een van de nauwe en don kere straatjes van Montmartre, stapte Clement Bergerat ongeduldig op en neer, af en toe een blik op zijn hor loge werpend, voor zover het spaar zame licht uit het matglazen ballon netje boden, de ingang zulks toeliet. Hij stond op het punt iets zeer on vriendelijks te zeggen, toen uit het sluierig duister opeens een massale figuur opdoemde, die recht op hem af kwam. „Goeden avond, mijnheer Ber gerat." „Goeden avond, Maurice." Bergerat drukte de hem toegestoken hand. „Ik meende al te moeten uit kijken naar een andere vertrouwens man." „Vertrouwensman! Hm! Dat klinkt naar „zaken doen". Is er wat te verdienen?" „Een redelijke kans, Maurice. Een aar dig vliegtochtje, een beetje stuntwerk, een sprongetjeen dan heb je de „gouden aap" alweer bijna inde zak. Voor jou dagelijks werk. Tenminste, dat dacht ik." „Dat klinkt goed,"lach te de ander. „Maar ik zou zeggen, la ten we eerst eens naar binnen gaan. Voor mij is er altijd wel een hoekje over, waar we rustig kunnen babbelen. Het moet al gek lopen, willen wij het niet eens worden!" AMERSFOORT - Filmagenda copen van donderdag 11 juli t/m wo^, dag 17 juli 1974. GRAND THEATRE Donderdag t/m woensdag: „MyNa is Noboby", 14 jaar. CINEMA AMICITIA Donderdag t/m woensdag Ion", 14 jaar. Donderdagmiddag t/m woensdag^ dag, speciale jeugdvoorstelling, vang 2.00 uur, zaterdag-, zond^. woensdagmiddag 4.00 uur: ,,Kijj en het Haaienmeer", a 1. Speci» vakantieprijs van f3,50. Vrijdagavond in Elvis Presley Nw Show, aanvang 23 00 uur. ,,Ki$j Cousins", a.l. toegangsprijs lij C.P.J. f3,00. Zaterdagmiddag 2.00 uur; zo&t- middag 1.30 uur, woensdagrni" 2.00 uur: Groot kinderfeest, de zeehond", a 1. CITY THEATER Alleen donderdag. „De vlam en Pijl", 14 jaar. Vrijdag t/m woensdag: „Pornobab 18 jaar. Vrijdagavond, aanvang 23.00 „Poel der ontucht", 18 jaar. Zaterdagavond nachtvoorstelling, aanvang 23.45 uur: „De zeven ve ters van de Macgregors' 18 ïl AANVANGSTIJDEN: GRAND THEATRE: zaterdag 2 0) 6.30 en 9.15 uur; zondag. 1 4.00 - 6.30 en 9.15 uur; over^ dagen: 2.00 en 8.00 uur. CINEMA AMICITIA: Elke avond, uur. CITY THEATER: Zaterdag 2.00 en 9.15 uur, zondag: 2.00 - 6.45 en 9.15 uur; overige dagen en 8.00 uur LEUSDEN - Op 1 juli 1974 ont; de Rijkspolitie aangifte van dei van een derde slachtoffer van strychnine-vergiftiging te Achterrt waaraan op 26 juni twee honden overleden. Deze derde hond over. eveneens op de 26e juni. -5- „De Marine?" herhaalde professor Dr A B.C. Dinnemer van Wijsdom fijn tjes. „Een logische gedachte, kapitein. Wij hebben aanvankelijk ook aan de vloot gedacht". Zijn scherpe oogjes namen Kapple aandachtig op. ,,Nu is het zo, dat onze Maatschap pij kan werken dankzij een aantal subsidies, waaronder aanzienlijke giften van particuliere zijde. Een van onze belangrijkste donateurs heeft ons geadviseerd u te nemen in plaats van de marine!" „Een van uw donateurs?" echode Kappie, oprechte verbazing op zijn ge zicht. „Wie mag dat dan wel zijn?" „De groot-industrieel en financier Egidius J. Munniemaker'" sprak pro fessor van Wijsdom eenvoudig. „Een nobel man die, naar het schijnt, een onbeperkt vertrouwen in u heeft". „Een oude kennis," bevestigde Kappie. „We hebben samen eens een reis gemaakt. Maar, ter zake professor. Waar gaan we heen?" „De afstand is van geen betekenis", antwoordde de geleerde „De West kust van het eiland Lutjewieroog, een paar honderd mijl uit onze kust. Maar... De stem van de hooggeleerde heer daalde tot een fluisterstem.. „Wat ik u ga vertellen is heim en moet dit voorlopig blijvenox Zijn fluisterende stem ging verdf: Tegenover dit gebouw van de Mi schappij voor Wetenschappen stoo; een portiek, een man de krant teles Niets bijzonders. Zelfs het feit <L lezer, van dichtbij bezien, een bep: ongunstig uiterlijk vertoonde, koos heel toeval zijn Wel vreemd dat deze figuur reeds enkele d* hier kon worden bezien. Hij wasn diept in de Lutjewierse Koerier, i koesterde tevens een opvallendel langstelling voor wie het grote geb tegenover hem in- en uitgingen Ty. r |ij| Eenc zat 'Savonis fitnatek-voor net buisje Ze Stompten af tot en met, op tijd ontdekten venei: Met deze krant tavam de sfeer veer m thinsje Maar wat Wouter vreesde, gebeurde toch- de boot kon niet snel genoeg van het schip wegkomen en werd door de zuiging meegesleurd. Er was niets aan te doen. de sloep verdween on der water en alle opvarenden ver dronken.... behalve de kapitein. Ten minste, dat meende hij, want toen hij eindelijk, drijvende op zijn zwem vest, aan de oppervlakte kwam, zag hij nergens een van zijn mede-slachtoffers Alleen was de zee vol wrakhout. „En ik besefte vertelt hij met tranen in zijn stem, „dat ik in één enkele mi nuut mijn zoon, mijn schoondochter en mijn enig kleinkind had verloren. Was ik er maar nooit aan begonnenhad ik ze maar gewaarschuwd, dat het schip niet zeewaardig kon zijn De machinist had me nog gewaarschuwd: de ketels deugden niet, zei hij en hij wou, dat ik er rapport over z« brengen aan de reder, maar durfde niet, want ik was dan de uit gegaan En zo ben ik gestraft de dood van mijn beste makkerse] eigen kinderen op mijn gewe' Rob troost de oude zo goed e kan. Maar dan zegt hij ..En hoe u tenslotte zelf eered?"

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4