Nieuws uit de Leusdense kerken Brief van pater Visser uit Watuweso Zomerreisje A.B.T.B. gaat dit jaar naar „de Peel" De Haaien breken 19 klubrekords KLUISLOKETTEN de bankvoor deze generatie BONDSSPAARBANK ponderdag 11 JULI 1974 leusder krant lisidunahof De kapeldiensten, die eens in de eertien dagen opdonderdagavond wor den gehouden in ..Lisidunahof" onder leiding van ds. W Willemse, mogen iich m een groeiende deelname van debewoners verheugen. Er wordt intens naar de preek ge luisterd en soms hardop méé-gedacht. Het is steeds weer blij verrassend, roals de liederen gezongen worden, mei begeleiding van organist Krabman. Voor de komende periode zijn deka- peldiensten vastgesteld op donderdag 18 juli. 1. 15 en 29 augustus. Hulp un buiten Lisidunahof" wordt bij je2e diensten zéér op prijs gesteld. kerkeraadsvergadering nederlands hervormde kerk op 24 juli 1974 De diakenen Renes en Van Voort- buizen, die heel wat werk hebben ver richt voor de diakonie en de plaat selijke gemeente namen afscheid. Daar ook in de vakature van de heer Renes reen kandidaten van de zijde van de gemeente waren binnengekomen, be noemde de Kerkeraad in zijn plaats je heer R van Ravenhorst, Prins Bernhardlaan 10, Leusden-zuid. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring van de nieuwe plaatselijke regeling door de classis. Nu kunnen er met ingang van 1 september 1974 [wee zelfstandige wijkgemeenten wor den gevormd met eigen wijkkerkeraden. De kerkeraad ging in principe ak koord met een voorstel van een com missie van onderzoek betreffende het per 1 januari 1975 uit te geven Ge reformeerd-Hervormd kerkblad, dat éen maal per veertien dagen zal ver schijnen De heer J. A. op 't Hof heeft af scheid genomen van het combo en de gospelgroep, waaraan hij als ener giek en enthousiast dirigent zoveel lijd heeft gespendeerd. De nieuwe dirigente is: Minnie Vis- Kleinjan. en per 1 augustus 1974 zal le naam van de groep worden gewij- ngd in ..Reformation". Uitvoerig wordt tenslotte gesproken over de wens van de Jeugdraad om te tomen tot de opzet van de jeugdsocie- [eit en de daaraan verbonden problemen qua ruimte en leiding In kleiner ver hand zal naar een oplossing worden jezocht. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DE EERSTE GEREFOR MEERDE PREDIKANT IN LEUSDEN Op 18 augustus zal het een grote dag ujn voor de Gereformeerde Kerk van ,eusden Dan zal Gereformeerd Leus- Icn haar eerste predikant, ds J. W. Kelder, kunnen bevestigen De be- estiging van ds. Kelder zal geschie den in het Hervormd Centrum te Leus- en-centrum. de intrede in de Dorps- lerkaan de Arnhemseweg te Leusden- ;uid Om 1U 45 uur 's morgens zal ds. I W H Peddemors in het Hervormd Centrum te Leusden-centrum ds. J. W K Kelder bevestigen. Hierbij zullen leen officiële genodigden aanwezig zijn. s Avonds om 19 00 uur zal ds. J. K. Kelder zijn intrede doen in de lorpskerk te Leusden-zuid In deze ierk, die veel meer plaatsruimte biedt, lullen wel officiële gasten aanwezig lijn, onder wie enkele sprekers Na leze dienst kan men met ds. Kelder ffl zijn vrouw kennis maken, voor )ver dit niet gebeurde op de ont- loetingsavond van 8 mei. Begin au- ustus zal de familie Kelder zijn in- Irek nemen in de Gereformeerde Pas- ine: Boekweitland 7 te Leusden-cen- rum OPEN DEURDIENST LEUSDEN-ZUID Zondag 28 juli is er een Open Deur- dienst in de Dorpskerk aan de Arn- emseweg te Leusden-zuid. In deze lenst hoopt voor te gaan ds. Van der Linden uit Leusden-zuid. Liturgieën w"den aan de ingang van de kerk itgedeeld Voor kinderoppas wordt ezorgd. De Open Deurdienst vangt aan om 10.00 uur WIJKCOMMISSIE NEDERLANDS HERVORMDE KERK TE LEUSDEN-CENTRUM Wijk 3 en 4 Vakant, Wijk 5- Ouderling M Kwakernaak, Kleinhorst 4, Wijk 6: Ouderling J. van Griethuy- sen, Bohemen 71, Wijk 7 Ds. J J Kooman, Rozen haag 22, Wijk 8 Ds. J. J. Kooman, met be hulp van een pastorale medewerker. Aangezien ouderling M. Kwakernaak wegens omstandigheden met ingang van 1 september 1974 zijn taak zal neer leggen, zijn er drie vakatures, te we ten voor de wijken Hamersveld-noord, Rozenboom en Rozendaal, en Rossen berg Ongeveer half augustus zal men star ten met een enquete onder de gemeen teleden over het winterwerk. Enkele aktiviteiten zullen daar reeds in opge nomen zijn. Tenslotte is er gesproken over de instelling van een bouwfonds en een informatiecommissie betreffende de verbouw van het Hervormd Centrum BENOEMING KERKERAADS- LEDEN NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE TE LEUSDEN-CENTRUM Voor de drie ontstane vakatures in de wijken Hamersveld-noord, Ro zenboom en Rozendaal, en Rossenberg, worden de stemgerechtigde lidmaten in de gelegenheid gesteld schriftelijk én ondertekend aanbevelingen in te dienen vóór 13 juli door tenminste 10 lidmaten bij de Scriba van de Ker keraad- J. Roeterdink, Lindenlaan 8, Leusden-centrum. VERGADERING GEREFOR MEERDE KERK OP 4 JUNI 1974 De kerkeraadsvergadering van de Gereformeerde Kerk behandelde op 4 juni de vakatures, de jeugdzaken en de diakonie. De menden, die op het lijstje van de vakatures zijn ge noteerd, zullen door hun wijkouderling bezocht worden. Het punt Jeugdzaken woelde heel wat los binnen de kerke raad. Sinds half 1973 draaien diverse klubs erg goed. De ruimte is voor de Hervormd - Gereformeerde Jeugdraad eigenlijk het grootste probleem De kerkeraad zal proberen naar een op lossing te zoeken. De volgende kerkeraadsvergadering is vastgesteld op 6 augustus 1974. ZENDING GEREFORMEERDE KERK LEUSDEN De kerkeraad is in eerste instantie verantwoordelijk voor de zendingsak- tiviteit van de kerk De zendingscom missie staat in deze taak de kerkeraad bij In de zendingscommissie namen zitting: J. E. Lantinga, voorzitter, Zonne- dauwhof 26, C. Mevrouw G Spilker-van der Ree, algemeen adjunkt, Eikenlaan 50, C J M Ravenhorst, penningmeester, Wilgenlaan 78, C Mevrouw M C. van Linschoten-Vos, sekretaresse, Prinses Chnstinalaan 2, Z. Dr J van der Linden, adviserend lid, Prinses Chnstinalaan 1, Z. D. S Foussert, lid. Kornoelje 65, C. Mevr C. Fokkema, lid. Prins Mau- ritslaan 1, Z. Mejuffrouw A. van Bentum, lid. Van Waldeck Pyrmontlaan 5, Z. In de constituerende vergadering op 17 juni 1974 werd een ontwerpreglement voor de commissie besproken Het zal aan de kerkeraad ter goedkeuring wor den aangeboden. De commissie zal de kerklidmaten in september benaderen voor de vast stelling van de vrijwillige bijdrage voor het zendingswerk. De vrijwillige bijdragen moeten de kerkeraad instaat stellen het financieel aandeel in het zendingswerk van de Gereformeerde Kerk op Midden-Java en Sumatra tijdig te storten. De commissie stelt zich voor op meer dan één wijze de gehele gemeente bij het zendingswerk te betrekken. Aan de kerkeraad zal worden voorgesteld naast de viering van het feest van de zending, het Pinksterfeest, in het najaar een vas te zondag als zendingszondag in de diensten te vieren. In het najaar wil de commissie een zendingscursus organiseren. Via een abonnement op het zendingsblad kunnen alle leden van de kerk kennis nemen van het wereldwijde zendingsveld. Ver binding met de Hervormde zendings commissie is gelegd. De zendingscommissie wil ook haar aandacht wijden aan de Evangeliever kondiging in Israel e kondiging in Israel, een taak van de kerk, die naar haar oordeel hoge prio riteit behoort te hebben. De commissie doet een dringend be roep op alle leden van de kerk om méé te werken en te denken over dit werk van een kerk, die de zending erkent als een blijvende opdracht in de hui dige wereld NIEUWE RELATIES IN DE PRAKTIJK Het maandblad Hervormd Leus den" besteedt deze maand uitgebreid aandacht aan het zoeken naar nieuwe relatiepatronen tussen de kerken in de arme delen van de wereld en de kerken in de rijke westerse landen De Wereldraad van Kerken heeft des tijds een commissie ingesteld voor de deelneming van de kerken aan ontwik keling, waardoor detweerichtingsrela- ties zoveel méér richtingsrelaties moeten worden ln de praktijk betekent dit, dat de bij dragen van bijvoorbeeld de Nederlandse kerken voor het ontwikkelingswerk van de kerken in de arme delen van de wereld, niet alleen gegeven worden aan de kerken, bijvoorbeeld in Indonesië, waarmee onze kerken traditionele zen dingsrelaties onderhouden, maar dat de Nederlandse kerken een bijdrage storten in het zogenaamde Oecume nisch Ontwikkelingsfonds. Voor vier landen Ethiopië, Kame roen, Indonesië en het Caraibisch ge bied zijn speciale groepen gevormd. waarin men de nieuwe relatiepatronen als het ware wil uitproberen". In maart 1974 vergaderden de afge vaardigden van deze vier landen groe pen met vertegenwoordigers van de Wereldraad en van de organisaties van de westelijke donorlanden. Tijdens deze vergadering werd dui delijk, dat het wel gemakkelijk is om nieuwe relatiepatronen op papier te zetten, maar dat het werken in de praktijk wel iets anders is. Van fun damenteel belang voor het werk is, dat de uiteindelijke macht over de besteding van het geld wordt overge dragen aan de ontvangende landen Sinds 1960 is een steeds groter wor dende stroom hulpgeld van de rijke kerken overgedragen aan de arme ker ken voor allerlei projekten. De prak tijk leerde, dat de westerse kerken via hun organisaties en de zendings- en diakonale werkers in de arme lan den een grote en misschien wel be slissende invloed hielden op de be steding van het geld Eigenlijk werd in Nederland, Duitsland, Amerika uit gemaakt welke projekten er in Indo nesië en andere arme landen werden uitgevoerd. Naarmate de kerken in de arme landen krachtiger worden, gaan ze deze situatie meer en meer kritisch beschouwen. Op de zendingskonferen- tie in Bangkok in 1973 zeiden kerklei ders uit Aziatische landen, dat de rijke landen hun geld beter konden houden dan het te gebruiken om het in de kerken van de arme landen voor het zeggen te houden. Soortgelijke kritiek beluisterde men ook op de vergadering te Genéve in maart 1974. De sekretans-generaal van de Indonesische Raad van Kerken stelde, dat de rijke kerken moeite tonen met een letterlijk ,,in het ge loof" overdragen van gelden aan de broederkerken in Indonesië Andere afgevaardigden uitten hetzelfde Hoewel de hele gang van zaken van de financiële hulp aan de arme ker ken vaak als teleurstellend en zelfs als vernederend moet worden opgevat, zijn er lichtpunten In de verdere loop van 1974 zullen er in Indonesië en in het Caraibisch gebied bijeen komsten worden belegd, waar een zo genaamde landengroep „konsortium' zal worden gevormd. De bedoeling is. dat de plaatselijke kerken en de afge vaardigden van de geldgevende or ganisaties uit het rijke westen zich gezamenlijk zullen buigen over de be groting voor 1975 voor het ontwik kelingswerk voor bedoelde groepen kerken. En dan niet in de geest van kritisch (met de vinger wijzend naar elke post en vragend waar dat geld precies voor zal worden besteed), maar vanuit een geest van werkelijke wil tot samen werking De gedachte, die hierbij voor al een rol speelt, is dat de hulp der rijke landen zo spoedig mogelijk tot het verleden dient te behoren Vanuit een gezamenlijke krachtsinspanning dienen de rijke kerken zich te richten op de zelf-ontplooiing van de kerken in de betrokken landen Lukt deze op zet, dan zal zo hoopt men, de hulp na enkele jaren niet meer nodig zijn, en kunnen deze kerken zelf de fond sen bijeen brengen, die zij voor hun ontwikkelingsprojekten nodig hebben Voorlopig echter blijven de bedragen van de Nederlandse kerken, ook voor het werk van de kommissie voordeel- neming van de kerken aan ontwikke ling" nog noodzakelijk INTERKERKELIJKE VREDES GROEP LEUSDEN De Interkerkelijke Vredesgroep Leusden heeft zich onlangs bezonnen op haar doelstelling en werkwijze De groep is nog erg kleiti. Er is veel werk te verrichten Misschien, wan neer u hun programmapunten leest, wilt u zich bij hen aansluiten. Het adres voor aanmelding is: J Sleumer, Melafier 16, Leusden-centrum 1 De Interkerkelijke Vredesgroep Leusden is een werkgroep, waarvan de leden uit de diverse plaatselijke kerkgemeenschappen zich ten doel stellen, om vanuit hun christelijke overtuiging de vrede" in de meest ruime vorm te bevorderen, in eigen groep, in de plaatselijke gemeenschap en daarbuiten. 2 De groep is interkerkelijk samen gesteld, dat wil zeggen uit leden van de plaatselijke kerkgemeenschappen, die langs deze weg hun christen-zijn willen beleven en in praktijk willen brengen. 3. De leden zijn zich ervan bewust, dat deze interkerkelijke samenstelling een vorm van oecumene is, en dat samenwerking op dit gebied de eenheid van de kerken zal kunnen bevorderen. 4 Onder vrede in de meest ruime zin wordt verstaan niet alleen het bestrijden van oorlog en geweld, maar ook en vooral positief het bevorderen van gerechtigheid, vrijheid en solida riteit en het helpen van allen, die op een of andere manier in hun vrijheid, op welk gebied dan ook, beknot wor den en niet in vrede en vrijheid kunnen leven 5 De Interkerkelijke Vredesgroep* Leusden wil een werkgroep zijn, dat wil zeggen dat de leden de noodzaak van studie en bezinning wel degelijk inzien, maar daarnaast toch het hoofd accent willen leggen op aktie. 6. Een van de aktiviteiten zal zijn het organiseren van de jaarlijkse vre- desweek. 7. De werkgroep zal er verder op toezien, dat de idealen waarvoor zij staat en werkt, regelmatig zullen door klinken in de diverse kerken via de kansels, in de kerk- en parochiera den, m de kerkboden en ook in de verschillende verenigingen en organi saties. 8. Heel bizondere aandacht zal ook besteed worden aan de scholen. Een speciale commissie zal wegen en mid delen bestuderen hoe het vredeswerk op de scholen kauworden gepropageerd 9 De lokale gemeenschap in zijn to taliteit zal benaderd worden inde plaat selijke pers 10 De werkgroep is zich ervan be wust, dat er talloze aktiegroepen be staan met een soortgelijke, vaak meer- omschreven doelstelling met deze ak tiegroepen zal de werkgroep zoveel mogelijk kontakt zoeken en voor zover mogelijk samenwerken, respektievelijk hun akties steunen LEUSDEN-CENTRUM Pastoor H. A. M. Kitselaar wijst de kerkgangers erop, dat hij tijdens de zomervakantie de missen zal opdra gen: des zaterdags om 7 uur, des zon dags om 7.45 uur, 9.30 uur en 11 uur ,,DON BOSCO" IN DE ZOMERVAKANTIE Op de terreinen van Huize ,,Don Bos- co" zullen in de vakantietijd vijf kamp- weken worden gehouden voor jongens van 10 tot 12 jaar. De organisatie van deze Jeugdsportkampen is in handen van de Nederlandse Katholieke Sport federatie. Deelnemers zijn de jeugd- teams van vele verenigingen uit het gehele land. Het doel is om aan jonge mensen aktieve vakantiemogelijkheden met sportieve inhoud te bieden. Men wil de jongens laten ervaren, hoe grandi oos het is om iets gezamenlijk aan te pakken, rekening te houden met elkaar en gezamenlijk een week tot een feest te maken. Een kampweek heet dan ook niet geslaagd, als aan het einde van die week een jongen alleen maar beter voetballen of hard lopen kan Nog voor het einde van het school jaar is het gehele tentenkamp opge bouwd op het veld, dat reeds het Ne derlandse Katholieke Sportfederatie- terrein wordt genoemd. Het biedt plaats aan 250 personen. Het is het vierde jaar, dat op ,,Don Bosco" deze kam pen worden gehouden De vaste bewoners" van,,Don Bos co" hebben goede herinneringen aan de jeugdkampen in voorgaande jaren Het hoofdgebouw van ,,Don Bosco" wordt weer vijf weken lang ,,het kas teel' genoemd Op maandagmorgen is het om 6 uur al voetballen gebla zen. 's Avonds worden vaak sluip- spelen gehouden in de bossen van Den Treek. Op vrijdagavond is het altijd ..knalfuif" Na het feestdiner worden de mooiste behendigheidswed strijden gestreden. De laatste avond van de kampweek wordt altijd besloten met een goede jongensfilm in de grote tent De Nederlandse Katholieke Sport federatie houdt 43 kaïnpweken op 9 verschillende plaatsen. Leusden is on getwijfeld het tentenkamp met de mooi ste omgeving' ,,DON BOSCO" EN ,,DE ZONNEBLOEM" Op maandag 29 juli zullen ze weer komen. Met ziekenauto's en in de dichte ambulances van de geneeskun dige troepen komen ze naar Don Bos co", de twintig gasten van de Zonne bloemvakantieweek Gasten. Al deze mensen zijn hulpbehoevend. Veelal zijn ze reeds jaren ziek of gehandicapt. Ze zijn de gasten van het Zonnebloem- vakantieteam, dat hen hier staat op te wachten. Een team van specialis ten, ziekenverzorgsters, brancardiers en medewerkers van huishoudelijke dienst en welfare-werk. totaal vijfen veertig mensen, die hun jaarlijkse vakantie willen delen met zieken en gezonden tezamen De gebouwen van het internaat van ,,Don Bosco" zijn zeer geschikt voor zo n vakantie Eten, slapen, feest vieren, alles kan gelijkvloers gebeu ren. De hele omgeving van Leusden en de keuken van ,,Don Bosco" zijn in Zonnebloemkringen zeer bekend! VOOR MIDDEN EN ODST NEDERLAND „Praatjes onder de waringin- boom. Voor de zoveelste keer ben ik weer eens aangeschoven in de kring onder de waringinboom, die met zijn dikke loverkroon een heerlijke schaduw vormt tegen de brandende tropenzon. Al is het wat laat op de dag, toch altijd mijde". we om die tijd nog de ko peren ploert, die je anders blaren op je huid tovert. Na de bouw van de nieuwe brug, die we er begonnen zijn, bewonderd te hebben, en die de kampong eindelijk met de grote weg zal gaan verbinden, kwamen we nu zo maar op een heel an der thema dan gewoonlijk De coöperatie! Oh ja, het kwam zo. Juist kwam het hoofd voorbij van de vroegere zoveelste coöpe ratie, die natuurlijk ook al lang weer ter ziele was. (Niet de man, maar de zaak). Nu was er weer sprake van, dat een voorde honderste keer opgezette nieuwe coöperatie de kopra (gedroogd klappernotenvlees) zou gaan op kopen, en dat betekent hier dan monopolie. ,,Zo'n coöperatie kan dan de prijs drukken, zoals deze maar wil, want dan is geen ander ge rechtigd kopra in te slaan. De eerste coöperatie, die ze begonnen waren, had het zo ver geschopt, dat ze zelfs een truck hadden kunnen aanschaffen. Een half jaartje liep de boel goed, en toen kwamen de tekorten. Er wa ren vele onbetaalde rekeningen, en na nog een paar maanden was de coöperatie failliet. De sopir ging er met de truck vandoor, die toen nog twee jaar een kwij nend bestaan geleden heeft, tot hij de geest uitblies en de motor in brand vloog. Einde van het eerste bedrijf. Hoe ze de mensen dan toch weer zover kunnen krijgen om opnieuw 500 roepia als nieuw inleggeld te geven voor een twee de coöperatie mag Joost weten. Of wat een onderwijzer mij zei: ,,De Chinezen leven om hetgeld. de blanken om de ilmu ^weten schap), wij Indonesiërs om anganangan, (zoiets als een droomwereldje, een fantasie, een utopie). Want natuurlijk ook de tweede coöperatie was nog een korter leven beschoren. De kasbeheer- der ging er met de hele buit vandoor. En het wonderlijke is, dat de man niet in de gevangenis terecht komt, maar elders de centjes er door draait, en dan later rustig terugkeert, en ge woon weer wordt geaksepteerdin de gemeenschap. Vaak durven ze er niets van te zeggen, dan fluisterend onder elkaar. Zoals met de gewezen direkteur, die net langs liep. Zoon van koninklijke familie. Ja, dan moet je al een hele branie zijn, wil de gewone man, die op zijn vingers tikken. Want toen ik ze dan vroeg hoe het nu weer de laatste keer (zeg de tiende keer al) gegaan was dat de boel over de kop ging, wezen ze hem na. Hij beheerde bet geld, maar had het allemaal opgemaakt. Nu staan we dan voor de elfde oprichting van een tevoren al ten dode gedoemde coöperatie. Alleen maar enkele jongelui pro testeren, als er weer inleggeld gevraagd wordt, maar die wor den wel zo gepest, dat ze uit eindelijk bezwijken. Na deze keer was het geen vrolijke stemming onder de wa ringinboom, somber gestemd liep ik tegen het donker worden naar mijn nachtverblijf, peinzend hoe ik die arme stumperds zou kun nen helpen. Demokratie hier is alleen maar een vergulde naam. Juist toen ik deze brief schreef, een bewogen schrijven. Ik ben geabonneerd op de Leusder Krant, maar de eerste nummers moeten nog komen Drukwerk en pakket- post duren zo'n drie maanden voor ze hier zijn. Dus geduld. Ja, ik weet wel, dat er mensen zijn, die het niet eens zijn met mijn afscheidspreek, hoewel ik meer instemmingen ontvangen heb dan kritiek, zoals de uwe. Ook met prof. C. Melsen van Nijmegen heb ik het destijds in houdelijk erover gehad. Die meende ook verschillende ver ontschuldigingen te moeten aan voeren. Ik geloof, dat u en hij zich te veel onder de intellek- tuele kringen bewegen, waar, wat ik direkt toegeef, een andere sfeer hangt (beter?) dan onder de gewone mensen, die echt lij den onder deze tijd. Mij spijt het ook, dat ik uw diskussiegroep niet heb kunnen bijwonen. Ik heb anders vele bijgewoond: van de Nijmeegse en Leuvense studenten Eén ding wil ik u nog zeggen: in uw diskussiegroep zijn ge trouwde priesters. Ik ben hele maal met tegen getrouwde pries ters. Hoe zou dat kunnen elf van de twaalf apostelen waren getrouwd! Maar wel heb ik iets tegen (ik zal de laatste zijn, die ze veroordeelt) priesters, die na hun wijding zijn gaan trouwen. U kunt zeggen wat u wilt, maar het is trouwbreuk. Ze hebben tijd genoeg gehad om van tevoren te overleggen. En als van deze de vernieuwing in de kerk moet komen, verwacht ik bitter weinig goeds. Uitein delijk zijn het toch, onbewust wellicht, grote egoisten. De vernieuwingen in de kerk zijn altijd van heiligen gekomen, zichzelf vergetende opofferaars. Bomans, zaliger gedachtenis, gaf de scherpste kritiek op de flop, die Noordwijkerhout geworden is: „Weet je wat er ontbrak: er waren geen heiligen". Gods rijkste zegen, en tot schrijfs, van de op een tractor wachtende blijde zwerver Gods iu het dromenland van Flores, Hoogachtend, Th. J. Visser s. v. d. Ecclesia Santae Mariae, Watuweso. LEUSDEN -CENTRUM - DeA.B T B Hamersveld zal ook dit jaar weer een zomerreisje organiseren en wel op woensdag 31 juli Het hoofddoel ïsdeze keer een bezoek aan het Brabantse en Limburgse Peelgebied met als slot de bezichtiging van het stadje Thorn in Noord-Limburg. Dit zgn. „Witte Stad je ligt m de buurt van Roermond en op een steenworp afstand van de Bel gische grens De heen- en terugreis gaan door Gel derland, Brabant en Limburg. Vanuit Leusden via Ede naar de Rijnbrug bij Renkum, vervolgens door de Betuwe naar het land van Maas en Waal. Nabij Grave komt men op Brabants grond gebied en naderen we het uitgestrekte Peelland bij Mill, Prinsenpeel enOdi- liapeel. In Odiliapeel pauzeert men in de loop van de voormiddag. Er wordt koffie gedronken in „de Schaapskooi". Odi liapeel ligt in de gemeente Uden en heeft zo tussen de 1500 en 2000 inwo ners. De plaats is nog zeer jong en om en nabij de twintiger jaren ontstaan na de peelontginning Het dorp wordt door de weg van Uden naar Gennep doorsneden. Vlak in de buurt ligt het vliegveld Volkel. Na de pauze wordt Odiliapeel tijde lijk verlaten om er in de achtermiddag weer te belanden voor de warme maal tijd met omlijsting. Eveneens in „de Schaapskooi" In de tijd tussen 11.00- en 18 30 uur maakt men een tocht kris kras door het Brabants en Noord-Lim burgse Peelgebied De Peelstreek om vat diverse afzonderlijke gebieden als Grote Peel, Vredepeel, Wanrooijse Peel enz. Men passeert echte oude veenplaat- sen als Griendtsveen, Helenaveen enz. Langs Meijel Roggel, Heijthuizen, Grat- hem en Ittervoort komt men in Thorn Volgens plan wordt hier middagpauze gehouden en kan een ieder zijn plekje kiezen in de knusse straatjes van de stad Er zijn eet- en drinkgelegenhe- den voldoende en ook diverse winkels Na de pauze zal er voldoende tijd zijn om diverse bezienswaardigheden te be kijken als de mooie Stiftskerk St. Mi chael. de zogenaamde Wijngaard (dit is een rechthoekig plein omlijst door witte huizen en winkels met sierbe strating enz.) en verder objekten. Men heeft de plaatselijke VVV gevraagd om van dienst te willen zijn De rond leiding door de kerk wordt op het punt van toelichting verduidelijkt door een diaserie ter plaatse. Vooral in de zomermaanden is het er doorgaans erg druk met toeristen vanuit alle windstreken De echte Thornse vlaaien hebben vanouds goede naam en worden alom verkocht Na Thorn rijdt men door de Maasvallei in Noordoostelijke richting en komt men in Horn, Haelen en Kessel terecht, de Oostelijke begrenzing van het Peel gebied Naderhand verwijdert men zich weer van de Maasstreek en bereiken dan plaatsen als Maasbree, Sevenum, Horst, Venray en Overloon. Mocht de tijd het toelaten dan kan in een van de laatst genoemde dorpen nog worden gepauzeerd Zoniet, dan rijdt men via St. Anthonis en Wanrooy naar Odiliapeel met het boven reeds gemelde doel Speciaal met betrekking tot het oude Peelgebied valt zeer veel te vertel len, maar ook hier is geen ruimte ge noeg voor Hier en daar kan men wat zien van de enorme ontwikkelingen van de laatste jaren op het gebied van de bio-industrie Deze nam hier een enor me vlucht Het bestuur hoopt op een ruime belang stelling van de leden. Hoe eerder men zich opgeeft hoe liever Dat is in het belang van een goede organisatie Momenteel hebben al 40 belangstel lenden zich voor dit reisje gemeld Als u er ook bij wilt zijn kunt u zich tot 12 juli bij de sekretaris, de heer G Th van de Hengel opgeven Als er na die tijd nog plaatsen beschik baar zijn kunt u daarvoor terecht bij de voorzitter R. H van de Hengel. Hamersveldseweg 13. LEUSDEN - De successen van „de Haaien" blijven elkaar opvolgen Ook op de laatste dag van de Kringkampioen schappen werd met eremetaal huis waarts gekeerd Opnieuw was het F rank van de Hurk, die daartoe zijn steentje bijdroeg Op de 100 m schoolslag jon gens onder 14 kon hij ook als kampioen van de Kring Utrecht worden gehuldigd Met 1.21.7 vestigde hij daarbij weder om een nieuw clubrekord. Verheugd was hij vooral over het feit, dat hij zijn rivaal Wouter Gijsbertse van AZ PC met een verschil van niet minder dan 1.4 sec naar het tweede plan verwees Thijs Noordewier legde met 1 13.6 op de 100 m rugslag jongens onder 14 beslag op de tweede plaats, terwijl een estafette-ploeg, bestaande uit - op nieuw - Thijs Noordewier. Ronald van de Hurk, Frank van de Hurk en Hans van Gils een voortreffelijke prestatie leverde door od de 4 x 100 m wissel slag-estafette op de derde plaats be slag te leggen De overige resultaten waren' 400 m vrije slag: Manette Leusink o/10: 6 37 (nieuw Clubrek 800 m vrije slag Frank Leusink o/12. 11.45.5, 1500 m vrije slag: Frank van de Hurk o/14. 21 11.5; 400 m vrije slag Frank Leusink o/12: 5 48 2. Frank van de Hurk o/14: 5.13.5 (nieuw clubrek Frank Leusink 100 m rugslag j .0/12: 1.26.9. Tegelijkertijd werd die dag door een b-ploeg gestart voor het tweede deel van een 7-kamp Moest men na de eer ste ontmoeting nog de eerste plaats delen met Larsheimuit Leersum. thans heeft men een dusdanige puntenvoor- sprong opgebouwd, dat er in de reste rende drie ontmoetingen nog een wonder zou moeten gebeuren om de eerste plaats te verspelen Individueel boekte Carolien Enthoven een groot succes. Haar goede tijd op de 50 m vrije slag meisjes onder 10 jaar tijdens de schoolwedstnjden bleek geen toevalstreffer te zijn, want zij vestigde thans op dit nummer met 39:9 een nieuw clubrekord. Een voor treffelijke prestatie van een meisje, dat zo lang in de schaduw van haar vriendin Marriette Leusink verbleef, doch thans door een uitstekende trai ning van haar vader grote vorderingen maakt. Zij bevestigde dat ook een dag later nog eens op de 100 m rugslag, toen zij niet alleen haar eigen tijd met niet minder dan tien seconden verbeterde, doch bovendien in een directe strijd haar vriendin de baas bleef en zelfs met een tijd van 1.40.5 het clubrekord op haar veroverde. In dezelfde wedstrijd deed Frank van de Hurk nog een gooi naar een plaats op de nationale kampioenschappen op de 100 m vlinderslag. Slechts 0 1 sec bleef hij van de limiet verwijderd Geen definitieve plaatsing derhalve, doch wel een notering voorde reserve lijst. Niettemin - het wordt haast een tonig - ook hier weer een nieuw club rekord. Ook de overige Haaien boekten zeer goede resultaten Marriette Leusink, die op de 100 m rugslag in Carolien Enthoven haar meerdere moest erken nen, bleef niettemin zelf ook onder haar oude rekordtijd 1 40.8 Op de 100 m vnjeslag boekten beide meis jes resp. 1.25-(Marriette) en 1.26 5 Bij de onder 12-jarigen liet Frank Leusink 1.27 voor zich afdrukken op de 100 m rug, 1.26.6 op de 100 m vlinder en 1.15.1 op de 100 m vrije slag. Bij de onder 14-jarigen was het voor Frank van de Hurk 2.42.3 od de 200 m pers. wisselslag en voor Thijs Noordewier 2 49 8 Laatstgenoemde boekte resp 1.07.5 op de 100 m vrije slag Hans van Gils verraste met een uitstekende 1.07.9 op dit nummer, waarbij hij 2.4 sec. onder zijn per soonlijk rekord bleef en liet vervol gens 1 19 1 op de 100 m rug voor zich afdrukken, wat eveneens een duide lijke prestatie-verbetering bleek Ro nald van de Hurk bij de onder 16- jarigen gaf een verdienstelijke 1110 op de 100 m vrij en 2 55.1 op de 200 m wissel. Jan Wanrooy bleef bij de heren op de vlinderslag slechts 0.2 sec boven zijn clubrekord, terwijl Hanneke den Herder, nadat zij de vorige dag haar clubrekord op de 100 m rugslag slechts tot op 0 2 sec gemist had. duidelijk blijk gaf weer in de lift te zitten, door de 100 m vlinderslag meisjes o/16 in 1.19.1 af te leggen De balans, opgemaakt over de laatste twee weken leerde, dat niet minder dan negentien clubrekords gebroken waren'

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7