CML-vergadering nam na eindeloos gepraat deelnota „Bevolking aan „Laat die meneer Van den Berg mij alsjeblieft waarschuwen, wanneer hij dit wéér konstateert" Prognosecijfers gemeente en werkgroep liepen uiteen Voorzitter hengelsportvereniging over verontreiniging Valleikanaal Salesianen van Don Bosco verongelukt tijdens bergsport Tourvaria Tegen lichtmast Oplichterij Vervolg zie pag. 3 Vrachtauto tegen vangrail Sieraden ontvreemd Pony losgebroken ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Losse verkoop Leusder Krant eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG juiTGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL woensdag 17 juli 1974 6e jaargang no. 12 Redactie en administratie' Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Kantooruren: van 10-12 uur en van 2-4 uur Inleveren advertenties en kopie, tot dinsdagmiddag 12 u. Redaktie: BERT VOS LEUSDEN - 't Is misschien dat ik er als vrouwelijk verslaggever ex tra kritisch tegenover sta, maar de rgadering van de Werkgroep Bestem- ingsplanuen van het Comité Milieu- rg Leusden op maandagavond 8 juli 574, hóéfde voor mij niet. Het was een inaolijke Babylonische spraakver- tarring van de ergste soort, f Kan de voorzitter, de heer J. Veld man, in de vergadering van 25 juni nog hopen, dat de prognosecijfers van de zijde van de gemeente Leusden en die van de Werkgroep - middels overleg van de heer A. Boelhouwer et de gemeente - onder één noemer nden worden gebracht, in de ver- dering van 8 juli bleek overduidelijk, t deze verwachting niet bewaarheid rd. De gemeente Leusden gaat nog steeds t van een bevolkingsprognose in het ar 1985 van 28.500 inwoners, terwijl [de heer Boelhouwer zich baseerde op de meest recente prognosecijfers van j|5 000 inwoners te Leusden omstreeks 1985 J Er ontstond een Gordiaanse knoop lan verwarrende cijfers, die niet kon [órden doorgehakt, ook al omdat de jkomst op deze vergadering bijzonder fenng was. [Tijdens het gesprek bleven de me- ingsverschillen bestaan over deprog- psecijfers van de Provinciale Pla- blogische Dienst en die van het Cen tal Bureau voor Statistiek. Het was de bedoeling geweest om van nieuwe 1 en juiste cijfers uit te gaan, gelijk luidende cijfers, die zowel door de jemeente als door de leden van de lerkgroep als basis van overleg zou- len zijn aangenomen. Maar de gemeente bleek de deel- lota nu eenmaal op 28.500 inwoners tor Leusden in 1985 te hebben ge faseerd, en daar blééf het bij. I Ook de nota „Wonen" die binnen- i kort van de zijde van de gemeente zal verschijnen, blééf, volgens de na mens de gemeente Leusden aanwezig gijnde heer Lange, uitgaan van 28.500 woners voor Leusden in 1985. Er jas dus in feite van het in overeen stemming brengen van de cijfers van de gemeente en die van de Werkgroep geen sprake geweest. Men was weer j even ver als op de vergadering van j 25 juni. 1 Voorzitter Veldman konkludeerdete- fecht, dat de basisgegevens in de (olgende nota's over de tweede fase van Leusdens groei steeds weer zul- len worden aangevallen, zodat er van het ehele overleg niets terecht zal komen. De aangebrachte cijfers waren ten- otte zó verwarrend, dat voorzitter eldman aan het Werkgroeplid P. W. eddemors verzocht de door hém ge- Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. 0e heer W. J. Schut. Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden. Burg Buiningpark. Manége en Taveerne -De Klaveet", Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Z.: Luitjens Supermarkt, Pr Irenelaan 9. hanteerde cijfers op het zwarte bord te produceren, waarna de heer Boel- houwer zijn cijfers daaronder schreef. Zonneklaar bleek toen, dat ook deze cijfers niet met elkaar in overeen stemming waren. De heer Peddemors dichtte de pro vincie Utrecht in 1985 1.010.000 in woners toe, terwijl dat er voor de heer Boelhouwer slechts 895-956.000 waren In Vallei en Eemland zouden volgens de heer Peddemors in 1985 220.000 inwoners zijn, terwijl dit er voor de heer Boelhouwer slechts 197- 209.000 zouden zijn. Hetzelfde beeld vertoonde Leusden: 26.250 inwoners in 1985 voor de heer Peddemors, 24.700-25.000 voor de heer Boelhouwer. De heer Boelhouwer zei, dat de Provinciale Planologische Dienst zijn getallen baseerde op grotendeels goed gekeurde woningbouwplannen. De wo ningbouwplannen zijn grotendeels ge maakt op verouderde en te hoog ge stelde cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek. De heer Peddemors betoogde, dat de cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek worden beïnvloed door de daling van de geboorten en het be volkingsoverschot, maar dat dit geen invloed had op de aantallen te bouwen woningen. Hierop zei de heer Boel houwer, dat men niet sprak over wo ning-, maar over bevolkingsprognoses. Het was voor voorzitter Veldman een onbegonnen zaak. De ene groep leden blééf stellen, dat Leusden een groei- gemeente bleef, en dat de bevolking sneller zou toenemen dan elders. De andere groep wilde liever gaan bouwen naar de behoefte, die zich in Leusden zou voordoen, en was van mening dat er geen streefcijfer van 28.500 in 1985 moest worden gesteld, maar een richtcijfer van ongeveer 25.000 inwoners. Iedereen mocht toen zeggen hoe hij erover dacht. De heer Lange van de gemeente Leus den blijft uitgaan van 28.500 inwoners in 1985. De heer Joan Hofman had zijn twij fels over die 28.500 inwoners. Hij noemde het een streefgetal, en vond zelf dat er naar minder mensen ge streefd moest worden. Het getal van 28.500 inwoners was in stand geko men op grond van de vroegere uit gangspunten van de gemeente over de tweede fase. De heer Maas wilde het aantal van 28 500 inwoners flexibel maken tot 1990. De heer A. A. Brouwer zei tegen die 28.500 inwoners in 1985 van de gemeente niet zoveel bezwaar te heb ben, mits de bevolking maar voort durend de gelegenheid kreeg om tekor- rigeren en de flexabiliteit in de hand te houden. De heer G. Voskuilen vond 28 500 inwoners voor 1985 niet nodig „Er zijn andere cijfers tegenovergesteld", zei hij „Die uitbouw moeten we zo flexibel mogelijk houden' Hij trok de grens bij 25.- 26 000. „We houden hier het getal van 28.500 mensen aan, maar er zijn zoveel lagere mogelijkheden. Als we daar inspraak m zouden krij gen geeft dat problemen Ik voel ervoor om de prognosecijfers te gaan ver talen. Ik voel voor een uitbouw tot 26.000 mensen. Ik wil meer een ge lijkmatige groei inpiaats van een groei kern." De heer A. Boelhouwer zei, dat hij er niet zo over dacht. De heer P. W. Peddemors zei, dat hij het eens was met het standpunt van de heer Maas en wilde 1985 met 28.500 inwoners voorlopig nog als richtdatum aanhouden Gerard Voskuilen zei: „Laten we toch regelrecht aan de Provinciale Planologische Dienst vragen wat ze nu eigenlijk zelf precies willen. Ik vind het van het grootste belang om dit te weten." De deelnota „Bevolking" werd ten slotte „aanvaardmaar met twee verschillende formuleringen: 1. Het vasthouden aan de 28 500 in woners, welk aantal niet vóór 1985 gerealiseerd zal worden, en welk getal voortdurend op de aktuele, steeds geldende recente demokra- tische gegevens zal moeten worden afgestemd. 2. Voor 1985 moet worden uitgegaan van 25. tot 26.000 inwoners, welk aantal gebaseerd is op de getal len van het Centraal Bureau voor Statistiek, die op dit moment be schikbaar zijn, met aanpassing aan de aktuele, steeds geldende recente demokratische gegevens. Voorzitter Veldman sloot tegen 23.30 uur de vergadering met te zeggen dat de cijfers steeds moesten kunnen wor den bijgestuurd ANCO MALI LEUSDEN - Zojuist bereikte ons het ontstellende bericht, dat tijdens hun vakantie in Zwitserland op tra gische wijze om het leven zijn gekomen de heren Dolf de Reuver en Koos Schol - tens, Salesianen van „Don Bosco' te Leusden. Een derde reisgenoot Toon Ruijs ligt - buiten levensgevaar - met been- en armbreuken in het ziekenhuis. Op 30 juni was een groepje van 5 Salesianen uit Leusden ter bergsport vertrokken naar Zwitserland. Drie van hen, onder wie Rolf de Reuver en Koos Scholtens, beoefenden de bergsport reeds voor het vijfde jaar. Zij legden een moeilijker traject af, dan de twee Salesianen, die minder ervaren waren. Deze laatsten volgden een gemakkelijker route en waren op de terugweg van hun berghut naardecam- LEUSDEN - Naar aanleiding van de dringende waarschuwing van het Leus dens gemeenteraadslid, de heer J. van den Berg, die ons ervan in kennis stelde, dat een agrariër in Scherpen- zeel gier en afval in het ValleikaDaal pleegt te storten, pupliceerden wij in onze krant van 4 juli een foto, waarop deze verontreiniging levensgroot was te zien. Wij hebben toen kontakt opgenomen met de man, die de wateren in de omtrek van Leusden bij uitstek kent: de heer W. Marinus, wonende aan de Van Hardenbroek van Lockhorstlaan 32 te Leusden-Zuid (telefoon 03490- 13456). De heer Marinus is niet alleen kenner en beschermer van de wateren in onze omgeving; hij is tevens de kundige en enthousiaste voorzitter van de Hengel sportvereniging Amersfoort (en om streken). ALSJEBLIEFT WAAR SCHUWEN! Toen hij hoorde, dat een Scherpen- zeels inwoner gier en afval in het Valleikanaal had gestort, riep hij uit- „Laat die meneer Van den Berg mij alsjeblieft waarschuwen, wanneer hij dit wéér konstateert. Daar zitten wij op als een bok op de haverkist! Er is niets ergers voor viswater dan wanneer er gier in wordt gestort. De water planten gaan versneld groeien, er komt zuurstofgebrek in het water en dat gaat ten koste van onze visstand. PIONIER Ik mag mijzelf beschouwen als de pionier van het bepalen van het zuur stofgehalte en de geregelde kontrole van onze viswateren. Ik doe dat in het Valleikanaal, de Eem en twee regen watervijvers in Isselt. Vooral het Val- leikanaal is zeer kwetsbaar. Ik moet u zeggen, dat wij de laatste tijd een merkbare verbetering vaststellen inde zuiverheid van het water. Het Vallei kanaal is bijzonder zuiver geworden de laatste tijd. Ik heb de volle medewerking van de mensen tegenwoordig. Bijna iedereen erkent nu het belang van zuiver water Vroeger gaven de gemeentelijke instan ties niet thuis, maar wat dat betreft gaan we momenteel hand in hand met de gemeenten. HET NEMEN VAN WATER MONSTERS Eén of twee keer per maand, 's zo mers zeker twee keer, 's winters is dat minder, neem ik voor de Alge mene Hengelaarsbond watermon sters „Wilt u mij uitleggen hoe u via die watermonsters het zuurstofgehalte van het water bepaalt?" „Dat doe ik langs chemische weg. Ik voeg verschillende chemicaliën toe aan het watermonster: kaliumjodide, natriumhydroide en fosforzeer. Vanuit een titreerapparaat laat ik enkele drup pels titreervloeistof in het mengsel vloeien. Hoe méér titreervloeistof ik nodig heb, hoe geringer het zuurstof gehalte van het water is. Is het zuur stofgehalte minder dan drie milligram per liter water, dan kan er geen vis meer in dat water leven. Het is dood water geworden." De heer Marinus noteert dan de gege vens en brengt hierover verslag uit aan de coördinator van de Commissie voor de Waterverontreiniging. Deze coör dinator speelt de gegevens door aan het Ministerie van Landbouw en Vis serij, die de vervuiler rekenschap gaat vragen. DALING VAN DE SNOEKSTAND „Weet u, dat de snoekstand bijzonder erg is gedaald de laatste tijd? In elke waterhuishouding heb je de roofvis nodig voor het biologische evenwicht. Als vereniging moeten wij op het ogen blik pootsnoek kopen. Dat is een peper dure aangelegenheid. We zetten de pootsnoek in het water uit en we doen allerwegen een beroep op de vissers om de snoek in het water terug te zetten, mits hij niet is beschadigd, want anders gaat hij toch dood HET GEVAAR VAN DE KUNSTMEST Gevaarlijk voor de visstand is ook, als de boer aan de gang gaat met kunstmest. Als het regent komt die kunstmest via de bermen in het water terecht. Ook dan wordt er veel schade aangericht. Door het regelmatig kontroleren van het viswater en door de bouw van een waterzuiveringsinstallatie aan de Eem neemt de kwaliteit van het viswater toe." „Dat is, geloof ik, ook wel te konsta teren aan het aantal leden, dat uw hengelsportvereniging momenteel telt." Onderzoek watermonster. VAN 900 NAAR 2500 LEDEN IN ZES JAAR „Toen ik zes jaar geleden voorzit ter werd van de Hengelsportvereniging waren we met 900 leden Ik heb heel wat langs de weg getrokken om publi citeit. En momenteel hebben we al meer dan 2.500 leden, waarvan 500 junioren De hengelsportvisserij is met het zuiverder worden van het water met sprongen omhoog gegaan. Wij heb ben heel wat leden in Leusden, Achter veld, Amersfoort. Woudenberg, Utrecht en Nijkerk Weet u wie ook een fervent visser bij ons is? De heer Ab Hofstee! Dat is ook echt een sportvisser. LEUSDENAREN We hebben zo wat 100 leden in Leus den. In de kategorie wedstrijdvissers zal ik u even de namen noemen. In Leusden-centrum: deheerG Pas- ker; in Achterveld, de heer H. Hen- dnksen; in Leusden-zuid: deheerL.N. van Dijk en ikzelf. ping, toen zij hoorden, dat hun broeders in levensgevaar verkeerden. Dolf de Reuver is 40 jaar oud ge worden was geprofest indeSalesiaanse congregatie, en was als leraar werk zaam in Leusden. Koos Scholtens is 33 jaar geworden, was sinds 1960 Salesiaan Hij was le raar electro-techniek Met hart en ziel hebben zij zich ingezet voor de jeugd Voor de Salesianen van „Don Bosco" is hun heengaan een groot ver lies. De begrafenis zal plaatsvinden op „Don Bosco" te Leusden op vrijdag 19 juli. Voor de tijdstippen van de uitvaartmis en de begrafenis verwijzen wij u naar de advertentie in deze krant ACHTERVELD - De organisatoren van de Tour de Junior vragen nog enkele zogenaamde „tourgastengezin- nen". Men zoekt nog enkele gezinnen die de renners enkele dagen een fijn onder komen kunnen bieden. Opgeven Joh. Ossendrijver. Klettersteeg 3, tel 562 LEUSDEN-ZUID - Op de Leusbroe- kerweg vond dinsdag 9 juli een eenzij dig verkeersongeval plaats. Een trac tor met hooiwagen, bestuurd door de heer J C S. uit Leusden, nam de bocht te kort, en raakte daarbij een lichtmast. HET IS EEN KUNST OM DE VIS TE VANGEN, MAAR OOK Persoonlijk zie ik in de visserij een sportief element. Ik vis met uiterst kleine, fijne haakjes - zonder weer haak - om de vis niet te beschadigen Want dat is heus niet nodig. Het is een kunst om de vis te vangen, maar het is ook een kunst om de vis netjes terug te zetten Je moet je leden attent maken op de waterzuivering en óók op de behandeling van de vissen. Voor wedstrijden hebben we voorgeschreven, dat de vis in een nylon leefnet moet worden bewaard Dat nylon geeft méé. Als je de vis bewaart in een metalen leefnet komt hij met kop of schubben tegen het ijzer aan en verwondt hij zich." „Mag je de vis, die je gevangen hebt, mee naar huis nemen?" „Er is een groot verschil tussen de tijd van vóór de oorlog en nu. Je moet bij moeder de vrouw tegenwoordig niet meer met je vis aankomen. Snoekbaars wordt nog wel eens meegenomen. Maar voorn, brasem, de gewone vis wordt allemaal weer teruggezet." „In welk licht ziet u de hengelsport?" DE HENGELSPORT; JE MOET ER STEEDS VAN LEREN „Het is een heel fijne sport'. Je moet er héél wat voor doen. Je moet er steeds van leren. Het vereist ook veel voorbereiding. En het materiaal, datje gebruikt, kan niet licht genoeg zijn. De meeste dobbers en snaren zijn voorzien van knijplood Wij vissen met bladlood. En ik vis met 0,08, 0,10 en 0,12 mm draad." En dan vertelt de heer Marinus hoe hij aan zijn voorraad héél fijn draad is gekomen. Aan de bovenbinnenzijde van een herenpantalon is een ragfijne nylon draad verwerkt Hij is in de fabriek, die dit garen produceerde, gaan praten en werd aanvankelijk wantrouwend be keken als „bedrijfsspion". Men wilde hem niet geloven, dat hij met zulk rag fijn draad kon vissen. Maar hij kreeg tenslotte voor de kostprijs twee klossen van dat garen mee. „En daar vis ik nu nog altijd mee", zegt hij. „Al word ik 105 jaar: ik krijg het van zijn levensdagen niet op!" LEUSDEN - Bij de Rijkspolitie te Leusden werd op donderdag 11 juli aangifte gedaan van oplichting dooreen glazenwasser. Hij lapte bij bepaalde gezinnen de ruiten, en ontving dan zijn geld. Met dit geld in de zak ging hij naar de buren van de mensen, bij wie hij de ramen bad gelapt Hij zei dan te gen de buren, dat de bewoners in kwes tie niet thuis waren, en of zij zo vrien delijk wilden zijn het geld voor hun buren vóór te schieten. Twee keer geld innen voor één keer glazen was sen. de politie kon het daar moeilijk mee eens zijn! LEUSDEN-ZUID - Vrijdag 12 juli vond een éénzijdig ongeval plaats op de Doornseweg, veroorzaakt door een vrachtwagen. De bestuurder van de vrachtwagen A. v. D. uit Nijker- kerveen raakte met het rechterwiel van de wagen in de berm, en verloor hierdoor de macht over het stuur. Hij kwam door deze manoeuvre in aanraking met de vangrail, die over enige afstand uit de grond werd gere den. LEUSDEN/CENTRUM - In de nacht van vrijdag 12 op zaterdag 13 juli werden uit een op de Dashorst gepar keerde auto van de heer W. H. S. een aantal sieraden ontvreemd. Het waren kostbare sieraden, die toebehoorden aan zijn moeder. Een gouden ketting met hanger Een platinahanger met dia manten Een gouden ring met briljan ten. Een kostbare buit' LEUSDEN - Zondag 7 juli werd in Den Treek een gezadelde pony aange troffen Bij informatie bleek, dat de berijdster van het dier zich de dorst leste met een borreltje in café Aal- bers. Ze had de pony vastgebonden aan het hek Of het dier ook door dorst werd gekweld is niet te zeg gen. Maar hij had zich in elk geval losgerukt, en was niet blijven wachten tot zijn berijdster „uitgedronken" was.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1