Gustave Asselbergs „Het is een kunst om de vis te vangen, maar het is ook een kunst om de vis netjes terug te zetten" Festiviteiten rondom 300 jaar Parochie Achterveld Tentoonstelling van litho's, tekeningen en schilderijen van Gevoel en veistand werden in een intense beleving ingeschakeld i Oppascentrale Vervolg van pag. 1 4»14agenpa •gemeente leuspen r RUSTIGE BENADERING De vissport moet volgens de heer Mannus worden vergeleken met de jacht De visser moet de waterkant rustige benaderen. De visser moet niet stampen en zijn viskist met een klap neerkwakken. Het water neemt het geluid op en dat brengt onrust teweeg. De visser moet de vis dicht onder de zijn voor een minimaal bedrag Er zijn in ons land 1 miljoen hengelsport- vissers, van de intensieve visser tot de mooi-weer-visser. 250.000 Vissers zijn ondergebracht als leden van de diverse verenigingen. WAAROM VANG IK WEL EN JIJ NIET? Dan een kwestie, die we dikwijls bij De vis is van nature nieuwsgierig. Mijn vrouw haalt bij de drogist smaak loze, niet giftige kleurstof in geel of rood en dat gebruik ik tegengesteld al naar gelang de kleur van de bodem Voor de wedstrijden heb ik een maatje van 15 centimeter bij me. De vissen, die kleiner zijn dan 15 cen timeter zet ik direkt weer in het water terug. Een tentoonstelling van teke ningen, litho's en schilderijen van Gustave Asselbergs. Van 13 juli tot en met 28 augustus te bezichtigen in de sfeervolle Ga lerie Valk", gedreven door Gus- taves echtgenote, Evelien Wolf- Verhoeven. Een galerie, die onlangs is ge opend, en die nu al een ontmoe tingspunt is geworden, waar ar tiesten en kunstkenners graag naar toe trekken. Ik schrijf over deze tentoon stelling met aarzeling, met schroom Het is niet de aarze ling, die mij bevangt, omdat ik re serie van glasheldere litho's over de ruimtevaart Satellie ten. raketten, in enkele zwarte contourlijnen met fel paars en geel en groen. Overal verschijnen flarden van gedrukte en gepenseelde teks ten iri zijn werk. „Pourqui", Dandy de 44 ans", „Souffre- t-il",,Advokaat van de duivel kwam naar Den Haag" Dit laat ste in een fel rood protest. Het waren associaties, gedach ten, die hem plotseling invielen, en die hij op weergaloos knappe wijze tot een eenheid met zijn kant kunnen vangen met een klein hengeltje, zo'n soort jongenshengeltje. Daarbij is de visser natuurlijk wel in boge mate afhankelijk van degenen, die om hem heen zitten. Zijn dat gooiers en smijters, dan kan hij op die rag fijne toer niet vissen. DE REIGER, SYMBOOL VAN EEN IN EVENWICHT ZIJND MILIEU ,,In onze sport is het welzijn van het milieu merkbaar aan de reiger. Zien we de reigers in onze weilanden langs de sloten verschijnen, dan weten we, dat we met de schoonheid van het milieu de goede kant op gaan. Als ik op een bepaalde plaats zit te vissen, dan staat er altijd een reiger bij me. De vissers noemen hem Gerrit. Ik zal u de foto's laten zien. Het is een machtig en ook een komisch gezicht!" DE HENGELWEDSTRIJDEN „Wilt u eens iets vertellen over de wedstrijden?" „Laat ik in de eerste plaats iets ver- j tellen over de wedstrijden, die wij .organiseren voor de jeugd. We latende jeugd voor de goede orde f 1,-- inleg- ;geld betalen (en daar krijgen ze dan 'een konsumptie voor). Ze krijgen een plaats aangewezen langs de waterkant. Op een keer, toen we zo'n jeugdwed strijd hadden, regende het pijpestelen. Ik maakte 30 nummers gereed voor het geval ze eventueel nog wilden vissen <aan het Isselt. En wat denkt u? er waren 70 kinderen, die de gehele middag 'hebben gevist in de stromende regen! Zaterdag 7 september hebben we in het kader van de Keifeesten in Amers foort een grote viswedstrijd op het programma Tien van de beste junioren hebben we daarbij ingezet en daar zijn twee meisjes bij. Vindt u dat niet leuk?" KONTROLE OP DE ZWART VISSERS De heer Mannus is ook belast met de kontrole op de zogenaamde zwart- vissers. Tot 15 jaar heeft de jeugd geen visvergunning nodig, maar moet wel lid Jijo van een vereniging Wanneer het kind lid is van een vereniging, dan mag het vissen in die wateren, die door de vereniging gepacht zijn. De oudere vissers moeten in het bezit zijn van een kleine visakte of een bijdragebewijs, Jetgeen wettelijk verplicht is. Het "^rag, dat moet worden betaald is afhankelijk van het feit of de visser met ®en, twee of speciale hengels vist. Het lidmaatschap van de Hengelsport- vereniging kost f 13,50 per jaar. DE GROTE VERGUNNING: EERSTE STAP NAAR LANDE LIJK VISPASPOORT Met ingang van 1 januari 1974 is de ,rote vergunning van start gegaan. is een vergunning die landelijk >e dig is. Dit heeft er toe bijgedragen, steeds meer mensen lid worden An een hengelsportvereniging. Zestien Weraties van hengelsportverenigingen 'sselen hun viswater uit. Int 1S de eerste staP om te komen 1 een landelijk vispaspoort. Zo veel Neer mensen er lid worden van een engelsportvereniging, zoveel te groter °rdt kans om tot een landelijk vis- spoort te kunnen komen tegen een wge prijs. Enige jaren geleden zou een dergenjK 2°ort n°e f60>" tot f8°." hebben i hp f/, bosten Maar de heer Mannus 't er het volste vertrouwen in, dat hm met de Srote toevloed van leden nefi enkele jaren bereikbaar zal WOENSDAG 17 JULI 1974 LEUSDER KRANT de waterkant aantreffen: Waarom vang ik wèl iets en waarom van jij nou net niets. ,,Ik heb het ook van anderen moeten leren", zegt de heer Mariunus, ,,en ik wil daar best iets over kwijt. In de eerste plaats heeft men vaak te zwaar materiaal. Snoer en dobber moeten héél licht zijn. AAS Wat gebruik je als aas? Bij voorkeur brood, een pluimpje brood noemen we dat, deeg en vooral bij wedstrijden muggelarven. De muggelarf is een klein vuurrood wormpje Je kunt ze kopen. Je kunt ze ook zelf zeven" in ondiepe sloten bij de rietkragen. Het is een heel karwei. Met lieslaarzen aan moet je dan in die sloot de modder omhoog brengen en de muggelarfjes eruit zeven. Als we een landelijke wedstrijd hebben, gaan we daarmee op pad Ook wordt er gevist met maden, maar daar houd ik niet van. Kaas gaat ook goed. LOKVOER Een ander facet is het lokvoer, dat je gebruikt. Het is iets waar je zelf in moet geloven. Ik gebruik zelf héél fijn gemalen brood. Havermout bij voorbeeld is veel te grof. Het lokaas moet geen voeder voor de vis zijn, anders eet hij het pluimpje brood niet meer. En in de tweede plaats moet het zó fijn zijn, dat bij het via de kieuwen weer kwijt kan raken. Met het lokvoer zijn de vissers bizonder geheimzinnig. Bij de wed strijden hebben sommige vissers een handdoek over hun bak met lokvoer' Als ik de gesteldheid van de bodem ken van het water, waarin ik vis, en dat is bijvoorbeeld modder, dan gebruik ik voor het lokvoer een gele kleur. Er zijn ook wedstrijden, waar men vist op gewicht. In een lokaal wordt de vis gewogen Darna wordt de vis op een hoop gegooid en als varkens voer gebruikt. Aan zulke wedstrijden doe ik niet mee DE PRIJZEN Ook met de prijzen van de wed strijden is er veel veranderd. Vroeger waren deze prijzen gebaseerd op hengelsportartikelen. T egenwoordig zijn het allemaal luxe- of huishoude lijke voorwerpen. „Laatst heb ik een mooie wollen plaid gewonnen. Ook eens een steenvorm-rekje met puur kope ren voorwerpen", zegt de heer Mari- nus. ,,Ook worden er lakens, slopen, handdoeken en speelgoed ter beschik king gesteld Evenals uiteraard bekers en medailles Tijdens de laatste wedstrijd houdt men loting onder de best geklasseerden en die krijgen van de firma Heineken als trofee in een schilderijvorm een zilveren vis aan geboden. Heineken beschikt over een pretzolder en serveert een koud buf fet. Dat is allemaal erg leuk." MELD UW KONSTATERING VAN WATERVERONTREINI GING Maar om nu nog oven op ons punt van uitgang terug te komen de heer Mannus wil er héél graag van op de hoogte gebracht worden, als iemand in één van onze wateren verontreiniging konstateert Wilt u hem er dan telefonisch van in kennis stellen? Hij is zeker dan zo snel mogelijk ter plaatse om de ver ontreiniging aan de kaak te stellen! En u behoeft niet bang te zijn om hem 's morgens vroeg op te bellen want als rechtgeaard visser trekt hij 's morgens er al héél vroeg op uit, als u en ik nog in bed liggen' ANCO MALI „Hommage a Roald Dahl." „Mrs. Anguish" niet zou weten wat ik over Gus- taves werk zou moeten schrij ven. Maar het is de weemoedige schroom, waarmee ik ook denk aan Slauerhoff, aan John Fitz gerald Kennedy. En het is voor mij dan ook vanzelfsprekend, dat ik de litho vind: „Drie schoten op Kennedy" Drie kogelgaten, een verwron gen gezicht, en veel zwarte en sepia-kleurige vlekken. Met een ragfijn zwart gepenseeld kantach tig iets, dat mij doet denken aan de glorieuze sfeer, waarin deze jonge, talentvolle staats man heeft geleefd Het zou mij niets verwonderen als ik ook Slauerhoff nog tegen kwam... Van Gustaves vader, de schrij ver Anton van Duinkerken, lees ik: „De droom lijkt onvolslapen Het werktuig uit de hand ge legd Komt zulk een herfst zo vroeg met recht? Waar moeten wij de vruchten rapen? Het laatste woord is niet ge zegd". Gustaves biografie: 1938, 5 september geboren te Amsterdam, volgt opleiding aan de Rijksnormaalschool voor te kenleraren te Amsterdam. 1957-1958, Werkzaam bij de identifikatie op Nederlandse oor logsgraven. 1962 Publikatie- „Met oorlog" 1963: Koninklijke onderschei ding, Talens matenaalprijs. 1966: Harkness Fellowship of the Commonwealth Fund, New York 1967: 4 augustus overleden te Nijmegen. Héél verfij'nd, héél mooi van kleur en kompositie vind ik Gus taves kollages met Japans pa pier Welk een harmonie van kleu ren- en lijnenspel! Ze zijn voor mij getuigenissen van volkomen zuiverheid In kunstzinnig op zicht puurestetisch Hoewel Gus tave het estetische in het meren deel van zijn werk onderdrukt heeft Want hij had zó veel te signaleren, hij had zo veel af schuwelijks te registreren Hij deed dit zéér geëngageerd, zo wel emotioneel, als verstande lijk. Zijn schilderijen zijn felle aanklachten tegen de oorlog, te gen het geweld, tegen de dood. stand werden door Gustave in hoge mate, in een intense bele ving, ingeschakeld. Gustave was niet alleen kunstenaar, hij was ook een intellektueel. Op zijn schilderij „Why" laat hij een kollage van een rood vloei papieren vliegtuig neerkomen op een geschilderd ontsteend huis Een militair met een band van het Rode Kruis om de arm, af gebeeld ondersteboven, ziet doelloos toe. Rechtsonder, ter loops aangegeven, het positieve van de moderne techniek: een astronautenpak Hij zoog met geestdrift alle spektakulaire uitkomsten van on ze tijd op, getuige zijn bizonde- schilderingen wist te verwer ken. In verschillende schilderij en gebruikt hij scheursels van kruiswoordpuzzels. De wondere wereld is een raadsel Gustave zoekt bezeten naar een oplossing. Ik zie soldaten in Korea of Vietnam, dat doet er met toe. Ik zie soldaten met puntige Duit se helmen uit de Eerste Wereld oorlog. Een slee van een mo derne auto. Roodgelakte vrou wennagels. Heroblikken. Ver scheurde gelaten Een man in peinzende houding met de hand onder het hoofd. Modern times, Hommage a Roald Dahl, The face of Mrs. Anguish Het hele fascinerende, maar ook het gruwelijke van deze tijd met al zijn onzekerheden, zijn gruwelijke koncentratiekampen, 'zijn misbruikte technokratie komt in dit werk op je af. Ik wil eindigen met het begin en het einde van één van Slauer- hoffs onvoltooide gedichten, van welke ik beide gevoelens bij Gus tave Asselbergs heb teruggevon den: „Misschien is dit de oorzaak Van de onrust, die ik voel En de angst die ik doormaak: Dat ik nergens mijn woede koel. Soms zeggen: Ja, zo is het! met een vloek - Van vreugd gespeenden en aan leed gewenden, Die zijn 't die ik met norse woorden zoek". ANCO MALI „Duikboot". De voorzitter van de hengelaars- bond ingepakt en wel aan het Vallei kanaal ACHTERVELD - Vanwege de festi viteiten rond het 300 jarig bestaan van de Parochie Achterveld is een goed verzorgde werkmap uitgekomen. Na verkregen toestemming van de betreffende Autoriteiten zullen alle ringsteekwedstrijden worden gehouden in de omgeving van de vijver ,,De Heidebloem" in de nieuwbouw. Voor alle inwoners van Achterveld en Stoutenburg is een keurig verzorg de werkmap, tegen betaling van één gulden verkrijgbaar bij het secreta riaat: Hessenweg 317a, Achterveld Naast het zeer uitgebreide programma van de feestweek - die zal zijn van 25 augustus tot en met 1 september 1974 - is een extra artikel gewijd aan de historische enkindsheidoptocht. Aan de hand van verschillende voor beelden en tekeningen kan men de te maken kleding uitkiezen. De historische optocht behoeft niet alléén uit te beel den de religieuze kant, zoals Patertjes, Engelen en zo meer, maar kan ook bestaan uit makette's, uit oude beroe pen, strijdwagens, uit levende have en zo meer. Men kan zelfs deelnemen als maanreiziger, als hippy enz., dus een „toekomstige" historische optocht. In de werkmap zijn ook verwerkt de aanmeldingsformulieren voor deel name aan de verschillende wedstrij den Dus zonder werkmap is deelname aan de wedstrijden niet mogelijk. Tot 1 augustus a s. kost een werk map één gulden en daarna 50 centen meer. Om verkeerstechnische reden en kunnen de ringsteekwedstrijden niet worden gehouden rond de Kerk, maar zal een parcours worden uitgezet in de nieuwbouw. De eerste aanmeldingen zijn binnen en juist van de „jongelui van vroeger" te weten van J Boersen van Schoonderbeek 69 jaar, van J. Tijmensen van de „Oude Hessenkar" 63 jaar, van C Boersen van vanouds „Groot Zandbrink" 66 jaar, van P. G. Smink kaartkampioen en knutselaar 66 jaar en van P. G v d Hengel uit de oude nieuwbouw 66 jaar De mannen zijn inmiddels in ringsteek- fietstraining gegaan! Voor de ringrijder los (met zadel) te paard, en met rijtuigen zullen zich inzetten de 72-jarige paardenhande laar E Smink, de oud varkenshandelaar G. Steenbeek en C. van Soesbergen van „Bitterschoten" Opgave voor alle wedstrijden, dus ook voorde „paarden- ringstekers" kan per wedstrijd- formulier (te knippen uit de werkmap) geschieden, alleen schriftelijk, bij het secretariaat „300 jaar Parochie": Hessenweg 317a, tussen kapper Van de Koedijk en bakker Schouten in. Voor de spelienmiddag van de jeugd zullen zich inzetten het oudercomité der R.K. Lagere Scholen en de ten nisclub „De Eemelaar" Ook deK.P.J. heeft haar medewerking toegezegd. Er zijn bijna 200 curculaties verzonden aan verenigingen en clubs en verschil lende keren verschenen er berichten in de kranten, zodat iedereen wel op de hoogte moet zijn dat er van 25 augustus-1 september 1974 groot feest in Achterveld is. Er werden geen speciale uitno digingen verzonden, daar men mag aan nemen dat ieder persoonlijk en ook de verenigingen, die wel willen mede werken aan deze feestweek niet zitten te wachten op een speciale uitnodiging, maar zelf daadwerkelijk zich zullen inzetten! LEUSDEN/CENTRUM Vrijdag 19 juli: „De Til" open vanaf 19 00 uur. Dinsdag 23 juli: „De Til" open vanai 19.00 uur. AMERSFOORT Woensdag 17 juli: 14.00-16.00 uur Donderdag 18 juli: 19 00-21.00 uur Woensdag 24 juli: 14.00-16.00 uur Donderdag 25 juli: 19 00-21.00 uur Openstelling van de Stadskwekerij „Groot Randwijk" aan de Heiligen- bergerweg in Amersfoort. LEUSDEN-ZUID Donderdag 18 juli: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14 OU tot 17.00 uur voor volwassenen en kinderen Arnhemseweg 83. Vrijdag 19 juli: Bibliotheek „De Boe kenmolen" Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwasse nen Arnhemseweg 83. Voor een oppas tot 1 augustus bellen naar mevrouw C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-zuid, tel. 03490-18134 TENTOONSTELLINGEN In „Galerie Valk". Valkestraat 31 te Amersfoort, een tentoonstelling van litho's, tekeningen en schilderijen van Gustave Asselbergs. Gustave Assel bergs is de op 28 jaar overleden echt genoot van Evelien Wolf-Verhoeven, Dordogne 19 te Leusden-centrum, tel. 03496-2005 Van 13 juli tot en met 28 augustus. De Galerie is geopend: dinsdag t/m vrijdag van 13.30-17 00 u zaterdag van 10 00-18 00 u LEUSDEN-ZUID - Een éénzijdig on geval vond donderdag 11 juli plaats op de Maanweg. De heer W. v. d P uit Delft zocht op de bodem van zijn auto naar zijn jasje. Hij keek hier door niet op de weg, en reed daar door een lantaarnpaal omver Het bleef bij materiele schade. LEUSDEN - Mevrouw C. I Deenik deelt mede, dat de op pascentrale Leusden tijdens haar vakantie van 1 tot 15 augustus zal worden waargenomen door mevrouw Houting, Wilhelmina van Pruisenlaan 3, Leusden-zuid, telefoon 03490-31228

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3