Uit het blijde, rijke Roomse leven van de Parochie Achterveld: van 1750 tot 1963 oto's uit de historische erzameling van J. M. Schouten LEUSDER KRANT De oude kerk die nog geen f19000,- heeft gekost, was na bijna negentig jaar zo bouwvallig geworden, dat destukken uit het plafond loslieten In 1932 moest dan ook de kerk worden afgebroken. De laatste H. Mis werd opgedragen op maandag 29 augustus 1932. ACHTERVELD - Nu de Pa rochie binnenkort 300 jaar zal bestaan mag een fotoreportage niet ontbreken. Zo omstreeks 1840 drong de fotografie in Ne derland door en enkele jaren la ter werden er ook enkele por - tretten in Achterveld gemaakt. jHet bestaan van vele bijgaande foto's is bij de allermeeste inwo ners niet eens bekend en exclu sief voor de Leusder Krant kon den zelfs enkele foto's worden afgedrukt die nooit van tevoren in een krant o.a. werden opge nomen. Het moge u een rustig verpozen geven in deze zo jach tige tijd. Toen Pastoor Rentinck veertig jaar Priester was waren het de bewaar schoolkinderen die op hun eerbiedige wijze de Pastoor huldigden. Het kiekje is genomen in augustus 1928. Links boven kapelaan Kohlman en rechts de jubilaris. Nog enkele jeugdige „ar tiesten" waren o.m. Riek v. Hamers- veld, Marie v. d. Kooy, Stien v. Nim- wegen, Coba v. Zandbrink, Truus Wijn tjes, Jans v. d. Hengel, GradaSchouten en Jan Kerkhof. En de overige leden van het gezelschap zullen stellig wel worden ontdekt door de lezers van de Leusder Krant. Reeds vanaf 1750 trok men te voet van het heidevlek Achterveld naar het bedevaartsoord Kevelaer (net over de grens op Duits gebied). In 1930 werd door de Achterveldse bedevaart naar Kevelaer een bijzonder prachtig en kostbaar vaandel aaneekocht waaroD o.m in gouddraadkleur is gestikt Pa rochie Sint Jozef Achterveld. Nu nog gaat het vaandel mee naar de Keve- laarse processie, die meestentijds is in de eerste helft van augustus. Met sjerp om en staf in de handen zijn gezeten de Broedermeesters Hannes van den Koedijk van hoeve ,,De kleine Riet" en Hein Schouten, de bakker omtrent tegen de zeventig jaarge ld hebben zich ingezet voor de 15 Katholieke Bibliotheek: Corne- Jn Daatselaar, Hermanus Verhoef ■-nt v. d Hengel. Bijzonder veel hebben deze mannen verricht om chtervelders te voorzien van stich telijke lectuur Ze knapten zelf de boeken op, en kochten uit eigen beurs wel eens een boek dat later aan de bi bliotheek werd geschonken Hulde aan deze pioniers, die met kapelaan Poodt werden gekiekt in 1923 voor de lering- kamer. Interieur van de oude Kerk, die was gebouwd in 1844. Aanvankelijk werd ze verlicht door petroleumlampen en later door stroom uit een eigen agregaat. In de winter zorgde de koster voor warme stoven. De turf kwam o.m. van de turf - velden voorin de buurtschap Emelaar. Later werd de turf met karrevrachten vol gehaald uit de buurtschapDe Valk" nabij Barneveld. Joh. W. T. Poodt werd geboren op 10 februari 1897 te Etten, Priester gewijd op 15 augustus 1922 en precies een maand later arriveerde hij te Achter- H veld, waar hij kapelaan is geweest tot 11 september 1925. Kapelaan Poodt was een strijdbaar figuur, die heel I wat artikeltjes in de Eembode heeft g geschreven o.m. met betrekking tot de Rooms Katholieke Staatspartij. De nu 77-jarige rustend pastoor te Terborg gj hoopt het 300-jarig bestaan van de Pa rochie op 25 augustus 1974 te kunnen meevieren. De meeste boerenmensen gingen te voet naar de kerk of met het Utrechts tentenwagentje. De paarden werden ge stald in de grote stal achter de Roskam. Na de vroegmis was het - door de vrouwen - koffiedrinken en door de boeren zelfdie dronken iets anders. Dan was er nog een extra busdienst, met het busje vanRikKlein- veld. Die haalde en bracht de mensen in het Musschendorp voor een kwartje. Voorheen werd men begraven volgens „klasse". De allerarmste mensen vie len in de derde „klas": een klokje werd er geluid, twee misdienaars en een vroege Mis. Bij een „voorname" begrafenis ging het er „plechtiger" aan toe. Het klassensysteem is door de Heren Geestelijken zelf afgeschaft. Op de winterse foto van links naar rechts: kapelaan V Zemann, pastoor G. v. d. Hurk en Misdienaar Herman van Dorus Kok. Bijzonder trouw kwamen de jonge de superplie wit en de toog zwart Misdienaars naar de Kerk toe om er Maar bij de Hoogfeestdagen werden „De Mis te dienen" Gewoonlijk was rode togen gedragen, met een grote rondombef en sjerp De meeste Priester en Zusterroepin- gen kwamen voor in de dorpsparochie's Ook de Parochie van Sint Joseph te Achterveld zorgde voor „de arbeiders in de wijngaard des Heren". Naar vele verre landen trokken de Achter- velders; naar de Missiegebieden en hebben er zich - zonder enig comfort - daadwerkelijk ingezet voor de mede mens. Omdat bruggen vaak ontbreken, en er ook geen aangelegde wegen zijn, maakt men veel gebruik van een paard. Op deze manier trok Achtervelds Prie sterzoon W. van Bekkum S.V.D. dwars door een Florinese rivier. Pater Visser doet het nu of per paard, of op een oude Harley Davidson motor. Paters broeders, zusters in dienst van hun Heer, en van de arme inheemse hon gerende bevolking: ze zijn geestelijke leidslieden, avonturiers in dienst van de medemens, doorzetters, geneeskun digen, bouwers, rechtspraaklieden. Ze doen alles voor een betere wereld F de afgebroken kerk kwam een foort de eerste steen gelegd voor de 1 noodkerk in de plaats. Op don- bouw van de nieuwe (tegenwoordige) J 8 december 1932 werd na de kerk. Een gedeelte van de houten nood- pen H. Mis van 10 uur door de kerk is nu - als veeschuur - nog te pwaarde Deken Fockuit Amers- zien bij het Ei op Terschuur. Vijftig jaar geleden werd dit kiekje gemaakt bij de toenmalige Sint Joseph kerk vanwege het Plechtige Aannemen Vooraan staan de witte bruidjes die de stoet van Aannemelingen openden vanaf de Pastorie naar de Kerk De bruidjes uit de boerengezinnen droegen lange zwarte rijgschoenen Een tikkeltje ge waagd was het al als een bruidje lage lakschoenen droeg en het witgeschoende bruidje was het toppunt van modebe wust zijn. De witkanten broekjes be dekten frivooltjes beiden knietjes. Op de tweede rij staan de meisjes met breed omrande hoeden en evenals d jongens - met pet, zwarte kousen e de broek tot over de knieën - droe bijna iedere Aannemeling een takje coursage witte bloempjes. Inhetmidde „bouwpastoor" Gerardus Rentinck

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9