Een gelukkig mens en zijn paddestoelen Oorthuis: M V JEDDAG 25 JULI 1974 LEUSDER KRANT De Parasolzwam. li II verdachte paddestoelen iele klimatologische verschijn- maken, dat er in het buitenland e soorten paddestoelen zijn, die je keerd onder bepaalde omstandig - ook hier kunt aantreffen. Padde en, die hier verdacht voorkomen. in het buitenland niet verdacht m te zijn," u even uitleggen wat u met die ..verdacht" bedoelt?" 1 waardeloos 2. VERGIFTIG 3. eetbaar ver het algemeen kunnen we wat enselijke indeling van de padde in betreft spreken over: waarde- vergiftig en eetbaar Verdacht ggen dat die bepaalde paddestoe- bepaalde landen en streken ge- zijn, omdat ze daar niet gegeten worden. eenzelfde paddestoel is totaal verschillend op 2000 kilometer afstand eerste vereiste voorde padde lzoeker is, dat hij de paddestoe- plaatse goed kent. Op een af- van bijvoorbeeld 2.000 kilometer 'zelfde paddestoel opeens wèl of B&tbaar geworden zijn Dat ver- voor de mens betreft dus de irheid JSDEN/ZUID - De 75-jarige heer jorthuis, Prinses Irenelaan 56, te sdeo-Zuid is een gelukkig mens. leeft in zijn leven véél gedaan, inde st uiteenlopende richtingen. Een al jaren heeft hij zich zéér inten- bezig gehouden met een wondere lid, een wereld apart. Hij was zó deze wereld bezeten, dat hij er al vrije tijd aan gaf. En hij aquarel- de deze wonderen met een vaardig lostzinnig penseel in de meest tere trfijnde tinten. Als hij mij zijn >ktie aquarellen toont, 130 tot 140 voor een boek, dat vanwege de kosten helaas niet kon worden igeven, en nog eens 90 van de sl ijle en gevoelige aquarellen een ander werk, dan raak ik van ie in de andere verbazing, spreek hier over één van zijn vele is, namelijk de paddestoelen, die enorm groot terrein blijken te ijken. En weer hoor en besef ik, de zoveelste keer, hoe oneindig en onbekend elk facet van dit izingwekkende leven op aarde kan ils ie een paar soorten paddestoe- lent," zegt de heer Oorthuis, dan je dat je al heel veel weet. Maar erg veel van de paddestoelen be- if te weten, dan weet je dat je lijk niets weet Er zijn zoveel en en zoveel variëteiten padde en (de soorten worden geschat op TOO'), dat je er een heel mensen- aan kunt besteden, en dan nog niet ed bent gekomen. In de gehele gie immers zijn zo oneindig veel •delen, dat vele onderdelen nog •aadsel voor ons zijn. DE PADDESTOELEN IN NEDERLAND e is het met de paddestoelen in land gesteld f ons eigen land fthdtPen we tiesfist - 1 leuke sortering- Nederland lipt ongunstig voor de paddestoel, ligt uiteraard aan de bodemge- d welke paddestoel daar op Je hebt (of in vele gevallen ik helaas zeggen je had, hoewel heel langzaam een kleine ken- ten goede schijnt te komen) hier jüsden andere paddestoelen dan in linen, dan bijvoorbeeld in Lim- KLASSIFIKATIE IN FAMILIES NAAR GELANG De verscheidenheid van paddestoe len in vorm en kleur is zó groot, dat liet nodig is geweest om ze in ver schillende families onder te brengen. Soms zijn die families erg groot Weer andere families zijn kleiner. Alle families zijn geklassificeerd. Als hoofdzaak is men bij deze klassifi- katie uitgegaan van het zorgvuldig on der de mikroskoop bekijken van de sporen der paddestoelen De sporen zijn immens klein, en verschillend van kleur als bij het stuifmeel. Zoals iedere mineraal een andere vorm van kristal len heeft. De sporen van de paddestoelen zijn dus naast de vorm ook verschillend van kleur Daarin liggen een paar hoofdgroepen. We onderscheiden groe pen met witte sporen en groepen met paarse sporen. Dit zijn zo'n 4 a 5 grote groepen. Nemen we als voorbeeld eens de champignon. Is hij onrijp, dan zijn zijn plaatjes rose. Is hij rijp, dan worden de plaatjes paars-zwart, en dan laat hij zijn sporen vallen. Grote groepen paddestoelen worden gedetermineerd op kleur, vorm en sporen. BUISZWAM PLAATJESZWAM GAATJESZWAM STEKELZWAM Een andere indelingswijze van de paddestoel is mogelijk naar aanlei ding van de vraagstelling: is de plant een buisjeszwam, een plaatjeszwam, een gaatjes-zwam of een stekelzwam, enzovoorts INDELING NAAR DE PLAATJES We kunnen ook een indeling maken naar het gegeven of de plaatjes afhan gen of niet Of ze gebocheld zijn of niet. Om paddestoelen te kunnen defi niëren moeten we dat allemaal van ze weten. GROTE VARIATIE IN KLEUR Natuurlijk speelt hij de paddestoel ook de kleur een grote rol. In één familie kunnen er 5 tot 10 uiteenlo pende kleuren voorkomen. Neemt u bijvoorbeeld de russula. die heeft een grote variatie in kleur. De boleten eveneens GIFTIGE EN NIET-GIFTIGE PADDESTOELEN Grote onderscheiding maken we ook in de giftige en de met-giftige padde stoelen De mens, die paddestoelen 'zoekt H^of liever gezegd: zocht, want het is nu niet meer verantwoord er zijn nog maar zo weinig paddestoelen over) moet nauwkeurig weten welke padde stoel hij vóór heeft. Verschillende soorten bij de amanieten, die een knol en een ring hebben, zijn giftig Eén van de gevaarlijkste dingen voor de mensen, die het niet weten, is, dat er een paar soorten zijn, aan welke je niets bijzonders proeft, die echter zó giftig zijn, dat de mens na 24 uur ten dode is opgeschreven DOOR HET GIF DIREKT INTREDEN VAN DE AFBRAAK VAN DE RODE "BLOEDLICHAAMPJES Door het gif treedt direkt de af braak van de rode bloedlichaampjes in en deze is niet meer te stuiten. Men moet de paddestoelen nauwkeurig heb ben bestudeerd, en er absoluut zeker van zijn, welke soorten kunnen worden gegeten. Hoedanigheden als reuk, kleur van de plaatjes en vorm moet men uitgesproken kennen om te kunnen zeg gen. deze paddestoel is eetbaar, deze niet. Voor een leek blijft de paddestoel een gevaarlijk iets De meeste leken kennen de cantha rel: het geeltje, en de champignon, die een ring draagt, maar geen knolvoet heeft. Deze soorten worden in de winkels verkocht. Eén paddestoel lijkt op de cantharel, is niet giftig. Eén amaniet lijkt op de champignon, maar is zéér giftig Wanneer een weiland dicht bij een bos ligt, dan kan er in dat weiland een amaniet groeien, die op de champignon lijkt. Ik herinner me van een jaar of vijfentwintig geleden een student, die er met zijn schoon moeder op uit was gegaan om cham pignons te zoeken en die de ama nieten voor champignons hadden aan gezien. Het gevolg was de tragische dood van beiden." Berkenzwam. H. Oorthuis. ,,U hebt al enige keren over de pad destoelen in de verleden tijd gesproken. Is ons milieu zó achteruitgegaan, dat ook de paddestoel zich niet heeft kun nen handhaven?" HET PADDESTOELENBESTAND IS IN 30 JAAR TOT 1/10 GEDAALD Vroeger kon het nog, dat een school een klas het bos instuurde om padde stoelen te gaan zoeken en daarmee fraaie herfststukjes te maken, die ove rigens geen lang leven beschoren wa ren Ten opzichte van 30 jaar geleden is het paddestoelenbestel afgenomen tot maar liefst 1/10! De laatste jaren vooral is het hard gegaan Ons padde- itoelenbestand is de laatste jaren zéér minimaal geworden. Momenteel is het niet meer mogelijk om een klas kin deren paddestoelen te laten zoeken, het is onverantwoord. In de oorlog waren de paddestoelen een welkome aanvulling op het schaarse voedsel, dat we kregen. Veel padde stoelen zijn tamelijk rijk aan eiwit. De paddestoel is een heel goed voe dingsmiddel. MANDENVOL PADDESTOELEN Vóór en in de oorlog kenden mijn vrouw en ik plaatsen in Den Treek, waar je mandenvol paddestoelen kon rapen. De kastanjeboleet was zo'n paddestoel, die we met tassenvol thuisbrachten. Zo was het ook met de ridderzwam. De cantharel was zo talrijk, dat je in een minimum van tijd een lekker maaltje bijeen had. Ik ging in die tijd met groepjes van 5 a 10 personen het bos in, en tijdens elke exkursie leerde ik ze één soort kennen. Er was elk jaar een overvloed aan paddestoelen. Maar vooral de laatste 10 jaar vind je niets meer op diezelfde plaatsen Denkt u, dat wij het milieu zó heb ben verstoord, dat de paddestoelen het kind of liever gezegd één van de kin deren van de rekening zijn geworden?" HET MICELLIUM-WEEFSEL ,,Een paddestoel ontwikkelt zich on der de grond. De micelliumweefsels hebben een groeivorm gevonden op een rotte boom, op rottend hout, in een bepaalde grondsoort. Er moeten groei- voorwaarden voor de mivelliumweef- sels zijn. Die groeivoorwaarden zijn voor alle paddestoelen verschillend. Wanneer een paddestoel wordt geplukt, wordt het micellium snel beschadigd. Op de kwekerijen snijden ze de onder kant af of worden de paddestoelen uit het micellium gedraaid. Maar snijden is beter- dan verniel je minder. Als men eetbare paddestoelen zoekt en men snijdt ze af of draait ze uit, dan neemt men ook minder zand mee Er zijn nog maar zo ontstellend wei nig paddestoelen, ja, dat kan inderdaad milieuverstoring zijn. De honingzwatn, die groeide vroeger op het hout van af gezaagde bomen. U kunt me geloven: van één zo'n boom kwam een kruiwagen vol honingzwam af. En niet één keer, maar herhaaldelijk. De honingzwam is een uitgesproken soepzwam Maar er is schoorvoetend een ander teken. De natuur herstelt zich na ver loop van tijd. In de dierentuin in - 4v S .V Boletus Apendiculatus. Amersfoort zag ik onlangs twee ver schillende soorten russula's! En een dag of wat geleden zag ik wat eekhoorn- brood! Kort geleden kwam iemand bij me met een weidechampignon uit Den Treek. Vroeger groeide de weidecham pignon in het gras in een tuin. De bos- champignon in het bos. Een andere heel fraaie soort is de parasolzwam, die groeide in Den Treek en aan de Arnhemseweg. In een bepaalde heg kwam destijds altijd de parasolzwam voor. Nu heb ik die al in geen 25 jaar meer gezien!' .Waarschijnlijk komt het ook door de asfaltering van de wegen. Door het gebruik van verdelgende middelen. Door het onoordeelkundig plukken van pad destoelen. Hoeveel mensen staan erbij stil wat ze vernielen, als ze een pad destoel uit de grond rukken?" ,,Ja, het is óók zó, dat de padde stoelen achteruit zijn gegaan door het vernielende werk van de plukkers. Normaal, als een paddestoel valt of hij wordt oordeelkundig geplukt, dan laat hij wel zóveel sporen los, dat hij in een bepaald terrein waar dit soort paddestoel vóórkomt, als soort in- stand blijft. Die sporen zijn ongelofe lijk licht. Ik heb eens op een tentoonstelling gezien een paddestoel, die omgekeerd in een donkere bak was geplaatst. Voor die gesloten bak was een grote loep geplaatst Achter die bak was een klein lichtje aangebracht Men kon die spo ren héél, héél langzaam zien vallen, zo licht waren ze. Daarom is het ook zó, dat als de sporen verdeeld ver spreid worden, en wanneei de groei- voorwaarden aanwezig zijn, de padde stoel vanzelf weer opkomt. De sporen zijn zó licht: die kunnen overal naar toe waaien. Ergens in een gebouwtje was een dak lek, en opeens groeiden op die plek paddestoelen. Er kan veel vernield worden, maar zo'n soort, zo'n variëteit kan door vernielen toch niet verloren gaan De heer Oorthuis toont me dan zijn schitterende kollektie van geaquarel leerde paddestoelen op briefkaartfor maat. Hij laat me de kleine stinkzwam zien en de grote stinkzwam, die in heel jong stadium eivormig is. De zwam groeit uit, krijgt een groene, kleve- rig-slijmerige kop. Hij stinkt zo, dat de aasvliegen op hem afkomen. Hij stinkt naar aas De vliegen verplaat sen de sporen De heer Oorthuis toont een beeldige aquarel van een kleine stinkzwam, de le. 2e en 3e fase, en in de 4e fase is hij omgevallen Heel fraai is ook de berkzwam. En dan de hertenzwam, die op zaagsel en rottend hout groeit. Mevrouw Oorthuis, die ook altijd paddestoelen gezocht heeft, en veel heeft toebereid, zegt: ,,In Duitsland, Zwitserland en Noord-Italië had je hele paddestoelmarkten. In Bolsano was zelfs een heel grote paddestoel- markt. In Duitsland lagen de padde stoelen in velerlei soorten tussen de groenten uitgestald Humor rond de paddestoel een vriend van de heer Oorthuis ging eens naar de Leipziger Messe, en in de straten van Leipzig zag hij een man met een kar vol paddestoelen. „Poeh", zei die vriend, „vóór ik toch zo ver zou komen om dat spul te eten!" 's Avonds be stelde die vriend met zijn relaties Pilsele bij het eten De ober diende het één en ander op. en de vriend vroeg waar het bier bleef Zijn Pilsje. Het woordenboek kwam er bij te pas. Pil sele, u raadt het al, waren paddestoe len! Galgenhumor rond de paddestoel. De heer Oorthuis was met een vriend in de buurt van Apeldoorn, en voordat ze naar huis gingen, wilde hij nog wat paddestoelen plukken. Zijn vriend vroeg hem: „Hoe weet je nu precies of zo'n paddestoel giftig is of niet?" Het ant woord luidde natuurlijk: „Ga je dood, nou, dan waren die paddestoelen ver giftig!" Op één plaats in Den Treek groeide vroeger de Boletus Placitus, die uit Canada komt, en die waarschijnlijk met de geimporteerde Douglassparren is meegekomen. Het is een tere pad destoel, maar de groeivoorwaarde in Den Treek bleek kennelijk goed te zijn. Twee amanieten behoren tot de zwaarst giftige paddestoelen. Slechts enkele amanieten zijn niet giftig. Eén bepaalde amaniet wordt in Italië en Frankrijk gegeten Als de amaniet jong is, is hij gebocheld. Deanijs-zwam, cli- tocybe, zonder ring, lijkt veel op het kopergroentje met ring Hij is don- derspong. ,,Oh, er zijn zulke leuke vormen," zegt de heer Oorthuis. „Je hebt be paalde soorten melk- en inktzwammen. Eén soort inktzwam is giftig, als je bij het eten daarvan alkohol gebruikt. Van de melkzwammen zijn er vele bitter van smaak. De vergiftige soort is pluizig en wollig. De oranje melk- zwam (die vind je in bergstreken, en een héél enkele keer in Den Treek) is eetbaar. Hij heeft oranje-rood sap, dat grasgroen wordt, als het naar buiten komt. Eén van de meest eetbare padde stoelsoorten is de krulzoom-Paxillus- soort Als je twijfelt, kom je even met de vingers aan de onderkant van de plaatjes en dan verkleurt de padde stoel meteen in tabaksbruin. Van één tricholoma moet je de huid aftrekken, dan kun je hem eten. Zo heb je bij alle paddestoelen eigen bijzondere kenmerken. In Den Treek heb ik zelf zo'n 50 tot 60 soorten pad destoelen gegeten! Een heel mooie paddestoel is ook de biefstukzwam, die komt ook nu nog in Den Treek voor. Hij weegt zwaar. Het is net vlees met een klein randje vet Als je hem doorsnijdt, is het net of je paardevlees doorsnijdt. Aan een be paalde boom zit hij elk jaar aan." „Elk levend wezen in de schepping heeft een funktie. Wilt u mij eens uit leggen welke de funktie van de padde stoel is?" „Het is een voordeel voor het bos, dat de paddestoel een omzetting te weeg brengt Bladen, rottend boomhout, worden door de paddestoel omgewerkt tot een geschikte voedingsbodem voor de bomen in het bos. De paddestoel is een bodembereider voor andere planten In de omgeving van de weide-kring- zwam is het gras erg groen De pad destoel verteert een deel van het voed sel, dat hij nodig heeft voor zichzelf en het gras krijgt tevens een beter voorbereide bodem. Natuurlijk zijn er ook parasieten, onder de paddestoelen, en kennen ze symbiose, samenleving „Zijn er behalve de mens ook die ren, die zich met paddestoelen voe den?" „Verschillende soorten worden in derdaad door dieren gegeten. De kas- tanjeboleten, evenals het eekhoorn- brood door de eekhoorn. Herten, reeën, wilde varkens eten ook paddestoelen, vooral de truffels onder de grond. Op de Hoge Veluwe heb ik wel eens gezien hoe diep de wilde varkens de grond hadden omgespit, op zoek naar truf fels FILMAGENDA AMERSFOORT AMERSFOORT - Filmagenda voorde speelweek van donderdag 25 juli tot en met woensdag 31 juli 1974. GRAND THEATRE Donderdag 25 juli, aanvang 20.15 uur „Die lustige Witwe" Vrijdag tot en met woensdag „The Sting' 14 jaar CINEMA AMICITIA Donderdag tot en met woensdag, alleen 's avonds „My name is No- body" 14 jaar. Donderdag-, vrijdag-, maandag- en dinsdagmiddag 2 00 uur. Zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag 4.00 uur. „Kuifje en het Haaienmeer' a 1 Vrijdagavond, aanvang 23 00 uur. „Elvis, that's the way it is' a l En weet u wat grappig is met die eekhoorns? Bij het Hazenwater han gen de eekhoorns de kastanjeboleten te drogen in de bomen voor hun winter voorraad! Konijntjes eten óók wel paddestoe len Vogels niet. De boletensoorten hebben vaak pieren. De vliegen worden aangetrokken door hun amandelachtige geur Er zijn boleten, die je praktisch niet zonder vorm kunt vinden. Dat is dus een vorm van parasitisme." „Bestaat er veel vakliteratuur over de paddestoel?" „Er is erg veel literatuur over de paddestoelen Zelf heb ik twaalf werk jes, waaronder enkele zéér oude. Maar dat is maar een kleinigheid. Ik heb boe ken onder andere van Cool en Van der Lek, Hinterthür, Prof Dr Migula, later werk van Edm. Michael. EnvanHaber- saat en Galland. Ja, het is inderdaad een levenswerk. Ze beginnen vaak een voudig. Wie voldoende literatuur aan schaft. kan in een redelijke tijd iets over de paddestoelen aan de weet komen Je hebt ook werkjes uitsluitend over giftige paddestoelen Het eerste boek van G D.Swanenburg de Veye was niet zo goed: de illustra ties waren niet bijzonder. Maar een jaar of tien geleden is er een bijzonder mooi boekwerk van hem uitgekomen „Kunnen er op één knolvoet meer dere paddestoelen ontstaan?" „Nee, de meeste paddestoelen zijn eigenlijk solidair Het micellium weef sel kan ineens zo veel kracht hebben om naar boven te komen en sporen te ma ken, dat er veel paddestoelen bij el kaar staan. De stokzwam verschijnt wel eens in een groep van honderd; hij is heerlijk voor de soep. Och, er zijn zulke mooie padde stoelen en ze hebben zulke fantas tisch fijne kleuren! Neemt u nu bijvoor beeld de Paxillussoort, de fluweelpoot; hij kwam in het Lockhorsterbos voor. Als je die doorsnijdt, is het net een slakkenhuis. Hij heeft een héél donkere fluwelen voet Vijfentwintig jaar ge leden zag ik hem voor het laatst in het Lockhorsterbos. Heel bekende Nederlandse padde stoel schrijvers zijn Cool en Van der Hek. Hun werk is ook héél goed om te determineren. „Wat verstaat men onder de zoge naamde heksenkring?" „De heksenkring bestaat uit padde stoelen die in een weiland of een bos staan. De mycelium in de grond be reidt de bodem voor, en de mycelium breidt zich uit naar links, naar rechts, naar alle kanten De rijpe planten vor men op den duur een kring, meters groot, met een „holle" ruimte in het midden. Het is één familie, ze vormen éen kring. Het tweede jaar kandekring twee meter groot zijn het derde jaar Hertenzwam. drie meter. Soms wordt een stukgrond opeens minder geschikt, en dan vallen er gaten in de kring, of blijft er alleen een halve maan over Op het grasveld, waar de bijenmarkt werd gehouden, zag ik veel heksen kringen. Ik was naar die markt voor de bijen, maar mijn ogen zagen tevens die paddestoelen?" „Waar zitten de sporen van de padde stoel?" „De sporen zitten tussen de plaat jes, en bij de buisjessoorten in de buisjes. De grote stinkzwam heeft ze op zijn kop. Er zijn allerlei vormen om die sporen te verspreiden en naar buiten te laten komen. Veel paddestoelnamen zijn afgeleid van het Grieks, bijvoorbeeld cibarius van ciba voedsel. A. Joman was een kenner van het Grieks, en hij maakte een determi- neerklapper op het boek van Ruys, ±1918 Ik heb die klapper bijzonder veel gebruikt." Aan het eind van ons gesprek raken we nog de schilderkunst, de vioolbouw en het maken van sieraden aan. En de heer Oorthuis zegt mij toe, dat we over een tijdje een ander onderwerp bij de kop mogen nemen! Tot slot van dit stuk: Weest u allen zo zuinig mogelijk op onze paddestoe len, laat uw kinderen ze niet plukken of vernielen, ze hebben een nuttige funktie, zijn fraai van vorm en kleur, en we hebben nog maar een tiende deel paddestoelen over van het grote be stand, dat er dertig jaar geleden in Nederland groeide! A. M. Phallus Caninus. Zaterdagmiddag 2.00 uur, zondag middag 1.30 uur. woensdagmiddag 2.00 uur jeugdvoorstelling „Winne- tou en old Surehand a l CITY THEATRE Alleen donderdag: „The Poseidon adventure" 14 jaar. Vrijdag tot en met woensdag „Het graf van de vampier" 18 jaar. Vrijdagavond in de late sex show, aanvang 23.00 uur: „De dokter van St. Pauli' 18 jaar Zaterdagavond nachtvoorstelling Aanvang 23 45 uur. „Het zwaard van de gele tijger". 18 jaar AANVANGSTIJDEN GRAND THEATRE Zaterdag 2 00-6 30-9.15 uur. Zon dag 1 30-4 00-6 30-9 15 uur. Over- rige dagen. 2.00 en 8.00 uur CINEMA AMICITIA Zaterdag. 6.30 en 9.15 uur. Zondag 6.30 en 9.15 uur. Overige dagen alleen 8 00 uur. CITY THEATRE Zaterdag 2.00-6.45-9.15 uur Zon dag: 2 00-4.15-6.45-9.15 uur. Ove rige dagen 2.00 en 8 00 uur. ADVERTEREN KOST GELD. NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden „Hij denkt, dat hij zijn geld onder de vloer verstopt

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11