blijven TOUR DE stevig JUNIOR overeind in GING MAANDAG VAN START DINSDAG Vervolg op pagina 12 TOUR d» JUNIOR I 'J ACHTERVELD LEUSDER KRANT i Het peloton was alweer voorbij, de Duitser Ludwig Sell aan de kop. Gedurende de volgende 3350 meter bleken twee van Ludwigs landgenoten hem echter weer in het peloton gedron gen te hebben. Thomas Diehl en Lud- ger von Drunen bekampten elkaar zij aan zij aan de spits. Na de derde ronde bleken de num mers 7 en 8 weer gewisseld te hebben: Ludger was spoorloos in het peloton verdwenen. Ludwig, de kopman van de zeer sterke T.B.S.-ploeg (met o.a. Ludger von Drunen, Peter Meerburg en Uwe Wiegel!) had zijn plaats weer in genomen. Zou ,,Deutschlandüber alles" blijven? Pas de vierde ronde bespeurden we de eerste Nederlander vooraan in het peloton: Gerhard van de Lans uit Hil versum. Hij viel echter al gauw weer terug. De voorlaatste ronde bleef Thomas Diehl aan kop, hij bad alvast de groene trui te pakken. Of hij zich zou kunnen handhaven werd in de laatste ronde beslist. Al hebben we de eindstrijd niet over de volle 3350 meter kunnen vol gen, dat het gevecht zeer fel was blijkt wel uit de verrassende uitslag. Volkomen onverwachts was Russel Oliver, tourwinnaar 1972 en 1973, uit het peloton geschoten; heel sterk wist hij tijdens de sprint voor te blijven, gevolgd door (al even verrassend) de Nederlander Frans ter Linde uit Roer mond en op 1 seconde daarachter toch weer de Duitser Ludger von Drunen (nummer 8). Russel Oliver, de stille Engelsman, heeft laten zien dat hij het fietsen nog niet is verleerd. Samen met Heinz Peter Jager, die de tijdrit van maan dag won, rijdt bij vandaag in het geel. Samen zouden ze deze Tour 1974 wel eens kunnen gaan maken. De komende dagen zullen het uitwijzen. UITSLAGEN TOUR DE JUNIOR 22 JULI 1974 Tijdrit 12-13 jarigen: 1. Peter Meerburg (10), Stein, 13 jaar, 3.54. 2. Antonie Stevens, (34), Dussen, 13 jaar, 3.58. 3. Uwe Wiegel (11), Duitsland, 12 jaar, 4.02. 4. Jos van Wegberg (72), Echt, 12 jaar, 4.03. 5. Mark Dobson (22), Engeland, 13 jaar, 4.05. Etappe (vier ronden): 1. Peter Meerburg (10), Stein, 13 jaar 23.57. 2. Leon de Bruin (4), Halsteren, 13 jaar, 23.59. 3. Roger Vrolix (46), België, 13 jaar, 24.39. 4. Uwe Wiegel (11), Duitsland, 12 jaar, 24.40. 5. Antonie Stevens, (34), Dussen, 13 jaar, 24.40. Groene Trui 12-13 jaar: Peter Meer burg (10), Stein. Gele Trui 12 Jaar: Antonie Stevens (34), Dussen. 13 jaar: Peter Meerburg (10), Stein. Tijdrit 14-15 jaar: 1. Heinz Peter Jager, (19), Duitsland, 15 jaar, 3.35. 2. Theo Peters (52), Beesel, 14 jaar, 3.37. 3. Thomas Diehl (32), Duitsland, 14 jaar, 3.37. 4. Russel Oliver (27), Engeland, 14 jaar, 3.38. 5. Neil Martin (58), Engeland, 14 jaar, 3.41. Etappe (zes ronden): 1. Russel Oliver (27), Engeland, 35.38. 2. Frans ter Linde (44), Roermond, 35.39. 3. Ludger v. Drunen (8), Duitsland, 35.40. 4. Peloton, 35.41. Het materiaal wordt goed ge controleerd alvorens de jeugdige coureurs aan de start verschij nen. Foto Janus Visser. Met veel machtsvertoon gaat Peter Meerburg als winnaar over de streep in de eerste etappe. Foto Janus Visser. derd mensen hadden zich aan de fi nish verzameld, meer mompelend dan juichend. Het was dan ook niet een groots schouwspel, maar het ging om kostbare seconden. De beste tijd werd gereden door Heinz Peter Jager uit Duitsland. Heinz Peter is een zeer sterke renner, die de ko mende dagen ongetwijfeld spanning in deze zeventiende Tour de Junior zal gaan brengen. Bij de twaalf en dertien-jarigen zul len we deze week de naam van Peter Meerburg uit Stein waarschijnlijk vaker tegenkomen. Hij won zowel de tijdrit van maandagmiddag als de etappe-wed strijd, die maandagavond gehouden werd. Vooral bij die etappe-wedstrijd was het hard vechten. De eerste ronde was Peter Meerburg nog niet bij de eerste drie. Het waren Leon de Bruin uit Halsteren en de Duitser Uwe Wiegel, die elkaar verdrongen om vooraan te ko men. De volgende ronde echter had Pe ter Meerburg Wiegels plaats al ingeno men, met Leon als eeuwige tweede op z'n achterwiel De spanning steeg ten top toen de derde keer toch weer Uwe Wiegel als eerste over de streep ging, gevolg door Leon Maar Peter Meer burg kwam sterk terug en Uwe Wiegel moest zijn plaatsje inruilen. Uwe ein digde als vierde, terwijl Peter er met geel én groen vandoor ging. De renners van veertien en vijftien jaar hadden het niet gemakkelijker. Bijna tegelijk gingen ze over de eind streep Het peloton eindigde in vierde positie, niet meer dan drie seconden na de winnaar. Slechts een zevental kon de grote groep niet bijhouden en kwam ver achteraan binnen. Met een geweldige snelheid schoten de renners langs het publiek. Benen werden snel ingetrokken, een kindje en een hond bezorgden even angstige ogenblikken. Een snelle EHBO-Eend achter de renners is soms een schrale troost. Groene Trui 14-15 jaar: Thomas Diehl, (32), Duitsland. Gele Trui 14 jaar: Thomas Diehl en Theo Peters (52), Beesel. 15 jaar: Russel Oliver (27), Engeland, Heinz Peter Jager (19), Duitsland. Uitslag renners met gewone fiets: (dagtijden): 1 Peter Groenestein (6), Amersfoort, 12 jaar, 12.17 2. Nico van Druten (42), Achterveld, 12 jaar, 12.48. 3. Frank Schoonderbeek (76), Achter veld, 12 jaar, 13.15 De Tour de Junior heeft een nieuwe tourleider, Wout Meinten heeft de moeilijke taak overgeno men van Jan Schouten. Foto Janus Visser. Tourmissen, Ansje Kooloos en Marijke van de Berg, feliciteren Peter Meerburg met zijn over winning in de eerste etappe bij de 12- en 13-jarigen. Heinz Peter Jager won de per soonlijke tijdrit. De kopman van de Leusder- Krant-ploeg aan de start voor de persoonlijke tijdrit. Foto Janus Visser. (Van onze speciale tour-ver slaggever). TOURDORP ACHTERVELD - Landenvlaggen wapperen hoog aan de masten strak in zuidoostelijke richting. Spandoeken hangen over de weg met opschriften in de trant van ,,De Beste Margarine", „Ze kerheid door goede verzekering", „Tour de Junior" en „Start". Meer reclame vinden we op klei ne bordjes op de bomen langs de straat en kunnen we vernemen uit een aantal luidsprekers, waaruit behalve de namen van vrijgevige bedrijven ook de complimenten [voor de Achterveldse E.H.B.O. ko men, gevolgd door de mededeling |dat adoptie-moeders donderdag morgen kunnen komen koffiedrin ken in ,,De Roskam" en dat op de avond van diezelfde dag Harry Vis ser, beroemd disc-jockey, in „Ons Gebouw" te vinden is. Het is duidelijk: Achterveld is weer ardorp. Niet zomaar een tourdorp.... t, een internationaal tourdorp. Dat Tour de Junior méér dan een na- Bal evenement is, bleek maandag- (»d vooral op het erepodium. Een gelsman, een Duitser, een Belg en ie Nederlanders werden in de bloe- hi gezet. De Dieuwe tourleider, Wout Meinten, het er even moeilijk mee. Maar lokkig kon hij het woord telkens Kl overlaten aan de tour-missen, die »r een ieder verstaanbare taal ipraken". Ze zeiden het met meer bloemen alleenOok deze taal f?t blijkbaar de nodige oefening, ut de miss-kiss wilde eerst nog wel his missen. Maandagmiddag omstreeks twee uur Jon de tour met een persoonlijke |3nt over 2250 meter. Nog geen hon- Even voor de start nog vlug de beentjes masseren, deze jeug- wielrenner komt goed ge soigneerd aan de start. Foto Janus Visser. Bij de categorie 14-15 jarigen ging het er de tweede tourdag het span nendste toe. De Duitse renner Heinz Peter Jager (de 15-jarige kopman van de Heuga-ploeg) mocht na de etappe wedstrijd van dinsdag zijn gele trui aanhouden. De beide tourmissen, Ansje Kooloos en Marijke van de Berg moe ten zijn wangen inmiddels wel kennen. In „onze eigen" BDU-ploeg rijden slechts twee jongens op „professio nele basis", dat wil zeggen met een echte racelfiets Het zijn de kopman Arnold Schoester uit Venlo (15) en de Engelse Gary Claton (eveneens 15). De andere vier jongens van de ploeg, (Jos Vos, Maarten Hazelaar, René Burgwal en Bert de Ridder) allen Achtervelders, rijden op een gewone sportfiets mee. Een weinig professio nele aanblik, maai zeker getuigend van een heel sportieve instelling. Ze doen het leuk, de jongens, en iedere keer dat de witte lijn gepas seerd wordt straalt het tour-genot en onvervalst plezier van hun gezicht. Ze worden ook vurig gesteund door De ploegentijdrit van dinsdagmorgen werd onder een gestaag regentje verre den. De ploegen ondervonden hiervan weinig of geen last. De volgende tijden werden genoteerd- 1. KELA 3 41 2. 3. T.B.S. en BUITENLUST 3.46 4. OSSENDRIJVER 3.47 5. MELITTA 3.48 Dinsdagavond was gelukkig het war me en zonnige weer, zoals renners en publiek dat maandag hadden leren kennen weer teruggekeerd. De twee de etappe-wedstrijd werd zo een on verwacht zomers ritje. Na twee tourdagen bleek dat de Nederlanders er heel hard aan zul len moeten trekken, willen ze voorko men dat de Tour de Junior 1974 over hun hoofden wordt uitgevochten. Zater dag zal blijken of het spreekwoord „Oost west, thuis best" ook op de einduitslag van de tour betrokken kan worden. Want de renners van het thuis land zijn weliswaar in de voorste ge lederen te vinden, maar zowel Enge land als Duitsland blijken oersterk te zijn. Vooral onze oosterburen toonden meerdere junior-wielrenners met ta lent en met kracht te bezitten. De drie beste van de eerste etappe van de 12- en 13-jarigen: 1. Peter Meerburg, 2. Loon de Bruin en 3. Roger Vrolix. Foto Janus Visser. Zeer professioneel maken deze coureurs de spieren los voor de start van de tijdrit. Foto Janus Visser. Heinz Peter is zeer beslist dé kans hebber, die Russel Oliver van zijn troon zou kunnen stoten. Oliver, die zich in het algemeen klassement van dinsdag met een tweede plaats tevre den moest stellen, bevond zich wel vooraan in het peloton, maar wist daar niet uit naar voren te komen. Dat lukte vrijwel niemand overigens. Al werden er vele verwoede pogingen gedaan, de grote club („the bunch", zoals de Engelsen zeggen) liet beslist niet los. De kleefkracht van de 14- en 15- jarigen zorgt steeds voor een indruk wekkend schouwspel, al zullen bij het feller worden van de strijd ook de ont snappingspogingen geraffineerder en krachtiger worden. De laatste dagen zullen de meest geroutineerde, de meest intelligente en niet in de laatste plaats de meest fortuinlijke coureurs hun kansen niet latn liggen om af stand te scheppen tussen topkwaliteit en gemiddelde. Dan zal vooral licha melijke kracht en uithoudingsvermogen het succes van een verrassingsaanval gaan bepalen. Bij de jongere renners bieek het weer aan te komen op pure snelheid. Na één ronde lagen, vooral dinsdag, de posities al zo goed als vast Het peloton was niet eroot Kleine groepjes, zowel aan kop als staart werden vaak snel weer ont bonden. De meest vaste relatie ont- Met deze welluidende spreuk proberen deze meisjes hun plaat selijke favorieten te steunen. Foto Janus Visser. stond de eerste tourdagen tussen de 13-jarige favoriet uit Stein Peter Meerburg (nummer 10) en de nummer 4, Leon de Bruin. Peter en Leon werden dinsdag zelfs niet één keer gepasseerd, hetgeen Peter (rennertje de voorste) weer onbetwist groen op leverde Ook de gele trui mocht hij behouden en ten tweede male geflan keerd door Leon werden de kusjes en de bloemen vernieuwd. Mogelijker wijs verschijnt dit Nederlandse duo de volgende wedstrijden op één fiets, Leon op het achtèrrek. De derde plaats voor 12 en 13- jarigen moest Roger Vrolix, de enige Belg, die aan deze internationale tour meedoet, vrijgeven voor de Duitser Uwe Wiegel (nummer 8), ook een veel belovend rennertje uit deT B.S.-ploeg. Aan de Tour de Junior doen dit jaar een kleine vijftien jongens mee met hun eigen gewone sportfiets. Deze jongens rijden vanwege hun „handicap" twee ronden in de manche van 12 en 13-jarigen. (Het vrouwelijk geslacht - er doen drie meisjes mee aan de tour- wordt geacht een soortgelijke handicap te bezitten. Zij doen indezelfde manche mee, ongeacht de leeftijd.) Er is een speciaal klassement voor sportfietsen.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13