Noodwinkelcentrum aan Noorderinslag kan in november as. op korte termijn realiseerbaar Leusdense middenstand wil liever wachten Ook Biezenkamp- uitbreiding wellicht COMMENTAREN EN MENINGEN Bulkboeken Lees verder op pagina 3 Losse verkoop Leusder Krant ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR PE GEMEENTE LEUSPEN DE B'EZFNKiSlI su L H renr~>\ r\ nair-^S Lensden Centrum «v\V^"V'l Situering noodwinkelcentrum Leusden-C r,,'W wordt, volgens de planning, begonnen met de realisatie van fase 2 van het struktuurplan Het noodwinkelcentrum zal dan tevens een funktie gaan ver vullen voor de eerste bewoners van dit nieuwbouwgebied. Uiteraard kan het centrum ook nog een, zij het zeer beperkte, funktie ver vullen voor konsumenten buiten Leus den-Centrum, b.v de overige woon kernen van de gemeente. Het noodwinkelcentrum beslaat to taal 2000 m b.v.o., bestaande uit twee superettes van 500 a 600 m2 bv o en 900 m bvo te verdelen in kleinere winkels Het is een naar binnen gekeerd cen trum waardoor de konsument een goed overzicht krijgt van het aangeboden pak ket goederen en diensten Het binnen plein wordt voetgangersgebied, zodat rustig en veilig winkelen mogelijk is Aan de aankleding van dit voetgan gersgebied wordt grote aandacht be steed, o.a. door het aanbrengen van plantenbakken, zitbanken enz De Biezeokamp-woestijc graag opruimen s.v.p. Langs de etalages van de winkels worden luifels aangebracht Door ver springingen in het etalagefront en het aanbrengen van kleurschakeringen, re- klame-uitingen enz wordt de een tonigheid, die noodwinkelvoorzieningen doorgaans kenmerken, zo veel mogelijk doorbroken Aan de noordzijde van het noodwin kelcentrum wordt parkeergelegenheid aangelegd voor rond 90 auto's. In de bedieningsstraat die rondom het cen trum loopt kan eventueel ook gepar keerd worden, waardoor de totale par- keerkapaciteit zo'n 130 auto's bedraagt De winkeleenheden zijn 75 m2 groot. Door samenvoeging van meer eenhe den zijn grotere winkels mogelijk. Ook kleinere winkels behoren tot de mogelijkheden. Elke eenheid is voor zien van een achteruitgang voor de expeditie van de goederen Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant. Finnmark 3. De heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26, Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. Manege en Taveerne „De Klaveet". Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. Leusden-Z.- Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan 9 zijn op ons kantoor verkrijgbaar voor f 1.50 per stuk. U kunt ze echter ook GRATIS verdienen. Let op de bon elders in de krant. £7^eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL donderdag 1 augustus 1974 - 6e jaargang no. 14 WINKELS Leusdeose middenstanders zijn vorige week donderdag tijdens een bijeenkomst van Amro-Est- land/Utrecht in het geweer ge komen tegen de volgens ben te snelle realisering van het nood winkelcentrum aan de Toren- akkerweg/Noorderinslag. We kunnen ons indenken, dat zij lie ver zouden hebben gewacht tot na 8 augustus om te kijken hoe veel bezwaarschriften er zijn ingediend tegen het herziene Bie- zenkamp-plan. Mochten er im mers geen bezwaarschriften zijn ingediend, dan is de kans op rea lisering van 1500 m2 permanente winkelruimte in de Biezenkamp groot genoeg geworden om er op te wachten, inplaats van eerst kostbare investeringen te doen in een noodwinkelcentrum om er daarna weer uit te verdwijnen naar de uitgebreide Biezenkamp. Blijkbaar kan er niet gewacht worden. De projektontwikkelaars voelden daar in ieder geval niet veel voor. Het feit dat de Biezen kamp al veel geld heeft gekost, doet blijkbaar niet ter zake. Op de vraag, of Amro-West- land/Utrecht direkt gaat begin nen met de realisering van de Biezenkamp als blijkt dat er geen bezwaren tegen zijn ingediend, werd ontwijkend geantwoord Aan de ene kant werd het mogelijk geacht, dat de ontwikkeling van de Biezenkamp parallel gaat lo pen met bet noodwinkelcentrum, terwijl aan de andere kant wordt gesteld, dat niet eerder met de Biezenkamp wordt begonnen dan na de start van de tweede fase en zodra de behoefte aan meer winkels vaststaat. Het klinkt na tuurlijk erg idealistisch als ge steld wordt, dat in dit verband rekening dient te worden gehou den met de middenstand en dat de projekt-ontwikkelaars beslist niet gaan bouwen als er voor de middenstand nog geen potentiële koopkracht aanwezig is. Die koopkracm is er al enkele jaren en zai eind 1974/begin 1975 al wel zo groot zijn, dat zowel een uitgebreide Biezenkamp als het noodwinkelcentrum er een goede boterham aan zullen heb ben. Overigens is er nog iets, wat ons een beetje dwars zit. Dat is de verplichting van de huurders om tenminste vijf jaar in het noodwinkelcentrum te blijven zit ten, terwijl wethouder Wagenaar telkens weer met klem heeft ver klaard, dat het ook best mogelijk is, dat binnen enkele jaren de Biezenkamp is gerealiseerd, wat zou betekenen, dat de winkeliers in het noodwinkelcentrum weer terug kunnen naar de Biezenkam.). Hij wees er op tijdens een ver gadering met Rozendaal-bewo ners, dat het noodwinkelcentrum beslist niet langer blijft staan dan strikt noodzakelijk is. Nu stelt deprojekt-ontwikkelaareen kontrakt op voor minimaal vijf jaar. Wat gebeurt er als binnen die vijf jaar de Biezenkamp wordt gerealiseerd? Al met al blijven er ondanks veel duidelijkheid toch nog enkele vragen over, die op een sDel en afdoend antwoord wachten. Tenslotte is het noodzakelijk, dat de gemeente direkt een aan vang maakt met het normaliseren van de „woestijn" rond de Bie zenkamp. Juist door slechts één deel wel te doen en de rest te laten liggen, lokt men verdacht makingen uit van de soort, zoals die donderdagavond werden ge spuid. Bert Vos. Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Kantooruren van 10-12 uur en van 2-4 uur. Inleveren advertenties en kopie- tot dinsdagmiddag 12 u. Redaktie: BERT VOS De aanwezige belangstellenden ont togen een keurige brochure, waarinde leeste gegevens staan vermeld Ter Hormatte van onze lezers nemen we «ruit het volgende over: Het in Leusden-Centrum aanwezige tokelbestand behoeft dringend uit- reiding met winkels op buurt-en wijk- iveau De gemeente heeft het daarom oodzakelijk gevonden om gedurende aantal jaren noodvoorzieningen te sstigen op een plaats waar vestiging Mvaardbaar is In overleg met de gemeente en het rojectontwikkelingsbureau Amro- estland/Utrecht wordt nu een nood- tokelcentrum gevestigd op een terrein ln de Noorderinslag hoek Torenakker- Daartoe verhuurt de gemeente eusden de grond aan Amro-Westland/ trecht Projectontwikkeling v o f. voor »Jd van vijf jaar Eventueel kan termijn verlengd worden, wanneer 'Jkt dat tijdelijke handhaving van de winkelvoorzieningen noodzakelijk Leusden-Centrum wonen thans zo'n mensen. Voor dit aantal konsu menten zou een winkelvoorziening nodig zijn die ligt tussen dat wat een klein dorp te bieden heeft (buurtniveau, 1000 a 1500 m2 verkoopoppervlakte) en dat wat een groot dorp de bevolking kan bieden (wijkniveau, 3000 a 4000 m2 verkoopoppervlakte) In werkelijkheid blijven de winkel voorzieningen onder dit niveau. Er is momenteel ongeveer 1400 m2 verkoop- vloeroppervlakte (v v.o.) aanwezig. Het winkelapparaat van Leusden-Centrum is dan ook als buurtverzorgend te karakteriseren Per hoofd van de plaat selijke bevolking is nl slechts 0,17 m2 verkoopruimte aanwezig. Dit is zeker 50% minder dan verwacht zou mogen worden Deze konklusie hangt nauw sa men met de zeer snelle bevolkings groei die Leusden-Centrum sinds jaren doormaakt Het huidige winkelbestand voldoet ook kwalitatief niet aan de eisen die de (vooral jonge) konsument aan het winkelapparaat stelt Zo is slechts 30% van de huidige verkoopruimte over zichtelijk gekoncentreerd in het buurt winkelcentrum ,,De Biezenkamp' aan an de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het noodwinkelcentrum aan de Noorderinslag-hoek orenakkerweg kan - als alles volgens de plannen verloopt - in november dit jaar in casco-vorm aan de huurders worden opgeleverd. Dit is één de voornaamste konklusies die getrokken kan worden na de bijeenkomst, de Stichting Projektontwikkelingsbureau Amro-Westland/Utrecht vorige eek donderdagavond in één van de zalen van Pon met potentiële huurders be- egde De tweede - even belangrijke konklusie - is het feit, dat veel midden- landers, die er wel voor voelen om - bij gebrek aan uitbreidingsmogelijkheid n de Biezenkamp - in het noodwinkelcentrum te gaan zitten, worden gekon- ronteerd met de mogelijkheid, dat binnen afzienbare tijd toch nog kan worden estart met de bouw van 1500 m2 uitbreiding in de Biezenkamp. De reden hiervan dat naar verwachting geen bezwaarschriften tegen het herziene plan bij de -oon zullen worden ingediend et verzoek van verschillende Leusdense middenstanders om dan tenminste et de voorbereidingen van het noodwinkelcentrum te willen wachten tot na augustus, wanneer de tervissie-legging van het bestemmingsplan de Biezen- -mp zal zijn afgesloten, werd niet gehonoreerd. Volgens de heer Van der Schaft an Amro-Westland/Utrecht, heeft wachten geen enkele zin, omdat, mocht erdaad met de uitbreiding van de Biezenkamp kunnen worden begonnen, er een sprake van zal zijn dat binnen een jaar de eerste winkels daar in gebruik nnen worden genomen. >Het is een heel verschil of je een noodwinkelcentrum of een permanent winkel- entrum bouwt," aldus de heer Van der Schaft, die daar bovendien nog aan evoegde, dat Amro-Westland/Utrecht alleen dan met de Biezenkamp van start ng, als zij er van overtuigd zijn, dat het rendabel is voor eventuele kopers n de winkels. Eén en ander leidde tot een nogal langdurige, soms felle, skussie tussen Leusdense middenstanders en de vertegenwoordigers van het "ojektontwikkelingsbureau De Leusdenaren zijn van mening, dat zij zich xtra kosten kunnen besparen, als direkt met de Biezenkamp kan worden be- onnen of als er de mogelijkheid bestaat om te wachten op die uitbreiding, inplaats *ao eerst in het noodwinkelcentrum te gaan zitten om daarna - na realisering - terug te gaan naar de Biezenkamp. Binnen drie a vier weken dienen bespre kingen tussen potentiële huurders en Amro-Westland/Utrecht echter te zijn afgerond. Dan komen de aanbevelingen in de branchecommissie, die de uit eindelijke beslissing dient te nemen wie zich in het noodwinkelcentrum zal mogen estigen. de Asschatterweg, 70% ligt als dorps- voorziening verspreid, voornamelijk aan de Hamersveldseweg Leusden-Centrum is dus duidelijk onderbewinkeld. Inmiddels echter gaat de bevolkings groei door Eind 1975, na afbouw van fase 1 van het struktuurplan, zal Leus den-Centrum zo'n 12 500 inwoners tel len, begin 1974 waren dit er nog onge veer 8 400 Tegen de achtergrond van de huidige onderbewinkeling en de snelle bevol kingsgroei is berekend, dat op korte termijn een uitbreiding mogelijk isvan 1400 .i 2000 m2 verkoopvloeropper vlakte 2000 a 2800 m2 bedrijfsvloeropper vlakte) Deze berekening is aan de voorzichtige kant gehouden Zo is uit gegaan van een blijvende koopkracht- afvloeiing naar o.a. Amersfoort en van detailhandelsbestedingen per hoofd van de Leusdense bevolking die gelijk zijn aan die van de gemiddelde Nederlander. De bestedingen van de Leusdense be volking zijn waarschijnlijk echter hoger omdat er veel jonge expansieve gezin nen wonen. Voorts is er rekening mee gehouden dat de omzet per m2 bedrijfs vloeroppervlakte een zodanige hoogte bereikt, dat de ondernemer van een rendabele bedrijfsexploitatie verzekerd is. Het noodwinkelcentrum wordt ge bouwd op een terrein aan de Noorder inslag, vrijwel in het verlengde van de Torenakkerweg. Dit punt kan gezien worden als het middelpunt van Leusden/ Centrum. De omvang van het noodwinkel centrum, 2000 m2 b v o is afgestemd op het bevolkingsaantal dat in 1975 in Leusden aanwezig zal zijn Na af bouw van fase 1 van het struktuurplan. eind 1975, bedraagt het aantal kon sumenten 12.500. In de loop van 1976

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1