Gouden huwelijksfeest voor echtpaar Van Laar Gezins fiets tocht door Leusden „Misverstand" rond tuin op Travertijn Evenementendag voor de jeugd van De Wetering op woensdag 7 aug. Eerste paal voor Geref. centrum in Leusden Grote vis wedstrijd in Achterveld Toveren kunnen niet..... commentaren en meningen de leusder krant contra knalgroen deel tuin beslist geen pad i kerkdiensten"] commentaar op commentaar Leusden zet zich in voor Flores: 33.59.54.030 RABO BANK LEUSDEN geboortekaartjes trouwkaarten verlovingskaartjes en wat al niet meer. Leusder Krant Burgerlijke stand Gemeente Leusden Start cuisus zwangeischaps- gymnastiek Muziekkrant OOR Leusder Krant Lektuur-Service DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 LEUSDER KRANT 5 Het Gouden echtpaar van Laar. Foto Janus Visser. (Van de redaktie) ACHTERVELD - Op woensdag 24 juli 1974 was het precies vijf tig jaar geleden dat Jan van Laar uit Stoutenburg trouwde met Cor nelia Catharina Steenkamp uit Leusden. Dit heugelijke feit werd vorige week in Achterveld, waar het echtpaar momenteel woont aan de Jan van Arkelweg 43, uiteraard in familiekring ge vierd De heer Van Laar, voor zijn pensionering grondwerker van beroep, wordt in oktober 81 jaar, terwijl mevrouw van Laar 74 is. Op de foto: het gouden echt paar (foto Janus Visser). LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag augutus zal in Leusden/Centrum de terste paal worden geslagen voor het lieuwe dienstencentrum, dat de Gere- onneerde Kerken in Nederland daar aan bouwen voor haar landelijke bu- eaus en diensten. Een werkgroep is enkele jaren in pdracht van de Gereformeerde Gene- ale Synode bezig geweest met het nderzoek naar de mogelijkheid de ver- preid gehuisveste landelijke bureaus an deze kerken onder te brengen in en centraal gelegen bureau Nadat e Hervormde kerk belangstelling had etoond voor gemeenschappelijke bouw gebruik van één dienstencentrum, de voorbereiding van dit centrum lervormd-Gereformeerd gezamenlijk oortgezet Op grond van globale finan- lele gegevens en beleidsoverwegingen esloot de hervormde synode in juni 973 toch maar af te zien van het rchitectonisch samen op weg gaan", aarna de Gereformeerde kerken het lan tot centrale huisvesting noodge- i'ongen alleen tot uitvoering hebben ebracht ACHTERVELD - In Achterveld wordt lp zondag 4 augustus voor alle basis- choolleerlingen een vishengelwedstrijd «houden. De wedstrijd is bij de vijver ao de Oldebarneveldstraat in de nieuw- ouw eü begint om 11.00 uur. Aanmel- eD vanaf 10.00 uur bij de vijver, lengel etc. meebrengen. Voor diege- eo die de meeste vis vangt, is er een euk prijsje te behalen. De leiding van eze wedstrijd berust bij Frans van lalen tesamen met medewerkers van e Jeugdraad. Kosten voor deelname 50 cent Natuurlijk worden ouders en eooissen verwacht om de jongelui aan e moedigen. LEUSDEN/ACHTERVELD - Op zon dag 4 augustus a.s., wordt er door de gezamenlijke Jeugdraden een ge zinsfietstocht georganiseerd. Geen wedstrijd dus, maar voor jong en oud op een gezonde manier genieten van uw omgeving, vooral ook interessant, dachten wij voor de laatste jaren nieuw ingekomen inwoners. De tocht voert u door een groot deel van de Leusdense gemeente, o.a Stoutenburg, Achterveld, Leusden en ook de Treker bossen worden niet ver geten. Om zoveel mogelijk belangstellenden in staat te stellen, aan deze fietstocht deel te nemen, hebben wij gemeend om vanaf 3 verschillende plaatsen te starten namelijk In Leusden-C. vanuit de ,.Til", Ha- mersveldseweg nr In Achterveld vanaf het terrein van de Coop aan de Hessenweg En in Leusden-Z. vanuit het .Tref punt' Arnhemseweg (naast de Her vormde kerk) U kunt starten tussen 1 en 2 uur, vanaf het door u uitgekozen startpunt, tevens eindpunt De tijdsduur van de tocht is rustig fietsend ongeveer 2% uur. Is u dat te lang, geen bezwaar, u kunt op elk gewenst moment de route onderbreken en een voor u kortere weg naar huis nemen. Want nogmaals, de opzet is slechts, na een wellicht verre vakantie, u op de fiets te krijgen en nu eens dicht bij huis nieuwe plekjes te laten ont dekken. Aan de start ontvangt u een dui delijke routebeschrijving, zodat ieder een in staat is de tocht uit te rijden, gesterkt door een, door de organisato ren zo mogelijk uit te vijken verster king van de inwendige mens Iedereen die de route in z'n geheel uitrijdt ontvangt aan de finish tevens een leuke herinnering aan deze fiets tocht. Het startgeld bedraagt voor per sonen tot 14 jaar f0.50, 14 jaar en ouder f 1,-. Indien het weer erg slecht is, wordt het geheel verschoven naar zondag 11 augustus (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Er schijnt een nogal vervelend mis verstand te heersen over de tuin van familie L. den Ottolander, Travertijn 38 te Leusden-Cen trum. De tuinen achter Traver tijn hebben een nogal versprin gende lijn en vooral de tuin van de familie Den Ottolander is daar de dupe van. De naast deze tuin gelegen tuinen zijn namelijk iets korter, waardoor het lijkt, alsof erachter een pad langs loopt. Dit is echter niet het geval. Er is geen sprake van een pad. Wie de moeite neemt op de offi ciële tekeningen op het gemeen tehuis te kijken, zal ook tot die konklusie komen. Om alle mis- verztanden uit de weg te ruimen, die door de planologische indeling zijn ontstaan: het achterste deel van de tuin van de familie Den Ottolander is rechtmatig eigen dom van deze bewoners en niet - zoals onbekenden blijkbaar denken - door deze familie ge annexeerd. Om de zeer hinderlijke door loop door de tuin te voorkomen had de familie Den Ottolander een tweetal hekken geplaatst, zodat het duidelijk moest zijn, dat er sprake van privé-grond is. Deze duidelijke aanwijzing werd echter genegeerd. Erger nog: de hekken werden door on bekenden verwijderd, meerdere malen van de palen gehaald en zijn nu tenslotte helemaal verdwenen, met de paaltjes. De politie is in deze affaire ingeschakeld, maar kan er weinig aan doen, omdat niet bekend is, wie onverstoorbaar het recht denkt te hebben door de tuin van de familie Den Ottolander te lo pen en daarbij ook nog de hekken meent te moeten verwijderen. Er is ter plaatse beplanting aan gebracht, maar ook dat schrikt niemand af. Mevrouw Den Ottolander, die ons over deze affaire belde, vraagt de onbekenden vriendelijk het hekje terug te willen bezor gen of in ieder geval weer terug te leggen in de tuin. Ook hekjes zijn tegenwoordig te kostbaar om er zo zorgeloos mee om te springen. En voor de bewoners van Alandsbeek-West geldt voortaan: de tuin van de familie Den Otto lander is van het begin tot het eind rechtmatig eigendom en dat dient als zodanig te worden ge respecteerd, ook al is men van mening, dat daar een pad had moeten zijn. Het is overigens wel verbazingwekkend, dat ineen wijk als Alandsbeek iets derge lijks überhaupt plaats kan vinden. naar snel afleveren, daar zijn we voor ACHTERVELD N.H.Kerk: zondag 9 uur ds Alblas, Barneveld R.K Kerk De gehele week om 8.00 u H Mis (uitgez woe.), donderdag 14.00 u huwelijksmis; vrijdag 19.30 u avond mis; zaterdag 19.00 u. avondmis, zondag 8 00 en 10.30u H.Mis (10 30 u. Latijn). LEUSDEN NHK/GK 9.15 uur ds Kooman, 10.45 uur ds. Kooman; 19.00 uur ds. Ter Horst uit Scherpenzeel. LEUSDEN/ZUID NHK/GK- 10 00 uur ds. Weerne- kers; 18.30 uur ds. Westland uit Scherpenzeel. AMERSFOORT Geref. Kerk Vrijgemaakt. Martuskerk: 19.00 u ds. Heij. Kandelaar; 10 00 u.: ds. Hendriks; 17 00 u ds. Strating, Bunschoten Schaapskooi 10 00 u ds. Arnold; 17 00 u.: ds. Hendriks. Westerkerk: 10 00 u ds. Heij; 17.00 u.: ds Arnold Maria Kerkhof (Barneveld, Achter- veldseweg 40) en Francisca Vos (Leus 'i: Wo LEUSDEN/CENTRUM Vrijdag 2 augustus; De Til geopend om 19.00 uur. Woensdag 7 augustus: De Wetering Evenementendag voor de jeugd (zie artikel in dit nummer) AMERSFOORT Woensdag 7 augustus: Stadskwekerij geopend van 14.00 tot 16.00 uur - Wie kaatst kan de bal verwachten, of: wie wind zaait zal storm oogsten. Allemaal spreekwoorden, die van toe passing zijn op ons commentaar van vo rige week op Knalgroen-leden in de werkgroep Bestemmingsplannen van het CML. Zoals gezegd, nog helemaal in de vakantieroes, schreef ik vorige week een aantal opmerkingen neer, die volgens Knalgroen-vertegenwoordiger de heer G. K. J. Voskuilen, discutabel zijn. Hij klom dan ook, mede namens de heer Boelhouwer in de pen om één en ander te verduidelijken. Eén en ander ging vergezeld van dokumen- tatie van Knalgroen èn gemeente. De heer Voskuilen bestrijdt, dat al leen Knalgroen-leden vinden, dat Leus den niet als groeigemeente is aangewe zen. Alle andere leden van de werk groep, zo schrijft hij, zijn van mening, dat Leusden wordt vermeld als groei gemeente, niet als zodanig is aangewe zen. Wij nemen aan, dat dit goed door de leden is uitgezocht, ondanks het feit, dat het gemeentebestuur bij herhaling pertinent verklaart, dat Leusden wel degelijk als groeigemeente is aange wezen Overigens: maakt dit zoveel verschil? Het feit, dat Leusden als groeigemeente in de officiële stukken wordt vermeld, spreekt voor zich Leusden is - met toestemming (en in stemming) van provinciale en rijks overheid - in 1969 gestart met het ver wezenlijken van een versnelde groei Op aandringen van de provincie zelfs nog sneller dan in de structuurnota stond aangegeven. Leusden heeft toen tertijd die taak op zich genomen en wij achten het daarom niet juist, dat dit als feit nu wordt bestreden Wij zijn van mening, dat het niet de taak van het CML, noch van de werkgroep is, om te beoordelen of Leusden een groei gemeente is en blijft, maar wél hoe het gerealiseerd moet worden. Het Comité Milieuzorg Leusden heeft tot taak vooral zorg te dragen voor het milieu. De werkgroep moet als advi serend lichaam er voor waken, dat niet dezelfde milieu-fouten worden gemaakt als toentertijd met de eerste versie van de tweede fase. Knalgroen is er toen terecht opgesprongen en heeft de bevolking succesvol gemobiliseerd tot behoud van waardevolle natuur gebieden. Wij hebben de indruk, dat de doelstellingen van het CML een beetje uit het oog worden verloren. En wat Knalgroen betreft: ook deze aktiegroep heeft nooit bestreden, dat Leusden zal moeten groeien. Zij heeft ook nooit wezenlijk bezwaar aangetekend tegen de gebieden, die daarvoor in eerste instantie geschikt zijn Het aantal inwoners van Leusden in 1985 speelt Knalgroen al jaren parten Zij achten - op basis van CBS-progno- ses - een aantal inwoners van maxi maal 26.000 in het jaar 1985 juister, dan het door de gemeente gestelde aantal van 28.500, gebaseerd op ncht- tallen van de provincie, die zijn afge leid van in uitvoering zijnde en in voorbereiding zijnde bestemmings plannen met een grote realiserings- kans. De provinciale prognose achten wij - met het gemeentebestuur -, realisti scher, dan de prognoses van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat voortborduurt op ontwikkelingen uit het recente verleden. Ontwikkelingen waarvan in het geheel niet vaststaat, dat die zich in dezelfde trend voort zullen zetten op langere termijn. De marketingdeskundige Jan H. E. Verka de, kwam vorige week tot de slotsom, dat de bevolkingsgroei van Nederland nog in 1987 zal toenemen en pas daar na af zal nemen. De mate waarin deze bevolkingsgroei zal plaatsvinden zal tevens bepalend zijn voor de groei van Leusden. Wanneer men tevens bedenkt, dat van de bevolkingsgroei van de provincie Utrecht een relatief groter percentage in de regio Vallei en Eem- land zal plaatsvinden, dan achten wij de voorlopige prognose van het gemeen tebestuur, 28.000 tot 28.500 het meest realistisch. Mochten die cijfers fou tief blijken en meer de kant opgaan van de CBS-prognoses, dan is het zaak van gemeentebestuur (en daarbij ook van het CML) om tijdig bij te sturen Vandaar, dat één van de belangrijkste doelstellingen in het programma van eisen de flexibele opstelling is. Is die opstelling werkelijk flexibel genoeg, dan zal tijdig kunnen worden bijge stuurd indien uit de feiten mocht blij ken, dat dit nodig is. Zolang we moe ten werken met prognoses, is de waar de van die cijfers beperkt en daarom lijkt het ons veel verstandiger om af te zien van een onnodige, tijdverslin dende en bovendien nog niet terzake doende discussie over bevolkingsaan tallen, die door welke oorzaak ook. wellicht op duizenden manieren anders uit zullen kunnen komen, dan geachte cijferprofeten aan de hand van achter ons liggende ontwikkelingen ons voor spellen Zolang ongeveer bij benadering bekend is, hoe de groei zou kunnen zijn, en dan kijken we echt niet op 1000 of 2000 inwoners meer of minder, kan er (zij het voorzichtig) gewerkt worden. In ieder geval is het dan mogelijk om eindelijk eens te beginnen met het eerste deelplan, zodat de wens van tal van Leusdenaren, die nu op een betaalbare woning met smart zitten te wachten, eindelijk gehonoreerd kun nen worden. Overigens verwijt de heer Voskuilen ons, dat wij commentaar gaven, zonder de achtergronden goed te kennen En daarin moeten wij de heer Voskuilen (helaas, maar ook wij maken fouten) gelijk geven. Die achtergronden kwa men later pas in ons bezit dankzij de heer Voskuilen, die ons de cijfers van de heer Boelhouwer, gebaseerd op CBS-prognoses en de cijfers van de gemeente, gebaseerd op provinciale richttallen overhandigde. De veronder stelling, dat wij reeds in het bezit zouden zijn van deze cijfers op het mo ment dat wij ons commentaar schre ven, is ongegrond. We hadden ze echt niet Overigens moet ons wel van het hart, dat het pleidooi van de gemeen te opmerkelijk duidelijker van inhoud is dan de reeks getallen waarmee Knalgroen en met name de heer Boel- houwer ons om de oren slaat Het lijkt ons beter - en dat is een advies van een leek - dat Knalgroen (wil zij ook bij de doorsnee-bevolking overko men) afstapt van de onzes inziens teveel in deskundigen-taal geschreven nota's. aanbevelingen en argumenten. Ook heeft de heer Voskuilen gelijk, als hij zegt, dat niet het CML en niet de werkgroep Bestemmingsplannen be slissingsbevoegdheid ten aanzien van het gemeentebeleid bezitten, maar al leen de raad. Uiteraard hebben we dat ook niet bedoeld. Het ging ons er alleen om, dat uiteindelijk de mening van de meerderheid ter kennis wordt gebracht van het gemeentebestuur, terwijl daar bij wordt aangegeven, dat er ook nog andere meningen waren, en welke me ningen dat zijn Wat wij nu lezen in het verslag zijn twee conclusies. Dit zou kunnen impliceren, dat de stemmen ge staakt zouden hebben, wat niet juist is. Tja, en dan het begrip „demokra- tische cijfers" Onze filosofie hierover bleek overbodig, omdat hier sprake is van een fout. Het had moeten zijn: „demografische gegevens" Wehadden dat - aldus de heer Voskuilen - zelfs met ons lekenverstand moeten begrij pen. Nou ja, wat verwacht men eigen lijk van iemand, die zo uit de vakantie- sfeer op dergelijke misvattingen wordt gedrukt? Wij zijn geen bevolkingsvoor spellers en hebben het woord demo grafisch dan ook maar zelden nodig in onze artikelen. Maar we geven toe, het is geen excuus. Dat wij Knalgroen beschuldigen van pressie, achtte de heer Voskuilen uit den boze en volkomen ongegrond. Nu kan Knalgroen niet ontkennen, dat zij als aktiegroep tevens een pressie-groep is. Het één is logisch aan het ander verbonden. Maar wij blijven het onjuist achten als Knalgroen - blijkens haar optreden in het CML - steeds maar weer blijft hameren op de cijfers en de daarmee samenhangende argumen ten van Knalgroen met de duidelijke bedoeling, dat al die cijfers en argu menten door de werkgroep dienen te worden overgenomen. Het is juist die vasthoudendheid, die verschillende mensen zichtbaar irriteert. En mis schien zou men aanvankelijk geneigd zijn tot het accepteren van die ideeën, maar ervan afzien, omdat Knalgroen- leden binnen het CML het in de praktijk vertikken om ideeën en argumenten van anderen te aanvaarden of althans te zoeken naar een compromis, dat alle partijen bevredigt. Tot nu toe hebben we dat in alle vergaderingen van de werkgroep Bestemmingsplannen ge mist Vandaar dat wij het woord pres sie gebruikten En zullen blijven ge bruiken, zolang de Knalgroen-leden hun houding in de besprekingen rond de tweede fase in dit opzicht niet wij zigen Nogmaals: niet alle wijsheid is in handen van Knalgroen. Dal wij - ondanks onze kritiek - respekt hebben voor het vele werk dat de groep doet en heeft gedaan - be hoeft geen betoog. Maar een beetje zelfkritiek zou Knalgroen niet mis staan Vandaar ons commentaar van vorige week en de aanvulling van van daag Bert Vos. P.S Een klein misverstand opruimen: in ons commentaar ,,Zo maar wat notities" van vorige week, schreven wijen het is gelukkig niet uit gesloten dat één of meerdere „dwars liggers" in beroep gaan bij de Kroon De oplettende lezer zal - in het kader- van het totale commentaar - wel hebben begrepen, dat het woordje „gelukkig" wat ongelukkig in de tekst is gekomen. Het had moeten zijn „natuurlijk" V. LEUSDEN - Geboren: 19 juli Anne- loes Carolien dochter van J M Gode- frooij en D M A van Etten (Tra vertijn 35), 21 juli: Juliette Johanna Maria dochter van J. G. van Dijk en H. A M. van den Boom, (Jannendor- perweg 9); te Amersfoort: 5 juli: Da niel Jansen (Azunet 8); 7 juli Anton M. Lambers (Walstro 67); 11 juli: Astrid P. M Geers (Populierenlaan 17) Ondertrouwd: 19 juli. PietervanNij- kerk (Leusden, Pr. Beatrixlaan 9) en Alida Ingrid Trappenburg (Amersfoort, Bizetstraat 13); 24 juli: Franciscus 01 en den, Kerkdijk 18-1); 24 juli: Wouter Hazeleger (Barneveld, Laageinderweg 37) en Johanna Everarda van Hamers- veld (Leusden, de Verj. Ruyterweg 12). Gehuwd: P. A de Schipper en C. C. C. van den Hengel. Overleden: H M. te Duits, Amers foort, 73 jaar LEUSDEN - Als één van de eerste aktiviteiten van de Wijk raad „De Wetering" is er voor woensdag 7 augustus een aan tal aktiviteiten georganiseerd voor kinderen van ongeveer vijf tot twaalf jaar. Het programma ziet er als volgt uit: Hengelwedstrijd in het Valleika- naal 08 30 - 09 30 u Puzzeltocht in de Wetering 10.00 - 12.00 u Gezamenlijke picknick op de Groene Heuvel 12.00 - 13.00 u.. Sport en spel met wedstrijdele ment 13.00 - 15 00 u.: Straattekenen rond de Groene Heuvel 15 00 - afloop. De kosten bedragen per kind f 1 Inschrijving voor deze dag dient tevoren te gebeuren bij bewoners die een aankondigings bord in hun tuin hebben staan. Maandag 5 augustus komt er 's avonds een stadsomroeper langs, bij wie men ook kan in schrijven Muziek en goedkope hengels worden ter beschikking gesteld door Coen v. d Berg, Elek trische Installaties, en J. W. v. d. Berg, Tuinartikelen. Enige assistentie is nog wel kom. Degenen die willen helpen, kunnen zich nog maandag bij de stadsomroeper opgeven. LEUSDEN - Op dinsdag 6 augustus begint er een nieuwe kursus voor Zwangerschapsgymnastiek in het Wit Gele Kruis Aanvang 9.15 uur. U kunt zich ter plaatse opgeven. Het nieuwe nummer van Nederlands grootste muziekkrant Barstensvol boeiende pop. rock. blues, folk en country nieuws. Met het allerlaatste op het gebied van de jazz en voor de geïnteresseerden voorlichting over geluidsapparatuur OOR - Verkrijgbaar op ons kantoor. Kantoor Finnmark 3. Leusden/C Geopend op werkdagen van 10-12 en van 1416 uur. Ook voor het opgeven van abonnementen. LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Bink horst en Lantink zal het aanstaande weekend waarnemen: dr. Spreekuren zaterdag en zondagmid dag 14.00 uur. Aanvragen voor visi tes gaarne voor 10 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Wijkverpleging De wijkverpleging wordt waargenomen door: zr. van Kalkert, de Roo van Aldewerdtlaan 11, Leusden-zuid, tel. 03490-15818. Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden ma t/m vrij. van 8.30- 18 00 uur In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18.00 uur Wanneer de artsen Boer sema en Den Toom dienst hebben, is de apotheek zaterdags en zondags ge sloten. Dierenartsen: Voor de dependance Hene gouwen 11, Leusden/Centrum van de dierenartsenpraktijk Amersfoort is de dienstdoende dierenarts te berei ken onder telefoonnummer 03490- 21827. Sociale dienstverlening: Prot. soci aal centrum te Amersfoort, tel 03490-10441 Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuur, iedere woensdag in Leus- den/Zuid in 't Trefpunt, tel. 03490- 13040 Afd Gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 9 30 uur tot 10.00 uur Leusden/Centrum in het Hervormd Centrum, Asschat- terweg. afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 10.30 uur tot 11.00 uur. Informatie- adres; mevr. J. M. Snijder-Huisman, Willem de Zwijgerlaan 4 te Leusden/ Zuid, telefoon 03490-10294. Aktie moeders voor moeders: Voor Achterveld, Leusden/Centrum en Leusden/Zuid: mevr. M. L. Roozen- daal-Doucet, D. van Weedestraat 4, Achterveld, tel 03425-853 Hebt u iets te verkopen0 Plaats een LEUSDERHEITJE!

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5