EN W IN DEELNOTA Gerichte werkgelegenheid voor Leusden een eerste vereisteoverleg in regio noodzakelijk om goede spreiding te verkrijgen Extra aandacht aan de stuwende werkgelegenheid Princenhof uniek in Utrecht Wat doet die maatschappelijk werker bij de reclassering eigenlijk Forensisme zal stijgen, maar groot deel hiervan is „pseudo-forensisme" Leusden een slaapstad HUtitiMU 1 AUOUS1US 1974 LEUSDER KRANT (Vao de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het gemeentebestuur van Leusden is van mening, dat bet gebied van de werkgelegenheid in het samenwerkingsorgaan Eemland een |ede samenwerking noodzakelijk is, zodat de werkgelegenheid naar karakter K worden gespreid in de regio. Het gemeentebestuur streeft naar een dergelijke Breidiog, waarbij Leusden zich in het bijzonder zal richten op het aantrekken Jn bedrijven en instellingen op het gebied van maatschappelijke dienstverlening, arooder het onderwijs. Leusden zal uiteraard in de eerste plaats haar woon- itie behouden, zo schrijven b. en w. in de deelnota „Werken" behorende bij programma van eisen voor de tweede fase, maar er zal ook werkgelegenheid oeten) zijn. Om eenzijdigheid in het woon-werk-verkeer te voorkomen, iteo b. en w. het tevens noodzakelijk, dat ook stuwende werkgelegenheid wordt Dgetrokken. Tot de stuwende sector behoren bedrijven en instellingen, die ooroamelijk goederen produceren voor of diensten verlenen aan inwoners van dere gemeenten, terwijl verzorgende bedrijven een direkte relatie onderhouden l de plaatselijke konsument en zijn ook zodanig in de gemeente gesitueerd, It zij voor hen goed bereikbaar zijn (winkels, scholen, banken). Door het ook itrekken van stuwende werkgelegenheid wordt niet alleen het aantal beroeps toneel, dat binnen de woongemeente werkt, groter (en dus het aantal woon- ensen kleiner) maar bovendien neemt het éénrichtingsverkeer inde forensen- oom af. lan de andere kant kan met een toenemend aantal werklorensen worden ge- end naarmate de werkgelegenheid in Leusden zich uitbreidt, ook al neemt het jdeel van de plaatselijke beroepsbevolking in het aantal arbeidsplaatsen toe ills bij een omvang van de werkgelegenheid ter grootte van de helft van de oepsbevolking moet op een niet onaanzienlijke in-en uitstroming van forensen ;den gerekend. B en w tekenen hierbij echter wel aan, dat een niet onbelangrijk I hiervan tot het pseudo-forensisme moet worden gerekend, omdat dat deel Iczaam is in Amersfoort, een te geringe afstand om van werkelijk forensisme spreken Het begrip forensisme is nauw verbonden aan gemeentegrenzen, j voorbeeld is Hoogland. Toen Hoogland nog een afzonderlijke gemeente was, ren zij die voor hun werk naar Amersfoort reisden forensen Nu hoogland Amersfoort is geannexeerd, zijn zij dat niet meer, terwijl er feitelijk niets leranderd voor deze mensen joordat het economisch niet mogelijk is de werkgelegenheid zodanig te eiden. dat een ieder in zijn woonplaats precies die funktie kan vinden die hij kt, zo schrijven b en w. moet forensisme als een aanvaardbaar verschijnsel irden beschouwd. Hoewel de aard van de Leusdense werkgelegenheid het ensisme zou kunnen stimuleren, streeft het gemeentebestuur er naar dit zo perkt mogelijk te houden. De al eerder genoemde taakverdeling van werk- legenheid binnen de regio kan al te eenzijdig gerichte verkeersstromen rkomen. Seminarium voor de Gezondheidszorg. Hieruit blijkt, dat er van de zijde van dit soort instellingen belangstelling bestaat voor Leusden als vestigings plaats. Naast gunstige algemene ves- tigingsplaatskenmerken als een cen trale ligging in Nederland, de nabijheid van een middelgrote stad en vrij goede verkeersverbindingen (met Amersfoort en het rijkswegennet), beschikt Leusden ook over meer specifieke gunstige ves tigingsvoorwaarden als beschikbare bedrijfsterreinen tegen een redelijke prijs en een rustige ligging van de ter reinen (geen lawaaioverlast). Van de bedrijfstakken landbouw, nij verheid en diensten neemt het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw af, evenals dit het geval is na 1966 met de nijverheid, terwijl de dienstensector in 1972 het tot dan toe hoogste aandeel in de totale werkgelegenheid bereikte. In percentages uitgedrukt is dat voor 1972: landbouw 3,3%, nijverheid 42±%, diensten 54,7%. Deze trend zal zich ook in de toekomst naar wordt ver wacht voortzetten Aangenomen wordt, dat het aandeel van de arbeidsplaatsen in de landbouw in 1985 zal zijn gedaald tot 2,2%, dat in de nijverheid tot 35 a 40%, terwijl dat van de dienstensector zal zijn toegenomen tot 55 a 60%. In 1973 was 36% van de arbeids plaatsen in de stuwende sector gecon centreerd op werkgelegenheidsterrei- nen, namelijk op het industrieterrein aan de Ambachtsweg (5%), het werk- gelegenheidsterrein 3e sector langs de spoorweg Amersfoort-Rhenen (21%)en het werkgebied Princenhof (10%). PRINCENHOF UNIEK Naar verwacht wordt, zal het aantal arbeidsplaatsen in Pincenhof na de vestiging van Alfred Benzon NV, de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Stichting Landelijke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren en na de voltooiing van de werkgelegenheid in de nu aan wezige vestigingen, ongeveer 700 be dragen. Er resteert dan op Princen hof nog 10 hectare bruto, waarvan 7 hec tare netto werkgelegenheidsterrein voor nieuwe vestigingen. Overigens is een werkgelegenheidsterrein als Prin cenhof, dat specifiek is bestemd voor bedrijven en instellingen behorende tot de kwartaire sector, uniek in de pro vincie Utrecht. Er is aan zulke ter reinen een grote behoefte, omdat de vestigingsmogelijkheden in plaatsen in aantrekkelijke, vaak bosrijke, ge bieden anders dan voorheen, sterk zijn beperkt. Er moet daarom reke ning worden gehouden met een uit breiding van de stuwende werkgele genheid in Leusden tot 1985, die uit gaat boven het niveau dat nodig is om de doelstelling te bereiken, dat het aantal arbeidsplaatsen tenminste een omvang dient te hebben van 50% van de beroepsbevolking, aldus b en w in de deelnota „Werken", die nadat de Werkgroep Bestemmingsplannen van het CML gereed is gekomen met de deelnota „Wonen en woonmilieu", door haar zal worden behandeld in het kader van het programma van eisen voor de tweede fase. Wanneer dit het geval zal zijn hangt af van het tempo, waarin de deelnota „Wonen en woonmilieu" door de werkgroep zal worden behan deld. De werkgroep kwam maandag voor die behandeling bijeen, zonder echter tot resultaten te komen, want er waren slechts zes leden van de werkgroep op komen dagen, zodat de behandeling werd uitgesteld. Nog ruimte genoeg in het plan Princenhof. WERKEN IN LEUSDEN Leusden te verwachten ont- lehogen met betrekking totdewerk- jeoheid hangen nauw samen met jit io het rayon van het Gewestelijk flieidsbureau Amersfoort (G.A.B.). nor 1985 wordt aangenomen, dat het Udeel van de beroepsbevolking in de Dtile bevolking van het rayon Amers- bort 36% en in Leusden 35% zal jcdrageo. Leusden zal dan in 1985, Mj een totale bevolking van 28.500 in- lers een beroepsbevolking kunnen teo van 9.975 (dat is 50% van de ipsbevolking). Er moet echter re- worden gehouden met een over- ijding van dit aantal, aangezien de me van 1975 tot 1985 indestuwen- sector wel groter zal zijn dan is leoomen. Ten behoeve van de uitbreiding van Haantal arbeidsplaatsen in de stu- de sector, zal m de periode 1975 1985 moeten worden gerekend met terreinuitgifte van tenminste 10 2,5 hectare netto. Aangezien de me in de stuwende sector, zoals ld, groter zal zijn dan is aange- n, verdient het aanbeveling om ning te houden met een reservering 15 tot 25 hectare netto tot 1985. wgaan ervan uit, dat inde stuwen- ctor tenminste 500 méèrarbeids- sen kunnen worden gecreeerd voor maar waarschijnlijk zal dit aantal r liggen, waardoor (tesamen met de "tverlenende sector) in 1985 ge melijk méér dan de helft van de dense beroepsbevolking in Leusden zal kunnen vinden onder deze extra arbeidsplaatsen t stuwende sector zou de beroeps- lking op 45% komen (2500 in de tverlenende sector, 2000 in de stu- le sector bij een beroepsbevolking ongeveer 10.000). Met 500 extra idsplaatsen in de stuwende sector t dat dan 50%. MEEGEVALLEN omvang van de huidige werkge- iheid in de gemeente Leusden is "ader onderzoek - nogal meege- Dankzij de medewerking van «ewestelijk Arbeidsbureau Amers- kon voor 1973 worden nagegaan Sroot het aantal arbeidsplaatsen 'gemeente Leusden was. In Leus centrum werken momenteel 1330 'en, m Leusden-zuid 495 en i irveld 575 Totaal 2400 arbeids sen Voor Leusden-zuid is «sief de Tankwerkplaats op Verheide De dienstensector ia •langrijkste In Leusden-centrum •usden-zuid werkt ongeveer twee gr? in de dienstensector, in Achter ff'ets meer dan de helft Werkgelegenheid in Leusden. sonen, werkzaam op de Lisidunahof sinds 1973 verder toegenomen. In 1975 zal het Dienstencentrum voor de Ge reformeerde Kerken worden voltooid, dat eveneens tot de maatschappelijke dienstverlening behoort. Ook van re cente datum is de stichting van het in is dit de is DIENSTENSECTOR ral de maatschappelijke dienst- ttrk lD? bre*dt z*ch de laatste jaren •dc u! Lisidunahof enhetNeder- Astmafonds zijn recente vesti- Inmiddels is het aantal per LEUSDEN/CENTRUM - Leus den is zeker geen slaapstad en zal het ook niet worden. Dat is de mening van b en w, neergelegd in de deelnota „Werken". „Het argument om bedrijven aan te trekken om te voorkomen, dat een gemeente slaapstad zou wor den, heeft slechts een beperkte geldigheid. Indien onder slaap stad wordt verstaan een gemeen te, waar de stuwende beroeps bevolking 's ochtends in alle vroegte vertrekt en 's avonds weer terugkeert en alleen maar naar huis gaat om er te slapen, dan is dit op Leusden niet van toe passing, aldus het gemeentebe stuur. Er zijn mensen, die de vorming van een slaapstad willen voorkomen door vestiging van bedrijven binnen de woonbuurten toe te staan. B en w delen die mening niet. Zij vinden, dat slechts een zeer beperkt aantal bedrijven voor een plaats binnen de woonbuurten in aanmerking komt, niet alleen vanwege de vestigingseisen van bedrijven, maar ook vanwege allerlei vor men van overlast voor de bevol king, als verkeersoverlast, la waai, stank, ruimtebeslag en der gelijke. In Leusden-centrum wordt er naar gestreefd stuwende bedrij ven en instellingen op werkge- legenheidsterreinen onder te brengen, die op korte afstand van de woongebieden liggen. Som mige stuwende bedrijven zouden ook in de woonomgeving onderge bracht kunnen worden, zoals klei ne adviesbureaus. De woonomge ving kan een verrijking onder gaan als er zich passende be drijven of instellingen vestigen, maar bierbij dient wel de uiter ste voorzichtigheid te worden be tracht. De verzorgende bedrijven zullen zoveel mogelijk een plaats moeten vinden in centra of op gunstig gelegen punten in de woongebieden (bijv. scholen), al dus b en w. Ruim 600 maatschappelijk werkers die bij de reclassering werken, maken samen per jaar ongeveer 15000 voor lichtingsrapporten. Zij krijgen daartoe het verzoek van de Reclasseringsra- den waarvan er in Nederland 19 zijn leder arrondissement heeft een Re- classeringsraad. Dit college vormt de verbinding tussen de officier van jus titie (die een zaak al of niet aan hangig maakt bij de rechter) en de reclassennsinstellingen. Het voorlichtingsrapport dient om de rechter (of de officier van justi tie) een beeld te geven van de ach tergronden waartegen een misdrijf zich heeft afgespeeld. Ook gegevens over de persoonlijkheid van de dader kunnen in het rapport worden verwerkt. Om een rapport te kunnen schrijven heeft de maatschappelijk werker gegevens nodig Om daaraan te komen moet hij met verschillende mensen praten. Zijn werk bestaat daarom voor een groot deel uit het maken en nakomen van af spraken. Hij wil bijvoorbeeld meestal praten met de familie van een cliënt, met diens werkgever, of andere men sen die de cliënt na staan Hij kan ook contact zoeken met de officier van justitie die de zaak in handen heeft en - als het tot een vervolging komt - met de raadsman van de cliënt. Heeft hij zelf geen af spraken gemaakt, dan kan het zijn dat anderen bij hem komen om over het verloop van een bepaalde zaak te pra ten. Een belangrijk deel van de tijd van een maatschappelijk werker bij de re- klassering wordt in beslag genomen door de bezoeken die hij aan cliënten brengt. Dat kan zijn thuis bij de cliënt, Het industrie-terrein aan de Ambachtsweg. maar ook in een huis van bewaring of gevangenis Verder houdt de maatschappelijk- werker op zijn bureau spreekuur. Daar kunnen clienten komen, maar ook men sen die het gevoel hebben dat er bij hun in het justitiële vlak wel eens iets mis zou kunnen gaan. Een ander deel van de tijd wordt besteed aan het bijwonen van terecht zittingen. De maatschappelijk werker gaat daar heen om door zijn aanwe zigheid de cliënt een steuntje in de rug te geven, maar ook om present te zijn wanneer de rechtbank tijdens de zitting nog toelichting op het voor lichtingsrapport van de reclassering zou wensen Al deze activiteiten hebben direct met de clienten te maken Daarnaast moet de maatschappelijk werker tijd beste den aan indirecte zaken die zeker even belangrijk zijn Als het goed is, treedt hij niet op als solist, maar maakt deel uit van een groep collega's die met hem aan hetzelfde bureau werken Onderling uitwisselen van gedach ten en gevoelens over het werk zijn daarom van groot belang. Dat gebeurt op de wekelijkse stafvergaderingen, meestal aan het begin van de week Om op de hoogte te blijven van wat er op het gebied van de reclassering aan de hand is en in breder ver band op het gebied van het strafrecht en de strafrechtspleging, is het nood zakelijk dat de maatschappelijk wer ker zijn vakliteratuur bij houdt Dat betekent: veel lezen. In de naaste toekomst zullen piket diensten in het week-einde aan de orde komen Verder zijn veel maat schappelijk werkers lid van een of andere werkgroep die zich bezig houdt met een onderdeel van het werk Een aantal maatschappelijk werkers stelt zich in verschillende arrondisse menten beschikbaar om op verzoek van bijv, vormingscentra, middelbare scholen, pedagogische academies enz. ioleidingen te houden en discussies te voeren over het reclasseringswerk Omdat de belangstelling in de genoem de sectoren voor dit werk steeds groeiende is, gaat er voor de maat schappelijk werkers steeds meer vrije tijd in zitten. Dat wordt een probleem en op den duur zal daarvoor een op lossing moeten worden gevonden. I.M.A.R. SLUITINGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS. DINSDAGMIDDAG 12 UUR INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS. TOT MAANDAGAVOND 18 UUR. FILMAGENDA AMERSFOORT AMERSFOORT - Filmagenda van donderdag 1 augustus tot en met woens dag 7 augustus GRAND THEATRE Donderdag t/'m woensdag „The Sting". 14 jaar. Hoofdfilm begint 10 minuten na aanvang voorstelling CINEMA AMECITIA Donderdag t/m woensdag „My name is nobody 14 jaar. Alleen's avonds. Donderdag-, vrijdag-, maandag- en dinsdagmiddag 2.00 uur zondag- en woensdagmiddag 4 uur, „Kuifje en het Haaienmeer". A l. Toegangs prijs f3,50. Vrijdagavond in de Elvis Presley on Night Tour „Double Trouble". A.l. Aanvang 23.00 uur Zaterdagmiddag 2.00 uur, zondag middag 1.30 uur en woensdagmiddag 2.00 uur Groot kinderfeest, Laurel en Hardy in: „Stad op Stelten" A.L. CITY THEATER Alleen donderdag „Villa voor de vrije liefde' 18 jaar Vrijdag t/m woensdag „Gordon's War". Vrijdagavond, in the late sex-shows, aanvang 23 00 uur „Zorro, de porno- ridder' 18 jaar. Zaterdagavond nachtvoorstelling, aanvang 23.45 uur „Kogels voor Gringo". 18 jaar. AANVANGSTIJDEN GRAND THEATRE Zaterdag 14.00, 18.30 en 21.15 uur, zondag 13 30. 16 00, 18.30 en 21.15 uur, overige dagen 14.00 en 20.00 uur. CINEMA AMECITIA Zaterdag en zondag 18.30 en 21.15 uur, overige dagen 20.00 uur CITY THEATER Zaterdag 14.00, 18.45 en 21.15 uur, zondag 14 00, 16.15, 18.45 en 21.15 uur, overige dagen 14.00 en 20.00 uur.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7