Goedkope 'vakantielektuur? HEI KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST Toveren kunnen we niet HET VERDWENEN GOUDLAND Speurtocht naar de „Vrijheid" LEUSDER KRANT Sandbrink wint spurt van Adri Spelt Pupillen s.v. Achterveld naar interland Roda'46 LEUSDER KRANT maar snel afleveren, daar zijn we voor: geboortekaartjes trouwkaarten verlovingskaartjes en wat al niet meer. Leusder Krant SPOORBIELS LEUSDER KRANT STRIP KAPITEIN ROB: SPOORBIELS KOM OP ONS KANTOOR BULKBOEKEN HALEN prijs per stuk 1.50. Complete boeken in krantenvorm. Voor de kinderen verschillende stripverhalen Finnmark 3 - Leusden-C. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 LEUSDER KRANT LF.USDEN Een gezamenlijke start van 17 renners in de avondnt verhinderde niet. dat al vrij gauw Sandbrink. Spelt en Willi- genburg aan de leiding reden. Jan van de Beek zag een goede ontsnappings mogelijkheid in het vooruitzicht en hij haastte zich er nog naar toe Voor de overigen bleef de deur gesloten Vooraan hield men het tempo hoog, zodat alle pogingen om zich erbij te voegen, wel moesten mislukken Daar om beperkte men zich ertoe om de achterstand niet al te veel te laten oplopen Jan Sandbrink maakte in de spurt korte metten met mede-koploper Adri Spelt, waarna Dick Vervloet zich als derde kwam melden Junior Dick Willigenburg behield zijn mooie voorsprong op Jeroen Groene- stein en liefhebber Jan v d Beek behoefde niet bang te zijn. dat zijn tegenstanders nog gevaar voor hem zouderT opleveren Van de overige lief hebbers was Gijs Brouwer 2e; Gerard van 't Klooster 3e; Wout van Eede 4e; Miel Govaert 5e en Nol Wildeman 6e. Gert van de Beek was als enige nieuweling zeker van de punten, maar bij de veteranen moest er wel voor gestreden worden John van Barneveld was weer de sterkste, op de 2e plaats gevolgd door de nagenoeg gelijk over de streep gaande Isi van Wijk en Wim Dekker Sr De middagrit was een tijdklim/tijd- nt bij Aart Jansen, maar ook nu wa ren de nationale koersen er de oor zaak van. dat slechts 3 veteranen en 2 liefhebbers zich kwamen melden John van Barneveld maakte de goede tijd van 17 min. en 19 sec Nol Wil deman volgde als 2e in 17,50; Isi van Wijk 3e in 18,07; Wim Dekker Sr 4e in 18,17 en Henk van Herwaar den sloot de rij in 18,44 De gezamenlijke ochtendrit bracht weinig renners, maar veel leven in de brouwerij Herhaaldelijk werd er gede marreerd, vaak zonder succes, maar uiteindelijk voor Kees 't Lam-Jeroen Groenestein en Hans Kaats toch met succes, want hun voorsprong bleef ge handhaafd, al werden aanvallen op hun positie gedaan Otto 't Lam was de eer ste demarrant en ook Jeroen Groene stein probeerde het, evenals Dick Ver vloet Alles kwam bijeen en dat bleef verschillende ronden het geval, maar toen kwam Kees 't Lam naar voren Hij kreeg gezelschap van Jeroen Groene stein en ook nieuweling Hans Kaats kwam op kop en dat drietal ging in een flink tempo door Hoewel men het in de groep nog niet zo gauw opgaf, kwam toch niemand meer vooraan Kees 't Lam won aldus de ama- teurrit, voor broer Otto en Teus van Ekeren; Hans Kaats was als enige nieuweling zeker van zijn zaak en Je roen Groenestein rekende af met Jan van Ekeren Harry Stouten reed als veteraan lustig in de groep mee, ter wijl liefhebber Gerard van 't Klooster in de eindspurt tegenstanders als Ger- rit v d Hoven en Nico de Vries ach ter zich hield Adri Spelt werd te Ruurlo 19e; Jan van de Beek 8e liefhebber te Elburg; Dick Willigenburg 10e junior te Elburg; Gijs Brouwer 14e liefhebber te Alblasserdam; Dick Willigenburg alhier 8e junior; Wim Pater 2e te Ruurlo en 4e te Nunen, Dick Willigen burg 7e te Schijndel. waar Matthijs de Koning 19e werd, Matthijs werd te Doetinchern 17e ACHTERVELD - De pupillen van de s.v. Achterveld gaan zaterdag 3 augus tus naar de wedstrijd Feyenoord-Chel- sea. Deze aktiviteit is mede mogelijk gemaakt door de z.g. chauffeursbijdra- ge die de spelertjes betalen en een bijdrage uit de fooienschoen achter de bar van de kantine op het Kerstens Sportpark. De pupillen zelf betalen slechts 2 gulden voor dit evenement. Hiervoor maken zij de reis naar Rot terdam, krijgen het entreekaartje en dan nog een consumptie bij terugkomst in de kantine. Deze terugkomst zal rond kwart voor twaalf zijn. Vanwege dit late uur rekent de Jeugdkommissie erop, dat de jongens door hun ouders zullen worden afgehaald. Kappie spoedde zich naar de Kraak waai- hij de Maat aantrof. De brave stuurman zat. onder het genot van een pijp geurige herenbaai* de krant te lezen We varen morgen uit!" kondigde de gezagvoerder opgewekt aan In bon dige termen vertelde hij zijn stuurman van de reis die zij gingen ondernemen. Geheime schatkisten en diepzee- duikerij. mompelde de Maat mis troostig ..Dat ontbrak er nog net aan' Is er soms al niet genoeg ellende0 Waarom kunnen wij niet eens een reis maken zonder narigheid'* Ik had nooit de zee moeten opgaan' Als ik het al lemaal nog eens...' .Sta niet te zeveren, angsthoop1' onderbrak Kappie het gejammer De gezagvoerder zette zijn bemanning on- middelijk aan het werk om alles tijdig gereed te hebben voor het vertrek De lamentaties van de brave stuurman, die het onheil weer duidelijk zag na deren. haatten niet Nieman wilde naar hem luisteren Misschien was het ditmaal niet hele maal ten onrecht geweest, indien ie mand een weinig notitie had genomen van de voorgevoelens van de Maat De bepaald-niet-gunstig uitziende figuur die Kappie had gesschaduwd en nu zon der onderbreking de Kraak beloerde, zou dan kans hebben gelopen te worden ontdekt Het zag er naar uit. dat het geheim van de vei zonken schatkist niet slechts bij de Maatschappij voor Wetenschappen bekend was Regelmatige lezers van deze verhalen zullen reeds hebben ver moed, dat ook op deze reis van de Kraak een booswicht niet zou ontbreken'. Alvorens te vertrekken stapte de Maat de volgende ochtend nog even het bekende zeemans-etablissement ,.De Gouden Brasem" binnen. De brave stuurman, die zich op de komende reis weinig gerust voelde, bezag de wereld met een somber oog ..Moge. grote Lange Wokke, de energieke waard die achter de toon bank de krant stond te lezen. ,,Het Eebruikelijke?" ie maat knikte zwijgend. Enkele ogen blikken heerste doodse stilte in de ge lagkamer Daarna keek Lange Wokke zuchtend op uit zijn ochtendblad Het is weer helemaal mis met die schatkist. sprak hij lijzig Een mooie boel' Dat kon wel een s gevaarlijk wor den'" De Maat schrok zichtbaar. Weet jij daar ook al van?" vroeg hij. Man. dat weet toch lederen die een beetje op de hoogte is," antwoorde de waard gekrenkt ,,De toestand is rijp voor alles. Daar komen ongelukken van. let op mijn woorden'" Een tweede klant die tot nu toe zwij gend aan de toonbank had gezeten, mengde zich nu in het gesprek. Deze figuur had een bepaald-niet-gunstig uiterlijk zijn felle oogjes hadden de Maat aandachtig bestudeerd ,.Kom. kom, baas," sprak de vreemdeling sussend tot Lange Wokke ,,Val deze dappere zeeman nu niet met de Schat kist lastig Hij wendde zich tot de Maat ..Wil het nogal vlotten met de grote vaart, stuurman?" door H. W. van Brakel Roda '46 Adspiranten en junioren, maandag 5 augustus bespreking indeling nieuwe seizoen 19.00 uur. Pupillen 3 augustus oefenwedstrijden 10.00 uur Wedstrijdprogramma a.s. weekend: Afd. Zaterdag 3 augustus Roda 3 - Hoevelaken 3 12.00 uur Roda 2 - Hoevelaken 2 14.00 uur. Roda 1 - Hoevelaken 16.00 uur. Afd. Zondag 4 augustus. Roda 1 - LIMVIO 1 14.30 uur. Roda 2 - LIMVIO 2 12 00 uur. -40- Péroux begon te transpireren, terwijl zijn loense loeroogjes de spreker iet wat onthutst aankeken Hij voelde zich een beetje „gegrepen" en wist niets beter te doen, dan maar lachend te retiteren, doch als (een boer die kies pijn had. ,,Die zit!", meesmuilde Mau rice. .,Nu is de stand weer gelijk. Kom aan, Lucienne, wij zullen je eerst eens inschenken Hij schonk het glas voor haar vol. ,,A votre santé, ma petite." ,,A la vötre, messiers," sprak ze, innemend lachend Ze nam een flinke teug uit haar glas en zette het daarop met een zucht neer. „Vertel mij eens, wat is er aan de hand, mijn kind De avonturier klop te haar bemoedigend op de stevige, welgevormde schouder. „Drie weken geleden, beloofde Tavig- nani mij een engagement voor het gehele seizoen," ving Lucienne aan „Welnu, gisteravond, toen wij ons num mer hadden afgewerkt, kregen wij ver schil van mening over de gage, die hij aanvankelijk hoger gesteld had. Het liep tenslotte zo hoog. dat hij mij uit zijn troep gezet heeft Mijn plaats wordt nu ingenomen door Mercedes Uayalini,die hij bij de troep van Cazandras heeft weggelokt Je weet wel, dat zijn die Catalanen van het Cirque d'Hiver -41- „Was dat meningsverschil dan zo groot, dat hij jou daarvoor zonder meer op de keien gesmeten heeft?" In de ogen van Maurice kwam een uitdrukking die niet veel goeds voor Tavignani inhield Lucienne haalde minachtend de schou ders op. „Och, hij is nogal erg ge steld op Mercedes Dat is algemeen bekend Maar mijnheer was nogal ge- piekeerd over het feit, dat ik hern goed heb laten voelen, dat mijn werk alles voor mij is en dat zijn opdringerige attenties niets voor mij betekenen Het is alles erg eenvoudig, alleen voor mij erg onaangenaam." „Je bent dus thans zonder werk!" - Maurice gaf Bergerat een bijna onmerkbaar knip oogje „Ja. Hij heeft mij mijn gage over deze maand uitbetaald en daarmee was de zaak afgedaan - Werktuige lijk nam Lucienne een sigaret uit de doos. die Clément Bergerat had neer gezet en rookte met nerveuze trekjes „Wat bracht je er toe, om hier bin nen te lopen," wilde Maurice weten Hij had de glazen opnieuw gevuld en keek haar onderzoekend aan „Ik wist, dat jij hier nog al eens komt Toen dacht ik zo kom, laat ik eens zien, of Maurice er soms is. Misschien kan hij mij helpen, mogelijk ook weet hij iets voor mij. Jij beschikt nogal over relaties en ik ben bereid, om van alles aan te pakken Het kan mij voor lopig niet schelen, wat het is. Ik moet toch leven Hopelijk krijg ik wel weer eens een engagement bij een andere troep Maurice zag haar onafgebroken aan, nadenkend zijn markante kin op de toppen van zijn rechter wijs-en mid delvinger steunend In zijn brein rijpte een plan. dat volgens hem niet on aardig passen zou in het kader van de onderneming, die hij voor Albert Creumont zou gaan uitvoeren. Toen Lucienne was uitgesproken, kuchte hij even veelbetekenend, wisselde nog maals een blik van verstandhouding met Bergerat en leunde plotseling met zijn rechterarm op de tafel, zich daar bij op een vertrouwelijke manier naar haar vooroverbuigend „Misschien weet ik iets voor je, Lucienne.' sprak hij op gedempte toon. „Zou je moge lijk iets voelen, voor een interes sante en avontuurlijke reis?" „en nog goed geld toe." vulde Bergerat aan. „Minstens een half jaar gage „Meent u dat werkelijk?" Haar grote ogen kre gen een verheugde uitdrukking „Het aanbod is volkomen serieus, mademoi selle." glimlachte Creumont's secre taris. „Maar dat zou een ongedachte uitkomst voor mij zijn, monsieur Ber gerat. Wanneer zou die reis moeten aanvangen?" „Morgenochtend reeds," kwam Maurice tussen beiden „Jij gaat met mij mee en laat Tavignani maar in zijn vet gaan smoren. Voor mijn part ploft hij met zijn gehele troep uit de nok van het circus „Zou het niet raadzaam zijn, om mademoiselle Delarne eerst eens iets over het doel van die reis te vertellen. Maurice. Wij weten allen, dat zij een zeer moedige vrouw is Dat brengt haar beroep trouwens mede Maar het zou ook wel eens kunnen zijn, dat zij er niet zo heel veel voor voelt, als zij verneemt, wat er allemaal aan vast zit." „Daar heeft mijnheer Bergerat gelijk in," beaamde deavonturier „Er zitten inderdaad wel enkele risico's aan de opdracht vast, die ik.ga uit voeren Ik mag haar dus wel inlichten over het doel der onderneming, niet waar, monsieur Bergerat. „Zij dient het te weten, teneinde zich een opinie te kunnen vormen, alvorens zij defi nitief „ja" zegt Maurice knikte in stemmend - „Nou, ma petite, luister dan eens goed De zaak zit aldus - Hij schoof zijn stoel nog wat dichter bij de hare en ging op fluisterende toon verder „Morgenochtend vertrek ik per vliegtuig naar Djiboetoe, in Frans Oost Afrika Daar aangekomen, wacht ik op een bepaald bericht en stijg daarna weer op, om een geheim zinnig schip op te sporen, dat waar schijnlijk de Rode Zee uit zal komen en de Golf van Aden in zal varen Zo dra ik dat schip heb ontdekt, dan moet jk laag over het dek heenvliegen en een bericht afgooien Dat bericht, dat wij natuurlijk van te voren zullen klaarmaken en netjes in eenberichten- koker zullen sluiten, bevat de mede deling, dat ons toestel een noodlanding zal moeten maken in volle zee. wegens benzinegebrek Zoiets kan natuurlijk nooit gebeuren zonder brokken te ma ken, reden waarom wij dus het tot daling gedwongen vliegtuig per para chute moeten verlaten, willen wij onze nek niet inleveren. Logisch, nietwaar?" Lucienne, die in spanning zat te luis teren, knikte instemmend „Welnudan, vervolgde Maurice, als betrof het de meeste gewone zaak van de wereld „Wij hebben vanzelfsprekend opblaas bare zwemvesten aan en zorgen er voor dat alles O.K is, voor we de sprong beginnen Bovendien zal ik na tuurlijk behoorlijk hoogte nemen, dat snap je wel Nou de rest is zo sim pel als wat De lui op dat schip zullen ons vanzelfsprekend niet aan ons lot overlaten, doch de beleefdheid hebben, zoals nette zeelui plegen te doen, ons keurig op te vissen en aan boord te nemen. En daar gaat het spelletje om Wij moeten aan boord van dat schip zien te komen. Er is iets met die schuit, waarvoor de heren in Parijs nogal belangstelling schijnen te koes teren. -42- Welnu, dit is volgens ons de meest originele manier, om je doel te be reiken Het is maar een weet De ogen van Lucienne Delarne begonnen te schitteren „Nee maar, dit kan een kostelijk avontuur worden." „Maar ook wel een beetje gevaarlijk, made moiselle," meende Bergerat met goed gehuichelde bezorgdheid. De mooie Pa- risienne glimlachte vluchtig. - „Ik houd van het avontuur, mijnheer Ber gerat, dat treft dus goed. En wat het gevaar betreft, och, in mijn beroep flirt ik dagelijks met de dood. Een sprong uit een vliegtuig met een val scherm. of een sprong in de nok van het circus van de ene vliegende tra péze naar de andere, doorgaans zonder vangnet onder me, ik geloof niet, dat het zoveel verschil uit maken zal Neen, dat zal mij niet weerhouden. Het voornaamste is, dat ik wat ver dien, waardoor ik het weer een half jaar kan uitzingen." „Dat is waar, mademoiselle. Bergerat keek met een onverholen blik van bewonder» moedige meisje aan „Wij verfl dus morgen, Lucienne. Isdatalta ken?" Maurice legde zijn haar knie „Je kunt op me rek* klonk het gedecideerd „Er is rq, voor een machine, geschikt voorh afstandvluchten," vervolgde Ber», „Onze mensen op het vliegv^" Bourget hebben reeds hun cogs-j Om negen uur morgenochtend k, jullie vertrekken. Er is voor gezorgd. Ik heb vanmiddag ree* dracht gegeven, omdat ik wel. dat wij het eens zouden worden, i nee. Als de onderneming slaagt> het twee honderdduizend fra^ Niet gek, hè!" „Per persoon, g ons beiden?", informeerde sjj, met een effen gezicht. „Defaj wij per vrachtauto verlaten gaat natuurlijk in de soep en nog heel wat meer kosten, desk „Per persoon, natuurlijk, ik 5 toch al eerder, dat wij geweaj om goede diensten ook goed te> reren." Bergerat lachte zelf^ zaam. „O.K.!" knorde de ander zaak komt voor elkaar. O ja, ding. Waar kan ik die berichtenk vinden. Krijg ik die morgenoq of„Die ligt al in het tg. op de waarnemersplaats," viel Be rat hem in de rede „Alles isi de perfectie geregeld. Je volgtfci Parijs, Marseille, Rome. Athenej Said, Port-Soedan, Djiboetie. ij nog iets?" „Alleen dit." Maunc» rechtop zitten. „Kan ik vast een schot krijgen, want ik moet miji pita nog betalen." Clément schoot in een lach. „Jij denkt, le is hebben. Nou, je hebt gelijkI Enorme partij uitstekende Fa. J. W. v. d. BERG Hamersveldseweg 58. Leusden-C., tel. 03496-1693 -12- Wouter is, nadat hij in Nederland was teruggekeerd, gepensioneerd Nooit heeft hij iets van zijn kleindochtertje gehoord „!k had mij er mee verzoend, dat die lui aan boord van dat Portu gese schip mij maar iets wijs hadden gemaakt om mij gerust te stellen, zegt hij, „maar ik weet het niet Het kan toch best zijn, dat zij nog leeft. Maar waar is ze dan?" „Woon je nu al lang op Terschelling?" vraagt Rob, om het gesprek even een andere wen ding te laten nemen Ja, na zijn pensioe- nering heeft Wouter hier een huisje gekocht en daar woont hij nu, helemaal alleen „Wil je mijn huisje eens zien?" vraagt hij3 Ja, dat wil Rob graag en samen lopen ze naar het kleine gerief lijke huisje van Wouter. Maar de oude is nog niet uitgepraat Telkens begint hij weer over zijn kleindochtertje en eindelijk komt het hoge woord; „Zeg Rob", zegt hij aarzelend, j grijpt, dat de vraag mij niet losi dat kindje nu inderdaad verd*ei of dat ze nog leeft. En jij. jijtf zoveel in staat. zou jij zegt Rob, „ik wil je graag helpea, ter, maar hoe0" „Wel," zegtó zeeman, „ik zou je dit ook niet gevraagd, maar er is kort gelede gebeurd en daarvoor heb ik jouta -13- Wouter Sybrandsz scharrelteven ineen lade van zijn schrijfbureau en laat Rob dan een foto zien „Een paar jaar ge leden", vertelde hij„heb ik een stuur man van de grote vaart, een zekere Vis ser, die vaak op West-Indiè vaart, gevraagd voor mij eens uit te kijken of hij datzelfde schip, dat mij indertijd heeft gered, niet zou kunnen vinden. En nu stuurde hij mij dezer dagen een foto Kijk, het is een schoener en je kunt de naam nog net lezen Het is de „Maria das Flores" Visser heeft die foto ge maakt ergens tussen Willemstad en Boston. En zie je dat meisje, dat daar aan dek staat0 Vergelijk nou dat meisje eens met de foto van mijn dochter, die daar aan de muur hangt Lijkt dat niet precies?" Rob vergelijkt de beide foto's maar het meisje op del het schip is maar een klein a en de gelaatstrekken kunejej lijks onderscheiden. Om deo ter niet teleur te stellen, „Tja dat zou er op kunnenlijl „Kunnen lijken0" zegt Wouter! is het!" Mijn kleindochter 1< En jij, Rob, jij moet haar ops? bij mij terugbrengen!" Enorme partij uitstekende Fa.J.W. v. d. BERG Hamersveldseweg 58. Leusden-C tel. 03496-1693. GRANDIOZE AANBIEDING BASF Cassette-recorder type CC9101 Batterij- en lichtnetvoeding, automatische bandafslag, automatische omschakeling op chroomdioxideband. Met draagtas Adviesprijs 209,- Unieke expertprijs Telefoon 03496-1235 b.g.g. 1510.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8